Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3482. Dinsdag 13 Juli 1897. 37e Jaargang. EEN B0BS&I1IC1T. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzendincr van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. In de Duitsche pers vond men in de latere dagen pessimistische berichten, die het totaal mislukken der vredesonderhandelingen te Kon- stantinopel voorspelden, in verband met de laatste nota van de Porte aan de mogendheden, waarin werd betuigd, dat de Tnrken, met het oog op de honding der Mohamedaansche bevolking, onmogelijk Thessalie in den steek kouden laten, en aange- drongen op eenige concession in zake de grond- regeling. De Sultan, die zoo wat de rij rond gaat om nog een bijzonderen steun te zoeken, deed ditmaal een beroep op den Oostenrijkschen Keizer om diens medewerking. De Keizer heeft daarop geautwoord De vriend- schap, waarop Uwe Majesteit terecht een beroep doet, legt mij den plicht op, in het belang van Uwe Majesteit en van Turkije den raad te geven, met Griekenland vrede te sluiten op den basis, zooals die is voorgesteld door de gezantem Dat is duidelijk genoeg, en volgens „the Times" heeft de Oostenrijksche gezant aan Tewfik-pacha een nota overhandigd, waarin verklaard werd, dat als de Porte geen dag bepaalt waarop de militaire commissie met de ambassadeurs zal beraadslagen over de grenslijn, de ambassadeurs hunne re- geeringen zullen verzoeken, krachtige maatregelen te nemen. Volgens de „Frkf. Ztg." heeft Keizer Wilhelm eveneens aan den Sultan beduid, dat deze zich niet tegen den wil der mogendheden moest ver- zetten, wat te Konstantinopel groote teleurstelling wekte, daar men op Duitschland's steun gerekend had. Misschien komt er nu wel wat gang in de zaak. Van Kreta is er weinig nieuws. De schermut- selingen houden aan. De internationale vloot heeft de Soedabaai verlaten en ligt nu voor Kanea. Het schijnt in Duitschland nog niet uitge- „kriselt" te wezen. Vrijheer Von der Recke zou als Pruissisch Minister van Binnenlandsche zakeu worden aan kant gezet en vervangen door den heer Von Puttkamer, staats-secretaris aan het departement voor Elzas-Lotharingen, die daartoe reeds een- en andermaal naar Berlijn werd ont- boden. Ook van Rijkskanselier Von Hohenlohe heet het nog steeds, dat hij zal worden bedankt en vervangen door Graaf Waldersee. In de Borinage blijft de toestand onveranderd De werkstakers wachten op de beslissingen, die te Paturages in de algemeene vergadering der „Fede- ration boraine" zullen genomen worden. Meer dan 7000 mijnweikers hebben met hun vrouwen te Paturages een eerste meeting bijgewoond, waarop door den afgevaardigde Roger het woord werd ge- voerd. Zoowel daar, als te Dour en te Hornu, waar Brenez sprak, werd met geestdrift tot voort- zetting van de werkstaking besloten. De gouver- neur van Henegouwen heeft beloofd, dat hij bij dgn Minister van arbeid en nijverheid stappen tot bijeenroeping van den arbeidsraad zal doen. In de Borinage is de gendarmerie aanzienlijk versterkt, doch rustverstoringen zijn nog niet voorgekomen, te Mons zijn weer twee bataljons linietroepen aan- gekomen, doch tot heden niet naar de Borinage gezonden. Men berekent, dat er dagelijks 76000 francs aan arbeidsloon wordt verloren. Koning Christian van Denemarken trekt het zich zoo aan, dat men zijn kleinzoon Constantijn, den Griekschen Diadochos of Kroonprins, van onbekwame leiding van den jongsten veldtocht beschuldigt, dat hij een zijner adjudanten, kapitein Ibsen, heeft belast met het instellen van een grondig onderzoek op de plaatsen zelve naar de rol, door den Kroonprins gespeeld. Kapitein Ibsen is hiertoe allereerst naar Kon stantinopel gegaan, om de vreemde militaire attache's te spreken, die den veldtocht hebben bijgewoond. Ook de