I IN BEST EDI Nli, f25 Belooning. BEKENDMAKISG. llandelsbericbten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Adverlentien. verpachten: Slachter en Stroodekker te Spui. aanbesteden: aan t e besteden: Het vervoer van twintig a dertig duizend stuks Straatkeien, Openbare Verkooping Openbare Verkooping. niet e6n der twee wielrijders, die toevallig naast de tram reden, in voile vaart van zijn wiel was gesprongen en met krachtige, vlugge beenen de tram voorbijgesneld. Ylak v66r de machine Hep hij de rails over en redde met een vluggen greep de kleine van een anders wissen dood, waarna hij het kind in handen der hevig verschrikte moeder overgaf. Het kruiwagentje werd geheel verbrijzeld. De moedige wielrijder zelf reed terstond weer kalm naast zijn makker voort. Zijn naam is onbekend gebleven. Donderdag werden uit Beverwijk 57.000 kilo aardbeien naar het buitenland verzonden en Zaterdag 60,000 kilo. De koopman J. D. Tieleman te Zutphen zou eergistermiddag, op verzoek van ziine vrouw, de kaohel aanmaken, maar had de onvoorzichtig- heid, uit eene kan petroleum op de vlam te gieten. De petroleum in de kan geraakte in brand en de kan sloeg met een knal uiteen, zoodat zich de brandende olie door het huis ver- spreidde en de vrouw en een kind eene groote hoeveelheid daarvan over het lijf kregen, waardoor ze vreeselijke brandwonden, het kind over het geheele lichaam en de vrouw aan hoofd en armen, bekwamen, terwijl de man bij het doen van pogingen tot blussching wonden aan de handen bekwam. De vrouw moet levensgevaarlijk ver- wond zijn. Gistermiddag half een is te Poederoyen een vreeselijke brand uitgebroken. Er zijn negentien huizen verbrand, benevens de kerk en de toren. Ook veel hooi verbrandde. De pastorie en de school bleven gespaard. De brand ontstond bij den landbouwer Joh. Bok, in de kom van het dorp. Twee paarden zijn daarbij omgekomen. Veel huizen, hooi en inboedels zijn niet verzekerd. Een stadhuis in beslag genomen. Zoo iets, dat spreekt bijna vanzelf, kan bijna niet anders gebeuren dan in Amerika, en ditmaal was het in Canada. Den 2 Juni kwamen twee deurwaarders op eisch van 88 eigenaars der stad, beslag leggen op het ameublement van al de bureaux van het stadhuis. Twee jaren geleden stelde de stad vervolgingen tot onteigeningen in tegen de 88 burgers in quaestie. Doch plotseling staakte zij de processen en de zaken hadden geen verder gevolg. Maar de wetten van Canada zeggen, dat in zulke gevallen de aanlegger van een proces de kosten moet vergoeden die de verweerders tot hunne verdediging gemaakt hebben. Deze kosten bedroegen in dit geval de uitgaven voor honoraria der advocaten ten bedrage van 10,135 dollars. De eigenaren wendden pogingen aan bij het bestuur oin de teruggave dier sommen te bekomen, doch, daar zij aan doovemans oor klopten, besloten zij, zonder vorm van proces, kort en goed beslag te leggen op de goederen der stad en wel het eerst van al op het stadhuis zelf. De deurwaarders begonnen te 4 uren 's namiddags met de bureelen derschatkist, in welke niets meer te vinden was dan 110 dollars. Daags nadien gingen zij voort met de bureelen der rollen der griffie, de raadzaal, het kabinet van den burgemeester, den politiedienst, den gezond- heidsdienst, enz. Den derden dag was het de beurt aan het materieel van de braudweer, de zetels van burge meester en schepenen, tafels, bibliotheken, pendules, schrijfmachines, niets werd gespaard, zelfs niet de meubelen der huisgezinnen, die de hoogste ver- diepingen van het gebouw als huurders bewonen. Noch het verzet van de stadsbeambten, noch de protesten van den burgemeester konden het werk der deurwaarders tegenhouden. Zij zeiden niet te zullen ophouden dan krachtens een arrest van het gerechtshof. De stad beweert geen vergoeding schuldig te zijn, daar zij haar vervolging niet uit eigen be- weging, maar krachtens een rechterlijke be- slissiug heeft gestaakt. De inbeslagneming zou dus onwettig zijn. Dientengevolge is de stad voornemens de deur waarders en de 88 burgers te