Gemengde berichten. meenten van de provincie Zeeland, gelegen op het eiland Zuid-Beveland, buiten toepassing te stellen de volgende maatregelen lo. merking van vee, 2o. afsluiting van hoeveu enz. en vervoer uit en naar afgesloten kringen, 3o. ontsmetting, 4o. ver voer van vee naar besmette plaalsen, 5o. afzon- dering. De N. Rott. Ct. ontving gisteren het volgende telegram uit Batavia Uit Segli komt bericht dat de vijand daar zich kalm houdt. De l,te luitenant T. P. Eckenhausen is te Kota Radja aan de cholera overleden. Een later telegram meldde Eergisteren is de troepenmacht van Segli naar de Pedir-vlakte terugkeerend beschoten uit de kampong Bambi. De troep wendde zich om en viel den vijand aan, aan wiens zijde negen dooden vielen. Wij hadden een doode en een gewonde, beiden beneden den rang van officier. In de Zaterdag te Enschede gehouden ver- gadering vau de liberale kiesvereeniging werd namens de naar den heer Pierson afgevaardigde deputatie medegedeeld dat de heer Pierson beslist. het aanvaarden der candidatuur heeft geweigerd, omdat aan de voorwaarden bij de toezegging tot aanneming niet is voldaan. Als Minister wenschte de heer Pierson zich niet in een algemeenen ver- kiezingsstrijd gemengd te zien, hetgeen, nu de loop van zaken een wending genomen heeft die men niet had kunnen voorzien, ongetwijfeld het geval zoude geweest zijn, daar de partijen, die zijn candidatuur bij de herstemming steunden, nu weder een eigen candidaat hebben geproclameerd. Voor den aandrang der deputatie is de heer Pierson niet bezweken. Met afwijking van het bepaalde omtrent den leeftijd, wordt voor de geagreeerde klerken, die aan het bovenbedoelde examen wenschen deel te nemen, vastgesteld, dat zij op 1 Januari 1897 den leeftijd van 17 jaren moeten bereikt en dien van 30 jaren niet mogen overschreden hebben. De aandacht van vrouwelijke candidaten wordt er in het bijzonder op gevestigd dat zij niet minder dan de mannelijke ambtenaren aan den dienst in zijn vollen omvang moeten deelnemen. - Het reizigersverkeer overde route Vlissingen BoxtelWesel is z6o toegenomen, dat de MU tot exploitatie van staatsspoorwegeu, in verbinding met de BoxtelWesel, zich verplicht heeft gezien den ochtend mailtrein in de richting Wesel, wil zij dien op tijd laten kunnen loopen, te splitsen, en in twee gedeelten te doen rijden. Daarmede is men met ingang van drie dezer begonnen. Niet zelden was het in de laatste dagen voor- gekomen dat de nachtboot ruim 200 passagiers aanbracht, welk getal ongetwijfeld nog zal ver- meerderen, zoodat het onmogelijk werd zoo'n groot aantal passagiers met den trein te vervoeren en dezen op tijd te laten loopen. TER NEUZEN, 11 Augustus 1897. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor de Tweede Kamer in het district Lochem is benoemd verklaard tot September de heer C. Lely. Voor de vacafure na September moet gestemd worden tusschen de heeren C. Lely (lib.) en Jhr. Quarles van Ufford (christ.-hist.) Te Enschede zijn candidaat gesteld Mr. G. Jannink te Almelo (lib.), II. H. van Kol te Aywaille bij Luik (pari, socialist), Jhr. J. D. Six te 's Hage (christ.-hist.), J. H. ter Veer te Gro- ningen (r.-k.) en P. van Vliet te Arnhem (a.-r.) Te Zutpheu is tot September benoemd Mr. Goeman Borgesius. Voor de vacature na September moet worden gestemd tusschen Mr. Goeman Bor gesius (lib.) en Mr. Th. Heemskerk (a.-r.) Te Delft moet voor de tot September vacante zetel in de Kamer gestemd worden tusschen Mr. H. A. van der Velde (voor het nieuwe tijd vak gekozen) en W. C. Cornelissen, uitdrager te Delft, door een 45tal kiezers gecandideerd. Daardoor is het plan der liberalen, christ.-historischen, katho- lieken en anti-re vol utionairen, om eerstgenoemden heer alleen te candideeren en daardoor stemming overbodig te maken, in duigen gevallen. De Staatscourant n°. 