Tiirksche opperbevelhebber Edhem-Pacha zal hem ophelderingen verstrekken. Daarna begeeft kapitein Ibsen zich naar Thes salie, om op de plaats zelf zijn rapport te vol- tooien en dan aan den Deenscheu Koning op te zenden. F iCTJIIjLiSTON Er heerscht nog groote onzekerheid in de berichten over de kabi nets-crisishetgeen den eenen dag gemeld is, wordt den anderen dag weer tegengesproken. Zoo werd gemeld dat de heer Tak van Poortvliet bij H. M. is geweest, maar het Vad. verzekert dat zulks onwaar is. Ook het bericht dat de heer Pierson door H. M. zou zijn gehoord, wordt beslist tegengesproken. Wij maken dan ook slechts onder reserve melding van een mededeeling, mede aan de Tel. uit Den Haag bericht, dat de heer Roell bezig is een tweede editie van zijn vorig kabinet, maar eenigszins rood getint, bijeen te brengen, terwijl er bij wordt gevoegd dat Mr. S. van Houten zeer zeker van de baan raakt. Mr. Tak van Poortvliet, als kamerlid gekozen zoowel te Amsterdam als te Beverwijk, heeft thans SOMAN naar het Engelsch van A. CONAN DOYLE. z/Dit eene punt zal dienen om heel uw geloof te toetsen, aldus heeft men besloten in den heiligen raad van vieren. Het meisje is jong, en wij willen haar niet noodzaken grijze haren te huwen wij wenschen haar evenmin te berooven van alle keus. Wij ouderlingen bezitten vele vrouwen maar onze kinderen moeten ook worden voorzien. Stangerson heeft een zoon, en Drebber heeft een zoon, en beiden zouden uwe dochter gaarne welkom heeten in hunne woning. Laat haar kiezen tusschen hen. Zij zijn jong en rijk, en behooren tot het ware geloof. Wat zegt gij daarvan Ferrier bewaarde eenige oogenblikken het stil- zwijgen. Zijne wenkbrauwen waren gefronsd. ,/Gij zult ons zeker nog wel wat tijd gunnen," sprak hij ten laatste. »Mijne dochter is zoo heel jong en nauwelijks tot de jaren gekomen om te trouwen." „Zij zal eene maand hebben om hare keus te bepalen," sprak Young, van zijn zetel oprijzende. tfNa verloop van dien tijd moet zij haar antwoord gereed hebben. Reeds had hij de deur bereikt, toen hij zich met gebalde vuist en toornige oogen omwendde en met donderende stem uitriep „Het ware genadiger voor u geweest, John Ferrier, indien gij en zij thans als verbleekte ge- raamten op den Sierra Blanco uitgestrekt laagt, dan dat gij het wagen zoudt met uw zwakken wil in opstand te komen tegen de beveleu van het heilige viertal 1" Met een dreigend handgebaar ging hij verder, en Ferrier hoorde zijne zware voetstappen over het tuinpad gaan. Hij zat daar nog altijd met zijn elleboog op de knie geleund, zich tevergeefs afvragende hoe hij de zaak aan Lucy's verstand zou brengen, toen eene zachte hand zich op de zijne plaatste, en hij, opkijkende, haar aan zijne zijde zag staan Een enkele blik op haar bleek en ontsteld gelaat was hem voldoende om in te zien dat zij het voorgevallene had gehoord. „Het was mijne schuld niet," sprak zij, in antwoord op zijn blik. „Zijne stem weerschalde door de gansche woning. O vader, vader, wat zullen wij beginnen „Maak uzelve geen zorgen," gaf hij ten antwoord haar tot zich trekkende, en zijne breede, verweerde hand liefkoozend over hare kastanjebruine lokken latende glijden. ,/Wij zullen er wel het een of ander op vinden. Gij zijt immers niet geneigd dien jongen man te laten varen Een snik en een sprakelooze handdruk waren haar eenig antwoord. »Neen, natuurlijk niet. Ik zou u ook niet gaarne het tegendeel hooren zeggen. Hij is een beste jongen en bovendien een Christen, wat meer beteekent dan men van dit volk kan getuigen, in Dericht, dat hij de benoeming in laatstgenoemd district aanneemt. Er zullen dus nieuwe ver- dezingen plaats hebben voor Amsterdam IX, voor eeuwarden en voor Winschoten. Zaterdag heeft aan het departement van Buitenlandsche