Telegrafische berichten (iemengde berichten. Hengstdijk. Tot lid van den Raad werden alhier herkozen K. van Esbroeck en G. van Trappen. Stoppeldijk. Gekozen G. Heyens en G. Magnus. St. Kniis. Gekozen P. B. Dhont en B. J. van den Heme]. Biervliet. Zaterdag werd aanbesteed het leg- gen van een grindweg op een dijk van den Aineliapolder, ter lengte van 225 meter. Inschrij- vers waren Boelhouder te Giesendam voor f 1450, Van Acker te IJzendijke voor f 1283,40, Ph. Salome te Breskens voor /1190 en P. Monje te Breskens voor f 899, aan welken laatste het werk werd gegund. Voor een te maken grindweg in den Helena- polder, lengte 550 meters, schreven in Boel houder voor f 2980, Van Acker voor 2483,60, Salome voor 2305 en Monje voor f 2299. Hiervan werd de gunning acht dagen uitgesteld. Sas van Gent, 12 Juli. Bij de heden gehouden verkiezing voor leden van den gemeenteraad zijn uitgebracht 141 stemmen. Gekozen zijn de heeren P. Malotaux (aftr. lid), met 114, en E. H. Schils, met 75 stemmen. De heer D. van den Berg had 58 en de heer E. Pauwels, die niet in aanmerking wenschte 'te komen, 9 stemmen. De postambtenaar te Vlissingen, die verdacht werd van verduistering van brieven met gelds- waarde uit Engeland, en een volledige bekentenis heeft afgelegd, is de commies H. T. De man is gehuwd, heeft 10 kinderen en was 24 jaren in dienst. Zaterdagmiddag ongeveer half vijf ontstond bij den landbouwer R. te Staphorst een begin van brand door onvoorzichtig spelen metlucifers, die de kinderen van dezen landbouwer wisten machtig te worden. Daar het in 't drukst der hooiing is, bevond zich het meerendeel der be- wouers van Staphorst op hunne weilanden, die dikwijls een paar uren van hunne woningen ver- wijderd zijn. En door de droogte, en door gebrek aan handen, nam het vuur zulk een Snellen voort- gang, dat binnen eenige minuten een drietal huizen in lichte laaie stonden, zoodat aan blusschen niet meer te denken viel. Slechts weinig huisraad kon gered worden, terwijl de varkens en kalveren voor het grootste deel verbrandden. Intusschen ging het vuur van het eene huis op het andere over, daar brandende bossen stroo, waarvan hier bijna alle daken gemaakt zijn, door de lucht vlogen. Binnen een half uur waren een twintigtal woningen een prooi der vlammen geworden. Vele bewouers, die de rookwolken gezien hadden, welke uit de brandende perceelen opstegen, waren toegesneld, en deden al het moge- lijke, onder leiding van den burgemeester, om den brand te stuiten. Door het ontbreken van brandbluschmiddelen en gebrek aan water, was er niet aan te denken de brandende huizen te blusschen en moest men er zich toe bepalen de belendende te behouden. Groote zeilen werden over de daken getrokken en van bovenaf begoten, zoodat het vuur daarop geen vat kreeg. Gelukkig kwam een krachtig bondgenoot, de wind, te hulp. Hij draaide van het Noorden naar het Noord-Westen en stond toen bijna rechthoekig op den straatweg. Daardoor werd den vonkenregen een andere richting gegeven en kon deze voorloopig geen kwaad doen. Toen waren 22 woningen in de asch gelegd. Een wandeling over de straat levert een treurig tooneel. Hier ziet men schreiende vrouwen en kinderen bij elkaar staan, daar zijn mannen en jongens bezig het weinige huisraad, dat gered kon worden, naar familie of kennissen te vervoeren. Wat verder ziet men de half verkoolde lijken van varkens en koeien, terwijl anderen bezig zijn liun vee, met brandwonden overdekt,'naar den nieuwen stal te voeren. Links en rechts van de straat brandt het pas binnengebrachte hooi en verspreidt zulke dikke rookwolken, dat het bijna onmogelijk is de straat te passeeren. Niet ver van dit tooneel van ellende staan Dog slechts toe, toen hij bij het binnentreden twee jongelieden in zijne huiskamer gezeten vond. De een, die een lang, bleek gelaat had, leunde achter- over in den rieten wipstoel en had de voeten tegen de kachel gezet. De ander, een jongeling met een hals als een stier en ruwe, onaangename