Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaandere isi bobssibTgitT 1 I No. 3478. Zaterdag 3 Juli 1897. 37e Jaargang. Stemming voor den Gemeenteraad. I i Binnenland. G e in e e n t e r a d e n. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij deze couraut behoort eeu bijvoegsel. ADRIAANSEN M. J. DONZE A. H. DE FEIJTER Jacz. J. (Jan) DE FEIJTER Pz. Sr. J. (Jozias) GRENU A. C. N. TAN DER HOOFD Pz. S. (Simon) VAN DER HOOFT C. (Cornells) I)E KOEIJER L. WIELAND Joostz. G. De Staats-Ct. bevestigt ons bericht in ons vorig numtner, dat is benoemd tot Cominissaris der Koningin in Zeeland de heer Mr. A. JRoest, burgemeester van 's Gravenhage uit welke laatste betrekking hij eervol is ontslagen. Uit Den Haag schrijft men aan het Handelsblad Zoodra het heengaan van den burgemeester bekend was geworden, werd vrij algemeen in de stad de voormalige burgemeester Mr. J. G. Patijn als zijn vermoedelijke opvolger genoemd. Het Vad. schrijft naar aanleiding der benoeming van den heer Roest het volgende Er is een tijd geweest, dat de Haagsche burgerij, een dergerlijk bericht vernemende, haar geluk- wenschen aan den heer Roest zou hebben willen aanbieden met gansch onvermengde gevoelens, maar thans gelooven wij, dat we] een weinigje leedwezen zich daaronder mengt. De beer Roest is geen burgemeester geweest met ruimen voor- uitzienden blik, die van aanpakken wist en de groote vraagstukken tot oplossing wist te brengen, maar hij heeft zeer groot administratief talent ontwikkeld en steeds naar strenge rechtvaardigheid gestreefd. Heeft men zicb vaak geergerd aan de FEUILLETON ROMAN naar het Engelsck van A. CONAN DOYLE. 20) TWEEDE HOOFDSTUK. De Bloem van Utah. Het is hier de plaats niet, om de beproevingen en ontberingen te schetsen, door de zwervende Mormonen geleden, aleer zij hunne veilige haven mochten bereiken. Zij hadden, van de oevers der Mississipi tot de westelijke hellingen der rots- achtige bergen, hun zwaren tocht voortgezet met eene volliarding, die bijna zonder voorbeeld is in de geschiedenis. Zij doorstonden elke worsteling 'met wilde stammen, roofdieren, honger, dorst, afmatting, ziekte, elke hinderpaal welke de natuur hen slecbts in den weg kon leggen, met Anglo- Saksische standvastigheid. Toch had de lange reis en niet minder de opeenstapeling van ver- schrikkingen, zelfs de harten der moedigsten onder hen geschokt. Geen hunner, die niet met een vurig dankgebed op de knieen zonk, toen zij het breede da] van Utah aan hunne voeten in den zonneschijn zagen stralen, en uit den mond van hun geleider vernamen dat dit het beloofde land was, en dat deze maagdelijke bodem hun voor altijd zou toebehooren. Young bewees al spoedig een schrander admini- wijze, waarop deze voorzitter van den gemeente raad lastige vragers zich van den hals wist te schuiven, en netelige kwestien wist te ontwijken, bewondering paarde zich daaraan voor het onge- evenaard oratorisch talent, waarmede hij, sterk door zijn wetskennis en zijn logica, de leiding wist in handen te houden, zonder een oogenblik de teugels te laten glippen. Had men overigens in den burgervader der residentie wat meer ver- toon, wat meer toeschietelijkheid, wat minder afgemetenheid en ongenaakbaarheid gewenscht, het valt moeilijk te ontkennen, dat de consequent volgehouden gereserveerdheid, die zich steeds vrij wist te houden van partijdigheid en favoritisme, toch ook haar goede zijde had. De provincie Zeeland kunnen wij van ganscher harte met haar nieuwen commissaris geluk wenschen, want de hoedanigheden waardoor de heer Roest zich onderscheidt maken hem voor die betrekking als geknipt. Jl. Woensaag is door den heer Mr. A.J. Roest reeds afscheid genomen van de hoofd-ambtenaren der afdeelingen van de gemeente-secretarie te 's Gravenhage, onder dankbetuiging voor de mede- werking van hen ondervonden. In de Woensdag te Aardenburg gehouden raadsvergadering werd de voorzitter, de heer Mr. P. C. J. Hennequin, door den oudsten wethouder, den heer De Graaff, namens de raadsleden en den secretaris toegesproken en gelukgewenscht met zijne verkiezing. Hij wees er op, dat de Aardenbnrgsche kiezers toonen, personen van zakeu te onderscheiden, daar er aldaar zoo'n groot aantal stemmen op den heer Hennequin waren uitgebracht, niettegenstaande deze meermalen besluiten had moeren uitvoeren, die ontevredenheid verwekten en waarvan de grootste schuld nog wel aan den voorzitter werd geweten. Die kiezers komt daarvoor een woord van lof toe. Het gesprokene werd door de leden met applaus begroet. De heer Hennequin dankte voor.het gesprokene, te kennen gevende dat de uiting