186 bevat een oproe- ping van candidaten voor het vergelijkend onderzoek voor de betrekking van klerk bij de posterijen en telegraphie, dat zal plaats hebben in de tweede helft van October a. s. Vrouwelijke candidaten zullen slechts benoemd worden, als op de kantoren, waar vacatures ont- staan, plaatsing van vrouwelijke ambtenaren zonder bezwaar voor den dienst kan geschieden. Dien- tengevolge zullen ten hoogste vijf vrouwelijke candidaten voor plaatsing in aanmerking komen. Zij verkrijgen, afgescheiden van de geslasgde man nelijke candidaten, een afzonderlijk rangnummer. Overigens geschiedt de aanstelling vau hen die aan de eischen van het examen zullen hebben voldaan, in de volgorde der rangnummers, den candidaten naar den graad hunuer bekwaamheid toegekend. Zij die reeds tweemaal met een ongunstigen uitslag aan het bedoelde examen hebben deelge- nomen, worden niet meer toegelaten. herinnering aan dat uur Vier trotsche, dappeie, schitterende kurassiersregimenten op den vijand in En slechts enkele bloedende doodelijk ge- gewonde ruiters keerden uit den kogelregen terug. Door Elazshausen naar Froschweiler ging de stormren. De aarde trilde onder de hoefslagen onzer paarden De kurassen rinkelden De lange zwaarden bliksemden in de zon. De paarden brieschten moedig en als een stortbui vielen wij op de tegenstanders. Het donderen van vijftig kanonnen ontving ons De geweren overstelpten ons met hun snelvuur, en al reden wij ook als een stormwind heen door de linien der vijanden, de achter heggen en in de wijngaarden verborgeu tegenstanders onder den voet te rijden was ons onmogelijk. Terug konden wij ook niet meer voort moesten wij voort door het helsche vuur der kanonnen en der naaldgeweren, en toen wij aan den anderen kant van Froschweiler kwamen, bestond de trotsche divisie-Bonnemains uit enkele gewone ruiters op doodmoede paarden die naar alle kanten heensnelden om de gevangenschap te ontgaan." De jonge officier, steunende van diep zieleleed onder deze herinneringen, bedekte 't gelaat met de handen. Een doffe stilte heerschte in het vertrek. De vrouwen weenden zacht. De oude kapitein was op een stoel naast de tafel neerge- zonkeu, leunde met het voorhoofd op de gebalde. yuist en staarde somber voor zich. (Wordt vervolgd.) Volgens achterstaande advertentie is de ver- eeniging ^Vereenigde Handswerkslieden" alhier voornemens a. s. Zondag een uitstapje te doen naar Gent. De afdeeling zang //Geduld overwint" zal alsdan in vereeniging met de harmonie van de maatschappij ter bevordering van Nijverheid en Wetenschappen eene matinee geven, aanvangende des morgens te half elf. Aan een goede ontvangst te Gent zal het, zoo verzekert men ons, niet ontbreken. Gisteravond werd alhier op de bovenzaal van het //Hotel de Commerce" de door ons aange- kondigde vergadering gehouden van de afd. Ter Aeuzen van den Bond van Nederlandsche onder- wijzers. De aanwezigen verwelkomende, betreurde het de voorzitter, de heer J. de Jonge, dat de opkomst niet grooter was, vooral van de genoodigde autoriteiten, daar men door niet te komen niet goed op de hoogte komt met hetgeen de Bond wil, en wat hij reeds tot stand bracht in het belang van het onderwijs in het algemeen. Hij gaf hierna het woord aan den heer J. Verhage, onderwijzer alhier, die welwillend op zich had genomen een en ander aan de vergadering uiteen te zetten. De heer Verhage begon met te zeggen dat eenige onderwijzers alhier zich hadden vereenigd tot een Bond, teneinde den strijd te helpen strijden op onderwijsgebied om later met tevredenheid de welenschap met zich om te dragen, te hebben medegewerkt aan de verbetering van de positie van den onderwijzer, die misschien niet ver meer af is. En waar nog niet genoeg onderwijzers zijn aange- sloten, de Bond nog te weinig voorstanders telt, hoopt hij dat de mededeelingen zullen bijdragen om het streven van den Bond aller achting te doen verwerven. In de eerste plaats behandelde spreker de salarissen, die te laag zijn, en waarover ook reeds bij de