trekken, stond voor het venster, met de handen in de zakken en floot een volksiiedje. Bij Eerriers verscheinen knikten beiden hem toe en knoopte het jongemensch in den wipstoel het gesprek aan. vMisschirn kent gij ons niet," zeide hij. //Mijn kameraad hier is de zoon van ouderling Drebber en ik ben Joseph Stangerson, die met u door de woestijn reisde, toen de Heer zijne hand uitstrekte en u onder het ware volk opnam." z/Yolgens zijn wil zullen alle volkeren op hun tijd tot ons komen," voegde de ander er met eene neusstem bij //Hij gaat langzaam te werk, bij zeer kleinen getale." John Eerrier boog zeer stijf. Hij had begrepen wie de bezoekers waren. (Wordt vervolgd.) ruim een kwartier gaans aan weerszijden van de straat de zwaarbeladen hooiwagens, voor welke de weg eenige uren versperd is. De heer Aug. Kamps, candidaat voor den Sittardschen gemeenteraad, bracht een bezoek aan de tot de stad behoorende buurten, om zich aan daar wonende kiezers te vertoonen. Hij was daarbij vergezeld van drie personen, waarvan een op de trom sloeg en een ander een bord droeg waarop te lezen stond //nuuije 1897 (nuuije nieuwe) A. Kamps, wit puntje zwart maken, niet schrijven. Der alte August." Zijn derde begeleider was de persoon, die zijn circulaires bij de kiezers had bezorgd. In Limburg beleeft men toch vreemde dingen Maar veel gebaat heeft de malle vertooning nietde heer Kamps is niet gekozen Een jonkman te Hijken (Br.) had in een al te intieme verstandhouding met een jongedochter (nog wel zijn dienstmeisje) geleefd en daarna had hij haar zijn genegenheid onthouden, en het meisje, daarover radeloos geworden, sprak van zelfmoord. Doch wat wilde het geval Hijkens jonge- lingschap en ook wel enkele meer bejaarden misschien kwamen tusschenbeiden en op den eens tot over de ooren verliefden jonkman werd een kuur toegepast, in Drenthe meer gebruikelijk op ontrouwe minnaars en bekend onder den naam z/wasschop houden", die dezen keer een gunstige uitwerking heeft gehad. Dinsdagavond werd. de jonkman in nachtgewaad uit zijne woning opgelicht en tegen wil en dank op een gereedstaanden boerenwagen geplaatst. Zijn beminde nam naast hem plaatst en aan zijn andere zijde zette men volgens gebruik een stroopop. Daarop ging het, den wagen getrokken door tal van gedienstige handen, in hoeradoordebuurtschap, gevolgd door een groote menigte nieuwsgierigen. Na dezen optocht werd bij den kastelein L. Schipper halt gehouden, om een hartversterking te nemen. De ontrouwe minnaar werd voor't front gebracht en moest toen de belofte afleggen, zoo spoedig mogelijk den eersten stap te doen, om met zijn meisje in het huwelijk te treden. Hij verklaarde zich daartoe bereid en trakteerde de aanwezigen flink. Tot zijn eer zij vermeld, dat hij deze week reeds met zijn aanstaande voor den burgemeester is verschenen om in te schrijven. Vrijdagavond kreeg een bootwerker aan de Maaskade te Rotterdam twist met zijn zwager, die hem uit de herberg was komen halen. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de zwager een messteek in de linkerschouder kreeg. De vrouw van den verwonde, die haren man te hulp kwam, kreeg van den beschonkene een messteek in den rechter- pols en een in de heup. De verwondingen bleken gelukkig niet gevaarlijk te zijn. Mevrouw L., vraagt in de Holl. Lelie In moeilijkheid gekomen zou ik gaarne het adres van een goed Amsterdamsch advocaat weteri, maar een, die geen enkele onwaarheid wil zeggen en niet vooruit met den advocaat van de tegenpartij afspraakjes maakt. Zou iemand mii zoo een willen noemen Verleden week ontmoette te Dordrecht een Hollandsch varensgezel op zijne wandeling een Engelschen matroos, die blijkbaar nog al goed bij kas was, zoodat hij spoedig kennis maakte en zich lumschoots liet trakteeren. Dat scheen den Hollander echter niet voldoende te zijn, want toen zijn Engelsche makker op den Bleijenhoek een bankbiljet van 40 voor den dag haalde, rukte hij hem dat uit de hand en ging er mee aan