A lgemeeo Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaandere No. 3505. Zaterdag 4 September 1897. 37e Jaargang. S1M111 TIB A A D. SET KBIJGSGEWOEL "kjexFi l lkton Birmenland. Inzending van. advertentien voor 3 uron op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. UI/JVSdlK COIRAVT. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,324. Men abonneert zich bij bushouders. Yoor alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- y* Il&i ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleclits tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. »it 1,1.1.1 V. rsct.ijni jl.nn.aag-, IVoensdag- en VriJ.tagavona, ttUgeaonderA op Fee8tdaBen. bij Jen oifgever De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegen Eliiisdag Septem ber asl>J, voormiddags 10 uren. Ter Neuzen, 3 September 1897. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. President Eaure kwam Dinsdagavond 6 uur te Parijs, waar de daar gebleven Ministers en de voorzitters van Katner en Senaat bem begroetten. Er was veel werk gemaakt van de versiering, ook door particulieren, en de geestdrift was buitenge- woon groot, zoo wordt gemeld. De boulevards waren zwart van de meuschen. Op de place de l'Opera was een estrade gemaakt, waar zich de vertegenwoordigers van den Parijschen liandel bevonden, die een adres voorlazen, waarin namens handel en nijverheid dank werd gebracht, en de hoop uitgedrukt op 't belioud van den vrede, ook met 'toog op de groote tentoonstelling in 1900, in welk jaar de President, de „aandoeinngen en de vreugde" zou ondervinden, die hem als waardige belooning toekomen. Toen de President voorbij de Madeleinekerk reed, is daar een ,/bom," een sardineblik of voet- zoeker ontploft. 't Werd slechts door enkelen opgemerkt en de stoet van rijtuigen ondervond geen oogenblik vertraging. Men denkt dat de „bom" van dezelfde familie is als de „helsche machine" te Longchamps. Natuurlijk zijn er dadelijk een paar lui ge- arresteerd, die waarschijnlijk nader zullen blijken, met den voetzoeker niets te maken te hi bben. Om 7 uur was men op 't Elysde, waar de Ministers bleven eten. Br werd in de stad veel en fraai ge'illumineerd, en de vreugde duurde //tot laat in den nacht", zooals de term luidt. Eaure is eergisterocbtend naar Havre ver- trokken, waar hem ook een feestelijke ontvangst wachtte. De President zond, dadelijk na aankomst te Duinkerken, een telegram aan den Czaar, die daarop antwoordde, in even liartelijken toon. De Fransche pers, ook de conservatieve, is al- EEN ROMAN uit den Fransch-Duitschen oorlog, van O. ELSTER. #Weet je wel, Hartmann," zeide hij na een poosje, //dat ik soms heel bang ben gek te worden z/Maar, mijn vriend z/Ja, je bent mijn vriend geworden, beste Hart mann. Die vreeselijke nacht, die laatste, welke wij op Chateau Pernette doorbrachteu, heeft ons voor altijd, voor het geheele leven aan elkaar verbonden. Daarom wil ik je ook mijn vertrouwen schenkeii je zult alles weten z/Ik weet, dat u juffrouw Jeanne lief had wMaar niet, dat ze mij weer beminde, dat zij zich voor de franc-tireurs wierp om mij te redden, dat zij dat schot opving, dat mij gold, het schot van dien ellendeling, dat haar neef, de zoon van den ouden kapitein Hoffer, uit jaloezie op mij in den nacbtelijken overval op het huis zijner ouders ondernam." Kapitein Hoffer had de hand in het spel ,/Neen, hij niet. Zijn zoon alleen. Hij wilde mij dooden, wijl hij had bemerkt, dat Jeanne mij lief had. Misschien was hij het zelf, die Jeanne neerschoot, uit jaloezie, uit wraakzucht, en dan heb ik er schuld aan, dat Jeanne stierf ,/Maar zij kan genezen. Of hebt u bericht ,/Neen, geen bericht. Zooals je weet, moesten wij den morgen van den overval terstond af- inarcheeren. Jeanne lag toen nog in een diepe bewnsteloosheid, een hevigekoorts