BURGERLIJKE STAN 57 Ilandelsbericbten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Terechtstelling van Angiolillo. Gemeenlorand van Sas van Gent. belooning aannam eenigen tijd te poseeren. Toen het portret bijna klaar was kwam er een kink in de kabel. De broeder van den grijsaard, de wethouder en tevens postschipper van Marken, Jan de Wit Rzn., ziende dat zijn broeder poseert voor een schilder, grijpt dezen het doek uit de handen en veegt alles met zijn hand uit. Zulke dingen gebeuren nog op Marken en ge- schieden door personen van wie men verouderstellen mag, dat zij tenminsfe nog eenige wetskennis hebben Het is te hopen dat de dader voor zijn vernielings- werk en brutaliteit zal gestraft worden, aldus schrijft men aan het H.bl. Den kok uit de gevangenis aan den Amstel- veenschen weg te Amsterdam is de schrik om het hart geslagen door het zeer luide protest der gevangenen, over zijn kookkunst. Hij heeft getracht door middel van vergif zich van het leven te berooven. In zeer bedenkelijken toestand ligt hij in het gasthuis. Vrijdagmiddag begaf zich eene vrouw met haar 6jarig dochtertje van hare woning te Leeu warden nabij de stroocartonfabriek op weg om boodschappen te doen. Het kind liep vooruit en sloeg een zijpaadje in, dat uitkomt op het spoor der fabriek. Eenige fabrieksarbeiders schoven een wagen kalk op de rails vooruit en zagen niet dat het kind zich op den spoorweg bewoog. De moeder, het gevaar ziende, snelde toe om haar kind te redden. Haar rechterarm raakte echter gekneld tusschen dien geladen wagen en een slilstaanden ledigen wagen. Ernstig gewond moest zij naar het stadsziekenhuis worden gevoerd Uit Markeloo wordt van 18 Augustus aan de Zw. Ct. gemeld Door den arbeider H. Broers alhier werd Maandag- avond een zonderlinge vondst gedaan. Terwijl hij bezig was in de bijenschuur van zijn over buurman Boode naar een konijn te zoeken, ontdekte hij daar in een hoek onder eenige bijenkorven in zeer deerniswaardigen toestand zonder helder be wustzijn, geheel uitgeput en totaal vervuild, een meisje van ongeveer 20 jaren, dat het laatst ge- diend had bij den landbouwerT. Vossebeld. Voor ongeveer 14 dagen had zij gevraagd haar familie te Holten te mogen bezoeken, doch was daar tot nu toe niet geweest en evenmin teruggekeerd. Het gerucht wil dat zij zich gedurende al dien tijd in die schuur zoude opgehouden en zich gevoed hebben met ooft en een stukje brood, waarvan ook nog iets bij haar gevonden werd. Maandagavond werd zij naar haar laatsten meester teruggebracbt en kwam onder behandeling van dr. Van Utenhove. Hedenmorgen is zij echter vervoerd naar de gemeente-ziekeninrichting. Haar toestand is redelijk. De Belgische justitie heeft aan de Neder- landsche de opsporing verzocht van een Hollander die ten nadeele van zijn patroon, een juweelen- handelaar te Brussel, oneerlijkheden op groote schaal pleegde, door partijen diamanten, zijn principaal toekomende, ver beneden de waarde van de hand te zetten, nadat hij door het plegen van valschheid in geschnfte, in het bezit van het edelgesteente was gekomen. Toen dezer dagen te Weenen een geneesheer den dood eener 70jarige vrouw wilde constateeren, werd hem dit onmogelijk gemaakt door hare kat. Het dier was op de borst der doode vrouw gaan liggen en liet niemand in