vervolgen. In alien gevalle heeft zij een vonnis bekomen, waardoor het hof beveelt, de inbeslagneming te staken en vraagt nu een vergoeding van 100,000 dollars aan de tegenpartij. Hoe karig in menig Duitsch plaatsje nog de onderwijzers betaald worden zoodat zij allerlei bijbaantjes moeten waarnemen, leert het voorbeeld van een dorp waar de onderwijzeres der volksschool tevenskoetsier is van den dokter. Men heeft haar de keus gelaten tusschen het leiden van kinderen en van paarden en ze heeft 't laatste gekozen, als 't voordeeligst Spoorwegongelukken. Zondagavond, tegen middernacht, reed bij het station Gjentofte, nabij Kopenhagen, een sneltrein uit Helsingor op een stilstaandeu trein, vol passagiers, meest leden van werklieden-vereenigingen, die een uitstapje hadden gemaakt. De uitwerking was vreeselijkacht wagens werden vernield en er werden 33 personen gedood (waaronder een 10 tal kinderen) en 60 gewond. Twee ambulance-treinen brachten de dooden en gewonden naar Kopenhagenonderweg overleden 5 personen, en eergisteren bezweken er nog eenige in de hospitalen. De machinist van den sneltrein had een signaal verkeerd begrepen, en ook weigerde de remtoestel, toen hij zijn trein tot staan wilde brengen. Een deskundige heeft de waarde berekend van de Britsche vloot, die onlangs te Spithead bijeen was. De 11 modeme pantserschepen vertegenwoordigen eene uitgaaf van 114 millioen gulden en de 10 andere ongeveer 75 millioen, samen dus 189 millioen. Het duursie schip was de //Inflexible", dat builen het geschut, ruim 11 millioen heeft gekost. De 13 kruisers vertegenwoordigden ruim 68 en de 24 2de-klasse kruisers 60 millioen. De 141 schepen, geschikt om aan een gevecht dee! te nemen, die er samen waren, hebben bij elkaar ruim 372 millioen gekost, en daarvan is 250 millioen na 1886 uitgegeven. Met inbegrip van geschut en proviand stijgt de geheele waarde tot dicht bij 480 millioen gulden. De buitenlandsche pers houdt dit jaar een volledige komkommer-revue. Wij ontmoeten nu weer het huwelijk in een luchtballon, natuurlijk in Amerika, ditmaal, ter afwisseling, met de bijvoeging, dat de bruid bang werd en uit het schuitje sprong, maar gelukkig in 't water terecht kwam, zoodat ze gered kon worden in de tot dergelijke doeleinden steeds aanwezige visschers- booten. Op de internationale tentoonstelling, te Omaha, Nebraska, V. S., te houden, zal men iets anders buitengewoons kunnen zien dan reusachtige wielen of Eiffel-torens, namelijk een groote parapluie. Aan elke //balein" hangen manden, in elk waarvan plaats is voor 6 tot 8 personen. Met tusschenpoozen wordt de parapluie geopend en gesloten, en op het hoogste punt zijn de reizigers hooger dan ze gewoonlijk met een ballon captif komen. Een nieuw toestel voor onderzoekingen onder water, een //onderzeesch arbeider", zooals de uitvinder, Piatti dal Pozzo, het noemt, is dezer dagen op de Seine, bij de brug van Choisy-le-Roi, beproefd. Het is een verbeterde duikerklok een groote bol van 3 meter middellijn. Men komt er in door een maugat, dat hermetisch wordt gesloten, en daalt met een trapje af naar de kajuit, waar men aan weerskanten kan uitzien op den bodem van het water en waar de verschillende toestellen zijn tot het besturen van den bol en het uitvoeren van onderzeesch werk. Zes personen kunnen, naar de uitvinder ver- zekert, een halven dag lang in den bol vertoeven, zonder gebrek aan lucht. De bol wordt aan een kabel van een schip af neergelaten en blijft voortdurend in telephonische gemeenschap met dat schip, zoodat men telkens het sein tot ophalen kan geven. Mocht de kabel breken, dan is er nog geen gevaar. Men heeft dan slechts in de kajuit door het verzetten van een hefboom den ballast uit te werpen, en de bol wordt licht genoeg om naar boven te drijven. Te Choisy-le-Roi is de Seine slechts 10 a 12 meter diep. Maar men zal eerstdaags nieuwe proeven nemen te Havre op 250 meter en te Brest op 500 meter diepte. Uit Londen d.d. 9 Juli wordt gerneld Een verschrikkelijke schipbreuk heeft in den