J Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaandere No. 3485. Dinsdag 20 Juli 1897. 37e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zieh bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. Koningin Victoria heeft een schrijven gericht aan al hare onderdanen, waarin zij uit den grond haars harten haar dank betuigt voor de bewijzen van aanhankelijkheid, bij haar regeerfeeft gegeven en hoopt met Gods hulp in staat te zijn, haar plicht te vervullen zoolang zij leeft. Men mag hieruit opmaken, dat er voorloopig geen plannen bestaan, afstand van den troon te doen ten behoeve van den prins van Wales. Uit den gepubliceerden tekst van het rapport der enquete-commissie blijkt nader de overtuiging, dat de door Rhodes achtergehouden depeches niets bezwarends voor Chamberlain of het ministerie van kolonien bevatten en het achterhouden alleen geschied is om den bestaanden indruk van het tegendeel te bestendigen. Rhodes, zegt de com- missie, zou de depeches ongetwijfeld hebben overgelegd, indien de inhoud had kunnen strekken om zijne schuld en zijne verantwoordelijkheid te verminderen. n Daily News" en andere bladen merken op, dat deze beschuldiging hierop neerkomt, dat Rhodes ook chantage zou gepleegd hebben. Het blad zegt, dat Rhodes, Harris en Flora Shaw behooren terecht te staan en indien de nieuwe beschuldiging der commissie kau worden bewezen, dan moet Rhodes worden gestraft met verlies van zijn lid- maatschap van den //privy council." De minister Balfour heeft in het lagerhuis meegedeeld, dat de regeering alle aandacht schenkt aan de zaak van het toekomstig bestuur der landen die onder beheer der Chartered Company staan en met het oog hierop zoowel de directie der Company al de autoriteiten van de Kaap zal raadplegen. Met de vijandelijkheden tusschen Engeland en de Vereenigde Staten, over de robbenvangst, zal het zoo'n vaart niet loopen. Amerikaansche bladen blijken het stuk van Sherman en den toon waarop hij over Engeland spreekt nog scherper te laken dan de Engelsche pers heeft gedaan. Volgens de //Herald" echter heeft Sherman in latere, aan de Engelsche regeering gerichte nota's een nog krasseren toon aangeslagen dan in het publiceerde stuk. Volgens telegrammen uit Londen te Washington ontvangen duren de onderhandelingen over de Beringzee-kwestie voort. Men verwacht, dat er in het najaar een conferentie van Engelsche en Amerikaansche deskundigen te Londen zal bijeen- komen, om over eenige punten van geschil nader te onderhandelen. FEUILLETOIS ROMAN naar het Engelsch van A. CONAN DOYLE. 27) VIJFDE HOOFDSTUK. De wrekende Engelen. Den ganschen nacht door, voerde hun weg door lastige bergpassen en oneffen, met steenen bezaaide paden. Meer dan eens verdwaalden zij, maar Hope's grondige bekendheid met de bergen stelde hen telkens weder in staat het spoor terug te vinden. Toen de morgenstond aanbrak, vertoonde zich een woest maar tooverachtig schoon landschap aan hun oog. Van alle zijden wareu zij omsingeld door de groote, met sneeuw bedekte bergen, die zich tot aan den verren horizon achter elkander op- stapelden. Hunne rotsachtige hellingen waren aan weerszijden zoo steil, dat de pijnboonen en dennen over de hoofden der reizigers heen schenen te hangen, en dat het was, als 'oehoefden zij slechts een windvlaag, om op hen neder te storten. Die vrees was niet louter denkbeeldig, want het dal, dat zij doorkruisten, was dik bezaaid met boomen en rotsblokken, die op deze wijze neergevalen waren. Juist op hun doortocht, kwam een groote rots met donderend geraas naar omlaag, en deed al de echo's der zwijgende bergholteu ontwaken, en de vermoeide paarden in wilden galop overgaan. De Fransche Kamer maakte eeu aanvang met de beraad si aging over het regeerings-ontwerp be- treffende de vier rechtstreeksche belastingen. Door den radicalen afgevaardigde De Cavaignac werd een tegen-ontwerp ingediend, strekkende tot invoering eener belasting