(iemengde berichten. TER NEUZEN, 1G Augustus 1897. 1 poozen zijn romp en want, door een overvloed van Bengaalsch licht verhelderd, tegen den donkeren aehtergrond van de lucht deed uitkomen. Hiervoor en voor hun deelnemen aan den optocht van de burgers, aan de godsdienstplech- tigheid en aan den lijkdienst van heden, zijn wij dank schuldig en betuigen dien ook met groote ingenotnenheid, aan den commandant en de officieren van het Nederlandsche fregat Nautilus. Naar aanleiding van het in de Z. Z. N.bode vermelde bericht, in ons vorig nuinmer opgenomen, aangaande een predikant op Zuid-Bevelaud, die een kerkelijk huwelijk zou liebben ingezegend, zonder dat hij door een bewijsstuk van den ambtenaar van den burgerlijken stand zekerheid had, dat dit huwelijk door dien ambtenaar was gesloten, wordt nader .gemeld In sommige kleine gemeenten schijnt het de gdwoonte mee te brengen, dat de geestelijkheic als getuige de huwelijks-voltrekking bijwoont, waarna zij het huwelijk kerkelijk inzegent. In dit geval wordt van den ambtenaar van den bur gerlijken stand geene verklaring gevraagd, waardoor de jong gehuwden de daarop vallende kosten uitsparen, hoewel het de vraag is, of op die wijze aan art. 136 van het Burg. Wetb. geheel wordt voldaan. Nu is dezer dagen de predikant van Kapelle, bij afwezigheid van zijn ambtgenoot te Kloetinge, als getuige tegenwoordig geweest bij een te Kloe tinge ten overstaan van den ambtenaar van den burgerlijken stand gesloten huwelijk, en heeft hij daarop dit huwelijk kerkelijk ingezegend. Naar de meeuing van dien predikant hebben partijen hem dus wel degelijk voldoende doen blijken van het door dien ambtenaar voltrokken huwelijk immers hij was als getuige daar bij tegenwoordig Of hiermee aan de letter der wet voldaan is, zal, nu door den burgemeester dier plaats proces- verbaal is opgemaakt, zeker wel nader blijken. De afvaart van het Zuidpoolschip //Belgica", die op gisteravond was bepaald, had men volgens bericht op verzoek van verschillende autoriteiten uit Brussel, die bij de afvaart wilden tegenwoordig zijn, verdaagd tot heden morgen. Het Nederlandsch oorlogschip //Kortenaer", dat verleden week op de reede van Vlissingen geankerd lag, gereed om de //Belgica" aan de grens op te wachten en naar zee te begeleiden, passeerde hier heden morgen omstreeks 7 uur stroomop- waarts en had niettegenstaande het vroege uur reeds veel bekijks. Daar men naar aanleiding van het bericht dat de //Belgica" om 10 uur van Autwerpen zou af- varen de passage alhier in den namiddag ver- wachtte, bevondeu zich den geheelen namiddag vele nieuwsgierigen aan den Scheldekant, steeds uitkijkende naar de komst der schepen. Eindelijk passeerden de schepen deze haven circa half zes ure, de //Belgica" gesleept wordende, geescorteerd door een tiental sloepen en een sleep- boot, van hier uitgevaren. Voor onze veste werden de poolreizigers, die hun leven in den dienst der wetenschap gaan wagen, en de hen uitgeleide doende //Kortenaer", begroet met hoera's van de op de beide haven- hoofden saamgepakte menigte, wat door de Jantjes aan boord van de //Kortenaer" dapper werd be- antwoord, terwijl men over en weer met vlaggen salueerde. kende troepen haar gezegd bij het afscheid, //de Pruisen zullen binnen weinige dagen hier zijn en plunderen, rooven en moorden, zooals dat gewoonte is bij de barbaarsche volken uit het Duitsche Noorden. U moet met uw verwanten zoo gauw mogelijk naar het binnenland van Frankrijk vluchten." Tegen den avond verhief zich in het naburig dorp Biichelberg, dat nauwelijks twintig minuten van Chateau Pemette verwijderd, aan den ingang van het romantische Zingelthal lag, een woest getier. Reeds meende men, dat de Pruisen waren aangekomen, men zag vrouwen en kinderen in het bosch vluchten en na enkele minuten stegen dichte rookwolken op verschillende plaatsen van het dorp in de hoogte, waarop