den haal. De Engelschman liep hem natuurlijk na, maar al spoedig moest hij het opgeven, daar de roover in de zijstraten verdween. Het eenige wat hem overbleef, was kennis te geven aan den inmiddels verschenen politieagent, die terstond zijne maatregelen nam en den dief opspoorde, gekleed, te bed liggend aan boord van den stoom- boot waarop hij voer. Op staanden voet werd de kerel gearresteerd en naar het politiebureau over- gebracht, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt en van waar hij vervolgens ter beschik- king van de justitie naar het huis van bewaring is overgebracht. Dank zij de uitstekende maatregelen ter stond door de Haagsche politie genoinen, en waarbij de commissaris, de heer Dietz, die het onderzoek leidde krachtig werd gesteund door de politie in andere steden en in het buitenland is het gelukt de twee personen die den diefstal bij een kamerverhuurster in den Haag pleegden op aanwijzing der Haagsche politie te Brussel aan te houden. De beide verdachten hadden Woensdag de residentie verlaten. Den volgenden middag ont- ving de politie te Dordrecht bericht van den diefstal en stelde terstond een onderzoek in, waarbij al spoedig bleek dat de verdachte personen in den laten avond van Woensdag te Dordrecht waren aangekomen en hun intrek genomen hadden in een logement, vanwaar zij den volgenden dag weer vertrokken, voorgevende 's avonds terug te zullen komen en dan een paar weken te zullen blijven. De logementhouder verlangde evenwel vodr hun vertrek betaling voor genoten nachtver- blijf enz. en de heeren, die verklaarden geen con- tanten bij zich te hebben, voldeden hunne rekening met coupons, vervallende 1 September 1897 en 1 Maart 1898, van 3 pet. obligation N. W. S. groot 200 en f 100. De nummers dier coupons bleken dezelfde te zijn als die van de in Den Haag gestolene, zoodat omtrent de identiteit der beide personen geen twijfel meer bestond. De coupons werden daarom in beslag genomen, terwijl uit het verder onderzoek bleek dat de verdachten in zuidenlijke richting vertrokken waren. De concurrence tusschen de stoomcaroussels op de kermis te Schiedam, gaat zoover, dat verleden week in twee er van een bloemencorso met verloting van een varken en een mand met bloemen werd gehouden. Het varken kon door een lid van het manuelijk en de bloemenmand door een lid van het vrouwelijk geslacht gewonnen worden. Tegen den uitslag van die verlotingen, gaf het in en om die caroussels en heele vroolijke drukte, die nog grooter werd toen de uitslag er van bekend werd. V rijdag werd door de marechaussee van Gorredijk gevankelijk te Heerenveen binnenge- bracht S. P., verlaten vrouw van J. de N., ruim 40 jaar oud, onderwijzeres in de handwerken aan de openbare school te Duurswoude, verdacht van het kind waarvan zij eenige dagen geleden moet zijn bevallen, van het leven te hebben beroofd. Het kinderlijkje is gesteld in handen van ge- neeskundigen, teneinde een onderzoek in te stellen naar de vermoedelijke oorzaak van den dood. De verdachte vrouw is na een rerhoor voor den rechter-commissaris te hebben ondergaan, in ver- zekerde bewaring gesteld. Hieromtrent wordt aan de N. R. Ct. uit Heeren- veen nader gemeld Omtrent het voorloopig medegedeelde geval van kindermoord, vernemen wij uit volkomen betrouw- bare bron het volgende. De 42jarige S. P., onder wijzeres in de handwerken te Duurswoude, sedert jaren van haren mangescheiden, wasinde vorige week moeder geworden. Met de hulp van hare 76jarige moeder heeft zij haar kind terstond na de geboorte in een ketel water verdronken, waarna de groot- moeder het lijkje achter de woning begraven heeft. Op aanwijzing van de daderes is het daar dan ook door de marechaussee opgegraven. Door geneeskundigen is geconstateerd dat het kind geleefd heeft en door verstikking is overleden. De bewoners van Gooi- en Eemland en de in de omstreken verblijvende talrijke familien werden Woensdagavond vergast op een schouwspel, dat hoogst indrukwekkend