BURGERL1JKE STAND. Gemengde berichten. Prov. Staten van Zeeland. TER NEUZEN, 7 Juli 1897. Hedeu werd alhier door het bestuur der vereeniging voor Christelijk onderwijs, in de con- cistoriekamer der Gereformeerde kerk, aanbesteed, in 2 perceelen en in massa het bouwen van een schoolgebouw met onderwijzerswoning, met bij- levering van alle daartoe benoodigde materialen enz. Hiervoor werd ingeschreven als volgt Voor het eerste perceel (schoolgebouw) door de heerenF. C. Herrebout voor f 8180, A. J. Ribbens en J. A. Rijnberg voor 7651, G. van der Peijl voor 7170, P. A. Mielen voor y 6820, Joris Kolijn voor 6768, A. J.deKort voor 6759 en H. J. Ganderheijden te Vlissingen, voor f 6150. Voor het tweede perceel (onderwijzerswoning) door de heeren Joh. van der Velden voor f 4620, G. van der Peijl voor f 4410, A. J. Ribbens en J. A. Rijnberg voor f 4189, Joris Kolijn voor 3822, A. J. de Kort voor f 3815 en H. J. Gan derheijden te Vlissingen, voor f 3530. Voor de massa door de heeren J. A. van der Hell te Middelburg voor f 12127, A. J. Ribbens J. A. Rijnberg voor 11740, W. P. Nieuwelink voor 11,622, G. van der Peijl voor f 11550 en H. J. Ganderheijden te Vlissingen voor 9600. De inschrijvers, bij wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Ter Neuzen. Het stoomschip Vera, van Riga naar Gent, en het stoomschip Finland, van Hull naar Riga, zijn met elkaar in aanvaring geweest. Eerstgenoemd schip is met schade te Kopenhagen aangekomen, terwijl het laatste, waarvan de schade niet bekend is, de reis voortzette. Sas van Gent, 6 Juli. De veemarkt was heter bezet dan de vorige week, ook het vee was van betere kwaliteit, daar er reeds een partij schoone grasbeesten aan de lijn stonden, waardoor de verkoop eenigszins vlugger ging. Aangebracht waren 18 stieren, 54 ossen, 52 koeien en vaarzen, 8 kalveren en 1 schaap, samen 133 beesten, waarvan er 22 niet verkocht werden. IJzemlijke. 'tZou wel vreemd zijn als de nieuwe kieswet in onze gemeente, met een beruchten raad, geen kwestie zou doen ontstaan. Zij is dan ook verrezen. De burgemeester weigert de aankondiging van de namen der kiezers, die een candidatuur onder- teekenden. Alleen de namen der vijf candidaten voor drie aftredingen zijn bekend gemaakt. Een der raadsleden heeft, zegt men bij hooger gezag geprotesteerd tegen een opvatting van de kieswet, zooals die hier is toegepast. Dinsdagavond werd in de beneden-voorzaal van de Societeit //Sint Joris" te Middelburg de zomer- vergadering der Prov. Staten geopend door den nieuwen Commissaris, den heer Mr. A. J. Roest, die na opening onmiddellijk overging tot benoeming eener commissie van onderzoek der geloofsbrieven van den heer Mr. A. J. F. Fokker, nieuw gekozen lid voor het district Zierikzee. De commissie, bestaande uit de heeren Dronkers, Pompe van Meerdervoort en Fruijtier, adviseerde na dat onder zoek tot toelating. Na door den Griffier binnen- geleid te zijn en de vereischte eeden te hebben afgelegd werd de heer Fokker door den Voorzittter geluk gewenscht met het bewijs van vertrouwen in hem gesteld. De Voorzitter drukte de hoop uit dat lang de heer Fokker in het belang der provincie mocht werkzaam zijn evenals dat zijn vader, wiens plaats hij thans verving, verstond. De Voorzitter doet daarna den Griffier voorlezen de brieven behelzende de mededeeling van het ontslag van Jhr. Mr. W. M. de Brauw als Com missaris der Koningin en benoeming van den heer Mr. A. J. Roest tot zijn opvolger. De Voorzitter daarop het woord nemende schetst in eene korte hartelijke toespraak, welke reden Jhr. De Brauw tot aftreden noopte, wat de afgetreden Commissaris voor de provincie Zeeland was, wat Zeeland in hem verliest. Het is des Voorzitters innige wensch, dat zijn ongesteldheid van voorbijgaanden aard moge zijnen dat hij daarna lang nog in welstand moge gespaard blijven voor zijn gezin en voor den kring waarin hij voortaan zich bewegen zal. Wat den Voorzitter zelve aangaat, hij doet een beroep op de medewerking der leden voor zijn