de nabijheid van het lijk toeslechts met moeite kon een buurman het trouwe beest vangen en verwijderen. Door de douane-beambten te Esschen (Belgische grens) is Vrijdagnacht een kar met vijf gesmokkelde vette varkens benaderd. De varkens zijn des namiddags publiek verkocht en brachten4 francs per stuk op. Van 1887 tot 1896 heeft de Belgische staat omstreeks 11 millioen frank, ruim een mil- lioen per jaar dus, betaald aan schadeloosstelling voor slachtoffers van spoorwegrampen. Het ongeluk- kigste jaar was 1894, met ruim twee millioen; het minst ongelukkige 1896 met een half mil lioen frank. In een drankwinkel te Dettelbach bij Kit- zingen is dezer dagen een vat met spiritus in brand geraakt, terwijl verscheidene personen in de nabijheid waren. Het vat ontplofte en vijf menschen stonden in een oogenblik in vlammenmet bran- dende kleeren snelden zij de straat op. Drie van deze ongelukkigen verbrandden, de andere twee verkeeren nog in levensgevaar. De vrouw van een dokter schrikte zoo bij het zien van de brandende menschen dat zij door een beroerte getroffen werd en stierf. Een Engelsch tijdschrift geeft de volgende satire. //Nu, Lucie," vroeg een moderne echtgenoot //Wat hebt gij vandaag al zoo gedaan De moderne vrouw zette haar hoed af. „0 antwoordde zij, ,/ik heb het vandaag vreeselijk druk gehad om negen uur in den morgen hadden wij voorlezing bij mevrouw X, een heerlijke voorlezing. Mevrouw X las over de Architectuur.'der vermoedelijke hoofd- stad op Mars" ik wilde, dat gij dat had kunnen hooren en daarbij aansluitend droeg professor W. voor een beschouwing over //De insecten in Centraal-Afrika". Het was zeer interessaut." nDat geloof ik I" //Dan om elf uur was er een bijeenkomst van de Thosophische club, en om half twaalf heb ik deelgenomen aan een bespreking der leden van het comite van de //vereeniging tot zedelijke verbetering van moordenaars." //Mooi I" z/En om twaalf uur heb ik met mevrouw Z. ont- beten." Zeer mooi//In den nammiddag moesten wij om de voorloopige voorstelling in het Ibsen theater zijn. Toen ik nu naar huis kwam, zag ik een heerlijk kind op straat spelen, vlak voor onze woning, een pracht van een kleinen jongen Ik heb hem een kus gegeven Als ik maar wist, van wie dat kind is //Had het blond haar vroeg de moderne echtgenoot. //Ja //En blauwe oogen Prachtige blauwe oogen z/En een smerige blouse aan ,/Ja een zeer vuile *Dan weet ik, wiens kind het is z/Nu //Het onze De moordenaar van Canovas del Castillo is Vrijdagmorgen te elf uur ter dood gebracht. Het was te begrijpen, dat Angiolillo trouwens zich geen enkele illusie maakte over het lot, dat hem wachtteen sedert het vonnis was uitgesproken, verwachtte hij elk oogenblik zijn overbrenging naar de gevangeniskapel een zeker teeken, dat hij binnen vier en twintig uur zou worden ter dood gebracht. Geestelijken bijstand heeft hij tot op het laatste oogenblik geweigerd. Hij heeft zelfs bij den directeur der gevangenis geprotesteerd tegen de moreele pressie, welke op hem werd uitgeoefend; hij verlangde met rust gelaten te worden tot het oogenblik der executie toe. Hij heeft zich al den tijd bezig gehouden met het verkondigen van anarchistische theorien aan de bewakershet was verkeerd, verklaarde hij, wanneer men beweerde, dat hij medeplichtigen hadhij