Gemengde berichten. TER NEUZEN, 2 Augustus 1897. (Slot volgt). omgeven door balken en steigerwerk, zonder dat daarop gewerkt wordt. Inmiddels hebben adressanten een schrijven van Gedeputeerde Staten ontvangen, behelzende het besluit, geput uit een ingewonnen ambtsbericht, dat hanne mededeeling is gebleken gebeel op mis- verstand te berusten en er voor tusschenkomst van hun college ten deze geen termen gevonden worden. Met dit antwoord zijn de adressanten echter niet bev-redigd, en daarom hebben zij hunne grieven bloodgelegd in een adres aangevuld met de mededeelingen lo. dat in 1895 het geheele stadhuis werd verdekt met goten, enz., tot een bedrag van minstens f 2000, en dat de knechts van den burgemeester hieraan hebben gewerkt en 2o. dat deskundigen verklaren dat de te ver- richten herstellingen aan den toren wel voor aanbesteding vatbaar zijn. De kans om in eene raadszitting deze zaak te hooren bespreken, werd echter den ingezetenen feitelijk ontuomen, doordat de zitting welke Zaterdag gehouden is wel officieel door aan- plakking aan het stadhuis was aangckondigd, maar overigens was stilgehouden. De Weesper Courant, welke anders altijd van gemeentewege kennis krijgt, wanneer er eene raadsvergadering zal gehouden worden, was ditmaal daarvan onkun- dig gelaten, zoodat zij dan ook geen verslag bevat van hetgeen in deze zitting is gesproken. Een zacht Noordwestelijk briesje deed heden het nationale dundoek vroolijk wapperen ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin-Regentes van openbare en particuliere gebouwen en van de verschillende consulaten dat der natien die zij vertegenwoorJigen. Zooals we reeds in ons vorig nummer mede- deelden zal door het fanfarengezelschap /Apollo" hedenavond op de estrade op de Markt een concert worden gegeven. Hoorden we reeds meermalen dat het fan- farencorps //De vereenigde werklieden" het voornemen had een concert te geven aan het hoofd van den Westhavendam, gisteravond werd daaraan gevolg gegeven. Begunstigd door fraai weder, werd, niet- tegenstaande het concert niet vooraf bekend was gemaakt, het programma voor een talrijk gehoor verdienstelijk uitgevoerd. Door het postkantoor alhier zijn gedurende de eerste helft der maand Juli de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van J. D. A. La Riviera te Bergen op ZoomG. v. d. Garde te HeusdenP. de Witte te Hoek, 31 Juli. In zijne zitting van heden werden den Raad aangeboden de rekening der gemeente, benevens die van het Burgerlijk Arm- bestuur over 1896 besloten werd beide te stelleu in handen eener commissie van onderzoek. Den heer W. P. Smit Sibinga werd, op zijn verzoek, voor acht maanden ontheffing verleend van zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag, terwijl naar aanleiding van een adres van P. Bareman, houdende reclame tegen zijnen aanslag in genoemde belasting, besloten werd adressant te plaatsen in de klasse minimum inkomen f 1000. De rekening der commissie van belieer over den grindweg Ter NeuzenHoek dienst 1896, werd goedgekeurd met een nadeelig slot van f 46,53. Voor kennisgeving werden aangenomen a. proces-verbaal van gehouden kasopneming bij den gemeente-ontvanger b. de provinciale bladen houdende kennisgeving van het aftreden van Jhr. Mr. W. M. de Brauw als Commissaris der Koningin in Zeeland en van het aanvaarden dier betrekking door Mr. A. J. Roest c. de brief van den Minister van Waterstaat, Ilandel en Nijverheid waarbij wordt medegedeeld, dat wordt genoegen genomen met het voorgestelde personeel en de localiteit voor den telephoondienst alhier. Nog werden Burgemeester en Wethouders ge- machtigd tot het doen plaatsen van een scheidings- muur in een der lokalen der openbare school met de daaraan verbonden veranderingen aan privaat, schoorsteen enz. Axel, 2 Aug. Het paard van den landbouwer v. T. te Z., dat voor een rijtuig gespannen was, waarin 5 personen zaten, schrikte gisteravond