Gemengde berichten. TEIl NEE ZEN, 25 Augustus 1897. RECHTSZAKEN. zijner wetenschappelijke en gevaarvolle onder- neming. Hulde en dank aan u alien, mijne heerenuwe doenwijze toont eens te meer hoe nauw de band van vriendschap tusschen de beide landen van Noord- en Znid-Nederland is toegehaald. En, indien ik thans de taal der dankbaarheid gebruik, dan is het omdat ik weet mij in eensge- zindheid van gevoelens te bevinden met mijnen doorluchtigen vorst Z. M. Leopold II en zijn Staatsbestuur, gevoelens die mij gisteren nog zijn meegedeeld. En nu, mevrouwen en mijne heeren, kom ik u verzoeken alien eenparig en geestdriftig u bij mij aan te sluiten, om den beker te ledigen op het heil en welzijn van Nederland, op de gezondheid der beide door onze broeders van het Noorden zoo beminde Koninginnen. Aan H. M. Emma, Koningin-Regentes, die den eerbied en de liefde van haar volk verwerft, om haar wijs beheer, hare schrandere handelwijze en hare moederlijke zorg voor de opvoeding van haar koninklijk kind. Aan H. M. Koningin Wilhelmina, die in zieh de herinnering draagt van het verleden en de hoop voor de toekomst van den alouden en alomgevierden stam van Oranje Nassau; aan Koningin Wilhelmina, die door hare schoone hoedanigheden en geest- vermogens, haar zacht karakter, hare fijne manieren en hare minzaamheid, de harten weet tot zich te trekken. Dus, mijne heeren, nog eens, ik herhaal het, dank aan u alien; heil en voorspoed aan het Nederlandsche volk, geluk en gezondheid aan H.H. M.M. de Koninginnen." Deze heildronk zoo vervolgt het Hdbl. van Antw. met Vlaamsche rondborstigheid in de "Vlaamsche taal uitgedrukt, werd geestdriftig toegejuicht en scheen op de Nederlanders eenen waarlijk diepen indruk te verwekken. De consul-generaal De Kuyper stelde daarna de gezondheid voor van Z. M. Koning Leopold II en dronk ten slotte aan den voorspoed der be- schavende Congo-onderneming. De commandant Tydeman dronk in zeer gepaste woorden op de gezondheid van den Baron en de Barones Osy en bedankte hen voor bun gulhartig onthaal. De gouverneur sloot de heildronken met wenschen uit te drukken voor het welzijn der bemanning van de ,/Kortenaer" en de gezondheid voor te stellen van mevr. De Kuyper en mevr. Van der Hoop. Gisteren is de ,/Kortenaer" van Antwerpen vertrokken. De Augustus-collecte voor een school met de bijbel heeft op hetgehucht Driewegen, gemeente Ter Neuzen, opgebracht f 103,71 Aan den beer D. Versluijs, brievenbesteller alhier, is met ingang van 1 October, onder toe- kenning van pensioen, eervol ontslag verleend. Sedert eenige weken is door den aannemer Ganderheijden van Vlissingen aangevangen met den bouw van de school en onderwijzerswoning, voor de vereeniging voor christelijk onderwijs alhier, welke zullen verrijzen op een terrein tusschen de Grenulaan en de Tholensstraat. Gisteren was men met het werk zoover gevorderd, dat tot het leggen van den z. g. eersten steen kon worden overgegaan, voor het vervullen van welke plechtigheid door de schoolcommissie was aangezocht haren secretaris, de heer J. P. van Ilerp. Op het bepaalde uur waren de commissie, de bouwmeester, opzichter en vele belangstellenden op het terrein aanwezig en verzocht de uitvoerder van het werk, de heer P. Houthuis, namens zijn patroon, den heer Van Herp tot het leggen van den eersten steen over te gaan. Alvorens dit te doen wees de heer Van Herp er op dat hetgeen thans ging plaats grijpen, zeker ieder die het christelijk onderwijs lief heeft, zal verblijden. Hij herinnerde hoe in 1857 door de Hooge Regeering den bijbel van de scholen werd geweerd en hoe daarna mannen opstonden, die een christelijke opvoeding als de ware beschouwende, scholen stichten waar het woord van God een eerste plaats zou verkrijgen. Klein was het beginmet vele moeilijkheden had men te worstelen, maar men is staande gebleven en heeft overwonnen. Thans staan