had op eigen aandrift gehandeld, verklaarde hij, uit eigen bewe- ging, en lang reeds had hij over het vermoorden van senor Canovas nagedacht. z/Ik sterf," verklaarde hij, //omdat ik mijn bree ders gewroken heb, maar op mijn beurt zal ook ik door anderen gewroken worden." Toen Angiolillo met zijn doodvonnis in kennis werd gesteld, scheen hij aanvankelijk iets opge- wonden te zijnmaar spoedig herstelde hij zich en met enkele woorden bedankte hij zijn advocaat, die tegenwoordig was. Eenige minuten later werd zijn eel weer geopend en traden de oppassers binnen, vergezeld van geestelijken, om hem te vervoeren naar de kapel. De moordenaar protesteerde tegen deze over brenging, zeggende, dat hij zich in de eel voldoende op zijn gemak bevond, dat hij niet behoefde te bidden en dus niet naar de kapel behoefde te gaan. Er werd hem gezegd, dat zijn overbrenging nood- zakelijk was en dat het hem vrij stond de gods- dienstoefeningen, welke in de kapel te zijnen behoeve werden gedaan, te volgen of niet. Toen een der geestelijken bij hem op boetedoening aandrong, antwoordde de gevangene //Als gij niet de macht hebt om mij uit de gevangenis te verlossen, laat mij dan alleen. Ik zal het zelf wel met God klaar spelen." Terwijl de missen werden opgedragen, schreef de gevangene, die aan de gansche plechtigheid niet de minste aandacht wijdde, aan zijn familie en maakte een anarchistische verklaring op, waarin hij voorspelde, dat nog verscheiden staatslieden in de verschillende landen zullen worden geexecuteerd. Des namiddags arriveerde de beul uit Bourgas en begon onmiddelijk het schavot op te richten. Vrijdag-morgen elf uur nam de beul den ge vangene van de bewaarders over en weinige minuten later verscheen Angiolillo, gekleed in een ruw gewaad, met een koord dicht gesnoerd een kap met een kruis op het hoofd ijzers aan zijn voeten en de handen op den rug gebonden. Hij werd vergezeld door geestelijken, die gebeden opzegden. Slechts enkele personen waren bij de executie tegenwoordig. Er wordt verzekerd, dat de ver- oordeelde, toen de beuls de handen aan hem sloegen, nogmaals anarchistische theorieen ver- kondigde. Doch de kap werd over zijn gelaat getrokken en het wurgijzer verstikte zijn laatste woorden. Kort daarna viel het hoofd machteloos voorover. Aan het recht was voldaan De heer WautersHet moet niet alleen dikker, maar ook langer zijn. Betaal liever een frank per stuk meer, maar koop goede waar. De heer Malotaux Ik heb uit de rekening gezien dat dit jaar zeer veel uitgegeven is voor het onderhoud der lantaarns. Een lantaarn heeft zelfs f 52 gekost. De heer WautersIk heb het ook te veel gevonden voor een lantaarn. De Voorzitter Ongeveer twintig lantaarns moesten hersteld worden, waardoor de rekening hoog liep, maar nu is alles in orde. 2. Aanbieding der gemeentebegrooting voor 1898. De Voorzitter biedt den Raad de begrooting voor 1898 aan en zal die op de secretarie ter inzage leggen. Op eene vraag van den heer Stevens hoeveel voor hoofde- lijken omslag begroot is, wordt medegedeeld dat dit f 1944,95J Zitting van 19 Augustus 1897. Voorzitter de heer Joh. Verschaffel, burgemeester. Tegenwoordig de heeren Oole, Stevens, Wauters, Malotaux en Warrens en de secretaris. Afwezig de heeren Pauwels en Verhaak. De notulen van de vorige