spoedig de kron- kelende vlammen volgden. Twee of drie boeren- hoeven stonden in brand. Verschillende boerenvrouwen snelden naar het plein voor het kleine kasteel. Jeanne begaf zich tot haar. Jammerend riepen zij om hulp. Ook de kapitein kwam naar buiten. z/Wat is er menschen vroeg hij. //Zijn de. Pruisen daar? Ja, zoo is de oorlog nu eenmaal." z/Waren de Pruisen er maar," riep een zwaar gebouwde boereuvrouw met een beenig gelaat en strekte dreigend de vuisten uit naar het dorp, z/dan zouden de schelmen, die onze huizen ge- plunderd en ze daarna boven ons hoofd hebben aangestoken, spoedig alien verdwenen zijn." z/Wat zegt gij daar? Wie heeft u beroofd Wie uw huizen aangestoken z/Roovers, schelmen, die zich Fransche soldaten noemen, kapitein." Het gelaat van den ouden man werd bleek als van een doode. //Fransche soldaten Ja, zij droegen tenminste een Fransch uniform. Een Ter Neuzensche amateur-fotograaf benutte de gelegenheid om van een en ander moment- opnamen te doen. Bij beschikking van den Minister van water- staat, handel en nijverheid is benoemd tot buiten- gewoou opzichter bij het verrichten van peilingen en opnemingen in de Wester-Schelde de heer A. K. Zweede. De heer L. de Kok te IJzendijke is benoemd tot hoofd der school te Slijkplaat, gemeente Hoofdplaat. Gedurende den tijd dat de veldbataljons van het 3® regiment infanterie het kamp bij Rijen betrekken en deelnemen aan de divisie-manoeuvres worden de le luit.-adjudant H. J. Wonnink en de 1® luit® M. J. Kanaar en E. J. M. Ochsendorf met detachementen van het 5® bataljon van dat korps te Bergen op Zoom, respectievelijk gede- tacheerd te Vlissingen, Middelburg en Ter Neuzen, tot het verrichten van garnizoensdienst. De Minister van waterstaat, handel en nijverheid maakt bekend, dat op 6 Augustus, in de rivier de Neder Rijn, onder de gemeente Eck en Wiel, op ongeveer 250 meter beneden kilometerraai LXII en 15 meter uit den linker- oever, een vaartuig is gezonken, genaamd de Onderneming, groot 69 scheepston, geladen met straatklinkers en gevoerd wordende door M. van der Est, te Ter Neuzen dat het vaartuig en voor zooveel noodig de lading, na verloop van 2 dagen na heden van Rijkswege zal worden opgeruimd. Hoek. Ds. L. C. Terneden van Maasdam hoopt Zondag 3 Oct. a. s. des namiddags bij de Ned. Herv. gemeente alhier zijne intrede te doen, na des morgens bevestigd te zijn door Ds. A. van Veen van Hillegom. De Rotterdamsche kermis werd dit jaar be- gunstigd door fraai zomerweder en werd druk bezocht. De Zaterdag was weder even dol en dwaas als vorige jaren. Gemaskerde troepen voorzien van allerlei instrumenten bewogen zich op het kermis- terrein en in de hoofdstraten, vooral Goudsche Wagenstraat en Hoogstraten gaven aanleiding tot allerlei koddige avonturen en hospartijen. De meer bezadigde Rotterdammers vulden de talrijke koffie- en bierhuizen om een kijkje te nemen naar de kermispret, welke tot in den vroegen ochtend duurde. Het sluitingsuur der herbergen was een half uur vervroegd en thans bepaald op half 3 uur in den nacht. Over het algemeen kwamen er mindere dronken- mansscenes voor dan andere jaren en was het volk ook minder uitgelaten. Maar een feit is het, dat ondanks de ernstige stemmen der anti- kermisgezinden, de Rotterdamsche kermis niet uitsterft en dit jaar door haar groot bezoek nog blijft tot volksvermaak voor den kleinen burgerman, terwijl de meer gezeten burger eveneens kermis houdt, doch daartoe bij voorkeur kiest de deftige Doelen. Zeer kwistig was men ook aldaar met serpentines, confetti enz. De tijden zijn voorbij, dat patroon en werkman aan de algemeene hos deelnamen. Nog een dag en de Rotterdamsche kermis behoort weder tot het verledene. Vele menschen te Vlissingen hadden er mis- schieu hun nachtrust aan opgeofferd om toch maar te profiteeren van de gelegenheid om per plezier- Dien middag waren ze gekomen, moede als de