„GAMBRINUS ..Het Schuttershof Manufacturen I landelsbericbten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. DANKBETUIGING. GESLOTEN. GESLOTEN. onjuist wasdat in bedoelde woning wellicht roodvonk wis voorgekomen, doch de bewuste persoon hoogstens aan een abortiefvorm leed, waar- door ambtelijk optreden onmogelijk werd. Toen eergisteravond twee marechaussees van de brigade Wintschoten den Zuiderveenschen weg passeerden, vonden zij daar een manspersoon dwars over de tramrails liggen, terwijl de tram in de onmiddellijke nabijbeid was. De man werd door hen uit zijn gevaarlijkeu toestand verwijderd Het bleek dat hij beschonken en in slaap geval- len was. Schipper J. Noordzij, bevarende de sloep Gualtherie van Wezel, van de beugvisscherij Rotter dam gisteren binnengekomen, rapporteert dat overal waar bij gevischt heeft, het water overdekt is met inkt- visschen. Hij zag zelfs een balk drijven, naar zijne schatting 15 voet lang, waarvan geen hout te zien was zooveel jonge inktvischen hadden zich daaraan bevestigd. Gedurende de 30 jaar dat hij de Noordzee bevaart, heeft hij zooveel duizenaen inktvisschen nooit gezien. Zooals men weet, klagen ook de haringvisschers daarover en be- schouwen zij dit als een oorzaak van de slechte vangsten. Zondagmiddag werd op een weiland te Sneek een christelijke meeting gehouden. Juist toen een der sprekers, de evangelist J. zeide, dat 't hier beneden niet was te vinden, stortte de tribune, met tal van personen, in. Allen kwamen er echter met den schrik af. Maar zes jongens, die wegens den regen onder de tribune waren gekropen, haalde men kort na 't onheil meer dood dan levend onder de planken vandaan. Een had zijn been gebroken, bij een ander waren spijkers diep in het achterhoofd gedrongen, een derde bloedde hevig uit neus en mond, een vierde was inwendig beleedigd, kortom, bij alien moest terstond geneeskundige hulp worden ingeroepen. Een organist uit het Noorden des lands deelt mede, dat hij, bij het kerkorgel komende, daar een mierennest op den zolder aantrof en een groot aantal dezer dieren trok naar alle riehtingen uit. Nauwelijks echter liet het orgel zich hooren, of de dieren waren alle verdwenen, zoodat de muziek wellicht kan dienen om deze ongenoode gasten te verdrijven. De landbouwer A., te Duiven, die sedert het afbranden zijner boerderij aan vlagen van verstandsverbijstering lijdende was, ontsnapte Zater- dagavond aan zijn bewakers en ging per rijtuig naar den Dauburgschenweg. Daar gekomen sprong hij uit zijn rijtuig en stortte zich in de sloot. De beide zoons die, toen men hem veriniste, hem waren nagereden, vonden zijn lijk. Had, zooals we in ons vorig nummer meldden, de Belgische Staat in de laatste tien jaar gemiddeld ruim een millioen francs 'sjaars uit te betalen als schadevergoeding aan slachtoffers van spoorweg- rampen, in ons land hadden de maatschappijen bij lange na geen half millioen's jaars te betalen en doordat er hier niet veel rampen voorkomen, en omdat men niet grif is met schadevergoeden. In de Eriesche gemeente Doniawerstal werd een boerenknecht door een wild paard vlak tegen het voorhoofd geslagen. De gevolgen waren ver- schrikkelijk. Het voorhoofdsbeen was gespleten, de oogen liingen uit de holten. Te Losser (Overijsel) aldus schrijft men hield Zondagmiddag de heer Van Kol in de open lucht eene rede, in verband met de aanstaande herstemming voor de Tweede Kamer. Een deel van het publiek begon te schreeuwen, en het was den spreker daardoor niet mogelijk voort te gaan. De koetsier, die