Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3491. Dinsdag 3 Augustus 1897. 37e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. Het wetsontwerp op de burgerwacht is in de Belgische Kamer afgehandeld. Op artikel 93, bepalende dat de gezamenlijke oefeningen (manoeuvers) jaarlijks tien dagen zullen bedragen, had de Mechelsche afgevaardigde Van Cauwenberg een amendement, dat strekte om tien dagen te veranderen in vijf dagen. Bovendien zou dit rnaar vier jaren duren, en de oefeningen zoudeu zoo worden ingericht, dat de schutters 's avonds thuis konden komen. De Minister van Binnenlandsche zaken Schollaert noemde het amen dement aannemelijk, hetgeen niet belette, dat het geamendeerde artikel met 54 tegen 49 stemmen werd verworpen. De meerderheid vond zelfs de vijf dagen gezamelijke oefeningen nog te mili- taristisch. Verworpen werd een amendement van de Ant- werpenaars, dat strekte om in de Vlaamsche gemeenten de burgerwacht in het Nederlandsch te laten besturen en bevelen. Voor de zooveelste maal wordt bericht, dat de moeilijkheden, welke Duitschlands voorstel be- treffende de oorlogsschatting, die Griekenland moet betalen, heeft doen rijzen, uit den weg geruimd zijn en dat de onderteekening der vredespreii- minairen elken dag kan verwacht worden. In de veronderstelling, dat deze mededeeling juist is en het liedje van verlangen, dat sedert ruim anderhalve maand te Konstantinopel wordt gezongen, eindelijk afgedaan heeft, is het vrij nutteloos en overbodig nog, op het voetspoor der buitenlandsche en in de eerste plaats Fransche bladen, na te gaan door welke drijfveeren Duitsch- land werd bewogen, toen het andermaal een spaak in het wiel stak. 't Zij Duitschland daarbij slechts voor de belangen der Grieksche schuldeischers en fondsenhouders opkwam, 't zij 't een of ander ver- wijderd politiek doelwit in het oog had, de overige mogendheden moeten Duitschland's voorstel goed- gekeurd hebben. Volgens dit voorstel zullen er zoowel ter be- scherming der oude schuldeischers van Griekenland als voor de betaling der oorlogsschatting aan Turkije voorzorgen genomen worden. Welke deze voorzorgen zijn, wordt nog niet medegedeeld, doch waarschijnlijk zullen zij bestaan in de instelling van een internationale controle over de inkomsten van Griekenland en het gebruik daarvan. In- tusschen moet niet voorbij gezien worden, dat deze kwestie pas in beginsel beslist is. Hiermede is wel een belangrijke stap voorwaarts gedaan, FEUILLETON ROMAN naar het Engelsch van A. CONAN DOYLE. 83) ZEVENDE HOOFDSTUK. Besluit. Wij hadden alien aanzegging gekregen om dien Donderdag voor de rechtbank te verschijnen; maar toen de Donderdag daar was, hadden wij geen gelegenheid tot het afleggen onzer getuigenis. Een Hooger Rechter had de zaak in handen ge nomen, en Jefferson Hope was gedaagd voor een rechtbank, waar zijne daden naar haar voile ge- wicht beoordeeld zouden worden. Gedurende den nacht zelf, die op zijne inhechtenisneming volgde, stierf hij aan een hartaderbreuk, en men vond hem in den morgen op den vloer zijner eel uit- gestrekt, met een tevreden glimlach op het gelaat, als had hij in het sterven op een nuttig besteed leven terug mogen blikken, en zich voldaan ge- voeld over zijne taak. wGregson en Lestrade zullen woedend zijn over zijn dood," verklaarde Holmes, toen wij, den avond daarop, de gebeurtenis bespraken. //Waar blijft thans hunne groote glorie //Ik kan niet iuzien dat zij veel met zijne ge- vangenneming te maken hadden," gaf ik ten antwoord. doch alle details moeten nog vastgesteld worden, en het behoeft niet gezegd te worden, dat het juist hier op aan komtVooral zal het nog heel wat moeite kosten de Grieken tot ualeving hunner geldelijke verplichtingen te dwingen. Toch valt niet te ontkennen, dat de kansen op een spoedige sluiting van de vrede veel beter staan, zelfs