A lgemeen Fieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen. No. 3500. Dinsdag 24 Augustus 1897. ilMIIIfll A 4 B. II HIT IBIJSSilWOEL 37e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. Het bericht bevestigd zich, dat de Grieksche afgevaardigde Syngros er te Parijs in geslaagd is een leening van een millioen p. st. te sluiten, om den eersten termijn van de Turksche oorlogs- schatting te betalen. Naar de Engelsche bladen vernemen, is dit geld bijeengebracht door de Banque Ottomane, die op deze wijze tracht haar positie als Staatsbank weder te herwinnen, en de tusschen- komst van Duitsche kapitalisten te voorkomen. De Standard verneemt nog, dat Syngros boven- dien een vertrouwelijke opdracht aan de mogend- heden heeft. Syngros is een persoonlijke vriend van Koning George, en zou bij de mogendheden moeten aandringen op intrekking der plannen tot instelling eener financieele controle. De Standard voegt er bij //De eenige weg om uit de moeilijkheden te komen, ligt niet bij de mogendheden, maar bij Griekenland zelf. Indien het Britsche plan door de mogendheden wordt goedgekeurd en meer kan Griekenland niet verlangen zal de Porte weigeren haar troepen uit Thessalie terug te trekken. Dan schiet Grie kenland nieta anders over dan de financieele controle aan te nemen, waartoe het zich thans niet geneigd betoond, en zijn best te doen geld bijeen te brengen, waartoe het tot nog toe evenmin ernstige pogingen heeft aangewend. De pantserkruiser Bruix, die deel uitmaakte van de divisie, welke den president der republiek naar Kroonstad moet escorteeren, is met averij binnengevallen te Duinkerken. Een zuigerstang is gebroken en een cilinder stuk gestooten. Het ongeluk gebeurde op korten afstand van Duinkerken, zoodat het schip spoedig weer in de haven terug was, waar de schepen van het noorder eskader thans vereenigd zijn. Onverwijld werd de pantser kruiser Dupuy de Lome aangewezen ter vervanging van de Bruix en de divisie, die de reis had voort- gezet, nagezonden; men heeft goede hoop, dat de Dupuy de Lome, die van een uitmuntend type is, de divisie nog tijdig genoeg kan inhalen om geene vertraging te veroorzaken. FEUILLETON EEN ROMAN uit den Fransch-Duitschen oorlog, van O. ELSTER. 8) - Mevrouw Hoffer en Josephine moesten geen vrouwen geweest zijn, ontvankelijk voor een gunstig uiterlijk en een beleefd, nobel gedrag, als zij op het gezicht van den Pruisischen officier niet zeer aangenaam getroffen waren. Von Simmern had de uniform, die hij te velde droeg, verruild voor een, die beter in een salon paste en die zijn slanke krachtige gestalte, zijn militaire houding, zijn open gelaat het voordeeligst deed uitkomen. Op de hoffelijkste wijze kuste hij de dames de hand, een gebruik, dat de Fransche dames niet kenden, maar dat zij zeer ridderlijk en mooi vonden. Toen men aan tafel ging, bood luitenant Von Simmern mevrouw Hoffer den arm en geleidde haar op de eerbiedigste wijze naar haar plaats aan het boveneind der tafel. Op eenvoudige wijze sprak hij daarna met het oude echtpaar over koetjes en kalfjes. De oorlogsgebeurtenissen roerde hij nauwelijks aan hij vertelde, hoe hij voor eenige jaren op de WereldtentooDslelling was ge weest en wist niet genoeg loffelijks le vertellen van de Fransche hoofdstad. Met fijnen tact vermeed hij alles, wat zijn gastheer onaangenaam had kunnen wezen. Hij scheen geen vreemde officier te wezen, die zich in des vijands land bevond. Het ongeval, dat aan de Bruix is overkomen, heeft niettemin in regeeringskringen eene niet geringe onaangename verrassing verwekt. De Minister van Marine moest er in den ministerraad van zijne ambtgenooten menige booze opmerking over hooren. In Engeland begint men zich eindelijk ongerust te maken over de woelingen in Voor-Indie en de Engelsche regeering schijnt in te zien, dat de toestand er ernstiger is, dan