persoon evenals ze geschonken werd aan zijn voorganger. Toen de heer Roest op het Loo in handen der Koningin-Regentes de vereischte eeden aflegde, mocht hij uit den mond der jeugdige Koningin de verklaring hooren, dat ze Zeeland en de Zeeuwen liefhad. Vergunning vragende aan de Koningin, die woorden over te brengen, werd hem dit toe- gestaan. Een aangename taak is het hem. De Commissaris eindigt zijn toespraak met den wensch dat 's Hoogsten Zegen nooit der vergadering worde onthouden. Daarop neemt de heer Heijse het woord om, ook namens zijne medeleden, den nieuwen Com missaris een hartelijk welkom in deze schoone provincie toe te roepen. Hij betuigt dat de Staten van Zeeland in vol vertrouwen bereid zijn tot saamwerking. Maar bij het uitdrukken der gevoelens ten opzichte van den nieuwen Commis saris is er nog iets dat van 't harte meet, iets dat in het rninste niet door dezen zal wordeu gewraakt. 't Is niet als ware het Le roi est mort, vive le roiNeen diep ge- roerd zijn we over het heengaan van den heer De Brauw, onzen onvergetelijken De Brauw. Zijne beminlijke en nobele persoonlijkheid, ze zal in dankbaar aandenken blijven. De Staten brengen hem een dankbaren weemoedigen afscheidsgroet. Sprak de heer De Brauw bij den aanvang van zijn taak in de zomervergadering van 1884 het uit, bereid te zijn al zijne krachten gaarne te zullen wijden aan den bloei dezer provincie, de hoogste belooning heeft hij mogen ontvangen en de heer Heijse kan dit uit eenerlei mond uitspreken Gij hebt het Koninklijke vertrouwen niet beschaamd, ge hebt het vertrouwen niet verworven maar gij hebt het verdiend Gods zegen tot in lengte van dagen voor Jhr. De Brauw en zijn gezin. De toespraken vonden af en toe luide instem- ming van de zijde der leden. Door den Voorzitter wordt naar aanleiding van het ingekomen schrijven, houdende kennisgeving van het overlijden van het lid Dr. J. van der Beke Callenfels een hartelijk woord van waardeering en aandenken uitgesproken. Verschillende mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen terwijl het 20tal voorstellen van Gedeputeerde Staten verwezen werden naar de afdeelingen ter onderzoek. De afdeelingen worden daarop saamgesteld als volgt Tot de le afdeeling zullen behooren de heeren De Bats, Kakebeeke, Van der Lek de Clercq, Pompe van Meerdervoort, Hennequin, Den Boer, Oggel, Van Buren, Huvers, J. A. Bolle, Van der Have en de heeren Van Waesberghe-Janssens en Siegers als leden van Gedeputeerde Staten. Tot de 2e afdeeling de heeren Hollestelle, Van Teijlingen, Kloppers, De Smidt, Heijse, Erasmus, Moes, Van Woelderen, De Jonge, Maas, M. Bolle Lz. en de heeren Lucasse en De Casembroot als leden van Gedeputeerde Staten. Tot de 3" afdeeling, de heeren Hombach, Snijders, Van Deinse, Fruijtier, Vader van's Gravenpolder, Van Houte, Van der Meer, Dronkers, Hammacher, Noordijk, Fokker en als leden van Gedeputeerde Staten de heeren Van Rompu en Van Lijnden. Ten slotte doet de Voorzitter het voorstel de volgende vergadering te bepalen op a. s. Vrijdag welk voorstel evenwel van verschillende zijden tegenkanting ontmoet. Een voorstel van den heer Hombach om de volgende week, Donderdag 15 Juli, des avonds ure, opnieuw te vergaderen en des Vrijdags- morgens 10 ure de vergadering voort te zetten, werd met 22 tegen 15 stemmen aangenomen. Een buitengewoon talrijk publiek woonde ditmaal de vergadering bij. Door de Haagsche politie is wederom proces- verbaal opgemaakt tegen een 15jarig dienstmeisje, als verdacht van diefstal. Zij zou ruim f 100 aan gouden en zilveren sieraden en geldswaardig papier hebben ontvreemd. De sieraden werden bij de aanhouding in haar bezit gevonden. Het geld was reeds verdwenen. Op den Paralelweg te Rotterdam werd Dinsdag door de politie in bewusteloozen toestand op den weg liggend gevonden een jongen van 12 jaar. Deze had, naar bij onderzoek bleek, met 4 andere jongens van denzelfden leeftijd bij een koffiehuishouder een flesch jenever gekocht, die zij daarna gezamenlijk tot op een derde na leeg- dronken. Tegen de buffetjuffrouw van de koffie huishouder, die de jenever verstrekte, wordt een vervolgiug ingesteld wegens het verkoopen van sterken drank aan kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar. Een bakkersknecht te Rotterdam, die door zijn patroon was uitgezonden om meel te halen, liet de wagen waaronder een hond was gespannen in den steek en ging de stad in om met het meegekregen geld het er eens goed van te nemen. Zaterdagmiddag viel zekere Verlijsdonck te Mierloo Hout (N.