Fransche coupe. Knipcursus voor Damss. Handelsbericbten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. agent of veldwachter het bierhuis naderde en alle vier zich ijlings uit de voeten maakten. Daar de heeren hun gewone taktiek volgden, d. w. z. ieder een anderen kant opliepen, waren zij weldra uit het oog der politie verdwenen. Tegen den middag werden zij echter door een inspecteur van politie en een paar agenten in burgerkleeding in een zijlaan van den Leidschen weg gesnapt, even nadat zij de beurs van een kaaskooper een paar honderd gulden lichter hadden gemaakt. Naar het politiebureau overgebracht, bleken zij in het bezit van veel geld te zijn, zoodat zij blijkbaar een goeden dag hadden gehad en er daarom dan ook niets tegen hadden gehad om zoo spoedig mogelijk naar Amsterdam hun woonplaats af te reizen. Veel lieeft het herhaald waarschuwen tegen de praktijken dier lieden toch nog niet geholpen, daar het hun nog telkens gelukt slachtoffers te maken Een ioud-leerling van de Haagsche hoogere- burgerschool, die daarna zijne studies in Zwitser- land (naar we meenen te Zurich) voltooide, Theo- door Dotneia Nieuwenhuis, heeft zich blijkens een verhaal in de ,/Tel." in den 'Griekschen oorlog onderscheiden. Als arts vestigde hij zich in Fekruari 1.1. te Londen, ohi daar in de ziekenhuizen zijne kennis te verrijken. Toen de oorlog tusschen Turkije en Griekenland uitbrak, begaven zich een aantal jongelieden uit Londen als vrijwilligers naar Athene, en tot dezen behoorde ook de circa 26jarige Nieuwenhuis, wien het aanlokte om op het slag- veld als docter werkzaam te zijnhij vertrok in April naar Athene. Zijn hulp werd dankbaar aan- vaardhij werd onmiddelijk benoemd tot officier van gezondheid met den rang van 2dc luitenant en ging na vijf dagen in de Grieksche hoofdstad vertoefd te hebben, met het bataljon, sterk 900 man, waarbijj hij was ingedeeld, op marsch. Er volgde voor hem nu een zeer harde tijd tveel heen eai weer marcheeren in de bergen, iweinig voedseil, en dat weinige nog elecht (soms iwerd een lam buit gemaakt, aan het spit gebraden en maar zoo, Bonder zout, gegeten)slapen onder den blooten heme!. Het was een leven vol ont- beringen. Sold^j werd weinig genoten slechts 40 lepta, ongeveer i.2$ cent, per dag. Gp 17 Mei kwam zijn bataljon voor het eerst in bet vuur; het stond te Kat' Angorian, op den linkervleugel, terwijl de hoofdmaeht zich te Pomoko bevond. Om half vier begon het gevecht, dat om half 8 eindigde, niet geheel en al ten nadeele der Grieken. Er was nu volop werk voor onzen geneesheer, die onder het gefluit der kogels de gewonden moest verbinden. Het was een gevaarlijke, maar schoone taak, waarin Nieuwenhuis werd gestoord door een bevel van den generaal, hem overgebracht door een adjudant, om onmid- dellijk terug te keeren, daar hij de eenige dokter was en men zijn hulp noodig had, omdat de andere met gewonden terugtrokken, het gebergte in. Bij het licht eener toorts werden des nachts in een schuur de gewonden behandeldkogels en scherven werden uit de wonden gehaald, ver- banden gelegd, tot bevel kwam tot terugtrekken, daar de Turken zich door den rechtervleugel hadden geslagen en de Grieken nu in den rug konden aanvallen. Dat de heer Nieuwenhuis in al deze moeilijke omstandigheden zijn plicht, en meer dan zijn plieht heeft gedaan, bewijzen de eervolle vermel- ding, welke hem bij zijn terugkomst te Athene ten deel viel, en zijne bevordering tot le luitenant. Na nog eenigen tijd in de hoofdstad te hebben doorgebracht, niet in lediggang natuurlijk, kreeg hij zijn eervol ontslag, met den rang van kapitein. Duurder stukje grond dan dat, hetwelk door den raad der gemeente Sneek in zijne Zaterdag