A lgemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3479. Dinsdag 6 Juli 1897. 37e Jaargang. SBMHEMTESAAIii Binnenland. ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. P O LI T I E K OVERZICHT. De uitnoodiging van czaar Nicolaas aan president Faure zal worden gedrukt en aan de Katner worden toegezonden, met een kredielaanvrage voor de kosten der reis. Dit is de voroi, waarin de vertegenwoordiging haar goedkeuring hechten moet aan het reisplan van den president. Het blijkt, dat de uitnoodiging niet alleen spreekt van den president der Republiek, doch ook van de voorzitters van Kamer en Senaat. Faure heeft de heeren Loubet en Brisson bij zich ontboden, om hen de uitnoodiging over te brengen. Doch beiden behielden hun beslissing voor, totdat zij door hun Huis tot de aanneming zullen ge- lmffchtigd zijn. Uit de bladen blijkt, dat de rechterzijde, de gematigde linkerzijde en de radicalen de uitnoodi ging met voldoening hebben vernomen, en gaarne de gevraagde kredieten zullen toestaan. De uiterste linkerzijde en de socialisten zijn voornemens de kredieten te weigeren. Zij meenen dat president Faure in Rusland niets te zoeken heeft; hij is geen heerscher en heeft geen recht op eigen hand aan staatkunde te doen er is geen ander voor- beeld van een buitenlandsche reis van een president eener Republiekdeze reis zal aan de Republiek een nog sterker uitkomend reactionnair aanzien geven, enz. Doch deze opmerkingen zullen Faure en zijn beide medereizigers niet weerhouden, de reis naar Petersburg te aanvaarden. In Frankrijk is weder eens een nieuwe Panama- commissie benoemd, die wanneer de rechter van instructie Le Poittevin met zijn werk klaar is hij zou den 10 Juli zijn rapport gereed hebben met haar onderzoek zal beginnen. Over t alge- meen wordt er van het resultaat dezer tweede enquete zeer weinig verwacht en velen zijn van meening, dat men nu maar beter deed de zaak eens en voor altijd in de doos te stoppeu. Nieuwe schuldigen zijn niet ontdekt of, zijn ze al ontdekt, dan ontbreken de noodige bewijzen. Het HIijft dus bij Alfred Naquet, die in Londen zit, Henri F EUILLETON. ROMAN naar het Engelsch van A. CONAN DOYLE. al) Het was op een warmen Juni-morgen en de heilige Mormonen waren even druk bezig als de bij, wier korf zij tot hun zinnebeeld gekozen hebben. Zoowel op de velden als in de straten weerklonk het zelfde gegons van menschelijke nijverheid. Langs de stoffige zandwegen liepen lange rijen zwaar beladen muildieren, alien op weg naar het Westen, want de goudkoorts was in California uitgebroken, en de weg over land voerde door de stad der uitverkorenen. Er waren ook kudden schapen en runderen, die van de omliggende weiden kwamen, en karavanen afgematte landverhuizers, menschen en paarden evenzeer, uitgeput van hunne eindelooze reis. Door al deze zoozeer verschillende drukte heen, galopeerde Lucy Ferrier, met heel hare vaardigheid in de rijkunst, terwijl haar fraai gelaat hooggekleurd was door de beweging en haar kastanjebruin haar achter haar aangolfde. Zij had een opdracht voor haar vader in de stad uit te voeren en rende de straten op, zooals zij reeds zoo dikwijls te voren gedaan had, in heel de on- verschrokkenheid der jeugd, alleen vervuld van hare zending en de wijze waarop zij zich daarvan zou kwijten. De met stof overdekte avonturiers staarden haar vol verbazing na en zelfs de niet Maret, Antide Boyer, die waarschijnlijk onschuldig is, Levry, die geheel verlamd thuis ligt en den oud-afgevaardigde Saint-Martin. Ook ditmaal zal er van het reinigingswerk en het licht ontsteken wel niet veel terecht komen. De regeering van Spanje heeft weer eens geld noodig gehad, ditmaal voor de Philippijuen. Met de Spaansch-koloniale bank is een leening afge- sloten van 300 millioen peseta's, waarvan de bank 100 millioen tegen 3 percent vaste rente over- neemt. 