Gemengde berichten. In de verschillende belastingwetten wordt met strengheid opgetreden tegen alien, die smok- kelen. Uit een geval dat ons dezer dagen uit de gemeente Dinxperloo werd medegedeeld, blijkt, dat men bij de personeele belasting nog niet tegen alle middelen, waarbij men de schatkist zoekt te benadeelen, maatregelen heeft getroffen, zegt de ,/A.rnh. Ct." Voor eenige weken vond de schatting van het mobilair plaats. Dat de schatters in aantocht of te wachten zijn, daarop heeft men op een dorp al spoedig zijn aandacht gevestigd. De schatters bezochten ook een aanzienlijk ingezetene, die het vertrouwen van het grootste deel der burgerij heeft gewonnen door de verschillende eereposten die hij bekleedt. Zij vonden bij dien man, bij wien een pasgetrouwde zoon inwoont, zulke ver- sleten meubels, dat de schatting slechts weinig kon bedragen. Eenige dagen later gaat een der schaters weder voorbij en ziet van verre, dat het huis, voor eenige dagen door hem bezocht, veel in aanzien gewonnen heeft. Hij treedt nader, waagt het, een kijkje door de ramen te nemen, en ziet, dat de oude voor nieuwe meubelen heb- ben plaats gemaakt en er de iudruk nu werkelijk is, zooals men dien bij een man van dien stand zou verwachten. De schatter kijkt wel verdrietig, dat hij op die wijze was misleid en menschen, die een naam te verliezen hebben, voor eenige guldens de schatkist niet geven wat haar toekomt. Er is echter niets aan te doen de man is eenmaal geschat en daarmee uit. De misleider heeft loon van zijn werk. Zou hij dit echter ook hebben kunnen doen bij de vermogens- en bedrijfsbelasting of bij eenige aan- gifte van cijnsbare goederen Men deelt een geval mede, dat een jongen geplaatst eerst in het Rijksopvoedingsgesticht de Kruisberg en daarna op Veldzicht te Avereest, thans nu hij uit deze rijksinrichtingen is ontslagen, geen enkel vak goed kent, tengevolge van het in genoemde inrichtingen gevolgd stelsel. De bedoelde jongen werd n.l. eerst drie maanden op deboekbinderij geplaatst, kwam daarna drie maanden bij den veldarbeid, vervolgens een gelijken tijd aan de lijnbaan, aan de mandenmakerij en eindelijk werd hij op den timmerwinkel werkzaam gesteld, waar hij op verzoek van den vader tot zijn ontslag mocht blijven, zoodat hij hier ruim eenjaarbezig was. Van eigenlijk timmeren leerde hij echter weinig; de knaap kan schopstoelen, potlepels en dergelijke dingen maken, maar van het timmeren van een deur of een kozijn heeft hij geen verstand. Dit bewijst wel dat het stelsel van opvoeding in de rijksinrichtingen gevolgd, verkeerd is. Indien men de tot rijksopvoeding veroordeelden en aange- wezenen werkelijk tot nuttige leden der maatschappij wil opleiden, is wel een der eerste voorwaarden, dat men hen degelijk onderwijs en onderricht geeft en hun voor een vak volkomen klaar maakt. Door de knapen een tijdlang op alle werkplaatsen te zetten, leert men niets goed en bereikt men niets. Verbetering in het stelsel is dus zeer wenschelijk. TER NEUZEN, 21 Juli 1897. Ten raadhuize dezer gemeente werd gisteren door Burg, en Weth. bij enkele inschrijving aan- besteed de levering van petroleum voor de straat- verlichting gedurende 1897/98 (ongeveer 6000 liters). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. F. van Fraeijenhove voor f 6,37 en P. J. Versluijs voor f 5,49$ per 100 L. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. verdriet aan den dag over dit verliesmaar zijne overige vrouwen beweenden haar, en zaten bij het lijk op, gedurende den nacht voor de begrafenis, zooals de gewoonte bij de Mormonen het wil. Zij zaten, in den vroegen morgen, oin de lijkkist geschaard, toen, tot hare onbeschrijfelijke vrees en en verwondering, de deur werd opengerukt en een man met woest gelaat en verwilderde haren, in gescheurde kleederen gehuld, de kamer binnentrad. Zonder een blik of een woord voor de ontstelde vrouwen over te hebben, liep hij op de witte, zwijgende gestalte toe, welke eens de reine ziel van Lucy Ferrier had omsloten. Over haar