deed al haar leden irillen, ik heb sinds niets meer van haar gehoord. gemeen tevreden over de houding van den Presi dent, die waardig het land en de republiek weet te vertegenwoordigen, zonder dat de persoon Faure te veel op den voorgroud treedt. Czaar Nicolaas II en de Keizerin vertoeven thans, vergezeld van de grootvorsten Wladimir en Paul Alexandrowitsch en van den Minister van oorlog generaal Wannowski, te Warschau, waar zij eenige dagen zullen blijven. Het is de eerste maal, dat de jonge Keizer, die den 1 November 1894, dus een kleine drie jaren geleden, den troon beklommen heeft, het voormalige koninkrijk Folen bezocht. Niet alleen in Warschau, maar in het geheele Weichselgebied zijn grootsche toe- bereidselen gemaakt voor de ontvangst van het monarchenpaar. Sedert twee maanden reeds zijn inzamelingen gehouden, welker opbrengst nu bijna een inillioen roebels bedraagt en zal dienen tot de oprichting van een asyl voor ouden van dagen en zieken, dat den naam van Keizer Nicolaas II zal voeren. Men acht in Russisch Polen het oogenblik gekomen, om een verzoening met het Russische gezag te bewerken, en rekent hierbij op den goeden wil en den zin voor gerechtigheid van denjongen monarch en op diens vrijzinniger opvatting van politieke en sociale vragen. Het schijut werkelijk, dat men in Petersburg niet ongezind is om aan de Polen zekere concession te doen, want anders zou het moeielijk te verklaren zijn, dat het eenige te Petersburg in de Poolsche taal verschijnende blad, de Kraj, met toestemming van de overlieid het politieke programma van de Polen heeft mogen openbaar maken. Trouwens vooraf heeft de Kraj de verzekering gegeven, dat de Polen de Fransch- Russische alliantie met vreugde en sympathie be- groeten, omdat zij van den iuvloed van den Pranschen geest en van Fransche iiistellingen eene heilzame uitwerking verwachten. Het blijkt nu, dat Griekenlaud inderdaad aan de mogeniheden de mededeeling deed, dat het voor den dienst der leening, waarmede de oorlogs- schatting zou moeten worden afgedaan, bereid is beschikbaar te stellen de opbrengst van het zegel- recht tot een jaarlijksch bedrag van ruim 11 mil- lioen drachmen of franken. Bedoeld wordt waarschijnlijk het nog vrije, grootste deel der opbrengst. Als waarborg stelt de Regeering dan voor een bepaalden afzonderlijken ,/Maak u er geen al te zwaar hart over, beste vriend. De oorlog kan niet lang meer duren. Als wij het leger van Mac Mahon evenzoo hebben ingesloten, als daar ginds dat van Bazaine, dan gaat het direct op Parijs los en Moltke en Bismarck sehrijven den Keizer der Franschen den vrede voor. Dan viudt ge ook gelegenheid eens te vernemen naar het lot van mejuffrouw Jeanne." z/Als ik dan nog leef z/Ei, krijgt men al zulke sombere gedachten Dat is niet goed voor een krijgsman U zult leven en juffrouw Jeanne ook, en wie weet, of u nog geen gelukkig paartje wordt." Axe] lachte treurig. z/Ik dank u voor uw vriendelijken troost, beste Hartmann. Ja, je hebt ook gelijk. Waarom zou ik mij aan die treurige gedachten overgeven. Dat is nn eenmaal de oorlog, zei de oude kapitein Hoffer. »Goed zooNiet den rnoed verloren geven. Ik zal onze jongens eens wakker maken, dat ze ons een kop heete koffie zetten." z/Laat onze jongens slapen. Hier heb ik nog een veldketel met thee. Ze is koud geworden, wij zullen haar weer opwarmen." z/En een flinken scheut cognac er in doen. Dit Frankrijk is toch een gezegend laud. Als we niet den voortreffelijken wiju en de heerlijke cognac hier hadden gevonden ik geloof dat we niet zoover in het land waren gedrongen." Axel lachte over de scherts van den jongen reserveofficier en reikte hem den beker, opdat hij dezen met heete thee zou vullen. Middernacht was voorbij. Van tijd tot tijd drongen door de nachtelijke stilte doffe tonen, als