-B.) uit een eerepoort, aldaar opgericht bij gelegenheid van de inwijding van de nieuwe kerk. De man kwam zoo ongelukkig te land, dat hij reeds Zondagmiddag aan de gevolgen overleed. Op de Schiedamsche kermis werd een per soon uit een Amerikaanschen luchtschommel geworpen en met het hoofd tegen een paal geslingerd. Hevig bloedend en bewustloos moest hij worden weggedragen. Zijn toestand is niet buiten gevaar. Tegen den logementhouder Botjes te Mid- wolda is proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van sterken drank in het klein in de raadszaal aan een der raadsleden. Naar de gevangenis te Middelburg is over- gebracht een tijdelijk te Vlissingen verblijvende jeugdige Engelschman, die door middel van valsch- heid in geschrift trachtte fortuin te maken. Hij had tot de uitvoering zijner praktijken gekozen de te Vlissingen gevestigde Engelsche bookmakers kantoren. De aangehoudene schijnt lid te zijn van eene beruchte oplichtersbende in Eugeland, omdat, in verband met zijne aanhouding te Vlissingen, ook zijn broeder te Birmingham reeds door de Engelsche politie is gearresteerd. Volgens het Maandblad tegen vervalschingen is het eenvoudigste en gemakkelijkste middel tegen muggebeeten de ontstoken plek in te wrijven met een doorgesneden citroen. 't Eerste oogenblik doet het pijn, maar dan houdt het branden aan- stonds op. Azijn en salmiak worden ook wel gebruikt maar helpen minder goed dan citroen. In den nacht van Zaterdag op Zondag mocht het den rijksveldwachters van de posten Oijen en Alem gelukken, drie beruchte wildstroopers uit Geffen te betrappen op het vangen met honden van jonge eendvogels in den polder, op 200 meter afstand van den heer Gostelie. Het inbeslagnemen der vogels ging gepaard met hevig verzet door de bekeurden. Prell s Deutsche Wochenzeitung," die te Amsterdam uitkomt, deelt mede, dat binnenkort een ministerieel besluit zal worden genomen, dat een groote opruiming onder de oplichters, soute neurs en andere schunnige persoonlijkheden in de Nederlandsche groote steden ten gevolge zal hebben. Die lieden zullen niet meer, zooals tot nu toe, bij hun vervoer over de grenzen tusschen Zevenaar en Elten alleen worden gelaten, waardoor ze ge legenheid hebben om uit den trein te springen naar Nederland terug te keeren, maar een Neder- landsch beambte zal hen te Elten aan de Duitsche gendarmen overleveren, die in een loods dan on- middelijk de papieren van die lieden zullen onder- zoeken en hun identiteit vaststellen. Is hun rekening met de Duitsche overheid in orde, dan worden ze op vrije voeten gesteld, maar met de waarsehuwiug dat zij, zoo ze weder door de politie uit Nederland naar Duitschland vervoerd worden, door het Duitsche landgericht tot 3 maanden ge vangenis zullen worden veroordeeld. Men hoopt zoo in 't bijzonder Amsterdam te zuiveren van het gespuis, dat daar tegenwoordig een te veiligen rustige woonplaats vindt. Na eenige dagen in een groot hotel in Den Haag te hebben gelogeerd, is Zaterdagavond een vreemdeling, zich noemende graaf De B., uit Frankrijk, met de noorderzon vertrokken. Na zijn plotseling vertrek kwam men tot de ontdekking dat hij een Hagenaar had opgelicht en dat hij bovendien den portier van het hotel er voor 50 had laten inloopen. Men meldt uit Oud-Alblas Sedert eenigen tijd hoort men nogal van ver- missingen. Inzonderheid op eieren die 's nachts nog in kippenhokken aanwezig zijn, is het vooral gemunt, in hoofdzaak bij den landbouwer