zou Turkije er naar beginneu te ver langen. De Sultan vreest namelijk onlusten in Konstantinopel en vermoedt, dat in den Balkan samenzweringen tegen hem gesmeed worden. Dat de oorlogspartijen ook de Jong-Turken niet tevreden zijn met den gang der vredesonderhande- lingen was bekendde Matin bevatte zelfs het bericht, dat de Turksche regeering uit Larissa een schrijven had ontvangen, waarin uit naam van 160000 Muzelmannen in krachtige bewoor- dingen werd geprotesteerd tegen het ontruimen van Thessalie. De Koln Ztg. daarentegen zegt, dat het schrijven was onderteekend door slechts 160 Muzelmannen. Ofschoon het tengevolge van de censuur op de telegram men moeielijk is iets bepaaldt omtrent de geheurtenissen in Portugal te vernemen, moet de toestand er zeer ernstig zijn. Feitelijk verkeeren Lissabon en Oporto in staat van beleg. Gene- raals en hoofdofficieren worden door het Ministerie de Castro van republikeiusche neigingen verdacht, doch de bij hen gedane huiszoekingen zijn zonder resultaat gebleven. Te Oporto neemt de beroering toe onder de kooplieden en fabrikanten, die tegen de financieele plannen van de regeering gekant zijn. De aanhangers van het ministerie blijven de republiekeinen beschuldigen, de ontevredenlieid in het land welke een dreigend karakter heeft aangenomen, te voorschijn geroepen te hebben. De regeering heeft den gouverneur van Oporto uit zijn ambt ontzet en vervangen door een mariueofficier. President Kriiger heeft aan de Duitsche regeering een klomp Transvaalsch goud ten geschenke ge- zonden. Het voorkomen van goud aan klompen is in de Transvaal een groote zeldzaamheid en daarom is die klomp, afgescheiden van zijn waarde aan goud f 3600 van groote wetenschap- pelijke waarde. Het goud zal in het museum der //Berg-akademie" te Berlijn worden bewaard. Ook aan andere wetenschappelijke instellingen is zulk een geschenk toegedacht. In het rapport der nijverheids-commissie wordt voorgesteld vrije invoer van dynamiet en verlaging van het spoorwegtarief voor de benoodigdheden in z/Uw oordeel in deze omstandigheden heeft niets te beteekenen," hernam mijn huisgenoot vol bit- terheid. //Het komt er niet op aan wat men verricht heeft, maar wat men den lieden doet gelooven dat men heeft gedaan. Maar dat is niets," ging hij, na een oogenblik, weder opge- ruimd voort. //Ik zou dit onderzoek voor niets ter wereld hebben willen missen. Ik herinner mij niet dat ik ooit een belangwekkender geval heb ontmoet. Hoe eenvoudig het ook zijn mocht, er waren zeer leerrijke zaken aan verbonden." //Eenvoudig herhaalde ik. Ja, op mijn woord, ik kan het moeielijk anders noemen," zeide Sherlock Holmes, die over mijne verbazing moest glimlachen//En het beste bewijs voor zijn grooten eenvoud is, dat ik, zonder behulp van iets anders dan een paar hoogst alledaagsche gevolgtrekkingen, in staat was binnen de drie dagen de hand op den schuldige te leggen." z/Dat is zoo," beaamde ik. z/Ik heb u reeds uitgelegd, dat al wat buiten- gewoon is, veeleer tot leiddraad dan tot struikelbok dient. Bij het oplossen van een soortgelijk vraag- stuk is de hoofdzaak achteruit te kunnen redeneeren. Dat is eene zeer nuttige gave, die trouwens ge- makkelijk genoeg is, maar door de meeste menschen verwaarloosd wordt. In de dagelijks voorkomende gebenrtenissen des levens is het dienstiger vooruit te blikken, en daardoor laat men het andere na. Gij zult vijftig lieden aantreffen, die synthetisch kunnen oordeelen, tegen een die de kuust van ontleding verstaat." z/Ik moet bekennen," zeide ik, //dat ik u niet goed begrijp." de mijneu. Wordt dit geweigerd, dan stelt de commissie naasting voor. Het rapport bevat ook voorstellen omtrent den Kaffer-arbeid en wil hun, mits met mate, sterken drank verschaft zien. Heden heeft op het Loo een diner ten hove plaats, ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Kouingin-Regentes. Na