Geinengde berichten. TER NEUZEN, 4 Augustus 1897. De gewone telegrambestellers bij de Rijks- telegraaf te Rotterdam zijn met ingang van 2 dezer van de bestelling per rijwiel grootendeels ontheven. In navolging van den telegram-besteldienst in Erankrijk zijn nu eenige volwassen knapen in dienst genomen die een geregelde dienst per rijwiel onderhouden tusschen het hoofdkantoor en de bijkantoren, waarvoor zij een toelage per dag ge- nieten. De andere bestellers worden meer in het bijzonder belast met de bestelling in den omtrek der telegraafkantoren. Het nieuwe stoomschip //Rotterdam", voor de HollandAmerika-lijn te Belfast gebouwd, ligt thans te Rotterdam. Het schip is lang 470, breed 53 en hoi 42 voet en meet ongeveer 8300 ton. De machines ontwikkelden bij de proefvaart een kraeht van 5700 paardenkrachten. Dit schip is het grootste der maatschappij en heeft plaats voor 200 passagiers le klasse, 150 2e klasse en 1000 86 klasse. Eene groote verbetering bij dit nieuwe schip is het geheel doorloopende opper- of shelterdek, waarmede de passagiers beslist gebaat zijn. Behalve dit shelterdek heeft het schip nog een groot promenadedek met daar boven nog een tweede promenadedek van dezelfde lengte, dat, behalve- de ruimte, ingenomen door dekhuizen, sloepen enz., aan de passagiers eene vrije oppervlakte overlaat van meer dan 10,000 vierkaute Engelsche voet. Alles is fraai en geriefelijk ingericht, ook voor de 3e klasse passagiers, en 't geheele schip wordt electrisch verlicht, terwijl voor ventilatie, veilig- heid enz. al het mogelijke is gedaan. Er zijn 14 reddingsbooten aan boord. De firma Mutters Zoon leverde de kajuits- betimmering, //Rozenburg" tegeltableaux naar Hollandsche schilders. De ,/Rotterdam" vertrekt 18 dezer naar New- York j gezagvoerder is kapiteiu E. H. Bonjer. Een ander stoomschip, van dezelfde inrichting, maar nog 2000 ton grooter, is voor de maatschappij in aanbouw bij dezelfde bouwmeesters. Lit Belgie wordt aan Ons Belang gemeld, dat de coiiperatieve beweging zich hoe langer zoo meer aldaar uitbreidt. In de eerste drie maanden van dit jaar werden honderd nieuwe vereenigingen gesticht. De meeste ontstonden in landbouwstreken. Zoo waren er bij 25 landbouwkassen, 9 landbouw- syndicaten, 29 zuivelfabrieken en 18 verbruiks- vereenigingen, benevens een cooperatieve-electrische- verlichtingsvereeniging, die ten doel heeft om aan de leden, voor 't meerendeel eenvoudige boeren, electrisch licht te vcrschaffen. Naar wij vernemen wordt in Axel van wege de justitie een onderzoek ingesteld naar het straf- baar feit omkoopen van kiezers (art. 126 W. v. S.) etc. Dit schijnt gebeurd te zijn bij de laatste herstemming. Men verzekert ons, dat in tal van gemeenten nauwkeurig werd toegezien of de wet in dezen al of niet werd overtreden. Het is misschien niet overbodig, ook en vooral in onze omgeving hen, die meenen de leiding der raadsverkiezingen in handen te hebben hierop te wijzen. Men wachte zich voor ongewenschte belangstel- ling der justitie De heer T. H. Odink te Zaamslag, oud-leerling der Rijks-kweekschool te Middelburg, is benoemd tot onderwijzer aan de 2e openbare lagere school te Nieuw-Beierland. Voor het examen Engelsche taal 1. o. is te 's Gravenhage geslaagd mej. H. M. Henrij van Aardenburg. Voor de akte Eransche taal slaagde de heer A. J. d'Haens van Graauw. uitkomen, en zal tot les strekken aan alle vreemde- lingen, dat zij verstandig zullen handelen met hunne veten op eigen bodem te beslechten en geen wraakneming te zoeken op Engelsch grond- gebied. Het is geen geheim meer dat de eer van deze prachtige inhechtenisneming uitsluitend toe- komt aan de bekende agenten van Scotland Yard, de heeren Lestrade en Gregson. Naar het schijnt werd de man vastgegrepen op het kwartier van een zekeren heer Sherlock Holmes, die