(iemengde berichten. TER NEUZEN, 9 Augustus 1897. Onder het goud bevonden zich 254-0 dubloenen of quadruple pistolen, waarde per stuk ongeveer 30, t. w. 1070 van Spanje (17671824); 558 van Mexico (18201870); 912 van diverse staten van Centraal- en Zuid-Amerika (1 8181870); 9 halve dubloenen (Spanje, Karel III); 116 kwart dubloenen (Spanje, Karel III, Karel IV, Ferdinand); 69 idem (Staten van Gentraal- en Zuid-Amerika); 1 stuk van 100 realen (Spanje, Isabella) 53 stuks van 80 raelen (Filippinas, Isabella)220 frankstukken (Frankrijk), deze waren opgegeven als Spaansche goudstukken 9 sovereigns 7 halve sovereigns238 Hollandsche dukaten, waarvan 166 van 1812, de overige van 18181841. Vele goudstukken waren gesleten of geschonden. Enkele muntstukken, penningen en gesneden steenen en ook enkele zilveren munten, werden door het munt-college overgenomen, of aan den directeur van het Koninklijk Kabinet le's Graven- hage voor zijne verzameling gegeven. Op het einde van 1896 was nog aanhangig een wetenschappelijk onderzoek, opgedragen aan jhr. B. W. F. Riemsdijk, directeur van het Rijks- Museum van Amsterdam en Joh. van Dissel, docent aan de Indische Instelling te Delft. De gonden munten werden alle in den loop van het jaar opgeruimd, waarvan als opbrengst aan het ministerie van kolonien is verantwoord 101,522.50. De beetwortelsuiker-fabriek te Vierverlaten (bij Groningen) nadert hare voltooiing. Met 400 man wordt hard gewerkt om 1 October gereed te zijn. Deze fabriek, de grootste van dien aard in ons land, heeft een eigen haven voor het laden en lossen der schepen, en eene spoorverbinding om gemakkelijk aan- en af te voeren, wat per spoor moet verzonden worden. De bedrijvigheid om en in de fabriek is bijzonder groot, en als straks de eerste campagne aanvangt, zal deze tak van nijver- heid, tot dusverre in 't noorden onbekend, aan vele handen werk verschaffen. Door eenige reeders te Scheveningen zal ge- zamenlijk een proef genomen worden met de rnak- reel-visscherij op onze kust. De makreel wordt door de Engelsche visschers in de eerste helft van het jaar in groote menigte gevangenze zoeken in Juni en Juli de scholen op tot onze kust. In Engeland wordt de mak reel in verschen staat veel genuttigd en daar zelfs als een delicatesse beschouwd. Onze visschers zijn tijdens de haringvisscherij door den grooten afstand genoodzaakt de enkele exemplaren die ze vangea te zouten en de makreel komt dan gerookt in den handel. Slaagt de proef, dan kan dagelijks versche mak reel aan de markt gebracht worden. In het begin dezer week gaat de eerste boot in zee. In een Atjeh-brief aan de Semarang Ct. wordt geschreven Dat men door te groote jacht naar bezuiniging meestal dure koopjes snapt, dat heeft ook de cantine-commissie te Indrapoeri ondervonden. Deze had uit zuinigheid maar zeer weinig jeneverglaasjes gekocht. Het gevolg daarvau was, dat er meestal glazen te kort kwamen en menigeen daarom geen borreltje koopen kon. Wat deden nu onze kolo- nialen Hadden zij eenmaal het geluk een borrel machtig te worden, dan dronken ze'rn uit en namen daarna de glazen in hunne zakken mee naar huis, om ze voortaan als kostbare amuletten tegen gebrek aan jenever bij zich te houdeu. Zeer practisch Maar nu verdwenen al de glazen, zoodat er ten laatste voor de drie- it vierhonderd drinkers geen tien meer beschikbaar waren. De bivak-comman- dant bepaalde nu opeens, dat er niet eer een druppel jenever zou te koop wezen, voor de ge- ffOch kom, dat zal niet zoo'n vaart loopen. En bovendien wij hebben nu eenmaal oorlog en moeten er ons in schikken." ,/Zouden wij niet naar Pfalzburg gaan ,/Daarvoor is morgen nog tijd genoeg, als er nadere berichten komen." Weer trad er een diepe stilte in. De kapitein verdiepte zich opnieuw in het be- studeeren der kaart, terwijl de dames angstig luisterden naar het ruischen van den wind in de hooge boomen, die het kleine