meer dan duizend scholen daar, om te getuigen van de kracht van het beginsel. Negen en dertig jaren is het geleden, dat ook in Ter Neuzen een school met den bijbel werd gesticht. Velen van hen die daartoe den stoot gaven zijn heengegaan, maar hunne nagedachtenis zal in gezegende herinnering blijven. Als eerste onderwijzer kwam alhier de heer Mulder, die bijna 25 jaren in die betrekking werkzaam bleef. Hij heeft zijn beste krachten aan het onderwijs be- steed en rust nu, terwijl hij kan terugzien op een welbesteed leven, dat gewijd was aan de belangen der jeugd van Ter Neuzen. Moge de heer Mul der nog lang gespaard blijven. In 1883 kwam alhier als onderwijzer de heer Koelmans, die heden de betrekking nog waarneemt. Sedert dien tijd is het onderwijs veel uitgebreid en hoewel het waar is dat de bevolking dezer plaats aanmerkelijk is toegenomen en er meer kinderen zijn, moet spreker toch dankbaar erkennen dat, dank aan het werk van den heer Koelmans en zijne helpers, het onderwijs, dat op de school gegeven wordt, in een goeden reuk staat. Waar spreker de hoop uit, dat het werk in alle opzichten onder de gunstigste omstandigheden moge worden voortgezet en voleind, voegt hij daaraan toe ^soli Deo gloria (aan God alleen zij de eere Spreker betuigt zijn dank aan de commissie, waar zij hem met haar vertrouwen heeft vereerd, om den eersten steen te leggen. Hij hoopt dat die steen welke hij zal nederleggen het zinnebeeld zal zijn van den uitersten hoeksteen, een zinnebeeld van Hem, aan wien het onderwijs dat op deze school zal gegeven worden ten grondslag ligt. Moge het onderwijs dat op dien eenigen waren grondslag berust gezegend worden. Nadat de heer Van Herp den eersten steen had gelegd, dankte de heer Houthuis hem voor het verrichte werk, waarmede hij de commissie feliciteerde, den wensch uitsprekende dat de heeren vruchten van hun arbeid mogen zien. De werkzaamheden werden voor dien dag ge- staakt en de werklieden door de commissie op ververschingen onthaald. Staatsblad no. 195 bevat het besluit van den 17 Augustus 1897, tot verlenging der schor- sing van het besluit van den raad der gemeente Zaamslag van 30 April 1897, betreffende het ge bruik van de raadzaal aldaar. De Staats-courant n°. 198 bevat de statuten der vereeniging tot oprichting en exploitatie van weegbruggen in de gemeente Zaamslag, onder de zinspreuk ^tlelpt elkander," te Zaamslag. De vereeniging van burgemeesters en secretarissen in het district Oostburg heeft aan Ged. Staten een adres gezonden, houdende verzoek hunne jaarwedden te verhoogen. Tot agent van politie te Middelburg is gisteren benoemd J. J. Haak, werkman te Axel. Zondag 5 September a. s. zal door de /Excelsior" een plezierreis worden gemaakt van wolven neerschiet. Tegen de vijanden des vaderlands zijn alle middelen geoorloofd." De oogen van den ouden onderofficier bij de Zouaven schitterden met een zonderlingen gloed. Wie dezen man in handen viel was reddeloos •verloren. Victor kon een lichte huivering niet bedwingen. ,/Als er zulke vrijscharen worden gevormd," zei hij na eenigen tijd nagedacht te hebben, ,/dan moeten zij gesteld worden onder een bepaald commando, dat de opperste leiding heeft, dan moeten de manschappen uniformen hebben, waar- aan zij te herkennen zijn, dan moeten zij zich aansluiten bij de geregelde troepen. Anders zijn het rooverbenden; waarmee ik niets te doen wil hebben." ,/Luitenant ,/Erankrijk staat nog niet op het punt om ver loren te gaan zonder zulk een volkswapening. Het keizerlijke leger is groot en sterk, het zal de verdediging van Frankrijk wel op zich nemen." /Zeker door steeds terug te trekken," pruttelde de oude houtvester, //en onze huizen, onze vrouwen en kinderen zonder bescherming prijs te geven aan den vijand. Maar we zullen ons zelf weten te beschermen, daarvan kan men zeker zijn. z/Wees niet zoo driftig, Pierre Michel. Laat ons eens verstandig praten Waar^ kom je bij een om over het plan te beraadslagen /In dehoutvesterswoningin La Bonne Fontaine, morgen nacht." ,/Goed. Ik zal komen, als ik eenigszins kan, Dan zullen we verder over de zaak spreken. De grijze morgen schemerde door de vensters. De kapitein ging opstaan uit zijn leuningstoel, waarin hij den nacht had doorgebracht en zeide Middelburg en Vlissingen naar Gent. Aan dezen tocht zal, o. a. worden deelgenomen door de gymn.