Binncnland. Telegrafische berichten. Ciemengde berichten. Om dat doel te bereiken moet worden gebroken met het bestaande stelsel van overdreven centrali- satie. Er moet, op welke wijze dan ook, komen eene commissie voor de booten waarin zitting moeten hebben een paar leden der Staten, uit het 48 en 58 district, uit Zuid-Beveland en Walcheren onder voorzitterschap van een lid van Gedeputeerde Staten en ten slotte, moet de directeur worden aangesteld op een vast salaris met een zeker per centage in de ontvangsten. Daartegen zal men wel met allerlei argumenten uit de oude doos optreden als //het geldt hier niet een particuliere onderneming", //het prestige van den directeur van wien tal van dingen niet kunnen worden gevergd, zooals bijv. zijn kantoor houden daar, waar hij zijn brood verdient" doch ik geef niets om al die argumenten waar de bakker u geen enkel brood op zal borgen. De waarheid is, dat wij Hollanders steeds met ons fatsoen in de maag zitten en eenvoudig niet durven, hetgeen van groote onnoozelheid getuigt, omdat alles ten goede en ten kwade kan werken en men verkeerd handelt het eigenbelang uitsluitend le lateu werken als het slechte gevolgen moet hebben en er geen gebruik van maakt als het juist goed zou werken. En wat doet de Staat Zooals een fatsoenlijke instelling betaamt, geeft de Staat der Nederlanden een vast traktement en om den drommel niet hoog, want fatsoen en bekrompenheid van geldmiddelen schijnen onafscheidelijk bij elkaar te hoorendoch nauwelijks komt het eigenbelang van den Staat er bij in het spel, of hij gooit fatsoen en consequentie overboord en als een echte schacheraar, gooit hij het met de tollenaars op een accoordje. De ambte- naren van den fiscus zijn in Nederland de eenige ambtenaren, die goed worden betaald omdat het onmiddellijk belang van den Staat zulks medebrengt en die heeren krijgen om hun eigenbelang te be- nuttigen een zeker percentage van de ontvang sten. Brak men met dat systeem, de opbrengst der staatsmiddelen zou op schrikbarende wijze komen te slinken. Waar echter de Staat het eigenbelang exploiteert ten koste van het publiek, mag de Provincie zeer zeker partij trekken van het eigenbelang ten voordeele van het publiek. Wil men den ouden weg niet verlaten dan zal het steeds, evenals tot heden, tobben en schipperen blijven; doch, hetzij men alles bij het oude laat of nieuwe wegen gaat banen, publiek blijf steeds luide spreken of de heeren slapen al spoedig weer in, en dat door uw schuld, immers tout peuple a le gouvernement qu'il meiite. A. L. S. De Koninginnen te Dordrecht. Woensdagochtend te half elf kwam de trein, die onze Koninginnen met gevolg bevatte, aan het station te Dordrecht, waar een rijke versiering was aangebracht en tal van corporation en de eerewacht opgesteld waren om de Yorstinnen op haar tocht door de stad te begeleiden. Op het perron van het station had de gewone begroeting van autoriteiten plaats. De jonge Koningin was gekleed in een creme satijnen robe met kanten afgezet, en een capothoedje met groote witte panache de Regentes droeg een zwart zijden kleed, zonder sleep. Buiten het station klonk, toen bij de komst der Koninginnen het Wilhelmuslied door de schutterij gespeeld werd, het gejuich der ontzaglijke menigte als antwoord. H.H. M.M. brachten het eerst een bezoek aan het Kinderziekenhuis, waar de patientjes haar een welkomstlied toezongen en een tweetal haar bouquetten aanboden. De Vorstinnen deden eene wandeling langs de ledikantjes, reikten hier en daar de hand aan de kinderen en spraken ze vriendelijk toe. Bij het vertrek zaten alle patienten voor de ramen en wuifden de hooge bezoeksters vroolijk en dankbaar een vaarwel toe. Daarna werd het WeeshuTs bezocht, waar II.H. M.M. door hare vriendelijkheid een goeden indruk achterlieten. Ook hier werd haar een welkomstlied en het Wilhelmus toegezongen. Daar na genoot de groote