het diner zouden de gasten zich vereenigen in de comediezaal, waar voor dezen intiemen kring een opvoering zal plaats hebben, gearrangeerd door H. M. de Koningin met eenige dames en heeren der hofhouding. Het programma van den feestavond is een verrassing voor de Koning-Regentes en is daarom zooveel mogelijk geheim gehouden. Tengevolge van zijne benoeming tot lid van de Tweede Kamer zal de heer Th. M. Ketelaar in de onmogelijkheid geraken om zijne taak als eerste-onderwijzer te Amsterdam te blijven ver- vullen. Burgem. en Weth. hebben, in overleg met het schooltoezicht, getracht een vorm te vinden, waar- door de heer Ketelaar, buiten bezwaar van de gemeentekas, in het kader van de onderwijzers en in zijn rang van eerste-onderwijzer kan blijven gehandhaafd en tevens kan blijven bijdragen, zoo voor zichzelf als voor vrouw en kinderen, in het pensioenfonds van Rijk en Gemeente. Het best dunkt B. en W. dat besloten worde dat er in plaats van drie, vier eerste-onderwijzers aan de betrokken school zullen zijn. Door eene dergelijke regeling, die door de be noeming van een vierden eerste-onderwijzer aan die school gevolgd zal moeten worden, worden de belangen van de andere eerste-onderwijzer niet geschaad, blijven de belangen van den heer Kete laar, ook ten opzichte van zijn pensioen, beschermd en wordt voor hem de gelegenheid opengelaten om, bij zijn eventueel aftreden als lid van de Tweede Kamer, terstond weder als eerste-onder wijzer in functie te treden. Een voorstel in dien zin is bij den raad ingediend. Volgens den Gaulois zou de Nederlandsche consul te Athene de leden van het Philhelleensche legioen hebben aangespoord, de reis naar Neder land te aanvaarden om dienst te nemen bij het Oost-Iudische leger. Een aantal Grieken zou zeer waarschijnlijk aan deze uitnoodiging gehoorgeven. z/Daar was ik bijna zeker van. Laat mij pogen het u nader op te helderen. De meeste menschen zullen, wanneer gij hun eene reeks van geheurte nissen vertelt, u voorspellen wat daarvan het ge- volg zal zijn. Zij zijn bij machte zich die voorvallen te verbeelden en er uit af te leiden dat daaruit iets voortspruiten moet. Slechts zeer enkelen zouden bij machte wezen, indien gij hun een uit- slag mededeeldet, uit eigen beweging op te maken welke oorzaken tot dien uitslag leidden. Deze gave is die, welke ik bedoel, als ik spreek van achterwaarts redeneeren of ontleden." z/Nu vat ik het." z/Welnu, dit was een geval, waarin gij voor de gevolgen stoudt en al het overige zelf hadt uit te vinden. Laat mij thans beproeven u de verschil- lende sporten in mijne redeueering aan te toonen. Om met het begin aan te vangentoen ik, zooals gij weet, het huis te voet naderde, was mijn geest volkomeu vrij van alle mogelijke indrukken. Mijn eerste werk was, natuurlijk, den weg te bekijken en daar, ik heb het u reeds gezegd, zag ik duidelijk de sporen van een cab, die, volgens mijn ingesteld onderzoek, daar gedurende den nacht geweest moest zijn. De smalle tusschenruimte tusschen de wielen bewees mij dat het een cab en geen eigen rijluig was geweest. De gewone Londensche huurkoets is veel nauwer dan de coupe van een heer. z/Dit eene punt was dus reeds gewonnen. Ik liep daarop langzaam het tuinpad op, dat geluk- kigerwijze bestond uit een kleigrond, bijzonder geschikt tot het ontvangen van indrukken. Zonder twijfel kwam het u slechts voor als een platgetreden reep modder, maar voor mijn geoefend oog droeg elk der afdruksels daarop eene beteekenis. Er is 'tis de groote vraag of het bericht juist is, de Gaulois heeft bij zijn eerste onjuistheid het leven niet verloren. Daarenboven onze mannetjes kun nen het in Atjeh wel zonder vreemde hulp klaar spelen Bij de politie te Amsterdam kunnen 4 jongelieden geplaatst worden, die een opleiding wenschen voor surnumerair. Salaris ontvangt