Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3483. Donderdag 15 Juli 1897 37e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. De afgevaardigden der Kretenzer opstandelingen hebben, na veel gehaspel en lang geredeneer, zich eindelijk in een bijeenkomst Armeni geconstituteerd als „Algemeene revolutionaire vergadering." Dr. Sfakianaki werd tot voorzitter gekozen. Hij wordt geroemd als bekwaam en gematigd. Tegenwoordig vertoefd hij te Athene. De president en het verdere bureau van deze nationale vergadering zullen zich in verbinding stellen mogendheden. Een vrij ernstige brand heeft in de christenwijk te Kanea gewoed, hoogstwaarschijnlijk aangestoken door de Mohammedanen. De patrouilledienst is daarom versterkt. Turkije heeft weer wat nieuws bedacht om de vredesonderhandelingen te vertragen 't vraagt nu een aanzienlijke schadevergoeding voor de ver- woestingen, in Epirus aangericht door de Grieken. De oorlogspartij verliest intusschen te Konstanti- nopel terrein en het jongste antwoord der mogend heden is duidelijk genoeg. De Fransche Kamer bezorgde eergister aan de regeering een kleine nederlaag. Er was nl. voor- gesteld, het omslaan van de directe belastingen door de departementale raden uit te stellen tot een buitengewone zitting. De linkerzijde zag hierin een poging om de hervorming der vier directe belastingen, waarover men al zoo dikwijls bezig is geweest, op de lange baan te schuiven. Millerand en Cassagnac voerden het woord. De regeering betoogde dat de beraadslaging over belastiughervorming verscheidene dagen zou eischen en dat de Senaat niet den tijd zou hebben, haar af te doen voor Augustus, wanneer de algemeene raden der departementen bijeenkomen. Het regeeringsvoorstel werd, nadat de urgeutie toegestaan was, met kleine meerderheid verworpen, waarop de Minister verklaarde, heden het voorstel betreffende de vier belastingen te zullen indienen. Een motie van Millerand, luidende //De Kamer, besloten om zonder uitstel de beraad slaging over de financieele hervormingen voort te zetten, gaat over tot de orde van den dag," welke motie eigenlijk het logisch gevolg was van de eerste beslissing, werd echter met 270 tegen 257 stemmen verworpen. De eeuwige strijd over de talen der verschillende rassen, die samen //Oostenrijkers" moeten zijn, is in de laatste maanden weer zeer scherp geworden, voornamel'ik door de nieuwe verordening op het gebruik der verschillende talen, die bestemd was, l^UILLETON. ROMAN naar het Engelsch van A. CONAN DOYLE. „Wij zijn gekomen," hernam Stangerson, //op raad van onze vaders, om de hand uwer dochter te vragen voor dengeen van oris beiden, die u en haar het best zal behagen. Aangezien ik slechts vier vrouwen bezit en broeder Drebber hier er zeven heeft, komt het mij voor dat ik de ineeste rechten kan doen gelden." ,/Neen, neen, broeder Stangerson," riep de ander uit, //de vraag is niet hoeveel vrouwen wij hebben, maar hoeveel of wij er kunnen onderhouden. Mijn vader heeft mij thans zijne molens afgestaan en ik ben de rijkste van ons beiden." wMaar mijne vooruitzichten zijn beter," sprak de ander vol vuur. //Als de heer mijn vader wegneemt, zal ik in het bezit treden van zijne leerlooierij en fabriek. Bovendien ben ik ouder dan gij en bekleed ik den voorrang in de kerk." z/Aan het jonge meisje om te beslissen," ant- woordde de jonge Drebber, terwijl hij zich vol welbehagen in den spiegel bekeek, //wij zullen ens aan hare keuze onderwerpen." Gedurende dit gesprek had John Ferrier tanden- knarsend op den drempel gestaan, slechts met moeite den lust bedwiugende zijn rijzweep over den vrede te brengen, maar nu de Duitsche Volks- partij zeer ontevreden heeft gemaakt. Die ontevre- denheid openbaarde zich eerst in een soort