J. Eijkelenboom a/d. Tolweg. Bestond er al eenig vermoeden op zeker persoon, zekerheid kreeg men toen Eijkelenboom er den gemeente-politiedienaar Jongkindt mede in kennis stelde en deze zich verdekt opstelde in de schuur waar binnen het roesthok met de nesteieren aanwezig was, dat tamelijk goed gesloten was voor een onbekende. Doch ditmaal bleek het een daar zeer goed bekende te zijn, want ongeveer halfeen ure komt er ge- rucht van buiten zacht op de deur aan, weet haar te openen, sluipt (beloerd door zijn collega en den eigenaar) door naar het bedoelde roesthok, grijpt een, twee h drie eieren weg. Daar springt onze in deze zoo flinke en doortastende agent Jongkindt den dief boven op het lijf en herkent in hem niemand minder dan den hier gestationneerden rijksveldwachter E. Vink, die gewapend met een revolver en er een verkeerd gebruik van dreigde te maken, door Jongkindt nog ontwapend werd, en hij voor deze daad wel zwaar zal boeten. Vrijdagmiddag werd in de Gouvernestraat te Rotterdam door den agent-majoor van politie gearresteerd een man, die zich des ochtends ten nadeele van een vrouw uit de Houtlaan schuldig maakte aan oplichting van een mand garnalen. De dochter dezer vrouw op de Leuvebrug ont- moetende, had hij haar uitgehoord waar zij woonde en hoe zij heette, en daarna was hij naar de moeder gegaan, het doende voorkomen of hij door de dochter gezonden was. De garnalen, vertegen- woordigende eene waarde van f 4, werden hem zonder argwaan medegegeven. De stichting van een gasthuis voor behoeftige, niet ongeneeslijk geachte lijders aan longtering, waartoe de Berlijnsche bankier Gerson Von Bleichroder (in 1893) een millioen mark heeft bestemd, zal wjeldra in het leven treden. De regeering heeft de statuten goedgekeurd, waarin bepaald is, dat de verpleging kosteloos zal ge- schieden, zonder onderscheid van godsdienst, ge- slacht of leeftijd. Het gasthuis zal een model- inrichting worden, geheel naar de eischen der wetenschap. Bij het kapitaal komen nog de opgeloopen renten der vier jaren, die sedert het overlijden van den erflater (13 Febr. '93) zijn ver- loopen. Volgens diens uitersten wil zal het gasthuis naar zijn vader den naam van Sin?.uel- Bleichroder-Stichting erlangen. Een gevaarlijke ontmoeting hadden een drietal jongelieden van 17 tot 25 jaar dezer dagen op een water bij Christiania. Tegen middernacht roeiden zij over het niet breede, maar zeer diepe water, toen een hunner in het midden een donkere gedaante snel op de boot zag toekomen. Hij maakte er zijne makkers opmerkzaam op en wel- dra bemerkten zij tot hun grooten schrik dat het een beer was. Op hetzelfde oogenblik was het ondier genaderd en sloeg met zijn klauwen zoo hevig tegen den boeg van het bootje, dat het omsloeg en de opvarende in het water vielen. Hiermede nog niet te vreden, greep de beer den jongste der drie jongelui beet, bracht hem ver- scheidene beeten toe en verwondde hem aan de borst, armen en beenen. Toch gelukte het den aangevallene betrekkelijk spoedig zich aan de gevaarlijke omarmingen van bruintje te onttrekken en hij zwom ijlings weg. De beide anderen had den i zich intusschen op de omgeslagen boot in veiligheid gesteld, toen de beer, die van den strijd vermoeid was, zich daarop eveneens een rustplaats koos. Dat kon het lichte vaartuig niet torschen en het zonk naar de diepte met de beide jonge lui, die jammerlijk verdronken, terwijl het den derde, niettegenstaande zijn wonden, gelukte, zich zoolang drijvend te houden tot er hulp kwam. Eenige jonge meisjes, die in den daghelderen nacht langs den oever van het water wandelden, hadden het ongeluk gezien en een in de nabijheid wonenden visscher te hulp geroepen. Het monument van Carnot, dat opgericht wordt te Lyon, zal het grootste van dien aard in Irankrijk zijn. De modellen zijn nu gereed. t Gedenkteeken bestaat uit een pyramide van 20 meters hoog, omgeven door bloemvazen en een groot waterbekken, 26 meters lang en 16 breed. Op de pyramide komt een groep de stad Lyon haar