Gemengde berichten. TER NEUZEN, 30 Augustus 1897. Hij verwijderde zich langzaam. In een der bladen komt een advertentie voor van Engelschen oorsprong, met een zeer voordeelig aanbod, maar reflecteerenden moeten postzegel voor antwoord zenden Naar wij vernemen zal het Muziekgezelschap Apollo" morgenavond te 8 uren, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, op de estrade op het Marktplein alhier eene uitvoering geven en is het programma daarvoor als volgt 1°. Nationale liederen2°. Feestmarscli3°. Ouverture Festival von Kastner, par Miris4°. Fantaisie de l'opera La Traviata de Verdi, par Pascal5°. La Milanaise, Mazurka-Caprice, par A. E. B. Cosetti6°. 's Nachts na het Bal, valse, par C. K. Harris7°. Eantaisie sur V.erdi's opera Le Trouviire, par Rhamann 8°. Daisy Bell, valse, par Harry Dacre9°. Souvenir de notre premiere jeunesse, Potpourri-populaire, par P. Janssens 10°. Rosinette, valse, par J. Martin 11°. Ernestine quadrille, par Boodent; 12°. Nationale liederen. Voor de op morgen te houden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, ter vervulling van de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Arie H. Donze, is naar wij vernemen door de jl. Zaterdag gehouden vergadering van antirevolutionaire kiezers tot candidaat verkozen de heer D. J. Dees. De liberale democratische kiesvereeniging //de Vrijheid" proclameerde in de gisteren gehouden vergadering tot candilaat haren voorzitter, de heer J. de Feijter Jacz. Onder de Katholieke kiezers circuleerde naar wij vernemen een lijst tot candidaatstelling van den heer G. A. Standaert. De Hooge Raad verwierp Vrijdag het cas- satieberoep van een requirant, wonende te Heeren- veen, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, wegens het valschelijk opmaken en als echt ge- bruiken van een geschrift, volgens betwelk de kantonrechter te Ter Neuzen verklaard had zich voor hem (requirant) borg te stellen voor geldelijke verplichtingen. De heer N. M. Th. van Bakergem, tijdelijk leeraar aan het stedelijk gymnasium te Doetinchem (vroeger onderwijzer alhier), behaalde te 's Gra- venhage de akte A Hoogduitsch (M. 0.) en is door den gemeenteraad te Doetinchem definitief benoemd tot leeraar aan genoemd gymnasium. Hoek, 28 Aug. In zijne zitting van heden besloot de Raad alhier tot voorloopige vaststelling der gemeenterekening over 1896. De ontvangsten bedragen 11066,74, de uitgaven f 10325,95, rest alzoo een goed slot van f 740,79. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1896 werd goedgekeurd met 1034,63 in ontvang en 899,11^ in uitgaaf en dus met een goed slot van /135,51£. Verder werden nagegaan en goedgekeurd de begrooting der commissie van beheer over den grindweg Ter NeuzenHoek dienst 1898 tot een bedrag van /1123,41£, zijnde de bijdrage dezer gemeente daarin berekend op f 660, en die van het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1898 tot een bedrag van f 1166,51 en meteen gemeente- lijke subsidie groot 1000. Vastgesteld werden eene verordening tot heffing van 35 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting en eene op de invordering daarvan vorige jaren werd eenzelfde getal opcenten geheven. Na onderzoek der geloofsbrieven enz. van de nieuwgekozen raadsleden de heeren J. Jurrij en W. G. Dieleman werd tot huune toelating besloten. Nog werd door Burgemeester en Welhouders den Raad aangeboden de gemeentebegrooting voor 1898. Sas van Gent. Woensdag 1 Sept. hooptJan Braet, manoeuvre-man aan het station alhier, den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Spoorweg-Maatschappij Gent Ter Neuzen. Voorzeker zal het den braven en Jeanne schrikte. Haastig ontrukte zij haar hand aan de zijne en vluchtte heen. z/Hoort u die kanonnen riep zij opgewonden. //Zij geven u antwoord. Hoe kan er vrede tusschen ons zijn, als die donderslagen over onze hoofden rollen ,/Jeanne z/Yaarwel vergeet mij Zij strekte afwerend de handen naar hem uit en vluchtte weg. Axel haalde diep adem en voer met de hand over het voorhoofd en de oogen. z/Een droom," mompelde hij. //Een mooie, vluchtige droom Tegen den avond kwamen de jagers op het slot- plein en werden ingekwartierd in de vertekken van de dienstboden en in de groote eetzaal, dus alien op de verdieping gelijkvloers. Luitenant Von Simmern en de sergeant-majoor kregen elk een kamer op de tweede verdieping. De oude kapitein noodigde deze beiden aan tafel; zij lieten zich het eten en den wijn voortreffelijk smaken, ook beproefden zij met de dames een gesprek aan te knoopen, maar mevrouw Hoffer was dezen avond zeer teruggetrokken, welk voorbeeld Josephine getrouw volgde. Jeanne zat zwijgend aan tafel, haar wangen waren met een buitengewone bleekheid overtogen, zoodat zelfs de kapitein zijn nicht niet zonder bezorgdheid aanzag. Ook Axel voelde blijkbaar geen lust om een levendig gesprek te voeren. De liefde tot de Fransche jonge dame had te diep wortel geschoten in zijn harthij hoorde haar laatste woord //Vergeet mij nog altijd, ijverigen workman aan blijken van belangstellin g op dien dag niet ontbreken. Zij die getnige waren van de opgeruimdheid waartnede Braet zij n dikwijls zware taak vervulde, zullen hem stellig hun gelukwenschen niet onthouden. Dank zij ook zijne opletlendheid, had men aan het station Sas van Gent gedurende den diensttijd van Braet geen enkel spoorwegongeluk te betreuren. Dat het den nog altijd krassen man gegeven zij de maatschappij GentTer Neuzen nog vele jaren te dienen en de laatste meer zulke trouwe dienaren onder haar personeel moge tellen, is voorzeker den wensch van velen. Hulst, 30 Aug. Heden werd alhier door het bestuur der vereeniging //Landbouw-belang" aan- besteed de levering van 50,000 Kg. superphos- phaat. Minste inschrijver was de heer H. Aubroeck te Graauw voor f 2,48 per 100 Kg., aan wie de levering is gegund. Biervliet. Na jaren achtereen verschoond te zijn gebleven, komen nu in enkele gezinnen de mazelen voor. Ze zijn gelukkig van goedigen aard, Bij een paar bewoners van de buurt Drie- wegen zijn de konijnen Vrijdagnacht jl. zonder voorkennis weggenomen. De vorige week is de christelijke bewaar- inrichting in een nieuw gebouw op feestelijke wijze in gebruik gekomen. De predikanten Dijkman en Homburg, van Breskens en Biervliet, hielden toespraken. Het publiek, hoewel daartoe uitgenoodigd, was afwezig gebleven. Aan den Hoek van Holland is een tweede klasse passagier, die van de Harwichboot op den steiger wilde stappen, te water gevallen. Hij verbrijzelde zich den schedel en werd dood opge- haald. Een andere passagier, die hem nasprong, werd slechts met moeite gered. Te Haarlem was een echtpaar aan het kijven. De man sprong ten slotte te water, wat groote ontsteltenis onder het publiek teweegbracht. Ook de vrouw huilde en jammerde, tot kort daarna de man weer uit de duisternis der diepte te voorschijn kwamin plaats van in het water was hij op een leege zolderschuit terecht gekomen. Alsnu verwekte het geval algemeene vroolijkheid en volgde verzoening. Door een onbekende is aan het bestuur der gemeente Opsterland (Fr.) een bedrag van 600 gezonden als bijdrage in den gemeentelijken hoofdelijken omslag. Te Deventer werd door de politie de hand gelegd op een sedert eenigen tijd aldaar op kamers wonenden jeugdigen persoon, die bij de aldaar wonende winkeliers gouden en zilveren voorwerpen op zicht nam, die hij daarna beleende of verkocht. Eenige gouden horloge's en een dito ring werden nog in beslag genomen. Hij werd gevankelijk naar Zutphen overgebracht en ter beschikking gesteld van den oflicier van justitie aldaar. Vrijdagnacht heeft de rijwielhandelaar Van B., te Heusden, zich door middel van valsclie sleutels toegang verschaft tot het kantoor