heen- buigende, drukte hij eerbiedig de lippen op haar ijskoud voorhoofd, en toen hare hand vastgrijpende, nam hij den trouwring van haar vinger af. //Daarmede mag zij niet begraven worden riep hij met een 1 uiden spotlach, en voordat men nog om hulp had kunnen roepen, was hij de trappen afgesneld en verdwenen. Dit voorval was zoo raadselachtig en zoo snel gebeurd dat de waaksters er moeielijk zelf aan geloofd zouden hebben of er audere lieden van hadden overtuigd, ware het geen onloochenbaar feit gebleven, dat de gouden ring, die Lucy als eene gehuwde vrouw deed kennen, verdwenen was. Eenige maanden achtereen bleef Jefferson Hope door de bergen zwerven, een zonderling, woest leven leidende, en steeds in zijn hart den wraak- dorst aanwakkerende, die hem bezielde. In de stad waren allerlei verhalen in omloop, betreffende de verwilderde verschijning, die door de buiten- wijken sloop, en de eenzame bergpassen bespookte. Bij zekere gelegenheid floot er een kogel door Stangerson's venster heen, en kwam op een voet afstands van hem in den muur terecht. Op een anderen keer dat Drebber onder een klip doorliep, Bij Kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van den Nieuwehavenpolder de heer P. B. de Badtstot dijkgraaf van den polder Van Al stein de heer J. A. J. B. M. G. Seijdlitztot dijk graaf van den polder Melo de heer J. Verhaegen in het bestuur van den polder De Looze, tot dijkgraaf A. Scheele en tot plaatsvervangend dijkgraaf R. Scheele in het bestuur van den polder Noord bij Neuzen, tot dijkgraaf F. Dekker en tot plaatsvervangend dijkgraaf A. de Bruijnetot plaatsvervangend dijkgraaf van den polder Kleine Stelle E. van de Walletot plaatsvervangend dijkgraaf voor den polder Alteklein T. Maat; tot gezworen van den polder Pierssens V. Cortvriendt. Door den heer Mr. P. van Alphen, te Hulst, is bij request aan den gemeenteraad aldaar ver- zocht vernietiging der op 13 Juli 1.1. gehouden stemming voor den gemeenteraad, en zulks op grond 1°. Dat een der leden van het stembureau zich gedurende eenigen tijd, toen er gestemd werd, buiten het stemlokaal heeft bevonden. Wegens dit feit is zelfs door de rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt. 2°. Omdat niet de voorzitter van het stembureau het na de stemming op te maken proces-verbaal heeft geteekend, maar een raadslid dat geen lid was van het stembureau. 8°. Dat, volgens't proces-verbaal der gehouden stemming, het bureau eerst zitting heeft genomen, in plaats van 8 uur, te 9 uur; en 4°. Dewijl het proces-verbaal, dadelijk na de stemming op te maken, eerst den volgenden dag is opgemaakt. (Midd. Ct.) Sas van Gent, 20 Juli. Bij het hevige onweer dat gister in dezen omtrek woedde, werd bij den landbouwer F. Daelman een zijner paarden, welke in de weide liepen, door den bliksem getroffen en op de slag gedood. Bij de weduwe de Neve, landbouwster op't gehucht 't Staakje, werd een koe in de weide doodgebliksemd, terwijl hier in den omtrek vele boomen werden verbrijzeld. Op de veemarkt van heden waren aangebracht 16 stieren, 30 ossen, 87 koeien en vaarzen, 8 kalveren en 1 schaap, samen 142 beesten, die alien op 7 stuks na, spoedig aan goede prijzen waren verkocht. Koewacht. In deze gemeente is door de commissie belast met het inzamelen der gelden voor het Nationaal Huldeblijk voor H. M. de Koningin-Regentes ontvangen de som van 44,69. Clinge. Zondag had hier bij gelegenheid van de kermis eene schoone schieting naar omhoog plaats, waaraan 42 schutters deelnamen. Als eene merkwaardigheid dient gemeld, dat de heer C. Dierick, burgemeester te Koewacht, den opper- vogel en den zijvogel schoot, terwijl zijn zoon Ernest den anderen zijvogel, een kalle en daaren- boven nog een kleinen vogei wist te treffen. Vader en zoon hebben dus van de vijf hoofdvogels er niet minder dan vier geschoten. Het tooneel der verwoesting te Poederooien werd Zondag door duizenden bij duizenden menschen bezocht, die niet alleen uit de omgeving, maar van heinde en verre, zelfs uit verafgelegen oorden waren saamgestroomd, Aan //de Zwaan" te Andel werden alleen 2500 personen en een aantal voer- tuigen overgezet. De kastelein Kalis te Andel maakte goede zaken behalve de noodige hoeveel- heid melk en andere dranken waren spoedig 18 vaatjes bier door zoovele dorstige kelen verdwenen, en was de biervoorraad dan ook reeds spoedig op. stortte er een groot rotsblok op hem neer, en ontkwam hij alleen aan een afgrijselijken dood, door zich plat ter aarde te werpen. De beide jonge Mormonen hadden weldra de reden ontdekt van deze aanslagen op hun leven, en voerden her- haalde expedities door de bergen aan, in de hoop hun vijand te vangen en te doodenmaar hunne pogingen bleven onbekroond. Zij waren nu wel gedwongen de voorzorg te nemen nooit alleen of na het vallen der duisternis uit te gaan en aan- houdend hunne woning te laten bewaken. Na verloop van eenigen tijd konden zij deze maat regelen weder laten varen, want er werd niets meer van hun tegenstander gehoord of gezien, en zij koesterden de hoop dat zijne wraakgierigheid ten slotte bekoeld was. Dit was echter zoo weinig het geval, dat zijn dorst naar vergelding nog slechts met den dag toenam. Het karakter van den jager was hard en onbuigzaam en zijn hoofddenkbeeld wraak te nemen, had hem zoo geheel en al overmeesterd, dat het geen plaats tot eenig andere aandoening meer overliet. Hij was echter bovenal een practisch mensch en zag al spoedig in dat zelfs een ijzeren gestel als het zijne onmogelijk de lezenswijze kon volhouden, waartoe hij zichzelf veroordeeld had. Hij werd gesloopt door vermoeienis en gebrek aan voldoend voedsel. Indien hij in de bergen stierf, wat moest er dan van zijne wraakplannen worden P En toch kon zulk een dood niet uit- blijven, als hij op deze manier voortging. Hij gevoelde dat hij daarmede slechts een dienst zou bewijzen aan den vijand, en keerde dus, ofschoon vol tegenzin, naar de Nevada-mijnen weder, om aldaar bij krachten te komen en geld genoeg bijeen te verzamelen om, zonder gebrek te lijden, zijn oogmerk te volvoeren. Te Pijnacker werd een landbouwer, in het veld aan den arbeid zijnde, onverwacht door een losgebroken stier aangevallen. Het woedende dier zou den man zeker hebben gedood, doch werd daarin intijds verhinderd door ijlings toegeschoten hulp van een paar met knuppels gewapende ar- beiders. Vrij ernstig verwond werd de man huiswaarts gevoerd. De brievengaarder te Scharnegoutum, tegen wien kort geleden een klacht werd ingediend bij den inspecteur der posterijen te Zwolle, wegens vermoedelijk ophouden van verkiezingsbiljetten op 23 Juni, is door bedoelden inspecteur geheel in zijn eer hersteld en de klacht alzoo ongegrond verklaard. Naar gemeld wordt is Zondag te Hoogezand een vrouw overleden, naar men vermoedt tengevolge van aan haar toegebrachte mishandelingen. De justitie moet zich reeds derwaarts begeven hebben om een onderzoek in te stellen. Uit Arnhem schrijft men van gisteravond het volgende Op Sonsbeek staat het gebouw, waarin de apos- telenklok, bronzen en marmeren voorwerpen zijn ten toon gesteld, in brand. De brand ontstond in het gebouw //Dante's hel." De zeldzame uur- werken zijn gered, doch het gebouw is totaal vernield. De andere tentoonstellingsgebouwen loopen geen gevaar. De te Leeuwarden door de dames-commissie tot afschaffing van den nachtarbeid voor bakkers aan de huisvrouwen aldaar aangeboden lijst bevat niet minder dan een 4000 tal onderteekeningen van vrouwen uit 'alle rangen en standen, die ver- klaren, gaarne het brood later op den dag te willen ontvangen, indien daarmede de nachtarbeid kan worden afgeschaft. Op sommige plaatsen in den Biesbosch komt men eerst thans door den ondragelij ken stank op het spoor van verdronken beesten, die in uitgestrekte grienden of in gorzen zijn blijven liggen. Voor de tweede maal werd Staphorst met brand bedreigd. De landbouwer B. had uit zijn verbrand perceel een voer hooi gehaald en dit eenige huizen verder aan een steeg laten staan. Een voorbijganger bemerkte, dat er zich vonken door de lucht verspreidden