zelf, als een liefhebber, eenig talent in het opsporen van misdadigers aan den dag heeft gelegd, en die, bijgestaan door zulke leermeesters, de hoop mag koesteren ua verloop van tijd eenigermate in hun vak te vorderen. Men verwacht dat het een of andere huldeblijk den beiden detectives te beurt zal vallen, als eene welverdiende belooning voor hunne diensten." ,/IIeb ik het u niet gezegd voordat wij begonnen riep Sherlock Holmes lachend uit. //Dat is de uitslag van heel onze studie in scharlakenrood een huldeblijk voor hen te verkrijgen ,/Om het even," gaf ik ten antwoord//Ik heb al de feiten in mijn dagboek opgeteekend, en het publiek zal ze vernemen. Tot dat oogenblik moet gij u vergenoegen met het bewustzijn ge slaagd te zijn. E I N D E. Het examen van de leerlingen aan den ambulanten cursus in hoefbeslag zal een aanvang nemen Maandag 16 Aug. a. s. en duren tot Zaterdag d. a. v. De examens worden afgenomen te Middelburg. De commissie bestaat uit de heerenTh. G. van Rijssel, districts-veearts te Dordrecht, voor- zitterJ. de Vries, Rijks-veearts te Zaltbommel W. A. H. van Horsen, onderwijzer in het hoef beslag aan de veeartsenijschool te Utrechteen wachtmeester-hoefsmid, aan te wijzen door den Minister van oorlog; G. A. Vorsterman van Oyen, algem. seer, der M'j, secretaris. De Staats-courant no. 180 bevat de statuten van de vereeniging tot instandhouding der bewaar- school, opgericht door de Nederlandsche Hervormde gemeente te Schoondijke. Sas van Gent, 3 Aug. Op de veemarkt van heden waren aangebracht22 stieren, 63 ossen, 127 koeien en vaarzen en 3 kalveren, samen 215 beesten, waarvan er 20 onverkocht bleven. Daar de veemarkt te Gent 1.1. Vrijdag minder bezet was als gewoonte, waren de Gentsche slagers talrijk opgekomen, om hier hun keus te doen, welke ze ruimschoots konden vinden, in het groot aantal puik vee, dat hier aan de lijn was. Men verwacht binnen eenige weken nog grootere aanvoer. Philippine. Gedurende de maand Juli zijn van hier 12074 balen mosselen elk van 100 K. G. naar het buitenland vervoerd. Eergisteren avond verwondde zich de soldaat G. K., van het algemeen depot van discipline te Vlissingen, aan een naald. Deze brak af. Nadat door de X-stralen de juiste plaats en de richting van het afgebroken gedeelte bepaald was, kon dit onmiddellijk door de officieren van gezondheid verwijderd worden. Ook uit Goes en 's Heer Abtskerke wordt melding gemaakt van het heerschen van mondzeer onder de menschen. Te Goes bij kinderen die melk hebben gedronken van aan mond- en klauw- zeer lijdende dieren. Met den pleziertrein die Maandag uit Vlis singen te Rotterdam arriveerde kwamen 1100 reizigers uit verschillende tusschengelegen plaatsen mede. De politie te Scheveningen heeft een onder zoek ingesteld naar een vervalsching van staat, het doen inschrijven van een jonggeborene onder een valschen naam in de registers van den burger- lijken stand dat de vorige week zou hebben plaats gehad. Eene dame, die tijdelijk verblijf houdt te Scheveningen en eene vrouwelijke ver- loskundige uit Amsterdam hebben daarvoor Zondag een langdurig verhoor ondergaan. Huiselijke twist was oorzaak dat eene vrouw te Breda haren man beschuldigde van diefstal van handdoeken uit een rijksgebouw. Onlangs volgde hierop veroordeeling van den man en thans zijne wraak. Eene woordenwisseling ontaardde in eene vechtpartij waarbij de echtgenoote een verwonding met een hakbijl opliep, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en na het leggen van een eerste verband opname in het stedelijk gasthuis noodzakelijk werd geacht. Door de rechtbank te Groningen zijn vier personen, die zich ieder voor 25 lieten omkoopen tot meineed, veroordeeld tot een jaar gevangenis- straf. De persoon die den meineed uitlokte werd veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 