BIJVOEGSEL Ter HsuzenschG Courant Zaterdag 3 Juli 1897. No. 3478. Gemengde berichten. POLITIEK OVERZICHT. De onderhandelingen te Konstantinopel duren nog maar voort; enkele correspondenten geven de pogingen om het te doen voorkomen, of ze er iets van weten, nog niet op. 't Heet nu, dat de sultan een voorstel van de gezanten, betreffende het bepalen der grenzen heeft aangenomen, en dat de voorloopige vredes- voorwaarden voor 15 Juli zullen geteekend worden. Een ander bericht zegt, dat de mogendheden het eens geworden zijn over de noodzakelijkheid, een nota tot de Porte te richten, waarbij deze uitgenoodigd wordt, Thessalie te ontruimen, uiter- lijk tegen 'teinde van Augustus. In Thessalie werken de Turken weer met de adressen, die ook in Armenie dienst deden. 't Heet, dat 12000 (niet minder!) notabele Christenen en Israelieten aan den sultan een telegram gezonden hebben ten gunste van annexatie. Aan de Grieksche regeering werd gemeld, dat drie aanzienlijke ingezetenen van Larissa gevangen naar Elassona gebracht zijn, omdat ze weigerden, te teekenen op zoo'n annexatie-adres, dat opgesteld was door een Oostenrijksch journalist, baron Binder. In de Pall Mai komt een kostelijke satirieke afbeelding van Keizer Wilhelm II voor, die, ge- zeten in een kinderstoel, een pop (Von Marschall- Von Bieberstein, Minister van buitenlandsche zaken) een trap geeft, welke beweging van den Vorstelijken baby de getroffene zal doen rollen bij een andere, reeds vroeger wegetrapte pop. Zoo is het werkelijk Wilhelm II heeft maar voor 't wegschoppen en vervangen en erkend moet worden dat hij de rol van autocraat heel wel ver- vultde executies worden in het groot uitge- voerd wie nog staat van de eerste dienaren des keizers, die men bij vergissing nog wel eens minister heet, moet zich maar niet al te zeer verheffen 't kan morgen z ij n beurt wezen Von Marschall is nu ex-minister, Von Botticher wordt ook als ten doode opgeteekend beschouwd, (Posadowsky volgt hem op) en Von Hohenlohe wordt alleen geacht uitstel van executie te hebben verkregen tot 't najaar. Evenals in de Eransche Kamer heeft ook in den Senaat onder de voorgestelde aanvullings- credieten dat voor den lijkdienst in de Notre Dame (na de ramp van den Liefdadigheidsbazar) tegenkanting ondervonden. Maar ook daar werd een amendement om, bijwijze van protest tegen het niet onzijdig zijn van de Regeering, 100 francs minder toe te kennen, verworpen, en de credieten werden met groote meerderheid van stemmen aangenomen. De heer Valine is voorzitter en de heer Guyot d'Essaigne onder-voorzitter der Dinsdag door de Eransche Kamer benoemde Panama-commissie. Tusschen Frankrijk en Siam moet, volgens de New-York Herald, een zeer gespannen verhouding zijn ontstaan door invallen en geweldadigheden van Siamezen op Fransch grondgebied. In Jourg en in de provincie Promptep (Cambodja) moeten de invallers, waarbij zelfs, naar men bericht, een Koninklijk commissaris was, verscheidene dorpen geplunderd en verbrand en vele gevangenen mee- gevoerd hebben. De Minister Canovas heeft in de Cortes verklaard, dat het misschien noodig zou zijn, 15,000 man versterkingen naar Cuba te zendenals oorzaak worden de vele zieken op het eiland opgegeven. Sinds April zijn er geen versterkingen gezonden wel had generaal Weyler toen gezegd, dat hij in September 25,000 man zou noodig hebben. Sedert het begin van den oorlog zijn nu een 60,000 man gerepatrieerd wegens ziekte of ge- storven. Sinds een jaar bedraagt het aantal re- patrieerenden per maand 1000. De oorlogskosten zijn 40 h 50 millioen per maand. Het laatst is soldij aan de troepen en traktement aan de bur- gerlijke ambtenaren uitgekeerd in Januari. Berichten, uit Havanna te New-York ontvangen, zeggen, dat generaal Weyler wel 40,000 man versterking verlangt. Veel lijkt dit