BIJVOEGSEL Tor Ksuzsnsche Courant Zaterdag 17 Juli 1897. No. 3484. Gemengde berichten. P 0 LI T I E K OVERZICHT. De trage loop der onderhandelingen te Kon- stantinopel maakt de pers zenuwachtig en in afwachting van het zoolang uitblijvende nieuws, verzint men allerlei berichten, waarvan de grond- toon is Turkije's vijandige houding. Men leest van nieuwe troepenmobilisatiesommigen komen zelfs tot ongeloofelijke cijfers. Men kan dat alles voorloopig gerust onvermeld laten. Twijfelachtig is ook de echtheid van een bericht uit Konstantinopel aan de /,Independauce," waarin wordt gezegd, dat de Czaar aan den sultan een zeer hartelijke, maar tevens dringende depeche heeft gezonden, waarin wordt aangedrongen op de ontruiming van Thessalie, zelfs nog voor het sluiten van den defiuitieven vrede. De sultan zou kierop toestemmend geantwoord hebben, de ver- antwoordelijkheid ecliter van zich afwerpende. Voorts liepen er geruchten, dat er een over- eenkomst is gesloten tussclien Turkije en Roemenie, waarbij Duitschland als tusschenpersoon zou zijn opgetreden. Doel van dit verdrag zou zijn, dat Roemenie den Sultan zou he! pen tegen Boelgarije want tot de geruchten, die hardnekkig stand houden, behoort ook, dat Boelgarije een oorlog tegen zijn souverein in den zin heeft. De tijding van het bondgenootschap klopt slecht met het bezoek van Ferdinand van Boelgarije te Boekarest. Het nationale feest te Parijs is eergisteren door prachtig weder begunstigd. Reeds vroeg in den morgen waren de trottoirs voor de schouwburgen, waar kostelooze voorstellingen werden gegeven, door een menigte toeschouwers ingenomen, die voor 't meerendeel hun ontbijt hadden meegebraeht en al etende op de opening der deuren wachtten. In het theatre de la Republique werd de premiere van //Champairol", een historisch drama in vijf bedrijven gegeven, dat veel succes had. Vele nieuwsgierigen woonden den tocht naar het standbeeld van Straatsburg bij, waar kransen werden neergelegd. Ook werd door soldaten van het koloniale leger gemanifesteerd bij het stand beeld van sergeant Bodillot. De revue van Longchamp, die door president Faure, vergezeld van den Minister-President Meline, generaal Boisdeffre en generaal Hagron, werd bijgewoond, was zeer schitterend. Generaal Saussier inspecteerde de troepen. Na afloop der wapenschouwing heeft de President den Minister van oorlog met de houding der troepen gelukgewenscht. Er wordt van geen ander incident gerept, dan dat een man, toen de President tegen halfzes van de parade terugkeerde, door het presidentieele rijtuig is overredenhij werd met gebroken beenen opge- nomen en naar het ziekenhuis gebracht. De politie had trouwens uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Het Britsche Lagerhuis heeft eergisteren bij tweede lezing de voordracht der regeering betref- fende den aanleg van onderscheidene maritieme werken goedgekeurd. Daartoe behoort o. a. de vergrooting der haven van Dover, en wel zoo, dat een oorlogsvloot van een paar dozijn schepen er plaats kan vinden. The Times wijdt een artikel aan de krasse wijze, waarop in het rapport der Zuid-Afrikaansche com- missie van onderzoek het gedrag van den heer Rhodes wordt gebrandmerkt (aan wien, om maar de beide ergste dingen te noemen, bedrog van zijne superieuren en schending van het volkenrecht worden ten laste gelegd) en vraagt wat nu met Rhodes zal moeten worden gedaan. Jameson heeft zijn misdrijf, hoe dan ook, geboet, Willoughby heeft gevangen gezeten, moet Rhodes dan vrij loopen Maar The Times is van oordeel, dat de man //al streng genoeg gestraft is." Hij is Minister af, directeur der Chartered af, getroffen in zijn beurs, getroffen in zijn positie, dat alles achi The Times al strafs genoeg Nu, bij de behandeling van het verslag in het Lagerhuis, zal het gedrag van den gewezen Kaap- schen Minister-President misschien door sommigen wel een weinig minder vergoelijkend worden be- oordeeld. De radicale Chronicle dringt er