vliegen in den herfst, met vuil en stof bedekt de wapenen hadden zij weggeworpen en zij deden alsof de duivel hen op den rug zat, wanneer zij van de Pruisen spraken. Wij hadden medelijden met hen en gaven hun te eten en te drinken. Als uitgehongerde wolven vielen zij op het voedsel aan. Toen echter wilden zij meer hebben en eischten ten slotte ook geld. Toen wij dat wei- gerden, werden zij razend, ze sleepten de wijnvaten uit de kelders, pleegden in hun dronkenschap allerlei baldadigheden en staken ten slotte de huizen in brand. Die schurken Die lafaards Dat was inderdaad het toppunt van smaad en Jeanne begreep nu den twijfel en den angst der mannen, die gewaarschuwd hadden voor den oorlog met het versterkte, vereenigde Duitschland en die de gebreken van hun eigen leger meedoogenloos hadden blootgelegd. Een koele onverschilligheid omtrent het lot van een leger, dat zoo weinig kracht had getoond in een eersten strijd en dat zulke lafaards bevatte, sloop in het hart van Jeanne, wier verlangen, de zegepralende Pruisen te zien, van uur tot uur wies. Eenige dagen moest zij intusschen wachten en reeds dacht zij, dat al die vertellingen over de vlugheid der Pruisische manoeuvres overdrijving waren en sprookjes van de moedelooze Fransche soldaten, toen zij het opeens anders gewaar werd. Men had juist plaats genomen aan de middag- tafel, toen plotseling een doffe slag de venster- ruiten deed rinkelen. De kapitein sprong op. z/Dat is een kanonschotMen heeft in de vesting geschoten Een tweede slag volgde en de bergen kaatsten het donderend geluid van het schot tienvoudig terug. z/De Pruisen zijn erzeide de kapitein, in boot Dordtrecht en Rotterdam te bezoeken. Toen echter Zaterdag ochiend vroeg de tijd tot vertrek was aangebroken, bleken er wel menschen, maar geen boot aanwezig te zijn, hetgeen, begrijpelijker- wijze, aanleiding tot ontevredenheid gaf. Een groot deel der reislustigen vertrok later met den trein. Na de hanen-kraai-wedstrijd zal op de Reclame-tentoonstelling te Amsterdam een rook wedstrijd worden gehouden. De deelnemers krijgen elk een sigaar van ge lijke grootte en soort en moeten die oprooken zonder dat zij de sigaar met de vingers aanraken Die het eerst een bepaald stuk heeft opgerookt en daarbij tegelijk zooveel mogelijk „asch heeft gehouden" is winner. Er zullen tot dezen wed strijd slechts een beperkt aantal mededingers worden toegelaten. Te Wouw is iemand bij een vechtpartij zoo- danig mishandeld, dat men voor zijn leven vreest De dader is gearresteerd. Donderdagavond begaven zich drie beschonken personen in de Prinsengracht te Amsterdam te water. Toen de politie hen, terwijl zij aan den kant kwamen, wilde arresteeren, zwommen zij weer naar den anderen kant en zoo heen en weer. Bij den vierden tocht zonk een der mannen in de diepte en verdronk. Te Venlo verdronk bij het zwemmeu een elfjarig knaapje. Zaterdagavond waarschuwde een heer te Rotterdam een agent van politie in de Nieuwe Plantage, dat daar een ongeveer 23jarig man rondscharrelde, die jonge meisjes op onzedelijke wijze molesteerde. De agent arresteerde dien man, doch met hem op weg naar het politiebureau kreeg hij een geducht verzet en werd de arrestant door de hulp van bet publiek ontzet. De man nam daarop de vlucht achtervolgd door den agent bij wien zich op zijn alarmgefluit weldra een paar andere agenten voegden. In gestrekten drafging het nu den vluchteling achterna, die de wijk nam in een tapperij op den hoek van de Netting- en Weteringhstraat, die hij daarna door het keuken- raam weer verliet. Daarop vluchtte hij in een tapperij op den hoek van de Adelaarstraat en Molenkade, waar de agenten hem te pakken kregen en met veel moeite uithaalden. Nu begon het verzet eerst recht. De agenten werden door den wild geworden jongen man geschopt en geslagen en het publiek hielp ijverig mede. Niettemin behield de politie, allengs