kasteel omgaven en naar het somber geschreeuw der uilen, die om den schoorsteen fladderden. Niemand dacht er aan zich ter rust te begeven. Het was hun alien, alsof er in het volgend oogenblik iets vreeselijks moest gebeuren. Als de wind krachtiger raasde, als de heemhond blafte, als zich in het oude huis het kraken van een meubelstuk of van een balk liet hooren, keken de dames verschrikt op en luisterden zij, of zij in den stillen nacht niet het verward geluid van een marcheerenden troep hoorden of den lichten donder van een verren slag. Tegen middernacht scheen de kapitein uit de studie der kaart nieuwen moed te hebben geput. Met een hoopvollen glimlach keek hij op. //Het zal niet zoo erg geweest zijn, kinderen," zeide hij op wat opgewekter toon. ,/Geruchten maken in den regel uit een mug een olifant, een kleine nederlaag is nog geen verloren slag. Het beste zal zijn, dat we maar naar bed gaan. Kom, Josephine en Jeanne, geeft mij een kus en gaat dan naar bed. Mama en ik zullen spoedig uw •voorbeeld volgen." (Wordt vervolgd.) stolen glaasjes zouden teruggebracht zijn. Inder- daad is er gedurende eenige dagen niet getapt, maar met het inleveren van glaasjes ging het nog minder vlot dan met dat van de geweren van Toekoe Oemar. Men is dus maar weer bijgedraaid, en heeft //eenige" glaasjes aangekocht en permissie tot tappen gegeven. Nu, daartoe werd't dan ook hoog tijd Soldaten te velde zijn geen makke lammetjes Tot buitengewoon opzichter bij den water- staat* is benoemd de heer W. F. A. Hogethorn te Middelburg, bij de voorziening van de kanaalboorden te Ter Neuzen. In verband met de exploitatie door het Rijk van een intercommunalen telephoondienst is eene nieuwe categorie van ambtenaren in het leven geroepen n.l. een corps telephonisten, waartoe zijn aangezocht de vrouwelijke candidaten die bij het jongste examen voor klerk der posterijen en telegraphie zijn geslaagd, doch wegens het beperkt getal beschikbare plaatsen niet konden worden aangesteld. Onder deze is met ingang van 16 Augustus be noemd tot telephoniste mej. S. R. L. Faas alhier. Bij het dezer dagen te 's Gravenhage ge- houden examen ter verkrijging van het radicaal in den postdienst slaagde o. a. de heer A. J. Valk, ten post- en telegraafkantoor te Klundert; vroeger woonachtig te Ter Neuzen. De Patronage van St. Andries, nabij Ant- werpen, onder het bestuur der broeders van Barm- hartigheid, geestelijke bestuurder de heer R. Faes, onder-pastoor te St. Andries, maakte heden haar jaarlijks uitstapje, per stoomboot //Wilford I." De reis was naar Vlissingen bepaald, doch daar de dag te ver gevorderd was om tot daar door te varen, besloot men Ter Neuzen te bezoeken, zoodat het gezelschap, 350 personen, hedenmiddag hier landde. Onder de toonen van de uit de leerlingen ge- vormde, circa 80 uitvoerders sterke harmonie, die op korten tijd veel nieuwsgierigen bijeen lokte, trok men naar de Markt. Na eenigen tijd in het //Hotel de Commerce" te hebben vertoefd, voerde de harmonie, daartoe aangezocht, op de estrade op de Markt eenige nummers uit, waarna nog een ovatie werd gebracht aan den pastoor alhier, den heer Kerstens. Omstreeks half vier aanvaarde het gezelschap den terugtocht. Terwijl het inschepen plaats had was men bezig met het lossen van koeien uit de Provinciale boot zag menigeen uit de talrijke bij de aanlegplaats staande schare met schuwen blik naar de soms zonderlinge sprongen der dieren, vooral ontstond beweging toen een koe aan zijn geleiders ontsnapte en den dijk op en over vloog recht op het publiek aan. Gelukkig wist men het beest spoedig te grijpen, daar door de heerschende drukte allicht een ongeval had kunnen plaats hebben. De kiezers van de gemeente Sluis moeten voor den gemeenteraad opnieuw ter stembus, daar door Ged. Staten van Zeeland het besluit van den Raad dier gemeente, waarbij de heeren J. H. Henne- quin, J. C. Stern en