Fotograaf Nagelkerke, Instituut Van Linschotan, pnike pie RDHHACHELKOLEN, C1JFER: 2 THOmSOfii'S THEE VERKOOPINU 6 hektaren Kiaver en Lucern, 5 hektaren Kiaver, Lucern en Weigras, Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Vijf en twintigjarige Echtyereeniging UIT DE STAD. STEENKOLEIN. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 14 Aug. 2.51 3.8 Zondag 15 3.27 3.43 Maandag 16 4.— 4.16 Dinsdag 17 n 4.33 4.49 Woensdag 18 5.5 5.22 Donderdag 19 5.41 5.59 Vrijdag 20 6.19 6.43 Getrouwd L. S. SNIJDER is van af Zondag 15 Augustus tot en met Woensdag 18 Augustus VLISSINGEN. IN LOSSING tot on met DINSDAG Dinsdag 17 Augustus 1897, 2 uren, De kwestie in zake den bakker P. Werndly, te Wijster, is opgelost. Men heeft eene schikking getroffen. De bakker wordt van de verplichting althans in dien zin om den wil van de buurtschap te doen om het bedrogen dienstmeisje te huwen vrijgesteld, op voorwaarde, dat hij haar f 50 uitkeert en aan de Wijstersche jongelingschap 6 kan jenever geeftEen en ander is reeds door hem betaald. De vrede is dus geteekend. De heer A. Kuipers, sedert 15 jaar land- bouwer in Amerika, houdt in eenige kleine Zuid Hollandsche gemeenten een voordracht ten gunste van landverhuizing naar sommige deelen van Noord-Amerika, voordrachten waarvoor hij door een maatschappij wordt betaald. Het verslag van een dier lezingen begint in het Nwsbl. v. d. H. W. aldus De heer Kuipers hangt eene kaart van de Vereenigde Staten op z/Dat is allemaal Amerika. Je weten, dat een zekere Klombos dat in 1400 ontdekt heit. En daar heb ik gereisd van zee tot zee. De Rood- huiden Die zijn niemendal bloeddorstig, niemen- dal geen bloedzuigers. Ze bieden je de vriend- schapspijp en je rookt en zijt goede vrienden en ze helpen je. De Indiaansche meisjes liepen uit en werden verliefd op onze blanke jongens. Het //gouveruement" ziet graag dat een blanke man met eene Indiaansche vrouw trouwthet geeft hem een bruidschat van 1000 akkers land, besten grond met veel plantenvoedsel. Nou, ik ben boerenknecht geweest in Drente en boer in Groningen, en 't ging eerst goed en later slecht. Ik heb in Nederland zoowat altijd schuld ge- had, en met schuld ben ik naar Amerika vertrokken Eerst mijn zoon. Die most den boel gaan ver- kennen. In het begin vond hij schralen grond en veel menschen, en schreefvader, verkoopt wat je nog hebt, en kom hierheen en breng veel menschen mee, want hier is het best land, dat heelemaal ledig is. Toen heb ik menschen gezocht en we zijn vertrokken, den IS Maart 1882. We hadden ons ook een schoolmeester aangeschaft, die Hollandsch en Engelsch kon, en een dominee, die ons het Evangelie zou verkondigen. Ze zouden ook land nemen, en wij zouden dat voor hullie bewerken. Maar den schoolmeester raakten we kwijt in Noejork, den dominee in Sikaago, en nooit ineer van gehoord. Wij trokken al maar door tot we in Dakota kwamen. We rookte de vredepijp met de Indianen. Wij kregen land ten geschenke van het //governement" we werkten hard en waren zuitiig en nou bennen negen van de tien gezeten boeren een is misluktdie zat maar in de saloens, die lustte te graag wiskie Ja, dan mot je vergaan. Hij is een arme kerel geworden, maar die eerst zijn knecht was, is nou boer. En hij is arbeider." De snijboonenoogst in den omtrek van 's Heitogenbosch is dit jaar z66 overvloedig, dat men op de markt aldaar, die dagelijks gehouden wordt, deze vrucht koopt voor de helft van den gewonen prijs in andere jaren er voor besteedt en zelfs nog minder. Een 16jarig meisje, wonende op den Schie- damschen dijk te Rotterdam, sprung Woensdag- middag na een huiselijken twist in de Leuvehaven om zich van het leven te berooven. Haar toeleg mislukte doordat een schipper haar met een haak uit het water haalde. Men meldt uit 's Gravenhage Een troepje, zich uitgevende voor anarchisten, alien Hollanders, sterk ongeveer 15 man, hield Dinsdagavond tegen middernarht eene betooging voor de woning van den juist dien dag terugge- keerden Spaausche gezant aan ons hof, den heer De Baguer. Herhaalde malen klonk de kreet,/leve de anarchie Door een agent der nachtpolitie