werk- staking van gemeentebesturen, die weigerden, verschillende haar opgedragen werkzaamheden voor de regeering te verrichtenen het is nu ook gekomen tot openbare betoogingen. Te Klagenfurt werd Zondag een partijdag der Duitschers gehouden, waar besloten werd, den strijd met alle kracht voort te zetten, tot de taalverordeningen zijn afgeschaft. Te Eger in Bohemen had ook zulk een partijdag plaats, niettegenstaande het verbod der regeering. Duizenden waren aanwezig, en overal in de stad zag men Duitsche vlaggen. Er werd een optocht door de stad gehouden, onder algemeene deelne- ming. Toen de toegang tot het gebouw, waar men wilde samenkomen, door de politie werd belet, togen de gedelegeerden naar het raadhuis, en op den Ringplatz had een betooging plaats. Er waren 200 gendarmen en manschappen van de grens- politie naar het stadje gezonden, en 't liep af met een charge, met de bajonet nog liefst, en er werden vele personen gearresteerd. Velen trokken over de grens, op Beiersch grond- gebied, waar een meeting plaats had. In deltaliaansche Kamer heeft eergister de Minister van Buitenlandsche zaken verklaard, dat de Regeering van plan is, aan de bezetting van Kassala een einde te maken en enkel de militaire bezetting van Massoeah te handhaven. Tevens echter zal zij de bezetting als teeken der souvereiniteit hand- haven langs de kust van de Roode Zee. Wij zullen, zeide de Minister, getrouw blijven aan onze bondgenootschappen. Ik wensch het land geluk met het verbeteren der betrekkingen met Frankrijk. De regeering is steeds gezind, eene goede ver- standhouding op handelsgebied te verzekeren, maar de onderhandelingen daarover kunnen eerst hervat worden, wanneer de mogelijkheid gegeven is, dat zij zullen slagen. De Perzische ambassadeur en zijn gevolg zijn eergisternamiddag 5 uren ten paleize Het Loo ontvangen. De Ambassadeur bracht heilgroeten van den Shah aan de Koninginnen en de beste wenschen voor land en volk. Aan den maaltijd dronk de Koningin-Regentes op de gezondheid van den Shah en van den rug zijner beide bezoekers te leggen. ,/Luistert," sprak hij ten slotte, op hen toe- tredende. //Als mijne dochter u tot zich roept, kunt gij terugkomen, maar tot dat oogenblik toe wensch ik u niet weer te zien." De beide jonge Mormonen staarden hem vol verbazing aan. In hun oogen was die wedstrijd naar de hand van het jonge meisje de grootste eer welke zij zoowel aan haar als aan haar vader bewijzen konden. z/Er zijn twee wegen om de kamer uit te komen," riep Ferner uit, //hier is de deur, ginds het venster. Welken weg verkiest gij Zijn verbrand gelaat had zulk eene woeste uit- drukking en zijne reusachtige handen maakten zulk een dreigend gebaar, dat zijne bezoekers op- sprongen en in allerijl den aftocht bliezen. De oude pachter volgde hen tot aan de deur. z/Laat mij weten wien van beiden gij onder elkander aangewezen hebt," sprak hij spottend. z/Daar zult gij voor boeten riep Stangerson, die bleek van woede was geworden. //Gij hebt den profeet en den raad van vieren getart. Het zal u tot het eind uwer levensdagen berouwen." z/De hand des Heeren zal zwaar op u wegen riep Drebber op zijne beurt. /,Hij zal tegen u opstaan en u vermorzelen z/Dan zal ik met vermorselen beginnen brulde John Ferrier verwoed, en hij zou naar boven zijn gesneld, om zijn geweer te halen, indien Lucy hem niet bij den arm gegrepen en daarvan weer- houden had. Yoordat hij zich nog van haar had kunnen losmakeu, kondigde het getrappel van paardenhoeven hem aan, dat zij buiten zijn bereik waren. Ajnbassadeur. Na den maaltijd onderhielden de Koiiinginnen zich met de leden der missie, die om 9 uren vertrokken. Gisteren brachten zij een bezoek aan de geschut- gieterij. Gisteravond is er officieel