A. Zonnevijlle werden toege- laten, heeft vernietigd. Dit geschiedde naar het schijnt op grond dat het hoofdstembu--eau eerst drie dagen na de stemming eene zitting heeft gehouden tot het vaststellen van den uitslag der verkiezing en derhalve geen be- zwaren konden worden ingebracht bedoeld in art. 94 2de al. De uitslag was dat de heeren Zonnevijlle en Breesnee elk 115 stemmen verkregen en dat schijnt niet in orde te zijn geweest. Axel. De gehouden collecte, ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft in Zeeuwsch-Vlaanderen (O. D.) het volgende opgebrachtAxel 18,67$, Boschkapelle 2,80, Clinge/1,26, Graauw/3,45$, Hengstdijk f 0,90, Hoek 9,95, Hontenisse 10,89, Hulst 8,79, Koewacht 1,55, Ossenisse 2,51, Overslag 1,20, Philippine f 3,00, Sas van Gent 6,75, St. Jansteen 2,38, Stoppeldijk 4,20, Ter Neuzen 32,12$, Westdorpe f 3,06, Zaamslag 7,01$, Zuiddorpe 3,04$, Totaal f 123,55$. Biervliet. De uitslag der Vrijdag alhier ge houden verkiezing voor den gemeenteraad is, dat gekozen is de heer L. Lijbaart met 86 van de 175 geldige stemmen. De heer J. van Houte verkreeg 79 stemmen. Heden begint de periode waarin de bekende Augustus-meteoren (vallende sterren) zichtbaar zijn. Zonder eenig hulpmiddel kan men zoo'n sterrenregen waarnemen, die tot de meest interessante verschijn- selen behoort welke met het bloote oog zicht baar zijn. Hoewel reeds in den vooravond vallende sterren zichtbaar zijn komen ze eerst nit middernacht het talrijkst voor. De nachten van 9, 10 en 11 Augustus zijn voor dit verschijnsel de belangrijkste, hoewel het ook nog gedurende de drie volgende nachten zal voortduren. De Rotterdamsche kermis is heden begonnen. Zaterdag brachten reeds verscheiden inluiders den nacht wegens dronkenschap in een politiebureaudoor. Het kermisterrein is evenals vorige jaren op de N. Veemarkt, daartoe van gemeentewege ingericht, met allerlei maatregelen van voorzorg. Een buitengewoon maar ongetwijfeld doel- treffend middel om kwartjesvinders uit een andere gemeente te beletten in Den Haag slachtoffers te maken, werd toegepast door een rechercheur van politie. Deze ontwaarde op een bankje op het Plein in druk gesprek twee personen, bij de politie overbekend als behoorende tot het gilde van boven- bedoelde afzetters. Hij plaatste zich vlak voor hen en riep zoo luid mogelijk /,menschen, past op voor de kwartjesvinders." Onmiddellijk vormde zich een nieuwsgierige drom om het tweetal, waarvan de een ijlings het hazenpad koos, terwijl de tweede, om zich een houding te geven, den rechercheur bedreigde met een aanklacht bij den officier van justitie. Toen hierop echter de beambte doodleuk aanbood hem op zijn tocht naar het parket van den officier van justitie te vergezellen, werd het doortastende optreden van den politieman den kwartjesvinder ten slotte toch ook te machtig en sloeg hij vlug den weg in naar het Hollandsche-spoorstation, steeds achtervolgd door den rechercheur, die niet tevreden was alvorens zijn delinquent met den trein naar Rotterdam, zijn woonplaats, vertrokken was, waarheen zijn coliega reeds eenige oogenblikken te voren was afgereisd. De vorige week zijn te Stadskanaal twee manufacturiers geheimzinnig verdwenen. Men had eerst in 't geheel geen vermoeden, dat ze gevlucht waren en eerst een dag of 2 later werden naspo- ringen gedaan, maar vruchteloos. De jongelui zijn waarschijnlijk Yrijdagmorgen met de boot uit Rotterdam naar Amerika vertrokken, een aardige som gelds medenemende. Door beiden werd altijd met belangstelling naar Transvaal geinformeerd, zoodat ze zich daar wellicht zullen vestigen. De verschillende patroons, bij wie zij nog geld schuldig waren, zien zich dus voorgoed bedrogen. Sedert maanden plaatste de politie te Rot terdam dag aan dag vaste posten aan de uitgangen van het zoogenaamde hotel St. Petrus, vroeger z/Vredenoord", doch door den houder om den slechten reuk waarin het stond