niet op de bevrediging van het eiland, die eenige weken geleden als zeer aanstaande werd voorspeld. Terwijl de Koning van Siam in Europa reist en met //geestdrift" begroet wordt, bevat de Parijsche editie van de »N. Y. Herald" het sensatiebericht, dat 100 Siameezen, waaronder koninklijke vertegenwoordigers, de provincie Joung, in het Fransche gebied van Indo-China, zijn binnengetrokken bij Luang-Prabang, daar belas- tingen hebben geind, dorpen hebben geplunderd en verbrand en een aantal gevangenen hebben gemaakt. De Siameezen deden tevens een inval in de zuidelijke provincie Promtep van Cambodja, en ook daar werd een aantal dorpen geplunderd. In Bangkok worden bovendien allerlei buiten- sporigheden begaan tegenover personen, die onder Fransche bescherming staan. Inwoners van Cambodja, Anamieten, Chineezen, Zwitsers, Grieken, Turken en Arabieren, die onder de Fransche bescherming staan, worden voor den militairen dienst geprest, en het internationaal gerechtshof weigert te luisteren naar de klachten der Franschen. Een priester, Emanuel genaamd, is door Sia- meesche soldaten gewond bij Pachim en een ander priester, Guego geheeten, was genoodzaakt zijn gemeente te wapenen, teneinde zich tegen de Siameezen te kunnen verdedigen. Een koe, die gistermorgen door een paar boeren naar Vlissingen werd geleid, kwam in een ruit van een snoepwinkeltje terecht. Hetgeen daar lag uitgestald kon het beest niet bekoren, waarom het zich naar den overkant begaf en daar een deur, toegang gevend tot een open plaatsje, inliep, tot schrik van hen die daar werkzaam waren. Daar de eigenaar van het beest een en ander zal moeten vergoeden, was het geen voordeelig dagje voor hem. Te Zwolle is een schippersknecht doordat zijn vaarboom in den grond bleef zitten overboord van een schuit in het water gevallen. De dadelijk in het werk gestelde pogingen tot redding konden niet voorkomen dat men slechts zijn lijk ophaalde. Twee jeugdige werklieden uit Leiden, die te Lisse hunne werkzaamheden verrichtten, werden Dinsdagavond, juist toen zij huiswaarts wilden keeren, door den bliksem gedood. Uit Waddinxveen wordt van Dinsdag gemeld Hedenavond omstreeks acht uur sloeg, tijdens een geweldig onweer, de bliksem in de papierfabriek van den heer A. W. de Lange. Door het zich snel verspreiden van het vuur, stond ineens alles in gloed. Op het oogenblik van inslaan waren 30 menschen in 't gebouw, die er alien goed zijn uitgekomen. Niettegenstaande er 4 spuiten werkten stond om 11 uur alles nog in vollen gloed. De fabriek en 4 daarbij staande woningen zijn verloren. Met groote moeite heeft men de pastorie van de Remonstrantsche gemeente kunnen redden. Naar men verneemt is alles ver- zekerd, doch tal van menschen zullen in den eersten tijd zonder werk zijn. Het hevige onweder van Dinsdagavond was zeer uitgestrekt. O. a. vinden wij vermeld, dat de bliksem is geslagen in een boom bij de bus- kruitfabriek te Muidende splinters vlogen in de vaart en over den weg. Te Scheveningen stond een deel der Keizerstraat en aangrenzende straten blankde riolen konden al het water niet verzwelgen. In vele huizen drong het binnen. Te Rotterdam viel ook een geweldige massa regen, zoodat hier en daar de benedenhuizen onderliepen. Onder Zevenbergen viel zware hagel. Te Nootdorp brandde een boerenwoning af; in een weide aan den Oostsingel te Delft werd een schaap gedood. Zondag had te Amsterdam een dameszwem- wedstrijd plaats. Mej. Borggreve volbracht daarbij, naar wij lezen, veen koen sluk". Zij sprong bij het figuurzwemmen met het dochtertje van de onder wij zeres, naar schatting 4 jaar oud, op haar schouders boven uit den zwemtoren en zwom met haar naar het vlot. Het kleine kind, zoo heet het verder, dat niet kon zwemmen, was niets bevreesd. Zoodra beiden onder daverend applaus bovenkwamen, wuifde het gracieus met haar handje. 