Gemengde berichten. In de Luthersche kerk te Rotterdam had heden middag het jaarlijksche examen plaats van de leerlingen der doofstommen-inrichting aldaar. Volgens het verslag levert het onderwijs goede resultaten op zooals trouwens bleek bij het examen. Eenige leerlingen, die de school verlieten, reciteerden versjes of hielden een toespraak. De kerk was vol belangstellenden. TER NEUZEN, 2(» Juli 1897. In de op Donderdag 29 Juli a. s., des morgens 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Hangend voorstel betrekkelijk danspartijen in voor het publiek toegankelijke niet vaste lokalen aanbieding gemeenterekening 1896 rekening commissie grindweg Ter NeuzenHoek 1896 ingekomen geloofsbrievenaanvraag gemeentegrond voor stoepingekomen stukken. Het vermelde bezwaarschrift tegen de te Hulst gehouden verkiezing voor den gemeenteraad is jl. Donderdag ingediend, echter niet door den heer Mr. Van Alphen, doch door drie kiezers onderteekend. Naar gemeld wordt, zou een door de wiel- rijders-vereeniging te Hulst aan Ged. Staten inge- diend verzoek, om bij het onderhoud der provinciale wegen ook te zorgen voor de belangen der wielrijders, tengevolge hebben dat nog dit jaar op den pro- vincialen weg van Hulst tot Walsoorden een flink pad ter beschikking van de wielrijders zal komen. Philippine. Door het bestuur dezer gemeente is aan de Regeering verzocht om voor het volgend jaar eene subsidie van f 4000 voor het uitdiepen der haven beschikbaar te willen stellen. Dit verzoek wordt gesteund door de //Visschers vereeniging" aldaar, die aan den Minister van Waterstaat enz. een zelfde verzoek heeft verzonden, er op wijzende dat met de f 2000 die dit jaar verwerkt werden slechts een gedeelte der haven was uitgediept, waardoor alleen de schuiten van hen die mossels moesten lossen een ligplaats konden vinden, maar de overigen, die evengoed havengeld betalen, niet. Tegen het afbrokkelen van de kanten der havengeul, dat volgens adressanten hoofdoorzaak is van het verzanden der haven en vaargeul, wordt aangedrongen op het leggen van een dam van rijswerk langs de geul. Nog is een adres verzonden, aandringende op uitdieping der spuikom, een werk dat van 12 tot 15 duizend gulden zou kunnen kosten. Hontenisse. Herstemming gemeenteraad. Getal kiezers 642, ingeleverd 329, onwaarde 18, geldige 311 biljetten. Gekozen J. B. van de Velde met 156 stemmen, J. B. Joossen had 155 stemmen. IJzeildijke. Alhier zijn bij de gehouden herstemming tot leden van den Raad gekozen Er. Th. de Jaeger met 170 en J. B. Antheunis (aftr. lid) met 120 stemmen. De Koninginnen hebben 400 gezonden voor de slachtoffers van den brand te Staphorst. Donderdag geraakte nabij de Texelsche hors een der opvarenden van de stoomkanonneerboot Sperwer overboord. De commandant van het schip, de luitenant ter zee 2de klasse H. J. Bol- dingh, sprong den matroos die niet zwemmen kon, na en had het geluk hem te kunnen grijpen en boven water te houden tot men met een vlet te hulp kwam en beiden oppikte. De luitenant van wiens krachten te veel gevergd was, verloor daarop het bewustzijn en moest na aankomst der kanon- neerboot te Nieuwediep, aldaar in het marine- hospitaal worden opgenomen. Te Gorinchem liep een 3jarig kind bij de buren in huis, waar een pot kokend water stond het viel daarin en bekwam zoodanige braudwonden dat het kort daarna bezweek. Door den kleerbleker S., aan den Jutphaaschen weg te Utrecht, werd Yrijdagavond uit een gesloten secretaire, die in de slaapkamer staat, een bank- biljet van f 200 vermist, zonder dat eenig spoor van gepleegd geweld was waar te nemen. Een onderzoek, door S. ingesteld, had tengevolge dat al spoedig de verdenking viel op zekeren M., die als timmerman Vrijdag in de nabijheid van die kamer had gewerkt. Dat men zich hierin niet had vergist, bleek Zaterdagmorgen, toen de politie, nadat van het gebeurde aangifte was gedaan, een streng onderzoek instelde, waarvan het gevolg was, dat M., die