hem gebracht had, deelde brochures uit, doch deze werden hem door een der aanwezigen uit de hand geslagen, waarvoor de dader door den koetsier terechtgezet werd. Met de blanke sabel in de hand escorteerden de marechaussees den spreker, die in zijn rijtuig gezeten, door de menigte met steenen werd nageworpen. Dit is in het district Enschede het eerste geval van dezen aard. Bij een hevige vechtpartij tusschen Maastricht en Hees werden twee breeders zoo deerlijk met messen verwond dat beiden in levensgevaar ver- keeren. De daders zijn bekend. Eijne erfgenamen toonden zich Maandag- morgen de neven en nichten van de voor eenige dagen gestorven weduwe A. v. d. B., wonende in de Korte Vierstraat te Utrecht. Reeds ten negen ure begon men te twisten en te redekavelen over de erfenis. De overledene had bij testamen- taire beschikking de een iets meer toegedacht dan de ander, waardoor de ontevredenheid ontstaan was. Deze liep ten laatste zoo hoog, dat men na de begrafenis, ten ongeveer half drie uur, aan het vechten geraakte, waarbij de noodige klappen niet ontbraken. Ook aan kijklustigen was geen gebrek. Volgens de //Tel." hebben verscheidene rijwielfabrieken en handelaren besloten tot navolging van het besluit. der //Rudge Whithworth-maat- schappij", om den prijs der fietsen te verlagen. Aan de Fr. Ct. werd onlangs een bericht ontleend uit Harderwijk nopens een schat vele oude gouden munten die daar gevonden zou zijn bij het opruimen van een grooten steeD in de Zuiderzee, nabij die stad. Volgens een corres pondent van de Zw. Ct. te Harderwijk is dat bericht een canard. Nu echter ook door den directeur van het penning-kabinet in den Haag daar van nadere berichten werden ingewonnen, heeft de correspondent getracht op de hoogte te komen van hetgeen aanleiding tot het praatje heeft gegeven Ziehier de toedracht der zaak. Op een van de warme dagen in het begin dezer maand gaf de visscher M. aan zijn zoon last, om de kachel die aan boord was en dient tot verwarming en toebereiding van het middagmaal, van boord te verwijderen, omdat de wijze van verwarming hem bij de hooge temperatuur te benauwend was Alvorens aan dien last te voldoen, heeft de jongen toen dat voorwerp opgepoetst en in een zak ge wikkeld toen hij 't nu bij aankomst aan den wal op een kruiwagen huiswaarls wilde brengen, vroeg een van de daar aanwezige leegloopers vwat hij daar wel had", waarop het gekscherend antwoort luidde //nu, dat is een stuk van groote waarde. Dit gezegde, rijk geillustreerd, deed weldra de ronde door den visschershoek. Twee wielrijders, die zich van Luik naar Maastricht begaven, zijn onderweg beroofd en vermoord. De lijken werden daarna in een kanaal geworpen. Naar de moordenaars wordt gezocht. De //Belgica," die kort na het verlaten van de Wester-Schelde averij had gekregen en toen een dag of wat te Ostende moest blijven liggen, is eergisteravond door een sleepboot van den staat naar Wight opgesleept, waar de //Belgica" zal wachten tot de sterke Noordwestenwind ophoudt. Denkelijk wil men zooveel mogelijk kolen sparen. De Congo-negers op de tentoonstelling te Brussel kunnen niet tegen het klimaat. Zeven zijn er al overleden. Ze zullen eerstdaags naar hun land terugkeeren, vroeger dan aanvankelijk het voornemen was. De trek naar de nieuw-ontdekte Klondike- goudvelden houdt voortdurend aan. Ongeveer 6000 goudzoekers zijn weder bij de passen aan- gekomen. De regeering van Canada zal een telegraaflijn van Montreal naar Klondike aaaleggen, die ongeveer •77a ton zal