en op zijn geroep van brand kwamen een dertigtal personen toesnellen. Onmiddellijk werd een paard aangespannen en voordat men zich buiten de huizenrij be vond sloegen de vlammen, aangewakkerd door een sterke bries, een huis hoog. Met vereende krachten had men evenwel de voldoening het vrije veld te be- reiken, waar de wagen omgeworpen en de brand gebluscht werd. Zondagavond had te Lage Zwaluwe een hevige vechtpartij plaats, waarbij twee familieleden elkander zoodanig met messen hebben toegetakeld, dat beiden in levensgevaar verkeeren. Aan de papierfabriek te Velzen viel een jonge man in de groote papiermachine, waaraan hij werkzaam was. Daarin werd hij met kracht zoodanig gewrongen door een 10 c.M. nauwe buis, dat een dikke ijzeren stang kromgebogen werd. Het lichaam viel daarop op een gloeienden cylinder, waar het eenige minuten bleef liggen. Eindelijk kon de man uit zijn benarde positie worden verlost. Het lichaam is met zulke zware brandwonden bedekt, dat niet kon worden geconstateerd of lichaamsdeelen gebroken zijn. Maandagnacht ontstond te Herwin bij Ze- venaar, een hevige brand in een arbeiderswoning in den Bettenhoek. Nog 5 huizen werden mede door het vuur aangetast. Alle deze huizen werden Hij had zich voorgenomen hoogstens gedurende een jaar afwezig te zijn, maar eene aaneenschakeling van onvoorziene omstandigheden belette hem de mijnen eerder dan na vijf jaren te verlaten. Maar toch waren, aan het eind van dat tijdsverloop, de herinnering aan het geleden onrecht en zijn dorst naar wraak nog even sterk als op den onvergete- lijken avond, toen hij bij John Ferrier's graf had gestaan. Yermomd, en onder een aangenomen naam keerde hij naar Salt Lake City terug, zonder zich te bekommeren over de vraag wait er van zijn eigen leven "zou worden, indien hij slechts verkreeg wat hij gevoelde dat rechtvaardig was. Hier echter wachtte hem slechte tijdinger was, eenige maanden te voren, eene seheuring onder het uitverkoren volk ontstaanenkelen van de jongere leden der kerk waren tegen de overheid der ouderlingen opgestaan, en de uitslag was geweest dat een zeker aantal der ontevredenen zich teruggetrokken hadden, uit Utah waren ge- gaan en Heidenen geworden waren. Onder hen behoorden ook Drebber en Stangerson, en niemand wist te zeggen waarheen zij getrokken waren. Men beweerde alleen dat Drebber er in geslaagd was een groot gedeelte zijner bezittingen in geld om te zetten, en dat hij als een vermogend man was heengegaan, terwijl de jonge Stangerson be- trekkelijk arm was. Men kon, evenwel, hoegenaamd niet gissen waar zij zich ophielden. Menigeen, hoe wraakgierig dan ook van aard, zou tegenover zulk een hinderpaal, elke gedachte aan vergelding opgegeven hebben, maar Jefferson Hope wankelde geen oogenblik in zijne plannen. Met het kleine kapitaal dat hij bezat, elke bezigheid bij de hand nemende, die hij slechts kon vinden, reisde hij van stad tot stad door de Vereenigde Staten heen, om zijne vijanden te zoeken. Jaar in asch gelegd, slechts enkele meubelen werden gered. Alles was verzekerd. Maandagavond werd een politieagent ter assistentie geroepen in den Nieuwen Vogelenzang te Rotterdam, waar eenige halfbeschonken personen aan het twisten waren. Toen de agent den twist wilde beslechten grepen eenige lieden hem aan, wierpen hem op den grond en sloegen en trapten hem waar zij hem raken konden. Andere agenten daagden tot ontzet van hun makker op. Met de blanke sabel werd ruim baan gemaakt en het ge- lukte een der vermoedelijke daders te arresteeren en naar het politiebureau in de Lange Torenstraat over te brengen. De mishandelde agent moest buiten dienst gesteld worden. De gearresteerde had een vrij ernstige wonde op het hoofd bekomen door een sabel slag. Zondagmiddag is te Rennegem (Egmond Binnen) eene kapitale boerderij met kapberg ver brand tengevolge van hooibroei. Boer en boerin waren afwezig; met groot gevaar zijn de kinderen gered, maar een hunner is zoo deerlijk gebrand, dat het waarschijnlijk niet in leven zal blijven. De geheele inboedel en vijf vette varkens zijn verbrand. Bij een twist, die Zondag te Sittard op een kegelbaan ontstond, werden den voerman J. Rutten van Leyenbroek door zekeren Verstappen van Roermond met een mes verscheiden wonden aan het hoofd en aan het lichaam toegebracht. De dader, die het eerst op een loopen had gezet en later zelfs op een dak was geklommen om uit de handen der politie te blijven, bevindt zich thans in hechtenis. 