diner bij den Minister van Buitenlandsche zaken. Heden bezoek aan de havenwerken te Rotterdam. Ue Ministers teekenden in het receptieboek. Volgens de Independance worden onze Ko ninginnen in Augustus te Brussel verwacht. Er zouden dan officieele feesten plaats hebben. De wet op het Geneeskundig Staatstoezicht bepaalt, dat de Minister van Binnenlandsche zaken jaarlijks aan de Koningin verslag doet van de be- vindingen en handelingen van dat Staatstoezicht, en dat dit verslag door den druk openbaar wordt gemaakt. Thans, Juli 1997, is het verslag over1893 in druk verschenen. De Staats-Courant van gisteren bevat de volgende telegrafische mededeeling van den Gouver- neur-Generaal van Nederl.-Indie Acht dezer (dus Donderdag jl.) op den Engelschen stoomer //Pegu" door een lOtal Atjehsche passa- giers kapitein Ross en 7 inlanders en Chineezen vermoordvoorts 16 personen verwond. Moordenaars met aanwezig geld, bij Simpang Olim den wal opgevlucht. Radja aangeschreven tot uilleveren. De stoomer zal door een oorlogsschip naar Penang worden gebracht. Volgende lezing geeft de Indische correspondent, der N. R. Ct. van het geval Door Atjehers werd tusschen Telok Semawd en Diamantpunt eene slachting aangericht onder de bemanning van het Engelsche stoomschip //Pegu". Kapitein Ross en 3 van de bemanning werden gedood, 15 van de bemanning gewond. De Atjehers verlieten het schip. Een inlandsch stuurman stuurde het naar Telok Semawe." Het van Penang varende Engelsche stoomschip z/Pegu" (vroeger //vice-president Prins"), was het eigendom van den gezagvoerder H. Ross. Het is groot 485 ton en werd in 1865 te Glasgow van ijzer gebouwd. Kapitein Ross, die nu vermoord werd, is dezelfde, die in het najaar van het vorig jaar te Edi door een Atjeher verraderlijk werd aangevallen en een rentjongstoot in de zijde bekwam. In de algemeene vergadering der Friesche Handelsvereeniging werd de wenschelijkheid be- ,/Die jonge ingebeelde gekken riep hij uit, het zweet van zijn voorhoofd afvegende. ,/Ik zou u nog liever in het graf zien Jiggen, mijn kind, dan u de vrouw van een van beiden te weten z/Ook ik zou dat verkiezen, vader," gaf zij vol overtuiging ten antwoord, //maar Jefferson zal spoedig hier zijn." z/Ja. Het zal niet lang duren voordat hij er is. Hoe eer hoe liever, want wij weten niet wat zij nu weer zullen beginnen." Het was ook hoog tijd, dat er iemand kwam opdagen, in staat om raad en bijstand te ver- leenen aan den vastberaden ouden pachter en zijne pleegdochter. In de gansche geschiedenis der kolonie was nooit zulk een voorbeeld van ver- metele ongehoorzaamheid aan de bevelen der ouderlingen voorgekomen, en indien men reeds kleinere dwalingen zoo gestreng strafte, wat zou dan wel het lot zijn van dezen aarts-rebel Ferrier zag in dat zijn rijkdom of positie hem niet zouden baten. Anderen, die even goed bekend en rijk waren als hij, waren reeds spoorloos ver- dwenen en hunne goederen aan de Kerk geschonken. Hij was een moedig mensch, doch hij beefde voor de onbestemde, spookachtige gevaren, welke hem boven het hoofd hingen. leder bekend gevaar, zou hij met vasten blik onder de oogen hebben gezien, maar deze onzekerheid ontzenuwde hem. Hij verborg zijne vrees echter voor zijne dochter en hield zich als vatte hij de gansche zaak heel luchtig op, ofschoon zij, met den scherpen blik harer kinderliefde, zeer goed inzag dat hij niet op zijn gemak was. Hij verwachtte dat hij een brief van Young zou ontvangen, om hem over zijn handelwijze te sproken van een provinciaal briefport van 3 cents, naast het bestaande stadsbriefport. Vooral op grond dat van het bestaande recht weinig of geen gebruik werd gemaakt, daar de willekeurig genomen grenzen, vooral in het platte- land, bij het publiek onbekend