vcrgadering worden gelezen en goedgekeurd. Punten van behandeling 1. Vaststelling der gemeenterekening over 1896. De heeren Stevens en Malotaux, met het onderzoek belast, rapporteeren goedkeuring. De rekening wordt met algemeene stemmen vastgesteld, in ontvang op f 10134,45£, uitgaaf 9506,88J, dus een goed slot van 627,57. De heer Wauters: Het plantsoen in de kerkhoflaan is te goedkoop gekochtde jonge boompjes zijn veel te dun en te klein en weer bijna alien dood. De Voorzitter: Ik heb bij twee personen naar dat plantsoen ge'informeerd en de beste gevraagd de boompjes zijn boven- dien vdor den winter geplant en door mannen van het vak. De heer Oole Maar waarom toch worden boomen geplant die niet rendeeren. De grondslag daar deugt niet voor beuken. De Voorzitter: Het is de eenige laan naar het kerkhof, maar ik geloof ook dat de grond niet voor dat soort boomen deugt. De heer StevensIk heb ook gezien dat maar zes of zeven meer in leven zijn. Plant er platanen; die groeien wel. De heer Wauters: Waarom zou de grondslag niet deugen De zwarte beuk is eene soort die in lossen grond groeit en het is daar allemaal losse opgevoerde grond, maar het plantsoen deugt nietde boompjes moeten veel dikker en grooter zijn maar wij hebben nu reeds tweemaal uitschot gehad. De heer OoleLaat ze op keur leveren, dan kan men eerst zien wat men krijgt. De VoorzitterIk zal nog eens trachten eene dikkere soort plantsoen te krijgen en het op keur laten leveren. 3. Mededeeling ingekomen stukken. Een schrijven van A. Kamoen en Geirnaert, waarbij zij den Raad verzoeken het bestuur van den spoorweg Gent Ter Neuzen te vragen alhier een depot van veewagens te verkrijgen, daar bij de veemarkt van Dinsdag 1.1. niet genoeg wagens voor het vervoer van vee beschikbaar waren. De heer StevensGentTer Neuzen bezit bijna geen veewagens en moet er telkens gaan leenen bij den Staat nu waren Zondag vele veewagens ingericht tot personenwagens voor de massa reizigers die van Gent naar Brussel trokken en daardoor waren er Dinsdag 1.1. geene te krijgen. De heer WarrensDe beesten zijn toch tijdig op hunne bestemming gekomen. De heer Stevens De beesten mogen maar gedurende drie nren binnenkomen en dan nog allemaal te gelijk. Per tele- graaf is aan den Minister vergunning tot lateren invoer moeten gevraagd worden en deze vergunning is eerst te twee uur toegekomen maar het vee kon toch nog tijdig vervoerd worden. De Voorzitter Het is toch wenschelijk dat wij voor de veemarkt doen wat we kunnen. Alle leden zijn het daarmede eens en met algemeene stemmen wordt besloten Burgemeester en Wethouders op te dragen aan de spoorwegmaatschappij bovenbedoeld verzoek te richten. 4. Gewone rondvraag. De heer Wauters De nieuwe goot op het stadhuis is niet geheel in orde, want als het hard regent zooals reeds een paar maal gebeurd is, spat op den hoek het water er over door er eene plank met een zinken plaatje aan te slaan kan dit verholpen worden De VoorzitterIk zal er voor zorgen en Lammens er naar laten zien. De vergadering wordt gesloten. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Met ingenomenheid en voile instemming las ik het artikel van den heer L. S. te A. Als ik me niet vergis en dit zal wel niet is de heer L. S. onze vroegere afgevaardigde in 't college van de Provinciale Staten. ('kWou dat die wakkere kampioen voor onze belangen het nog was, wij zouden met hem alleen meer opschieten dan met een dozijn andere) Dat hij van uit A. nog een open oog heeft voor de belangen van Zeeuwsch-Ylaanderen strekt hem tot eer. Hoe de dienst op de Wester-Schelde, door de Provincie, zou kunnen geregeld worden, heeft de heer L. S. duidelijk aangewezen, dit is dan ook het doel van mijn schrijven niet. Alleen dit men moge het mosterd na den maaltijd noeinen of zoo iets de zomerdienstregeling was slecht. De boot die uit Ter Neuzen te 7,25 moet vertrekken vertrok en vertrekt van de 10 maal minstens 5 maal telaat, zoodat de correspondentie (trein 9,15) gemist werd. Welke onaangename gevolgen dit voor't reizend publiek heeft, beseft ieder, die als schrijver dezes moest wachten tot 1,7 ure. Ook de boot van 4,50 ure durft wel eens eenige minuten te lang hier blijven. En al geeft dit nu niet veel voor de correspondentie 't hoort er niet aan. Wat de morgenboot betreft, er zijn menschen geweest die voor dringende zaken de correspondentie moesten hebben, tijdig aan de boot waren, maar zagen dat zij nog ver af was en dus een kwartier of nog meer later zou vertrekken en hun reis, zeer ten hunnen nadeele, moesten opgeven Ik ben benieuwd de nieuwe winterdienstregeling te zien, als ik ze tenminste machtig kan worden. Ten slotte dit, 'k hoop dat het college van Ged. Staten zich niet te verheven zal achten, om van 't schrijven van den heer L. S. notitie te nemen, van 'tmijne is niet noodig. Ik breng tegelijk onder de aandacht van Ged. Staten den dienst der equipage, vooral dien der stokers Nog iets en ik eindig. Zou de Kamer van Koophandel alhier zich dit zaakje niet eens willen aantrekken Me dunkt, dat was voor haar geknipt Of't helpen zal 'k Geloof het wel. Protesteert het publiek niet, dan trekken, om met den heer S. te spreken, de heeren de slaapmutsen om de ooren. Een Zeeuwsch-Vlaming. Ter Neuzen, 23 Augustus 1897. Ter leuzen. Huwelijks-aangiften. 21 Aug. Antho- nius Luehof, oud 29 j. jm., en Maria Buijze, oud 23 j. jd. Geboorten. 17 Aug. Johannis Joris, z. van Anthonie Hendrik Kolijn en van Janna van Zweeden. 19 Aug. Louise d. van Augustinus Dhaeze en van Vergenie van Opdorp. 21 Aug. Lucresia, d. van Marinus van Driel en van Frainjoise 't Gilde. 21. Aug. Cornelis, z. van Jan Pieter Smies en van Bonna Platteeuw. Overlijden. 15 Aug. Johannes Theophilus Huijssen, oud 2 w., zvan Maria Tanneke. Jacomina Schippers, oud 5 m., d. van Jan en van Adriana van den Berge. Jacoba Heijgelaar, oud 4 m., d. van Jacobus Johannes en van Jacoba Versluijs. Rotterdam, 23 Augustus 1897. Binnenl. Gran en. Ter beurze was heden voldoende aanvoer van nieuweTarwe, Rogge, Zomer. gerst, Haver en Erwten. Jarige Zeeuwsche Tarwe hield zich op vorige prijzen staande. Meel 1,75, larwe en Rogge 30 h 40, Wintergerst 25 cent hooger. Men noteert Jarige Tarwe 6,55 a 7,75; nieuwe 6,30 a 7,65; Canada-Tarwe /6,30 a /6,70; Rogge 4,30 a 5,Wintergerst 4,50 il 5, Zomergerst 4,50Haver /2,75 a /3,50; Kookerwten 6,75 a 7,25; Koolzaad en Kar- weizaad als voren Kanariezaad 4,— a 6,25, alles per hektoliter. Buitenl. Granen op levering willig. Helena-Rogge per 2100 kg. /135; Gerst, Zwarte Zee 100 a 102 per 2000 k.g. Tarwe 8,30 !l 9,Haver Petersburger 6,40 per 100 k.g. Mai's Amerik. 