Landbouwberichten. (iemengde berichten. TER NEUZEN, 18 Augustus 1897. De Belgische Zuidpool-expeditie. den waterput gaan otn te drinken, zakken zij soms ineen van de pijn. Vele veehouders zetten daarom kuipen met drinkwater; deze zijn gemakkelijker voor de zieke dieren te bereiken. De scbade door de ziekte veroorzaakt is grootde koemelker en kleine landbouwer worden er het meest door ge- troffen geeu melk en veel verzorging. Daarbij duurt het lang eer de erg aangetaste dieren weder in normalen toestand zijn. 21 jaren geleden was de ziekte in deze streken ook vrij algeineen en in 1854, zegt men, eveneens. Bij de gisteren alhier gehouden verkiezing voor een lid van de Kamer van Koophandel en Eabrieken kwamen van de 148 kiezers 29 ter stembus op. De heer E. J. L. Nolson verkreeg hiervan 20 stemmen, zoodat deze is gekozen. Verder ver- kregen stemmen de heeren P. J. Scheele 3, F. Walraven 2, J. A. de Jonge 1, C. Riemens 1 en G. Wieland 1, terwijl een briefje bianco was. Naar wij vernemen heeft de heer Nolson de benoeming aangeuomen. Voor de tegen gisteren door het gemeente- bestuur alhier uitgeschreven aanbesteding van het leggen van een open goot voor de woningen aan de Kerkhoflaan met bijlevering van zand en steenen, was door niemand ingeschreven. Met ingang van 27 dezer zijn verplaatst de brigadier J. Westerveld van Reijen naar Sas-van Gent, als commandant der brigade; de brigadier D. Lanenga van Steenbergen naar Ter Neuzen. De wachtmeester Geirnaerdt van Sas van Gent zal den dienst met pensioen verlateu. Blijkens kennisgeving van den Minister van Oorlog wordt, tengevolge van het onlangs hier te lande gehouden vergelijkend examen van aspiranten voor eene plaatsing op den hoofd-curgus, met ingang van 1 October e. k. ter opleiding van den rang van tweede luitenant tot die iurichting o. m. toegelaten, voor administratie hier te lande, de onder-officier W. Jansen, van Ter Neuzen. Te 's Gravenhage slaagde Maandag voor het examen Fransche taal (1. o.) de heer C. P. Geelhoedt van Zaamslag. Te Breda slaagde Dinsdag voor de hoofd- acte de heer A. Eggerinont van Hontenisse, thans onderwijzer te Woensdrecht. Men meldt uit Bristol d.d. 16 Aug Het stoomschip „Azalea," alhier van Gent met een lading suiker aangekomen, werd bij de Lezard door hevig stormweder beloopen. Door eene over- komende zee werd de presenning van het voorluik weggeslagen, waardoor veel water op de lading kwarn, die daardoor beschadigd werd. Het schip heeft zwaar gewerkt, is ontzet en het dek is lek op verschillende plaatsen. Sas van Gent, 17 Aug. Op de veemarkt van heden waren aangebracht24 stieren, 95 ossen en 147 koeien en vaarzen, samen 266 beesten. De markt was beter voorzien dan de vorige week en alles werd, op 12 stuks na, goed verkocht. Heden had alhier, ten overstaan van den notaris E. B. Dumoleyn, de geannonceerde instel plaats der onroerende goederen ten verzoeke van het R. C. Parochiaal kerkbestuur. De uitslag was als volgt Koop 1. Het groote heerenhuis, aanhoorig- heden en erf alhier (Westkade), werd ingesteld door den heer G. Versluijs alhier, op 1660. Koop 2. Het daarnaast gelegen huis, aanhoo- Buiten op het voorplein, weerklonk een Duitsch commando. De geweerkolven sloegen kletterend op het plaveisel. De heer Hoffer liep naar de deur. Niemand volgde hemalien drongen sidderend achteruit tot in de donkerste hoeken. Met een verachte- lijken blik op de lafaards volgde Jeanne haar oom, ofschoon Josephine beproefde haar terug te houden. Toen de kapitein en Jeanne buiten de deur traden, kwarn hun vlug een jonge Duitsche officier tegemoet het was de aanvoerder der jagers in de Allee des Dames De officier sloeg beleefd aan. //Heb ik de eer, den eigenaar van dit slot te zien vroeg hij in het Fransch. z/Ik ben de eigenaar, meneer," antwoordde de heer Hoffer ernstig, //ik