kerk de eer van het bezoek. Hier narnen de Vorstinnen met belangstelling kennis van het bezienswaardige dat dit schoone gebouw bevat. Een koor bracht ten gehoore z/Salvein Eac Regern" dat indrukwekkend onder de kerkgewelven klonk. Thans gold de verdere tocht het Stadhuis dat er met zijn versiering, zijn baldakijn en de vlaggen van zijn toren van verre een aardige vertooning maakte, maar van nabij bekeken, volgens den verslaggever der N. R. Ct., met zijn gekleurde kartonnen ornamenten aan het gebouw iets van een publieke vermakelijkheid (een kermistent had. Op het stadhuisplein stonden ongeveer vijfhonderd kinderen, leerlingen van de hoogste klassen der openbare scholen, in hun Zondagsche pakjes, witte jurkjes met oranjestrikken er op, en groote sjerpen. Zacht maar zuiver werd door hen een welkomst lied aan de Koninginnen toegezongen, dat daverend door het publiek werd toegejuicht. De Vorstinnen betuigden hun dank aan den heer J. van Heuman, den oudsten der hoofden van scholen en verzochten dezen hun dank over te brengen aan de kinderen, wier gezang zij zooals zij zeiden erg mooi vonden en dat haar veel genoegen had gedaan. Daarop keerden de Vorstinnen naar het Stadhuis terug waar in de raadzaal gedejeuneerd werd. Aan dezen maaltijd namen tal van autoriteiten uit provincie en stad deel en werden de Hooge Gasten door den burgemeester van Dordrecht, Mr. H. A. Nebbens Sterling, namens de ingezetenen hartelijk welkom geheeten in de oude veste. De Regentes dankte in haar antwoord voor de bewijzen van genegenheid die zij en de Koningin van de zijde der Dordtenaren mochten ondervinden. Toen H.H. M.M. daarna de tentoonstelling be- zochten, welks hoofdingang rijk versierd was met wimpels, groen en bloemen, vonden zij daar een talrijk publiek, naar men schat een 5 h 6000 menschen. Onder de wandeling naar het hoofd- gebouw speelde de muziek in de kiosk het Volkslied. Voor eenige belangrijke inzendingen werden eenige oogenblikken vertoefd. Aan de poort van Oud-Dordrecht werden de Koninginnen door den burgemeester Hidde Nijland met de vroedschap van het stedeken in zeventien- eeuwsch kostuum verwelkomd. Op de markt stond het vendel, dat later zijn sierlijke manoeuvres uitvoerde. Vervolgens plaatsten zich H.H. M.M. met gevolg op de koninklijke tribune waarop de burgemeester van Oud-Dordrecht haar in geest- driftvolle woorden dankte voor de eer aan de tentoonstelling bewezen en haar als herinnering aan dezen dag een toepasselijken gedenkpeuning aanbood. H.H. M.M. gebruikten daarna eenige) ververschingen, die haar door bekende persoonlijk- heden van Oud-Dordt werden aangeboden. De tijd ontbrak om al het schoons dat het museum van oudheden van Oud-Dordrecht bevat, meer dan vluchtig te bekijken. Bij het vertrek der Vorstinnen weder gejubel van het publiek. Een waardig nummer van het feest-programma was de tocht die H.H M.M. deden met eene nieuwgebouwde boot van den heer Been Smit. Bij het van wal steken klonk weder gejuich en het gebulder van het geschut der voor Dordt liggende schepen. De tocht ging langs de stad en een eind verder en bood de schoonste gezichtspunten aan. Hij duurde een uur. Na dezen tocht had spoedig het vertrek plaats, dat weder vergezeld ging van een geestdriftvol gejuich. H.H. M.M. bleven wuivend en nijgend voor het portier van haar wagon, zoolang de stad in 'tgezicht bleef. Te kwart voor zeven waren zij te 's Hage teruggekeerd. Op 1 Januari jl. bestonden er 47/10 millioen gouden tientjes, waarvan de Nederlandsche Bank ruim de helft in kas had. Hoevele door anderen in kas worden gehouden, is moeilijk na te gaan, maar die hoeveelheid moet nogal aanzienlijk zijn, wanneer men in aanmerking neemt, hoe zeiden men tientjes in omloop ziet. De afdeeling Rotterdam van het Algemeen Werkliedenverbond heeft zich tot fabrikanten en verdere werkgevers aldaar gewend, om hunne medewerking in te roepen ter