SPORTHEMIEN. I landelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. VOORHAN DEN: Adr. H. DONZE POTHOVEN, dat hij des eischers reiziger een order had gegeven voor Havana-sigaren. Nadat hij de ontvangen sigaren had geleverd aan zijn afnemer, werden zij door dezen teruggegeven, onder verwijzing naar de woorden //Made in Holland" onderaan een kleine strook papier. Dat was bedrog en hij weigerde de betaling. De rechter Kerr ontzegde den eisch en veroor- deelde den eischer in de kosten. De heer Levy teekent hij deze mededeeling het volgende aan In deze rechtzaak ligt voor onze exporteurs eene tamelijk duidelijke waarschuwing. Klaarblijkelijk heeft de rechter beslist, dat de bewerking van Havana-tabak in Holland de order niet aan hare bedoeling deed beantwoorden. Het is vreemd dat Havana-sigaren in Holland geinaakt" ,/ophouden Havana-sigaren te zijn, maar de Engelsche rechter oordeelt aldus, en wie het aangaat, heeft er zich naar te gedragen." In de laatste drie jaren voornamelijk doet zich het verschijnsel voor, dat er in de Ooster- Schelde kreeften gevangen worden. Is dat op zichzelf al ongewoon, opmerkelijker is nog, dat zulks jaar op jaar toeneemt. Men vangt zoowel kleinen als grooten en deze week zagen we er een zoo buitengewoon groot, als wij ze zelden of ooit zagen. Kreeften, weet men, wonen gaarne in fjords en baaien. Zou het mogelijk kunnen zijn dat die beesten den weg hier heen gevonden hebben, zooals ansjovis, haring enz. op hun tijd Ging ansjovis weg, wie weet, kreeft komt. Wie zal 't zeggen, voorloopig? Evenwel waarom zouden veranderende bestaansvoorwaarden, zooals voorzeker de Ooster-Schelde in den loop der jaren met zich bracht, ook niet wijzigingen bren- gen in Eauna en Flora Wie weet, ware niet met vrucht te beproeven, het planten van jonge kreeftjes in de Ooster- Schelde. Wie weet zijn de kleinjes die nu gezien en, jammer genoeg ook gevangen worden, niet reeds het gevolg van voortteling in deze wateren. Ons dunkt, ook al lijkt ons praatje mogelijk wel wat vaag en voorbarig, dat het toch een verschijnsel is, dat best, voor hier mogelijk zegenrijke gevol- gen zou kunnen hebben. Laat de Regeering bijv. er eens 100,000 kleine planten, met 'n strafbepaling achterop ten opzichte van het opvisschen. Ansjovis weg, oesters ziek, welnu, geprobeerd met kreeften. Voorbarigheid is soms nog te verkiezen boven het //te laat" en, door onderzoeken wordt gevonden. Men schrijft uit Rotterdam Het brandalarm, dat eergisteravond bet kermis- gewoel overstemde, betrof den fellen uitslaanden brand in perceel 13, gelegen aan den hoek van den Schiedamschen dijk en de Karrensteeg, bewoond door verscheidene gezinnen. Tengevolge van het breken van een petroleum- lamp stonden de de zolder en derde verdieping in lichtelaaie. De braudweer had tegen middernacht met 8 spuiten, benevens een stoomspuit, den brand gebl uscht. Een vallende schoorsteen bracht een paniek te weegeen pijplijder werd licht gekwetst en het dak van het aangrenzende perceel verbrijzeld. De waterschade in de lagere verdiepingen is aanzienlijk. In het onderste gedeelte bevindt zich de winkel in huishoudelijke artikelen van de firma Scheffer Co. Grootendeels is alles geassureerd. De politie redde de bewoners. De autoriteiten waren ter plaatse. Een broeder en een zuster, wonende in de Friesche gemeente Tietjerksteradeel, waren sedert geruimen tijd een weinig ongesteld, vooral luste- loos. Tn plaats van naar een geneesheer te gaan, werd een duivelbanner uit een naburig dorp ont- boden. Deze werd bij nacht met een hondenkar gehaald, en