kosten. Inmiddels is er alweer goud gevonden in een audere streek, in Britsch-Columbia waar aan de rivieren Newart en Yukon nieuwe beddingen ontdekt zijn. De vele arrestaties van studenten te Moskou en KiefF in het vorig najaar en de verbanningen naar Siberie, die er het gevolg van waren, hebben aan Dr. E. G. Tos te Turijn onder sanctie van den raad van bestuur der //Associazione Uni- versitaria Torinesse" aanleiding gegeven, om de studenten van geheel Europa op te roepen tot een protest. Een proclamatie ook aan de seuaten der Nederlandsche studentkorpsen gezonden, be vat o. m. het volgende z/Bij zulk eene droeve zaak (de verbanning naar Siberie) stil te zitten zou een misdaad zijn; on- menschelijk ware het, de stem der jeugd te laten smoren door de gevoelloosheid der tijdenhet oogenblik schijnt ons gekomen, dat het gevoel van broederlijkheid ons moet opwekken, troost te ver- schaffen aan hen, die in droefenis en wanhoop de heiligste rechten van den mensch zien onderdrukt. //'t Is daarom dat wij ons tot u wenden met het verzoek om door het teekenen van uwen naam aan onze petitie meer kracht bij te zetten. Alle handteekeningen te zamen worden dan naar den Czaar gezonden, om zijne goedertierenheid in te roepen voor onze gevangen kameraden. z/De oproeping eindigt met een beroep op het jeugdig enthousiasme en het gevoel van medelijden, dat zich niet laat tegenhouden door grenzen van land of verschil van ras. Deze spontane en algemeene uiting zal aan de beschaafde naties tooneu, dat bet tegenwoordige jonge geslacht bij ellende en rampspoed de humane grondbeginselen hoog houdt en huldigt." Er is gebleken, dat het spoorwegongeluk bij Celle, dat aan eenige menschen het leven kostte, waarschijulijk aan misdadig opzet is toe te schrijven. Het onderzoek toch van de directie der staats- spoorwegen heeft uitgemaakt, dat het ongeluk noch aan den toestand van den weg of de rails, noch aan het rollend materieel, noch aan nalatigheid van het personeel was te wijten. Men heeft niet de minste oorzaak voor het ongeluk kunnen ont- dekken. Op de ontdekking van den dader is een groote belooning gesteld. In de straten van Londen rollen thans 150 electrische zelfrijdende cabs. Zij zijn zeer netjes ingericht, met caoutchouc-banden om de wielen en zeer lichte accumulators, waarmee een snelheid van 9 mijlen per uur wordt verkregen. De maatschappij, welke ze exploiteert, zal, wanneer deze proef slaagt, de stad van het noodige aantal electrische cabs voorzien. In de gevangenis te Pankras in Bohemen heeft een misdadiger Josef Hel genaamd, zijn 50jarig verblijf in de gevangenis gevierd. Hij is nu 85 jaar oud en wanneer hij 92 is zal hij zijn tijd hebben uitgediend. Toen de directeur hem vroeg of hij onthaald wenschte te worden om dien bijzonderen dag te vieren, antwoordde hij dat zijn liefste wensch was naar een gerechtshof te worden gebracht, waar hij eenige anderen tot gevangenisstraf kon hooren veroordeelen. In het Duitsche plaatsje Betzdorf is een podium ingestort, juist op het oogenblik, dat daar 12 jonge dames stonden, die zich lieten fotografeeren in den feestdos, welke zij droegen als eerejuffers bij een feest. De fotograaf, die juist zijn toestel ingericht had, kreeg een ver- makelijke klomp dames en planken op zijn plaat. Zaterdag is een uit Munchen komende sneltrein te Freilassing dwars op een stilstaanden personentrein geloopen. Vijf personen werden zwaar gekwetst, een van hen is reeds aan zijn wonden overleden. Ook van de passagiers van den sneltrein is er een ernstig