bevordering van het herhalingsonderwijs. De macht daartoe heeft elk werkgever in handen, door de jongens en meisjes te verplichten het herhalingsonderwijs bij te wonen. Bij de aanneming van elke jeugdige werkkracht stelle men afhanke- lijk het vertoonen van een bewijs, dat de herhalings- school wordl bezocht, of in den afgeloopen cursus is bezochtterwijl als maatregel van controle of de school getrouw bezocht wordt kan dienen het wekelijks vertoonen van een bewijs, dat de school bezocht is, welke bewijzen zeker gaarne door de hoofden dier scholen zullen worden afgegeven. Wordt door alle werkgevers dezen maatregel ingevoerd dan zal dit ten goede komen aan de jeugd zelve en zeker ook zal de gansche burgerij daarbij baat vinden, omdat de straatschandalen daardoor zullen verminderenmaar ook zullen de werkgevers daarvan vruchten zien, doordat zij ontwikkelde arbeiders in de toekomst kweeken. De kosten van het onderwijs kunnen geen be- zwaar zijn, aangezien deze gering zijn en voor onvermogenden zelfs kosteloos. Menig werkgever zal dan ook wel bereid worden gevonden, de kosten daaraan verbonden te vergoeden, terwijl ook de vereeniging gaarne bereid is, ouders die daaraan behoefte gevoelen, zedelijk en stoffelijk te steunen. Van de zijde der afdeeling zullen stappen worden gedaan om de avondscholen ten 77a *e d°en aan" vangen, opdat de patroons daarvan geen hinder zullen hebben en de leerlingen voldoenden tijd hebben om zich van de werkplaats naar de school te verplaatsen. (N. R. Ct.) TER NEUZEN, 20 Augustus 1897. Bij het examen voor surnumerair der be- lastingen, l8te gedeelte, dat in den Haag is afge- nomen is geslaagd de heer H. J. Vooren Jr., van Ter Neuzen. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaatsver- vangend dijkgraaf van den Philippinepolder de heer L. C. Cornelis. De heer H. W. Odink te Zaamslag slaagde gisteren te Breda bij het examen voor de hoofdakte. In het Handelsblad van Antwerpen d.d. 18 Aug. lezen wij het volgende Gisteravond meldde een telegram uit Vlissingen, dat het Hollandsche pantserschip //Korteuaer," commandant Tydeman, welk schip de //Belgica" tot aan Blankenberghe had uitgeleide gedaan, uit zee was teruggekeerd om vandaag de rivier op te stoomen, in bestemming voor Antwerpen. En inderdaad dezen morgen te 9 ure kondigden de salvoschoten, die achter den Vlaamschen hoek de lucht deden dreunen, de aankomst van de Nederlandsche oorlogsboot voor onze stad aan. De salvo's van de ,/Kortenaer" werden beant- woord door de batterijen van het Noorderkasteel en door het Amerikaansche pantserschip ,/San- Erancisco," wat ter oorzake van den Zuidenwind in de stad weinig of niet gehoord werd, maar waarvan de bewoners der polderdorpen zooveel meer genot hebben gehad. De ,/Kortenaer" ankerde niet verre van de //San- Erancisco," en aanstonls begaf commandant Tyde man zich aan boord van dit laatste schip/om den Amerikaanschen schout-bij-nacht den gebruike- lijken groet te brengen, een groet die door den laatsten kort daarna aan boord van de //Kortenaer" werd weergegeven. Dezen namiddag bracht de Hollandsche com mandant het officieel bezoek aan de overheden van Antwerpen. Op aanvraag van de heer De Kuiper, consul- generaal der Nederlanden, had de havenmeester aan de Scheldekaai, nabij het Noorderterras eene plaats voorbehouden. Daar zou het prachtige schip met zijnen toren, zijne acht 2 duimsche, vijf 9 duimsche Krupkanonnen, twaalf snelvurende kanonnen, drie torpedojagers en 280 manschap- pen een waar drijvend metalen fort dus niet weinig bewonderaars gehad hebben Maar de loodsoverste Cuypers heeft zich aan boord van het vaartuig begeven om zich te ver- zekeren of het gevoeglijk zou kunnen aan leggen. Vervolgens heeft hij commandant Tydeman ver- wittigt dat dit aanleggen, ter oorzake van de uit- springende batterijen en bij de beweging van vloed en ebbe, averij zou kunnen