verzoek u om verschooning voor mijn gezin, voor mijn eigendom In de blauwe oogen van den Duitschen officier kwarn iets als een verborgen glimlach. Hij boog beleefd en antwoordde //Wees oubezorgd, meneer. Wij voeren geen oorlog tegen vreedzame inwoners van dit land. U zult u over ons niet te beklagen hebben. Ik heb last, de hoeve te bezetten en enkele verdedigingsmaatregelen te nemen. Uw woonhuis zal echter gespaard worden. Ik verzoek alleen om wat stroo, eenige dekens en wat brood voor mijn soldaten. Daarvan zijn wij niet voorzien," voegde hij er lacheud bij. z/Uw eisch zal terstond worden vervuld, meneer." z/Als er iets gevraagd wordt, dan krijgt u dit contant betaald," voegde de jonge officier er nog bij, of u ontvangt een bon, die later gehonoreerd wordt. Ik verzoek u aan mijn rnannen alleen eetwaren te geven tegen betaling." z/Zooals u beveelt, meneer." Tk heb in dit opzicht niets te bevelen," ant- righeden en erf, laatst gediend hebbende tot school, werd ingesteld door den heer J. Willemsen alhier, op 1025. Biervliet. Zondag jl. was de buurt Driewegen in feestdos. Vlaggen wapperden en een theater, waarop ons fanfarengezelschap //Harmonie" een concert zou geven, was geheel in groen gehuld, en met vele bloemen, natuur en kunst, rijkelijk getooid. Nauwelijks was n°. 1 van het programma, houtjes rapen door 9 meisjes om 9 prijzen afge- loopen, of de ergste vijand van alle feestelijkheden, slecht weder, begon zijn werk om dien dag niet meer te eindigen. De regenmeter teekende 23 millimeter, een hoeveelheid die anders in geen maanden meer gevallen was. Toch arriveerde de //Harmonie", die zich door een kleine verheldering der lucht tot een uitstapje van een half uur had laten verlokken. Zij gaf een nummer ten beste, waarna ze van hare verhevenheid werd weggeregend. Twee van de vijf mastklimmers haalden de twee prijzen, mouwvest en broek, naar beneden, en een stortbui volgde. De drie anderen ontvingen later zonder klimmen de prijzen volgens loting. Trots de vele regen was er veel volk op de been, want de vijf lokaliteiten met dansmuziek, waaronder een danstent waren steeds eivol. De kosten der feestviering werden gedragen door de herbergiers, brouwers en andere belanghebbenden. Maandag was het weer weder goed, en was het na-kermis. Eenige kaartspelers en kaartspeelsters zagen wij aan een tafeltje buiten bij maanlicht zich met het kaartspel amuseeren. Middelburg, 18 Aug. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van de Prov. Staten zijn uitgebracht 2714 stemmen. Hiervan verkregen de heer D. J. Dronkers 1284, de heer Jhr. Mr. A. A. van Doom van Koudekerke 1097 en de heer E. L. baron van Hardenbroek 333 stemmen. Alzoo moet een herstemming plaats hebben tusschen de heeren Dronkers en Mr. Van Doom. Omtrent de expeditie die met de alhier Maandag gepasseerde //Belgica" is vertrokken, kunnen we nog het volgende mededeelen De //Belgica" is een walvischvaarder met een stoomvermogen van 263 ton. Het is aangekocht te Sandjefjord, in Noorwegen, en daarna verdoopt met den tegenwoordigen naam. Met het oog op het doel waar het voor dienen moet is het vaartuig door den Noordpoolreiziger Fridjof Nansen zorg- vuldig ge'inspecteerd en goedgekeurd. Kapitein is A. de Gerlache, een jonge man van dertig jaar, gebreveteerd scheepskapitein op de groote vaart, vroeger gediend hebbend aan boord van de mailstoombooten OstendeDover. Naast den heer De Gerlache staat de luitenant der artillerie Lecointe, die tevens marine-officier is en gedurende drie jaren was gedetacheerd bij de Fransche marine, waarin hij den rang verwierf van luitenant ter zee. Eenige dagen voor het vertrek der //Belgica" ontving hij bericht van zijne benoeming tot ridder in het Legioen van eer. De verdere heeren die hen terzijde staan zijn de luitenant der artillerie