op den weg van Axel naar Zaamslag van een fiets. Het rijtuig storte van den hoogen dijk en werd zeer beschadigd doch de personen kwamen met eenige lichte kwetsuren en den schrik vrij. Westdorpe. Aan den wielrijderswedstrijd alhier namen 42 liefhebbers deel. De le prijs, 15 francs, werd behaald door P. van Hecke van Terdonck de 2e prijs, 10 francs, door Ch. Dellaert van Westdorpe, en de 3e prijs, 5 francs, door Ch. Janssen Tot dezen uitslag kwam ik door de methode van buitensluiting, want geen andere veronderstelling kon aan de feiten beantwoorden. Verbeeld u ook niet dat het een nog ongehoorde inval was. Het toedienen van vergif door tniddel van dwang is volstrekt geen nieuwe zaak in de jaarboeken der misdaden. Het geval van Dolsky te Odessa, en van Laturier te Montpellier, zal terstond bij een loxicoloog oprijzen. van Ter Neuzen. De club van Everghem kreeg den prijs als de verstkomende en die van Sas van Gent als de mooist binnenkomende. Jammer was het, dat het terrein allesbehalve geschikt was om er te fietsen, want niet alleen had men te kampen met een oneffen smal pad maar ook met een dichte drom toeschouwers, die 't wielrijden zeer moeilijk maakten. De vorige week werd op Urk het 12iarig zoontje van den visscher Jan Meindert de Boer door een mug vlak onder het oog gestoken. Daardoor ontstond bloedvergiftiging, waaraan het knaapje Yrijdagmorgen is overleden. Een 25jarig meisje in de gemeente Vries (Overijsel) wonende, heeft na een urenlang verhoor, aan den rechter-commissaris te Assen bekend, dat zij haar levend kind in het varkenshok had ge- worpen en dat het door het daarin aanwezige varken was verslonden. Toen de heer A. O., rijksveearts te Amers- foort, Donderdagavond laat van Hoogland huiswaarts keerde, overkwam hem het ongeluk, bij het uitwijken voor een ander voertuig, op den Hornschen weg tegen een steenen paal te komen, waardoor zijn voertuig omsloeg en hij daaruit viel. Aan het hoofd gewond en inwendig gekneusd, werd hij hevig bloedende opgenomen en huiswaarts gebracht. Zijn toestand is vrij zorgelijk. In de vorige week werd te Scherpenisse eene vergadering van den gemeenteraad gehouden, waarin aan de orde kwam het benoemen van een telefonist voor het op te richten telefoonkantoor, waarvoor zich vier liefhebbers hadden aangemeld. Eer men tot eene benoeming over ging, begon men nogmaals de aan de inrichting verbonden kosten te berekenen, en toen men als resultaat verkreeg dat het nadeel voor de gemeentekas zou opleveren, besloot men tot intrekking van het voor eenige maanden met algemeene stemmen ge nomen besluit, en zal Scherpenisse dus nog geen telefonische gemeensohap krijgen. Te Loosdrecht nemen de brandmeesters tegen- woordig een maatregel, die, werd hij meer toegepast, veel brand zou voorkomen. Met een brandijzer gewapend doen zij n. 1. boringen in de hooibergen om op die wijze den warmtegraad van het hooi te bepalen en daar waar, door al te krachtigen broei, gevaar dreigt, tijdig veiligheidsvoorschriften te geven. Tijdens een hevig onweer was de knecht van een landbouwer te Eemster aan't eggen. Voor den regen ging hij onder een roggehok, de paarden vasthoudende, schuilen. Beide dieren werden door den bliksem getroffen en gedood. De knecht werd bedwelmd. Uit Zeist wordt gemeld Gedurende de oefeningen der troepen in het kamp onder deze gemeente sprong onder het vuren het geweer van een der manschappen ter hoogte van het magazijn uit elkander, waardoor en de man en zijn nevenman aan de handen verwond werden. Naar men zegt, komen meer zulke gevallen met het nieuwe geweer voor. Op last van den officier van justitie te Utrecht is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen den heer H. van Manen, wethouder te Hoevelaken, die verhinderd heeft dat eenige kiezers eene lijst van candidaatstelling inleverden. Men schrijft uit Opsterland aan het Hbl. z/De uitslag der herstemming voor den gemeente