Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3492. Donderdag 5 Augustus 1897. 37e Jaargang. BEKENDMAKING. Onttrekken grond aan den publieken dienst. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON. 34) EYSCHE COURAraT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEKTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Pit blad TergciiU^* VriJ.i*nr.*vond, uitgcsomlerd op Feestdagen, bij den ..l.gever P.^^AM^KgAXPE^Ter V, Het voornemen bestaat om twee strooken van den open- baren weg, respectievelijk palende tegen het perceel van j) van Cadzand, kadastraal aeetie C no 992 in de Elleboog, groot 4 M2 en tegen de perceelen van Pvan Maelsaeke, kadastraal aeetie C no. 2595 en no 2596 in de Vlooswijkatraat, groot 9 M2., aan den publieken dienat te onttrekken en in erfpacht af te staan voor atoepen. Eventueele bezwaren tegen die onttrekking kunnen acht dagen na heden bij ondergeteekenden worden ingebracht. Ter Nenzen, S Augustus 1897. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A, VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaria. Lord Salisbury verklaarde in het Hoogerhuis, dat hij meende te weten, dat Turkije de strategi- sche grenslijn heeft goedgekeurd. De Turksche regeering heeft het recht, een oorlogsschatting te vorderen ongelukkig brengt de betaling hiervan door Griekenland moeilijkheden mee. Turkije vraagt mitsdien, dat bet haar veroorloofd zij, zekere punten bezet te houden, totdat de schatting zal betaald zijn. Over deze zaak wordt nu nog onderhandeld. Ook over bet bedrag van de oorlogsschatting be staat nog groot verschil. De vordering, dat de Duitsche schuldeischers een waarborg zullen ont- vangen, brengt ook moeilijkheden. Spreker ge- loofde, dat een controle, onder welken vorm dan ook, op de Grieksche inkomsten onvermijdelijk zal zijn, ten einde Griekenland in staat te stellen, de oorlogsschatting te voldoen. Spreker hoopt, dat de Grieksche gemeenten van Thessalie tot aan de strategische lijn dan weder onder Grieken land zullen komen. Wat Kreta betreft, zijn de mogendbeden van meening, dat het weinig nut heeft, daar schik- kingen te treffen, zoolang de vrede tusschen Turkije en Griekenland niet is gesloten. De moeilijkheden op Kreta zijn groot, tengevolge van de oneenigheden onder de christelijke en de mohammedaansche bevolking. Maar de mogend beden hopen er in te slagen, de autonomie in te stellen op een wijze, waardoor aan aller rechten wordt voldaau. Een telegram uit Londen deelt mede, dat de Koning van Griekenland weigert bet vredesverdrag te onderteekenen, wanneer daarin de bepaling van ROMAN naar het Engelsch van A. CONAN BOYLE. „En nu kwam de groote vraag welke de aan leidende oorzaak had kunnen zijn. Diefstal was het niet geweest, want men had niets weggenomen. Was het dan staatkunde, of wel eene vrouw Ziedaar het raadsel dat zich aan mij voordeed. Ik helde vrij wat meer tot het laatste dan tot het eerste vermoeden over. Staatkundige moorde- naars, zijn maar al te blij liunne taak te hebben verricht en zoodra mogelijk te vluchten. Deze moord echter, was zeer koelbloedig gepleegd, en de dader had zijn spoor door het gansche vertrek achtergelaten, wat aantoonde, dat hij op zijn gemak te werk was gegaan. Het moest eene persoonlijke geen staatkundige vete zijn, waarop zulk eene vastberaden wraakneming was gevolgd. Toen men het opschrift op den muur ontdekte, werd ik meer dan ooit in mijne meening bevestigd. De zaak was al te klaarblijkelijk een valstrik. Maar het vinden van den ring besliste over alles. Er bleef geen twijfel over of de moordenaar had zich daarvan bediend, om zijn slachtoffer aan de eene of andere doode of afwezige vrouw te herinneren. Het was op dat punt, dat ik aan Gregson vroeg of hij in zijn telegram naar Cleve land verzocht had om inlichtingen