op aan, dat het Lagerhuis het rapport, dat het fiasco van het commissie-onderzoek op waardige wijze be- kroont, zal verwerpen, het eenige middel, dat overblijft, om in deze Engeland's eer te redden. Nauw is de goede verstandhouding tusschen Engeland en Amerika weer een weinig hersteld of door een der plotselinge barsche uitvallen, waaraan de Amerikaansche staatslieden ons gewend hebben, dreigt alles weer verkeerd te loopen. Door Minister Sherman werd namelijk eene uiterst bittere nota verzonden naar aanleiding van Engeland's weigering om voorloopig dit jaar de zeerobbenvangst te doen staken in afwachting van nader te bespreken maatregelen tot bescherming van deze steeds zeldzamer wordende diersoort. De oude heer windt zich daarbij zoo op, dat hij Groot-Brittanie in deze van kwade trouw beschul- digt en het verantwoordelijk stelt voor de gevolgen, welke zijn gedrag noodzakelijk moet hebben, wat betreft de minder gunstige verhouding tusschen beide volkeren, Dat naar aanleiding dezer onschuldige, koud- bloedige schepselen zooveel hittigheid des toorns moet ontstaan Iemand, die den buitengewonen Perzischen gezant een bezoek ging brengen, vertelt van dien Oosterling, dat hij met ietwat hard accent en langzaam, als zocht hij naar de meest beteekenende uitdrukking, zeer goed Fransch spreekt. Een bijzonderen indruk had het Hollandsch landschap op de reis naar het Loo op hem gemaakt, en met onze jonge Koningin was hij bijzonder ingenomen. Naar het Hbld. meldt, is te Amsterdam een telegrafisch bericht ontvangen, volgens hetwelk een hevige storm zware schade veroorzaakt heeft aan de voorraad-schuren van de tabaksonderneming //Franco-Deli." De schade wordt geschat op f 175,000, welk bedrag echter ruimschoots door verzekering gedektis. Onlangs werd gemeld, dat te Zaandam de fabrikant Yerkade en een zijner ondergeschikten, J. Switzer Az., als candidaten voor den gemeen- teraad vriendschappelijk tegenover elkaar stonden liberaal tegen radicaal. De uitslag was al even opmerkelijk als dit feit Switser is gekozen met op den kop af de vereischte meerderheid van een halve stem, 321 van de 641 geldige stemmen. De radicale partij mag met recht juichen. Zij, die tot dusver niets kon uitrichten, zag nu 4 harer candidaten gekozen en de 2 andere, die in herstemming komen, zullen zeer waarschijnlijk ook gekozen worden. Tot de niet-herkozenen behoort de heer P. Kluyver, die bijna 25 jaren raadslid en een aantal jaren wethouder was. Hoe schraal dikwijls bij kas, een bezoek aan het Kurhaus moet er bij den Hagenaar af al zou een kostbaar stuk er voor naar den lombard worden gebracht. Een aardig staaltje daarvan deelt de Haagsche Sprokkelingen van het Utr. Dagblad mede. Hij haalt een historisch feit aan, „dat dezer dagen met de noodige glimlachen van mond tot mond ging en misschien nog 't meest werd oververteld door personen, die er zelfen 't naast bij zijn in de afgeloopen week vond iemand op straat een portemonnaie met een dubbeltje, een Kurhauskaart en een lombardbriefje van f 30." 't Ergste voor de eigenares was nog, dat &n de naam op de kaart en de gezamenlijke waarde, (ruim f 50) haar dwong tegenover den eerlijken vinder voor den dag te komen en te erkennen, dat zij, die plichtmatig aan het Kurhaus komt, voorwerpen van waarde naar de bank van leening moet brengen om aldus, zooals men dat noemt, haar stand op te houden. Z6o leeft men in Den Haag En elders ook Voor eenige dagen werd aan de Arnh. Ct. gemeld, dat een landbouwer verscheidene eend- vogels vermiste en dacht dat deze gestolen werden, waarop men des avonds op den loer ging staan. Men kwam tot de ontdekking dat een paar otters de slapende eenden aanvielen, hen wurgden, en een eindweegs medesleepten en in den grond be- groeven. Van iets dergelijks maakt de Midd. Ct. melding. Aldaar werden in den nacht van Zondag op Maandag 4 eenden ontvreemd uit de eendenkooi van den heer Kraamer aan het bolwerk. Twee politiebe- ambten die in den omtrek