ze aanvankelijk wilde bekennen. Voortdurend worden er troepen naar de noordwestelijke grenzen gezonden, er zijn twee nieuwe brigades van 10,000 man gevormd, de verloven van in Engeland vertoevende officieren worden ingetrokken en 21 officieren van gezond- lieid hebben last gekregen zich naar Indie te begeven. Of de emir van Afghanistan werkelijk de hand heeft in de opstanden, is wel aan te nemen, doch nog niet uitgemaakt. In elk geval hebben oproe- rige benden zich op Afghaansch grondgebied ver- zameld, wat door de overheden oogluikend toege- laten is, en hebben Afghaansche soldaten met en zonder uniform deelgenomen aan den aanval op het fort Schabkadr. De Afghaansche bevelhebber te Jellalabad, Gholam Haider, heeft zelfs niets gedaan om hen terug te houden en moet in ver- standhouding staan met den //gekken Mollah", die de oproerlingen aanvoert. Hoe 't zij, de emir van Afghanistan heeft een firman uitgevaardigd, waarbij hij zijn onderdanen verbiedt zich bij de opstandelingen te voegen. Ook heeft de Afghaansche bevelhebber Van Khott bevel gekregen alle Afghanen te straffen, die zich nog schuldig maken aan het rooven van kameelen, welke tot de Engelsche expeditie behooren. Het is niettemin een feit, dat de oproerige beweging zich uitbreidt. Volgens de laatste be- richten uit Simla heeft ook de stam der Afridris en Orakzais den vaan van den opstand geheven. Vorst Ferdinand van Bulgarije is nu weer in Sofia, zijn hoofdstad, doch 't schijnt wel dat hij reeds te Roestschoek aan 't nadenken is gegaan. Zijn vertrouweling Stanciof, die te St. Petersburg Bulgarije's belangen behartigt als diplomatiek agent, is te Weenen gearriveerd, direct van Rusland uit. 't Zou, naar men zegt, Stanciof's taak zijn de zaakjes weer in orde te maken voor den Vorst, m. a. w. het conflict op te lossen, dat tusschen Bulgarije en Oostenrijk gerezen is, naar aanleiding van Stoilow's interview. Reeds heeft Vorst Ferdinand zich laten ver- ontschuldigen wegens de afgifte van zijn kaartje Zoo meende ten minste de oude kapitein, die in zijn krijgsmansleven in dit opzicht heel andere ervaringen had opgedaan. Luitenant Von Simmern richtte zijne woorden hoofdzakelijk tot mevrouw Hoffer, die, haar aan- vankelijke beschroomheid spoedig overwinnende, met zichtbaar welgevallen luisterde naar het ge- babbel van den vreemden luitenant. Haar ver- verstandige oogen bemerkten echter heel spoedig, dat, hoe opmerkzaam de luitenant ook scheen te hooren naar wat zij of haar man zeide, zijn blikken toch onderzoekend en belangstellend dikwijls bleven rusten op de beide meisjes tegenover hem, en die daar zijgend zaten. Vooral de brunette, Jeanne de Parmentier, scheen de opmerkzaamheid van den officier opgewekt te hebben. Mevrouw Hoffer meende te bemerken, dat ook Jeanne's oogen somwijlen, weliswaar vluchtig maar toch met een eigenaardige uitdrukking bleven hangeu aan het gelaat van den gast, dat deze moeite deed den blik van Jeanne op te vangen, en zoo hem dit gelukt was, poogde dien vast te houden. Een lichte bios overtoog dan het aangezicht van het jonge meisje en fluks liet zij de lange wimpers over de oogen vallen. Bij het dessert liet de kapitein de champagne aanrukken. Toen de glazen gevuld waren, nam hij het glas op en even buigende voor luitenant Von Simmern, zeide hij: //Al zijt u ook gekomen als vijand van mijn vaderland, meneer Vom Sim mern, zoo voel ik mij toch verplicht, op uw welzijn te drinken. Ik ben u dankbaar voor de goedheid en welwillendheid, waarmee u gehandeld hebt tegenover mijn huisgenooten en mijn lands- lieden. Wij hadden ons dat alles erger voorge- te Konstantinopeldat 't in handen van den Russischen gezant is geraakt, was de schuliL van zijn adjudant. Wel is generaal Azcarraga, de Minister van Oorlog, definitief met het voorzitterschap van den Ministerraad van Spanje belast en is overigens