93 a 95,Eoxanion /96 a 98 per 2000 k.g. Boekweitgrutten Petersburger 195, per 2100 k.g. Meel. Prima inlandsch /15,50 a 16,— le soort 14,50 a /15,— 1« soort Duitsch 14,25 a 14,75; extra puik Hongaarsch 20,— k fl 1,1« soort 18,50 a 19,75; Prima Amerik. 15,50 a 16,25; 1" soort 14,25 a 14,75 2e soort 12,75 a 13,75; Zeeuwsche Tarwebloem 12,75 a 13,Duitsche Roggebloem 9,a 9,50, per 100 kilo netto. Runderprijzen 42 a 62Stieren 30 a 48; Kalveren 50 72; Schapen 48 a 55; Varkens 35 k 38 cent, alles p«f kilo. Melkkoeien 175 k f 200 Kalfkoeien 160 h /210; Stieren 65 k 150 graskalveren 15 a 24 Vaarzen f lb k /120; Biggen en nuchtere Kalveren 8 a 14, alles per stuk. Aardappelen. Brielsche 2,— Gelder- sche blauwe 1,70 h 2,— dito Kralen 1,80 2,per mud. Boterprijzen 40, 44, 46stukken 50 a 65 cent per half kilo. Zoetemelksche kaas 19,— a 23,50 per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren 3,10. Buiten- landsche /2,75 per 100 stuks. Zeeuwsche Ajuin 1,20 per 50 kilo. V 1 a s. Met weinig handel. Amerik. Petroleum onveranderd, in vaten per 100 kilo 7,50 en 6| cent per liter. Java-Koffie in balen onveranderd 46 cent en Santos 25 J cent per half kilo. VEEHANDEL in BELGIE. Middenprijzen van het vette vee gedurende de week van 16 tot 21 Augustus ossen 72 tot 82, stieren, koeien en vaarzen 53 tot 63 centimes, alles per kilo levend gewichtgeene verandering van prijs. Markten overvloedig bevoorraad. ette kalvers 60 tot 98 centimes. Vasto prijzcu. Vette varkens 77 tot 87 centimes, eveneens onveranderd. ZEETiJDIINGEN. Van 20 tot en met 22 Aug. 1 Datum. VLAG. NAAM. ML Van en naar Voor Ter Veuzen 20 Eng. s.s. Cattersty 1 1389 Middlesbro idem Abbotsford 2979 Leith 22 idem River Derwent 2272 Londen Van Ter .%'enzen i 20 Eng. s.s. Heather Bell j 3545 Burntisland 21 Belg. s.s. Benmacdui 1623 Middlesbro Eng. s.s. Cattersty 1389 idem idem Hailing 2199 Londen idem Solway Prince 987 Birkenhead idem Toledo 3324 Alloa Voor Gent 20 Noor. s.s. Hildur 2745 Lulea Eng. sch. Fruit Girl 354 Charlestone Bug. s.s. Spindrift 2003 Londen 21 Eng. barge Meteor 258 idem Duits. s.s. Carmen 2765 Riga Eng. s.s. Windsor 1601 Calais idem Strait Fisher 1314 Hull 22 idem Sea Belle 2152 Londen Duits. s.s. Commerzienrath Boeckel 3568 Petersburg Ned. s.s. Professor Buijs 2197 Hull Van (aeut i 20 Rus. bark Avio 1341 Nedercalix Eng. s.s. Bittern 2493 Antwerpen Deens. s.s. Christiansborg 3736 Methil 21 Zweed. s.s. La France 4039 Tomo (Finl.) Eng. s.s. Ralph Creyke 1944 Goole idem Sea Gull 2100 Londen idem Dynamo 1364 Hull idem Wark worth 1862 New-Castle 22 idem Derwent 2349 Goole idem Strait Fisher 1314 Hull idem Windsor 1605 Leith Van Selzaete 21 Eng. s.s. Alchymist 1079 Bayonne Lading. ijzer stukg. idem ledig idem idem stukg. phosph. ledig hout pijpaarde stukg. landb.zout hout ledig stukg. idem hout stukg. ballast stukg. ledig idem stukg. idem idem idem idem idem idem creosoot Van 20 tot en met 22 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 15 binnenvaartuigen op- en 19 afgeschutdoor de Westsl. 7 op- en 3 afgeschut. DAGEN. Voorm. Dinsdag Woensdag Donderdag Vrij dag Zaterdag Zondag Maandag 24 25 26 27 28 29 30 Aug. 11.24 0.42 1.20 1.54 2.28 3.2 11.55 12.20 1.2 1.38 2.12 2.45 3.19

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3