Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 6 September 1897. De hevige storm, bij tijden vergezeld van zwaren regen, noodzaakte gisteren de velen die anders op den rustdag in de vrije natuur verpoozen stilletjes binnenshuis te blijven. Onaangenamer was het nog voor ben die gisteren morgen een uitstapje naar een andere plaats be- gonnen, wellicbt in de hoop dat op een droeven morgen een blijde dag zou volgen. Dit was geenszins het geval, integendeel,'t werd hoe langer hoe onaangenamer. Bij gestadigen regen in een vreemde plaats vertoeven is niet prettig, maar 't wordt nog minder aangenaam als het weertje iemand, wanneer hij overvol is van het spreekwoord ,/Oost West, thuis best", dan nog verhindert op den bestemden tijd huiswaarts te keeren. Dit ondervonden de Walchersche reizigers, die per stoomboot //Excelsior" een bezoek aan Gent hadden gebracht. Op den bepaalden tijd arri- veerde de boot hier terug en schutte af. Maar nu was goede raad duur, daar de Schelde zeer hoi stond en het stevig waaide. Niettegenstaande beproefde men toch de reis te vervolgen, doch even buiten de haven besloot de kapitein terug te keeren, daar het te veel gewaagd zou zijn om door te varen. Eerst heden morgen vroeg werd de reis voort- gezet en arriveerde de //Excelsior" omstreeks 6 ure te Ylissingen. De passagiers waren dus ge- noodzaakt geweest in hun natgeregende kleeren te overnachten. Te begrijpen is het dat de feestelijkheden te Westdorpe, bij gelegenheid van de onthulling van het vaandel der muziekvereeniging//Eikels worden boomen", ook onder de ongunstigste omstandig- heden plaats had, naar we vernamen was het ook daar na den middag regen en nog eens regen. De provinciale stoomboot Zeeuwsch-Vlaan- deren arriveerde hier hedenmorgen weder een half uur telaat uit Ylissingen met een defect aan de machine. De reis van 7,25 kon daarom natuurlijk niet plaats hebben en verviel. Nadat het defect verholpen was kon de reis van 10,20 weer plaats hebben. In den stal van den huurkoetsier v. K. te Hulst is kwade droes en huidworm geconstateerd. Alle paarden, een twaalftal, zullen daardoor den put in moeten. (M. Ct.) 'S Gravenhage, 6 Sept. De Koning van Siam is heden alhier aangekomen en volgens program met eerbetoon ontvangen. De Minister De Beaufort begroette hem in het Engelseh. De overige Mi nisters en andere autoriteiten waren tegenwoordig. In open rijtnig werd naar het Paleis aan het Noordeinde gereden met de beide Prinsen, die later het Hotel des Indes betrokken. Verleden week Maandag zou te Breda een paartje in het huwelijk treden. De nieuwe woning was in orde gebracht en gemeubeld, doch des Zaterdags te voren verdween de bruidegom zonder adres achter te laten. Het vijfjarig zoontje van den landbouwer M. Beije te Noordwelle geraakte, niettegenstaande zijn vader, die bezig was eten voor de paarden te snijden hem dikwijls had gewaarschuwd niet te dicht bij de machine te komen, met zijn wijs- vinger tusschen de raders waardoor dit lichaamsdeel werd afgesneden. Woensdag ontsnapte een tamme vos van een stoomboot, die van het petroleum-terrein onder Charlois vertrok. Op dat terrein zelf toonde de vluchteling weldra zijn ouden aardbinnen korten Ten Zuiden van Sedan hing een dichte, donker- grijze rookwolk over het zoo kort geleden nog zoo bloeiend dal. Enkele roode vlammen, als groote vurige tongen lekkend langs de gebouwen, werden in den rook zichtbaar, maar daarna legde deze zich weer neer als een donkere massa, alles ver- bergend. De beide bekoorlijke dorpen Bazeilles en Balan, met hun wijngaarden en bloemtuinen, met hun sierlijke villa's en bevallige kleine kasteelen tusschen de donkere boschjes, waren als verdwenen van den aardbodem en bestonden alleen nog uit rookende, brandende, reeds half vergane puin hoopen. En steeds vreeselijker, steeds machtiger wierpen de Duitsche batterijen hun kogels van de hoogten neer op het verslagen Fransche leger, op de arme stad, die reeds op vele plaatsen