gehouden vergadering aanvaard ig, zal zelden ge- kocht zijn. Voor eenigen tijd werd door de gemeente een huis aangekocht en afgebroken ter doortrekking van eene straatmaar men had vergeten, ook een achter dat huis staand houten gebouwtje over te nemen, dat een oppervlakte beslaat van nog geen 4 vierk. meters. Dat hokje behoort aan den heer Van der Veer, die er olie in kooktde grond waarop het staat, behoort of aan de gemeente of aan genoemden heer; daarover bestaat twijfel. Thans heeft de raad besloten, voor dat lapje grond cn dat hokje aan den heer Van der Veer de som van f 1000 te betalen en hem bovendien een stuk grond bij de Stadsbelt, ter groote van 16 M2., in eigendom af te staan, om daarop een oliekokerij en pakhuis te bouwen. Per M2. is dus ongeveer 300 betaald. Te Nijmegen vervoegde zich onlangs een als heer gekleed man, van middelbaren leeftijd, ten huize van mejuffr. P., die van de Hollandsche Credietbank te Amsterdam, op termijnbetaling, een aandeel op een premielot van het ,/Witte Kruis" en andere loten bezat. Onder voorgeven kassier der Hollandsche Credietbank te zijn, kwam hij haar mededeelen, dat op hare loten f 400 was gevallen en dat hij haar over eenige dagen dat bedrag zou komen uitbetalen. Daarvoor moest zij hem hare bewijzen van die loten afgeven, alsmede 15 voor de te maken kosten. Doordien hij precies de nummers dier loten wist op te geven, sloeg mej. P. geloof aan zijne beweringen en stelde hem de loterij-bewijzen ter hand. Wijl zij op dat oogenblik slechts f 5 aan contanten bij zich had, nam de kassier ook daarmede genoegeu, onder voorwaarde, dat de overige 10 bij de uitbetaling van den prijs verrekend zouden worden. De toegezegde uitbetaling is echter achterwege gebleven. Daarentegen heeft een onderzoek door mej. P. bij de Hollandsche Credietbank aan 't licht gebracht, dat op hare loten geen prijs was gevallen en dat het kantoor ook geen kassier had uitgezonden. Blijkbaar is zij dus door den be- zoeker voor 5 opgelicht en is bovendien hare stukken kwijt. Wijl de bedoelde persoon alle kenmerken gaf, dat hij althans voorheen bij de Hollandsche Cre dietbank werkzaam rnoet geweest zijn, zou de directie dezer instelling aan de justitie wellicht wel de noodige inlichtingen kunnen verschaffen, om den pseudo-kassier op te sporen. Intusscheu mogen anderen, die wellicht eerstdaags een dergelijk bezoek kunnen ontvangen, op hunne hoede zijn. In Maison Stroucken werd Maandagavond een meeting gehouden, waarin als spreker voor de kiezers van district IX te Amsterdam optrad de heer W. J. den Boer, volgens den voorzitter pe&ndida"' voor de Tweede Kamer op z'n eigeu houtje.''^ De heer Den Boer, die keurmeester aan het abattoir is, vond, dat het meer dan tijd werd om v-erandering in de pensioewwet te brengen en ver- kJaarde zich een groot voorstander van persoonlijken ddenstplicht. Hij zou bij eene eventueele verkiezing ijj veren voor verplicht lager onderwijs en herhalings- ©nderwijs tot het 14de jaar. Op deze maiaier zouden de kinderen des volks flinke leden der maatschappij worden. Om aan alle kibbelarijen tusschen patroon en werkman een einde te ntaken, moest volgens spreker, door den staat een arbeidersbeurs in het leven geroepen worden. De heer Den Boer, die van den hak op den tak sproag, was van meening dat een werkman minstens 30 cent in het uur toekwam (applaus). Meer op zijn eigen gebied komende, meende spreker dat rijkskeuring op vleesch moest plaats hebbengebeurde dat niet, dan kreeg men een oneerlijke concurrentie van worstfabrikanten en zou de handel hierdoor ge- stremd worden. Verder vertelde hij, hoe het abattoir ingericht was en dat de verdiensten van den hoofd-burgemeester hem een ridderorde