veroorzaken. Uit dien hoofde heeft de commandant voor- loopig ten minste tot hij zelf den toestand onderzocht zal hebben besloten ten anker te blijven. De //Kortenaer" zal hier een dag of acht vertoeven. Hoek. Woensdagnamiddag ontstond brand op de hofstede van den landbouwer P. Scheele alhier. Een knaapje van 4 jaar had in zijn spel met lucifers een groote stroomijt, die aan de mestbocht stond, in brand gestoken. Daar de brandspuit spoedig ter plaatse aanwezig was en de wind het reddingswerk begunstigde, bleef de schuur gespaard en bepaalde zich den brand enkel tot de stroomijt. Sas vau Gent, 18 Aug. Op initiatief en belangelooze medewerking van eenige volksvrienden werd verleden Zondag een uitstapje georganiseerd naar Brussel, ten einde deze schoone stad en de tentoonstelling te bezichtigen. Door de voordeelige condition en de groote vermindering der reiskosten was de deelneming groot te noemen, niet minder dan 56 personen namen er aan deel. De volksmannen die deze nuttige, aangename en leerzame uitspanning inrichtten en leidden, hebben succes van hun werk en den dank van alle reisgenooten verdiend. Bosclikapelle. Bij de stemming voor een lid van den gemeenteraad werden ingeleverd 73 geldige biljetten. Van de beide candidaten werd gekozen de heer P. A. Hermans (aftr. lid) met 40 stemmen. De heer G. van Campen bekwam 33 stemmen. Koewacht. Verleden Woensdag vierden D. Kegels en echtgenoote hun gouden huwelijksfeest. De buren en ook vele andere ingezetenen dezer gemeente meenden dat zulk een dag voor die brave oudjes niet onopgemerkt mocht voorbij gaan. Reeds vroeg in den morgen was de geheele buurt versierd en wapperde van alle huizen de nationale driekleur. Om half acht werden de jubilarissen en familie aan hnnne woning afgehaald en langs den met versierde sparretjes beplanten weg naar het gemeentehuis geleid. Daar sloot zich de gemeenteraad bij den stoet aan, die thans kerkwaarts toog. Na het eindigen der kerkelijke plechtigheden bracht de feestcommissie het gouden echtpaar naar de gemeeutekamer, waar hun door den heer bur gemeester, onder eene nette toespraak, namens de gemeente een eetservies werd aangeboden. Jubilarissen en familie werd daarna een dejeuner aangeboden, terwijl de dag verder prettig werd doorgebracht. Door de ingezetenen daartoe in staat gesteld, had de feestcommissie de beide oudjes geheel //in het nieuw" gestoken. Middelburg, 20 Aug. Aan het gebouw van het Prov. Bestuur alhier, werd heden aanbesteed Het leveren en storten van steen tot verdediging van den oever voor Ter Neuzen. (Raming f 10,000.) Laagste inschrijver hiervoor was de heer P. A. van de Velde te Ter Neuzen, voor f 11220. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 20 Aug. de volgende vonnissen uitgesproken C. A. S., oud 33 j., vrachtrijder te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. P. d. B., oud 30 j., klompenmakersknecht te Hulst, is wegens diefstal veroord. tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. Woensdagnamiddag is, naar uit Bath aan de M. Ct. wordt gemeld, onder Saeftingen een schuine paal van een te maken due d'alve, die men bezig was in den grond te heien, door het breken van een aan den koningspaal bevestigde plaat weggeslagen en terecht gekomen op het vaartuig waarop de heistelling stond, die eveneena omver sloeg en op het vaartuig terecht kwam. £ij die zich aan boord bevonden trachten een goed heenkomen te zoeken, doch toen men later terug- keerde, vond men een werkman uit's Gravendeel, wien het niet gelukt was te vluchten, gekwetst en bewusteloos aan boord. Door een stoombootje weid hij spoedig aan wal gebracht en in een herberg binnen gedragen. waar de geroepen ge- neeskundige een hersenschudding constateerde. Genoemde werkman is 29 jaar oud en gehuwd. Hij was Donderdagmorgen nog niet tot bewustzijn gekomen. Gisterenmorgen is op de reede van Vlissingen verdronken P. de Mul, matroos op den Neder- landschen loodsschoener n°. 