in zijn woning werd gearresteerd, al spoedig bekende den diefstal te hebben gepleegd, met gebruikmaking van de sleutels welke hij op de tafel had gevonden. Van de ontvreemde gelden waren nog maar weinige guldens verteerd de rest werd nog in het bezit van den ontrouwen werkman geworden. z/Stangerson liet toen alle tegenkanting varen, en sprak nog enkel met hem af dat, zoo hij den laatsten trein mocht misloopen, hij zich bij hem voegen moest in Holliday's familie-hotel. Drebber antwoordde hierop dat hij vbor elven terug zou zijn en verliet het station. (Wordt vervolgd.) Schipper V. te Haarlem vermiste ei dagen geleden twee biljetten van 1000. Een som van 300 aan baar geld had men laten liggen. Hij deed aangifte bij de politie en bij onderzoek bleek dat zijn echtgenoote, waarvan hij gescheiden leeft de dievegge was. Deze vrouw, die te Amsterdam woont, was eens overgekomon. Zij trad de woning van haar man binnen, vond dezen niet thuis, stuurde de doch ter uit en pleegde toen den diefstal. V. had het geld pas ontvangen als koopsom voor twee huisjes, die hij verkocht had. Zaterdagmiddag werd te Rotterdam een jongeije van 3 jaar door de moeder in het ziekenhuis gebracht, dat in de woning van eene buurvrouw waar het vertoefde terwijl de moeder uit werken was, met een stoel omgevallen was en een pot kokend water, die op den vloer stond, over het lichaam had gekregen, waardoor het levensge- vaarlijke brandwonden bekomen had. Hoe lang zou dat duren Te Drachten werd aan eene kat die jongen had een jong ratje voorgeworpen. In plaats van het op te eten, bracht zij het heel voorzichtig in het nest bij de jonge katjes en ging het dadelijk zogen. Die vriendschappelijke houding duurt nog steeds voort! De politie te Amsterdam heeft Zaterdag de hand gelegd op een ontrouwen bediende der ontvang- en betaalkas aldaar, die onder een valschen naam een betrekking had verkregen, doch nu een oude bekende der justitie bleek te zijn. Onder den naam van Rienst had hij in de laatste jaren bij versehillende Amsterdamsche firma's als kantoor- of winkelbediende gewerkt. Omtrent den diefstal van vier aangeteekende brieven, bestemd voor Leiden, wordt nog het volgende medegedeeld De postzak werd aan het postkantoor te Leiden aangebracht met een gat in den bodem. Den volgenden dag werd de adviesbrief ineengefrommeld op de binnenplaats van het postkantoor aldaar gevonden, natuurlijk zonder de bijbehoorende aan geteekende brieven. De berooving heeft vermoe delijk plaats gehad op het traject tusschen Rot terdam en Leiden. Tegen een paar opgeschoten knapen te Veenhuizen, die een kat met petroleum hadden begoten en in brand staken, is proces-verbaal opgemaakt. Het beest is gestorven. Donderdag geraakte een 24jarige werkman in de papierfabriek te Venlo tusschen de machine beklemd en zoodanig gekwetst, dat hij een uur daarna is overleden. Voor de Haagsche rechtbank deed zich Vrijdag het eigenaardige geval voor, dat een be- klaagde (gedetineerde), die zich reeds eenigen tijd in voorloopige hechtenis bevindt, en wiens zaak voor onbepaalden tijd werd uitgesteld, het verzoek deed om in hechtenis te mogen blijven. De rechtbank wees evenwel het verzoek af en gelastte de invrijheidstelling van den man. Bij zekere J. F., landbouwer en tevens logementbouder voor de mindere klasse, te Brakel, overnachten verleden week twee mannen. 's Avonds kwam de boerlogementhouder met zestig gulden van de aardappelbeurs thuis. De gasten waren bij het tellen en wegbergen van het geld aanwezig hun plan was gemaakt, zij zouden den volgenden ochtend den boer helpen met aardappelen rooien Een der helpers voelde zich echter 's morgens ongesteld, de andere ging mee, doch was het delven van aardappelen spoedig moe, voorgevende nieuwsgierig te zijn naar zijn kameraad. Toen de boer later thuis kwam, waren de gezonde en de gewaande zieke verdwenen, en bovendien ook de zestig gulden. Het is de politie niet gelukt de dieven te achterhalen. Een