surveilleerden zagen den dief, maar waren niet in de gelegenheid hem te grijpen. Zij zagen n. 1. in de kooi een grooten vischotter op duiken, die probeerde weer een boutje machtig te worden, doch die op het hooren van voetstappen weer spoedig verdween. Te Schornebeek (Dr.) prijken thans vele daken van landbouwershuizen met vlaggetjes, kleppermolens, zelfs met vleugels van doode vogels, om er de eksters te weren van de daken, die daaraan veel schade veroorzaken door het uit- krabben van insecten, die zich veelal in oude stroodaken bevinden. Wegens het aantal hooge geboomten in Schornebeek is daar het ekster- geslacht sterk vertegenwoordigd. Aangaande den te brand Poederoyen wordt nader gemeld De brand begon omtrent half een 's middags door onbekende oorzaak in het tweede huis aan de oostzijde van de kom van het dorp. Deze bestaat uit huizen ter weerszijden van den Maas- dijk op kleine afstanden van elkaar staande en soms door een boomgaardje gescheiden. Die Maasdijk loopt van het oosten naar het westen en er woei een flinke oostenwind, die het vuur dadelijk het dorp indreef. De groote droogte van de meestal rieten daken, de ontzaglijke massa's hooi, in en bij de huizen opgestapeld want de hooibouw was bijna geeindigd, deden ieder spoedig inzien dat een groote ramp het dorp treffen zou. Aan blusschen of stuiten van het vuur viel niet te denken en zoover tot de Maasdijk een andere richting aanneemt, was alles weldra vuur en rook, 't Was bijna te vergeefs, dat de brandspuiten uit bijna alle omliggende dorpen kwamen helpen. Zestien, meestal boerenhuizen, de Ned. Herv. kerk met toren, acht gevulde hooibergen, vele schuren en hooimijten zijn afge- brand. De pastorie, de openbare school, de onderwijzers- woning, eene bakkerij en eene boerderij bleven, ofschoon door het vuur gehavend, gespaard. Van de inboedels is niet veel gered. Tjvee varkens zijn verbrand. De schade is zeer groot en veel, vooral hooi, is verloreu, wat niet ver- zekerd was. Ook aan fruitboomen, die verschroeid zijn is aanmerkelijke schade. Vier en dertig jaar geleden werd ongeveer het zelfde gedeelte van het dorp in asch gelegd. Woensdagnacht is te ongeveer half een ten huize van den behanger J. Hopman te Amersfoort een felle brand ontstaan. De vlammen hadden in een oogwenk zbo een geweldigen omvang ge- kregen, dat alleen aan het redden van de kinderen kon worden gedacht. Dat reddingswerk, met moed en kracht ondernomen, inocht, helaas, slechts ten deele gelukken. Een jongetje van 8 jaar kon niet meer worden bereikt en kwam jammerlijk in de vlammen om, terwijl een meisje, dat gered werd, met brandwonden werd overdekt. De brandweer, aanstonds toegesneld, kon niet verhoeden, dat het aangetaste perceel nagenoeg geheel uitbrandde en ook de aangrenzende woningen leden schade door vuur en water. Alles was tegen brandschade verzekerd. Nog een ander persoonlijk ongeluk is bij dezen brand te betreuren. De rappe brand- spuitgast, Wessel van Daal, vie] van het dak eener aangrenzende woning en bekwam zoo ernstige inwendige kneuzingen, dat men voor het behoud van zijn leven vrees koestert. Te Pernis is een kindje van twee en een half jaar, door het likken aan lucifers, aan ver- giftiging gestorven. Een rijtuig terugkeerende van een begrafenis- plechtigheid en waarin twee vrouwen en twee mannen gezeten waren, werd in Crooswijk aange- vallen door een bewoner der Schavensteeg, die een geopende flesch vitriool in het rijtuig wierp. Een der mannen kreeg het bijtende vocht in het gefaat, waardoor een oog vrij ernstig beleedigd werdeen der vrouwen kreeg door het vitriool brandwonden aan den pols. De dader, die waar schijnlijk uit minnenijd handelde, is gearresteerd en naar het politiebureau in Crooswijk overgebracht. Bij de behandeling van het hooger beroep der Meerenbergsche verpleegster, die veroordeeld werd omdat door hare schuld eene patient in 't bad zou zijn verbrand, zijn mingewenschte toe- standen aan het licht gekomen. De