gewond. Ver scheidene wagens werden verbrijzeld. Het geschenk, dat de Sultan bij het begin van den Grieksch-Turkschen oorlog aan Keizer Wilhelm heeft toegedacht, is nu te Berlijn aan- gekomen. Het zijn zes oude Duitsche kanonnen, welke indertijd door de Turken zijn buitgemaakt. Zij werden met zorg door den Turkschen Minister van Oorlog uitgezocht in het wapenmuseum te Konstantinopel. Vijf zijn afkomstig uit de 16e en een uit de 15e eeuw, en alle zes zijn meesterstukken van oud-Duitsche gietkunst. Voor eenigen tijd werd te New-Orleans een Spanjaard vermoord. De verdenking viel op eenige Italianen, maar het volk nam de justitie het werk uit de handen en doodde de verdachten, waarop Italie de Vereenigde Staten dwong een schadevergoeding van bijna een millioen te betalen. Thans heeft een wegens moord gevangen neger bekend ook den Spanjaard te hebben vermoord. Een dokter te St. Louis wil met een ballon naar het goudland van Klondike men kan plaatsen huren, 60 dollars per plaats. Een firma te New-York heeft Klondike-bicycles in den handel gebrachttweewielers die ook als vierwielers kunnen gebruikt worden. Op een bicycle naar het land van belofte en op een vierwieler, met goud beladen, terug Amerika, daarin geholpen door de Fransche protectionisten, is bezig om het graan duurder te maken. Het zij doordat werkelijk, zooals men zegt, de oogsten van 1897 en 1898 slecht zullen zijn, of doordat, zooals ook wordt beweerd, een machtige samenspanning van Amerikaansehe graanspeculanten de prijzen kunstmatig opdrijft, een feit is't, dat te Chicago een sterke rijzing van de prijzen is waar te nemen en te Parijs de prijs van het graan, en dientengevolge ook die van het brood, even- eens is gestegen. Eenige Fransche afgevaardigden hebben ver- gaderd om een verzoekschrift aan den Minister van Landbouw op te stellen, waarin op het tijde- Jijk afschaffen van het invoerrecht op buitenlandsche tarwe wordt aangedrongen. De invoer van granen in Frankrijk is sinds 1890 steeds afgenomen en is thans nog maar een derde van wat hij vroeger was. Uit I nion is te Viclosia, in Britsch Columbia, een telegram ontvangen, meldende dat daar van de rivier Stewart een mijuwerker was teruggekeerd met een waarde van 160,000 dollars aan stofgoud bij zich. Maandag vond men in een kelder te Berlijn de lijken van een 71jarige weduwe en haar 51jarige dochter, die sedert 14 dagen werden vermist. De lichamen waren in wasdoek gewikkeld en verstopt in een kist, waarover zwarte aarde was geworpen. Van een der lijken was de schedel verbrijzeld. De eenige inlichtingen, die men tot dusver verkreeg behelzen dat een dag of tien geleden een arbeider met een kar zwarte aarde voor het huis was gekomen en dit door het kelderluik naar binnen had geworpen. Bij een huiszoeking in Pera heeft de Turksche politie weder twee bommen ontdekt. Twee Arme niers werden in hechtenis genomen. Zij bekenden deel uit te maken van de Trochak-partij. In alle Armenisehe kerken is een herderlijke brief van den patriarch voorgelezen, waarin de aanslagen van den laatsten tijd sterk worden ver- oordeeld en de Armeniers tot kalmte worden aangemaand. Central News bericht, dat voor hetgebouwvan het Italiaansche gezautschap te Konstantinopel twee vrouwen zijn gevat, van wie de eene een brief bij zich had, voorzien van het zegel van de Hintschakcommissie, en gericht aan de gezanten van Italie en Engeland. Hierin werd medegedeeld, dat de aanslag van verleden Woensdag het werk is van de Jong Turksche, niet van de Armenisehe partij. De politie had Armeniers in hechtenis genomen van wie zij wist dat zij onschuldig waren. Het schrijven dreigt met groote moordpartijen wan neer de gezanten de Armeniers niet beschermen. De Parijsche Eclair bevat een brief van te Parijs wonende Armeniers, die een geheel andere lezing geeft. Volgens dezen zijn de aanslagen te Kon stantinopel niet door anarchisten gepleegd, maar wel degelijk door Armeniers. Door Europa in den steek gelaten moeten zij zichzelf recht verschaffen. 