-ver. //Luctor," de schermvereen. //Wilhel mina" en de onlangs opgerichte wielrijdersclub vDe Schelde." (Z. Dbl.) Sas van Gent, 24 Aug. Op de veemarkt van heden waren aangebracht12 stieren, 64 ossen, 174 koeien en vaarzen en 1 schaap, samen 251 beesten. De handel was als de vorige week, alles werd op 10 stuks na, goed verkocht. Gisteren stond voor de arrondissements-rechtbank te Middelburg terecht H. V., oud 63 jaar, leurder, geboren te Eede, wonende te Oostburg, thans gedetineerd te Middelburg. Deze had zich te verantwoorden ter zake dat hij den 7den Juni van dit jaar, des avonds omstreeks 10 uur, in zijne woning te Oostburg, getracht heeft zijne echtgenoote Jacoba Timmerman op- zettelijk van het leven te berooven, door, onder het uitroepen der woorden //ik sla je kapot", haar met een stoel op het hoofd en in de lendenen te slaan, terwijl de uitvoering van zijn voornoemd voornemen niet is voltooid tengevolge van om standigheden, van zijn wil onafhankelijk, dewijl zijn vrouw de echtelijke woning ontvlucht is. In deze zaak werden gehoord 14 getuigen, waaronder een als deskundige. Bekl. schijnt volgens de getuigenverklaringen iemand op wiens gedrag nogal iets is aan te merken, daar hij veel misbruik van sterken drank maakt en dikwijls moeilijkheden veroorzaakt. In de buurt waar hij woont was hij gevreesd en is het ook bekend, dat hij zijn vrouw dikwijls mishandelde. Hij ontkende zijn vrouw te hebben geslagen en beweerde, dat zij de verwondingen, die geconstateerd zijn, heeft opgeloopen door van de trappen te vallen. De ambtenaar van het openbaar ministerie, de feiten wettig en overtuigend bewezen achtende, vroeg schuldig verklaring aan poging tot doodslag en veroordeeling tot eene gevangenisstraf van twee jaren. De ambtshalve toegevoegde verdediger, de heer Jhr. Mr. J. A. Schorer, advocaat te Middelburg, kon in de getuigenverklaringen het bewijs van schuld aan het ten laste gelegde volstrekt niet viuden en pleitte vrijspraak bij gebrek aan bewijs. Uitspraak 3 September a. s. De door het vallen der heistelling nabij Saef- tingen zoo zwaar gekwetste persoon, is Zondag- morgen in tegenwoordigheid zijner vrouw en andere familieleden overleden, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Aan de Keersluis te Vlissingen sprong Zondag- avond een 18jarig meisje van de in gang zijnde stoomtram, naar men mededeelde om haar afgewaaiden hoed te halen. Zij geraakte onder de tram met het gevolg dat haar beide beenen werden overreden. Zij werd in het hotel Albion gebracht en geneeskundige hulp ingeroepen later naar het gasthuis vervoerd werd haar aldaar een der beenen afgezethet andere been, waarvan de voet ver- brijzeld is, vreest men dat zij ook niet zal kunnen behouden. Van Groningen zal binnen weinige dagen een zeilschip met 100 ossen naar Petersburg ver- trekken. Het transport gaat door het Kaiser- Wilhelmkanaal, waarvoor de Duitsche regeering vergunning heeft verleend. Voor hooge prijzen zijn de dieren voor Russische rekening aangekocht. ,/Ik geloof, dat we wel ter ruste kunnen gaan. Het bombardement wordt niet voortgezet." ,/Ja, laat ons ter ruste gaan," antwoordde me- vrouw Holler, die nauwelijks de oogen kon openhouden, terwijl zij Josephine wakker maakte, die op de sofa was ingesluimerd. Op dit oogenblik werd er aan de deur geklopt. Toen Anna deze opende, schrikte zij met een zachten kreet terug. Luitenant Von Simmern trad in