Algemeen Mieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3503. Dinsdag 31 Augustus 1897. IN SIT KBIJGSQSWQIL. 37e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruiinte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. De Duitsche pers legt een groote scherpzinnig- heid aan den dag bij hare pogingen om alle be- teekenis van het Fransch-Russische ,/verbond" te ontkennen. Over de geestdriftige ontvangst van Faure wordt natuurlijk niet gesproken het bezoek brengt volstrekt geen verandering in den politieken toestand en het Drievoudig Verbond en Duitsch- land is volstrekt niet ongerust over het /groote woord." Uiterst koel schrijft de ,/Vossische Ztg. z/Eindelijk is voor de Franschen het verlangde woord van de //verbonden natien" van de lippen des Russischen Keizers gevallen, nadat president Faure er het eerst mee gekomen was". En na mededeeliug van de telegrammen gaat het blad dan voort //Door het woord //verbonden natien" is voor het Drievoudig Verbond geen verrassing gekomen, en de toost verandert niets aan de werkelijke ver- houdingen. Dat overeenkomsten tusschen Frankrijk en Rusland bestonden, was bekend mogelijk heeft president Faure ook een onderteekend verdrag in den zak. Dat dit echter niet tegemoet komt aan de revanche-denkbeelden der chauvinisten, daarvan mag men bij de richting der tegenwoordige Russische politiek overtuigd zijn Duitschland zal zich niet ongerust maken over het woord van den Czaarwant ook Rusland wil en behoeft in Europa vrede en is juist door een verbond in staat, op Frankrijk te alien tijde matigend te werken." De //National Ztg." doet eveneens uitkomen, dat het verbond in den polilieken toestand niets verandert en alleen dient tot behoud en verzekering van den vrede, in den geest van recht en billijkheid. De Engelsche //Times" zegt daarentegen Het zou meer dan dwaas zijn, aan Frankrijk en Rusland agressieve bedoelingen tegen eenige mogend- heid toe te schrijven. Maar het conservatieve karakter van dien bond behoeft ons niet het feit uit het oog te doen verliezen, dat door zijn bestaan zelf, en nog meer door zijn openbaar afgekondigd bestaan, deze bond de machtsverhouding in Europa verandert. De verklaringen, die aan boord van de z/Pothuau" zijn gedaan, maken een einde aan den voorrang in Europa dictatorschap zou misschien geen niet te sterk woord zijn waarnaar in de laatste kwart eeuw Duitschland streeft." Te Kiel zal half September een nieuw Duitsch eerste-klasse pantserschip van stapel loopen, de //Ersatz Leipzig." Admiraal Tirpitz moet eerst FEUILLBTON EEN ROMAN uit den Fransch-Duitschen oorlog, van O. ELSTER. n) ACHTSTE HOOFDSTUK. Een sombere stemming lag over Chateau Per- nette. Men had al de verschrikkingen des oorlogs in de nabijheid gezien en men leed onder het rampzalig lot, dat de kleine, achter de muren in puinhoopen liggende stad bereid scheen. Daarbij kwam, dat sinds den dag van het bombardement Victor spoorloos was verdwenen. Alleen een kort briefje had hij achtergelaten aan zijn vader, waarin hij mededeelde, dat hij den strijd tegen de Pruisen op eigen hand ging voortzetten, daar het hem niet mogelijk zou wezen, het leger dat zich bij Metz samentrok, te bereiken. Wat die woorden te beteekenen hadden, wist de oude kapitein heel goed, want het gerucht van het optreden van talrijke vrijscharen in de Vogezen was reeds doorgedrongen tot Chateau Pernette. Hoezeer nu ook kapitein Hoffer de neerlaag van het Fransche leger betreurde, hoe veel leed het hem deed, dat zooveel regimenten hadden moeten vluchten, hij was toch te zeer soldaat, dan dat hij niet alleen het .gevaarlijke, maar ook het on-militaire in dergelijke ondernemingen van de francs-tireurs zou hebben ingezien. z/Als zij zich slechts bij het leger aansloten," zei hij tot de zijnen, //dan zou men ze nog als werkelijke soldaten kunnen beschouwen. Dan zouden zij onder de wetten van den oorlog valleu en als soldaten worden behandeld. Nu echter door keizer Wilhelm naar Friedrichsruhe zijn ge- zonden, om vorst Bismarck uit te noodigen het afloopen van het schip bij te wonen, in welk ge- geval het schip //Fiirst Bismarck" zou worden gedoopt. 