Danco, die de magnetische waarnemingen doen zal, een Poolsch geleerde Artoski, belast met de metereologische- en zee- observatie's, een Roemeensch doctor Racovitza, die de botanische- en zoologische werkzaamheden verrichten zalverder uit twee officieren Meelaerts en Amundsen, de laatste een Noorweger evenals het meerendeel der equipage, welke zijn Jorgen Johansen en Ole Jullekeus, scheepstimmerlieden, Adam Foldefrien, Maurice Warzee, Jean van Damme, woordde de officier lachend, //het is een algemeene leger-order. Vaarwel, meneer, vaarwel, me- juffrouw." Hij groette weer zeer beleefd, waarbij hij nog vol bewondering op het gelaat van Jeanne staarde, die onder dezen blik de Iange wimpers liet dalen en op wier gelaat een hooge bios kwam. Toen begaf de officier zich weer naar zijn rnannen, die, met het geweer aan den voet, zachtkens met elkaar spraken en hun aanvoerder niet uit het oog verloreu. De oude kapitein greep den arm van zijn nicht en trok haar in huis. Eer hij in de huiskamer trad, bleef hij staan en haalde diep adem. //Jeanne, mijn kind," zeide hij in hevige ont- roering, maar met een zachte stem //Frankrijk is verloren dat zijn soldaten De eersten der wereld De Pruisen waren spoedig tehuis op het land- goed, met welks bewoners zij na korten tijd in de beste verstandhouding stonden. Kapitein Hoffer had den luitenant en bevel- hebber der manschappen een kwartier in het kasteel aangeboden, wat deze echter op hoffelijke wijze weigerde. Hij mocht zijn manschappen niet ver- laten en op het frissche stroo in de schuur was het heel plezierig te liggen. Een schalks lachje vloog over 't gelaat van den jongen officier, toen hij er bij voegde//Als u ons eenige dekens, stoelen en dergelijke dingen ter beschikking wilt stellen, zou dat inderdaad de aangenaamheid van het bivak ten zeerste verhoogen." (Wordt vervolgd.) Francois Dom, matrozen August Wierckx, Johan Koren, Gustave Dufour, Jean van Mierlo, leer- lingenJoseph Duvivier, le machinist; Henri Peltzer, 2" machinistLouis Michotte, hofmeester, en Lemonier, kok. Op den hepaalden tijd voer het schip Maandag te Antwerpen af, onder het zingen van de Braba^onne" en onder! luide toejuichingen van de aan het Steen zich bevindende volksmenigte, die daar reeds van 's morgens negen ure bijeen was. Op de ponton speelde een muziekkorps. Na nog eens voorbij de haven te zijn gevaren, stoomde het schip de Schelde af, vergezeld van de Staatsstoomboot //Emerande", waarop zich ver schillende autoriteiten en de leden van het koninklijk Aardrijkskundig genootschap bevonden, en verder omstuwd door verschillende stoombooten en plezierjachten. Te Liefkenshoek moest nog worden stilgehouden, alwaar de springstof werd ingeladen, om het ijs te doen springen, dat het ontschepen en weder inschepen der leden van de expeditie die in de poolstreken overwinteren zullen, zou kunnen be- lemmeren, terwijl de /Belgica" zelf het winter- seizoen te Melbourne zal doorbrengen. Toen de //Belgica" te Bath passeerde was het vaartuig nog door een 9tal stoomers vergezeld. Aldaar lag geankerd het Hollandsche pantser- schip //Kortenaer" door de Nederlandsche Regeering bestemd tot eere-geleide van het poolschip in het Nederlandsche gedeelte van de Schelde, waar- mede zij het bewijs wilde leveren van sympathie met Belgie en van bewondering voor deze weten- schappelijke expeditie, die eer doet niet alleen aan hare wakkere en onverschrokken leden, maar ook aan Belgie's ondernemingsgeest. Na het eere-saluut van 21 schoten te hebben gebracht sloot de //Kortenaer" zich bij de vloot aan. De andere vergezellende stoomers keerden daarna vroeger of later terug, zoodat daarvan, toen het schip de haven van Ter Neuzen voorbij voer, daarvan zooals wij reeds meldden, alleen was overgebleven de slepende boot. Ongeveer zeven ure ankerden de schepen