Indischen Oceaan plaat3 gevonden. Zij had plaats op den zelfden dag, in den zelfden storm en slechts weinig verwijderd van de plaats, waar onlangs de stoom- boot Aden der Peninsulair en Oriental company verongelukte. Het was op den 3den Juni, dat de van Bombay afkomstig zijnde stoomboot Sultan, die een groot aantal pelgrims van Epypte naar Calcutta vervoerde, in een vreeselijken storm in een minimum van tijd lek en een speelbal der golven was. De hitte bedroeg in de schaduw 115 graden Fahrenheitvelen van de passagiers en man- schappen lagen aan zonnesteken ter neer, toen opeens den roep weerschalde, dat het schip aan het zinken was. Algemeene verwarring. Gru- welijke tooneelen speelden zich af. Het werd alien echter spoedig duidelijk, dat bij een eventueel schipbreuk, voor degenen, die een- maal te water geraakt waren aan geen redding meer te deuken viel, daar een troep haaien het schip volgde en begeerig op buit wachtte. Intus- schen werden onafgebroken noodsignalen gegeven. Het duurde echter tot 18 Juni eer de Peninsulair en Orientstoomboot Jeletta van de Australische lijn op het bedreigde vaartuig opmerkzaam werd en tot 500 M. naderbij stoomde. Passagiers en bemanning van den Sultan, die sedert het ongeval onafgebroken aan de pompen hadden gearbeid, geraakten in onbeschrijfelijke opwinding. Nog giug de zee zeer hoog en de officieren van de Valetta waren in twijfel of het reddingswerk ge- lukken zoudevan den Sultan liet men dra een boot te water. In weinige oogenblikken werd deze tegen den scheepswand gesleurd en verbrijzeld, terwijl de manschappen in het aangezicht van beide schepen door de haaien werden verslonden. Trots dezen aanblik en de waarschuwingen van de Valetta werden wederom twee andere booten afgelaten, die ge lukkig tot bij de Valetta geraakten waar hunne manschappen aan boord genomen werden. Daar bleek dat bijna alle inzittenden armen of beenen gebroken hadden. Daar men vernam, dat op den Sultan neg 70 menschen aanwezig waren, liet de Valetta haar reddingsboot te water, die echter ook dra vernield werd. Eerst een tweede boot, bemand met drie officieren, vier matrozen en vier stewards, wist zich door de hooge golven heen slaan en bracht in twee tochten de overblijvenden van den Sultan in zekerheid. Zij werden zorg- vuldig verpleegd. Op de verdere reis stierven echter nog twintig personen door de bekomen verwondingen en doorgestane vermoeienissen. Hulst, 12 Juli. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,85 a f 47,90 Engelsch per u 12,05 12,05£ Z K E T 1J D 1 N G E N. Van 12 tot en met 13 Juli. a Q I Van *12 tot en met 13 Juli werden langs de Oostsluizen alhier 33 binnenvaartuigen op-en 17 afgeschutdoor de Westsl. 4 op- en 2 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 15 Juli. 2.21 2.44 Vrijdag 16 w 3.6 3.28 Zaterdag 17 3.49 4.10 Zondag 18 e 4.29 4.49 Maandag 19 n 5.8 5.27 Dinsdag 20 5.48 6.8 Woensdag 21 n 6.29 6.52 De ondergeteekende betuigt zijn har- telijken (lank aan den WelEd. heer J. C. M. Hartman, arts te Zaamslag, voor de onvermoeide en langdurige hulp welke hij bij de be vailing zijner echtgenoote gedurende vele dagen en nachten heeft bewezen en welker goede afloop tot heden voor wat zijn vrouw betreft in hoofdzaak aan zijne onvermoeide toewijding is te danken. Ook aan mejuffrouw Knijff, verloskundige te Zaamslag, zij mede mijn dank gebracht voor hare hulp in deze betoond. Zaamslag (Eendragtpolder), 14 Juli 1897. P. A. KINDT. De ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank voor het in hem gestelde vertrouwen bij zijn herbenoeming tot lid van den Raad der gemeente Zaamslag. W. DE MUL. De reederij van de Hansweerdsche sleepdienst looft bovengenoemd bedrag uit aan 3 personen, kunnende aanwijzen dengenen die in de sluis van Wemeldinge, door het roepen van „EEN GAT IN DE BOOT" de paniek heeft veroorzaakt. Namens de directie van bovenge- noemden sleepdienst, C. M. DE JAGER. Het Bestuur van het waterschap GROEDE en BAANST zal bij enkele inschrijving trachten te Het recht tot weghalen van het BROED- of MOSSELZAAD aan de paalwerken van voormeld wa terschap tot ultimo April 1898. Nadere inlichtingen geeft het Bestuur, hetwelk de inschrijvingsbiljetten inwacht voor 22 Juli a. s. Groede, den 5 Juli 1897. Het Bestuur voornoemd, A. DE ROO Pzn, Dijkgraaf. J. G. MEIJER Jr., Ontv.