's Vorsten besluit en ant woord zijn nog niet bekend, zegt de Berlijnsche //Lokal Anzeiger," die een en ander mededeelt. Volgens de jongste berichten uit Athene blijven de mogendheden vasthouden aan de noodzakelijk- heid om eene controle-commissie over de Grieksche financien aan te stellen, als eenig mogelijke waar- borg voor eene geregelde en prompte aflossing der oorlogsschadeloosstelling. Duitschland blijft voor en na het echt militaire denkbeeld voorstaau, dat aan Griekenland controle over zijne financien moet worden opgelegd, zij het dan met zijn wil of daartegen. Door den markies van Salisbury is, volgens //The Standard," een nieuw en belangrijk voorstel gedaan tot schikking der moeilijkheden. Hij wenscht, dat Groot-Brittannie, Frankrijk en Rus land voor Griekenland zullen optreden als waar- borg voor eene leening tot afdoening der oorlogs- schatting en de inkomsten zullen controleeren, voor den dienst van gezegde leening aan te wijzen. W'illen ook andere mogendheden mede als waar- borgen optreden, dan zal dit gaarne worden aan- vaard. Griekenland is uitgenoodigd de inkomsten, waaruit de rente zou moeten gevonden worden, aan te wijzen, maar heeft nog niet geantwoord. Deze regeling zou zekerlijk voor het land het voordeel hebben, dat eene onmiddelijke ontruiming van Thessalie zou kunnen volgen. Het lange uitstel werkt verderfelijk en in beide legers wordt veel geleden. De nieuwe Spaansche Minister-president, vroeger van Oorlog, gendraal Azcarragua, heeft in den jongsten ministerraad zijn ambt aanvaard met eene toespraak over den staatkundigen toestand. Daarin verklaart hij de voetstappen van zijn voorganger te zullen drukken. Wat Cuba betreft, had hij het volste vertrouwen in het beleid van generaal Weyler. Hij verwachtte een spoedig einde van den opstand, en mochten de Vereenigde Staten tusschenbeide komen, wat hij niet hoopte, dan zou de Regeering haar plicht weten te doen. Ten slotte deed hij een beroep op de mede- werking van alle conservatieven. kan ik het den Pruisen niet kwalijk nemen, als zij de franc-tireurs voor bandieten houden en fusilleeren, waar zij ze te pakken krijgen kunnen. Ik hoop echter, dat Victor nog een middel zal vinden om zich aan te sluiten bij het geregelde leger. Voor een eerlijk soldaat is deze strijd in den rug des vijands niets." Mevrouw Hoffer en Josephine begrepen het onderscheid dat de oude militair maakte niet al te goed zij weenden stil, als zij aan de gevaren dachten, waaraan Victor bloot stond, alleen Jeanne gaf haar oom innerlijk gelijk, ofschoon zij stiller was geworden en haar gedachten en gevoelens.diep in het hart verborg. Maar over het hartstochtelijk tooneel met Victor sprak zij tegenover haar ver- wanten geen woord. Zij wilde hun niet nutteloos smart en teleurstelling bereiden. Wat haar zelve betrof, het was haar duidelijk geworden wat zij moest doen, zij zag duidelijk den weg voor zich, dien ze moest gaan. Den tweeden dag na de beschieting van Pfalz- burg liet luitenant Von Simmern zich aandienen bij meneer en mevrouw Hoffer. Dezen deden echter juist met Josephine een wandeling. Jeanne bevond zich alleen in de huiskamer. Zij wilde den Pruisischen officier niet ontvangen, doch het dienstmeisje bracht hem, in haar ver- legenheid toch in het vertrek en zij stonden daar nu tegenover elkaar, beiden met een lichten bios en kloppend hart. z/Vergeeft u den indringer, mejuffrouw," nam Axel eindelijk het woord. //Ik dacht den beer Hoffer liier te ontmoetten, wien ik een gewichtige mededeeliug te doen heb." //Oom maakt een kleine wandeling. Hij zal denkelijk terstond terug zijn," antwoordde Jeanne, zich met geweld tot bedaardheid dwingende en zich met opzet afwendend, zoodat de officier haar gelaat niet kon zien. De