hoofdverpleegster, mej. Kraak, getuigde, dat zij met de wijze, waarop in de badkamers het water toegevoerd wordt, niet bekend was. De machinist van het gesticht, Hartgers, deelde mede, dat vroeger geklaagd was, dat in de vrouwen- afdeeling niet genoeg warm water was. Toen is een buis aangebracht voor toevoer, op gezag van den architect, den heer Poggenbeek. Maar hiervan was geen kennis gegeven aan den directeur, omdat deze getuige's patroon niet is. Te Stockholm ontstond dezer dagen op een morgen plotseling brand in het groote stadstele- phoonkantoor. De 60 jonge dames, die er werken, vluchtten in allerijl. Verscheidene toestellen werden vernield en de verbinding in stad en met de provincien werd zeer gestoord. De oorzaak van den brand is onbekend. Prins Heinrich van Pruisen heeft aan de bemanning van zijn vlaggeschip Koning Wilhelm een jongen beer ten geschenke gegeven. Dat beertje is met alien aan boord goede vrienden en een bron van veel genoegen. Zijn liefste bezigheid is worstelen met de matrozenmaar hij doet allerlei dingen daareuboven, klautert in den mast, zoo snel dat niemand hem kan volgen, en is altijd daar te vinden, waar men hem 't minst vermoedt. Tot zijn vermaken behoorde ook het loopen langs de verschansing aan den buitenkant van het schip en op zekeren dag, terwijl het schip, op weg naar de feesteu in Engeland, door den Grooten Belt voer, viel hij bij zulk een wandeling in zee. Terstond klonk het geroep //Beer overboord!" De machine stoptemen zette twee booten uit en het gelukte het dier te redden en behouden, maar natuurlijk druipnat, aan boord te krijgen. Prins Heinrich gaf den redders een drinkgeld. Sinds dien tijd waagt de beer het niet meer huiten boord te gaan klauteren. Hij durft zelfs niet meer over de verschansing heen in zee te kijken. In Pruisen mogen de schoolopzieners den schoolkinderen een pak slaag geven, als zij maar niet te ver gaan. Daarover is onlangs een proces gevoerd. Een kwajongen had den klokkenluider een steen naar het hoofd geworpen. De predikant, die tevens schoolopziener is, begaf zich daarop naar de school, waar de knaap thuis behoorde en gaf hem met den stok van den onderwijzer een pak slaag, maar trof hem daarbij ook op het hoofd, zoodat een buil ontstond en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De arts achtte de buil nogal bedenkelijk, maar het liep goed af na toepassing van koude omslagen. De vader eischte daarop van den predikant de kosten van de geneeskundige hulp terug en de rechter wees dien eisch toe, omdat hij in zijn tuchtrecht te ver was gegaan. De regeering nam het nu op voor den predikant en bracht de zaak voor den administratieven rechter, bewerende dat de veroordeelde zijn recht niet te buiten was gegaan. De predikant zelf verklaarde nog dat hij slechts bij ongeluk den knaap op het hoofd had getroffen, omdat deze tijdens detuchtiging plotseling omhoog was gaan staan. Het administratief gerechtshof was echter van andere meening. Een pak slaag op den rug of er vlak onder is niet nadeelig voor de gezondheid zoo luidde de uitspraak maar wel een slag op het hoofd. Had de schoolopziener het hoofd van den knaap tusschen zijn beenen genomen, dan zou hij het hoofd niet geraakt hebben. Nu heeft hij door nalatigheid een buil veroorzaakt en moet de gevolgen daarvan dragen. Op keizer Wilhelms zeetocht rust dit jaar niet veel geluk. Uit Odde wordt nu weer ge meld, dat de luitenant t. z. von Hahnke, een der officieren van de /rHohenzollern", met zijn rijwiel gevallen, in een meer terecht gekomen en ver- dronken is. Bij het sloopen van een beschot in een zaal van het stadhuis te Neurenberg zijn in den muur twintig enorme folianten en een groote menigte losse brieven en acten gevonden, die voor het grootste gedeelte uit de 16de eeuw dateeren. De gevonden schat, die van groot belang voor de geschiedenis geacht wordt, is in het stedelijk archief gedeponeerd. Bij de oefeuingen van de Friedrich Karl bij Kiel is een