der bierbrouwerij van de heeren V. Deze, reeds meermalen geld missende,lieten reeds enkele nachten door marechaussees de wacht houden in het kantoor. De inbreker, die vroeger in dienst van de heeren V. was, is op heeterdaad betrapt en des morgens naar de strafgevangenis te 's Hertogenbosch over gebracht. De ruim 25jarige eenige zoon van den veehouder W. Ruiter te Dwarsgracht, onder en dit had hem zoo diep geroerd, dat hij er niet toe komen kon deel te nemen aan een onverschillig gesprek. Men scheidde spoedig en de Duitsche officieren begaven zich naar hun kamer. Diepe stilte heerschte in het slot. Zorgeloos gaven de jagers zich over aan den slaap. Bijna een week lang hadden zij op post gestaan of op stroo geslapen in het bivak nu stonden de brave landweermannen tegenover den vijand en waakten over de veiligheid hunuer makkers. Slechts bij de groote deur en bij den ingang van den tuin had men een post gezetmen behoefde immers niet bang te wezen voor een overval, men stond wel duizend schreden achter de schildwachtenreeks der landweer. Axel stond aan het geopende venster van zijn kamer en keek nadenkend in den helderen zomer- nacht, naar de millioenen sterren, die flikkerden aan het uitspansel. Links van den grooten heerweg zag men de vuren en de lichten van Quatre-Vents, waar het bataljon lag, van hetwelk hij vroeger deel had uitgemaakt, en vanwaar hij naar Chateau Pernette was gedetacheerd. Verder op begou het bosch, dat zich als een zwarte lijn om Pfalzburg heenboog tot aan de dorpen Les Baraques en Les Troismaisons, waarvan men het licht steeds flauw in de verte zag. Tusschen het slot en den grooten weg lag een vrij veld, terwijl zich op den anderen kant, naar het noordoosten, het donkere bosch van La Bonne Fontaine uitstrekt. Daar ging de zilveren schijf der maan juist omhoog. (Wordt vervolgd.) Giethoorn, had het ongeluk in een zeis te vallen, met het gevolg dat de slagader in het dijbeen werd afgesneden. Weinige oogenblikken daarna is hij overleden. Een uit Duitschland teruggekeerde steen- bakker, te Berg a. d. Maas wonende, wilde Don- derdagavond bij een kassier te Sittard zes bank- biljetten van 25 laten wisselen, die hij in de nabijheid van Dusseldorf, waar hij werkzaam ge- weest was, als door, hem verdiend loon zeide ont- vangen te hebben. Men kwam echter tot de ont- dekking, dat de bankbiljetten valsch waren, waarop de man de biljetten weder met zich nam en Vrij- dagochtend naar Dusseldorf vertrok, om zijn vroegeren werkgever op te zoeken en te trachten ander geld van dezen te ontvangen. De te Venlo ontslagen hoofdagent van politie Hoekman, die zich reeds zes maanden te Roermond in voorloopige hechtenis bevindt wegens knoeierijen met een houder van een verdacht huis, is tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De houder van gemeld huis, mede in voorloopige hechtenis, werd vrijgesproken en onmiddellijk in vrijheid gesteld. Een lljarig knaapje van Rotterdam, wiens moeder zich te 's Gravenhage in een ziekenhuis bevind, had Woensdag met zijn schoolboeken bij zich alleen de reis naar de Residentie ondernomen, alwaar hij zwervende werd gevonden. De politie nam den knaap onder hare hoede en liet hem tijdelijk opnemen in het huis van bewaring. Vau daar werd het ventje door de rijkspolitie afgehaald en naar Rotterdam teruggebracht. De familie van den jongen, hoewel zeer erkentelijk voor de goede zorgen der politie, meende dat men het kind tijdelijk wel een andere verblijfplaats had kunnen aanwijzen en ook de knaap vroeg huilend waarom hij naar de geVangenis moest, //hij had toch niet gestolen." Te Oldenzaal zijn Woensdagavond weer bij twee Israelitische ingezetenen de ruiten ingeworpen. Den geheelen avond trok een groote menigte door de straten. De marechaussee was met 16 man versterkt. Tegen den burgemeester, de heer N. H. Th. M. Vos de Wael, hulpofficier