raad heeft ons een verassing bezorgd. Tegenover Mr. baron Van Harinxma Thoe Stooten, griffier bij 't kantongerecht te Beetsterzwaag, die aftreden moest, is gekozen S. Westra, boerenarbeider te Lippenhuizen, die bekend staat, dat hij in't wild- stroopen geen vreemdeling is". Het stoomschip //Speelman" van Kon. Paket- vaart-Maatschappij, is (naar uit Batavia aan de N. R. Ct. geseind wordt) in de Banka-straat in botsing geraakt met het Fransche zeilschip Duguesclin. Kapitein J. A. Scherpbier, benevens een Arabisch passagier en een inlandsch stoker werden gedood vier Chineesche passagiers werden gewond. De brug, de kaartenkamer en een sloep van de //Speelman" werden beschadigd. De schade aan de Duguesclin is onbekend. De komkommertijd, dipn wij thans doorleven, kenmerkt zich in hoofdzaak door komkommers. In tientallen van jaren was de 'oogst niet zoo overvloedig als thans men komt handen te kort om ze te plukken. Aanhoudend ziet men hoog- beladen karren met komkommers en andere groenten naar de ladingplaats der spoorwegen rijden, van waar deze tuinproducten in lange treinen naar de Duitsshe markten vervoerd wordentreinen van 40 tot 50 waggons kan men bijna iederen dag daarheen zien vertrekken. De prijzen zijn in 't algemeen bevredigend, zoodat men ditmaal, na jaren van tegenspoed eindelijk eens van een wel- geslaagden oogst zal kunnen spreken. De nieuw ingevoerde bepaling, waarbij aan gegageerde militairen hungagement wordtonthouden, wanneer zij in eene Rijkswerkinrichting worden opgenomen, bleek Vrijdag ter terechtzitting van de Haagsche rechtbank reeds vruchten te dragen. Gedurende zijn verblijf aldaar maakte hij een potje van zijn gagement, //uitgaanskas" en //cantine", om dit na zijn ontslag in den kortst mogelijken tijd op te maken, waarna hij zich weer in het gesticht liet opnemen. De laatste maal bedroeg het opgespaarde f 244. Toen de man thans hoorde, van den president der rechtbank, dat zijn gagement voortaan kwam te vervallen, gedurende zijn straftijd, trachtte hij aan de opzending te oatkomeu, evenwel vruchteloos, want hij werd veroordeeld tot opzending voor den tijd van 3 jaren. Te Loosdrecht, waar onder de runderen bijna algemeen mond- en klauwzeer heerscht, begint deze ziekte zich ook onder de menschen te ver- toonen in den vorm van blaaruitslag aan mond en voeten. Een krachtige waarschuwing tegen het gebruik van ongekookte melk Men meldt uit Haarlem dat een der hoofd- prijzen in de paardenloterij, een paard, nog niet is afgehaald. Het werd tot j.l. Zaterdag op kosten van den winner gestald en zou daarna verkocht worden. De opbrengst blijft alsdan tot einde November voor den winner, doch vervalt daarna aan de kas. Een Delftenaar werd op den verjaardag zijner vrouw verrast door de geboorte van zijn 24"te kind. Zooals indertijd gemeld werd, zal door den architect, den heer W. Molenbroek te Rotterdam, op den hoek van de Wijnhaven en Geldersche Kade een z.g. Amerikaansch pand van 10 ver- diepingen worden gebouwd. Bij den aanvang van dit werk is men reeds niet gelukkig, want bij het inslaan van de eerste der 500 palen, welke daar geheid moeten worden, brak de as van de heimachine en nu nog eerst enkele palen in de grond zitten, beginnen de muren van de aangren- zende panden een zoodanige neiging tot omvallen te vertoonen, dat het heien voorloopig gestaakt is moeten worden en de Wijnstraat, waar die panden uitkomen, is afgezet uit oogpunt van veiligheid. Men tracht thans door stutten die muren staande te houden, doch of men daarin slagen zal zoolang tot alle 500 palen in den grond zitten is zeer de vraag. Bij verschillende postzegelhandelaars in Den Haag zijn vanwege de politie inlichtingen inge wonnen omtrent tekoopaanbiedingen of het koopen in den laatsten tijd van Nederlandsche afgestem- pelde postzegels van een frankeerwaarde van f 5 per stuk en welke door diefstal of ontvreemding verkregen zouden zijn tot eene