't Was evenals de twintig deelneemsters aan het figuurzwemmen, in donker blauw met bloote beentjes en getooid met een sjerp der clubkleuren geel en rood. Woensdagochtend werden door de politie op Feijenoord aangehouden twee 13jarige meisjes, die een 5jarig meisje het schoolgeld ontnomen hadden. Een gedeelte van het geld werd in de woning van een der dieveggen op het privaat verstopt teruggevonden. Op last van de Leeuwarder politie is te Harlingen gearresteerd een dame, genaamd J. M. H., geboortig van 's Hertogenbosch, die zich onder valsche voorgevens, in eenige winkels te Leeuwarden eene niet onbelangrijke hoeveelheid dames-hand- werken had weten te doen afgeven en die bij de eerste familien had verkocht, om de ontvangen gelden voor zichzelven te gebruiken. Zij had in een der eerste hotels te Leeuwarden haar intrek genomen. Ook op andere plaatsen had zij op dezelfde wijze gehandeld. Laatstelijk hield zij verblijf te Kampen. Zij had ook vroeger reeds met de justitie kennis gemaakt. De politie te Langezwaag (Fr.) heeft aan gehouden Jan Frederik de Thouars, zich noemende baron de Thouars. Bij Mr. De Block van Scheltinga, op den huize z/Oranjewoud", gaf hij zich uit voor Mr. Wichers Wiersma te Oirschot en wist daar geld los te krijgen. Te Heerenveen logeerde hij in het hotel z/Groes" en ging weg zonder te betalen. Te Langezwaag ontvreemdde hij goederen, welke buitenshuis hingen, enz. Deze /baron" werd reeds driemaal tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal en oplichting. Hij is naar de eel overgebracht en reeds door den rechter-commissaris gehoord. Eergisterochtend ontdekten eenige bewoners van den Krommen Elleboog te Dordrecht, dat uit de woning van Jan Stolk aldaar, rook te voorschijn kwam, terwijl daarbinnen ook kreten werden ge hoord. Een paar werklieden drongen terstond de woning binnen en vonden de 67jarige vrouw des huizes geheel alleen voorover op den grond liggen met brandende kleeren, terwijl een brandend petroleumtoestel op de tafel stond. Fluks rukten zij der vrouw de brandende kleeren van het lijf, maar reeds had zij zoo hevige wonden bekomen, dat de ter hulp geroepen geneesheeren weinig ver- mochten te doen en hare overbrenging naar het gasthuis gelastten. Na een vreeselijk lijden is de vrouw daar in den loop van den voormiddag over- leden. Waarschijnlijk zijn de kleeren der vrouw in brand geraakt bij het aansteken van het kookstel. De olifant in de Rotterdamsche Diergaarde eet dagelijks 46 pond roggebrood en 70 pond hooi, wat zij met 16 a 17 emmers water door- spoelt. En dat zij daardoor volstrekt niet over- verzadigd is, blijkt hieruit, dat zij er in den kermistijd van de kwartjesmenschen wel een mud appelen en peren per dag bij krijgt, die ook nog smakelijk naar binnen gaan. Eenigen tijd geleden kwam in de //Javabode" een bericht voor, dat een huis in de kampong Noordwijk geregeld des avonds van 7 tot 12 uur met groote steenen werd gebombardeerd, zonder dat iemand wist waar deze vandaan kwamen. Onlangs kwam iets dergelijks voor in een huis aan het Van Alkemadeplein te Rotterdam, waarvan de bewoners nu verhuisd zijn, terwijl zij eene dienstbode ontsloegen. Een geloofwaardig persoon, te Rotterdam wonende, doch die zijne woonplaats niet wenscht te melden, daar hij niet is gediend van honderden nieuwsgierigen, zooals die dagelijks op genoemd Van Alkemadeplein te zien waren, deelt aan de antirev. //Nederlander" het volgende mede Het was gister een drukkende dag geweest en wij zaten aan de achterzijde van ons huis voor het geopende venster. Het was reeds 10 uur geslagen, maar nog te warm om te gaan slapen, en ik was juist in gesprek met een buurmeisje, toen ik plotseling achter mij eenige voorwerpen op den grond hoorde vallen. De lamp was aan en ik zag, mij