(iemengde berichten. Het is in het belang van de hoofden der openbare scholen te betreuren, dat de wetgever het besluit van den gemeenteraad tot de ver plaatsing in art. 28, al. 7 der wet bedoeld, niet heeft opgenomen onder de besluiten, die aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten moeten worden onderworpen (art. 19 der wet.)" TER NEUZEN, 13 Augustus 1897. daar vooraf niet het overleg had plaats gehad in genoemd wetsartikel bedoeld. Bij het overleg, dat thans tusschen den Raad en mij intrad, gaf de Raad, als eenig motief voor de verplaatsing van het schoolhoofd op, dat men op de school in de dorpskotn de moderne talen, Fransch en Duitsch onderwezen wenschte te zien en het daarom noodig achtte, dat het hoofd der school de bevoegdheid tot het geven van onderwijs in die vakken bezat. Ofschoon ik aantoonde dat de behoefte aan onderwijs in Fransch en Dnitsch te Wijnchen niet bestond en, zoo het toch het geval mocht zijn, dat onderwijs door de onderwijzers aan de school, die wei de bevoegdheid bezaten, gegeven kon worden, bleef de Raad bij zijn besluit, en verplaatste, in strijd met rechtvaardigheid, billijkheid en goede trouw, het hoofd Mes van de school in de dorpskom naar die op de heide. Men schrijft aan de Ass. Ct. uit Groningen In de hoop, dat zijn levensdraad spoedig moge worden afgesneden, zit de oudste bewoner des lands ingedokeu daarheen. Tlij verlangt naar zijn einde, maar wenscht toch nog gaarne de intrede van den herfst te bereiken, wanneer de heer G. A. Boomgaard zijn honderd-en-negenden verj xardag hoopt te vieren. De nestor der Nederlanders blijft als altijd vasthouden aan den gezetten regel des morgens te half acht uit het bed, des avonds klokke half negen ter ruste. Nog altijd is de patriarch goed gezond en zijn geestvermogens niet gekrenkt. Met jeugdig vuur ver'naalt hij nog zoo gaarne hoe hij eenmaal als tamboer tegen Napoleons legerscharen optrokals eene echte patriot, ver- foeit hij het tijdperk waarop de leuze vrijheid, gelijkheid en broederschap allomme werd gehoord, den tijd en hij beleefde dit zelf mede toen op de Groote Markt alhier de vrijheidsboom werd geplant. Hij vindt het gelukkig, dat Napoleon spoedig uit ons land den aftocht moest blazen. Het doet den oudsten man daarom dan ook goed, dat H. M. de Koningin-Regentes in het bezit is van zijn portret. Als burger heeft de heer Boomgaard een eer- volle loopbaan achter zich. Als scheepskapitein heeft hij den handel gediend, en was 60 jaren lid van het zeemanscollege. Wanneer dan ook op den 21sten Sept. a. s. uit het gebouw van het zeemanscollege te Rotterdam de Nederlatidsche vlag wappert, is dit een teeken, dat de heer Boomgaard verjaart. Met ingang van 16 dezer is tot sluisknecht te Sas van Gent aangesteld C. Jolijt, alhier. Voor acte Fransch 1. o. slaagden o. m. heden te s' Gravenhage de dames E. J. P. Eijke van Ter Neuzen en J. de Kraker van Hulst. Bij het gisteren te 's Hage gehuuden examen slaagden o. a. voor de Fransche taal (1. o.) de heer A. Risseeuw te Hoek en voor de hoofdakte de heer J. W. Happee, te Middelburg, vroeger onderwijzer alhier. De le luit. J. van Boven van het 3e reg. vesting-artillerie wordt 1 November a. s. voor den tijd van 6 maanden gedetacheerd te Bergen op Zoom bij de rijschool der bereden artillerie. Staats-courant n°. 