't Schijnt dat de ,/bekende huizen" te Amsterdam, nu Gedeput. Staten het raadsbesluit tot opheffing goedkeuren, door de politie aanzegging gekregen hebben tot ontruiming. Sedert Zaterdag is op de meeste dier inrichtingen het woord /Hotel" geschilderd Hieromtrent meldt men uit Amsterdam Indien door deze schijnbare verandering, bedoelde huizen inderdaad ontsnappen aan de nieuwe be- palingen, dan zijn wij eerst recht van den wal in de sloot geraakt. Of de politie hier zal kunnen ingrijpen is weer een kwestie die voor beredeneering vatbaar is. Een feit is het, dat de bordeelhoudsters het niet alleen bij het schilderen van het woord //hotel" boven de deuren harer inrichtingen hebben ge- laten neen, ze voldoen sinds eenige dagen aan alle voorwaarden, door de politieverordening aan den hotelhouders gesteld. Zij hebben haar personeel laten inschrijven als kamer-, binnen- en keukenmeiden, leveren elken morgen een nachtlijst in, enz. Het zou den schrijver niet verwonderen als nu van de heusche hotelhouders een heftig verzet is te wachten tegen de nieuwigheid der bordeel- hotels, al ware het alleen omdat ze reden hebben zich in hun ambtelijke waardigheid gekrenkt te voelen. In ieder geval zal de overheid hierin voorziening moeten treffen, daar gevreesd wordt dat Amsterdam in 't buitenland de faam zou krijgen dat alle hotels er bordeelen zijn. Te Gieterveen is een 12jarige knaap zoodanig met een zeis gewond, dat hij kort daarna overleed. Te Osch is gistermiddag omstreeks half een uur, bij een hevig onweder, op twee plaatsen de bliksem ingeslagen. In de Molenstraat is het huis van G. Cox, bewoond door den smid Lodewijks en den klompenmaker Theunissen, getroffen en afgebrand. Wegens gebrek aan water was de brandweer niet in staat den brand te blusschen. Op eenigen afstand van daar is het huis van M. van Erp, gelegen nabij de spoorlijn, dat na den brand van verleden jaar pas was opgebouwd, mede getroffen en in de asch gelegd. Naar men verneemt waren beide perceelen verzekerd. Zondagochtend werd door een rondreizend koopman die in een der logementjes in de Schaven- steeg te Rotterdam verblijf hield aan een aldaar surveilleerenden agent van politie om een beetje tabak gevraagd. Toen de agent van die vraag geen notitie nam, werd de koopman zoo kwaad, dat hij hem een geduchten schop tegen het onderlijf gaf. Dit had zijne arrestatie en overbrenging op jaar verstreek, zijne zwarte lokken verkregen zilveren draden, maar nog altijd zwierf hij voort, als een menschelijke speurhond, enkel en alleen vervuld van het doel, waaraan hij zijn leven had gewijd. Ten laatste werd zijne standvastigheid beloond. Het was slechts de aanblik van een gelaat voor een venster, maar die aanblik zeide hem, dat de mannen, die hij vervolgde, te Cleve land in Ohio woonden, en hij keerde naar zijn zolderkamertje terug, onder het vaststellen zijner wraakplannen. Maar ook Drebber had van uit zijn raam den vagebond op straat herkend en den moordlust in zijne oogen gelezen. Hij snelde naar een der rechters van de stad, vergezeld van Stangerson, die zijn particuliere secretaris geworden was, en verklaarde hem dat zij in levensgevaar verkeerden dank zij de ijverzucht en haat van een vroegeren mededinger. Jefferson Hope werd nog dienzelden avond in hechtenis genomen, en niemand vindende, die borg voor hem wilde blijven, werd hij ver- scheidene weken gevangen gehouden. Toen hij ten slotte weder vrij kwam, ontdekte hij dat Drebber's woning leegstond, en dat hij en zijn handlanger naar Europa waren vertrokkeft. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2