2£ jaar. Te Alkmaar komen des Vrijdags, wanneer er kaasmarkt wordt gehouden, steeds vele vreem- delingen. Natuurlijk alleen als belangstellende toeschouwers of toeschouwsters, zonder zelf aan de werkzaamheden deel te nemen. Den vorigen Vrijdag echter was dit laatste wel het geval terwijl de markt in vollen gang was, vroeg eene kleine Engelsche dame om het zeel van een der dragers en droeg toen, met behulp van een kaasdrager, alsof zij dit meermalen verricht had, twee berries, wegende te zamen 482 Kg. kaas, van de markt naar de weegschaal. Daarna ging zij met den haar vergezellenden heer verder, alsof er niets gebeurd was. De kaas- dragers en de andere bezoekers van de markt hieven een luid hoezee aan ter harer eere. Bij het examen voor vroedvrouw moeten de candidaten ook eenigszins thuis zijn op het gebied van het lager onderwijs en worden haar vragen gedaan over taal, geschiedenis, aardrijkskunde enz. Die vragen zijn zeer eenvoudig. Bij eene vorige gelegenheid werd aan een van haar gevraagd naar den naam van den moordenaar van den Zwijger. De examinator wilde haar een weinig op weg helpen en zei Geer O, ja En nu noemde de candidaat den naam van een novellist, wiens voornaam Gerard is. Ditmaal werd eene van haar gevraagd of zij ook iets wist van onze zeehelden. Het antwoord luidde bevestigend. Van wien weet u wat te vertellen P De candidaat dacht een oogenblik na en zeide toenVerspiek. Waarschijnlijk bedoelde zij Van Speyk, wiens naam zij volgens 't Geldersch dialect uitsprak. En wat weet ge van hem Generaal Verspiek heeft onder Napoleon den brand in 't kruit gestoken, luidde het antwoord, dat zeker minder juist was, maar waarop de can didaten toch waarschijnlijk niet zouden worden afgewezen. In de provincie Limburg schijnt men, vol gens de //Gemeentestem", al heel eigenaardig op te vatten, hetgeen de nieuwe kieswet noemt //het geheim der stemming". In zekere plattelandsgemeente bestaan twee par- tijen. De burgemeester wenschte wel te weten wie al dan niet op zijne candidaten stemde. Hij legde daartoe daags te voren de helft van alle stembriefjes in de zon, waar ze reeds spoedig door vele vliegen en vliegjes met de welbekende zwarte stipjes georneerd werden. Deze stembriefjes waren dus op zeer practische wijze en niet opvallend gemerkt en vormden voor onzen respectabelen burgervader een zeer origineele controle. In eene andere gemeente, waar de secretaris het beroep van schrijnwerker uitoefende, maakte deze vlak boven den lessenaar eene opening van den- zelfden aard als men in onze schouwburgen in het scherm kan zien en begluurde van daar de niets kwaads vermoedende bezoekers van onze politieke varkenshokjes. Een derde wist er een anderen raad ophij stempelde zorgvuldig alle stembriefjes en wel zoo, dat elk briefje een klein verschilpunt aanbood met de overigen het eerste stond horizontaal, het tweede eenigszins scheef, het derde een millimetertje of wat verder van de boven- of zijwanden van het stempapier enz. Kwam er een dubieus kiezer, dan werd dit stempeltje stiekempjes, maar daarom niet minder nauwkeurig, opgenomen, om later bij de opening als verraderlijk spion te fungeeren. Ook ontbrak het hier en daar niet aan de noodige flauwe en andere aardigheden. Een kiezer van eene kleine gemeente had de aardigheid de potlooden, waarmede hij gestemd had, met de punt in een expresselijk daartoe meegebracht eindje vetkaars te steken, zoodat het geen der volgende kiezers meer mogelijk was zijn candidaat //zwart te maken"alle pogingen leden schipbreuk door het bijna ondoordringbare laagje vet, dat op het stemiustrument was achtergebleven. In eene gemeente werd een oud-raadslid ge vraagd of hij soms zitting nemen wilde in het stembureau. Dat hij die eervolle taak nogal zwaar opvatte, bleek uit het in alien ernst gegeven