bewoonster der Tolhuisstraat te Tiel bemerkte Donderdag dat de vloer der kamer, waarin zij was plotseling begon te verzakken. Alle moeite werd gedaan om het huisraad te redden, doch de vloer zakte steeds dieper weg en eenige meubels, waaronder een kast met linnengoed, moesten later opgevischt worden uit een beerput, waarvan het bestaan onder de woning niet bekend was. Een spoorwegwerker der H. IJ. S. M. vond Donderdagmiddag langs de lijn tusschen het IIol- landsche spoorstation van Den Haag en Rijswijk een portefeuille, inhoudende een credietbrief tot een bedrag van 700 pond sterling. Aan de eene zijde staat //J. H. Snitsler", aan de andere zijde //First National Bank, Chicago." De man gaf het ge- vondene aan den stationchef, die er de politie mede in kennis stelde. Sedert het begin der vorige week vermistte men te Delft een 6jarig knaapje. Vrijdag werd het levenloos uit een gracht aldaar opgehaald. Een verslag van een rechtszaak over een vechtpartij, gevolg van het rijden van wielrijders op een voetpad, begint de berichtgever der //Arnh. Ct." aldus Men zegt dat ergens in een clubhuis van wiel rijders een borstbeeld is geplaatst van Cicero en dat op de vraag van een vreemdeliug, waarom dat beeld daar gesteld was, geantwoord werd //Wei, Cicero is de patroon der velocipedisten, want hij heeft reeds den tandem gekend, daar hij zijne redevoering tegen Catilina begon met de woorden ffquousque tandem." Zij, wien het denkbeeld toelacht, dat reeds de Romeinen rijwielen gekend hebben, zouden daarvoor een nog steviger grond kunnen vinden in het bekende z/tandem fit surculus" want zeker scholier ver- taalde dit aldus //uit den tweewieler (circulus) ont- staat de tandem." Donderdag werd te Deventer in den IJsel door de cavalerie een buitengewone zwemoefening gehouden met paarden. Hierbij werd gebruikt de cavalerieboot, zijnde een opvouwbare boot, welke boot bestaat uit vier elk afzonderlijk waterdichte gedeelten. De kapitein der pontoniers, baron Van Wassenaer van St. Pancras, die met eenige pontoniers en een onder- officier voor deze oefening over was, gaf heeren officieren, zoowel te Deventer als te Zutfen in garnizoen, een definitie der boot en deed zien op welke wijze in minder dan geen tijd met deze boot gevaren kan worden. Het practische voordeel dezer boot is nl. dat de cavalerie deze boot als bagage zeer lichtelijk kan meenemen. De paarden werden daarna met vieren en zessen tegelijk over den IJsel gebracht. Een zeer interessant gezicht was, toen de luitenant der cavalerie Meijer te paard over den IJsel ging, gevolgd door zijn trouwen foxterrier, die midden in de rivier zijn baas op den rug klom. Ook de luitenant Reijgersberg Versluys zwom te paard den IJsel over. Deze interessante oefening werd door de muziek opgeluisterd en door vele toe- schouwers zoowel te land als in roeibooten te water bijgewoond. De generaal, inspecteur der cavalerie, die ook tegenwoordig zou zijn, heeft de oefening niet bijgewoond. Te Amby bij Maastricht heeft zich een muziekkorps van 24 leden gevormd. Geen provinciaal heeft zooveel voorliefde voor de muziek als de Limburger. In dit gewest telt iedere stad hare muziekkorpsen, ieder dorp zijne muziekvereeniging, ja bijna elk gehucht zijn fan- farekorps. Verwonderlijk mag het heeten, dat in die dorpen en gehuchten de boeren, die den ge- heelen dag moeten ploegen en zwoegen, des avonds nog zooveel lust gevoelen om zich nog eenige uren aan deze kunst te wijden. Dit is waar- schijnlijk toe te schrijven aan de medewerking van de riike landheeren, die in deze zaak steeds belang stellen. Dikwijls komt het voor, dat deze de benoodigde instrumenten, af komstig van de bekende Maastrichtsche firma Korn Korsmit, aan de gezel- schappen van het onder hunne bevelen dienend personeel cadeau doen. Hoe het zij, de beoefening der muziek krijgt in Limburg hoe langer hoe grooter afmetingen en heeft gevolg, dat velen hun tijd beter besteden, dan in de