zaken te 's Gravenhage, de uit- wisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van het op 28 Mei 1897 te's Gravenhage, tusschen Nederland en Italie gesloten verdrag tot weder- ceerige uitlevering van misdadigers. Naar aanleiding van een ingesteld onderzoek, waaruit is gebleken, dat Nederlandsche jeugdige personen in vele grensplaatsen van Gelderland en Limburg door hunne ouders aan ploegbazen worden verhuurd om in Pruisische steenbakkerijen met overmatigen arbeid te worden belast, is door den Minister van binnenlandsche zaken bepaald, dat voortaan op de af te geven nationaliteitsbewijzen de leeftijd van den betrokken persoon moet worden vermeld, ten einde de Pruisische autoriteiten in staat te stellen dien leeftijd te controleeren met den opgegevene en personen beneden de 16 jaar over de grenzen te doen brengen. De bevolking van Nederland is in het vorig jaar met 69,207 gestegen en bedroeg, volgens de bevolkingsregisters, op 1 Jan. 1897 4,928,658. De 5 millioen zijn dus nog niet bereikt en zullen ook in 'teind van 1897 nog niet aauwezig zijn, tenzij de vermeerdering in den loop van dit jaar iets grooter is dan in 1896. In alien gevalle mag men aannemen, dat op het tijdstip waarop H.M. de Koningin de Regee- ring zal aanvaarden, haar rijk in Europa over de 5,000,000 inwoners zal tellen, tweemalen zooveel als waarover haar overgrootvader, 75 jaren geleden, wat Noord-Nederland betreft, regeerde. De heer Th. M. Ketelaar, gekozen lid der Tweede Kamer in Amsterdam V, zal als zoodanig zitting nemen. Hij wenscht echter zijne betrekking ,n onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te houden. Volgens de wettelijke bepalingen moeten Gedeputeerde Staten daartoe gunstig be- schikken en moet in zijn plaats dan een tijdelijk onderwijzer worden benoemd. Reeds heeft het nieuwe Kamerlid de noodige stappen gedaan om de vereischte toestemming te krijgen. Men schrijft uit Noord-Brabant Gedurende de afgeloopen acht dagen was het weder iets gunstiger voor het beetwortelgewas, en heeft het tamelijk goede vorderingen kunnen maken. De velden zijn thans geheel en al bedekt door de bladeren, doch heeft men dit jaar veel moeite om spijt van al hun bidden en preeken. Morgen vertrakt er een gezelschap naar Nevada, en ik zal het zoo aanleggen, dat ik hem een brief kan zenden, waarin ik hem meedeel in welk een pas wij geraakt zijn. Als ik dien jongen man juist beoordeel, zal hij hier terugzijn met een spoed, waarbij geen telegraaf vergeleken kan worden. Lucy moest door hare tranen heen lachen over het beeld door haar vader gekozen. ffAls hij komt, zal hij ons ten beste raden. Maar het is om uwentwil dat ik bevreesd ben, vader. Men hoort men boort zulke afschuwe- lijke geschiedenissen omtrent degenen, die het waagden zich tegen den profeet te verzetten er overkomt hun altijd iets verschrikkelijks." vMaar wij zijn nog niet tegen hem opgestaan, heruarn de vader. ,/Het zal altijd nog tijd zijn over die jammeren na te denken, wanneer wij dat doen. Wij hebben eene voile maand voor ons liggen, en aan het eind van dat tijdsverloop, ge loof ik, dat wij wijselijk zouden handelen met uit Utah te verdwijneu." ,/Utah te verlaten?" „Dat is wat ik bedoelde." „Maar de hoeve „Wij zullen zooveel geld bijeen garen als wij kunnen, en de rest aan anderen overlaten. Om u de waarheid te zeggen, Lucy, is het niet voor het eerst dat ik daarover heb nagedacht. Ik houc er niet van mij voor een ander mensch in het stof te krommen, zooals de lieden hier doen voor hun gevreesden profeet. Ik ben een vrijgeboren Amerikaan, en dit alles is mij nieuw. Neem aan dat ik te oud ben om het nog te leeren. Indien hij weer om deze hoeve komt heensluipen, zou hij let onkruid meester te blfjven. Bij verleden jaar vergeleken is