omdraaiende, dat er eenige groote stukken droge kalk op den grond lagen. Onmiddellijk daarop vielen overal groote brokken kalk neer, steeds in schuinsche richting nederdalende, alsof zij geworpen werden. Van loodrecht neervallen was dus geen sprake. Mij het geval op het Van Alkemadeplein herin- nerende, waaraan ik geen geloof had willen slaan, lachte ik er om en dacht, dat, zooals wel eens meer gebeurt, kwajongens uit de buurt een flauwe grap uithaalden. Ik sloot dus deur en vensters om te voorkomen, dat van buiten iets zou ge worpen worden. Maar nu bleef het aanhoudend kalksteenen regenen, zoodat in een ommezien de grond wit zag en ik een vuilnisbak vol steenen verzamelde, zonder dat er iets aan het plafond noch aan het behang te bespeuren was van scheuren of beschadiging. Wij zaten met ons zessen in de kamer en hoewel ik niet bijgeloovig ben, werd het mij toch wel iets //unheimisch". Ik liet daarom, om mij wat moed te geven, mijne kostvrouw een paar flesschen bier in de buurt halenzoodra was zij niet de deur uit, of het steenen werpen was gedaan maar zoo gauw was zij niet terug, of het lieve leventje begon van voren aan. Eerst nadat de klok 12 geslagen had hield het op en viel er geen kruimel meer. De prijs van 100,000 fr. der Brusselsche tentoonstellingsloterij is ten deel gevallen aan een ketelmaker te Montigny, Pierard genaamd, gehuwd en vader van twee kinderen. Hij bezat maar 6en lot, maar dat was juist genoeg om te winnen. Men vindt in Belgie vele fraai aangelegde parken waaruit blijkt dat men aldaar oog heeft voor uiterlijk schoon. Nu is er echter een beweging ontstaan tegen het beplanten van wegen. Men heeft uitgerekend dat de boomen aan de aanpalende landerijen jaarlijks per stuk wel een franc schade veroorzaken, en dat de waarde van den boom tegen die schade niet opweegt. Rekent men dan hier niet met het aangename lommer der boomen en het uiterlijk schoon? Een Belgisch wielerblad kreeg telegrafisch bericht uit Philadelphia, dat daar Zondag bij de wedstrijden een groote tribune is ingezakt, waar- door 150 toeschouwers gedood of gewond zijn. De wielrijders Bald, Kiser en Cooper, die zich op de baan bevonden, zijn gewond door stukken van het dak. In sommige streken van Duitschland is door onweders groote schade aangericht. Vooral is dit het geval geweest te Freienwalde, in Branden burg. Een ooggetuige schrijft over het treurige schouwspel van verwoesting het volgende Op de velden om de stad ziet het er trooste- loos uit, geen halm is overeind blijven staan, geen aardappelveld is meer te zien. Alles, alles is verpletterd, of van de aarde weggevaagd. De hagelkorrels, die in verschillende straten alle ruiten kort en klein sloegen, waren meeren- deels grooter dan kippeneieren, ja bijna zoo groot als ganzeneieren. Vooral op het kerkhof is de verwoesting groot. Uit sommige graven is het zand weggeloopen en door water vervangen, andere zijn weder onder ontwortelde boomen en struiken bedolven. Overal wordt de brandweer te hulp geroepen om het water en het zand uit de kelders te halen. Ge- lukkig is er, wat wel een wonder mag heeten, niemand omgekomen. In de bruinkolenmijn te Alt-Raust (een dorp in de nabijheid) verkeerden de werklieden een oogenblik in levensgevaar, maar toch konden zij zich nog bijtijds voor den verbaasden waterstroom redden. Dat er een verbazende massa hagel gevallen is, kan men wel hieruit opmaken, dat, terwijl het onweder Vrijdag losbrak, Zaterdagmorgen de hagel op sommige plaatsen nog een meter hoog lag. En uren nadat de ijskorst gesmolten was, bleef de grond zoo koud als de oppervlakte van een gletscher. Om verdere ontvolking van Frankrijk te voorkomen, is door drie senatoren voorgesteld den diensttijd voor gehuwden te verkorten. Een deel der Russische spoorwegwereld is in rep en roer overeen vaatje cognacdit