Gemengde berichten. TER NEUZEN, 1 September 1897. Januari 37 23 s., 6 m., 5 ij., 1 pp. 2 1. 95278 Februari 41 23 s., 9 m., 4 ij., 1 lbz., 4 1. 101247 Maart 43 23 s., 9 ij., 8 m., 2 h., 1 1. 110229 April 39 22 s., 4 h., 4 ij., 3 m., 2 pp., 2 lbz., 1 vl11. 80148 Mei 37 18 s., 5 p.p., 4 h., 8 ij., 2 m., 1 lbz., 1 ale., 31. 88164 Juni 32 18 s., 10 h., 1 ij., 1 lbz. 1 k, 1 1., 81197 Juli 34 19 s., 6 h., 6 ij., 2 pp., 1 1. 75870 Augustus 40 19 s., 9 h., 7 ij., 3 m., 1 pp., 1 k. 104365 303 736498 wet was die termijn drie maanden. Naar men verneemt, zal evenwel de administratie het dit jaar zoo erg nauw niet nemen, omdat het het eerste jaar ouder de nieuwe wet is, en zullen nog als geldig worden beschouwd de reclames, die binnen drie maanden na de afkondiging van het kohier inkomen. Gisteren werd aan de werf der maatschappij z/De Schelde" te Vlissingen de kiel gelegd van den kruiser Noord-Brabant, aldaar in aanbouw voor rekening der Nederlandsche Marine. In Friesland circuleert een adres aan de Tweede Kamer, waarin deze wordt verzocht op de regeering invloed uit te oefenen ten gunste der invrijheidstelling van de drie gebroeders Hoogerhuis van Beetgum, op grond dat dezen aan de inbraak van 5 December 1895 te Britsum, waarvoor zij respectievelijk tot 12, 11 en 6jaren gevangenisstraf veroordeeld, onschuldig zouden zijn. De heer J. J. van Kerkwijk, sedert tal van jaren afgevaardigd door het district Zierikzee naar de Tweede Kamer, werd Maandag te 's Hage van zijn ochtendwandeling naar huis teruggaande, in het Korte Voorhout door een toeval getroffen waardoor hij zijn bewustzijn verloor. Een heer, dit bespeurende bracht hem naar zijne dichtbij gelegen woning van waar dadelijk geneeskundige hulp werd gehaald. Naar gemeld wordt had dit incident geluk- kig tot dusver geen ernstige gevolgen maar is den heer van K. rust aanbevolen. Naar aanleiding van het bezoek der Kor- tenaer aan Antwerpen schrijft het Handelsblad van Antwerpen het volgende z/Het laatste bewijs van hulde, namelijk het bezoek van de Kortenaer aan onze haven, heeft andermaal een ouden droom in Vlaamsche-Belgie opgewekt namelijk eene nauwere toetreding tusschen de twee landen. Dezen willen een verdedigingsbond tusschen de twee landen zien ontstaananderen zouden een z/zollverein" tusschen Noord en Zuid willen zien geboren worden. Het een en het ander is reeds meer dan eens be- sproken, doch 't is eerder gezegd dan gedaan. Een tolverbond zou nooit onmiddellijk kunnen ingericht worden, aangezien ons land en ook weder- keerig Noord.Nederland door tractaten met andere landen verbonden is, en men van deze niet zoo gemakkelijk afwijken kan. Een bond van wederkeerige verdediging zou misschien groote moeilijkheden doen opwerpen, tengevolge van ons onzijdig bestaan, dat door de mogendheden ons verzekerd is. Wij denken, dat die vraagpunten nog niet rijp zijn, om, met hoop op welgelukken, te worden besproken. Zeer schoon in woorden, zeer moeilijk in praktijk De 17de jaardag van H. M. de Koningin werd gisteren alhier met meer luister dan gewoonlijk herdacht. Talrijk waren de vlaggen van openbare en particuliere gebouwen uitgestoken. Het scherpschutterscorps //Voor Vaderland en Koning" maakte des middags een marsch door de straten. Door den kommandant werd namens het korps aan H. M. een telegram met gelukwensch verzonden, waarop nog des avonds de vereeniging een telegram van dankbetuiging namens H. M. ontving. De fanfarengezelschappen //Apollo" en //de Ver- eenigde Werklieden" gaven des avonds een concert z/Apollo" op de estrade op de Markt en //de Vereenigde Werklieden" op eene estrade opgeslagen bij het estaminet //La belle vue." Het glanspunt van den avond was evenwel de gei'llumineerde fietstocht, door bijna