het rollen van zware wagens of het marcheeren van groote troepen. Ook hoorde men zacht wapengekletter. In de verte brieschte nu en dan een paard, een sohildwacht riep het wachtwoord, een gedempt signaal weerklonk. op elk stuk gezegeld mor de afdoening is stem pel te doen plaatsen lapier, welks opbrengst bestemd. De mogendheden moeten dit voorstel gunstig lebben ontvangen. Door Frankrijk, Rusland en Engeland zou zijn verklaard, dat zij bereid zijn alles aan te wenden, om aan Griekenland het betalen zijner scliuld in deze gemakkelijk te maken. De Minister van financien heeft door tusschenkomst van zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken aan Ged. Staten der provincien medegedeeld, dat de ontvangers der directe belastingen van wege eerstgenoemd departement zijn aangeschreven om de gemeentebesturen, desgevraagd, in de gelegen heid te stellen, door inzage van de kohieren der personeele belasting, aan het ontvangkantoor ge- gevens te verzamelen, noodig voor de samenstelling der verordeningen tot heffing van opcenten op die belasting, overeenkomstig het gewijzigd artikel 247 der gemeentewet. Omtrent het voorschrift der nieuwe kieswet, volgens hetwelk de stemming plaats heeft door z/met potlood zwart te maken een wit stipje," zullen Gedep. Staten van Overijssel een beslissing hebben te geven. De gemeenteraad van Stad-Almeloo heeft nl. den heer D. Meibergen Jz. niet als raadslid toe- gelaten, op grond dat op een der stembriefjes voor zijn naam de witte stip niet met een zwart, maar zooals eerst met een vergrootglas kon worden ontdekt met donkerpaars potlood was bestreken. Dientengevolge werd een andere candidaat gekozen verklaard. De heer M. heeft hiertegen zijn beklag ingediend bij Gedep. Staten. In zijn verzoekschrift wordt aangevoerd, dat tal van briefjes, waarop slechts ten deele het wit met potlood was bestreken, geldig zijn verklaard, en eveneens die slechts gebrekkig grijs waren gekleurd. Waaroin dan het donkerpaars ongeldig verklaard De heer M. voert verder aan, dat het voor schrift der kieswet niet naar de letter, maar naar den geest behoort te worden opgevat, zooals met de vroegere kieswet ook het geval was. ,/Wij staan voor een grooten slag, Von Simmern," fluisterde luitenant Hartmann, terwijl hij aandachtig luisterde. z/Ik sprak gister een officier van den generalen staf," liet Axel er op volgen. //Hij kwam regel- recht van het hoofdkwartier met bevelen van onzen kroonprins. Hij deelde mij mee, dat in deze dagen de beslissing moest volgen. Het Fransche leger is bij Sedan verzameld de kroon prins van Saksen zal het aanvallen van het Oosten, wij van het Zuiden en Westen. In het Noordeu is de Belgische grens, als wij overwinuen is Mac Mahon verloren." z/Het is de laatste strijd, Von Simmern, de laatste zegepraal en dan dan komt de vrede De wachtpost voor het geweer riep luide //Halt, werda Een scherpe stem gaf het antwoord. Toeri vroeg dezelfde stem //Waar is de commandant der voorposten De commandant der wacht wees den officier terecht. Hij was een ordounans-officier, op een hoog Engelsch paard, dat, opgewekt door den vluggen loop, op het gebit knarste en met de voorpooten stampte. De aankomst van den ordon- nans riep het geheele bivak wakkerde soldaten rekten zich geeuwend uitde officieren hulden zich dichter in hunne mantels, gingeu opstaan en liepen haastig op en neer om warm te worden. z/Dat is het bevel tot den opmarsch," zeide de bevelhebber van Axel's compagnie en wees naar den langen officier der Uhlanen, die naar de tent van den commandant der voorhoede ging. Het duurde geen vijf minuten, of de Uhlaan keerde terug, besteeg weer zijn paard en galop- peerde weg. Nog vijf minuten later volgde het commando om aan te treden. z/Bij de geweren weerklonk het bevel. In de Dinsdag te Oldenzaal