is vanzelf geen gewoon vaatje, maar een geschenk van Faure aan den hetman der Oeral-kozakken, dat tijdens het vervoer spoorloos verdwenen is. Men kan wel gissen waar de cognac gebleven is, maar het vaatje laat zich niet vinden. Verleden week werd op een plaatsje bij Acerington een jongmensch, Hindle genaamd, wiens ouders naar Blackpool waren, wakker, en gevoelde zich zeer ongesteld. Hij riep herhaaldelijk zijn zusters, maar kreeg geen antwoord. Opgestaan ging hij naar hun kamer en vond beiden bewusteloos, alsook twee kinderen. Een geneesheer werd gehaald, die bevond dat aan alle vijf in hun slaap chloroform was toegediend. Er was gelijk verder bleek, inge- brokeu door dieven, die het huis doorsnufFeld en meegenomen hadden wat hun aanstond, o. a. 10 pd. st. Dinsdagavond bleven te Hamburg plotseling alle electnsche trams stilstaan. Tengevolge van een gebrek in de geleiding in het station voor de electrische beweegkracht was dit gebouw in brand geraakt. Voortdurend schoten lange blauwe vlam- men uit de vensters. Het personeel heeft zich, naar 't schijnt, bijtijds in veiligheid weten te brengen. De brand in het centraalstation voor electrische beweegkracht en verlichting schijnt aangekomen te zijn door een ontploffing in een van de ver- trekken gelijkvloers. Machines van groote waarde zijn vernield, de schade is zeer aanzienlijk, maar persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. De electrische tram behoeft den dienst niet te staken, daar in de beweegkracht door bijstations voorzien kan worden. Het telefoonnet is op ver schillende punten beschadigd. De brand was Woensdagmiddag gebluscht. Te Nimes is Dinsdagnacht in het munten- museum ingebroken. De dieven hebben zakken medailles en munten meegenomen. Aan boord van den Italiaanschen kruiser Giovanni Bausan, die in de Soedabaai ligt, sprong Dinsdag een veiligheidsklep. Yijf man werden daardoor gedood en een zwaar gewond. De eigenaar van een boerderij in de buurt van Buffalo (V. S.) vond op zekeren dag een hollen steen, geheel gevuld met diamanten, ongeveer 500 in getal en de meeste van een flinke grootte. Hij nam de steenen mee naar de stad, waar de juweliers hem verzekerden, dat zij van groote waarde waren. Een ander gelukje viel een armen goudzoeker in Idaho ten deel, die een saffier van 208 karaat vond, anderhalven duim dik, anderhalven duim breed en twee duim lang. Zoodra het bericht van de vondst te New-York vernomen was, ontving de eigenaar een aanbod van 12,000 voor den saffier, maar hij weigerde het en gaf zijn voornemen te kennen, zelf naar New-York of anders naar Londen te gaan, om er de voile waarde (ongeveer 85,000) voor te krijgen. Dit is de eerste maal dat in Idaho een saffier van dergelijke grootte gevonden werd. ZEETIJDINGEN. Yan 30 Juni tot en met 1 Juli. Van 30 Juni tot en met 1 Juli werden langs de Oostsluizen alhier 20 binnenvaartuigen op- en 22 afgeschutdoor de Westsl. 4 op- en 3 afgeschut. VAN Bin VAN 3 3 VLAQ. NAAM. ML Van en naar. Lading. Voor Ter Weuzen I 30 Duits. s.s. Hundiksval 2215 Hudiksval hout 1 Deena. s.s. Skold 5386 Helzingfors idem Eng. s.s. Anglia 2469 Leith stukg. idem Hailing 2199 Londen idem Van Ter Seuien 30 Eng. s.s. Ann Webster 2241 Londen stukg. 1 Deens. s.s. Uranienborg 5591 Blyth ledig Voor (went 30 Duits. s.s. Sappho 3012 Riga hout Eng. s.s. Ibis 3024 Manchester stukg. 1 idem Sea Gull 2100 Londen idem Van C«enti 30 Eng. bark Linlithgowshire 4033 Antwerpen ballast Eng. s.s. Galtee 1597 Goole stukg. Duits. s.s. Hans Krohn 3492 Grangemouth ledig Eng. s.s. Ardoe 3702 Shields idem idem Spindrift 2003 Londen stukg. idem Alert 931 Hull idem 1 idem Ralph Creyke 1944 Goole idem idem Egret 3492 Antwerpen idem idem Ibis 3024 idem idem Noor. sch. Tigbome 573 Porsgrund cement

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 5