alle straten, van de jonge vereeniging //De Schicht." ,;Uw loon, verraadster riep een woeste stem uit, te midden van het krijgsrumoer. Axel wilde op de donkere gestalte toesnellen, die zich nog aan het venst.er vertoonde, den rookenden revolver in de hand, waarmee hij het schot had afgevuurd op Jeanne. Het meisje echter hield hem omklemd en wilde hem niet laten gaan. z/Verlaat me niet," steunde zij. //Ik sterf, ik sterf voor jou Zij zonk neer. Maar nog hield zij hem met haar armen omvat. z/lk heb je lief," stamelde zij. Toen zonk zij nog dieper neer, hem met zich meetrekkend. //Jeanne, Jeanne, je moogt niet sterven z/Voor jou voor jou fl listerde zij weer en drukte zich tegen zijn borst. Buiten klonk een hoornsignaal. Schoten knalden. Een juichend hoera volgde en in de verte donderde schot op schot van de wallen van Pfalzburg, in den maneschijn van den zomemacht. Binnen in de zaal was alles stil geworden doodstil. Alleen het zacht gesnik van den jongen officier verbrak de stilte deze lag, Jeanne's ge stalte in zijn armen, nog altijd beweegloos daar, zijn gelaat verborgen in de plooien van haar gewaad. NEGENDE HOOEDSTUK. De bivak-vuren waren uitgebrand. In diepen slaap lagen de jagers naast de asch- hoopen, waarin hier en daar nog een vonkje gloeide, ©fficieren, onderofficieren en manschappen dooreen. z/Sparta", de alhier gedurende denzomer opge- richte gymnastiekvereeniging, had oorspronkelijk het plan opgevat tot het organiseeren van eenige feestelijkheden bij deze gelegenheid, en het maken van een rondgang door de stad. Toen verleden week //De Schicht" werd opge- richt, waaraan eenige leden van //Sparta" deelnamen, en het plan tot het houden van den optocht werd geopperd, liet laatstgenoemde vereeniging haren rondgang vervallen, en besloot daartoe uitgenoodigd op te treden voor het escorteeren der wielrijders, waartoe ook behulpzaam was het seherp- schutterskorps. De gedurende den dag heerscliende hevige wind, met nu en dan een regenbui voor afwisseling, deed het ergste voor den verlichten optocht vreezen, doch tegen den tijd dat deze zou beginnen was de wind wat gaan liggen. Veertien, op verschillende wijzen met lampions versierde fietsen, namen aan den tocht deel, en, waar alhier zoo iets voor de eerste maal te zien was, was de belangstelling daarin zeer groot. De verlichting maakte dan ook in den duisteren avond een schoon effecthet meest werd de aan- dacht getrokken door het rijwiel van den heer Verstraeten, als een schoenerschip getuigd en geheel met lampions behangen, met welke versiering genoemde heer allerwege groot succes inoogstte. z/De Schicht" verdient inderdaad den dank van de inwoners voor hetgeen zij te genieten gaf. De hulp van bovengenoemde vereenigingen, zoo voor het overeindhouden der rijwielen als voor het banen van een weg door de op verschillende punten talrijke toeschouwers, waarbij ook de politie taktvol optrad, werd flink verleend, zoodat de tocht zonder ongevallen en in goede orde afliep. Aan het balcon van het //Hotel de Commerce," het oefeningslokaal van //Sparta", prijkte in een versiering van groen //Sparta" onder een gekroonde W, geillumineerd, en werd ook door die vereeniging eenig vuurwerk afgestoken. In genoemd lokaal bleven de leden der drie vereenigingen met hunne dames en geintroduceerden nog eenige uren gezellig bijeen, waarbij eenige aanwezigen den tijd kortten door het ten beste geven van voordrachten. Een en ander had natuurlijk ook buiten veel volk op de been gebracht en tot laat in den avond bleef de drukte voortduren. Gisteren werden bij den burgemeester inge- leverd 3 lijsten, houdende opgave van een can- didaat voor den gemeenteraad, bevattende de namen van de heeren D. J. Dees met 29, J. de Feijter