22 Mahomedanen, die wegens deelneming aan de laatste onlusten in Tokat door de commissie van onderzoek ter dood veroordeeld waren, hebben van den sultan genade ontvangen. Hun straf is veranderd in levenslange opsluiting. De veroor- deeling van de 44 andere beklaagden tot gevange- nisstraffen werd bevestigd. Het meerendeel der veroordeelden wordt in Tripoli gevangen gezet. Hulst, 23 Aug. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,85 tk 47,95 Engelsch per 12,05 12,09 ZEET1J DIINGEN. Van 23 lot en met 24 Aug. a Van 23 tot en met 24 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 1 7 binnenvaartuigen op- en 17 afgeschutdoor de Westsl. 6 op- en 2 afgeschufc. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 26 Aug. 0.42 1.2 Vrijdag 27 1.20 1.38 Zaterdag 28 u 1.54 2.12 Zondag 29 2.28 2.45 Maandag 30 3.2 3.19 Dinsdag 31 3.36 3.54 Woensdag 1 Sept. 4.12 4.31 Aan de Commissie van de //Vereeniging voor Christelijk onderwijs" alhier, wordt door onder- geteekende, ook namens zijne werklieden, bij dezen hartelijk dank gebracht voor het gul onthaal hun toegedacht bij gelegenheid van het leggen van den eersten steen voor de nieuw te bouwen school. Wij hopen dat den verderen bouw der christelijke school voorspoedig, naar genoegen der Commissie en in 't belang van bovengenoemd onderwijs zal mogen geschieden. Ter Neuzen, JAC. DEIJ, 25 Aug. 1897. Mr. Metselaar. De Dijkgraaf van den VLOOSWIJK- POLDER maakt bekend, dat eene vergadering van Ingelanden van dien polder is belegd tegen Woensdag I September a. s., des namiddags ten twee ure, in het Nederlandsch Logement, bij de wed. F. A. Susijn alhier. Ter Neuzen, 25 Augustus 1897. De Dijkgraaf voornoemd, F. DE JONGE. HET CAFE is morgen, Donderdag 26 dezer, DE ESTAMINET is Donderdag 26 Augustus, Ondergeteekende bericht het geachte publiek, dat hij een winkel heeft ge- opend in en alle aanverwante ARTIKELEN. Hij beveelt zich beleefdelijk aan bij het publiek en hoopt door een goedkoope bediening zich het vertrouwen waardig te maken. W. LEENHOUTS. Zaamslag, Aug. 1897. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe 8,60 5 Rogge 5,75 a Wintergerst /7,00 a Zomergerst 5 Haver 6,80 a Erwten 7,50 a Paardenboonen a Duivenboonen fa Witteboonen a Bruineboonen si/—,— Boekweit Lijnzaad a Aardappels Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo l,27j a Eieren per 26 stuks 0,90 a Er waren ter raarkt te koop gesteld39 stuks hoornvee en 34 varkens, Verkocbt 21 stuks hoornvee en 27 varkens. a Q VLAG. NAAM. M3. V an en naar. Lading. Voor TerXeuzen 24 Eng. s.s. Egret 3492 1 Liverpool stukg. Vtm Ter 1'euzen i 24 Eng. sch. Annie Jones 1 301 Dublin phosph. Vnor (went t 23 Duits. s.s. Rolandseck 2101 Rafso hout idem Kalmar 3413 Nedercalix idem 24 Eng. s.s. Calder 1992 Goole stukg. idem Ibis 3024 Manchester idem Van (went 23 Eng. s.s. Spindrift 2003 Londen stukg. 24 Deens. s.s. Knud 3354 Blyth Iedig Duits. s.s. Fortuna 1509 Aalborg ijzergrond idem Marie Elizabeth 5076 I Antwerpen ledig 5 i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3