geen wijziging gebracht in de samenstelling van het Ministerie, doch deze regel ing draagt een tijdelijk karakterreeds in September keert het hof uit San Sebastian te Madrid' terug en men spreekt van de ontbinding der Cortes in den herfst en van het optreden van Sagasta als onvermijdelijk gevolg van de onderlinge verdeeldheid der con- servatieven. De Koninginnen hebben Donderdag de wed- rennen te Clingendaal bezocht. Voor hare ontvangst was de middentribune op het terrein rijk gestoffeerd met wapenschilden en sierplanten. Zij kwamen om 3 uur, in een rijtuig a la Daumont bespaunen op de renbaan, waar zij ontvangen werden door het bestuur der //Renvereeniging" en den burgemeester van Wassenaar. De jongste dochter van baron Van Brienen bood H.H. M.M. bouqetten van orchideeen aan. De Koningin droeg een licht zeegroen satijnen toilot met witte kantde Regentes was stemmig in 't zwart gekleed. De Koninginnen gebruikten in de pauze na de harddraverij de thee en ontvingen onderscheidene dames in hare tribune. V6or haar vertrek, dat te 5 uur plaats had, reikten de Vorstinnen persooulijk de door haar uitgeloofde prijzen aan de winnaars uit. Van ongelukken bij de wedrennen wordt niets gemeld. Het rijden met hindernissen, ditmaal buitengewoon prachtig genoemd, gaf er anders wel aanleiding toe. Hare Majesteiteu hebben aan het bestuur der Geldersche Tentoonstelling van nijverheid en handel te Arnhem doen weten, dat Hare Majesteiten, zoo mogelijk, op 28 dezer ook een kort bezoek aan die tentoonstelling zullen brengen. Het be richt van het bezoek der Koningiunen aldaar wordt met onverholen blijdschap begroet. De voorbereidingen voor de onfvangsten zijn in vollen gang; buurtvergaderingen met plannen van eere- bogen en wat dies meer zij, komen bijeen, eere- wachten worden gevormd en geoefend, enz. enz. Volgens de N. S. Ct. is door den gouverneur van Suriname eene commissie benoemd om het steld meneer Von Simmern, sta mij toe, dit glas op uw welzijn te ledigen Moogt u behouden en wel uit dezen oorlog tot de uwen terugkeeren." De jonge officier was bij de woorden van den kapitein eerbiedig gaan staan en hoorde den toost aan. Toen de kapitein zijn glas in een teug had geledigd en het weer op de tafel plaatste, greep de heer Von Simmern het zijne op en antwoordde //Kapitein, uw woorden zijn voor mij het meest eervolle getuigenis, dat men mij kon geven. Ik dank u hartelijk, u en uw familie voor de vrien- delijke ontvangst. Wij voeren geen oorlog tegen de vreedzame inwoners van het land, dat wij achten als een oud Duitschland en dat wij daarom lief- hebben. De namen Straatsburg, Elzas-Lotharingen, Metz zijn bij ons in Duitschland nog niet vergeten. Wij voeren oorlog tegen de regeering van Keizer Napoleon, die ons heeft uitgedaagd, die het durfde wagen de eer van onzen Koning aan te tasten. Kapitein, niet wij dragen de schuld van dezen oorlog, dien wij niet wenschten, dien wij echter met kracht zullen weten door te zetten. Met kracht tegen het Fransche leger, met zachtheid en rechtvaardigheid en verschooning tegen het Fransche volk. Wij koesteren geen haat tegen de Franschen. Wij wenschen, dat een spoedig einde van den oorlog dit volk en ons de zegeningen van den vrede zal teruggeven. Met dezen wensch in het hart, kapitein, hoop ik, dat u mij zult veroorloven een glas te drinken op het welzijn van u en de uwen en u alien toe te roepen tot weerziens in den zonneschijn van den vrede Zijne blauwe oogen schitterden bij deze woorden en zijn blik boorde diep in de oogen van Jeanne, die, zich zelf en haar omgeving vergetende, mee- noodige te verrichten teneinde Suriname zoo goed mogelijk vertegenwoordigd te doen zijn op de in 1898 ter gelegenheid van de aanvaarding van de regeering door H. M. de Koningin, te Haarlem te houden tentoonstelling voor Nederlandsch West- Indie met bepaling dat de