in brand stond. De aarde beefde onder den donder van het geschut. De hemel welfde zich met een eentonige loodgrijze kleur over het slagveld en het scheen soms, alsof hij den donder der kanonnen met dubbele kracht terugkaatste. Wilde een hel die zich geopend had, al wat den Franschen nog overbleef aan trots, aan kracht, aan moed en eer, vernietigen Neen, de eer van het Fransche leger zou althans gered worden. In de verte hoorde men de waarschuwende trom- petten der Pruisen over het hooggebergte van Floing. z/Cavalerie in zicht, luitenant," fluisterde een sergeant tot Axel en wees met het rookend geweer naar de rechterflank. (Wordt vervolgd.) tijd had hij een drietal kippen gedood. Alle moeite, ook door stadswerkers aangewend, om hem te vangen, mislukten. Eindelijk kwam de heer P. van der Hilt met zijn jachtgeweer te hulp en schoot hem dood. Geertje Kleefstra, die indertijd wegens majesteitsschennis tot zes maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, is daarna naar Belgie uitgeweken. Zij verkeert nu aldaar in droevige omstandigheden zij is werkeloos, broodeloos en zal weldra ook geen dak meer boven het hoofd hebben. In >/de Vrouw" "doet de redactrice, mevr. Yan Kol, een beroep op de partijgenooten om gelden bij een te krijgen. Tijdens een zwaar onweder dat Zaterdagavond boven Rhenen woedde, sloeg de bliksem in den fraaien Cunera-toren. Spoedig daarop zag men de vonken de lucht invliegen en binnen een half uur sloeg de vlam uit de kap van de lantaarn die het bovenste uiteinde van den toren vormt. Om elf uur was reeds de tweede zoldering door- gebrand en werd het voor ieder duidelijk dat het schoone bouwwerk verloren was, daar de brandweer niets tot redding kon doen. De inwoners van Rhenen brachten een angstigen nacht door, want de wind dreef de vonken over de geheele stad en hoewel de regen bij stroomen neerviel was het gevaar groot. Een paar kleine huisjes nabij de kerk geraakten door het valleu van brandende stukken hout in brand, maar men slaagde er in het vuur te blusschen. De brand weer van Rhenen, versterkt met eenige spuiten uit Wageningen, werkte den geheelen nacht. Des morgens om zes uur was het gevaar voor uitbreiding van den brand geweken, maar de toren is verloren en ook de kerk met haar schoon orgel is geheel door de vlammen verteerd. lie kerk, die uit het laatst der tiende eeuw daleerde, was gewijd aan de H. Cunera en werd daarom de Cunera's of Kuinerskerk genoemd. De toren, een der hoogste in ons land en een meesterstuk van bouwkunst, was van veel lateren datum blijkens een opschrift op den noordermuur in het portaal werd met den bouw aangevangen in het jaar 1492, //daags voor PaDcras", maar hij werd eerst in 1531 voltooid. Het orgel in de kerk dateerde van 1527. Voor de Amsterdamsche rechtbank verscheen Donderdag een achttienjarig meisje, dat sinds een half jaar op andere wijze dan met handenarbeid aan het geld kwam, waarvan zij zich hoedjes met veeren, lichte manteltjes en handschoentjes kocht. Hare moeder is een schoonmaakster, eene weduwe, die haar zoon en dochter niet regeeren kan en het meisje is op de straat gebracht door een dier jongelieden, die vrouwen tot diefstal en bedrog aanzetten en van den buit hunner slachtoffers leven. Aan het einde der terechtzitting wekte het ver- ontwaardiging het meisje naar de eel te zien leiden en haar verleider en exploitant ongemoeid heen te zien gaan, gekleed als een dandy, nadat men hem had hooren vertellen, dat hij een eerlijk handwerksman was, die nu en dan als schoenmaker werkte en wel eens een vrachtje op de groenmarkt opdeed en nadat men hem had hooren bezweren, dat hij niet wist, dat zijne //beminde" met andere heeren medeging. Het meisje had met een jongeling van 20 jaar een rendezvous-huis bezocht en hem, terwijl hij sliep, van zijn brieventasch met 45 gulden aan bankpapier en van zijn horloge beroofd. Zij hield voor den rechter vol, dat de brieventasch geen bankpapier, alleen een portret, een