van justitie, zal, volgens De Echo, bij de bevoegde autoriteit een aanklacht worden ingediend wegens het laksche optreden van de politie. Ware er van den aanvang krachtdadig tegen de joelende menigte opgetreden, dan had, hetgeen dien avond had plaats gehad, kunnen worden voorkomen. Donderdagavond is het te Oldenzaal vrij rustig gebleven. Tot circa 10 uur bewoog zich een talrijke menigte volks langs de straten, maar wanordelijkheden zijn niet voorgevallen. De orde schijnt voorloopig hersteld te zijn. De gemoederen zijn evenwel zoodanig geprikkeld, dat een herhaling verre van oumogelijk is. De politie zal voor loopig met 4 marechaussees blijven versterkt. Een 15jarige pakhuisknecht van een kaas- kooper te Bodegraven viel Zaterdag door een luik van den zolder en bekwam daardoor een schedel- breuk. Te Bierum (Gr.) was Vrijdagmiddag een zesjarig zoontje van den smid Van der Molen op een zwaar beladen wagen met geperst hooi ge- klommen. Het viel van den wagen en een der wielen ging het knaapje over het hoofd, waardoor dit totaal verpletterd werd. Het kind was on middellijk een lijk. Aan de stroocartonfabriek te Leeuwarden had Vrijdag een ernstig ongeluk plaats. De werkman E. zoude met een drietal andere werk- lieden pakken stroo naar boven hijschen aan de buitenzijde der fabriek. Toevallig bevindt zich daar het uiteinde van een draaiende as. Om het hijschen te bevorderen sloeg hij het zware touw om dien as. Dit geraakte verward en in zijne pogingen om het los te maken, werd zijn mouw tusschen het touw gegrepen, werd hij eenige malen rondgeslingerd en viel toen neer. Zij arm was door het touw geheel doorgesneden. De onge- lukkige was terstond een lijk. Te Giezen (N.-Br.) is Donderdag een land- bouwer van een met haver geladen wagen in eene sloot gevallen en onder de lading bedolven. Hoewel spoedig er uit gehaald, is hij Zaterdag- morgeu aan de gevolgen overleden. Hij laat eene weduwe met 12 kinderen na. In een herberg te Amsterdam ging iemand de weddenschap aan om bij elken klokslag van 1 tot 12 een borrel op te drinken. Bij den tienden borrel bleef de man door het schielijk drinken dood. Zaterdagnacht vond men aan het Scheve- ningsche strand in een badstoel slapende twee jongens van 10 en 11 jaren, die Woensdag de ouderlijke woning te Rotterdam waren ontloopen en een reisje hadden gemaakt. Door de politie werden de jeugdige badgasten naar huis gebracht. Toen Vrijdagmiddag te Amsterdam een stoomspuit, uit de Berenstraat komende, over de hooge brug reed, die de verbinding vormt met de Wolvenstraat, was de ingang van die straat geheel gevuld met menschen en op de straat lagen een aantal brandslangen uitgerold. De koetsier heeft waarschijnlijk willen uitwijken, de paarden werden schichtig en de zware wagen zwenkte dientengevolge wat vlug door de menschenmassa. Men trachtte een heenkomen te vinden op het smalle gracht- gedeelte, doch eenigen raakten bekneld tusschen het pothuis op den hoek der Keizersgracht. Het pothuis werd zwaar beschadigd, het venster en de zijmuren geheel ingedrukt, en drie personen werden tegen den grond geslingerd en geraakten onder de stoomspuit. Een hunner, slechts licht aan den arm gekneusd, was in staat, zonder geleide naar zijne woning te gaanmaar de twee anderen waren ernstig gewond, een vrouw vooral verschrik- kelijk aan gelaat en handen. Een rijke Engelsche familie wenscht namelijk in Holland een kind van 2 jaar tot aan zijn 124e jaar te besteden in een nette Protestantsche familie, tegen een vergoeding van f 150 per maand Waar een dergelijk gedaan aanbod ernstig ge- meend is, komt het zeker op den postzegel niet aanhet is ook niet noodig alle brieven te beantwoorden. Zou het dus niet om de postzegels te doen zijn Wij waarschuwen daarom nogmaals voor dergelijke advertentien met postzegel voorantwoord Men meldt uit Den Haag De