blazoen bedekkende met een zwarten sluier, aan den voet van een standbeeld van Carnot. Het beeld van den president, in marmer, zal 3 meters hoog worden. Het wapen van Kroonstad zal mede op het monument worden aangebracht. Storm en onweer blijven dezen zomer aan de orde, nu hier, dan daar. Verleden Donderdag heeft een hevige storm gewoed in het Weinsberger dal (Wurtemberg), waardoor vooral de dorpen Bretzfeld, Oehringen en Neuenstein getroffen werden. De oogst werd totaal vernield de korenvelden zijn als afgemaaid, alles is weggeslagen de boomen, die met vruchten beladen waren, zijn kaal en grootendeels van detakken beroofd. Oehringen zag er uit als een plaats, die door artillerie beschoten isgeen dak bleef er heelin de straten liggen hoopen puin en glasscherven. Het hooi in de schuren werd grooten deels door 't instroomend water bedorven. De schade is enorm. Vrijdagnacht brak opnieuw een onweer los. Er werden troepgn gevraagd uit Heilbronn, om hulp te verleenen te Gellmersbach, dat nu geheel verwoest werd. Het dorp geleek een ru'iue. Te Steinach in Beieren werd door den storm een schuur vernieldeen knecht kwam om en een meid werd de arm afgeslagenzes paarden gingen verloren. Ook Elzas-Lotharingen werd door den storm, regen en hagel geteisterd. De schade aan den oogst en aan gebouwen wordt op bijna 2 millioen gulden geraamd. Het Zuid-Westen van Frankrijk kreeg mede zijn deel. Men had er de vorige week aanljoudende regens, die langs Garonne en Gironde veel schade aanrichtten. Volgens bericht uit Toulouse, werden door overstrooming te Isle en-Dodon 40 huizen te Saint-Laurent 30 verwoest. Er kwamen 16 menschen om het leven. Op een Russische spoorlijn, tusschen Charkow en Nikolajew, heeft een jacht op een spoortrein plaats gehad. Een trein met arbeiders had zich bij Krementschug juist in beweging gezet, toen de machinist op een zijlijn een locomotief bemerkte, die met groote snelheid naderde. Daar hij een botsing vreesde, gaf hij tegenstoom. Daarbij brak de stoompijp, en uit de opening drong met groot geruisch stoom en heet water op den machinist en den stoker aan. De eerste kon, door de pijp den regulateur niet langer houden en deze vloog met geweld terug, zoodat de trein thans, niet meer bestuurd, voorwaarts holde met een snelheid van 80 K. M. per uur. De machinist van de rangeerende locomotief joeg nu zonder bedenking den trein na. Ondertusschen beproefden vele reizigers, die onraad bemerkten, uit den trein te springen, en sommigen werden daarbij ernstig gewond. Een jong meisje, de dochter van een trein-beambte, sloeg met het hoofd tegen een boom en bleef op de plaats dood. Intusschen had de machinist van den trein zich vermand en greep hij weer den regulateur en begon te remmen, met het gevolg dat de trein vlak voor een geopende spoorwegbrug bleef staan. Onmiddellijk daarop kwam ook de afzonderlijke locomotief aan de machinist daarvan snelde dade- lijk naar zijn collega, en het bleek daar dat de ketel op het punt stond te springen. Niettegen staande het gevaar, ging de aangekomen machinist terstond aan het werk om de vuren te dooven. Zoodoende werd stellig een groot ongeluk verhoed. Ixcl. Huwelijks-aangiften. 18 Juni. Cornelis Mertens, oud 63 j., gesch. echtgen. van Jacomina Nijssen, en Elizabeth de Blaeij, oud 41 j., wed. van Marinus Pieter Buter. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Juni. Jozias de Koeijer, oud 18 j., jm. en Elisabeth Wiemes, oud 19 j., jd. Cornelis Smies, oud 23 j., jm. en Adriana Dieleman, oud 20 j., jd. Geboorten. 16 Juni. Jan, z. van Andries Koster en van Cornelia Dieleman. 18 Juni. Adriana Suzanna, d. van Jacobus de Groote en van Tanneke Eaas. 20 Juni. Abraham Pieter, z. van Abraham Esselbrugge en van Jannetje Crans- berg. 21 Juni. Willera, z. van Mela Verhelst en van Hebrina Jansen. 26 Juni. Francois, z. van Florus Dieleman en van Geertruij Goossen. Cornelia, d. van Frederik Willemsen en van Feijgtje Verplanke.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2