hoeveelheid van 500 stuks, die vermist worden. Inderdaad zijn hier en daar dergelijke frankeer- zegels voor 3 per stuk verhandeld. Nader wordt medegedeeld dat de Haagsche politie de hand heeft gelegd op twee personen, van het dienstvak der posterijen, die verdacht worden betrokken te zijn in den bovengenoemden ontdekten postzegel-diefstal ten nadeele van het Rijk. Een veehouder in het Friesche dorp Ooster- meer bemerkte sedert eenigen tijd, dat eene koe weinig melk gaf. Men dacht dat ze bij nacht door een dief werd gemolkenmaar toen men nu op den loer ging liggen, zag men dat een jong varken bij de koe te gast ging Dat de veehouder spoedig het varken naar een ander stuk land bracht, ligt voor de hand. Te Eerbeek, op de grens van Laag Soeren, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag de landbouwerswoning van R. Bosman verbrand. Vier koeien, drie varkens, benevens eenige geiten en kalveren en een groot aantal kippen en kalkoenen kwamen in de vlammen om. Bosman en zijne vrouw bekwamen brandwonden. Van den inboedel is nagenoeg niets gered. Huis en inboedel waren wel, doch het vee was niet verzekerd. Water om te blusschen was niet te krijgen. De Belgische oud-officieren en oud-onderoffi- cieren van het Belgische leger hebben besloten, geen rang bij de schutterij aan te nemen, zoolang de persoonlijke dienstplicht nog niet ingevoerd is. De Londensche dierentuin is onlangs een schildpad rijk geworden, die, volgens de Daily Mail, ongeveer vijfhonderd jaar oud is. Een commissaris van politie te Parijs, in de wijk van het St. Lasare-station, kreeg dezer dagen een anoniemen brief, waarin hem werd hericht dat eene dame daar in de buurt, weduwe van een ambtenaar uit de kolonien, haar dienst- meisje, een inlandsch kind van vijftien jaar, schan- delijk bejegende sloeg en niet genoeg te eten gaf. De commissaris droeg aan twee agenten op de zaak te onderzoeken. Maar de dame weigerde de agenten binnen te laten. Toen zond de commissaris een inspecteur in burgerkleeding. Ook hem stond de dame het tegendeel van vriendelijk te woord, en toen de inspecteur er op bleef aandringen, de inlandsche te zien en te spreken, liep zij naar de deur van het vertrek, ging er gauw uit en deed de deur op slot den inspecteur toeroepende//Ziezoo Nu komt u de kamer niet uit, voordat u me den brief hebt laten kijken waarin ik wordt beschuldigd." Gelukkig zag het vertrek op straat uit, maar hoog. De inspecteur nam een visitekaartje, schreef daar iets op aan het adres van zijn commissaris en wierp het uit het raam. Een vrouw zag het vallen en ving het op. En toen zij zag dat het van iemand van de politie was, gaf ze het aan een agent, die er mee naar den commissaris liep, waarop deze zelf zijn inspecteur ging verlossen. Het zijn niet alleen negers die in de Ver eenigde Staten gelyncht worden. De vorige week is te Talbotton in Georgia een blanke, Dr. Ryder, die de vrouw, die hij lief had, gedood had, "door een gewapende bende uit de handen der politie gerukt en opgehangen. Twaalf uren bleef zijn lijk aan een boom hangen. De Belgische Minister Vandenpeereboom heeft in de Kamer medegedeeld, dat geleidelijk le klasse wagens op de Staatsspoorwegen daar te lande zullen afgeschaft worden, omdat er zeer weinig gebruik van wordt gemaakt. Iu de volgende eeuw zal waarschijnlijk tenzij de spoorwegen dan zelven door iets anders worden vervangen wel algemeen voor spoortreinen hetzelfde stelsel gaan gelden, dat op de trams nu al geen bezwaar heefteen (goed ingerichte) klasse voor alien. Te Doornik zijn verscheidene soldaten van eenzelfde escadron jagers, aldaar in garnizoen ter behandeling in het hospitaal opgenomen. Zij lijden aan een ziekte, waarvan de geneesheeren den aard nog niet kennen, doch die veel van eene vergiftiging heeft. Al de zieken zijn soldaten. Geen enkele onderofficier is aangetast. De Parijsche politie heeft een dievenbende gevat, bestaande