kroeg dikwijls het geval is. Men schrijft uit Utrecht aan de N. R. Ct. Omtrent de ontvreemding van tal van kostbare platen en teekeningen uit het archief van de fundatie van Renswoude, zijn nog de volgende bijzonder- heden bekend geworden. Het had reeds eenigen tijd de aandacht getrokken van den directeur, dat de levenswijze van de beide in het gesticht wonende studenten weinig overeensteinde met de middelen, die hun daartoe ten dienste stonden. Hun ge- dragingen werden nagegaan en toen daarop spoedig ontdekt werd, dat zij telkens het gesticht verlieten met een of ander voorwerp bij zich, werd hen iemand nagezonden, waardoor men tot de ervaring kwam, dat de beide jongelieden platen verkochten in den winkel van een in een vrij stille straat wOnenden handelaar in alles. Dit gaf aanleiding tot onderzoek en tot hun arrestatie. Alle platen uit het archief, in de portefeuilles, waarin zij met de ontvreemde waren opgeborgen, zijn in beslag ge- nomen en bevinden zich ten getale van 240 op het paleis van justitie. Onder de ontvreemde en verkochte stukken moeten zich zeer kostbare prenten, o. a. nog een van de hand van Rem brandt bevinden. Vele dier stukken hebben, zooals de opkooper beweert, reeds hun weg naar Engeland gevonden, zoodat die waarschijnlijk onherroepelijk voor Renswoude's archief verloren zijn. Naar het schijnt is bij den opkooper, ofschoon sommige der te koop aangeboden teekeningen het stempel der stichting droegen, het vermoeden niet opgekomen dat de hem niet bekende hier studeerende jongelui zich aan diefstal schuldig gemaakt zouden hebben. Een minder gunstige indruk moet evenwel te weeg gebracht zijn door de omstandigheid, dat toen, na het bekend worden van den diefstal, de directeur zich bij hem vervoegde om een paar platen, op wier bezit de stichting grooten prijs stelde, terug te koopen, de opkooper, die daarvoor slechts zestig gulden betaald had, er voor niet minder dan duizend gulden weer afstand van wilde doen. De zaak wordt door den rechter van instructie ernstig onderzocht en het is te verwachten dat zij nog in Augustus a. s. ter openbare terecht- zitting zal behandeld worden. Te Antwerpen kwam een schoenmaker, die in onmin met zijne vrouw leefde, beschonken thuis er ontstond een woordenwisseling en de man loste een schot uit een revolver, dat echter miste. Hij ging daarop heen. In een vlaag van wanboop verliet de vrouw kort daarop het huis met hare vier kinderen en wierp zich met hen in een vesting- gracht. Door ijlings toegeschoten hulp werden de moeder en twee der kinderen geredde andere twee verdronken. De man, die berouw kreeg, poogde zich voor het hoofd te schieten hij werd zwaar gewond in het hospitaal opgenomen. Te Brussel reed Woensdagochtend een bruidegom met zijn bruid en wederzijdsche familie in een reeks van rijtuigen naar 't stad huis om te trouwen. Daar komende moest men, helaas, ver- nemen dat al de ambtenaren van den burgerlijken stand wegens de //natiouale feesten" waren uit- gegaan, na alles op slot gedaan te hebben, zoodat burgemeester Buls, hoezeer ook bereid om hen te helpen, dit ook niet kon en men onverrichter zake moest terugkeeren. le, Irankfort zette een koopman met een z/kapitaal van 350 mark eene zaak op en failleerde na eenigen tijd met een passief van ongeveer 400,000 mark. De Duitschers behoeven dus niet te veel op de Nederlandsche flesschentrekkerij te schimpen. )p de Elbe bij Hamburg is een stoombootje met een 45tal werklieden omgeslagen, toen de opvarenden, vreezend door een groote stoomboot aangevaren te zullen worden, naar de eene zijde van het bootje opdrongen. Daar er dadelijk hulp bij de hand was, slaagde men er in, 39 personen te redden, maar 6 worden vermist. Een lijk, dat van den machinist, is reeds gevonden. Uit Amerika wordt weer een geval gemeld van het lynchen van een neger. In Georgia werd een neger beschuldigd een jong blank meisje te hebben mishandeld. Donderdag bracht men hem naar de gevangenis