bijzondere onderwijzers wordt geklaagd. Te dezer plaatse staan tal van personen, van wie lang niet de inspanning en studie gevorderd wordt die de onderwijzer moet presteeren in het kohier van den hoofdelijken omslag evenhoog of hooger aangeslagen dan zij. Met een minimum van f 500 kunnen de onderwijzers hier, zelfs na 40 dienst jaren nooit hooger klimmen dan 600, terwijl in andere betrekkingen opklimming na een stijgend aantal dienstjaren doorgaans voorkomt. Waar de onderwijzer, indien hij niet achterlijk wil worden, dagelijks moet blijven studeeren, moet hij zich uitgaven getroosten voor het aanschaffen van boeken en dagbladen. Het gevolg is dat wordt uitgezien naar bijverdiensten, en waar voor een onderwijzer geen lessen te krijgen zijn, daar die meest aan de hoofden ten deel vallen, worden allerlei andere baantjes aangevat. Een en ander heeft tengevolge dat de hoofdzaak, het onderwijs, bijzaak wordt. Men kan ook moeilijk opgewektheid voor zijn taak vinden bij iemand die met zijn gezin een kommervol bestaan moet leiden, zooals er wel zijn, al zou men het zoo van buitenaf gezien niet aan hen zeggen. Omdat, alle3 te samen genomen, van hen te veel gevergd wordt voor weinig loon, daarom alleen, maar daarom ook met klem vragen wij zegt spreker verhooging van de minima en toekenning van hooger salaris in verband met het aantal dienstjaren. Dit is het eerste punt dat de Bond van Nederlandsche onderwijzers op zijn prog>-amma heeft. Daarna besprak spreker de verhouding der onderwijzers tot de hoofden, die het publiek zich denkt als van knecht tot heer. Door aanhaling van eenige wetsartikelen constateert hij, dat het publiek niet zonder reden zich dien toestand aldus denkt, daar ook de wet de onderwijzers bij de hoofden in verschillende gevallen achterstelt. En waar dit al bij rijkswet geschiedt, bouwen de ge- meentebesturen op dat fundament voort en maken verordeningen die het hoofd schijnen te beschouwen als volmaakte personen en als kleven de onderwijzers allerlei gebreken aan. Waar rijk en gemeente samenwerken om den onderwijzer te beschouwen als de ondergeschikte van het hoofd, daar is het niet te verwonderen dat het publiek daar ook aan meedoet, en met privaatlessen enz. naar het hoofd gaat, als zijnde die alleen daartoe bevoegd. Ook bij het benoemen van examinatoren worden de onderwijzers steeds gepasseerd. Het is voorge- komen dat bij de gymnasliek-examens onderwijzers met akte meer uitgebreid onderwijs werden ge passeerd om een hoofd te benoemen die voor 20 jaar een akte lager onderwijs had hehaald en nimmer onderwijs had gegeven. Een en ander zegt spreker is niet gericht tegen de hoofden, maar tegen de ellendige ver houding waarin de onderwijzer tegenover het hoofd staat. In de school mist hij ook de noodige zelf- standigheid, daar het hoofd alles regelt, waar de onderwijzer over het te volgen leerplan, dat hij moet uitvoeren, moest kunnen meepraten, en dan ook meer belang in het onderwijs zou stellen. Waar er nu hoofden zijn, die hierover den onder wijzer raadplegen, is dit toch slechts een gunst, waartoe zij niet verplicht zijn. Verkrijging van een meer zelfstandige positie van den onderwijzer in de school, in dien geest, dat de regeling plaats hebbe door 't hoofd der school in overleg met het personeel, is het tweede pant van 't programma. Als derde punt komt voor Verbetering van de opleiding der onderwijzers. Ook deze eischt drmgend verandering. Iemand die de noodige kennis bezit om de akte te behalen is daarom nog geen opvoeder der jeugd. Het komt voor dat men een 18jarig onderwijzer in de school krijgt die nog nimmer heeft zien werken. Deze moet dus zelf in de school leeren en het is te begrijpen dat zulks niet aan het onderwijs ten goede komt. Wat ook nadeelig op het onderwijs werkt zijn de vele verzuimen. Die toch zijn oorzaak, dat de onderwijzers telkens in herhalingen moet treden, om hen die afwezig zijn geweest met de anderen