188 bevat de statuten van de muziek-societeit //Aardenburgsche fanfaren", DERDE HOOFDSTUK. Den volgenden morgen wachtte men Victor vergeefs aan het onlbijt. Mevrouw Hoffer begaf zich naar de slaapkamer van haar zoon en kwam na eenige oogenblikken bleek van schrik terug met het bericht, dat Victor in een hevige koorts lag. De kapitein snelde naar het bed van den gewonde, deze herkende hern echter niet meer, maar bevond zich in zijn ijlende koorts midden op het slagveld. z/lk zal naar Pfalzburg gaan en een dokter zien te krijgen," zeide de oude kapitein, en zijn ruwe, diepe stem sidderde even. //Verpleegt Victor ondertusschen, legt hem verkoelende compressen op het hoofd." //Kan niet een der dienstmeiden of een knecht naar Pfalzburg gaan, Henri Wij hebben je hier zoo noodig." z/Neen, de knechten en meiden zijn zoo opge- wondenzij zouden ook nauwelijks een dokter vindende arisen hebben het zekerlijk zeer druk, daar volgens het verhaal van Victor Pfalzburg nu wel vol gewonden en zieken moet zijn. Ik zal zelf gaan. Om mij te helpen, zal misschien een geneesheer meekomen." Vergeefs zocht de oude kapitein naar een ge neesheer. De beide burger-artsen in het stadje waren met hun militaire collega's in het hospitaal bezig. Wie bekommerde zich nu om de zieken buiten de hospitaleu Eindelijk gelukte het den kapitein een met hem bevrienden militairen arts te spreken te krijgen. z/Dokter, u moet met mij gaan, in mijn huis ligt mijn zoon zwaar ziek." onder de kenspreuk //Tot bevordering van Nut en Vermaak", te Aardenburg. Daar de burgemeester van Hoofd plaat de vergunning weigerde, kon de door de wielerclub aldaar op Zondag uitgeschreven wedstrijd en het ringsteken niet plaats hebben. Naar thans van daar gemeld wordt zal deze wedstrijd nu toch doorgaan, ondanks het verbod van den burgemeester die weigerachtig blijft om dit op den publieken weg toe te staan, daar een landbouwer zijn hoeve met weg en voetpad beschikbaar heeft gesteld. Het vertrek der //Belgica" van Antwerpen naar de Zuidpoolstreken blijft bepaald op Zondag 15 Aug. a. s. De jachtclub aldaar heeft voor deze gelegenheid de //lelegraaf III" afgehuurd. Deze vertrekt om 9 uur van hare gewone ligplaats en doet een tocht op de beneden Schelde tot 12 urevan half een tot vier uur op de boven-Schelde. Ten 5 uur vertrekt de Belgica" de //Telegraaf III" zal het poolschip vergezellen tot Liefkenshoek. Naar uit Vlissingen aan de Midd. Ct. gemeld wordt is daar gisteren binnengekomen Hr. Ms. pantserschip //Kortenaer" commandant de kapitein ter zee M. F. Tjdeman, van het Nieuwediep. Naar men verneemt is dit schip aangewezen om de //Belgica van af Bath tot in zee te begeleiden. De //Kortenaer" ligt nu op de reede, wachtende op nadere orders. Axel, 12 Juli. Onder deze gemeente is een geval van vlekziekte geconstateerd. Graauw. De uitslag der alhier gehouden ver- kiezing voor een lid van den gemeenteraad is dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren P. A. van de Voorde (aftr. lid), die 66 en A. Staal, die 43 stemmen bekwam. Het aantal kiezers bedraagt 264, waarvan 155 hunne stem uitbrachten. Biervliet. Tijdens de kermisdagen, drie weken geleden, verkocht een schaper elf schapen zonder voorkennis van den eigenaar. Eerst Zondag j]., na het vertrek van den schaper, werden de dieren gemist. De schaper en twee koopers uit Westdorpe werden weldra gearresteerd, en de schapen in beslag genomen. De schapen zijn nu nog te Sas van Gent gestald. De inschrijving voor de hanen-kraai-wedstrijd te Amsterdam is gesloten. Niet minder dan 97 eigenaars van hanen hebben van hun instemming met dezen eigenaardigen wedstrijd doen blijken. Er komen veel hanen van buiten Amsterdam. Dinsdagnacht is in de Dordtsche Kil de schippersknecht P. v. d. W. over boord gevallen en verdronken. De vorige week koclit een vleeschhouwer uit Harlingen op de markt te Groningen een vette koe, en vervoerde die per spoor, doch toen de trein te Harlingen aankwam, was wel het touw waar hij de koe aan vastgelegd had aanwezig, maar het beest was verdwenen en is tot nog toe niet terecht. Te Bergen op Zoom is Dinsdag een netjes gekleede Antwerpsche dame in arrest genomen, die bij verschillende winkeliers kleine inkoopen deed, overal een valschen rijksdaalder in betaling gaf en het teruggegeven geld opstreek. Voor haar vertrek maakte zij in een koffiehuis nog een kleine vertering en gaf weder een