de kamer. z/Ik vraag wel excuus," zei hij op beletfden toon, vop mijn rondgaan bemerkte ik licht, en ik wilde niet voorbij gaan, zonder u, kapitein de verzekering te geven, dat u rustig te bed kunt gaan. De beschieting zal voorloopig niet worden voortgezet. Er is een parlementair naar den commandant der vesting gezonden om hem nog- maals over te halen tot een capitulatie. Deze nacht en waarschijnlijk ook de dag, zullen rustig voorbij gaan." z/Ik dank u voor uw mededeeling mijnheer, antwoordde de kapitein. Victor zag den Pruisischen officier voor den eersten keer en keek met een bergrijpelijke be- langstelling naar hem. Luitenant Von Simmern scheen hem intusschen niet te bemerken. Terwijl hij sprak, vloog zijn blik elk oogenblik naar de slanke gestalte van Jeanne, die zich bij zijn binnentreden snel had omgekeerd. Victor zag de schittering in het oog van den Pruis, en bemerkte tevens hoe er een roode gloed kwam op de wangen. van Jeanne, terwijl haar blikken met die van den vreemden officier een korten still en groet schenen te wisselen. Een wilde ijverzucht maakte zich meester van het hart van Victor. Hij balde de vuisten en Het schip wordt voor het overbrengen van deze niet-alledaagsche lading zeer doelmatig ingericht. In de Neder Betuwe lijden eenige kinderen aan een mondziekte, die, naar men vermoedt, veroorzaakt is door het eten van afgevallen fruit in een boomgaard, waarin met mond- en klauwzeer besmet vee loopt. De schutter te Tie], die zich bij eene oefening zonder verlof van het exercitie-terrein had ver- wijderd omdat hij meende dat de wettelijke tijd voor de oefening voorgeschreven verstreken was, is in hooger beroep door Ged. Staten van Gelderland veroordeeld tot f 8 boete. De Belg die Donderdag op den Leidschen weg door de Haagsche politie is aangehouden, onder vermoeden een portefeuille met geld te hebben ontrold bij de wedrennen te Clingendaal, is Zaterdag, als zonder middel van bestaan, over de grenzen gebracht. Het geldswaardig papier, drie bankbiljetten van 25 en een muntbiljet van 10, dat bij den aangehoudene was gevonden, en dat gevouwen was op de wijze zooals de bestolene te voren had gezegd, is ter beschikking van de justitie gebleven. Uit Gouda is gevankelijk naar Den Haag overgebracht een slagersknecht, naar wieu de Haagsche politie reeds eenigen tijd zocht, omdat hij verdacht wordt van verduistering ten nadeele van zijn patroon. De ontrouwe bediende streek ten eigen bate het geld op dat hij van de clientele op valschelijk door hem onderteekende kwitantien in ontvangst nam. Op die wijze verduisterde hij in 't geheel ongeveer 275. Bij zijne aanhouding bezat hij daar van geen cent meer. Men meldt uit Zwolle Zaterdagavond na aankomst van den sneltrein uit Utrecht, zag een wisselwachter dat zijn collega Wesselink tusschen het station en de viaduct, waar hij dienst had, overreden op de rails lag. De beide beenen waren hem onder de knie geheel doorgereden. Onmiddellijk naar het station over gebracht, bleek aldaar dat hij reeds overleden was. Onlangs werd bij gerucht melding gemaakt van geknoei bij de overgangsexamens aan het gymnasium te Delft. Bij onderzoek is gebleken, dat eenige leerlingen der 56 klasse die dit hebben bekend uit de kamer van den rector stukken hadden weggenomen of daar afgeschreven, waaruit zij schriftelijk examen-werk vooraf leerden kennen. De bedriegers zijn gestraft door afwijzing. Naar aanleiding van het bericht //Het record geslagen", waarin melding werd gemaakt van eene keukenmeid en van een omroeper te Baarn, die hunne boodschappen per" fiets doen, bericht men uit Heemstede, dat daar reeds sedert jaren de lantaarnopsteker zich van een rijwiel bedient, ter uitoefening van dat ambt. De ladder heeft hij aan zijn fiets bevestigd. In eenige mededeelingen uit de correspon- dentie van den geneeskundigen inspecteur in Zuid-Holland over de toepassing