125 millioen zullen in Spanje zelf worden uitgegeven, de overige 75 millioen te Manilla. De koers van uitgifte is 92 percentde rentekoers 6 percent. De aflossing geschiedt binnen 40 jaar in drie-maandelijksche termijnen. De leening is gesloten ouder bijzondere garantie der tolinkomsten op de Philippijnen en den algemeeuen waarborg van den Spaanschen staat. Te Konstantinopel zijn in de laatste drie dagen 117 personen gevangen genomen, onder verdenking van oproerige gezindheid. Er zijn daaronder ook 13 leeraren der krijgsschool te Pankaldi. De meeste dier verdachten ziju Turken beneden de 35 jaar. Turkije's verliezen in den oorlog met Griekenland worden door den Turkschen Minister van Oorlog als volgt opgegeven in Thessalie 900 dooden en 2400 gewondenin Epirus 91 dooden en 264 gewonden totaal 991 dooden en 2664 gewonden. Onder de dooden zijn 2 Pacha's 27 staf- en 45 andere officieren, te zamen 74, of bijna 8 percent een verhouding, die pleit voor de persoonlijke dapperheid der Turksche officieren. Bij het Grieksche eiland Amorgos zijn twee Turksche kaperschepen gezien. Griekenland zal bij de mogendheden protesteeren tegen de pogingen der Turksche overhedeu, om de Grieken op Turksch gebied vooral die in Klein-Azie met geweld te dwingen, afstand te doen van hunne nationaliteit en Turksche onder- danen te worden. In den omtrek van Larissa heeft men zes ont- hoofde lijken gevonden naar men vreest van aanzienlijke inwoners dier stad, die onlangs door de Turken gevangen werden genomen. China heeft den eersten termijn betaald van 17V3 millioen taels op de oorlogsschatting van 100 millioen, die het aan Japan schuldig is. In 't geheel heeft het hemelsche rijk 1061/a millioen taels gestort en de verdere betaling geschiedt in zes jaarlijksche termijnen van 17Y2 millioen en zes termijnen in het najaar van 4Y6 i°t millioen taels afdalend. In 't geheel is China met de rente nog 15 millioen schuldig, plus 5 betalingen van spoedig getroffen Indianen, die met hunne dieren huiden beladen voorttrokken, verloren hunne ge- wone onverschilligheid, bij het bewonderen der schoonheid van het blanke meisje. Zij had de buitenwijken der stad achter zich laten liggen, toen zij den weg versperd zag door eene groote kudde vee, door een half dozijn herders met woest gelaat van de vlakten weggedreven. In haar ongeduld poogde zij deze hindernis te over- schrijden, door haar paard te drijveu in wat een bergholte bleek te zijn. Nauwelijks echter was zij daar veilig in aangekomen, of de koebeesten sloten zich achter haar aan en zij zag zich gehee omringd van den bewegelijken stroom van wild- oogige jonge stieren met hunne lange hoorens. Gewoon als zij was met vee om te gaan, gevoelde zij zich niet verschrikt door dien toestand, maar nam alle middelen te baat om haar paard tot voortgaan aan te sporen, hopende zich aldus een baan door den troep heen te breken. Ongelukkig kwamen de horens van een der stieren, zij het dan toevallig met opzet, in hevige aanraking met de zijde van den mustang, wat het dier als razende maakte. In een oogenblik stond het paard, met een gebrul van woede op de achterste pooten en steigerde en sprong zoodanig, dat alleen een voortreffelijk ruiter er niet afgevalien zou zijn. Het was eene minuut vol gevaren. Elke sprong van het woedende paard bracht het opnieuw op een der horens en vernieuwde zijn dolheid. Het jonge meisje had alle werk om zich in den zadel te houdenware zij thans gevallen, het zou een vreeselijken dood beteekeud hebben, onder de hoeven der toomelooze en ontstelde dieren. Weinig gewoon als zij was aan zulke omstandigheden, 500,000 taels voor onderhoud der Japansche be- zettingstroepen in Wei-hai-Wei. Betaalt China de oorlogsschatting ineens, dan komt het met 933/4 millioen toe, daar dan de geheele rentebetaling, ook die van de eerste 100 millioen, vervalt. Na Donderdag op