lombardbriefje voor twee gouden ringen en eenige papieren be- vatte. Het horloge had zij genomen, omdat de jonkman haar tien gulden had beloofd en haar per slot van rekening met een gulden had afge- scheept. In deze manier van afrekenen scheen zij geen diefstal te zien. Het 0. M. moest toegeven dat het aanwezig zijn der bankbiljetten op het oogenblik van den diefstal niet bewezen was, doch eischte voor het ontvreemden van het horloge en de portefeuille gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden. Deze zware eisch deed het meisje in snikken uitbarsten maar niettemin hield zij hare leugens vol en wilde zij ook niet naar waarheid verklaren, welk aandeel haar ,/vriend," de als heer gekleedde schoenmaker, in de zaak had gehad. Deze vriend bleek vroeger al met dejustitiein aanraking te zijn geweestde politie zal hem wel met een bijzonder toezicht vereeren. Door de ambtenaren der belasting te Arnhem is een inval gedaan bij den likeurstoker 2ekl. B., op vermoeden van het houden eener geheime branderij, welke dan ook ontdekt is. De inven taris werd in beslag genomen. De schatkist is hierdoor, volgens goede bron, voor een halve ton benadeeld. De eigenaar had zes lokalen met vergunning, die den afzet bevorderden van dit reeds eenige jaren uitgeoefend verboden bedrijf. In den loop der vorige week werd te Amers foort door een boer eene koe //uitgepond." Het vleesch werd ,/Voor' een prijsje" verkocht, nadat het door een accijnsambtenaar was ,/goedgekeurd. Velen maakten van het koopje gebruik, met het gevolg, dat ongeveer zestig menschen min of meer ongesteld werden, van welke een tweetal, een stafmuzikant en diens verloofde, mej. de G., zelfs levensgevaarlijk. De stafmuzikant moest in het hospitaal worden opgenomen, waar hij nog verpleegc wordt. De //keuring" geschiedde door den bedoelden rijks-ambtenaar, op verzoek van den door ziekte verhinderden gemeente-keurmeester, ter wiens ver- vanging niemand door het gemeentebestuur is aangewezen. Donderdag had te Woerderi een treurig on- geval plaats. Een jongetje van ruim 4 jaar werd s avonds vermist. Naar alle kanten werd gezocht en de hulp van den omroeper werd iugeroepen. Omstreeks 10 uur werd het knaapje in het water gevonden. Hoewel alle moeite besteed werd om let leven te behouden, mocht dit niet gelukken en moest de geneesheer den dood constateeren. le ouders waren wanhopend. Te Ambt-Almelo brandde Donderdag eene boerderij totaal af. Ook eene zich daarbij bevindende woning kon, door dat er geen spuit aanwezig was, niet warden gespaard. Zeven koeien en twee varkens kwammen in de vlammen om. Alles was verzekerd behalve het vee. Te Gorichem viel bij het scheppen van een emmer water een vrouw in de Groote haven en werd levenloos daaruit opgehaald. Het Hollandsche station te 's Hage werd eergisteravond omstreeks half 12 bij aankomst van den laatsten trein uit Amsterdam in opschudding gebracht door een 24jarige Haagsche juflFer, die zenuwachtig snikkend uit den trein stapte en be- weerde, dat haar door een man met een arm, met wien zij van Haarlem tot hier alleen in de coup^ tiad gezeten, een portemonnaie met 50 was ontstolen. Inderdaad was er op het perron een persoon met een arm, in dienst van de spoorweg- maatschappij aan een naburig station, en deze werd door de politie gegrepen. De juffer beweerde, dat hij haar het geld had ontrold en, toen zij dit be- merkte en de noodrem in beweging had willen brengen, om den trein te doen stoppen, zich op haar geworpen en haar mishandeld had, onder bedreiging dat hij haar zou worgen en inderdaad had de juflfer sporen van mishandeling in't gelaat zij had een gezwollen oog. De beschuldigde man, bij wien ongeveer 24 werd gevonden, ontkende alles. Alleen stemde hij toe, dat hij met de juffrouw alleen in de coupe had gezeten, maar volgens zijne verklaring zou zij hem onderweg verteld hebben, dat zij van haar geld was beroofd. Bevreemdend was 't echter, dat hij, spoorweg- beambte, bij het