versterkt, de overhand, en slaagde zij er in den man te brengen naar het politiebureau in de Meermansstraat, waar hij in bewaring werd gesteld. Een strafvervolging zal tegen hem worden opgemaakt De vorige week maakten wij melding van de arrestatie van een vrouw te Bergen op Zoom, betrapt op het uitgaven van valsche rijksdaalders. De vermoedelijke vervaardiger van hetnagemaakte geld, de man dezer vrouw, heeft zich een drietal weken geleden in Den Haag opgehouden in eene woning in de Falckstraat, waarin ook zeer waar- schijnlijk de werkplaats was gevestigd. De politie scheen hiervan onderricht, doch toen zij den tijd voor een arrestatie aangebroken oordeelde, kwam zij te laat; de man was verdwenen. Te Oud- en Nieuw-Gastel (N. B.) werd Vrijdag de kermisvreugde gestoord. Een dronken kerel, die met ieder ruzie zocht, viel in eene herberg tusschen Gastel en Oudenbosch den para- pluiekoopman A. van der Rijn uit Rozendaal onverwacht aan, en bracht hem met een me9 een levensgevaarhjke wond toe. Van der Rijn zonk voor dood ineen en is naar het gasthuis te Ouden bosch overgebracht. Zijn toestand is zeer bedenke- lijk. De dader heeft bekend. - Te Eindhoven is een stadswerker onder het dragen van een ijzeren rooster zoodanig door de hitte bevangen, dat hij op de plaats dood bleef. De groote vraag naar alle soorten kolen en cokes blijft aanhouden. Alleen in nuss gruss soorten schijnt nog verkrijgbaar. Stukkolen zeer gevraagd. Voor levering van groote partijen aan de Rumeensche regeering zijn contracten afge- diepe ontroering. //Komt, laat ons zien, van welken kant zij op de vesting aanvallen." Hij klom, gevolgd door de beide meisjes, in den kleinen toren, die zich op het slot bevond. Opmerkzaam keek hij in de verte. Josephine drukte zich sidderend en angstig tegen hem aan, terwijl Jeanne, de lxanden steunend op den rand van het platform, met voorovergebogen lichaam scherp den grooten weg langs keek, die zich van de //Duitsche Poort" van Pfalzburg in een rechte lijn door Quatre Vents uitstrekte, om zich weldra in het dichte bosch van Zabern te verliezen. Hel schitterde de middagzon op den witten land- wegde lucht scheen te trillen over den weg en de veldener heerschte een drukkende zwoelheid en de stilte van een zomermiddag rustte op het landschap. Daar klonk een derde schot en op het bastion bij de Duitsche Poort steeg een dikke, witgrijze rookwolk omhoog. Uit de poort kwam een troep Fransche infanteristen en mobiele garden te voor- schijn. In den looppas ijlden zij vooruit, splitsten zich op den kruisweg in tweeen, het eene gedeelte ging naar Quatre Vents, het andere naar Biichelberg. (Wordt vervolgd.) sloten over Rotterdam met de nieuwe stoomboot- lijn te verzenden, cokes (giet) zijn voor 1898, volgens rapport van het sjndicaat, ook voor 1899' reeds gedeeltelijk verkocht. De koninklijke spoorweg-directie te Essen, wijst in een dringend rondschrijven op de noodzakelijkheid om voorraden op te doen nu het vervoer nog geregeld gaat. Ook voor ons land mag dit tot waarschuwing dienen, daar de verzending per spoorweg o. a. ook door de lagere tarieven naar verdere afstanden dit jaar ingevoerd zeer is toe- genomen en er naar alle waarschijnlijkheid dit najaar groot wagengebrek zal kunnen ontstaan. De dagelijksche afvoer blijft van 13,000 tot 14,000 wagens. Er is gebrek aan arbeiders. lerwijl de bewoners op reis waren, werd Donderdagnacht inbraak met diefstal gepleegd in de woning van den heer v. K., te Winschoten. Door verbreking van het kleinste venster is de dader in het achterhuis weten te komen, heeft kisten en kasten geopend en geschonden, onder- goederen, dekens en een 30 flesschen wijn mede genomen en kennelijk bij kaarslicht het huis geheel doorzocht. Gewaarschuwd door de buren, die 's morgens de achterdeur open zagen, mocht het de politie al spoedig gelukken een deel van het gestolene terug te vinden, verborgen