9, die was uitgevaren om naar zijn kruispost te Dungeness te vertrekken. Men vermoed dat genoemde matroos, bezig zijnde met het anker op den boeg te bevestigen, door het slingeren van het vaartuig bij zwaren golfslag in het water is gevallen en onder het vaartui® terecht kwam. Hij was ongehuwd en een flink, oppassend matroos. 1 e Heinkenszand viel Dinsdag een driejarig kind in een pot kokend water, waardoor het vree- selijke brandwonden bekwam en in zorgelijken toestand verkeert. Te Oude-Pekela kregen dezer dagen twee zusters ruzie en raakten handgemeen, een van haar kreeg zoo hevige schoppen, dat eenige ribben braken. Zij werd zoo ernstig verwond dat men voor haar leven vreest. Te Rosendaal is Dinsdagnamiddag een spoor- wegwerker onder zijn arbeid dood gebleven. Uit Den Haag wordt gemeld In de gemeentelijke cholerabarak is Woensdag ochtend overleden een bewoner vau de Saksen- M eimarlaan, die op last van een geneesheer Dinsdag naar die inrichting onder cholera-ver- schijnselen was overgebracht. Te Osch zijn op Danenhoef vier woningen in de asch geJegd. De brand is ontstaan bij zekeren B. T. Hoewel de brandweer tegenwoordig was, kon zij den voortgang van den brand niet verhinderen. Zondagavond laat kreeg een paardenslachter te Rotterdam kwestie met zijn knecht, die naar de kermis wilde, doch daarvoor geen permissie kreeg. De knecht, die bij zijn patroon inwoont, ging eindelijk mokkend naar bed, maar stond eenigen tijd later op, liep razencJ en tierend door het huis en riep zijn baas, die ook te bed was, er uit te komen. Toen deze opstond en in den gang kwam, zag hij den knecht met een groot mes in de hand op hem toeloopen. Een slag wist de patroon te pareeren, doch een tweede bracht hem een wond door de geheele hand toe en sneed een stuk van den duim af. Verder bekwam de man nog een steek in den rechterarm, die tot op het been doordrong. De vrouw had intusscheu hulp ge roepen. Deze daagde spoedig op en de knecht werd overmand. De wonden van den slachter zijn zoo ernstig, dat zijne opname in het ziekenhuis noodig bleek. De knecht is in arrest. Eergisteravond moest de banketbakker Van Woerden voor zaken op reis naar Zevenbergen. Te Dordrecht stapte hij even uit, om de versierde stad te bezichtigen. Op het stationsplein komende zat hij spoedig in het gedrang van zakkenrollers, die hem zijn beurs met ruim f 40 ontnamen. De Jong, wiens vrouw en geliefde op zoo onnaspeurbare wijze verdwenen zijn, is, na drie jaren wegens oplichting in de gevangenis te hebben doorgebracht, op vrije voeten gesteld. Met een rijtuig liet hij zich naar den griffier der rechtbank brengen, om zijne goederen te halen. Met een grapje tot den concierge stapte hij, van de griffie komende, weer in zijn rijtuig en reed weg. Een verslaggever van het Nbld v. Ned. heeft hem uitgevraagd, maar niet veel anders er uit gekregen, dan dat hij //goede getuigen" heeft meegekregen voor zijn gedrag, ruim f 250 had oververdiend met kofferwerk, naar Australia denkt te gaan en natuurlijk aan 't verdwijnen van de twee vrouwen zoo onschuldig is als een kind, evenals aan de opstootjes der laatste dagen in de gevangenis. In navolging van de per fiets boodschappen doende keukenmeid te Baarn, vervulde Maandag aldaar de omroeper, voorzien van koperen bekken, op een fiets de hem opgedragen taak. Als een merkwaardigstaaltjevanonbeschaamd- heid en brutaliteit kan het volgende dienen Een man met een net voorkomen en een prach- tigen baard kwam Vrijdag j.l. te Parijs in een barbierswinkel. Hij groette de dame, die aan de kas gezeten was en de heeren die zaten te wachten tot het hun beurt was en vroeg toen//Zou de heer, die het eerst aan de beurt is, mij voor willen laten gaan, want ik ben erg gehaast." De aan- gesprokene stemde hierin goedwillig toe.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2