ait zeven jpngelieden, tusschen 17 en 20 jaar, die maanden lang vele inbraken en straatrooverijen, vaak met ernstige verwondingen, hebben gepleegd. Deze goed georganiseerde bende had tot stel- regel, nooit tweemaal dezelfde personen aan te vallen. Als de roovers iemand hadden uitge- plunderd, gaven zij hem een wachtwoord, dat hem beschermde, als mannen der bende hem op- nieuw mochten aanranden. Bij een huiszoeking in de woning van twee anarchisten te Romans (Frankrijk) moet een vrij groote hoeveelheid ontplofbare stoffen zijn ontdekt. De mannen zijn in hechtenis genomen. President Faure zal op zijn reis in 't zuiden Romans be- zoeken. Natuurlijk, dat men reeds over een komplot spreekt. Ook in Frankrijk is in dezen tijd des jaars het nieuws niet overvloedig. Er heerscht, naar men weet, een gevoel van ongerustheid in het rijwielenvak over de toekom- stige aanvulling van het artikel getahpertja voor wielbanden er werd beweerd, dat, volgens schat- ting, de voorhanden gomelastiek ternauwernood voldoende is om te voorzien in de behoefte en dat, als niet wordt gezorgd voor uitbreiding van den aanplant, binnen een niet ver verwijderd tijd- stip een aanmerkelijk te kort zou ontstaan. En daarbij is de ruwe behandeling der getahpertja- boomen bovendien een ernstig gevaar. Te Londen wordt nu eene krachtige maatschappij opgericht om, op een voor de teelt geschikt terrein, de Goudkust van Afrika, de vroegere Hollandsche kolonie, op groote schaal gomelastiek te winnen. Dezer dagen vermistte een weduwe te Parijs een goudstuk van 40 fr. en verdacht hare dienstbode van den diefstal. Zij sprak daarover met een commissaris, die op een slimmen inval kwam om in deze de waarheid aan 't licht te brengen. Hij ontbood beide vrouwen bij zich en verzocht hen toen even te wachten, terwijl hij een waarzegster wilde raadplegen. Na eenigen tijd in schijn zich te hebben verwijderd, kwam hij terug met de bood- schap, dat de waarzegster hem den naam van den dief niet kon zeggen, maar dat zij hem verklaard had, dat hij of zij, die de daad pleegde, binnen drie maanden zou sterven, indien het geld niet terecht kwam. De dienstbode werd zoo wit als een doek, maar ging, zonder iets te willen bekennen, met hare mevrouw naar huis. Den volgenden dag kon zij eten noch drinken. Des avonds lag zij met hevige koorts te bed en den ochtend daarna wierp zij zich voor de weduwe op de knieen en gaf haar het goudstuk terug. Van meening zijnde dat het meisje door haar doodsangst genoeg gestraft was, is door de weduwe geen aanklacht tegen haar ingesteld. Een geheimzinnige zaak heeft over een groot deel van Belgie groote ontsteltenis veroorzaakt. In Luik woont de familie Coulo'n, vader, moeder en achttienjarige dochter Hortense, een lief, wat na'ief meisje. De familie is in Luik algemeen geacht. Hortense had kennis gemaakt met een juffrouw, Elisabeth Orban, een meisje van Verviers, dat tijdelijk in Luik woonde. Er ontstond tusschen de meisjes een zeer intieme vriendschap. Hortense ging geheel op in haar vriendin, geloofde onbepaald wat deze zei en was altijd bereid haar wil te doen. Op een dag kreeg Hortense van haar grootvader een cadeautje van driehonderd francs, Elisabeth, die dit gehoord had, wist het meisje over te halen, samen voor het geld eenige papieren te gaan koopen. Dat gebeurde en Elisabeth nam de papieren in bewaring. Twee of drie dagen later gingen de beide vriendinnen wandelen langs het kanaal van Luik naar Maastricht. Plotseling greep Elisabeth Hortense beet en trachtte haar in het water te werpen. Hortense verdedigde zich en er ontstond een hevigen strijd. Toen Elisabeth zag dat haar boos opzet mislukken zou, viel zij plotseling op haar knieen en smeekte vergeving. Zij had, be- weerde zij, een hallucinatie gehad. Daar bleef het toen bij, maar Hortense ging met haar vriendin mee naar huis om haar papieren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2