Koningin-Regentes heeft generaal Weyler gelast de gevangene mejuffrouw Cisueros met zachtheid te behandelen. Uit Apeldoorn schrijft men Nog nooit zijn in Apeldoorn gedurende de zomermaanden en vooral van half Juli tot eind Augustus zooveel vreemdelingen geweest als dit jaar. Alle hotels en particulieren die pension hielden, hadden geen plaatsje over. Lit betrouwbare bron vernam ik dat er over de 900 vreemdelingen waren. Alzoo een gezegend jaar voor de hotels pensions. Elken middag kan men op de tweede Loolaan een menigte vreemdelingen vinden, telkens wacli- tende tot HH. MM. de Koninginnen uitrijden, wat dan ook bij goed weer elken dag gebeurt. De eene maal gezamenlijk, en anders H. M. de Koningin met een hofdame en H. M. de Regentes met een hofdame. Altijd in open rijtuigen, be- spannen met twee paarden. In den regel wordt eerst een eind omgereden, en daarna door het dorp terug. Ook bij de terugkomst ongeveer halfzes kan men weer een groote menigte zien om HH. MM. te groeten. Er zijn een paar nieuwe portretten van H. M. Koningin Wilhelmiua in den handel gebracht, beiden in verschillende formaten het eene door den hof-photograaph II. W. Wolrabe te's Graven- hage, het andere door den Berlijnschen kunsthande- laar Rud. Schuster te Berlijn, een photogravure, naar een door den heer J. Fehling geschilderd portret. Beiden zijn goed geslaagd, hoewel ze geheel verschillen van karakter de photogravure maakt, ook door de technische uitvoering, meer een vriendelijken indrukin de photographie geven houding en uitdrukking meer den stempel van vorstelijke waardigheid te zien. Beiden leveren het bewijs, dat het aanminnige koningskind zich heeft ontwikkeld tot eene aanvallige jonkvrouw, wier beeltenis men met welgevallen aanschouwen zou, ook al ware zij niet de beminde Oranjetelg, op wie Neerland al zijn hoop vestigt. Bij de Vrijdag te Middelburg gehouden her- stemming voor een lid der Prov. Staten werden uitgebracht op den heer D. A. Dronkers (a.-r.) 1542 en op Jhr. Mr. A. A. van Doorn (lib.) Over Axel's gelaat vloog een klein, bitter glimlachje. Hij meende in het gedrag van Jeanne een onverschillige koelheid te bemerken, die trouwens tegen hem, den vijandelijken officier, te verklaren was. //Misschien wilt u wel zoo goed wezen, juffrouw," vervolgde hij, ,/UW oom het bericht mede te deelen, dat hij niet verrast moet zijn, als ik het slot bezet z/Hoe? U zult dit huis bezetten z/Alleen voor dezen nacht, juffrouw. Er zijn nieuwe troepen aangekomen, landweertroepen, die ons liier voor Pfalzburg hebben afgelost. De wachtposten zijn eenigszins verschoven, het kasteel Pernette ligt niet meer binnen de keten van schildwachten. Ik heb nu order gekregen met mijn manschappen voor dezen nacht in het slot te blijven en morgen in de vroegte, af te mar- cheeren. Wij, de vroegere belegeringstroepen van Pfalzburg, marcheeren verder op, het leger na, terwijl de land weer onze plaats inneemt. Ik zou daarom den heer Hoffer willen verzoeken mij en mijn manschappen op het slot een kwartier aan te wijzen voor dezen nacht alleen, juf frouw Jeanne haalde hijgend adem. Zoo was dus het oogenblik van scheiden nabij, waarvoor zij gevreesd had en waarnaar zij toch had verlangd. Als zij niet meer in zijn nabijheid vertoefde, als zij hem niet dagelijks meer zou zien, dan zou ze ook kracht vinden hem te vergeten, en vergeten moest zij hem immers. Zij mocht niet meer aan hem denken. Victor had gelijk, deze liefde was een hoon voor haar, was verraad voor het vader] and z/Ik zal het oom zeggen," zeide zij haastig. Axel zag het jonge meisje met een treurigen blik aan. //Mejuffrouw Jeanne," zeide hij met een stem, 1475 van de 3017 geldige stemmen. Gekozen de heer Dronkers. Door den heer F. J. Domela Nieuwenhuis onzen consul-generaal te Pretoria, is een verzame- ling monsters, met beschrijving, bijeengebracht van verschillende in de Zuid-Afrikaansche Repu- bliek goed gangbare artikelen in den groothandel. De