ant woord, waarin hij zijne toestemming gaf, mits hem daarvoor een salaris van 25 uitbetaald werd. Terloops zij hier bijgevoegd, dat het oud-raadslid het notarisambt bekleedt. Een hevige gasontploffing had eergister- middag te 3 uur plaats in de woning van den notaris Terlaak, Hemonylaan te Amsterdam. Daar er den ganschen dag reeds een sterke gaslucht in huis had geheerscht, deed de bewoner door een loodgieter een onderzoek instellen. Deze beging de gewone onvoorzichtigheid, met licht in de nabijheid van den meter te komen. Het gevolg was een geweldige ontploffing, waardoor de gang van het huis in een rui'ne werd herschapen. De marmeren vloersteenen werden in de hoogte ge- worpen, en in de geopende ruimte, daardoor ont- staan, vielen de van den muur losgerukte voor- werpen, alsbordjes van Delftsch-aardewerk de barometer enz., terwijl de parapluie-standaard, de trapleuning enz. geheel uit elkaar gerukt werden. Groot was ook de verwoesting in de voorkamer. Kostbare porseleinen pullen werden aan stukken geslagen, en lappen behangsel van den muur gerukt. Tot op de 3e verdieping werden de gesloten deuren uit de sloten geslagen, en viel een kastje met linnengoed omver. De loodgieter moest zijne onvoorzichtigheid duur bekoopen. Met verschroeide handen en hoofd werd hij per brancard naar het gasthuis gebracht. Ook de vrouw des huizes bekwam enkele ver- wondingen. De schrik deed haar echter het meeste kwaad, zoodat ook voor haar de hulp van den dokter, die den ongelukkigen loodgieter verbond, moest worden ingeroepen. Een brief met een merkwaardig adres kwam, naar het Dev. Dagblad meldt, uit Duitschland aldaar aan z/Aan den Heer nam is mij vergeten Wont aan den Hek van den Maart en ik men en hoek Smestraat hij is kuper en handeld met waag en schoef- kaarraaderen te Defventer Nederland." Deze brief kwam aan het goede adres terecht. De afzender had 19 jaren geleden zaken gedaan met de firma Gebr® Hunink aldaar. Maandagavond kreeg iemand, wonende in de Lijnbaanstraat te Rotterdam, in door drank opge- wonden toestand verkeerende, woordeu met zijne vrouw. Zij liep de straat op, hij haar na, en toen hij haar met een pan wilde slaan, raakte hij bij ongeluk zijn 4jarig stiefkind op het achterhoofd. Het kind werd verwond naar het ziekenhuis ge bracht, waar de wond evenwel van weinig betee- kenis bleek. De buren, vooral de vrouwen, maakten zoo'n misbaar over de verwonding, die men meende dat van ernstigen aard was, dat de geheele buurt er aan te pas kwam en men den man te lijf wilde. De politie had de handen vol om hem te beschermen en nam hem mede naar een politiebureau. Toen de man vandaar werd weggezonden is hij niet hu'swaarts gekeerd uit vrees voor zijne buren. Door de Rotterdamsche politie is proces- verbaal opgemaakt tegen een slepersknecht, die op zijn met twee paarden bespannen wagen ruim 1000 Kg. boven het maximum gewicht vervoerde, zoodat de dieren op de Nassaukade de vracht niet meer voort konden trekken. Op last der politie werd een gedeelte der vracht afgeladen. Door twee reizigers, de heer E. uit Rotterdam en de heer C. uit Parijs, is bij de politie aangifte gedaan dat hun vermoedelijk in het Hollandsch spoorwegstation in Den Haag portefeuilles zijn ontstolen, de een inhoudende 400 aan bankpapier en voor f 3000 aan kwitantien, de andere 18 bankbiljetten van 100 francs en twee rondreis- biljetten. Maandag heeft te Haarlem, bij het marcheeren van de schutterij naar het paradeterrein, een schutter bij den overweg van het spoor aan den Kruisweg eerst zijn geweer weggeworpen, ver- volgens zijn uniform uitgetrokken en zich toen tegen een officier verzet. Met dezen wilde hij een vechtpartij aangaan. De politie kwam er bij en arresteerde den vechtlustigen schutter. De schutters waren aldaar al zeer oproerig. Na afloop van de parade