hadden bezorgd, (onbedaarlijk applaus). //Ja", zegt spreker nwe kunnen ernstige zaken bespreken en toch vroolijk zijn." (Bravo, bravo, werd overal ge roepen.) Spreker hekelde de boterverkoopers, die op een pond nog een pond en een ,/streepje" toegaven en sprak als zijn gevoelen uit, dat iedereen wetten maken kon. Zoo zou hij bijvoorbeeld als kamer- lid, direct een wet* 'n het leven roepen op keuring van voedingsmiddelen, fruit, melk, groenten enz. (Juist! Juistwerd er geroepen.) De heer Den Boer verklaarde verder, dat hij nooit naar religie vraagt. Hij vraagt alleen Is u mensch (geroep: lust je worst?) De vergadering begint nu een eigenaardigen aanblik te vertoonen. Verschillende heeren en ook sommige dames staan in groepjes te praten, andere gieren het uit van lachen, derden zijn onbedaarlijk in hun toejuichingen. De voorzitter zet zijn hoed op en verlaat zonder een enkel woord te spreken de vergadering en neemt onder het publiek plaats. Algemeen wordt geroependat gaat nietda's niet netjes De voorzitter stoort zich aa- niets en blijft zitten. Een jonge man, zekere Naulneemt den voorzittersstoel in, hamert geweldig, breidt zijn beide handen uit en verzoekt stilte. Een electrisch schelletje doet iedereen verwonderd op- zien, doch onderwijl gaat de heer Den Boer door met spreken. Niemand luistert naar hem. Hij loopt op het tooneel heen en weder en neemt verschillende plastische standen aan om de aan- dacht te trekken. Wij vangen klanken op van algemeen kiesrecht voor de vrouw, wijziging van art. 342 B. W. „De vrouw moet onderzoek naar het vaderschap kunnen doen," zegt spreker. (Een stemDe vrouw zal 't wel weten Een deel der vergadering wordt erg vroolijk en zingt't Is mooi geweest't Is mooi geweest enz. enz. Er heerscht een groote wanorde. De voorzitter zegt, dat er gelegenheid tot debat is. Een der aanwezigen maakt hiervan gebruik en vraagt wat de candidaat denkt over //mond- en klauwzeer" (gelach). Een ander dankt het bestuur voor den genotvollen avond. (bravo bravo Een derde wil weten, tot welke politieke partij de heer Den Boer behoort. //Tot de oud-Luthersche wordt geschreeuwd. Er heerscht thans een onbe- schrijfelijke verwarring, waaraan een einde wordt gemaakt door den voorzitter Nauta, die uit het gesprokene concludeert, dat de heer Den Boer //een boter- en worst-candidaat" is. Nadat de jonge man, die door zijn handig en tactvol optreden ieder's sympathie verwekte, zich onthield van eenige aanbeveling van een of anderen candidaat, doch iedereen krachtig opwekte morgen te stemmen, eindigde deze zonderlinge meeting. Bij de gisteren gehouden stemming behaalde de door minstens 40 kiezers candidaat gestelde heer De Boer drie en dertig stemmen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ten gevolge van dikken mist, de Belgische mail- boot Marie Henriette, gez. A. v. d. Kerckhove, ter hoogte van Duinkerken in aanvaring geweest met een Fransche smak. De mailboot bekwam hierbij slechts lichte schade, maar de vischsloep is met man en muis vergaan. De naam van dit laatste vaartuig, de haven waarin het thuis behoort, alsmede het aantal manschappen, dat zich aan boord bevond is tot heden onbekend. Een barbier te Berlijn, die zijn kind door het raam uit de vierde verdieping op de binnen- plaats te pletter wierp is door de bnren bijna gelyncht. De Canadasche Minister van binnenlandsche zaken heeft waarschuwende woorden gesproken voor hen, die naar het nieuwe goudland, in het Noordwesten van Canada, willen gaan. z/Ik acht het mijn plicht," zeide hij, //iedereen, die voornemens mocht zijn, naar de streek van Youkon te gaan, te waarschuwen, dat hij wel goed mag bedenken, hoe lang de reis is en op welke wijze hij, eenmaal