gelijk te doen blijven, maar ieder zal begrijpen dat dit nadeelig is voor de getrouw schoolgaanden, daar die telkens aan die herhalingen moeten mee- doen en daardoor niet verder komen. Zoolang men met tal van absenteu te worstelen heeft, zoolang niet iedere leerling elke les bijwoont, kan het onderwijs niet de gewenschte vruchten dragen, waarom invoering van leerplicht noodig is. Dit is zoowel in het belang van de absenten als in die van de getrouwe bezoekers. En hoewel spreker toegeeft, dat daaraan verschillende bezwaren ver- honden zijn, meent hij toch dat deze niet kunnen opwegen tegen het groote voordeel dat dit voor het onderwijs zal opleveren. Verder komt op het program voor als punt 5: verkrijging van een pensioenfonds voor onderwijzers- weduwen en weezen. Deelnemen aan een levens- verzekering is veelal te duur en ook voor velen wegens hun lichamelijke gesteldheid onmogelijk. Opname in het pensioenfonds is daarom een billijke eisch. Men vordert dat de onderwijzer vroolijk en met opgewektheid zijn taak naar behooren zal vervullen, dat hij dan ook niet gekweld worde met de gedachte, dat hij bij overlijden zijn gezin in kommervolle omstandigheden moet achterlafen. En wordt hij ook niet dagelijks door die gedachten gekweld, altijd is dit toch zoo, wanneer zich weer een geval voordoet wanneer een lijst gepresenteerd wordt voor ondersteuning eener weduwe en dan bij zichzelven denkt dat men misschien eenmaal ook voor zijn vrouw zal moeten bedelen. Ten slotte is de Bond ook werkzaam om van overheidswege te verkrijgen voeding en kleeding voor die schoolgaande kinderen, die 't noodig hebben. En waar men de opmerking maakt„Wat zal dat onderwijs geld kosten," vraagt spreker Wat kost justitie Wat wordt betaald voor leger en vloot? Het onderwijs is toch een der eerste en grootste belangen van den staat. Wil men goedkoop onderwijs, dan moet men het, zooals het Amsterdamsche raadslid Gerritsen spottend opmerkte, uitbesteden aan den minst eischende, maar dan moet men geen te hooge verwacbtingen meer koesteren vaD het mishandelde volksbelang. Aan de hand eener brochure //Wat wij willen", beantwoordde daarna spreker de vraag, wat de Bond doet en heeft gedaan ook voor de niet-leden, opsommende wat in het belang van den onderwijzer reeds is verkregen. Het aantal tot den Bond toegetredenen moest echter nog veel grooter zijn, waarom spreker met een krachtige opwekking tot deelnemiug en steun en een //leve de Bond .eindigde. Een daverend applaus beloonde den spreker voor zijne boeiende, flink voorgedragen rede, die met belangstelling was gevolgd. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De voorzitter dankte hierna den spreker voor zijne moeite en de opgekomenen voor hunne belang stelling. Hij merkte verder op dat de spreker nog als resultaat van het optreden van den Bond had vergeten te noemen de verkiezing van den onder wijzer Ketelaar tot lid der Kamer, zoodat de onderwijsbelangen nu ook hun specialen vertegen- woordiger hebben. Na nog de verloting ten bate der weerstandskas van den Bond in ieders gunst te hebben aanbevolen sloot hij de vergadering. Door den bisschop van Breda is benoemd tot pastoor te Oostburg de heer A. J. de Weert kapelaan te Oosterhout. In de Maandag te Aardenburg gehouden raadszitting werd besloten voortaan eene wekelijksche veemarkt te houden, en wel des Woensdags van 7—11 uren des voormiddags. Het noodige crediet voor de inrichting dier markt, welke zal gehouden worden in de Akkerstraat, werd aan burg, en weth. toegestaan. I Tot aan leg der grindwegen in den Isabella- polder werd besloten gedurende 20 jaren uit de gemeentekas een subsidie te verleenen van f 450. M. Ct. Sas van Gent, 10 Augustus. Heden waren ter veemarkt aangebracht24 stieren, 60 ossen, 106 koeien en vaarzen en 2 kalveren, samen 192 beesten, waarvan 3 onverkocht bleven. De markt was zeer goed, er werd vlug ver- kocht en goede prijzen besteed, doordat