mocht heeten. Had men in den loop van den dag reeds een brug laten springen, onder donderend geraas vloog in den avond een tweede brug uit elkaar. Boven de stad Naarden werd daarna de lucht beurtelings helrood, dan weder in het donker ge- huld, terwijl soms door geweldige vuurstrepen slechts de lijnen van torens en huizen zichtbaar waren en de stad zich in silhouetvorm tegen den hemel afteekende. Het was echter geen natuur- verschijnsel, doch een aardig toegepaste true van de genietroepen, die onder leiding van generaal Gijsberti Hodenpijl, inspecteur der genie o. a. in de noordelijke froute van de vesting Naarden manoeuvres hielden. Door middel van een zg. rookgordijn had men tegen den waterkant in de richting van de stad een groote massa brandbare stoffen aangestoken, waardoor zware rookkolommen, afgewisseld door hevigen vuurgloed, het effect gaven alsof werkelijk de vesting Naarden in lichtelaaie stond. De kunstgreep bleek werkelijk uitstekend gelukt te zijn, want spoedig werd van uit het fort de ,/Pampus" geseind, dat men daar in de vaste meening ver- keerde dat Naarden //er om ging". Kolossale zoeklichten en enorme Well's lichten, in de ravelijnen geplaatst, gaven het oorlogsterrein in zijn geheel een effect, zoo phantastisch en eigenaardig, dat nog lang in den avond honderden toeschouwers de operation der genietroepen gade- sloegen. Dinsdag j. werd te Heerenveen gestemd voor den gemeenteraad in Haskerland. Het bureau wordt gehouden op de bovenzaal van het caff? vVernimmen." Een kiezer komt binnen en vraagt hoe hij moet stemmen. ,/Het witte stipje in het zwarte hokje zwart maken", luidt het antwoord en onze kiezer gaat naar den lessenaar. Spoedig komt de kellner boven en vraagthebben de heeren gescheld Een ontkennend antwoord volgt. Even daarna komt de kellner met dezefde vraag en nu weder een ontkennend antwoord volgt zegt hij //Gescheld is er toch." Men ziet nu naar den lessenaar en de kellner had gelijk, want onze kiezer was druk bezig het witte knopje van de electrische schel, die zich toevallig in den gang bevond, zwart te maken. In de gemeente Wognum (N. H.) is bij den heer G. V. een kip, die twaalf jonge patrijsjes verzorgt. Meermalen kwam het voor dat een hen eendenkuikens om zich had, doch dit zal wel zelden voorkomen. Donderdag had een persoon, vader van een talrijk geziu, te 's Gravendeel, tie roekeloosheid om met iemand een weddenschap aan te gaan, dat hij de Dordtsche kil op de hoogte van het rijksveer aldaar gekleed zou overzweminen. Na zich van jas en schoenen ontdaan te hebben, sprong de man te water, met het ongelukkig gevolg dat hij halfweg in de diepte verdween. Zijn lijk is nog niet opgevischt. Veertig jonge runderen zijn uit Purmerend naar Rusland verzonden. Door een Russische familie waren ze dezer dagen in de Beemster voor hooge prijzeu aangekochteen eenjarige stier voor f 550. Door het O. M. bij het kantongerecht te Beetsterzwaag is 3 maanden gevangenis geeischt tegen C. A., te Wijnjeterp, omdat hij aan een kind, dat in het water lag, niet de noodige en mogelijke hulp heeft verleend, waardoor het kind verdronk. Vrijdagmiddag zijn uit Hamburg per spoor eenige kisten met wilde dieren, bestemd voor Artis, naar Amsterdam gezonden. Daaronder was ook een kist, waarin twee wolven waren. Te Emmerik werden de dieren door den bege leider gevoederd, die er zich van overtuigen kon, dat hun toestand toen niets te wenschen liet. Te ongeveer 12 uur Vrijdagnacht stoomde de trein door naar Amsterdam en kwam Zaterdag- morgen 6 uur aan het goederenstation Kadijk aan. 1 oen bleek dat een van de twee wolven ver- dwenen was. Het dier had in de kist nabij de tralies een opening weten te maken en zich daar doorheen naar buiten gewerkt. De wagen was met het oog op de behoefte aan lucht gedeeltelijk opengelaten en die verleiding schijnt het beest te sterk te zijn geweest. 