betreffende uiizondere voorvallen uit Drebber's verleden. Gij de Europeesche controle over de financien wordt opgenoinen. Latere berichten uit Athene zeggen daaromtrent het volgende Koning George en het Kabinet verzetten zich ernstig tegen de financieele controle. De Minister- president Rallis verklaarde, dat de Koning nooit een maatregel in dien geest zou goedkeuren, welke hem tot een schatplichtig vorst zou maken. Te Athene is intusschen nog niets officieels bekend omtrent de kwestie der controle, die aan alien levendige belangstelling inboezemt. De heer Delyannes heeft verklaard, dat hij niet aan de waarheid van het bericht gelooft, dat Duitsch- land zou voorstellen eene bepaling over de Grieksche staatsschuld in het vredes-verdrag op te nemen. Volgens hem zou Griekenland zich nooit kunnen vereenigen met een maatregel, die zijne onaf- hankelijkheid zou aantasten. Het zou wel genegen zijn om desnoods als waarborg voor de betaling der oorlogsschatting de beschikking te geven over de douane-ontvangsten te Patras en zelfs die te Piraeus. De Koning van Siam is Vrijdag jl. te Ports mouth aangekomen, waar de Hertog van \ork hem als vertegenwoordiger der regeering heeft verwelkomd. Des middags vertrok de Koning naar Londen. In de omgeving van het Victoriastation had zich een groote menigte menschen verzameld. Op het perron werd de Koning ontvangen door de Hertogen van Cambridge en Portland. Op het oogenblik, dat de Koning uitstapte, bracht de garde hem het saluut toe en speelde de muziek het volkslied van Siam. Na de garde te hebben geinspecteerd, nam de Koning in een gala-rijtuig plaats met de Hertogen. Het rijtuig werd ge- escorteerd door een afdeeling der life-guardsde menigte juichte den Koning langs den geheelen weg toe. Aan het paleis werd hij door de dienstdoende hofbeambten ontvangen. De overheid te Madrid heeft aan het Victoria station aehttien kisten met dubbele bodems inhoudende drie honderd negentig geweren en een aantal revolvers, aangehouden. Men vermoedt, dat die wapens bestemd waren voor de Carlisten. De liberale bladen protesteeren tegen de vrijheid, die de propaganda der Carlisten geniet. De leiders der Carlisten hebben het voornemen om te Irun en te Hendaye meetings te organiseeren onder voor- zitterschap van den markies van Cerralbo, zoodra zult u herinneren dat hij ontkennend antwoordde. „Ik ging nu over tot een grondig onderzoek der katner, wat mijn oordeel omtrent de grootte van den moordenaar 'oevestigde, en mij de bijkomende bijzonderheden van de Trichinopoly-sigaar en de lengte zijner nagels verschafte. Aangezien er nergens teekenen van eenige worsteliDg waren te bespeuren, was ik reeds tot de slotsom gekomen, dat het bloed 't welk den vloer bedekte uit eene neusbloeding van den schuldige, door zijne op- gewondenheid teweeggebracht, was voortgesproten. Ik kon nagaan dat het bloedspoor overeenkwam met het spoor zijner voeten. Het komt zeiden voor dat iemand, tenzij hij zeer volbloedig is, eene neusbloeding van ontroering krijgt, zoodat ik gerust mocht gissen dat de man waarschijnlijk forschgebouwd was en een rood gelaat bezat. De gebeurteiiissen hebben mij dienaangaande gelijk gegeven. z,Nadat ik het huis verlaten had, ging ik over tot hetgeen door Gregson nagelaten was. Ik seinde aan het hoofd der politie te Cleveland, niet anders vragende te vernemen dan de oinstandig- heden, welke met het huwelijk van Henoch Drebber in verband stonden. Het antwoord was beslissend. Het zeide mij dat Drebber reeds vroeger de bescherming der wet had ingeroepen tegen een voormaligen mededinger, met name Jefferson Hope en dat dezelfde Hope zich juist in Europa ophield. Van dat oogenblik af, wist ik dat ik den sleutel tot het geheim in handen hield, en dat mij niets anders te doen overbleef dan mij van den moordenaar