parodie, dezer dagen in een der locale bladen opgenomen dat bij het gemeentebestuur het plan zou bestaan eerlang een //vrijen wedkamp" uit te schrijven voor het afbreken van het huisje in de Driehoekjes tegenover het stadhuis, schijnt door de lieve straatjeugd voor goede munt te zijn opgenomen. Althans Vrijdagmiddag was een 14>jarige jongen bezig de weinige nog heel gebleven ruiten van dit huisje in te werpen. Toen tegen hem aan het politiebureau proces- verbaal wegens dit feit werd opgemaakt, verdedigde hij zich door te zeggen //dat hij dacht dit te mogen doen, nu hij 't in de Haagsche Courant gelezen had." Niettegenstaande het verscherpte politietoe- zicht blijven de zakkenrollers nog steeds in het Hol- landsche spoorstation te 'sHage metsucces werkzaam. Wederom zijn er twee heeren bestoleneen Parij- zenaar werd een portefeuille ontrold, waarin echter niets van waarde aanwezig was en Donderdagavond ontfutselde men aan ds. J. A. B. een portefeuille, waarin, behalve een voorloopige kwitantie der Ned. Bank ad f 4000, voor een effect, een nieuw couponblad van pandbrief no. 5941 der Utrechtsche hypotheekbank en een bankbiljet van 25 waren. De heer B. vermoedt, dat hem de portefeuille is ontstolen bij den ingang van den den tunnel in het station, door een kleinen man met schraal gelaat en lagen hoed. Een Londenaar heeft aangifte gedaan, dat hem in een verdacht huis aan het Spui 10 is ont stolen. Eene juffrouw in een der nieuwe wijken te Amsterdam vergat bij het geven van versch drink- water aan haar kanarievogel, de opening te sluiten, en fluks vloog de vogel, die haar gedurende negen jaren had toegezongen, door een openstaand raam in een der in de nabijheid staande boomen. Maar den volgenden ochtend keerde pietje door het keukenraam vrijwillig terug, de gevangenschap verkiezende boven de Amsterdamsche steenwoestijn. Iemand had dezer dagen een valschen rijks- daalder ontvangen. Hij besefte dat zijn plicht hem gebood, dien op te zenden naar de Rijksmunt te Utrecht, wat hij dan ook onmiddellijk deed per postwissel De afzender woont te Kampen In de jongste vergadering der afdeeling Groningen van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond werd door eenige leden voorgesteld, het gemeentebestuur van Groningen te verzoeken, den helm af te schaffen. Dit geschiedde met het oog op den schadelijken invloel, dien het hoofd- deksel naar zij beweerden, op de gezichtssterkte en den haargroei der dragers heeft en zij wezen op het opmerkelijke feit, dat bij het politiecorps te Groningen, waar de helm den geheelen dag ge- dragen wordt, de meeste agenten van middelbaren leeftijd reeds geheel of gedeeltelijk kaalhoofdig zijn en „brillen". Het voorstel werd echter afgewezen, omdat het hier een geheele plaatselijke aangelegenheid gold. Donderdag werden in het Belgische dorpje Hemixem twee alleenwonende dames van omstreeks 60 jaar, die zekeren welstand genoten, in hunne woning vermoord gevonden. Men vond de onge luk kigen des ochtends, met afgesneden keel, terwijl alle waarden, die zich in huis hebben bevonden, verdwenen waren. Men vermoed dat de moord Maandag of Dinsdag te voren heeft plaats gehad. Hieromtrent (de vermoording van dejulfrouwen Maria en Elisabeth de Poorter, aan den Bernar- dusstraatweg te Hemixem bij Antwerpen) wordt medegedeeld, dat de dames uit de kerk komende, overvallen zoudeu zijn door personen, die zich in het huis verborgen hadden. Marie, die aan den ingang der keuken lag moet met een hamer twee slagen op het hoofd hebben gekregen. Elisabeth moet hierop naar de voordeur zijn gevlucht, ntaar voor zij die kon openen, moet zij slagen op het hoofd hebben gekregen, wel tien, denkt men, want haar aangezicht is afgrijselijk om aan te zien. Het lijk van Elisabeth is van de voordeur naar eene achterkamer gesleept.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2