der ziektewet bij gevallen van roodvonk, wordt ook afgedrukt een uit 's Gravenhage door hem ontvangen brief kaart luidende z/De kapper (de naam is weggelaten) lijdende aan roodvonk (zonder biljet) stond gisteren- en hedenmorgen tusschen acht en negen uur zijn klanten in de salon te bedienen, gedurende den tijd dat zijne bedienden in de "stad aan het scheeren waren. Bij hen tehuiskomst gaat hij weer onder de wol. Een doctor schijnt men niet te roepen, wel komen er geneesheeren in de salon, maar dan komt hij niet voor den dag. Een buurman die bang is voor besmetting." Bij informatie bleek den geneeskundigen inspec teur, dat de mededeeling vermoedelijk niet geheel beet zich op de lippen om een onvoorzichtig woord met kracht te onderdrukken. Zijn moeder kwam naast hem zitten en zag hem vermanend en smeekend aan. Hij dook fluks terug in zijn donkeren hoek, waaruit hij zich bij het binnen treden van den Pruisischen officier verrast had opgericht. Deze groette nog eenmaal zeer beleefd en ver- wijderde zich snel. Ook de bewoners trokken zich terug in hun slaapkamers. Yoor Victor echter heenging, trad hij op Pierre Michel toe, en legde hem de hand op den schouder. z/Tot morgen nacht, Pierre Michel," zeide hij op eenigszins heeschen toon. //Ik ben de uwe Pierre Michel knipte met de listige oogen en drukte de hand van den jonge man. ffTot morgennacht," fluisterde hij en snelde weg; weinige minuten later nam het donkere bosch van La bonne Fontaine hem in zijn schaduw op. ZEVENDE HOOFDTUK. Op Chateau Pernette beschouwde men de vreeselijke beschieting en de branden in de stad met diepe droefheid. Mevrouw Hoffer wenschte zich zelf geluk, dat men niet, zooals eerst het plan was geweest, naar de stad was gegaan hier, in het kasteel, was men veel veiliger dan in de ommuurde stad, die onder de Pruisische granaten verpletterd dreigde te worden. Van luitenant Von Simmern had men in de laatste dagen weinig gehoord, zeker had de dienst hem zeer in beslag genomen. Maar wel werd er veel over hem ge- sproken. De kapitein scheen hartelijk veel te houden van den jongen vijandelijken officier en Josephine plaagde haar nicht dikwijls, dat zij een diepen indruk had gemaakt op den mooien Pruisischen luitenant. Jeanne wees deze plagerijen steeds af, op een bedaarde wijzealleen wanneer Josephine al te onbesuisd het gevoel van Jeanne kwetste, toonde zij een zenuwachtige geraaktheid, die op het verstandig gelaat van Mevrouw Hoffer een uitdrukking van ongerustheid te voorschijn riep. Op den dag van het bombardement stonden Josephine en Jeanne aan het venster van de huiskamer en keken naar de dichte rookwolken, die zich over het ongelukkige stadje legerden. Plotseling riep Josephine//Zie eens Jeanne, onze jagers gaan in het gevechtDe luitenant marcheert met een afdeeling door de Allee Jeanne boog zich even en zag duidelijk, hoe luitenant Von Simmern met getrokken sabel aan het hoofd van zijn manschappen dwars door de laan snelde op een nabijzijnd boschje toe, waaruit den Duitschers eenige schoten tegenknalden. De Eranschen moesten op deze plaats een uitval hebben gedaan, misschien om de aandacht der belegeraars af te wenden en het vugr der kanonnen eenigszins tot zwijgen te brengen. Een heftig voorpostengevecht ontstond nu op de geheele linie van Biichelburg tot Quatre Vents. Uit de vensters van het slot kon met het verloop van den strijd zien, hoe de Eranschen voorwaarts drongen, op de keten van de Duitsche schildwachten stieten, dezen met een hevig snelvuur overstelpten en zich daarop in de greppels en achter de boschjes wierpen. De Pruisen beperkten er zich eerst toe om hun stellingen te beschermen. Toen zij echter versterking hadden gekregen, gingen zij over tot den aanval en wierpen de Eranschen met de bajonet terug tot onder de wallen van het stadje. (Wordt verrolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2