meester te maken. „Ik was reeds zoo goed als overtuigd, dat de man, die Drebber binnenshuis vergezeld had, deze uit Venetie is teruggekeerd, waar hij van den preiendent instrueties heeft ontvangen. De scheepvaart op de Chineesehe rivier Si-Kiang of Wester-rivier, i3 nu geopend. De vreemde schepen welke de rivier opvoeren werden door de oeverbewoners vrij welwillend begroet. Door dezen nieuwen waterweg zijn twee havens, Sam Shui en Woucheou in rechtstreeksche betrek- king met den Europeeschen handel gesteld. Voor het oogenblik zijn de voordeelen nog niet zeer groot. Maar later kan deze toegangsweg tot het binnenland van China zeer belangrijk blijken voor den handel. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin-Regentes wapperde te Apeldoorn en Het Loo van schier alle woningen de vaderlaudsche driekleur. Des morgens te 9 uur bracht het Apeldoornsche muziekkorps //De Harmonie" voor het paleis een aubade, welke aanving met het spelen der melodie van psalm 134. De beide Vorstinnen stonden voor een der ramen van de audientiezaalH.H. M.M. begroetten de menigte voor het paleis en onderhielden zich enkele oogen- blikken met de bestuurders van het muziek- gezelschap. Den geheelen dag regende het telegrammen en gelukwenschen. Een extra trein voerde een aantal gasten voor het diner ten hove. De Ministerraad heeft langs schriftelijken weg H. M. met haar verjaardag zijne gelukwenschen aangeboden. Des middags reden de Koninginnen zeer langzaain door het dorp. Gedurende het diner speelde het muziekkorps van het 5e regiment infanterie van Amersfoort op het bassecour. Onder de verschillende plannen ter opluis- tering der feeslelijke ontvangst van H. M. de Koningin bij gelegenheid van Hr. Ms. inhuldiging in 1898 is er een dat strekt om van elke gemeente in Nederland, die bij de binnenscheepvaart betrok- ken is, gedurende de feestweek een versierd vaar- tuig naar Amsterdam te zenden, waarvan de bemanning zich in plaatselijke kleederdracht zou tooien, en welk vaartuig tevens aan de illuminatie zal moeten deelnemen. Voor de schoonst versierde vaartuigen zouden prijzen in geld of medailles worden ter beschik king gesteld. niemand anders dan de koetsier der cab was. De sporen op den weg duidden aan dat het paard zich herhaaldelijk verplaatst had, op eene manier, die onmogelijk ware geweest, indien het dier onder iemands hoede was blijven staan. Waar kon de voerman dan gebleven zijn, als het niet in de woning zelve was Het zou daarenboven krank-. zinnig zijn geweest te veronderstellen, dat iemand, die zijn gezond verstand bezat een vooraf beraamde misdaad gepleegd zou hebben, als het ware onder de oogen van een derden persoon, die hem natuur- lijk zou hebhen verraden. Ten slotte, aangeuomen dat iemand een ander mensch door Londen wenschte te vervolgen, kan hij immers geen beter middel daartoe kiezen dan huurkoetsier te worden. Al deze bedenkingen leidden mij tot de onvermijde- lijke gevolgtrekking dat Jefferson Hope onder de cablieden der wereldstad was te zoeken. Indien hij dat ambacht eenmaal omhelsd had, zag ik geen reden in, waarom hij zou opgehouden hebben het uit te oefenen. Integendeel, van zijn standpunt uit, zou elke plotselinge ommekeer waarschijnlijk de aandacht op hem hebben ge- vestigd. Hij zou dus, naar alle gedachte, nog een tijdlang ten minste, met zijne bezigheid voort- gaan. Ik had ook geen aanleiding te vermoeden dat hij zich onder een aangenomen naam schuil hield. Waartoe van naam te veranderen in een land, waar geen sterveling zijn verleden kende Ziedaar waarom ik mijn leger van straatbengels bijeenbracht, en hun een voor een naar elken Londenschen cabeigenaar toezond, totdat zij den man uitvouden, die ik hebben moest. Gij weet nog maar al te goed hoe spoedig zij daarin slaagden en op welke wijze ik daarvan gebruik De gisteren gehouden herstemmingen voor de Tweede Katner hadden den volgende uitslag Leeuwarden. Gekozen H. Pijtersen (lib.) met 1943 stemmen. Ds. Bax (soc.