valschen rijksdaalder in betaling. De waardin bemerkte, dat het geld valsch was en riep de hulp der politie in, die bij de dame nog 21 valsche rijksdaalders vond. Woensdag is zij onder politie-geleide naar Breda overgebracht. Als een groote bijzonderheid wordt uit Geldermalsen gemeld, dat uit een boomgaard de fruit verpacht werd voor 2075. Er zijn zooveel appels, dat bijna van alle boomen de takken gesteund moeten worden. Woensdagmiddag is te Katwijk aan Zee een Ojarig knaapje bij het zwemmen ter hoogte van den vuurtoren, in een kolk geraakt en verdronken. Men trachtte het nog te redden, doch de pogingen bleven vruchteloos. Een man en een vrouw wierpen zich bij de petroleumpakhuizen te Arnhem in den Rijn. De man werd gered, de vrouw verdronk. De sterfte van kinderen beneden een jaar was te Maastricht gedurende Juli zeer groot en heeft meer dan de helft van het aantal overledenen bedragen. Opmerkelijk is het daarbij, dat met uitzondering van enkelen, alle kinderen waren van ouders, die tot den werkenden stand behooren. Het vermoeden ligt daarom niet ver, dat de ver- zorging der kinderen in het eerste levensjaar te wenschen overlaat. De moeders zijn meestal buitens- huis werkzaam en laten de verpleging harer zuige- lingen over aan veelal bejaarde vrouwen, die voor eenige ceuten daags zich daarmede belasten. In den regel ontbreekt aan die verpleging de noodige reinheid, terwijl de voeding ook al niet geschikt is, om de arme stumperds te doen gedijen. Door het grootste gedeelte der metselaars bij den heer Van Houten te Weesp is het werk V oensdag hervat. Door de patroons is hun voor Maandag 7 uur loon toegestaan. Maandagmorgen werden te Utrecht bij een man van middelbaren leeftijd, werkzaam aan de stadsreiniging, die plotseling ongesteld was ge- worden, door den te hulp geroepen geneeskundige verschijnselen van cholera geconstateerd. Hij werd dan ook, met inachtneming van de daarom- trent bestaande wettelijke voorschriften, terstond naar de daarvoor bestemde barakken in het zieken huis vervoerd. Te 's Gravenhage ontsnapte Dinsdagmiddag een verver aan een groot ongeluk. Terwijl hij bezig was een goot te schilderen, gleed de ladder onder zijn voeten weg. De man hield zich kramp- achtig aan de dakgoot vast en riep om hulp. Gelukkig zag juist een dienstbode het ongeval en wist den man nog bijtijds te redden, door terstond de ladder op te heffen en onder den man te plaatsen. Te Vlodrop (Limburg) was dezer dagen Joh. Meijer, uit Effelt, oud 18 jaar, schoenmaker van beroep, in eene herberg aan het dansen met een meisje, met wie Jos. Beckers, uit Vlodrop, oud 24 jaar, ook wilde dansen. Beide jongelieden kregen twist, waarbij Beckers met een stok Meijer een slag op het hoofd gaf. De stok, welke een scherpe ijzeren punt had, drong Meijer door den schedel in de hersenen. Ofschoon terstond geneeskundige hulp aanwezig was, is Meijer door het hevige bloedverlies den volgenden morgen overleden. De dader is on- middellijk gevat. Aan boord van de Juno te Rotterdam voor de stad op stroom liggend heeft een niet alle daagsch voorval plaats. Het ijzererst, hetwelk het schip als lading inhoudt, is zoodanig aan het broeien geraakt, dat de zwavel welke zich in het erts bevindt niet alleen gesmolten, maar zelfs brandende is. Het ergste van het geval is dat van uit het schip tengevolge hiervan dampen opstijgen welke den verren omtrek verpesten en het den werklieden met het lossen van het erts belast, bijna onmogelijk maken te werken. Met een hoeveelheid, welke anders in een uur tijds gelost wordt, komt men thans in een halven dag niet gereed. De bemanning logeert des nachts in het zeemanshuis daar het verblijf aan boord gevaarlijk is. Het schip zelf is ook niet geheel buiten gevaar en toezicht van de zijde der havenpolitie is reeds gevraagd. ellicht zal men er ten laatste toe moeten overgaan de