lanceerbuis gesprongen door het te vroeg ontploffen van den torpedo. Een stoker werden beide handen afgeslagen, een andere stoker en een matroos zijn lichter gewond. In Eagsland heerscht, zoo wordt aan het Berl. Tagebl. geschreven, thans een ware rijwiel- crisis. De markt is overladen en men heeft de prijzen veel lager moeten stellen, zooals de Ameri- kanen reeds hebben gedaan, die aldus in Australia de Engelsche rijwielen van de markt hebben verdreven. De rijwielen van 30 kunnen niet op dien prijs blijvenmen zal ongetwijfeld op 10 moeten komen als gewonen prijs. Reeds hebben eenige fabrieken hun prijzen lager gesteld en andere hebben een deel van hun werkvolk moeten afdanken en den werktijd verkorten. In Amerika zijn al vier groote rijwielmaatschappijen te gronde gegaanmen voorspelt dat in Engeland menigeen zal volgen. Te Berlijn is Dinsdag een zeldzamestremming van het verkeer voorgekomen. Van een vracht- wagen viel een groote flesch met zoutzuur in scherven, en de bijtende inhoud verspreidde zich over de straat, zoodat niemand zich daarover waagde en tal van rijtuigen moesten wacbten. Van de trams spande men de paarden af, om ze over het verhoogde voetpad voorbij de gevaarlijke plek te leidende sporen werden met zand be- strooid en de wagens daarover geduwd. De brand weer spoelde met eenige fliake stralen water het bijtende vocht weg. De Rhone in het Zwitschersche kanton Wallis staat thans buitengewoon hoog en overstroomt de oevers. Toch heeft het er in de laatste weken bijna niet geregend. Maar door de groote hitte van Mei en Juni voert de sneeuwlaag, welke in den natten en koelen zomer van 1896 weinig ge- smolten en bijzonder dik geworden was, thans, nu zij smelt, ontzagelijke hoeveelheden water door alle zijtakken naar de Rhone. Men heeft berekend, dat 's winters, als de sneeuw niet smelt, de Rhone elk uur 200,000 kub. meters water in het meer van Geneve uitgiet en in gewone zomers 720,000 maar op 30 Juni jl. was 't 6 millioen. Naar het schijnt treft de schuld van de spoorwegramp te Gjerntifte voornamelijk den machinist van den sneltrein uit Elsenor. De machinist verklaartdat hij hetteeken //nietinrijden," wel heeft gezien, maar aangezien langs den weg het signaal „weg vrij" was geheschen, heeft hij gemeend dat het signaal //niet inrijden" bij ver- gissing was geheschen. Toen hij het gevaar bemerkte, was het te laathij wilde remmen, maar de toestel weigerde. De Deensche minister van binnenlandsche zaken heeft de spoorwegadministratie aangezegd alle kosten van de verpleging der gewonden in het hospitaal en van geneeskundige hulp bij de ramp te betalen en tevens geldelijken steun te geven aan de noodlijdende gewonden en aan de nagelaten betrekkingen der dooden. De begrafenis der slachtoffers zal op kosten van den staat geschieden. Onlangs overleed te Londen een gewezen pre dikant der Engelsche Staatskerk, W. J. Jenkins genaamd, die vele jaren geleden, wegens inbreuk op de kerkelijke discipline, uit zijn ambt ontzet werd en zich sedert naam had gemaakt als een zonderling. Zijn eigenaardigheid was het vervolgen van spoorweg-, omnibus- en tramweg-maatschappijen en van steenkolenhandelaars. Door die vervolgingen, die meestal allerlei kleinigheden golden, maakte hij zich bij de beambten dier maatschappijen en firma's uiterst gehaat, maar stichtte hij toch eenig nut. Zoo is het aan hem te danken, dat reizigers op een paar lijnen wat meer ruimte kregen, dat de lijst van prijzen- van vervoer buiten de tramwagens wordt aangeplakt, dat een groot deel der advertenties van de vensters der omnibussen worden verwijderd, dat de Schotsche vorm om een eed af te leggen erkend wordt in de Engelsche hoven, dat toezicht wordt geoefend dat zwendelarij bij de aflevering van steenkolen onmogelijk maakt, enz. Maar men vrage niet wat hij moest verdragen om het zoover te brengen Een aangename persoonlijkheid was hij trou- VAN DE VAN i J

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 5