passeeren van eenige stations van den diefstal geen aangifle had gedaan bij een der chefs en dat hij niet meer wist, aan welk station hij in den trein was gestaptHij werd dan ook voorloopig ter beschikking van den com- missaris van politie gehouden. Bij aankomst van den trein te Schiedam werd in een der waggons een portemonnaie met f 17 gevonden. De bestolene kreeg op het perron een zenuw- toeval en moest in een raderbaar naar het politie- bureau worden gebracht. De buurt van Nijmegen, Tiel en tusschen- gelegen plaatsen, schijnt in den laatsten tijd geexploiteerd te worden door eenige brutale op- lichters. Voor eenige weken kwam daar iemand, die zich uitgaf voor hoofdagent ran een com- missionair te Amsterdam om loten na te zien. En thans wordt weer van drie anderen melding gemaakt. De eerste beweerde voor predikant te studeeren, doch gehuwd te zijn en een viertal kinderen tot zijn last te hebben. Later vernam men, dat de aanstaande predikant een luie verversknecht is, die op deze wijze gemakkelijker aan den kost meent te komen. De tweede geeft zich uit voor een predikants- dochter, die, zonder middelen een nog overgebleven, ongelukkige zuster mede moest helpen onderhouden, en daartoe loten aanbiedt a 50 cent, voor een loterij van handwerkartikelen, welke ten slotte blijkt alleen uit nieten te bestaan. De brutaalste van alien was de derde. Deze drong, onder aanbeveling van geachte en solide personen, bij voorkeur predikanten, een gods- dienstig werkje op, en liet de prijsbepaling //aan de beleefdheid" van de koopers over. Bij onder- zoek blijkt echter, dat men op treurige wijze is beetgenomen, want taal, stijl en inhoud van het boekske zijn van zoo weinig beteekenend gehalte, dat elke stuiver, daaraan besteed, letterlijk is weggeworpen. Men schrijft uit Friesland Een jaar of acht geleden stierf te Knijpe de beroemde docter en duivelbanner B. Uren in den omtrek was hij bekend en van heinde en ver kwamen de patienten naar hem toe en riepen zijn hulp in, wat den man een goed en gemakkelijk bestaan opleverde. Doch de onverbiddelijke dood nam den weldoener der lijdende menschheid weg en de betsjoende (behekste) lui waren nu weerloos tegenovor den Booze. Gelukkig is het nu van achteren gebleken, dat 's mans wonderkracht is overgegaan op zijn zoon L. B., en al heeft deze ook nog niet de groote vermaardheid van zijn vader, toch wordt ook zijn naam meer en meer bekend door de wonderdadige genezingen die hij hier en daar heeft verricht. In de vorige week werd zijn hulp ingeroepen door een vrouw te St. Johannisga. Ze was a lang niet goed en had te vergeefs geneeskundige hulp ingeroepen. Ten einde raad wendde zij zich tot den duivelbanner. En ja, een enkele blik op de lijderes geslagen, overtuigde hem van den treurigen toestand. Zij was betsjoend. te ret De duivelbanner bracht een paar zakjes kruiden voorschijn, waarvan zij het aftreksel gebruiken moest, nadat hij er de wonderdadige geneeskracht aan zou hebben meegedeeld. Daartoe maakte hij openingen in den vloer van het vertrek, hing de zakjes daarin en sloot de openingen weder. Den geheelen nacht moest hij in de kamer blijven om tooverformulieren uit te spreken, enz. Den olgeuden morgen vertrok hij, na betaling erlangd „e hebben. En toenmengde de justitie zich in de zaak en maakte tegen den duivelbanner proces-verbaal op. Eerlang zal hij zich voor den kantonrechter hebben te verantwoorden wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Men schrijft uit Utrecht van Donderdag Op de Neude was hedenochtend een buiten- gewone drukte. In een der talrijke koffiehuizen op dat plein hadden de kellners van verschillende cafe's hier ter stede vergadering gehad. De aard hunner betrekking brengt wel eenigszins mede dat die vergaderingen op een laat nachtelijk uur een aanvang nemen, waarvan ook weder het gevolg was dat de zon reeds lang aan den hemel stond, toen de voorzittershamer de sluiting aankondigde. En daar het nu toch eenmaal een //gebroken achtermiddag" was, gingen sommigen der leden de bespreking nog eenigen tijd voortzetten in een andere herberg op de Neude, waar eigenlijk eerst te 7 uren des morgens de gastvrije deuren mogen worden ontsloten. De vrouw van een der //plakkers" had zich echter ongerust gemaakt over het lange uitblijven van haren echtvriend en had zich daarom in den omtrek van het vergaderlokaal opgehouden. Toen zij bespeurde dat haar man, tuk op nog meer gezelligheid, met zijne vrienden het andere cafe binnenging, volgde zij hem op den voet, herinnerde hem aan zijn echtelijken plicht en eischte hem voor zich op. Maar zij had niet alleen buiten den waard, doch ook buiten de kellners gerekend, die alien met vereende krachten haar aan de deur zetten. Toen ging zij heul en troost zoeken op het hoofd- bureau van politie en deed daar haar beklag. Deze ongezochte gelegenheid om een herbergier wegens overtreding der verordening te bekeuren werd daar met heide handen aangegrepen, en terstond gingen een aantal agenten met de vrouw mede en belegerden het huis aan de voorzijde en aan de achterdeur. De waard weigerde hun den toegang en de politie op hare beurt belette, toen het eindelijk 7 uur geworden was, aan de gewone klanten het cafe binnen te treden. De kastelein was woedend en kwam met een borrel buiten om zijn klanten toch den morgendrank niet te onthouden, maar ook dit werd hem door de politie niet vergund. Tot ruim 9 uur duurde het tumult en toen koos de waard de wijsste partij en liet de politie voor het opnemen der namen van de overtreders binnen. De vrouw, die zooals de kastelein haar verweet, roet in 't eten had gedaan, was met nog andere verontwaardigde echtvriendinnen het cafe binnen- gelaten, doch ofschoon zij al hare overredings- kracht aanwendden om hare mannen mede huis waarts te nemen, was haar dit niet mogen gelukken, alvorens eene bekeuring de kroon op het werk van den nacht had gezet. Door een bloemist te Rotterdam werd het 15jarig dochtertje van den medealdaar woonachtigen K., naar aanleiding van een oude veete, met peper in de oogen gegooid. De ouders van het meisje hebben de hulp der politie ingeroepen. Door de Brusselsche politie wordt het bericht tegengesproken dat aldaar een anarchist zou aan- gehouden zijn. Het schijnt dat er een Duitscher aangehouden en weer losgelaten is, die onschuldig van booze plannen werd verdacht, op aangifte van een gedeserteerden Duitschen sergeant, die een wit voetje wou krijgen bij de Duitsche regeering. Blijkens mededeeling van het bestuur der belastingen heeft de belasting op rijwielen in Frankrijk in 1896 -3,272,340 francs opgebracht. Het aantal belaste rijwielen was in 1896 329,816, tegen 256,084 in 1895 en 203,026 in 1894. Van tijd tot tijd laten de Italiaansche rooverbenden iets van zich hooren, dat tot het buitenland doordringt, teneinde te doen zien, dat het rooverwezen nog steeds in voile fleur is. Thans is een postwagen, die van Benetutti (op Sardinie) naar Sassari reed, door roovers overvallen en uitgeplunderd. Zij namen alle postpakketten mede en pluuderden ook de passagiers. De overval geschiedde in de onmiddellijke nabijheid van het spoorwegstation. De bandieten hadden niet minder dan 60 schoten op den postwagen gelost, gelukkig zonder iemand te treffen. Ook was de buit toevalligerwijze niet groot. Slechts 650 lire in baar geld. Het sterkste kustlicht ter wereld zal de nieuwe vuurtoren van Eckmul zijn, welke op de uiterste punt van Finistere wordt gebouwd, op de rotsen, die langen tijd de schrik waren der varenslieden van Bretagne en waar tot dusverre een onvoldoend kustlicht was. Die vuurtoren zal voorzien zijn van een elec- trisch lichr van 10 millioen kaarsen dat is vijf- maal zooveel als de vuurtoren van Heve, welke tot dusver als het sterkste licht werd beschouwd. Hij zal 59 meter boven de hoogste zeeen staan en zichtbaar zijn tot op een afstand van 100 kilometer.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2