op de inkomsten. Door den Minister van financien Cochery en Minister-president Meline werd dit voorstel bestre- den. De aangifte, die noodzakelijkerwijs met deze belasting gepaard gaat, is impopulair, en de geheele belasting past niet in het staatkundig stelsel der tegenwoordige regeering. Mocht de Kamer er anders over denken, dan zou de regeering haar op dien weg niet kunnen volgen. Met 33 stemmen meerderheid (282 tegen 249) is daarna het eerste artikel van De Cavaignic's tegen-voorstel betreffende de inkomstenbelasting door de Kamer verworpen. Prins Louis Napoleon Bonaparte, die, gelijk men weet, kolonel van een regiment der Russische lijfwacht is, zou bij het bezoek van Keizer Wilhelm bij den Czaar aan het hoofd van zijn manschappen moeten defileeren voor den kleinzoon van den over- winuaar van het Fransche Keizerrijk. Hij heeft echter en zulks wordt hem in een deel der Fransche pers als een daad van groote vaderlands- liefde aangerekend om dat te ontgaan, voor de maand Augustus verlof gevraagd en verkregen, en zoo vermijdt hij tevens een ontmoeting met het hoofd van het Fransch Gemeenebest. Cornelius Herz moet aan de leden van de Panama-cornmissie, die naar Bournemouth gegaan waren, verklaard hebben, dat hij nog verbazing- wekkende onthullingen heeft te doen, maar hij verlangde, dat althans de helft der leden daarvoor naar Bournemouth zouden komen. Een telegram uit Athene meldt De oorlogs- schatting is door de mogendheden vastgesteld op 4 millioen Turksche ponden. Daar de grenskwestie geregeld is, bleef er dus nog over de regeling der capitulaties. De mogend heden hebben als haar meening uitgesproken, dat Griekenland en Turkije zeer goed in staat waren, deze onder elkaar te regelen, onder toezicht van Europa. Dat ,/de grenskwestie geregeld is", is meer dan men wist. Mag men hieruit opmaken, dat Turkije werkelijk de voorstellen aanvaard heeft Een ander bericht uit Konstantinopel meldt evenwel Tewfik-pacha woonde Vrijdag de bijeenkomst der gezanten bij en gaf de verzekering, dat hij zou voorstellen heden, Zaterdag, de v redesonder- Toen de zon langzaam aan den oostelijken horizon opsteeg, werden de toppen der hooge bergen eeu voor een verlicht, als de lampen voor een feest, totdat zij alle roodgekleurd en in gloed gehuld waren. Het heerlijke schouwspel verkwikte het hart der drie vluchtelingen en schonk hun nieuwe geestkracht. Bij een woesten stroom, die uit een ravijn voortsproot, hielden zij rust en gaven hunne paarden te drinken, terwijl zij een haastig ontbijt nuttigden. Lucy en haar vader zouden daar gaarne nog wat langer hebben ver- toefd, maar Jefferson Hope toonde zich onverbid- delijk. //Zij zullen ons nu reeds op het spoor zijn," sprak hij. //En alles hangt af van onzen spoed. Eenmaal veilig te Carson aangekomen, mogen wij voor het overige onzer levensdagen uitrusten." Dien ganschen dag door, worstelden zij zich verder door de bergpassen, en tegen den avond berekenden zij dat zij zich op meer dan dertig mijlen afstands van hunne vijanflen verwijderd be- vonden. Toen het nacht werd, kozeu zij den voet van een steilen berg uit, waar de rotsen hen eenigszins beschutten tegen den killen wind, en aldaar genoten zij, dicht tegen elkander gedrongen om het wat warmer te hebben, eenige uren slaap. Nog voor het aanbreken van den dageraad, be- vonden zij zich evenwel opnieuw onderweg. Zij hadden geen spoor van hunne vervolgers ontdekt, en Jefferson Hope begon te gelooven dat zij buiten bereik gekomen waren der vreeselijke instelling, wier vijandschap zij zich op den hals hadden gehaald. Hij vermoedde niet hoe ver hare iizeren hand zich kon uitstrekken, of hoe spoedig zij hen zou vastgrijpen, om hen te vermorzelen. Omstreeks het midden van den tweeden dag liandelingen te liervatten. Die vergadering zal worden voorafgegaan door een bijeenkomst tusschen de militaire commissie en de militaire attaches, waarin de grensregeling zal worden behandeld. De Sultan heeft plotseling Djevad-pacha, ge- wezen grootvizier en vroeger gouverneur van Kreta, naar dat eiland gezondenmen vermoedt om er weder als gouverneur op te treden. Deze tijding heeft groote sensatie verwekt bij de admiraals. 