Jacz. met 46 en G. A. Standaert met 35 hand- teekeningen. Blijkens vorenstaande publicatie van den bur gemeester zal de stemming 14 Sept. plaats hebben. Het door de gemeente Ter Neuzen ver- schuldigde aandeel in kwade posten op de grondbelasting dienst 1894 en op de personeele belasting 1894/95, bij den Ttijks-ontvanger te storten bedraagt voor de grondbelasting //nihil" en voor de personeele belasting f 327,54. Het is algemeen bekend dat het terrein langs het kanaal in de vluchthaven en de aldaar liggende houtvlotten, veel door kinderen als speel- plaats gebruikt wordt en dikwijls verwondert men zich dan ook dat er niet meer van ongevallen wordt gehoord. Meer in de nabijheid wonende verklaren dan ook dat er nog al eens een kind te water geraakt, doch meestal door eigen kracht of hulp van kameraadjes gered wordt. Maandagnamiddag geraakte daar te water een zoontje van den postbode P., en werd er door zijn makkertjes uitgehaald. Nog geheel versuft door den schrik aan deu waterkant staande, viel het kind er weer terug in. Niet zonder eenige moeite gelukte het toen aan Nicolaas Reigel, die het gebeurde vernemende kwam toegeloopen, het knaapje te redden. Alleen de schildwachten liepen langzaam heen en weer voor de in rotten gestelde geweren, het ge- weer in den arm, oplettend uitkijkende in den donkeren neveligen herfstnacht. Inspannende marschen hadden de troepen achler zich. De bloedige veldslagen bij Metz waren geleverd, de vijand teruggeworpen onder dekanonnen der vesting, waar hij in bedwang werd gehouden door het leger van prins Erederik Karel van Pruisen. De beide andere legerkorpsen, onder de kroonprinsen van Pruisen en van Saksen, zetten den marsch naar Chalons voort. Daar kwam plotseling het bevel, van richting te veranderen in plaats van naar het westen, ging het nu in vluggen loop naar het noorden, men naderde steeds meer de Maas en de Belgische grens, en menig soldaat vroeg zich verwonderd af, waarotn men den marsch op Parijs niet vervolgde. Maar het vertrouwen in de opperste leiding van 't leger was te sterk, dan dat men getwijfeld zou hebben aan de juistheid der bevolen maat- regelen. In de laatste dagen waren ook weer bepaalde tijdingen gekomen van den vijand men had het leger van maarschalk Mac Mahon voor zich, en ieder in het Duitsche leger had er een voorgevoel van, dat een groote beslissing voor de deur stond. Afmattende, geforceerde marschen waren daarna gevolgd en op den avond van deu 31 Augustus legerden de Duitsche troepen zich op de hoogten ten zuiden van de Maas aan de Belgische grens en tegenover de vesting Sedan. Het bataljon jagers, waarbij Axel von Simmern Gedurende het loopende jaar zijn aan de spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Maand. Getal. Geladen met K. ra. inhoiid bruto. In deze kolora beteekenen de letters s. stukgoederen, m. minerie, ij ijzer, pp. pijpaarde, lbz. landbouwzout, h. hout, ▼1. vlas, ale. aluminiumerts, k. kolen, 1. ledig. Uitgevaren zijn in Januari 27, in Februari 29, in Maart 33, in April 29, in Mei 24, in Juni 25, in Juli 27 en in Augustus 25 zeeschepen. Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is benoemd den heer C. B. Schuurman, ingenieur le kl. van den Waterstaat te Dordrecht. De heer A. L. Kok van Zaamslag, die dezen zomer te Middelburg de onderwijzersakte behaalde en daarna benoemd werd aan de openbare school te Zwartenbroek (gem. Barneveld), heeft thans eene benoeming ontvangen tot onderwijzer aan de le openb. lagere school te Nijkerk op de Veluwe en die aangenomen. Van het Nederlandsch ijzeren Rijnschip z/Pieter Abraham", schipper A. de Jong, woei Dinsdag door den hevigen wind op de Wester- Schelde het groote zeil weg. Westdorpe. Aanstaande Zondag zal alhier bij