het Loo in handen van H. M. de Koningin-Regentes den ambtseed te hebben afgelegd, is de tot Commissaris der Koningin in Zeeland benoemde heer Mr. A J. Roest Vrijdag- voormiddag te Middelburg gearriveerd. Hij werd aan het station verwelkomd door 3 eden van het Gedeputeerd College met den griffier der Staten. Z.Exc. heeft voorloopig intrek genomen in het hotel „De Nieuwe Doelen." De geruchten, als zoude door H. M. de Koningin-Regeutes reeds een opdracht zijn verstrekt tot vorming van een ministerie kunnen tot nog toe als voorbarig of onjuist worden beschouwd. Naar constitutioneel gebruik wordt zoodanige opdracht eerst gegeven nadat het hoofd van den Staat, de presidenten der beide Kamers en den vice-president van den Raad van State heeft ge- raadpleegd. Tot dusver zijn, zooals gemeld, tot dat einde door H. M. ontvangen de heeren Van Naamen en Schorer. De Regeering heeft bij de Tweede Kamer ingediend het vroeger onafgedaan gebleven wets- ontwerp op de krijgstucht. Met behoud in hoofdzaak van de grondslagen der thans vigeerende wetgeving, worden nieuwe bepalingen alleen voorgesteld om ondervonden gebreken te herstellen, gebleken leemten aan te vullen en wenschelijke wijzigingen aan te brengen. Het krijgstuchtelijk recht voor zee- en landmacht wordt in een ontwerp geregeld, om eenheid van tucht te bevorderen. Door de Regeering wordt voorgesteld artikel 9 der pensioenwet te doen vervallen, met het doel om tijdelijke diensten voor pensioneering in aan- merking te brengen, onder voorwaarde eener extra bijdrage, waarvoor een proeftijd van twee jaren buiten rekening blijft. Het voorstel betreft ook de tegenwoordige ambtenaren, die vroeger tijdelijk waren aangesteld. Door Gedeputeerde Staten is aan het ge- meentebestuur van Oostburg bericht, dat zij nauw- gezet hebben overwogen het verzoek van den raad, om terug te komen op hunne besluiten van 13 begon haar hoofd te duizelen en liield zij de teugels reeds minder vast in de hand; verstikt door de opstijgende stofwolk en den damp der worstelende beesten, zou zij waarschijnlijk uit wanhoop den strijd hebben opgeheveu, zoo niet eene vriendelijke stem aan hare zijde haar bijstand had beloofd. Op hetzelfde oogenblik greep een gespierde, bruine hand het verschrikte paard bij de teugels, en zich een uitweg door de kudde heen banende, bracht de onbekende haar al spoedig buiten de stad. „Gij zijt toch, hoop ik, niet gekwetst, miss vroeg hij eerbiedig. Zij zag op naar zijn donker, hooghartig gelaat, en lachte hartelijk „Ik ben vreeselijk verschrikt," antwoordde zij kinderlijk, ,/wie zou ooit hebben gedacht dat Poncho zoo bang zou zijn geweest voor eene kudde runderen „Den Hemel zij dank dat gij op het paard bleeft zitten," sprak haar redder ernstig. Hij was een jonge man van hooge gestalte, met een woest gelaat, op een stevig bruin paard gezeten, en in een ruw jagerspak gehuld, met een lang geweer over de schouders geworpen. „Ik ver- onderstel dat gij de dochter van John Ferrier zijt," ging hij voort„Ik zag u ten minste uit ziju huis komen. Als gij hem ziet, vraag hem dan of hij zich de Jefferson Hopes uit St. Louis herinnert. Indien hij dezelfde Ferrier is, dan waren mijn vader en hij goede vrienden." „Deedt gij niet beter het hem zelf te komen vragen sprak zij vriendelijk. De jonge man scheen zeer ingenomen met dat voorstel, en zijne donkere oogen straalden van genoegen ,/Dat zal ik doen," zeide hij. //Wij April en 27 Juli 1894, betreffende de toepassing van art. 9 alinea 3 der wet van 1 Juui 1865 (Stbl. 60). De door den gemeenteraad aangevoerde redenen, om thans aan den geneesheer de gewenschte toe- stemming te geven tot het leveren van geuees- middelen, hebben geene verandering gebracht in tunne overtuiging, dat in dit geval geene termen Destaan genoemde alinea toe te passen. In de gemeente Broek-Sittard treden dit jaar drie leden