't Zal nader moeten blijken, of de Porte ten opzichte van Kreta de mogendheden voor een //fait accompli" wil steilen. In de Vrijdagavond 7Y2 ure gehouden ver gadering der Provinciale Staten van Zeeland is ua discussie met 15 tegen 11 stemmen aangenomen het voorstel van den heer Hammacher (waarover in de middagzitting de stemmen staakten) om den post aflossing geldleening te verminderen met f 24000. Daarna werd met 23 tegen 8 stemmen aange nomen het met het vorige in verband staande voorstel van den heer Hammacher om in plaats van 27 opcenten zooals door Ged. Staten werd voorgesteld te heffen 18 opcenten op de hoofd om der belasting op het personeel. Na afdoening der zaken werd de vergadering door den Voorzitter in naam der Koningin gesloten. Naar het Vad. verneemt wordt de burgemeester van Vlissingen, de heer Tutein Nolthenius, bur gemeester van Apeldoorn. De commissie ter inzameling van giften voor de slachtoffers bij de ramp te Scheveningen, ont- ving bericht, dat bij den directeur-generaal der maatschappij Zeebad Scheveningen van wege Hare Majesteiten de Koninginnen eene bijdrage van 1000 is ingeteekend. Aangaande de thans gelukkig geweken oog- ongesteldheid (cataract) van den bijna 83jarigen Nicolaas Beets deelt het Nieuws mede Nadat in den laatsten tijd Beets' gezichtsver- mogen allengs was verminderd, werd hij ongeveer tien weken geleden door prof. Snellen geopereerd en wel met zoo gelukkigen uitslag, dat hij weldra met behulp van een bril behoorlijk kon zien, of- schoon hij nog moet //leeren" lezen. Onze schutterij vormt een heel leger, ten minste op het papier. De cijfers voor den eersten ban der schutterij opgegeven nl. 52,052, waaronder 858 officieren, 1522 onderofficieren en 1308 korporaals, zijn reeds voldoende om den vijand hunner vlucht, begon hun kleine voorraad proviand uitgeput te raken. Dit boezemde den jager echter weinig bezorgdheid, in want er was wild genoeg in de bergen te schietenen reeds dikwijls te voren, had zijn geweer hem de noodige levens- middelen moeten verschaffen. Hij koos dus een beschut plekje uit, stapelde daar eenige dorre takken op en ontstak een heerlijk vuur, waarbij zijne metgezellen zich konden verwarmen, want zij bevonden zich nu bijna vijfduizend voet hoog boven de oppervlakte der zee, en de lucht was scherp en bitter koud. Na de paarden verzorgd en Lucy vaarwel gezegd te hebben, wierp hij zijn geweer over den schouder, en begaf hij zich op weg om het eerste het beste te schieten, wat hij op zijn tocht ontmoeten zou. Nog eens omkijkende, zag hij den grijsaard en het jonge meisje bij het knappende vuur zitten, terwijl de drie dieren roerloos op den achtergrond stonden. Daarna ont- trokken de rotsen hem aan zijn blik. Hij liep, een paar mijlen ver, door het eene ravijn naar het ander, maar dat zonder gevolg, ofschoon hij uit de sporen aan de wortels der boomen, zoowel als aan andere kenteekenen, kon zien, dat er tal van beren in den omtrek waren. Ten slotte, na drie h vier uur vruchteloos rond- gedoold te hebben, dacht hij er juist over uit wanhoop terug te keeren, toen hij, naar omhoog ziende, iets ontdekte dat zijn hart van blijdschap vervulde. Aan den zoom van eene steile hoogte, drie of vierhonderd voet boven hem, stond een dier, dat in schijn op een schaap geleek, maar gewapend was met een paar reusachtige horens. De langhoren, want zoo noemt men hem, diende daar, zonder twijfel, wachter van eene kudde, die die een aanval op ons land in den zin mocht hebben, eefi schrik op 'tiijf te jagen, indien hij alleen op die cijfers let. Aan de strijdbaarheid van die ruim 50,000 wordt echter wel wat af- breuk gedaan door het feit, dat er slechts een