werden de be- toogers naar het commissariaat aan de Groenmarkt geleid, waar zij hunne namen opgaven. Zij beweerden wel te hebben hooren schreeuwen z/leve de anarchie 1" maar niet te weten wie het uitriep. De oudste van het troepje was 59, de jongste 23 jaar. Bij de politie te Amsterdam vervoegde zich Woensdagmorgen een man die opgaf pas uit de gevangenis te 's Hertogenbosch te zijn ontslagen, geen werk te kunnen vinden en om onder dak te kunnen komen Dinsdagavond tusschen Haarlem en Halfweg een 6jarigen jongen zoolang onder water te hebben gehouden dat hij dood was. Door de recherche is hij naar Haarlem gebracht en daar wees hij de plaats aan, waar hij de misdaad zou hebben gepleegd. Bij dregging werd echter niets gevonden, wel werd opgehaald op eenigen afstand verder het lijk van een 25jarig meisje, dat een brief in haar zak had, waarin zij kennis gaf zich te willen verdrinken. Die brief was met een zeer verdraaide hand geschreven. Er wordt in Haarlem wel vermist een jongen van 15 jaar. De justitie en politie doen streng onderzoek. Hieromtrent schrijft men nader uit Haarlem De man werd Woensdagavond geconfronteerd met het lijk van het opgehaalde meisje, dat gebleken is te zijn Maria Hammeling, wonende aan den Ringdijk te Haarlemmermeer. Hij bleef daarbij doodbedaard, en hield vol een jongen te hebben ver- dronken. Eerst Donderdagmiddag heeft hij bekend het geheele geval te hebben verzonnen om in de ge vangenis te komen. Door de justitie is eene instructie tegen hem geopend wegens het doen van valsche aangifte en wegens landlooperij. De vermiste 15jarige jongen is terecht. Maandagavond werd het college van regenten over de strafgevangenis te Amsterdam telefonisch bericht gezonden, dat er een opstootje in de ge vangenis was losgebroken, met verzoek om dadelijk over te komen. Aan het verzoek werd weldra voldaan door de heeren Westerwoud, president, Boelaerdt, Royaards en Daniels, secretaris, terwijl ook de fungeerend directeur van politie zich bij hen vervoegde. Bij aankomst in de gevangenis bleek, dat onte vredenheid was ontstaan over 't eten. De pot schafte dien dag boonen en nu beweerden de logeergasten dat de boonen zuur waren, zoodat zij niet verkozen te eten. Een helsch lawaai was daarvan het gevolg. Met bankjes werd tegen de deur geslagen, zoodat de directeur eindelijk genoodzaakt is geweest, ander eten aan de gevangenen te verschaffen. Toen de commissie alzoo aankwam was alles weer rustig, maar men denkt, dat het zich spoedig zal herhalen, zoodra de boonen weer worden voor- gezet. Intusschen is gebleken, dat de kwaliteit niets te wenschen overlaat. Een Belgisch anarchist van de daad is door de Parijsche politie gesnapt. De man had een anarchistische vergadering bijgewoond en liet zich daarna vier uur roudrijden door een huurkoetsier. Maar hij weigerde te betalen, zeggende, dat hij evengoed als een bourgeois, het recht had om zich te laten rijden. De politie heeft hem nog een extra-rit in den celwagen verschaft. Toen hij instapte, riep hij uit voile borst//Leve de anarchie I" Twee knapen, die in een der bladen lazen, dat de Keizers van Duitschland en Rusland hadden gedronken en geklonken op elkanders vloten, hielden daarna het volgeude gesprek PietBegrijp jij het, Hein, nu is de Keizer van Rusland admiraal van de Duitsche vloot en de Keizer van Duitschland is admiraal van de Russische. Hein Nou, dat kan best, dat doen die vorsten tegenwoordig uit beleefdheid voor elkaar en zoolang die beleefdheid duurt is er vrede. PietWel, dat snap ikmaar als er nu eens oorlog komt tusschen hun tweeen. Hein Zanik niet, jongen, dan commandeert de een de vloot van den ander. PietDat zal ik opschrijven, anders vergeet ik het weer Voor de gelukzoekers die thans naar Alaska stroomen om goud te vinden, zijn de moeilijk- heden die zij op hun weg vinden, bijtia onover- kombaar. Het volgeude wordt door een gouddelver die de reis heeft gemaakt, gemeld Zoo moeilijk is de weg, dat een troep twaalf dagen noodig had om een afstand van 17 mijlen, van Dyea naar den Chilcootpas, af te leggen. En dat geldt nogal voor den besten weg