gelegenheid der inhuldiging van het vaandel onzer muziekvereeniging //Eikels worden Boomen" een muziekfeest plaats hebben. Uit omliggende gemeenten hebben zich 8 ge- zelschappen ter opluistering hunne welwillende medewerking verleend. Aller verwachting is het dan ook, dat het op dien dag eene heele drukte zal zijn. Sas vail Gent, 31 Aug. Op de veemarkt van heden waren aangebracht19 stieren, 82 ossen, 155 koeien en vaarzen, samen 256 beesten, waarvan er maar 8 onverkocht bleven. Er waren veel slagers aanwezig en de handel was levendig, zoodat goede prijzen besteed werden. Heden werd alhier door den notaris E. B. Dumoleyn, de geannonceerde verkooping gehouden, van de op 17 Aug. j.l. ingestelde onroerende goederen, ten verzoeke van het R. C. parochiaal kerkbestuur. De uitslag was als volgt Koop 1. Het groote heerenhuis, aanhoorigheden en erf alhier (Westkade), ingesteld zijnde op f 1660 werd verhoogd tot f 1670. Koop 2. Het daarnaast gelegen huis, aanhoorig heden en erf, ingesteld zijnde op f 1025 werd verhoogd tot f 2030. Daarna werden de goederen in massa geveild en werden koopers van de beide perceelen de heeren P. en Ch. L. Wauters te Sas van Gent voor f 4110. Eene ongewone drukte heerschte er heden avond in de straten van onze in bloei toenemende gemeente. Ons jeugdig muziekgezelschap //de Vereenigde vrienden," gaf ten 8 uren, eene kleine uitvoering stond, was toegevoegd aan de voorhoede van zijn korps. Dien dag echter behoefde het geen voor- posten uit te zetten een bataljon infanterie had het afgelost, zoodat de jagers gerust konden gaan slapen. Zij sliepen dan ook den vasten slaap der algeheele uitputting. Maar in een schuur, ingericht tot bivouak, was echter nog een officier wakkerhij wierp van tijd tot tijd een stuk hout, wat dorre takken in het vuur en keek dan peinzend in de flikkerende vlammen. Naast en om hem sliepen andere officieren en manschappen. Bij toeval stiet de wakende een der eersten met een stuk hout tegen den schouder, zoodat hij wakker werd en rond ging loopenhij zag er met zijn slaaprok en muts alles behalve krijgshaftig uit. z/Vergeef me, Hartmann," zeide op een toon van verontschuldiging de officier die niet geslapen had. //Ga weer liggen. Tot morgenoclitend hebben we nog eenige uren tijd." De in zijn slaap gestoorde jonge officier wreef zich in de oogen. z/Ik ben uitgeslapen, meneer Von Simmern," antwoordde hij. ,/De drommel, wat is het koud God zij dank, dat het vuur nog zoo brandt, dan kan men zich ten minste nog eens ordentelijk warmen Hij ging dichter bij het vuur staan. z/Maar hebt u niet geslapen, meneer Von Simmern?" vroeg Hartmann, de vroegere sergeant- majoor die thans tot officier was bevorderd. z/Neen," antwoordde Axel, //ik kan niet slapen." op het Marktplein alhier, ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Koningin. Daarna hield het een optocht met fakkellicht door de straten, waarbij het aan begeleiders niet ontbrak. Vele inwoners, voor wien dit eeri nieuwtje was, waren op de been en vergezelden het gezelschap in hunne optocht ook in het aanleggen in eenige her- bergen, om op de gezondheid van H. M. te drinken. De optocht, die goed geslaagd is, werd gesloten door het spelen van het Nederlandsch volkslied. Aan den heer B. Bos, sluisbeambte alhier, is met ingang van 1 October, onder toekenuing van pensioen, eervol ontslag verleend. Terwijl Maandagmorgen te Vlissingen eene vrouw een boodschap deed, speelden hare kinderen, twee jongetjes, met lucifers. De kleeren van het jongste, 21 jaar oud, geraakten daarbij in brand. I oen de buren op het gesc.hreeuw kwamen toe- loopen stond het ventje geheel in brand. Hoewel de kleertjes met emmers water spoedig werden gebluscht, had het kind toch reeds zulke hevige