constateerde, dat zij beiden met den duivel waren bezeten, en daardoor betooverd maar hij zou hen spoedig van den //booze" ver- lossen. Dadelijk moesten de kusseus der bedden, waarop de patienten sliepen, onderzocht worden. De duivelbanner opende ze, haalde daaruit kran- zen, kruis, vlasknoppen enz. en liet deze daarop verbranden, waarbij de patienten en de duivel banner het derde vers van Ps. 118 zongen. Hierop verklaarde de man, dat de //booze" lien nu niet meer zou plagen, en zij van stonden aan zich wel beter zouden gevoelen. En als ze zich verbeelden dat hij het weet dan genezen ze misschien van lusteloosheid. Aan het commissariaat te 's Gravenhage werden Zondagavond laat door een agent van politie gebracht een 62jarige pepensionneerde sergeant- majoor-vuurwerker, De G., tijdelijk te's Gravenhage woonachtig en een 21jarige milicien-plaatsvervanger bij het regiment grenadiers en jagers, deze onder geleide van een korporaal van de wacht. De militair klaagde, alleen loopende achter het Malieveld, te zijn aangesproken met minder goede bedoelingen door De G. Toen hij voortliep en in schuine richting het Malieveld wilde doorloopen, stuitte hij op een zestal mannen, die hem, volgens zijn beweren, met groote messen en dolken te lijf wilden, waarbij zijne kleeding op versc'nillende plaatsen gescheurd werd. De G. had hem inmid- dels met een parapluie willen slaan, waarop hij hem dit voorwerp behalve de knop ontnam. De oud-vuurwerker De G. daarentegen verklaarde, dat hij den milicieu voorheen niet gekend heeft en in de Boorlaan de soldaat hem ora geld ge- vraagd had en toen hij bezwaar maakte hem dit te geven, de militair zijn sabel halverwege uit de schede trok, zeggende wel een moord aan hem te kunnen doen. Toen De G. zich later aan de kazerne bij den commandant der wacht vervoegde, kwam juist de bedoelde milicien thuis. Deze wierp zich op hem, scheldende en hem verwijtende, dat hij hem mis- handeld had. De G. bekwam hierbij eenige wonden aan het aangezicht. Laatstgenoemde werd hierop door den korporaal der wacht gearresteerd, daar de militair beweerde, door hem mishandeld te zijn. De soldaat verkeerde onder den invloed van sterken drank en was eenigszins opgewonden. Zijn sabel was blijkbaar gebruikt. Hij beweert dit wapen tot zelfverdediging noodig *te hebben gehad tegen zijn aanvallers in het Malieveld. Tengevolge van een al te intiemen omgang van een bakker, een weduwnaar, met een meisje te Wijster, werd door twee man aldaar besloten, hem den bakker het ongeoorloofde van zijn handeling onder het oog te brengen. Zij werden echter niet zeer vriendelijk ontvangen en het bezoek eindigde met de krachtdadigste verzekering van den bakker, dat hij het meisje nooit tot vrouw zou nemen. Dat was het teeken tot een formeelen aanval van de Wijstersche boerschap, die zich inmiddels om de woning verzameld had. De bakker verscheen met een beschuitenmes in de deur en liet zich in bedreigingen niet onbetuigd Doch toen de stormaanval begon met steenen en andere projectielen van allerlei aard, wierp hij de deur dicht en op slot. Een hagelbui van steenen ging daarop door de ramen en vensters naar binnen, de pannen ratelden, door zware keien getroffen, naar beneden, jonge dochters droegen in hare schorten steenen en andere werptuigen aan, zoodat het een algemeen bombardement was. De bakker deed wanhopige pogingen tot verdediging en wierp de steenen met bliksemsnelheid uit de woonkamer door de vensters den aanvallers naar het hoofd en wilde zich, nadat alles was vernield, nog niet gewonnen geven. Den volgenden