het gewas minstens drie weken ten achter. Volgens onderzoekingen is de knol nog lijzonder klein. TER NEUZEN, 12 Juli 1897. Gisteren werd alhier door de handboog- maatschappij ,/De Wester-Schelde" de gewone jaarlijksche Koningschieting gehouden, welke, door het stellen eener nieuwe pers een paar maanden ater dan op andere jaren werd gehouden. Door verschillende omstandigheden namen slechts acht eden aan de schieting deel. Na hevigen kamp gelukte het aan den heer Ed. de Meijer, oud- Koning, den Koningsvogel van zijn verheven standpunt te doen dalen, zoodat hij zijne functie lehoudt. Met een „leve onze Koning!" werd door de medestrijders het dalen van den vogel begroet. Daarna werd door de leden nog eene onderlinge prijs- en klepschieting gehouden, die tot genoegen der deelnemers en onder gezellig samenzijn werd ten einde gebracht. Ter behoorlijke inrchting van haar lager onderwijs is boven de gewone rijksbijdrage een buitengewoon subsidie verleend, o. a. aan de ge- meente Hoofdplaat ten bedrage van f 550. Aan het admissie-examen voor 'sRijksVee- artsenijschool zijn o. a. geslaagd M. F. Plankeel van Oostburg en L. J. Colsen van Hontenisse. Bij de Vrijdag te Middelburg aan het gebouw van het gewestelijk bestuur gehouden aan- besteding van de voorziening der boorden aan het kanaal van Ter Neuzen, waaraan te verwerken een bedrag van 22,000, en waarvoor zooals wij in ons vorig nommer melden voor het grootst aantal meters was ingeschreven door den heer Jac. Jansen alhier, voor 480 M., werd nog inge schreven door de heerenC. van Boven te Amsterdam voor 408 M., F. Kleijn te Dordrecht voor 450 en A. Tholens Dingz. te Ter Neuzen voor 474 M. Koewacht. Donderdagavond stierf de laatste oud-strijder van 1830 uit deze gemeente namelijk Augustinus Spiessens, geboren 24 Juni 1810. De overledene, die tot de lichting van 1829 behoorde, was toen de Belgische opstand uitbrak, infanterist te Breda. Als zoodanig nam hij deel aan den tiendaagschen veldtocht en behoorde na den terugtocht tot het mobiele leger. Den 5* April 1832 werd hem het metalen kruis uitgereikt. „Maar zij zullen ons niet vergunnen heen te gaan," wierp zijne dochter hem tegen. ,/Wacht slechts Jefferson's komst af, en wij zullen dat spoedig in orde brengen. Ondertusschen moogt gij niet over de zaak tobben, mijn kind, en geen gezwollen oogleden houden, of wel hij zal twist met mij zoeken als hij u wedeTziet. Er is niets om voor te vreezen, en er bestaat geen gevaar hoegenaamd." John Ferrier sprak deze troostrijke woorden op een toon vol vertrouwen uit, maar zij kon niet nalaten op te merken dat hij, dien avond, geheel ongewone voorzorgen nam bij het sluiten der deuren en het oude veiroeste vuurroer, dat aan den muur zijner slaapkamer hing, nauwlettend schoonmaakte en laadde. VIERDE IIOOFDSTUK. Een vlucht op leven en dood. Den morgen na zijn onderhoud met den Mor- moonschen profeet, begaf John Ferrier zich naar Salt Lake City en na zijn vrieud gevonden te hebben, die van plan was naar de Nevada bergen te gaan, vertrouwde hij hem zijn brief aan Jeffer son Hope toe. Hij deelde den jongen man daarin het dreigend gevaar mede, dat hem boven het hoofd hing en hoe noodzakelijk zijne overkomst was. Nadat hij zich van deze taak had gekweten, gevoelde hij zich kalmer en keerde hij weer een weinig bemoedigd naar huis terug. Toen hij zijne hoeve naderde, was hij zeer ver- baasd aan elk der stijlen van het hek een paard vastgebonden te zien en zijne verwondering nam NEIJZEIVSC COURAH «len nitgever P. J* VAM DE 8AWDE te Ter Meuzen. ■tit blmd verschijnt Vf»»n<l»K-. WoeBsilag. en Vrijdagavwml. uitsezotulerd op feestdagen, h.J kans loopen eene lading hagels uit mijn geweer door de leden te krijgen."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1