te Atalanta, waar men hem voor de woede van het volk veilig dacht. De trein die hem vervoerde, werd echter onderweg opgehouden, en een volksmenigte sleurde den neger uit zijn wagen. Hij werd toen opgehangen en voor hij dood was werd zijn lichaam met geweer- kogels doorboord. Daarna verbrandde men zijn lijk. eetl kerk te Sevilla heeft men in een afgelegen vertrek 26 kinderlijkjes gevonden, som mige reeds in verregaanden staat van ontbinding, andere van pas gestorven kinderen. Er is in deze nog niets geen licht opgegaan. Schooljongens, die met een kameraadje twist krtgen, wierpen hem met steenen, waarvan er een net voorhoofd raakte en den knaap bewusteloos deed neerstorten. Meenende dat hij dood was, be- groeven de anderen hem, om hun misdrijf te ver- bergen. De zaak lekte uit en een paar uren later werd het slachtoffer opgegravenhij haalde nog adera, maar stierf toch weldra. Dit geval wordt gemeld uit Udine, een plaatsje aan de Adnatische zee, wel wat ver afdusomde juistheid te onderzoeken. Is 't echter al niet waar misschien, voor den belangstellenden lezer doet het toch den zelfden dienst. 1 e Leith heeft een werkman zich verdronken. In een brief, op zijn lijk gevonden, vertelt hij dat hij sterven moet, omdat hij zijn vrouw, zijn I oily, met meer onder de oogen kan komen. Zij had het laatste wat zij bezat tot haar trouwring toe, verpand om haar man geld te bezorgen om op de wedrennen te wedden. Maar alle paarden waarop hij het gehouden had, hadden verloren. En nu was het uit. Hij hoopte, dat als zijn 1 oily hertrouwde, zij een betere man zou krijgen. De jury van den coroner besliste dat hier een geval was van //zelfmoord in krankzinnigheid" bedreven. Ongeveer drie jaren geleden verbrandde te Brussel onder geheimzinnige omstandigheden, de //Pole Nord", een groot cafe-chantant. Een jaar geleden kreeg het parket een brief van een Belg, die te Oran woont, meldende ,/dat hij den dader kende en, als men hem naar Brussel deed komen, hij de noodige inlichtingen zou geven Men deed onderzoek en vernam, dat die Belg een aantal misdrijven op zijn geweten had, voordat hij zich naar Algiers begaf. Te Oran zelf werd hij tot verscheidene jaren gevangenis- straf veroordeeld. De Belgische justitie hechtte met veel waarde aan den brief. Nu echter ont- ving het parket een brief, door tusschenkomst der Fransche justitie, verder een dossier, alsook een brief aan den gouverneur van Algiers gericht, waarin dezelfde beweringen van denzelfden Belg voorkwamen. Hij zegt daarin, een zoon te zijn van een goede familie, die van het eene kwaad in het andere vervallen is en nu door gewetens- w roeging gekweld wordthij Jijdt aan een borst- kwaal en zal niet Jang meer leven. Er zijn, zoo meldt de brief, twee medeplichtigen bij dien brand, waarvan hij het adres en den naam opgeeft. Hij zelf kocht het poeder en gemelde personen maak- ten een soort van ontploffend werktuig. Al de bijzonderheden, die de briefschrijver opgeeft, heb ben schijn van waarheid, en de twee medeplichtigen zijn menschen, tot alles in staat. De scheikundige der militaire school, Gody, verklaarde indertijd, dat er bij den brand wel sprake kon zijn geweest van een bom. Pastoor Kneipp verdiende in de laatste jaren groote sommen. Alleen het verlof aan de Mun- chener firma Kathreiner tot den verkoop van Malzkoflie bracht hem 220,000 Mark aan perctnfen op. Aan auteursrechten voor zijne werken ontving hij 280,000 Mark en aan arts honoraria en ge- schenken nog meer. Kneipp gebruikte echter nagenoeg niets voor zichzelf, maar besteedde het geld aan weldadige doeleinden. Voor den bouw van het oude kurhuis gaf hij 103,000 Mark, voor het kinderhospitaal 284,000, voor het Kneippianum 75,000, voor de meisjesschool 60,000, voor de armenkas van Wiirishofen 10,000, voor het seminarie te Dil— lingen 30,000, aan kleinere giften 10,000 Mark, om niet te spreken van wat hij aan de armen gaf.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2