lading onder water te zetten. z/Uw zoon! Ik dacht dat hij bij het leger was z/Vaunacht kwam hij gewond thuis. Nu ligt hij in een hevige koorts." z/De drommel, kapiteinIk kan onmogelijk met u meegaan Ik heb hier meer dan de handen vol. Weet u wat, brengt u uw zoon hierheen z/lk vrees dat hij onderweg zou sterven //Is het zoo erg Maar werkelijk, kapitein, u moet hem hierheen brengen. Niemand derge- neesheeren kan hier nu gemist worden. En als gij uw zoon bij u houdt, loopt hij ook nog gevaar, dat hij den Pruisen in handen valt. Morgen kunnen dezen hier wezen." z/En zal men zich hier niet opnieuw verdedigen z/Hier verdedigen? Met deze troepen Ach, kapitein, u hadt anders zulk een scherp oog in militaire zaken Neen, wij trekken ons terug achter den Moezel, op Metz." z/Zonder een poging tot tegenstand //Men ziet dat u de Pruischen niet kent kapi tein. Als u ze bij Froschweiler gezien hadt maar neemt u mij niet kwalijk. Ik moet naar mijn gekwetsten." z/En mijn zoon?" z/Breng hem hierheen, kapitein, breng hem hierheen Met deze woorden snelde de arts in het hospitaal terug. De kapitein ging een anderen dokter zoeken. (Wordt vervolgd.) Op de te Londen gehouden tentoonstelling van postzegels is aan onzen landgenoot, den heer Jhr. C. P. L. van Kinschot te Domburg, (secretaris van de Nederlandsche vereeniging van postzegel- verzamelaars) voor zijne inzendingen van zegels van Nederlandsch-Indie en Oranje-Vrijstaat een bronzen medaille toegekend. Deze onderscheiding is niet zonder beteekenis, wanneer men in aan- merking neemt dat de gezamenlijke inzendingen voor een bedrag van ruim vijfmaal-honderdduizend pond sterling verzekerd waren. Het houden van spelden in den mond heeft te Schiedam een meisje, A. van Gelderen genaamd, eenige pijnlijke uren bezorgd. Terwijl zij bezig was haar zusje te kleeden, hield zij eene bakerspeld in den mond en had opeens het ongeluk die in te slikken. Aanvankelijk gevoelde zij geen pijn, zoodat zij het ongeluk maar verzweeg. Doch later op den dag kreeg zij zulke hevige pijnen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het voorgeschreven middel was een groote koek, welke zij geheel moest opeten. Het middel bleek uitermate practisch te zijn, en ongeveer tegen middernacht werd zij zonder eenig kunstmiddel van de speld bevrijd. Een scene aan het strand te Scheveningen. Twee kinderen geraakten in strijd over het bezit van een kuil. De mama van het eene knaapje had reeds herhaaldelijk den ouders van het andere verzocht op hun kind te letten. Toen dit geen effect had, zette zij den jongen buiten het gebied van haar eigen spruit. De vader van den banneling protesteerde door de dame een stoot voor de borst toe te* brengen, tengevolge waarvan deze het op haar zenuweu kreeg. Van alle kanten kwamen menschen toeloopen. En niet zoo spoedig was de ware toedracht der zaak bekend of er werden grimmige blikken geworpen in de richting van den heer, die het gewaagd had een vrouw te slaan. Eenige Duitsche badgasten gaven zelfs hun voornemen te kennen om den //groben Mensch" op hard- handige wijze manieren te leeren. Deze verdween spoedig wat het beste was. De dame snikte nog steeds. De Germanen gaven nog een wijle luidruchtig hun meening te kennen. De kindertjes gingen weer spelen. Toen keerde de kalmte terug. Fin de siecle. Te Baarn ziet men elken morgen een keukenmeid op een rijwiel de winkeliers langs njden om haar inkoopen te doen. 