-Griffier. Het DAGELIJKSCH BESTUUR der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen maakt bekend, dat de op 30 Juni 11. te Bergen-op-Zoom verpachte Schelp- dierenvisscherijen in de Oosterschelde aan de hoogste bieders zijn gegund, behave de perceelen 372 en 373 waaromtrent de gunning alsnog wordt voorbehouden. Zierikzee, 10 Juli 1897. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, A. J. E. FOKKER. De Secretaris, J. A. FOKKER. De ondergeteekende maakt bij dezen bekend, dat hij zich van 21 dezer zal vestigen als Belovende een pronipte en nette bediening, beveelt hij zich in ieders gunst aan. Spui, Juli 1897. P. J. HO L. Het Bestuur van den polder NIEUW-OTHENE, zal op Woensdag den 28 Juli 1897, des namiddags ten een ure, ten kantore van den Ontvanger-Griffier van den polder te Ter Neuzen, in het openbaar het maken van steengloofjing1, met het onderhoud daarvan tot en met 30 April 1898. Het bestek en voorwaarden zal, van af den 19den dezer, ter inzage liggen in het //Nederlandsch logement," het //Hotel Centraal" en in het//Hotel de Commerce" te Ter Neuzen, alsmede ten kan tore van den Ontvanger-Griffier. De aanwijs zal plaats hebben op Maandag den 26sten dezer, des namiddags van 2 tot 3 uren, waartoe zal worden bijeengekomen aan den zeedijk van den polder. Ter Neuzen, 14 Juli 1897. Het Bestuur voornoemd, D. DEKKEREz., Dijkgraaf. J. STURM, Ontvanger-Griffier. Het Gemeenfebestuur van BOSOH- KAPELLE is voornemens liggende aan den Van Lijndendijk en het Sluiske, te brengen volgens aanwijs in het dorp der Gemeente. Opgaven van kosten van vervoer per duizend stuks keien worden ingewacht ter secretarie der gemeente uiterlijk op Vrijdagavond den IB Juli a. s. te ZAAMSLAG. Notaris Van der Moer, te Ter Neuzen, zal op Vrijdag IB Juli 1897, des namiddags te half twee, ten verzoeke van dhr. P1ETER GALLE, landbouwer te Axel, in het openbaar verkoopen 7 hektaren WINTERTARWE, 3 hektaren HAVER, 1 hektare PAARDENBOONEN, 2VS hektare AAllDAPPELEN, eene partij KLAVERS te velde (2e snede) en KANTHOOI, wassende op landen in de polders Groote Huijssen, Eendragt en Kleine Huijssen. Te vergaderen op de hofstede, thans bewoond door Cornelis de Putter, vroeger door Galle. De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van JACOBUS BALKENENDE, land bouwer te Zaamslag, op Donderdag den 22 Juli 1897, dadelijls: na afloop der ver kooping van vruchten van mevr. Leuuis en den heer J. Sturm, verkoopen Omtrent 2 hektaren ERWTEN, 3 GERST, 2 TARWE, 17, PAARDENBOONEN, 17, HAVER, alles wassende op landen in de polders Van Lijnden en Aan- en Genderdijke, gemeente Zaamslag. NOTA. De geannonceerde verkoop op Maandag 26 Juli 1897 vervalt hierdoor. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe f 7,60 a f Rogge 5,50 a fWintergerst fa Zomergerst f 5.60 a fHarer f 6,70 a f Erwten a fPaardenboonen 6,80 a f Duivenboonen f 7,30 a fWitteboonen fa Bruineboonen fa fBoekweit f Lijnzaad a f Aardappels f Kooleaad per zak ran 106 liters f Boter per kilo 1,00 a Eieren per 26 stuks f 0,85 a f Er waren ter raarkt te koop gesteld 31 stuks hoornvee en 52 varkens. Verkocht 12 stuks hoornvee en 26 varkens. S VLAQ. NAAM. M3. Van en naar. Lading. 12 13 Eng. s.s. Duits. s.s. Eng. s.s. idem idem idem Noor.3m.sch Eng. s.s. Deens. s.s. Rus. bark Duits. s.s. idem Van Ter lenzen i Skinningrove Hectos I 1459 Skinningrove 132511 Methil Voor Gent: Strait Fisher Ralph Creyke Ibis Ida Vesta Derwent 1314 1944 3024 3407 632 4355 Hull Goole Manchester Kotka Frederikshald Van Gent i Alice Guido Carel Behnk Alice 2740 1050 1784 3270 Leith Rafso Dantzig Burntisland ledig idem stukg. idem idem hout idem idem ledig ballast phosph iedig H V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3