herdoopt, aan den Oppert en in de St. Jacobstraat. De houder, zekere Muller, die met een goede vriendin de zaak onder den nieuwen naam voort- zette, na reeds vroeger wegens koppelarij te zijn veroordeeld, liet nu op haar naam het logement en op den zijnen het bierhuis inschrijven en annon- ceerde o. m. op de ruiten, als een reclame voor zijn hotel, dat het de schoonste en goedkoopste inrichting is voor dames en heeren, met een afzonder- lijken in- en uitgang in de St. Jacobstraat. De politie zat niet stil en trachtte, door het continueeren van het vaste postenstelsel voor de uitgangen, in de eerste plaats de aandacht van het publiek op deze befaamde inrichtingen te vestigen, inmiddele scherp toeziende. Donderdag mocht het haar gelukken, dien houder op goede gronden te arresteeren, als zich wederom aan koppelarij te hebben schuldig gemaakt. Een 19jarig Zeeuwsch meisje is er bij betrokken. Muller werd in verhoor genomen en een straf- vervolging tegen hem ingesteld, waarna hij weder op vrije voeten is gelaten. Het feit, waaraan hij zich schuldig maakte, is vastgesteld kunnen worden, zoodat hij zijn straf niet zal ontgaan. De bewoonster van een kelder aan den Schie- damschendijk, bij wie de politie de vorige week 4 minderjarige meisjes inrekende, heeft de wijk naar Antwerpen genomen. Volgens een aan de Zutf. Ct. ter inzage verstrekten brief uit Pretoria, worden voor de administratieve betrekkingen bij de Nederl. Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappij geen personen meer in Afrika direct in dienst genomen. In de bestaande behoefte zal in den vervolge slechts door uitzending uit Nederland worden voorzien. Voor jongelieden, die op goed geluk naar Zuid- Afrika gaan of zijn gegaan, bestaat de kans, om bij de Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij desnoods nog plaatsing te vinden, dus niet meer. Dat aan den matroos P. F. Kalb, van het flotieljevaartuig Borneo, de zilveren medaille van de Oranje Nassau Orde toegekend is, gelijk de St.-Ct. onlangs berichtte, vindt zijn aanleiding in de volgende feiten Den 21 April j.l. was de Borneo geankerd voor de monding der Toenang-rivier, gelegen ten noorden van den kampong Poengaran. Er werd een vlet, gesleept door de stoomsloep, naar den wal gezonden, teneinde eenige observation te doen verrichten bij een door den topografischen dienst geplaatst signaal. Oogenschijnlijk was het weder en de zee kalm. In de vlet bevond zich de luitenant ter zee 2" kl. J. Voogd, welke officier, na de stoomsloep verlaten te hebben, recht op den wal instuurde, toen op pi. m. 150 meter van het strand een hooge deining- golf geheel onverwacht over de vlet brak en dit vaartuig vol- en omsloeg, waardoor alle opvarenden te water geraakten. Luitenant Voogd, die niet kon zwemmen, geraakte weldra in levensgevaar. Zoodra dit van de stoomsloep gezien werd, sprongen de twee daarop zijnde matrozen lc kl P. F. Kalb en J. G. Horn, in zee. Laatstgenoemde bereikte den wal zonder in de gelegenheid te zijn geweest belangrijke hulp te bieden. De matroos Kalb echter zwom naar luitenant Voogd toe en wist met groote inspanning dien officier, door de hevige branding heen, behouden aan wal te brengen. Nauwelijks daar aangekomen ontdekte Kalb, dat de bootsmaat K. Dekker buiten de branding rond- zwomzonder zich een oogenblik te bedenken stortte hij zich onmiddellijk weder in de branding, wist deze zwemmende te passeeren en bereikte nog juist bijtijds den bootsmaat, die, geheel uitgeput zijnde, zich met moeite boven hield. Den bootsman grijpende, hield hij hem geruimen tijd boven water. Driemaal ontglipte hem de onderofficier en evenveel malen dook Kalb hem weder op, en mocht er eindelijk in slagen den bootsmaat bij de rond- drijvende vlet te brengen en daarin te trekken. Nog was echter geen veiligheid verkregen, daar de vlet telkens dreigde weder in de branding te zullen komen. Daarom sprong