in het land, aan de noodige levensmiddelen zal komen. »Zes weken zijn de kortste tijd voor de ge- meenschap met het fort Coudahv, en dat wel onder de gunstigste omstandigheden. De voorraad levensmiddelen, welken men thans daar in't land kan brengen, is zeer beperkt, en als er veel menschen heengaan zonder bijzondere maatregelen te nemen om zich te voeden gedurende den herfst en den langen winter, dan moet men vreezen voor een hongersnood. //Men moet goed begrijpen, dat de regeering niet op zich kan nemen, de menschen, die, door goudkoorts bevangen, naar dat laud gaan, van levensmiddelen te voorzien. De groote moeilijkheid is die van het vervoer, en er is geen middel om die moeilijkheid nu terstond te boven te komen." Ook een arbeider, die onlangs uit het goud land naar de Vereenigde Staten terugkeerde, hangt een treurig tafereel op van den toestand aldaar. Er zijn al velen (hij zegt zelfs een paar duizend) van honger omgekomen, en het uitgevoerde goud is voornamelijk uit het bezit van goudzoekers, die bezweken onder de ellende en ontberingen. Intusschen houden de berichten van den wonder- baarlijken goudrijkdom in het nieuwe Dorado aan. Yele mannen, zoo verhaalt men, kwamen terug met zooveel goud als zij maar dragen konden. Yoor 22 jaar, in October 1875, verdwaalde in het bosch van Elgin, in Canada, de zoon van Louis Chretien de St. Damase, graaf de d'Islet. Hij werd meegenomen door twee Indianen, die hem, na 14 maanden lang heel slecht behandeld te hebben, aan een circus verkochten, waar men hem opleidde tot kunstenmaker. Op zekeren dag wist hij daar te ontsnappen, maar hij werd weer gevangen genomen. Voor eenige maanden wist hij echter voor goed weg te komen. Men had hem in den circus den naam van Joseph Page gegeven, en daar iemand hem eens had verteld, dat hij in een dorp bij Quebeck was geboren, ging hij daarheen in de hoop zijn ouders terug te vinden. In een der dorpen bij een rivier vernam hij, dat een twintigtal jaren geleden daar een kind was verdwenen. Na inge- wonnen inlichtingen bleek hem evenwel, dat hij in elk geval dit kind niet was. Toen vernam hij in het hotel Biladeau, in Elgin, toevallig, dat een zoon van graaf d'Islet in 1875 verdwenen was. Hij begaf zich onmiddllijk naar de woning van den graaf en werd inderdaad door zijn moeder herkend. Het zomertheater in het Ramonapark te Paducah, een stad van 1215000 inwoners in den staat Kentucky is Zondagavond een prooi der vlammen geworden. Het was bij het slottooneel, waarin een luisterrijk vuurwerk werd afgestoken, dat plotseling de kleeren van een der vertoonsters in brand geraakten. Een paniek op het tooneel ontstond en een nog vreeselijker in de zaal. De ongeveer 600 toeschouwers drongen naar de uit- gangen in ontzettend geweld. Vrouwen en kinderen werden vertrapt. Het geheele gebouw stond in- middels in voile vlam, want toen het vuurwerk niet langer gecontroleerd werd, had het de coulissen aangestoken. Eer alien buiten konden wezen, viel het dak in. De eerste naspeuringen geven de overtuiging, dat er minstens 150 menschen zijn omgekomen. Een diefstal, die zeer noodlottige gevolgen kan hebben, is te Aubervilliers (Panjs) gepleegd. Uit het gasthuis aldaar zijn 23 konijnen gestolen, welke, tot het doen van proefnemingen met smet- stoffen van verschillende besmettelijke ziekten kroep, diphtheritis, typhus, enz. waren ingeent. Men begrijpt, hoeveel ongerustheid deze diefstal heeft verwekt en hoe bang men nu te Parijs is voor het koopen van konijnen. Volgens de dokters zullen de ziektekiemen, als de konijnen zeer goed gaar worden gegeten, geen hinder doen anders wel. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnlieer de Redacteur Vergun mij s. v. p. voor onderstaande een plaatsje in uw veel gelezen blad. De slemming voor de periodieke aftreding is afgeloopen en het is gebleven bij het oude, dus geen verandering, trots de candidaatstelling der lib. dem. kiesvereeniging van vier leden tegen de aftredende ant.-rev. Slechts een ant.-rev. kwam in herstemming met een liberaal, tevens lid der lib. dem. kiesvereeniging. Nu zou toch ieder mensch van karakter denken, dat de leden dier kiesvereeniging den candidaat hunner vereeniging zouden steunen, maar daarvoor moet men Ter Neuzen kennen, want een lid beveelt openlijk den candidaat der ant.-rev. aan. Dit is, hoewel altijd te laken, dan toch nog ridderlijker dan dat een lid van het bestuur dier vereeniging zich zoo bijzonder vroolijk gestemd toont als de candidaat der tegenpartij is gekozen. Waarlijk M. d. R., dat gaat toch al te ver, of zou het ook daarom zijn, dat zoo iemand gepasseerd is als candidaat? Of zouden wij van hem moeten denken, dat hij noch partij noch karakter bezit? U dankend voor de plaatsing, hoogachtend, Ter Neuzen, Juli 1897. W. Hulst, 26 Juli. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,90 a f 48, Engelsch per 12,05 ,t u 12,06 ZEET1JDINGEN. Van 26 tot en met 27 Juli. a Van 26 tot en met 27 Juli werden langs de Oostsluizen alhier 15 binnenvaartuigen op- en 13 afgeschutdoor de Westsl. 7 op- en 2 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 29 Juli. 1.42 1.59 Vrijdag 30 2.17 2.34 Zaterdag 31 2.52 3.9 Zondag 1 Aug. 3.27 3.44 Maandag 2 n 4.2 4.19 Dinsdag 3 4.38 4.57 Woensdag 4 5.16 5.37 Heden overleed mijn geliefde echtgenoot ABRAHAM VAN DER HOOFT, in den gezegenden ouderdom van 85 jaar en 3 maanden. Axel, 26 Juli 1897. Wed. A. VAN DER HOOFT—Vebhedm en Familie. deze betuigen wij onzen harte- lijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden op de 101,te geboortedag van onze moeder, behuwd- en groot- moeder, Wed. H. Moens te Zaamslag. Namens de Familie, P. MOENS. Alle belanghebbenden die genegen zijn deel te nemen aan een op te richten ZUIVELFABRIEK in de kom der ge meente Axel, worden verzocht hunne opgave met het aantal te melken koeien voor of op den 6 Augustus bij een der ondergeteekenden te doen. De Commissie P. J. VAN DIXHOORN. J. J. DE FEIJTER. M. WOLFERT. P. VAN FRAAIENHOVE. JAC. DEKKER. P. DE BRUINE. F. DEKKER. Axel, 24 Juli 1897. Er wordt gelegenheid aangeboden tot het leereij van KNIPPEN en MAATNEMEN, zoowel pe] cursus als bij privaatlessen. Te spreken op Dinsdag, Woensdag e\ Donderdag a. s. bij den heer GOUDSTIKKER, Nieuwstraat, Ter Neuzen. Mej. A. SMITH. Middenprys per 100 kilo: Tarwe f 8,00 a f Rogge f a fWintergerst fa f Zomergerst f a Haver f 6,80 a f Erwten f a fPaardenboonen f a f Duivenboonen f a f Witteboonen f fBruineboonen a fBoekweit f Lijnzaad a f Aardappels f Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo f 1,05 a fEieren per 26 stuks /0,77k a f Er waren ter markt te koop gesteld 21 stuks hoornvee en 37 varkens. Verkocht 9 stuks hoornvee eu 20 varkens. 3 3 Q VLAG. NAAM. M*. Van en naar. Lading. Voor Ter Menten I 26 27 Eng. s.s. idem Belg. s.s. Ann Webster Egret Benmacdui 2241 3492 1623 Londen Liverpool Bilbao stukg. idem ijzer Vail Ter lemen 27 Noor. sch. Fram 378 Arendal ballast Voor (>ent t 26 27 Eng. s.s. idem idem Deens. s.s. Eng. sch. Eng. s.s. Strait Fisher City of Trnro Calder Hafnia Satyr Ralph Creyke 1314 5613 1992 4331 290 1944 Hull Port Tampa Goole Riga Fowey Goole stukg. phosph. stukg. hout pijpaarde stukg. Van Gent t 26 27 Eng. s.s. idem Belg. s.s. Zweed. s.s. Spindrift Gotha Stad Nienport Ornen 2003 1976 1551 2971 Londen Goole Felixtowe Grimsby stukg, idem macadam ledig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3