er meer Antwerpsche slagers waren opgekomen, die een groot aantaal zware beesten kochten. Zuidzande. De heer A. F. Ch. Pont, pre- dikant bij de Ned. Herv. gemeente te Nisse, heeft voor het beroep bij die gemeente alhier bedaukt. Bij het gisteren te 's Gravenhage gehouden examen voor de akte Fransche taal lager onderwijs is geslaagd de heer P. J. Dellaert van IJzendijke. Voor het examen hoofdakte slaagde gisteren te Breda de heer A. Th. Plasschaert van Over- slag. De Poel, de algemeene weideplaats voor een deel van Zuid-Beveland, anders uitlokkende door het zeer groot aantal prachtige koeien, die daar loopen te grazen, levert thans een treurig gezicht op. Niet minder dan een vijftigtal borden met het bekende opschrift ,/Mond- en Klauwzeer" vindt men aan de ingangen van weiden. Zaterdagavond werden te Naaldwijk twee bloemistknechts betrapt, terwijl zij bezig waren bloembollen te vervoeren, welke zij 's middags uit de bollenschuur huns meesters gestolen en in een grep van een stuk teelland verborgeu hadden. Een der jongelieden werd door den rijks- veldwachter van Garderen gegrepen, voor den burgemeester gebracht, en in verzekerde bewaring gesteldde tweede werd den volgenden ochtend in verhoor genomen en bekende volmondig het misdrijf. Op grond hunner verklaringen werd als verdacht van medeplichtigheid naar het huis van bewaring te 's Hage overgebracht een bloemkweekerszoon. Tot de aantrekkelijkheden der internationale tentoonstelling van reclame-middelen te Amsterdam zal behooren een /,hanen-wedstrijd", of beter gezegd een wedstrijd in 't kraaien, tusschen verschillende hanen. Alle bezitters van hanen zijn uitgenoodigd ze te doen deelnemen aan dezen wedstrijd op Zondag 15 dezer te houden. De hanen worden in afzonderlijke hokken ge- plaatst, naast elkaar, maar zoodanig, dat zij elkaar niet kunnen zien. De wedstrijd duurt van 1—3 uur. Voor den haan die 't grootst aantal malen in dien tijd heeft gekraaid, onlvangt de eigenaar 25 voor de daaropvolgende worden premien uitgeloofd van f 15 en f 5, terwijl voor de overige mede- dingers tien kistjes sigaren beschikbaar zijn. Te Apeldoorn is een negenjarig jongetje van een trap gevallen. Oogenschijulijk ongeerd stond hij op en ging weder spelen. Na eenige oogen- blikken gespeeld te hebben zakte het knaapje dood ineen. Iemand met vele functies, die oude tijden weer in het geheugen roept, is het nieuwe hoofd der school te Roozendaal (G). Deze is ook benoemd tot koster en voorzanger van de Ned. Herv. ge meente en tot doodgraver. Gisterennamiddagisgevankelijk uit Antwerpen naar Den Haag overgebracht, waar hij dadelijk een langdurig verhoor onderging een der beide Duitschers die verdacht worden eenige weken geleden hunne hospita aan de Turfmarkt, in Den Haag, te hebben bestolen, na haar een bed wel mend middel te hebben toegediend. Eergisteravond had een werkman het ongeluk in een in aanbouw zijnd huis te 's Gravenhage van een hoogte van circa 10 meter te vallen, met het noodlottig gevolg, dat hij weinige oogenblikken daarna overleed. Door den regen moest het werkvolk bij de in aanbouw zijnde fabriek van de firma C. J. van Houten te Weesp Maandag verzuimen, hetwelk aanleiding was dat er drank werd gebruikt. Een metselaar uit Amsterdam, vader van 4 kinderen, begaf zich des avonds na 10 uur dronken te water, met het gevolg, dat gisteren zijn lijk werd opgehaald. Wegens het verzuim van Maandag eischten de metselaars Dinsdagmorgen uitbetaling van dien dag. Het werd geweigerd en het slot was, dat alien er het werk bij neerlegden. In het Hbl. vestigt Mr. J. A. Levy de aan dacht op het volgende bericht van de Weekly Times. In de City of London Court stelden de heeren R. M. Cubison and Co., kooplieden in sigaren, een rechtsvordering in tegen een tabakhandelaar te Bromley, ter verkrijging van 3, 8 s. 9 d. wegens geleverde sigaren. De verweerder zeide,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2