Er zijn bergen van 15000 voet hoogte die overgetrokken moeten worden. De sneeuw lag er in groote hoopen en er woei een ijzige storm De koude was zoo intens en de moeilijkheden waren zoo groot, dat de mannen van den troep bevroren en tot den dood uitgeput waren. Hun lijden is niet te beschrijven. Een illustratie er van zijn de tallooze kruizen langs den weg naar het beloofde land, die de graven der slachtoffers aanwijzen. Wacht tot de aanstaande lenteis ook de raad dien de Canadeesche politie den Amerikaan- schen gelukzoeker aan de grenzen geeft. Zij houdt hem tegen, want men vreest voor honger- snood onder de gouddelvers, zoodra het wat verder in den tijd wordt. Duizend goudzoekers zitten reeds te Lynn, aan het begin van het kanaal, met een hoop waren de gelegenheid af te wachten om die te vervoeren. En toch worden nog overal in Amerika expedities van gelukzoekers voor de goud- velden van Klondyke georganiseerd. Als men den Amerikaan J. II. Girdner mag gelooven, zijn wij bezig alien te zamen doof te worden, zonder het te bemerken; eenvoudig, omdat bij alle menschen gelijktijdig het gehoor ver- mindert, en wij daardoor niet aan de anderen kunnen merken, dat wij zelf achteruit gaan. Het zou dezelfde soort van hardhoorendheid zijn, die bij de smeden wordt opgemerkt, en veroorzaakt wordt door het groote geraas, waarin zij altijd verkeeren. Nu is onze beschaving ook hoe langer hoe rumoerige geworden. Dreunen, schellen, fluiten, orgelmuziek, sissen, ratelen, toeteren, schuivelen en dat alles in alle toonsooren vervult de lucht, waar vroeger de bedachtzame tred van de dragers van een koetsje het eenige geluid was, dat de meer vlugge stappen der wandelaars afwisselden. Weldra zal een veldslag met knalvjij buskruit de eenige plaats zijn, waar men, afgezonderd van de ketelmuziek der maatschappij, zich een weinig aan zijne overpeinzingen kan overgeven. Als nu onze stem men maar krachtiger worden in even- redigheid met het zwakker worden van ons gehoor, en de componisten van toekomstmuziek er maar op rekenen, dat zij voor de toekomstooren moeten schrijven, dan is het leed nog te overzien. Maar voordat wij ons ongerust maken, is het maar beter af te wachten, af het werkelijk is, zooals onze overbuur vertelt. De vereenigiug van suikerfabrikanten in Dnitschland heeft besloten dit jaar aan het ministerie van oorlog daar te lande tijdens de manoeuvres gratis een hoeveelheid suiker te verschaffen voor een geheel regiment infanterie, teneinde een proef te kunnen nemen, in hoever dit voedingsmiddel tot opwekking der spierkracht kan dienen. Van tijd tot tijd wordt het vergaan der wereld voorspeld. Totnogtoe zijn die voorspellingen niet verwezenlijkt. Niemand minder dan Ealb komt nu met deze voorspelling aan, althans de Eigaro deelt ze aan zijne lezers mede. Deze heeft dezer dagen voorspeld, dat op 13 Nov. 1899 een komeet in botsing zal komen met onze aarde. Zijn becijfering enz. zijn nog niet ver genoeg gevorderd om te weten, of het geweld van den schok onze planeet uiteen zal doen vliegen, dan wel of zij zal worden omringd door een ver- giftig gas, hetwelk den dood van alle levcnde wezens tengevolge zal hebben. Dit zal dus de critische dag bij uitnemendheid worden Nu, of wij verpletterd worden of vergiftigd, komt bij slot van rekening op hetzelfde neer. Wij zouden echter onzen kleinen kapitalisten niet durven aanraden, op gezag van die profetie, hun kapitaaltje in drieen te deelen en van den hoogen boom af te leven. Een jong meisje te Luik had zich, tegen den zin van haar vader, verloofd met een jongen man, die nog geen voldoende middelen van bestaan had. De vader wilde zelfs de verloving verbreken, waardoor herhaaldelijk huiselijke twisten ontstonden, tot dat ten slotte het meisje het ouderlijk huis ontvluchtte en bij haren oom ging wonen. Terwijl zij met dezen een rijroertje maakte, ontmoetlen zij een ander rijtuig, waarin haar vader met drie heeren gezeten waren. Van beide kanten werd stil gehouden en uitgestapt, en na een korte woordenwisseling maakten de vader en zijne met- gezellen zich van het meisje meester en droegen haar