'r'S^eren 'S JusPPe Middelburg naar ilhelminadorp vertrokken teneinde een onderzoek in te stellen naar een aldaar vermoedelijk ge- pleegden kindermoord. Naar aan de Z. Z. N. bode gemeld wordt, heeft een predikant op een der dorpen bij Goes een huwelijk kerkelijk ingezegend, zonder dat hij door een bewijsstuk van den ambtenaar van den burgerlijken stand zekerheid had dat dit huwelijk voor den burgerlijken stand was gesloten. De burgemeester dier plaats heeft proces-verbaal op- gemaakt. De bewuste predikant was nogal uit eene andere gemeente overgekomen, om, als liefde- dienst, dit huwelijk in te zegenen. Twee heeren uit Wieringerwaard hebben in een petroleummotor-rijtuig een reisje door Friesland geinaakt, waar het elegante rijtuig zonder paard veel bekijks had. De scherpste bochten werden gemakkelijk gemaakt, en ook hoogten en hellingen leverden geen moeilijkheden op. Gemiddeld werd 2y2 uur in 1 uur afgelegd. De tlaarlemsche kermis wordt op twee ver schillende wijzen uitgeluid. De ofhcieele wijze heeft plaats onmiddellijk na het middaguur door klokgelui, de meer officieuse sluiting de vroo- lijkste des avonds tegen het middernachtelijk uur. Deze laatste plechtigheid heet //Metje begraven" en heeft, of liever had, als volgt plaats Op de Groote Markt, het vereenigingspunt, stelt zich op een stoet van opgewekte kermis- vierders. Een hunuer fungeert voor het //lijk", wordt op een ladder gelegd en krijgt een laken over zich heen, waarna de stoet zich in beweging stelt en zich langs de kermis voortbeweegt, onder weg steeds aanwassende. Ondanks het bewustzijn, dat deze //plechtigheid" een week van kermisvreugde besluit, heerscht er in den stoet een zeer opgewekte stemming. Ver- geten wij dan ook niet te vermelden, dat op verschillende punten onderweg gepleisterd wordt. Naar men ons mededeelde, is het ontstaan van dit gebruik aan het volgende feit te danken. Op zekeren kermismaandag het is reeds tientallen van jaren geleden werd de vrouw van een Duitsche spullebaas, Meta geheeten, totaal beneveld door den sterken drank op straat gevonden. Fluks werd een ladder gehaald, de vrouw daarop gelegd en met een laken bedekt buiten de wallen van Haarlem gebracht. Van dien dag af dateert dit jaarlijks terugkeerende onschuldig gebruik niet onschuldig evenwel in de oogen der politie, welke- Maandagavond den optocht belet heeft. Toen op de Groote Markt de ladder te voorschijn werd gebracht verschenen 2 inspecteurs en een 10-tal agenten van politie en gelastten dat het ,/lijk" niet zou mogen worden rondgedragen. De ladder werd ,/ingerekend" en naar het politiebureau vervoerd. Deputaties naar den commissaris van politie om het verbod in te trekken werkten niets uit, omdat deze niet te bereiken was. Het gevolg was dus^ dat /.Metje" niet is begraven en de begrafenis- gangers zich moesten tevreden stellen met in op tocht, nu en dan zingende, rond te wandelen, door een politiemacht vergezeld. Eenige dagen geleden bevatte een der Am- sterdamsche bladen een advertentie waarbij voor een groote fabriek te Parijs kantoorpersoneel werd gevraagd, zeer goed kunnende Hollandsch lezen en schrijven tegen 250 francs per maand. Deze annonce was geplaatst door een Parijzenaar H. Clement, zich echter noemende R. de Paravau, wonende aan de Dunne Bierkade te 's Hage. Aangelokt door het salaris, deden zich duizenden gegadigden voor en het regende brieveu aan het adres van monsieur De Paravau. De Haagsche politie vertrouwde het zaakje niet al te best en hield een oogje in 't zeil, en zooals later bleek, was dit1 wel noodig. Genoemd heerschap werd Dinsdag namelijk in zijne woning overvallen juist op 't oogenblik dat hij bezig was de ontelbare brieven te beantwoorden. Voor het verkrijgen van een betrekking vroeg hij in het antwoord toezending aan zijn adres van een postbewijs groot vijf guldendie de afzenders vermoedelijk kwijt zouden zijn zonder het bekomen der begeerde betrekking. De politie zette den man, die zulke aan oplichting grenzende bestaans- middelen zocht, als vreemdeling over de grenzen. Tot de administratie van de posterijen is het verzoek gericht, om, wanneer er reeds postbewijzen aan het adres van den Parijzenaar in omloop zijn, deze terug te sturen aan de afzenders.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2