verzameling zal gedurende September zijn te bezichtigen ten stadhuize te Amsterdam, aan het bureau der Kamer van Koophandel aldaar. Daarna zal zijiu andere plaatsen worden uitgestald. De verzameling van monsters bevat pomade, kampketels, handdoeken, zakdoeken, overhemden, //Blue Twill", Turksch rood doek, wollen dekens, katoenen dekens met eene roode streep, Duitsche z/cotton singlets", //White Mole trousers", Kaffer- dekens (sambesi figured rugs), St. Georges stripe rugs (Kafferdekens zijn een zeer belangrijk artikel veel variatie in de patronen is noodig), //Norman Stripe", //Geract", //German Prints" (de betere kwaliteiten worden meest door de boeren, de mindere door de kaffers gekocht), garen op klossen, hemden, Kafferdoeken (met nieuwe patronen zou in dit artikel veel te doen zijn), sporthemden, Kaffer-snuifdoozen, touw (sash cord), touw (jute line), dat voor het naaien van zakken wordt ge- bruikt, spiegeltjes met houten lijst, halters, (head collars) schoenen, lederen armbanden, lederen geldgordels, ijzeren potten van 1/3 en 1 galon, Kafir Picks, Kafir Hoes, zwarte geborduurde shawls. In den laatsten tijd worden in Friesland voor de boter goede prijzen besteed, nl. 44 per J/4 vat of 40 K.G., wanneer de kwaliteit goed is. Zij is in de laatste weken langzamerhand tot die hoogte geklommen en er wordt voorspeld, dat de prijzen nog eer zullen rijzen dan dalen. Op alle Engelsche markten kwam er boter te kort en werden alle soorten opgeruimd zelfs de minste soorten brachten nagenoeg even hooge prijzen op als de fijnste. De Friesche boter wordt niet uitsluitend, zooals vroeger het geval was, naar Londen verzonden, maar tegenwoordig meer naar de markten van noordelijk gelegen steden. Er wordt gezegd, dat de Friesche boter aan- merkelijk beter wordt gemaakt dan eenige jaren geleden, en dat de knoeierijen in den boterhandel ook niet zoo groot meer zijn, hetgeen het ver trouwen doet terugkeeren dat en de boeren en de boterhandelaars wel eenigszins hadden verbeurd. die even beefde, //ik ben mij bewust, dat men mij hier gaarne ziet heengaan, dat ook u verheugd zult wezen, als ik Chateau Pernette heb verlaten. Het kan immers ook niet anders, want ik sta voor u als een vijand van uw vaderland. En toch doet het mij zeer leed dat het zoo is. Ik zal de uren, die ik in den kring van uw gezin mocht doorbrengen, nooit vergeten, ik zal steeds u alien gedenken, die mij hier zoo goed, zoo gul hebt opgenomen ik zal ook aan u denken, juffrouw Jeanne, altijd altijd, en ik verzoek u, u ook mijner te herinueren en niet in vijand- schap, Jeanne, als u dat mogelijk is Haar hart werd diep geroerd door de klank zijner zachte stem. De tranen kwamen haar in de oogen. Zij kon hem niets antwoorden. Plot- seling overmeesterde haar gevoel haar zoozeer, dat zij vlug op hem toetrad, hem de hand reikte en, met den blik ter zijde gewend, zeide z/Vaarwel, vaarwel Met een blijde verrassing nam Axel haar hand en bracht die aan zijn lippen. Toen haar vingers, die als krachteloos in zijn hand lagen, omvattende met een warmen greep, zag hij haar in het bleeke gelaat en sprak hij zacht z/Mag ik zeggen tot weerziens, Jeanne z/Ik weet het niet z/Maar ik weet het, Jeanne," riep hij uit. //Ik weet dat wij elkander zullen weerzien, dat wij elkander moeten weerzien Laat uw hart niet ge- sloten blijven voor de zachte stem der liefde door den strijd der volkeu Onze hartea hebben niets met dezen strijd te maken, die voorbij zal gaan als een stortbui om plaats te maken voor een zooveel mooieren vrede. Jeanne, mag ik u terug- zien Ja o, zeg ja Hij beproefde haar zacht tot zich te trekken. Daar rolde in de verte de doffe donder; het geschut op de muren van Plalzburg gaf antwoord. TER 1EVZENSEHE (0IR4VT. Uit blart verschijnt mlml 11»-, 11©ensdii^- en Vrijihi^uvouil, tiitfjezouiler <1 op Feestdagen, bij den uitgever I". J. I'AS HE 8AXDE te Ter Xeuieu.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1