de surnumerair niet. Hij moet een licht examen in de moderne talen afleggen en van aardrijkskunde en geschiedenis eenigszins op de hoogte zijn. Na een jaar ongeveer legt hij examen af voor inspec- teur 3e kl., en geniet dan een jaarwedde van f 900 en 100 voor uniformkleedingdaarna kan een geregelde opklimming plaats hebben. Aan vele bladen is door den heer Oscar Carre een schrijven gericht waarin hij bericht, besloten te hebben de exploitatie van het Koninklijk Nederlandsch circus met September, na afloop der voorstellingen te Scheveningen te staken. De vele rampen, waardoor hij gedurende delaatste jaren getroffen werd, zijn oorzaak dat hij niet meer de geestkracht bezit om de zaken naar de eischen des tijds voort te zetten. Hij dankt verder het Nederlandsch publiek voor de belangstelling waarin hij zich zoovele jaren heeft mogen ver- heugen en beveelt zich en zijn gezin in vriendelijk aandenken aan. In het Wkbl. voor de Burg. Adm. lezen wij het volgende Te Weesp is sedert een paar weken een kwestie aan de orde, welke bij velen der ingezetenen groote belangstelling wekt. De tegenwoordige burgemeester aldaar is lood- gieter en zinkwerker. Eenige zijner vakgenooten hebben nu onlangs in een adres aan Ged. Staten van Noord-Holland er over geklaagd, dat de werkzaamheden van hmn vak ten dienste van de gemeente voortdurend onder een verdekten term worden uitgevoerd of in combiuatie met hem bevriende personen, reden waarom zij verzoeken, dat deze voortaan publiek worden aanbesteed. Dit adres was gezonden naar aanleiding van de herstellingen aan den kerktoren, nu een paar weken geleden, waarin de adressanten wederom eene overtreding zagen van art. 24 der gemeentewet, wijl de werkzaamheden mede verricht werden door personeel, in vasten dienst van den burgemeester- loodgieter. Op dit adres was van hooger hand order ge- komen om de werkzaamheden voorloopig te staken. Dientengevolge is nu reeds geruimen tijd de toren geen tak van de wetenschap der detectives, die zoo gewichtig en tevens zoo veronachtzaamd is, als die van het nagaan der voetsporen. Tot mijnge- luk let ik er altijd bijzonder op en langdurige oefening heeft dat bij mij tot eene tweede natuur gemaakt. Ik zag de zware voetstappen der polilie- agenten, maar ook het spoor der beide mannen, die den tuin door waren gegaan. Het viel ge- makkelijk te zeggen dat zij daar voor de anderen waren geweest, doordien op enkele plaatsen die indruksels geheel en al vertrapt waren door ande ren, die er overheen waren gegaan. Op deze wijze werd mijn tweede schakel gesmeed; ik wist daardoor dat de nachtelijke bezoekers twee in getal waren geweest, de een in het oogvallend groot, zooals ik uit de lengte van zijn stap afleidde en de ander rijk gekleed, te oordeelen naar den kleiuen en sierlijken indruk, door zijne laarzen achtergelaten. //Toen ik de woning binnentrad, werd dit laatste vermoeden bevestigd. Mijn goedgesc'noeide man lag voor mij. Indien hier een tnoord gepleegd was, dan had de lange man hem derhalve begaan. Lr was geen wond op het lichaam van den doode te ontdekken, maar de ontstelde uitdrukking op zijn gelaat verzekerde mij, dat hij zijn lot voorzien had, aleer hij hem had getroffen. Lieden die aan een hartkwaal, of elke andere plotselinge, maar natuurlijke oorzaak sterven, dragen nooit eenig teeken van ontroering op hunne trekkeu. Nadat ik aan de lippen van den doode geroken had, ving ik eene ietwat zure lucht op, en kwam ik tot het besluit dat men hem gedwongen had, vergif in te nemen. Ik leidde het feit, dat men hem daartoe genoodzaakt had, wederom af uit den haat en de vrees door zijn gelaat weergegeven. NEIMSCHE COtRAV l>it bla<l verschijnt daandHg-, Woeuidsg. en Vrijda^avontl, ultgezonderd op Feestdagen, bij den nitgever P. J. V'AI DK lAU'DE te Ter Weuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1