't Waagde den sprong en is thans bezig op een gedeelte van dezen klassieken bodem der vrijheid een soort van vreemdelingen-verkeer te bevorderen, een weinig ongewenschter dan men in het reisseizoen verwachten mag. De mogelijkheid is niet buitengesloten dat het dier gebruik heeft gemaakt van het stilhouden van den trein aan een der vele tusschenstations, zoodat een onderzoek in de omgeving dier stations voor de hand ligt en ook wel zal ingesteld zijn. De hongerkunstenaar Succi geeft tegenwoordig ,/Voorstellingen" te Verona. Hij heeft daar in een zaal een hokje laten opslaan zonder deuren of vensters, met geen andere communicatie dan een telefoon. De menschen, die in deze openbare vermakelijkheid belang stellen, kunnen om dit hokje heen loopen, en tusschenbeide verneemt men door de telefoon allerlei wijze spreuken, als z/Ik eet niet, en toch leef ik" //De wetenschap der toekomst zal dit raadsel oplossen," enz. Tijdens een gala-bal in Buckingham-palace, waaraan de geheele koninklijke familie van Groot- Britannie en vele buitenlandsche vorstelijke personen die nog te Londen zijn, deelnamen, is brand ontstaan op de derde verdieping in de vertrekken van prins en prinses Aribert van Anthalt. Door den wind was een gordijn in aanraking gekomen met een brandende kaars die uit onachtzaamheid op tafel was achtergelaten. In een oogwenk brandden de gordijnen er lustig op los. De brandweer rukte met vijf stoomspuiten aan, maar bluschte den brand in tien minuten met een handspuit. Een der meeste bekende Engelsche edellieden ging voor eenige dagen door de aristocratische wijk in Londen, Piccadijlij, toen hij een dame voor zich uit zag gaan, wier zakdoek even te voorschijn kwam uit haar japon. Een plotselingen inval volgen, naderde hij haar vlug, en nam, zonder dat zij het bemerkte, den doek er uit. Juist was hij op het punt haar aan te spreken toen hij zacht op den schouder werd getikt. Zich omkeerend zag hij een eleganten heer voor zich, die den lord diens eigen beurs, zakdoek en sleutelring overhandigde. //Neemt u me niet kwalijk," zeide de vreemdeling op hoffelijken toon, ,/ik wist niet dat een der onzen waart." Zoo sprak hij, ging verder en liet den lord verbaasd staan. In Italie heeft men een ontzettende warmte, te Florence bv. 120° Eahr., te Syracuse 115° en te Verona 113°, als men de opgaven vertrouwen kan. En in andere Italiaansche steden is de tem- peratuur overal boven de 100 graden, zegt men; te Rome Maandag maximum 111 en minimum 79. En dat was dan nog de noteering van het observatorium, dat vele meters boven de opper- vlakte der zee, hoog tusschen de winden en de nevelen ligtin de straten, met de weerkaatsing van de gloeiende huismuren er bij, worden die gradeD nog op reusachtige manier vergrootbe- weert de correspondent van de //Tel.", die evenwel in staat blijkt te zijn geweest tot schrijven. Een ieder die uit moet tracht een weg uit te denken, waar hij de meest mogelijke schaduw vindt. Maar Rome is nu eenmaal zoo gebouwd, dat men altijd eenige woestijnen die men piazza's (pleinen) noemt heeft over te steken, en dan staat de hulpelooze voetganger plotseling als voor een zee van vlammen. Het passeeren over zulk een zonnige piazza levert ernstig gevaar op voor een zonnesteek. Er is dan ook een nieuwe industrie ontstaan, niet ongelijk aan die der schippers, die iemand per boot van den eenen oever eener rivier of kanaal naar den anderen brengen de industrie van den //ombrellone" een groote parasol voor het overtrekken der pleinen van Rome gedu- rende den zomer. Voor een soldo (2^ cent) heeft men het recht om plaats te nemen onder een ombrellone, vast- gemaakt op een kleinen automobiel, en men kan zich zoo van den eenen kant der gloeiende piazza naar den overkant laten rijden onder bescherming van een breede schaduw. De vorige week werd een schilder uit Salz burg, terwijl hij op de Mondsee, een Alphenmeer in Oostenrijk zeilde, door een onweder overvallen zoodat zijn boot omsloeg. Hij klainpte zich er aan vast en werd er mee door den vloed naar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2