in het Winschoter bosch en als dader te arresteeren een rondtrekkend Duitscher, als deelgenoot of heeler een Winschoter ingezetene, die beiden van het gestolen ondergoed bij zich en aan zich droegen en van den ont- vreemden wijn zooveel hadden gebruikt, dat zij gemakkelijk konden worden ingerekend. Te Maastricht heeft een werkman van do stedelijke gasfabriek een ijzeren buis op het hoofd gekregen, waardoor hij zoo zwaar gewond werd, dat hij aan de gevolgen is overleden. Hij laat eene weduwe met 7 kinderen na. Door de politie te Groningen werd aange- houden Anna A., eene Duitsche, vrouw van F. W- Sch., die sedert eenige weken in de Nieuwe Kijk-en-'t Jatstraat woont en voor dien tijd te W ilhelinshaven tehuis behoorde. Zich uitgevende voor de echtgenoote van een officier, heeft zij ver schillende winkeliers te Groningen voor lijfs- toebehooren en goud en zilver opgelicht. Ruim een jaar geleden kwam te Haarlem iemand uit Amsterdam, die in de Wijngaardstraat een z.g. informatiekantoor vestigde. Het duurde niet lang of het kantoor werd verplaatst naar een. groot huis op de Zijlvest, waar biljetten aanduidden dat men er zoowat voor alles terecht kon. rijdag bleef het kantoor gesloten. Het is gebleken dat de familie is vertrokken, alles mede- nemende, behalve een paar bloempotten en de gordijnen. Voor velen is dit een groote slag, daar het. aantal deelhebbers in de vijfcentsloterij legio is en b.v. de vorige week nog een colporteur was aangesteld, die f 50 cautie had moeten storten. De huisheer krijgt f 175 en men spreekt van een tekort van 5000. Uit Munsterscheveld worden aan de Pr. Dr. en Ass. Ct. eenige bijzonderheden medegedeeld over een geval van smokkelarij aan de Duitsche grens. Dat de smokkelhandel daar tegenwoordig sterk gedreven wordt, vindt zijne oorzaak hierin, dat de vette varkens in Pruisen ruim f 25 en binnen onze grenzen 16 it 17 waard zijn. //Een Pruisisch grensbewoner ontving hier bij den kastelein A. Kuipers drie vette varkens. Toen let donker was, moesten de drie varkens //er over."' De smokkelaar, een zekere Hofman, kon zich zeker niet te goed redden en deed aan het zoontje van den kastelein het verzoek om even mee te gaan. Deze, niet vermoedende, dat hem iets kwaads kon overkomen, ging bereidwillig mede. Op Pruisisch grondgebied kwamen de kommiezen en deden een. aanhaling van de drie bovengenoemde varkens. De smokkelaar, de eigenaar der varkens, nam de vlucht weer naar Holland in. Het zoontje van Kuipers bleef bij de varkens, althans ging niet op den loop, omdat hij geen kwaad deed. Hij werd echter door de kommiezen met de varkens meegenomen naar Riitenbroek en is, naar wij hooren, al opgezonden naar Meppen. De smokke laar is nog in Holland en durft zich niet in Pruisen vertoonen. Hij zegt nu, om zich te redden, dat de varkens van Kuipers waren, en dan is de jongen de smokkelaar. Het volk weet hier wel beter, doch Kuipers is vooreerst zijn rind kwijt, een jongen van 13 jaar. Hoe een en ander zal afloopen De tijd zal 't leereu." Als een klein staaltje van de ongehoorde regenmassa's die in Duitschland en Oostenrijk neervielen, zij verm eld een weerbericht van het Meteorologisch Instituut te Chemnitz, waaruit we zien, dat op 26 en 30 Juli in Saksen meer dan 500 millioen kubieke M. water gevallen is, en lierbij ontbraken nog de opgaven van 2 stations. Wanneer men nu bedenkt, dat 1 M3. water 20 centenaars weegt, dan beteekenen 1500 Ms. 30,000 millioen cent. Dat verklaart met ontzettende duidelijkheid de vreeselijke kracht der in woeste stroomen veranderde riviertjes en beken. Zelfs de meeste lijken der verdronkenen waren er mis- vormd, daar zij, tegen bruggen en gebouwen ge- beukt, heele lichaamsdeelen verloren. Tusschen den chaos van in elkaar verwarde houtblokken en meubelstukken zietmen overal menschelijkelichamen ingeklemd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2