van den gemeenteraad periodiek af. Op den 29 Juni bleek nu echter, dat geen candidatenlijst was opgemaakt en ingediend. De aftredenden waren dus niet herkozen en er moet nu weer eene „verkiezing" worden uitgeschreven. Uit het kiesdistrict Sneek schrijft men aan den Hollander Het kan niet anders of de verkiezing in Sneek zal nietig verklaard moeten worden. In IJlst toch werd aan een kiezer de oproepingskaart, die lij aan vroeg omdat hij de zijne verloren had, ge- weigerd, zoodat hij niet aan de stemming kon deelnemen. En daarbij is te Woudsend verwarring ontstaan tusschen twee personen van denzelfden naam en is de nietkiezer opgeroepen om te stem men, terwijl de persoon, die kiesbevoegd was, geen kaart leeft ontvangen. De eerste, die dus niet kiesbevoegd was, heeft aan de stemming deelgenomen en bracht zijn stem op Yan Gilse uit, terwijl de kiezer, die voorbij gegaan is, op Heemskerk zou gestemd hebben, evenals de kiezer in IJlst. Was dus alles geloopen, zooals 't behoort, dan had Van Gilse 2451 en Heemskerk 2453 stemmen verkregen en zou dan de laatste gekozen zijn geweest. Er zal dus in elk geval verzoclit worden, dat de stemming nietig verklaard worde. De beslissing daarover valt evenwel eerst wanneer de nieuwe Tweede Kamer de geloofsbrieven onderzoekt, dus in de week van September. Tegen den brievengaarder te Scharnegautum bij Sneek is door de liberale kiesvereenigingen „Sneek" en „Rauwderhem" bij den inspecteur der posterijen te Zwolle een klacht ingediend. Woens- dagavond 23 Juni n. 1. werden te Sneek op de post bezorgd een groot aantal verkiezingsbiljetten, voor de candidatuur-Van Gilse. Die biljetten konden met gemak Donderdag voor 12 uur aan hun adressen zijn bezorgd. En thans blijkt, dat de kiezers ze eerst Vrijdag 25 Juni, den dag der herstemming, in handen kregen. Men vermoedt dat een beginsel-kwestie in't spel zit bij dit gepleegd verzuim. zijn twee maanden lang in de bergen geweest en zien er volstrekt niet geschikt uit om een bezoek af te leggen. Hij moet ons maar nemen zooals wij zijn." „Hij heeft heel wat reden u dankbaar te zijn en ik ook," gaf zij ten antwoord. ,<Hij is innig aan mij gehecht, en zoo die stieren mij doodgetrapt hadden, zou hij er zich nooit over hebben getroost." wIk evenmin," sprak de jonge man. „Gij Wel, ik zie niet in dat het een groot verschil voor u zou hebben uitgemaakt. Gij behoort niet eens tot onze vrienden." Bij deze opmerking, werd het gelaat van den jongen jager zoo somber, dat Lucy Ferrier luid begon te lachen. „Neen, dat wilde ik niet zeggen," verzekerde zij, ffgij zijt thans natuurlijk een vriend geworden, en moet ons komen opzoekenmaar nu moet ik voortmaken, of wel mijn vader zou mij nooit meer met zijn boodschappen belasten. Vaarwel „Vaarweiantwoordde hij, zijn breeden som brero afnemende, en zich buigende over haar kleine hand. Zij wendde haar mustang om, gaf hem een tikje met haar rijzweep en rende, in een dwarrelende stofwolk, weg door het breede landpad. De jonge Jefferson Hope reed mistroostig en zwijgend met zijne kameraden verder. Hij was met hem in de Nevada Bergen geweest, om daar zilver te ontdekken, en zij keerden naar Salt Lake City terug, in de hoop daar een voldoend kapitaal bijeen te krijgen, om eenige door hen gevonden mijnen te ontginnen. Hij was daarbij even schrander als de beste te werk gegaan, tot het oogenblik toe, waarop deze onverwachte gebeurtenis eene andere richting aan zijne gedachten had geschonkenr TER NEIIZENSCHE COIIRANT. Woea,d»,- en Vrada.avo.,., »l«,e,on..e,d op-j^W, bij 7^T.»tgeve, J. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Verge den ng van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag J mi IH»;, voormiddags 10 uren. Ter Neuzen, 5 Juli 1897. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. «agg 1 - -'"7-"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1