Maan- dagavond op de reede van Vlissingen, ter hoogte van den Noordzee-boulevard, waar ook reeds den ganschen middag een drukte heerschte van het publiek dat de komst der schepen verbeidde en toen ze er eenmaal waren de zaak vrij kalm opnam. Van de beile loodsen-societeiten werden de //Belgica" met de vlag gesalueerd. Dinsdagmorgen om half negen lichtte de //Belgica" het anker toen het koers zette naar zee gevolgd door de //Kortenaer," die het schip tot aan het vuurschip van de Wandelaar moet ver- gezellen. De //Belgica" werd aldaar opgewacht door een Belgisch aviso, om het schip tot Dover te ver- gezellen, waar een Engelsch oorlogschip gereed zou liggen om het tot buiten het Engelsche kanaal te convoyeeren. Het poolschip zal eerst aanleggen te Las Palmas, daarna te Rio de Janeiro, Montevideo en Punta Arenas (Straat van Magelaan). Daar zal het schip nieuwe kolen innemen en dan midden November vertrekken om in het begin van December, dus in het begin van den zomer van het zuidelijk halfrond, de oostkust van Grahamsland te bereiken. Dan zal in de maand Maart 1898 de luitenant Lecointe de //Belgica" naar Australie voeren om de leden der expeditie, die met den kapitein overwinterden, weder op te nemen. Na de //Belgica" tot aan de bepaalde plaats te hebben vergezeld, is het pantserschip //Kortenaer" weder teruggestoomd en gisteravond alhier ge- passeerd, met bestemming naar Antwerpen. Niet- tegenstaande er niets van bekend was, bevonden zich toch dadelijk velen aan de rivierzijde, die profiteeren konden van het werken der zoeklickten van de //Kortenaer." Het is een inderdaad fraai schouwspel, wanneer men de lichtbundels nu weer eens op het strand, zag geworpen, de toeschouwers beschijnende, dan weer een of ander de Schelde bevareud schip als in het voile daglicht plaatsend. Naar men mededeelt moet de commandant van het naar Antwerpen opgestoomde oorlogschip //Kortenaer" eene uitnoodiging van den Koning van Belgie ontvangen hebben tot bijwoning van een feestmaaltijd ten hove te Brussel. De Staatscourant hevat de volgende ver- wachtingen omtrent den oogst 1897 in de provincie Zeeland De tarwe en rogge laten, behoudens gunstige uitzonderingen, een zeer middelmatig beschot ver- wachten vooral van de later gezaaide zal de op- brengst gering zijn en algemeen zal weinig stroo worden verkregen. De winter- en zomergerst beloven grootendeels slechts een matig beschot. De haver is voor het meerendeel goed ontwikkeld en laat een vrij rnim beschot en zwaren korrel verwachten. De erwten staan tot dusver gunstig, met goede peulzetting en weinig of geen luizenplaag. Dit geld ook, althans meerendeels, voor de paarden- en stamboonen. Het vlas, hoewel goed opgekomen, bleef vrij algemeen te kort, en ook de zaadopbrengst zal klein zijnin een gedeelte der provincie wordt het gewas mislukt genoemd. Kool- en karweizaad, slechts weinig geteeld, geven bevredigende uitkomstenvan het zomer- koolzaad is de opbrengst echter gering. De meekrap, weinig meer verbouwd, ondervond geen tegenspoed. Van de ajuinteelt, in een deel der provincie vrij algemeen, is slechts eene middelmatige uit- komst te verwachten. De aardappelen, vrij goed opgekomen en ge- groeid, beloven eene gunstige uitkomst, zoo althans de ziekte, welke zich reeds vrij algemeen openbaart, die verwachting niet verijdelt. Van de suikerbieten, mangelwortels en paarde- penen is de verwachting goed een vrij ruim zij het ook niet hoog beschot wordt verwacht. Het grasgewas behield een voldoenden groei, de klavervelden gaven een ruime snedede oogst van wei-, zoowel als van klaverhooi was over- vloedig en is in goeden staat ingezameld. Een tienjarig knaapje uit Middelburg, dat Zondag te voet naar Vlissingen was gegaan, en 's avonds met eenige kameraadjes zonder een cent op zak per tram huiswaarts keerde, sprong