vijfde van dat getal bij leger of vloot hebben gediend en dus de overigen alle militaire opleiding missen. Bovendien wordt ons vertrouwen op onze schutterij in tijden van gevaar niet verhoogd door het andere feit, dat wanneer een vijand ons uit het Oosten met een bezoek mocht vereeren, hij nog voor de schutterij slagvaardig kon zijn, 17 Gelderscne, 11 Utrechtsche, 13 Friesche, 14 Overijselsche, 12 Groningsche en 4 Drentsche compagnien zou ingepalmd hebben, of wel bij een inval in 't Zuiden 20 Brabantsche en 10 Lim- burgsche. Dat echter Noord- en Zuid-Holland samen 30,000 geoefende schutters leveren, stelt ons weder meer gerust. Er mag eenige satire zijn in hetgeen wij daar meldden, in ieder geval is door deze feiten bewezen dat reorganisatie van onze schutterij, die ook een groot deel onzer weerbare krachten uit- maakt, hoog noodig is. De vrouwen en de verkiezingen Men schrijft aan de Tel. Het is goed, dat de stemmingsdagen zijn geeindigd of spoedig zullen eindigenniet alleen voor de kiezers maar ook voor hunne vrouwen en meer in het bijzonder voor de vrouwen der arbeiders, of daggelderskiezers, die financieel de nadeelige gevolgen daarvan ondervinden. Ten platten lande toch, waar de gang naar het stembureau, ook al worden er rijtuigen disponibel gesteld, vaak 3 a 5 uur vordert, wordt het loon van den arbeider dikwijls met dat verzuim ver minderd en moeder de vrouw ontvangt Zaterdags zooveel minder. Dat men dat in ieder geval, doch vooral bij bekrompen inkomsten ongaarne ziet, spreekt van- zelf en vandaar, dat in eene gemeente bij Amsterdam verscheidene vrouwen de oproepingskaarfen voor de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten, bij afwezigheid van de mannen ontvangen, hadden vernietigd. Zij hadden echter niet gerekend op den ijver der verkieziugs-ageDten en nadat eerst de veld- wachter als uitreiker der kaarten valschelijk was beschuldigd, kwam de zaak tot klaarheid, met het gevolg, dat extra rijtuigen op den stemdag de bedrogen kiezers eerst naar de secretarie zullen brengen om nieuwe oproepingskaarfen te vragen. wmm*- onzichtbaar voor den jager bleefmaar gelukkig keek het dier eene andere richting uit, en had het hem niet bemerkt. Voorover gebogen op het gelaat, liet hij zijn geweer tegen eene rots aan- leunen en mikte lang en zorgvuldig, alvorens de haan af te trekken. Het dier sprong hoog op, wankelde een oogenblik aan den zoom van den afgrond, en viel toen met luid gedruisch in het dal neder. De langhoren was te groot om opgeheven te worden en de jager vergenoegde zich dus met een zijner ribben en een gedeelte der zijden af te snijden. Met dien schat op de schouders, haastte hij zich op zijne schreden terug te keeren, want de avond begon reeds te vallen. Hij bevond zich echter nauwelijks op weg, of hij zag de moeilijkheid in, waarin hij zich bevond. In zijn ijver was hij veel verder gegaan dan de hem bekende ravijnen, en het viel niet gemakkelijk het pad weer te vinden, dat hij gekozen had. Het dal, waarin hij zich bevond, liep op allerlei berg passen uit, die zoozeer op elkander geleken, dat het onmogelijk was de eene van de andere te onderscheiden. Hij volgde er een gedurende meer dan een uur totdat hij aan een rotsstroom kwam, dien hij zeker was nooit te voren aanschouwd te hebben. Overtuigd dat hij een verkeerd pad had ingeslagen, beproefde hij een ander maar met het- zelfde gevolg. De duisternis viel meer en meer in, het was bijna geheel douker geworden, toen hij eindelijk aan een weg kwam, die hij herkende. Maar zelfs daar, was het geen lichte taak het rechte spoor te behouden, want de maan was nog niet opgegaan, en de hooge klippen, aan weers zijden van den weg, maakten de duisternis nog IIR4IVT. Hit biad verscliijnt nlaandag-, Woensdag- en Vr«J«laeritvonil, uitgeiunderd P—B——gas—BBM op F'eestdagen, bij den uittrever P. J. TAB' HO IABIIE te Ter Beuien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1