braudwonden bekomen, dat het des middags overleed. Maandagavond is nabij Barendrecht uit den pleziertrein RotterdamVlissingen een zekere A. E., landbouwer te Grijpskerke nabij Middelburg, gevallen en heeft daardoor een verwonding aan het hoofd bekomen. Bij Enkhuizen kreeg een bedelares twist met een landlooperde vrouw trok een mes en bracht daarmee den man een steek onder den arm toe, zoodat de hulp van een arts moest worden ingeroepen. De justitie van Maastricht vertrok Zaterdag naar Stein, waar een persoon door een bajonet- steek zoodanig is verwonddat zijn toestand hopeloos is. De vermoedelijke dader, een mili- cien is te 's Bosch aangehouden. Twee kooplieden, te Bleiswijk en IJselmonde wonende, hielden Zondag op den Bergweg te Rotterdam eene geimproviseerde hardrijderij met hunne rijtuigjes, tot groot gevaar voor het publiek. Van den man uit IJselmonde sloeg het paard op hoi, rukte zich uit het gareel en rende de stad in, waar het in de Rottestraat in een pakhuis binnen holde. Het dier werd gegrepen en richtte alleen materieele schade aan. In een stal te Putten op de Veluwe, waarin paarden van de cavalerie uit 's Gravenhage, die de manoeuvres bijwoont, waren gestald, is brand ontstaan door een neervallende petroleumlamp, die een der dieren met zijn staart van de zoldering sloeg. Vier van de paarden bekwamen zulke zware brandwonden, dat 't noodzakelijk was ze naar een ziekenstal te Amersfoort over te brengen, waar bleek, dat twee er van zoodanig door de vlammen waren aangetast, dat ze, bezwijken ze niet, waarschijnlijk toch moeten worden afgemaakt. Ze hadden zoo kolossale wonden, dat er geheele vellen watteu in konden worden gestoken. Maandagochtend is te Oegstgeest de hooi- berg van den landbouwer Bisschop door brand ver- nield, waarbij ongeveer 20,000 kilo hooi is vernield. Een nummer op het program voor de fees telijkheden van gisteren te Utrecht was een hard- looperij voor vrouwen boven de zestig jaar. Men is zoo verstandig geweest, dit zeer onge- lukkige denkbeeld prijs te geven en die spotternij met den ouderdom te schrappen. Aan de //Telegraaf" schrijft men het volgende Vrijdagmorgen kreeg ik bezoek aan de school van een schamel gekleed man met grijs haar en baard. //Mijnheer," begon hij, //ik ben ruim 20 jaar onderwijzer geweest te X, en afgekeurd voor mijn stem. Ik heb eervol ontslag gekregen, waarvan ik u hier de bewijzen kan laten zien en ben ge- pensioneerd met 5 gulden per week. Ik ben getrouwd en heb vijf kinderen en u begrijpt Ik begreep. Dat men nu aan alle invalide onderwijzers geen pensioen kan toekennen van f 9250 zooals aan een generaal, dat is te verklaren en de onderwijzers verlangen dat ook niet, maar dat een invalide onderwijzer in Nederland moet bedelen om aan den kost te komen, dat is minstens schande. Onlangs werd een jong onderwijzer, die 10 dienstjaren had, afgekeurd een eervol ontslagen. De ongelukkige was lijdende aan een spierverlam- ming, en was dus niet in staat eenigen arbeid te verrichten. Zijn pensioen bedroeg ongeveer 100 per jaar. z/Neemt u mij niet kwalijk, beste vriend. Maar na een marsch van tien uur niet te kunnen slapen, klinkt wel een beetje ongeloovig. Maar de hemel weet het, beste Von Simmern, sedert eenigen tijd bent u een heel ander mensch geworden. Zet u toch die historie met dat meisje uit het hoofd z/Als ik maar wist, of zij nog leefde zei Axel met zachte stem, meer tot zich zelf dan tot den andere. z/We willen het hopen de wond was vol- strekt niet zoo gevaarlijk een schot in den linker- schouder. Von Simmern, beste vriend, heeft de mooie Franfaise met de donkere oogen u dan zoozeer betooverd Axel boog het hoofd en keek droomerig in de vlammen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2