resultaten van hetgeen ten deze door de commissie zal worden verricht, tevens dienen om Suriname goed vertegenwoordigd te doen zijn op de in 1900 te Parijs te houden wereld-tentoonstelling. Dinsdag e. k. wordt bij gelegenheid van den gedenkdag van het lOOjarig bestaau der Kon. De venter Tapijt-fabriek, door den directeur een feestrede gehouden, waarin hij de wording en het verleden der fabriek zal schetsen en waarbij de beambten en de te Deventer wonende aandeel- houders zullen worden uitgenoodigd. Het feest van het fabriekspersoneel wordt op Zaterdag 28 Augustus aan den ,/Dollen Hoed" bij Lochem gevierd. Het historisch tooneelstuk Pieter Michaeloff van G. J. Honig te Zaandijk en bij gelegenheid der herdenking van het verblijf van Czaar Peter den Groote te Zaandam aldaar door de rederijkers- kamer Yondel opgevoerd, zal in het Russisch vertaald en dan te St. Petersburg, waarschijnlijk in het hoftheater worden opgevoerd. De firm a Plasschaert, De Nood Co. te Veere heeft aan de gemeente een viertal vakken, bestemd voor een der kruisramen der raadzaal in den voorgevel van het raadhuis aangeboden. Zij zijn geheel in den stijl van dit schoone bouwwerk ontworpen. Ze hebben een zacht getint fond, omgeven door een eenvoudige omlijsting van licht groen glas. In het midden van elk vak is een gebrandschilderd medaillon gemaaktvoor de twee bovenste vakken van het kruisraam met de afbeelding van het wapen van Veere, terwijl de twee onderste vakken een fantasie- medaillon voorstellen. Daarop is allegorisch afge- beeld Veere in haar bloeiperiode, aan de eene zijde een rijk getuigd middeleeuwsch vaartuig, dat de haven van Veere uitzeilt en aan de andere zijde hetzelfde schip, dat de haven binnenvalt. Het geschenk is Zaterdag door den burgemeester uit naam van het dagelijksch bestuur, dankbaar aanvaard. Om de opkomst onder de wapenen van de verlofgangers der militie ook met spoed te kunnen doen plaats hebben, werden indertijd aan de gemeentebesturen verschillende bescheiden ver- strekt om, wanneer noodig, dienst te doen. Thans gesleurd door de betoovering, die de jonge Duitsche officier op haar uitoefende, bewonderend tot den redenaar opzag. Als twee vlammen vereenigden hun blikken zich en schenen niet van elkaar te kunnen scheiden. Luitenant Von Simmern haalde diep adem, bracht haastig het glas champagne aan de lippen en dronk het uit. Jeanne zag voor zich neer; heftig klopte haar hart en haar lippen beefden van innerlijke ontroering. Mevrouw Hoffer merkte de opgewondenheid harer nicht en glimlachte even. Niemand waagde het de stilte te verbreken, die volgde op de woorden van den Pruisischen officier. Daar werd de deur geopend en Anna trad vlug binnen. z/Daar is een soldaat buiten," zeide zij stame- lend en met een bios op haar gelaat, //hij zou graag den officier spreken." Met een lichte buiging van het hoofd om verontschuldiging verzoekende, verwijderde Axel zich, om even later met een papier in de hand weer binnen te komen. z/Ik moet helaas afscheid nemen, kapitein. Ik ontvang juist een gewichtige mededeeling die mij terugroept naar mijn manschappen." //Toch geen nieuw gevecht vroeg mevrouw Hoffer eenigszins nieuwsgierig. z/Misschien, mevrouw," antwoordde Axel glim- lachend. //In elk geval staat ons een onrustige nacht te wachten. Onze artillerie is aangekomen. Op de hoogte van Les Baraques, voor het Bois des Chenes hebben de batterijen een stelling ingenomen. //Men zal Pfalzburg bombardeeren z/Ja kapitein, de commandant wil het niet anders." TER lElIZENSGHE COliRANT. M#it bind verschljnt tIiihiiiIWoenMlag. en VriJdni;avond, uitffezonderd op Feestda^en, bij den aitgever I*. J. VAW DE lAl'DE te Tee K'enzen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag 26 Au gustus lg»7, voormiddags 10 uren. Ter Neuzen, 23 Augustus 1897. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1