dag eene herhaling der scene. Nadat hij het vernielde zoo goed en zoo kwaad mogelijk door timmerman en glazenmaker had doen herstellen, werd des avonds met verdubbelde kracht weer alles kort en klein gebombardeerd. De steenen en andere projectielen werden op een boerenwagen aangevoerd. De verhouding tegen den bakker, die overigens niets te wenschen overliet, is nu zeer gespannen. Hij wordt als 't ware geboycot. De timmerman, die daar ter plaatse woont, heeft aanzegging gekregen, dat als hij andermaal den boel repareert, hij voor de gevolgen daarvan moet instaan. Zelfs den buren is ontraden hem het noodige water voor zijn huishouding uit put of pomp te laten halen. Als vervolg op dit bericht in het Nieuwsblad van gisteren deelt de Asser Ct. het volgende mede De zaak met den bakker te Wijster P. Werndly begint zoo ernstig in hare gevolgen te worden, dat het hoog tijd is, dat de politie tusschen beiden komt om verdere onheilen te voorkomen. Zondag is Wijster getuige geweest van eene ongekende, ongehoorde, ongeevenaarde volkswoede. Het was, zoo 't schijnt, afgesproken om des namiddags //wasschop", te houden. De bakker zou, het koste wat het koste, op den wagen met eene stroopop. Men zou hem voor schande en spot door de buurtschap rijden en zelfs moet het voornemen geweest zijn om met hem naar Beilen te trekken. Niet alleen te Wijster, maar ook te Drijber en Spier droeg men van die afspraak kennis, waarvan 't gevolg was, dat er ook uit beide laatstgenoemde plaatsen vele zich te Wijster bevonden. De bakker, die van een en ander lont geroken had, had inmiddels nog een zoontje van omstreeks 12 jaar naar Beilen gezonden om de politie te halen voor zijne veiligheid. Dit jongetje werd op weg daarheen aangehouden en gedwongen terug te keeren en werd zelfs zoo erg mishandeld, dat het bloedende thuis kwam. Dientengevolge was er bij hetgeen gebeurde, geen politieman tegenwoordig en het zou de vraag geweest zijn, of een paar politieagenten wel iets tegen de woede van het volk zouden hebben kunnen doen. Toen op een gegeven oogenblik eene zuster van het bedrogen meisje met haren man, die met den bakker een onderhoud hadden gehad over de aanhangige kwestie, zijne woning verlieten en mededeelden, dat hij onhandelbaar was en nergens van wilde weten, begon de aanval op diens woning, die na de vernieling van Woensdagavond weer eenigszins was hersteld. Ongeveer drie uur werd, evenals bij andere samenkomsten van meer vredelievenden aard, het z/boerenhoren" geblazen en spoedig daarop had zich een menigte, die wel op 400 h 500 man mag worden geschat, in de nabijheid van des bakkers woning bijeen verzameld, waaronder tal van nieuwsgierigen, die wachtten op de dingen die gebeuren zouden. Natuurlijk heeft zoo'n z/waschophouderij" altijd veel bekijks. Als moest het geheele huis onder een regen van keisteenen geraseerd worden, viel men met ongekende woede er op aan. In een oogenblik waren alle 24 ruiten met het houtwerk in de vensters aan gruis. Onophoudelijk regende het steenen van zwaar kaliber in de woning en brachten in de woonkamer groote vernieling aan meublement enz. teweeg. De deuren kraakten in hun sluitingen en het pannendak had het zwaar te verantwoorden. Meer dan 1000 pannen zijn vernield. De bakker, die weduwnaar is, bevond zich met drie zijner kinderen boven in het achterhuis op hooi of rogge in de zoogenaamde hanebalken, vanwaar hij door het vernielde dak onophoudelijk met een revolver op zijne belagers vuurde. Hoe 't mogelijk is, dat daarbij geen dooden zijn te betreuren, is bijna onbegrijpelijk. Naar