-dem.) verkreeg 1668 stemmen. Winschoten. Gekozen B. L. Tydens (rad.) met 2302. Van Kol (soc.-dem.) verkreeg 2100 stemmen. Bij herstemming is gisteren te Middelburg (derde kiesdistrict) gekozen de heer C. Verhage (antirev.) met 221 van de 404 geldig uitgebrachte stemmen. De heer I. H. C. Heijse (lib.) oud-lid van Gedep. Staten bekwam 182 stemmen. Naar enkele bladen melden hebben de heeren Pierson, Goeman Borgesius en Lely, opgetreden als Minister en gekozen tot lid der met Septem ber a. s. optredende Tweede Kamer, gehoor gegeven aan den aandrang hunner geestverwanten om zich in de districten die hen afvaardigden opnieuw verkieshaar te stellen. Met algemeene stemmen stelde de liberale kiesvereeniging te Zutfen den heer Mr. Goeman Borgesius opnieuw candidaat, voor de eerlang te houden verkiezingen voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Ter gelegenheid van de behandeling van het protectie-vraagstuk in de laatste vergadering (25 Mei) van het Nederl. landbouwcomite is door den heer W. Coolen, een der afgevaardigden van de Noord-Brabantsche maatschappij, voorgesteld om als maatregel van retorne tegen de willekeurige belemmering van uitvoer van vee, varkens en andere landbouwproducten te trachten eene wet in het leven te roepen bepalende a. het heffen van buitengewone opcenten op alle invoerrechten, behalve die van accijnsplichtige goederen, en b. machtigende de regeering om tractaten te sluiten, waarbij deze opcenten worden afgeschaft voor die Staten, welke de belemmeringen van onzen uitvoer van vee, varkens, boter, kaas en andere landbouw-producten opheffen. Thans is door het dagelijksch bestuur van het comite eene commissie benoemd tot onderzoek en nadere toelichtig van dit vraagpunt. In de Belgische Kamer is Zaterdag aange nomen een amendement op de suikerwet strekkende om op buitenlandsche beetwortelen een invoer- recht te leg gen van 1 franc per 1000 K.g. Toen voor het ontwerp in zijn geheel moest worden gestemd was de Kamer niet voltallig. maakte. De moord op Stangerson was een geheel onverwacht voorval, maar kon bijna met geen moge- lijkheid vermeden zijn geworden. Daardoor echter, kwam ik, zooals gij u nog zult herinneren, in het bezit van de pillen, waarvan ik het bestaan reeds vermoed had. Gij ziet, dat de geheele zaak eene aaneenschakeling van logische gevolgtrek- kingen is, waar niet het minste aan haperde." //Het is prachtigriep ik uit. vUwe ver- diensten moesten algemeen erkend worden. Gij moest een verslag van het geval uitgeven. Zoo gij dat niet wilt, zal ik het voor u doen." //Gij kunt doen wat u goed dunkt, dokter," gaf hij ten antwoord. „Zie eens hier ging hij voort, mij een courant overhandigende//Gij moet dit lezen." Het was de Echo van dien dag, en de paragraaf waarop hij wees was gewijd aan de bewuste zaak. z/Het publiek," zoo luidde het stuk //heeft heel wat verloren bij den plotselingen dood van den man Hope, die verdacht werd van den moord op den heer Henoch Drebber en op den heer Joseph Stangerson gepleegd. De bijzonderheden der zaak zullen thans waarschijnlijk altijd onbekend blijven, ofschoon wij uit goede bron hebben ver- nomen, dat de misdaad het gevolg was van eene verouderde en romantische vijandschap, waarin liefde en de leer der Mormonen een rol speelden. Het schijnt dat de beide slachtoffers in hunne jeugd deel uitmaakten van de moderne Heiligen en ook Hope, de overleden gevangene, was van Salt Lake City afkomstig. Ook al mocht de gebeurtenis geen ander belang opleveren, het doet ten minste op de schitterendste wijze de groote behendigheid onzer geheime politic

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1