gehoudeu sitting van den gemeenteraad werden de in de laatste dagen daar voorgekomen opstootjes besproken. De burgemeester verdedigde, naar aanleiding van het voorgevallene in den avond van 24 Aug. breedvoerig zijn optreden en het beleid der politie. Hij zeide dat men hem op allerlei wijzen trachtte verdacht te maken, zijn gedrag en dat der politie onrechtvaardig critiseerde en opeulijk beide van een partijdig optreden beschuldigde. Hij wees op de overdreven en vaak geheel onware berichten over liet voorgevallene, in de couranten voor- komende, welke berichten geen ander doe] hadden dan den toestaud zoo erg mogelijk voor te stellen, en sprak zijn leedwezen over het voorgevallene uit en over de wijze waarop men over zijn liande- lingen een oordeel uitsprak. Eenige leden namen daarop het woord en betuigden hun instemming met het gesprokene. De door den burgemeester uitgevaardigde proclamatie werd goedgekeurd en daarna inge- trokken. Van de Veluwe schrijft men Nu de patrijzenjacht geopend is, valt omtrent den wildstand in deze streken het volgende mede te deelen Waarschijnlijk ten gevolge van de lievige stort- regens in den nazomer zijn de meeste jonge patrijzen gedood, zoodat dit wild over het algemeen weiuig wordt aangetroffen. Van hazen en fazanten daarentegen leeft het jachtveld als het ware. Niet zelden gebeurt het dat men op een stuk land, behalve een aantal hazen, 40 a 50 fazanten bijeen ziet. De jacht op deze soorten wild wordt echter eerst 1 October geopend. In een overvolle tent nam den heer Oscar Carre Maandagavond te Scheveningen voor goed afscheid van het publiek. Verschillende kransen werden hem aangeboden. Diep bewogen dankte de heer Carre, ook namens zijn familie en 't per- soneel van den circus, voor de sympathie en den steun, niet alleen in Den Haag, maar in geheel Nederland ondervonden. Hij verzocht om, indien zijn zonen over twee of drie jaar aldaar weder mocliten optreden, een deel van die sympathie op hen te willen overdragen. De heer Carre zal zich eerst te Amsterdam en met der woon te Keulen vestigen. De hoornblazers bliezen de reveille. Uit den slaap opgeschrikt, snelden de. soldaten naar de geweren en weldra stonden de compagnien onder de wapens. //Over 't geweer Voorwaarts marsch En fluks zette het bataljon zich in beweging, de richting van den weg volgende, die zich naar het Noorden kronkelde, door groene velden en wijngaarden, om kleine boschjes heen. Nog was het nacht. Maar rechts van de marcheerende kolonne, boven de donkere silhouetten van de bergketen der Ardennen, schemerde het eerste, grijze schijnsel van den naderenden dag. In het bivak vau liet gros des leger bij Cheveuges was het ook levendig geworden. Donkere kolonnes bewogen zich als zwarte, onafzienbare lauge slangen over de schemerende landerijenhier verdwenen zij in een laagte van het land, achter een bosch, ginds kwamen zij op een hoogte weer te voorschijn. Op den weg rolden en ratelden lange kolonnes artillerie. Regimenten cavalerie draafden voorbij en verdwenen in den morgennevel. Het geheele leger was in beweging en zette zijn weg voort naar het Noorden, den vijand tegemoet. Rechts van de marcheerende troepen hoorde men weldra een doffen donder, de kanonnen begonuen reeds te spelen uit het dal der Maas, nog gebuld in een diehten nevel, voegde zich daarbij weldra een scherp geknetter, van geweervuur z/De Beieren zijn op den vijand gestooten," riep men elkaar toe. //Zij zijn in den nacht de Maas overgetrokken en valien Sedan aan voorwaarts voorwaarts Helder en helderder werd de dag. Luider en luider hoorde men het krijgsrumoer uit de verte. Dat was geen voorposten-gevechtDat was een heete strijd, een slag, waarin regimenten, brigades en divisies met elkander worstelen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1