nabij Souburg van den tram, toen de conducteur om het passagegeld vroeg. De kleine viel, verwondde zich aan gelaat en handen en bleef op den weg liggen waarna de tram stopte en terug reed om het knaapje op te nemen en naar Middelburg mee te voeren. De verwondingen waren echter niet ernstig daar het knaapje Maandag reeds op straat liep. Naar men verneemt hebben zich voor de betrekking van opzichter bij de visscherij op de Schelde en Zeeuwsche stroOmen meer dan 306 sollicitanten uit verschillende standen aangemeld. Kort voordat de Amsterdamsche hoofdcom- missaris van politie Francken onlangs met verlof ging, vond hij zoo verhaalt het //Nbl. v. Ned." op zijn schrijftafel een ongeteekenden brief, waarin hij werd gewaarschuwd voor een viertal politie-beambten van verschillenden rang, die den vorigen hoofdeommissaris, den heer Steen- kamp, die thans in het Ginneken bij Breda woont, nog voortdurend op de hoogte hielden van hetgeen er bij de politie voorviel. Een onderzoek werd ingesteld, maar de vier be- ambten ontkenden ten stelligste, in eenige relatie met den heer Steenkamp te staan. Twee dagen na zijn terugkomst van verlof be- vond de heer Francken zich bij toeval of voorbedacht, aan het Centraalstation. Uit een trein stapte de heer Steenkamp. Dat beteekent op zichzelf niets de heer Steenkamp kan te Amsterdam komen zoo dikwijls als hem lust. Maar wat wel opvallend was is, dat drie van de vier in den ongeteekenden brief genoemde personen ook aan het station waren en hun vroegeren chef hartelijk begroettenhaud- drukken werden gewisseld en de vier heeren stonden rustig met elkaar te praten, toen de heer Francken zich bij hen voegde, om zijn ambts- voorganger te begroeten. De drie beambten ont- stelden toen zoo hevig, dat een van hen, naar men zegt, nog ongesteld is. Of de verzekering, dat zij met den heer Steen kamp in geenerlei relatie staan, nog steek houdt, zal wel nader worden onderzocht. Bij het aanleggen van een stoomboot aan het veer te Werkendam beging een der bezoekers van het verleden week te Dordrecht gehouden zangersfeest, die onder den invloed van sterken drank vandaar terugkwam, de onvoorzichtigheid van de boot te springen om zoodoende te eer aan wal te zijn. Door zijn onbezonnenheid had hij echter het ongeluk in de rivier terecht te komen. Ofschoon het veel moeite kostte, mocht het een drietal personen toch gelukken hem nog levend op het droge te krijgen. In bewusteloozen toe- stand moest hij naar de woning van een geneesheer gebracht worden, en werd geconstateerd, dat een zijuer armen door een slag van het scheprad na- genoeg geheel verbrijzelt was en vermoedelijk geamputeerd zal rnoeten worden. De toestand vau den ongelukkige is nog zeer zorgwekkend. In de zaak der gebroeders Hoogerhuis komt nu Frookje Jans Berwarda te Beetgum (Fr.) een woordje meespreken. Zij schrijft in het jongste nummer van 't Friesch Volksblad over het lan- tarentje, dat na de inbraak te Britsum in de kamer gevonden werd en verklaart dat dit afkomstig was van Tj. Stienstra. Ook deelt zij mede, dat de schoonvader van A. Dijkstra, na de veroor- deeling der gebr. Hoogerhuis haar zeide //En toch hebben de Hoogerhuizen het niet gedaan." Zij stelt zich beschikbaar aan de justitie meerdere inlichtingen te geven. Te Itteren (L.) is Vrijdag een knaap van 10 jaar door een koe gedood. Hij had het touw, waaraan hij het dier leidde, om zijn middel bevestigd. Eenklaps werd het dier wild en sleurde zijn geleider door heg en steg, om hem vervolgens met zijn horens deerlijk te verminken. Toen men den knaap vond was het leven reeds geweken. Men meldt ons uit Noordwijk Door een der buren werd gisterenavond de politie gewaarschuwd, dat de 70jarige J. v. H., wonende in de Douzastraat te Noordwijk-biunen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2