zijn, werd besloten deze zaak te brengen bij de Kamer van Koop- handel te Leeuwardeu, met verzoek, ze bij alle Kamers van Koophandel in Nederland aanhangig te maken. Bij den voorzitter van de Kamer van Koop handel te Schiedam is van het Ministerie van buitenlandsche zaken het bericht ontvangen, dat, blijkens de uit Engeland verkregen inlichtingen, de kwestie van het heffen van invoerrecht van gist voorloopig als afgedaan kan worden be- schouwd, zoolang in gist geen buitengewone. hoe- veelheden alcohol worden bevonden, en dat met het oog hierop, een voortdurende controle van de ingevoerde gist zal plaats hebben. In de onmiddelijke nabijheid van Assen is dezer dagen door den Oranjebond van Orde een stuk heidegrond aangekocht, groot ongeveer 10 hektaren, met het doel daarop eenige arbeiders- woningen te laten bouwen, waarmede nog dit jaar een aanvang zal worden gemaakt. Die woningen zullen, uitsluitend aan inwoners van Assen aan- vankelijk worden verhuurd, met het vooruitzicht van erfpachtsverkrijging. Voor hetzelfde doel wordt getracht een stuk heidegrond te koopen in de nabijheid van Essen, gelegen tusschen Barneveld en Kootwijk, daar waar binnen kort de Nederl. Heide-maatschappij voor rekening van den Staat, tot bebossching zal overgaan. Naar het Hbl. verneemt, heeft de Duitsche regeering prof. Engelmann uit Utrecht 30,000 mark 18,000) als jaarwedde toegezegd, en een even hoog pensioen en zal den hoogleeraar boven dien een zeer fraaie en groote villa ter bewoning worden gegeven. En de regeering was er zoo op gesteld, prof. Engelmann voor Berlijn te winnen, dat hij maar te spreken zou hebben gehad om nog schitterender aanbiedingen te krijgen. Een gezelschap, bestaande uit Engelschen en Nederlanders, gaat ter zeehondenjacht met het geweer op de Groninger Wadden. Een blazer brengt hen zeewaarts. Het voornemen bestaat, het schip voor dit doel tegen den volgenden zomer van stoomvermogen te voorzien. kapittelen, en hij had zich daaromtrent niet ver- gist, al nam deze boodschap ook een geheel nieuw karakter aan. Toen hij den volgenden morgen opstond, vond hij tot zijne pijnlijke verbazing, een klein vierkant stukje papier, vlak boven zijn borst, op zijn beddedeken gespeld daarop stond in groote drukletters te lezen //Men schenkt u negen en twintig dagen om tot inkeer te komen maar daarna Hetgeen de volzin verzweeg was vrij wat schrik- wekkender dan eenige bedreiging had kunnen zijn. De vraag hoe dit bericht in zijn kamer had kunnen komen, bleef voor John Ferrier een angstig raadsel, want zijn bedienden sliepen in een bijgebouw, en de deuren en ramen waren zorgvuldig gesloten geweest. Hij verfrommelde het papier en zeide niets daarvan aan zijne dochter, maar het voorval deed zijn hart van vrees ver- stijven. De negen en twintig dagen waren klaar- blijkelijk hetgeen er overschoot van de hem door Young toegezegde maand. Wat zou moet of geestkracht baten tegenover een vijand, die voor zien was van zulk eene geheimzinnige macht? De hand, welke dat papier had vastgespeld, had hem een dolk door het hart kunnen stooten, zonder dat hij ooit zou hebben geweten aan wien hij den dood te danken had. Den morgen daarop geraakte hij nog meer ont- steld. Zij waren aan het ontbijt gezeten, toen Lucy met een kreet van verwondering naar om- hoog wees. In het midden der zoldering was, klaarblijkelijk met een brandenden stok, het nummer 28 geschreven. Het jonge meisje begreep daar niets van, en hij wachtte zich wel haar de be- teekenis van dat cijfer uit te leggenmaar dien IEIMS ('OlIKiilT Dit bind verschijnt aiaandas-, Woensdag- en Vrijila^nvoml, uitseiomleril op Keesldagen, bij den nitgever I". J. Til UK I1MDE te Xer li emen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1