in het rijtuig, dat snel in de richting der Hollandsche grens verdween. Het meisje is meerderjarig en zal de zaak waar- schijnlijk in handen der justitie geven. Li Hung Chang wil in China een model- boerderij inrichten. Hij heeft den directeur van de landbouwschool in den staat New-York, professor Drill, een hoog salaris beloofd, wanneer hij naar China wilde komen en daar zulk een school wilde inrichten. Professer Drill heeft het aanbod aan- genomen. Een aardig staaltje van smokkelaarshandig- heid wordt door de Tiroolsche bladen verteld Te Fanzaso bij Belluno staat een beeld van de maagd Maria, waarheen veel bedevaartgangers gaan, ook uit Tirol. Zaterdag kwam er weer een troep bedevaartgangers uit Tirol, waaronder vele vrouwen waren. Het viel den Italiaanschen douanebeambten op, dat bijna elke vrouw een zuigeling op den arm had die zij zorgvuldig wiegde. De douanebeambten kwamen eens wat naderbij kijken en toen ontpopte elke zuige ling zich als een suikerbrood dat in doeken ge- huld was. Z E E T 1J D I IN U E IN. Van 11 tot en met 12 Aug. VLAG. NAAM. M*. Van en naar. Lading. 12 11 Eng. 9.9. idem idem Noor. brik Deens. s.a. Eng. s.8. idem Eng. s.s. idem Eng. sch. Noor. ach. Eng. 8 9. idem idem idem Ned. s.s. Eng. bark Deens. s.s. Voor Ter Veu/.on j Astrologer i 2580 Leith Warkworth j 1862 New-Castle Hailing 2199 Londen Thnle 1 860 Frederikst&d Amalienborg I 3803 Wasa (Finl.) Van Ter \fn/.rii t River Derwent 2272 Londen Realm 4708 Antwerpen Voor (Jeiit Sea Gull 2100 Londen Dynamo 1364 Hull Van Gent t Satyr Ellida Sea Belle Aire Egret Ibis Professor Buijs Lanarkshire Alice 290 354 2152 1763 3492 3024 1098 2369 2740 Larwick Kopenhagen Londen Goole Antwerpen idem Hull Rio Janero Methil stukg. idem idem hout idem stukg. ledig stukg. idem phosph briquet, stukg. idem idem idem idem cement ledig Van 11 tot en met 12 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 31 binnenvaartuigen op-en 19 afgeschut; door de Westsl. 3 op- en 2 afgeschut. 7 II H 7 7 VAN H. J. V O O R E N EN T. A. AUGUST IJN. De Familie. Receptie Maandag 16 Augustus van 35 uur. en N. KUNSTENAAR, die, ook namens wederzijdsche familie hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Ter Neuzen, 11 Augustus 1897. Heden overleed na een kortstondig lijden onze moeder, behuwd- en grootmoeder LEVINA BUIJZE, weduwe van Hendrik de Bruijne, in den ouderdom van ruim 77 jaar. Uit aller naam, A. KLAASSENDe Bruijne. Ter Neuzen, 8 Augustus 1897. Hartelijk dank aan alien die mij op den 12 dezer zoo vele blijken van deelneming en belangstelling hebben betoond. Ter Neuzen. A. HUINEMAN. Aan alien die hebben medegewerkt en blijken van belangstelling gaven bij mijne benoeming als lid van den gemeenteraad betuig ik mijn hartelijken dank. Hontenisse, Augustus 1897. J. B. VAN DE VELDE. Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden gedurende de ziekte en het overlijden van onze geliefde dochter en zuster, betuigen wij onzen hartelijken dank. Hoekf 13 Augustus 1897. J. MEERTENS. A. M. MEERTENSTholens en Kinderen. Het Burgerlijk Armbestuur van Ter Neuzen maakt dankhare melding van het ontvangen van 4,92, als opbrengst eener collecte, gehouden door den Godsdienstleeraar bij de Israelitische gemeente te Middelburg, ter gele genheid van het huwelijk alhier van mejuffrouw N. Kunstenaar met den heer L. M. S. Snijder. Aanvang der lessen 16 Aug8. Van deze inrich- ting slaagden in de laatste jaren onder anderen zes leerliug-inachin., vijf klerken van post en telegraphie, drie litt. mathematisch exanien, drie leerlingen veeartsenijschool, twee surnunierairs (Staatssp.), een adspir. administrat. (marine). voor rekening van P. A. ADRIAANSENS. Walsoorden, 12 Augustus 1897. te PHILIPPINE. Deurwaarder Hendrikse, te IJzendijke, zal publiek verkoopen a ten verzoeke van mevrouw de weduwe J. VERGAERT, grondeigenares te Gent "U met Notaris Steegers, te Assenede, voor den heer A. VERCRUYSSE, grond- eigenaar en senateur te Gent alles wassende op landen in den Vergaert- polder tegen den steenweg. Vergadering bij Aug. Pardaens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3