een oog- getuige verzekerde, zijn slechts twee personen uit de menigte door een kogel getroffen, waarvan een aan het been of in de knie, de andere slechts in de kleeren. Naar men zegt, zijn er wel 20 a 30 schoten door hem gelost, telkens op de meest bedreigde punten. Het bombardement duurde geruimen tijd en middelerwijl lag een 4jarig kind in de woonkamer te bed. Welken angst dat onschuldig kind, alsmede zijn drie broertjes en zusjes, die zich bij den vader van 3 tot 7 uur in den namiddag in het boven- huis bevonden, moeten hebben doorgestaan, is niet te beschrijven. Om den indruk van het geheel onder woorden te brengen is haast onmogelijk. Het was eene algeheele uitstortiug van volkswoede, waartegen gezond verstand noch redelijkheid iets vermocht te doen, iets in het vreedzame dorpsleven on- gehoords. Met kruiwagens werden steenen aangevoerd. Moeders met kinderen op den arm bewogen zich tusschen de menigte, om hun zoons of echtgenooten te ontraden zich vooraan te wagen, als beducht voor hun leven en veiligheid. Yrouwen smeekten hun wederhelften om naar huis te gaan, doch alles te vergeefs men was verblind voor gevaar en alles ging op in den stroom van woede en vernielzucht. Een respectabel ingezetene gelukte het eindelijk de menigte eenigszins tot bedaren te brengen hij ging daarop in de woning van den bakker om dezen zoo mogelijk tot overleg te brengen. Terloops zij hier opgemerkt dat deze misschien voor een of twee honderd gulden ten behoeve van de bedrogen dienstmeid alle ellende en schade had kunnen voorkomen. Doch het gelukte ook dezen vredestichter niet iets te verrichten. Des bakkers antwoord was beslist weigerend om eenige schikking met hem te treffen. De troep trok toen voor eenigen tijd af en er kwam jenever in het spel, die de opgewonden ge- moederen nog heeter maakte. Men besloot nogmaals een aanval te doen en trok weer naar de reeds zoo deerlijk gehavende woning. Weer namen de vijandelijkheden een aanvang, weer werd een en ander, dat nog heel gebleven was, vernielddoch het resultaat was hetzelfdede bakker bleef zijn aanvallers hun eisch ontzeggen en gaf zich niet gewonnen. Lang- zaam dunde de menigte en ook de laatsten gaven eindelijk het beleg op en trokken, zonder hun doel bereikt te hebben, af, den bakker in zijne vernielde woning aan zijn lot overlatende. Ziedaar de geschiedenis van een dag, zooals men op een boerendorp wel nooit zal beleefd hebben. Te Antwerpen hebben Zondagmiddag op de wielerbaan ongeregeldheden plaats gehad, daar de wedstrijden werden uitgesteld wegens den regen en het publiek verlangde dat men toch zou doorgaan. Alles wat los en vast was op de tribunes en in de baan werd vernield. Daar de baan even over de gemeentegrens ligt, kon de Antwerpsche politie niet tusschenbeide komen. Uit Myslowitz wordt berichtVoor eenige dagen kwam uit Rusland op het Oostenrijksche grensstation Szcrakowa een jonge man aan, wiens koffer door de tolbeambten overeenkomstig de voorschrifteu onderzocht werd. Daar er niets in gevonden werd, gaf men den koffer aan een pakjes- drager over om hem bij den eigenaar te brengen. Als loon ontving de pakjesdrager van den Rus een briefje van vijf gulden. Een tolbeambte zag toevallig, dat de Rus zeer in zijn schik was toen hij den drager betaalde en kreeg daardoor argwaau. De koffer werd nog eens nauwkeurig onderzocht en toen bleek, dat hij met een dubbelen bodem was voorzien, waartusschen nihilistische geschriften verborgen waren. De Rus, een student, werd gevangen genomen. Wie meent dat bierdrinkende dames een product der laatste jaren zijn, vergist zich. Reeds ten tijde van Hendrik VIII van Engeland, in de 16de eeuw, wisten de hofdames een betamelijke hoeveelheid bier te consumeeren. Bij het ontbijt ontvingen zij een gallon ale, bij het middageten een gallon bier, bij den vesper een gallon ale, bij het avondeten weer een gallon ale en daarna nog een halven gallon wijn. Een oud-Engelsche gallon had een inhoud van vier lieter. Men ziet dus dat de Engelsche dames grooten dorst hadden en veel konden verdragen. Hulst, 9 Aug. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,85 h 47,95 Engelsch per 12,05 12,06| ZEETUDINGEN. Van 9 tot en met 10 Aug. a a »-> o Van 9 tot en met 10 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 10 binnenvaartuigen op-en 11 afgeschutdoor de Westsl. 7 op- en 2 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 12 Aug. 1.28 1.50 Vrijdag 13 2.11 2.31 Zaterdag 14 2.51 3.8 Zondag 15 3.27 3.43 16 4.— 4.16 Dinsdag 17 n 4.33 4.49 Woensdag 18 n 5.5 5.22 Door Gods goedheid hopen Zaterdag a. s., 14 Augustus, de heer K. FONTEIJN en mejuffrouw N. FONTEIJN Blok, hunne 20jarige echtvereeuiging te herdenken. Ter Neuzen. Hunne vrienden. Op Vrijdag den 13 Augustus hoopt onze geliefde oom, behuwd- en oud-oom P. LAMAITRE, zijn 97sten verjaardag te herdenken. J. J. DEKKER, Vrouw en Kinderen. Ter Neuzen, den 11 Augustus 1897. *x* Heden overleed na een kortstondig lijden onze moeder, behuwd- en grootmoeder LEVINA BUIJZE, weduwe van Hendrik de Bruijne, in den ouderdom van ruim 77 jaar. Uit aller naam, A. KLAASSENDe Bruijne. Ter Neuzen, 8 Augustus 1897. Door een kortstondige ziekte overleed heden onze eenige lieveling ERNESTINE HENDRIKA MARGARET HA, in den lieve leeftijd van 7 maanden. L. C. WORTMAN. L. WORTMANCense. 's Gravenhage, 10 Aug. 1897. ri'j mijne verkiezing tot raadslid betuig ik aan alien voor de vele blijken van belangstelling mijnen hartelijken dank. Biervliet. L. LI JB A ART. H. H. Donateurs, Honoraire- en Gewone Leden der „VEREENIGDE HANDWERKSLIEDEN" alhier, die Zondag 15 Aug. a. s., bij het bezoek der Zangvereeniging aan Gent, wenschen te profiteeren van de gelegenlieid om tegen verminderden prijs mee te reizen, kunnen zich hiertoe tot uiterlijk Vrijdagmorgen e. k. aanmelden bij den Voorzitler der Vereeniging JAC" DE ZEEUW. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel van wijlen den heer ABRAHAM VAN DER HOOFT, winkelier, overleden te Axel den 26 Juli 1897, gelieven daarvan opgave of betaling te doen voor of op den len September e. k., aan den heer G. J. OGGEL te Axel of W. VISSCHER te Kruiningen, executeurs. EENE GROOTE SORTEERING Nieuwstraat, Ter Neuzen. Middenprija per 100 kilo: Tarwe 8,50 a Rogge 5,90 a fWintergerat f 6,80 a f Zomergerst a Haver 7,50 a j Erwten f 8,80 a f -,Paardenbooaen f a f Duivenboonen f a fWitteboonen a Bruineboonen k Boekweit Lijnzaad a Aardappela Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 1,25 a Eieren per 26 atuka 0,90 a Er waren ter markt te koop gesteld 50 atuka hoornvee en 30 rarkena, Verkocht 20 stuks hoornvee en 15 varkens. cfl VLAG. NAAM. M'. Van en naar. Lading. Voor Ter Venzen i 9 Eng. s.s. Deens. s.s. Egret Skodsborg Voor 3492 1 Liverpool 5386 I Wyborg (>ent I stukg. hout 9 10 Eng. s.s. Noor. s.s. Eng. s.s. Noor. s.s. Aire Norrcoping Ibis Prosum 1763 1872 3024 3165 Goole Ostende Manchester Riga stukg. ledig stukg. hout Van Kent: 9 10 Duits. s.s. Eng. s.s. idem idem Spica Spindrift Calder Azalia 1824 2003 1992 1394 New-Castle Londen Goole Bristol ledig stukg. idem suiker t Maandag V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3