Kalb nogmaals in zee, en wist zwemmende de vlet zoodanig te sturen, dat deze geheel buiten de branding geraakte en door de stoomsloep op sleeptouw genomen kon worden. De vorige week ging een geacht inwoner van Scheveningen, de reeder en koopman De Kr.r voor zaken naar Engeland. Door zijn uitblijven ongerust geworden, ging de zoon dezer dagen pogingen doen ter opsporing van den vermiste en kwam hij Zaterdag met de treurige tijding terug dat zijn vader Dinsdag op de terugreis van de stoomboot in zee geraakt en verdronken is. De berichten aangaande haringvisscherij zijn nog verre van rooskleurig, aldus wordt uit Scheve ningen aan den Holl. geschreven Vele schepen die reeds 8 a 9 weken in zee zijn hebben zoo goed als geen haring aan boord, en zij die nu en dan biunenkomen hebben hoogstens- 13 last haring. Hoe het komt dat er zoo weinig gevangen wordt Verschillend spreekt men hier over, maar over een punt is men 't het over 't algemeen eens, n.l. dat er dit jaar veel roofdieren voornamelijk z.g. z/zeekatten" zijn, die of den haring verslindt of hen verjaagt, zoodat men als men zeekatten ziet, op de tegenwoordigheid der haring niet behoeft te hopen. Zoo ving een schip op een nacht 60 kantjes haring doch was genoodzaakt er 50 over boord te werpen daar voor het meerendeel de meeste visschen geschonden waren aan den rug. Waarschijnlijk hadden ook hier de zeekatten zich z/verlustigd." Men behoeft niet te vragen, hoe men hier onder gesteld is. Heel slappe vangsten en dan nog ge noodzaakt worden het grootst gedeelte over boord te zetten. Niettegenstaande den borgtocht van 4000 hebben zich vele sollicitanten aangemeld voor de betrekking van directeur der stadsbeleeubank te Bergen op Zoom. Wat de zaak zelve betreft, zoo zal het tekort circa f 8000 bedragen, terwijl van de 3000 inge- schreven panden een duizendtal vermist worden. De gewezen directeur zit nog altijd te Breda in preventieve hechtenis. De gemeenteraad van Klaaswaal heeft de volgende vriendelijke motie aangenomen De raad der gemeente Klaaswaal, kennis genomen hebbende van het adres van H. van der Wulp, metselaar aldaar, d.d. Juni 1897 Overwegende, dat deze zich daarin beklaagt over de onrechtvaardigheid hem door Burg, en en Weth. dier gemeente bij de aanbesteding van den schoonmaak van de openbare lagere school aldaar over 1897 aangedaan Gehoord het rapport van dat college, bij monde van den burgemeester D. Kluifhoofd uitgebracht, waaruit niet de minste opheldering omtrent deze zaak kan worden geput Spreekt uit zijn strenge afkeuring over de despotische handelwijze van Burg, en Weth. der gemeente Constateert, dat door Burg, en Weth. der ge meente in deze het financieel belang van de gemeente wederom is verwaarloosd Keurt noodig, dat van deze afschrift, zal worden gezonden aan den adressant als beschikking op zijn adres. Door een paar schippers van Ierseke werd Donderdagmiddag op de Ooster-Schelde een bruin- visch gevangen. Men heeft het beest in den oesterput van den heer Van Harmelen losgelaten, alwaar het ter bezichtiging van een ieder rustig rondzwemt. Dat de politie te Amsterdam ernstig het raadsbesluit in zake de prostitutie tracht na te komen, mag worden opgemaakt uit het feit, dat door haar in de laatste dagen tweemaal proces- verbaal is opgemaakt wegens overtreding van het verbod een //openlijk huis van ontucht" te houden en dat 39 maal bij proces-verbaal is geconstateerd overtreding van het artikel der politieverordening waarin 't aan vrouwen o. a. verboden is post te vatten op de stoepen of in de deuren van huizen waar gelagen gezet worden. Een jonggehuwde man, wonende te Beek en Donk, geraakte Donderdagavond tusschen de halte de Drie Ossen en bovengenoemd station onder de in voile vaart zijnde stoomtram. In het liefde- huis te Beek en Donk zijn hem Vrijdagochtend de beide beeuen geamputeerd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2