stonden eenige officieren op 't Doel en veld. Opeens komt een schutter op het groepje aan, en zegt tegen zijn kapitein i Zeg, waarom heb je mij beboet z/Omdat je uit den pas liep." //Zoo, dan had je de heele boel moeten beboeten, want er was er geen een in de pasdat is nou de tweede maal dat je mij dat lapt en de eerste keer heb ik betaald, maar nou verd ik het, zie je." De kapitein //Het is goed, je kunt gaan." z/Ja, dat denk je maar." De bataljons-commandant bemoeide zich daarop met de zaak, bracht deu schutter onder het oog dat, als hij te reclameeren had, dit in de eerste plaats op een anderen toon moest gescbieden en het trouwens nu de tijd niet was, en nu wond de schutter zich zoodanig op dat feitelijke insubordi- natie geen wonder zou geweest zijn. z/Wat" riep hij uit, //jelui zoudt wel willen dat ik hier op den grond ging leggen, he, en dat jelui daarop me konden trappen, maar dat denk je maar," en tot zijn kapitein //mijnheer K. je bent nog niet van mij af hoor." Door de schutterijwet kon deze schutter vrij het terrein verlaten, om er buiten op te bluffen, dat hij zijn officieren eens de waarheid had gezegd. Alleen de schuttersraad kan hem voor zich laten komen. Te Oss is Zondagmiddag gevankelijk binnen- gebracht zekere J. van Esch, die reeds verscheiden jaren in de gevangenis had doorgebracht wegens- diefstal van runderen uit de weide en mishandeling. Nadat hij eenige maanden geleden voorwaardelijk was vrijgelaten, heeft hij te zijnent voortdurend twist gehad met zijne vrouw, welke zoo ver ging, dat zij in den nacht van Zaterdag op Zondag bij de buren ging slapen. Van daar 's morgens naar huis teruggekeerd werd zij door den man opgewacht en met een mes levensgevaarlijk ver wond. Zij is naar het ziekenhuis overgebracht en aldaar verbonden. De man heeft terstond na het plegen van de misdaad, de vlucht genomen over de Maas, maar is door de marechaussee en politie uit Oss te Batenburg opgespoord en in hechtenis genomen. Te Krimpen a/d Lek is een 23jarige dienst- bode bij het waterscheppen te water geraakt en levenloos opgehaald. Een man te Oude-Statenzijl, gemeente Beerta, verzond, toen zijn vrouw op 22 Maart was over- leden, eene rouwbrief van dezen inhoud z/Door Dr. A. W. Treslings te Nieuweschana onkundige behaudeling van een zieken borst in 1894, wat vrij zeker een vroegtijdigeu dood ten- gevolge had, overleed heden, na een langdurig smartelijk, docli geduldig lijden, mijne geliefde echtgenoote," enz. Door de rechtbank te Winschoten werd hij vrij- gesproken van de aanklacht van smaadschrift maar het hof te Leeuwarden heeft dat vonnis ver- nietigd en den man veroordeeld tot eene boete van 25 of 25 dagen hechtenis. Een Zeeuwsch boertje, Maandag met den pleziertrein te Rotterdam gekomen, had zooveel genoegen dat hij 's avonds den trein mistte. Hij bleef in de stad ronddwalen, ging hier en daar een kijkje nemen, totdat hij op het laatst geheel de kluts kwijt raakte en ten slotte in handen der politie kwam, die hem voor den nacht een onder- komen verschafte. Toen hij weer tot zijn zinnen kwam, ontdekte hij dat hem de groote zilveren knoopen van zijn broek en de gouden knoopen van zijn vest ontroofd waren. Hoe en waar dit is geschied weet hij niet. Men meldt van Urk Sedert 23 Juli 1.1. is in zee een gezonken vaartuig ontdekt op ongeveer een uur afstands Z.Z.W. van het eiland, waaromtrent men, evenals aangaande de bemanning, steeds in het onzekere verkeerde. Thans is bericht ontvangen dat sedert 22 Juli 1.1. wordt vermist schipper Yska met zijn vaartuig geladen met zand, dien datum van Kampen ver- trokken met bestemming naar Harliugen vanwaar de vrouw des schippers om inlichtingen zoekt. Met grond vreest men, dat de bemanning van het gezonken schip is verdronken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2