der burgerij qa zijne verkiezing hem aangenaam had getroffen. Iedereen die aan het hoofd van een bestuur staat moet wel eens besluiten uitvoeren waarmede niet alien tevreden zijn. Hij zal zooveel mogelijk voort- gaan om te doen wat in het belang der Aarden- burgers is. De heer W. A. Vogelaar, arts te Middelharnis is daarna in een gecombineerde zitting van den Raad met regenteu van het gasthuis benoemd tot geneesheer aan dat gesticht. strateur te zijn, evenzeer als een vastberaden leidsman. Er werden kaarteu geteekend en ver- deelingen gemaakt, waarin de toekomstige stad geschetst werd. Overal in den omtrek richtte men hoeven op, die men toewees in evenredigheid van de bekwaamheden der personen. De ambachts- man rnoest zijn ambacht uitoefenen, en de werkman zijn werk. In de stad rezen de straten en pleinen als bij tooverslag uit den grond. Op het land werd gespit, geploegd, gezaaid en gearbeid, totdat de volgende zomer het gansche oord goudkleurig van korenhalmen zag. Alles bloeide in deze zonderlinge kolonie. Maar bovenal werd de groote tempel, dien zij in bet midden der stad hadden gebouwd, steeds grooter en grooter. Van het aanbreken van den dageraad tot het vallen van den avond toe, vernam men steeds het geklop van hamers en het geknars der zagen bij het gedenkteeken, dat de landverhuizers oprichtten ter eere van Hem, die hen veilig door zoovele gevaren had heengevoerd. De beide verschoppelingen, John Ferrier en het klsine meisje, dat zijne lotgevallen had gedeeld en door hem als zijne dochter was aangenomen, vergezelden de Mormonen tot het eind van hun langen pelgrimstocht. De kleine Lucy Ferrier was vrij gemakkelijk vervoerd geworden in den wagen van ouderling Stangerson, een verblijf dat zij deelde met de drie vrouwen van den Mormoon, en met zijn zoon, een eigenzinnigen, schranderen twaalfjarigen knaap. Nadat zij, met de veerkracht der kinderlijke natuur, den schok te boven was gekomen, door den dood barer moeder veroorzaakt, werd zij spoedig de beveling der vrouwen, en raakte zij Nu St. Jan voorbij is, zijn de Hollandsche vlasboeren op Zuid-Beveland komen opdagen. Veel echter is er niet verkocht, aangezien de ge- boden prijzeu niet hoog genoeg waren. Het puike vlas evenwel vond lief hebbersvoor den prijs van f 100 per gemet is het verkocht. In de laatste dagen is het vlas bijzonder gegroeidin 8 dagen tijd is de lengte met een hand toegenomen. De zwaarste stukken hebben met den storm zoo geleden, dat het beste er af is. Door elkander gewoeld ligt het tegen den grond en aangezien het zoo lang is, rijst het niet weer op. TER NEUZEN, 2 Juli 1897. Gisteren werd alhier op plechtige wijze voor het front der saamgetrokken brigades marechaussees uit dit district door den heer Schoenmaeckers, le luitenant districts-commandant te Sas van Gent, de bronzen-medaille voor 12 jaren trouwen dienst uitgereikt aan den brigadier P. van Eck, commandant der brigade te Philippine. Zijn WelEdelGestrenge wenschte dien comman dant geluk met het eeremetaal, herdenkende de goede diensten en het beleidvol optreden toen hij telkens deel uitmakende van de daar geplaatste detachementen, waardoor paal en perk werd gesteld aan de toenemende strooperijen in die streek, en dat veel heeft bijgedragen dat de hooge Regeering heeft doen besluiten een vaste brigade daar te vestigen. De Staats-courant bevat de statuten van de z/Vereeniging tot bevordering der belangen van opvoeding en onderwijs te Breskens." Het doel der vereeniging is het oprichten en instandhouden eener bewaarschool voor kinderen beneden den leeftijd van zes jaren, welke kan dienstbaar ge maakt worden aan het versckaffen van voorbe- reidend onderwijs; d^vereeniging is gevestigd te Breskens. Bij de door de wielrijders-vereeniging ,/Hulst- Velo" gehouden wedstrijd voor leden dier club over afstanden van 9000, 1000 en 25000 M. op den weg van Hulst naar St. Jansteen, vandaar naar het tolhuis te Absdale en zoo terug naar het station, vanwaar werd afgereden. De prijzen werden gewonnen door J. Laureys te Clinge en Ch. Wauters te Hulst, in den eersten rit en door J. Laureys voornoemd en J. Adriaansen te Hulst, in den tweeden rit. Ook in het rijden om 't kampioenschap van de club was Laureys winner van den eersten prijs, ras verzoend met dit niewe leven in hare beweeg- bare woning met de witte huif. In dien tusschentijd was Ferrier bijgekomen van zijne uitputting en onderscheidde hij zich als een nuttige gids en een onvermoeid jager. Hij won zoo spoedig de achting zijner nieuwe metgezellen dat, toen zij het eind van hun pelgrimstocht bereikten, men met een- parige stemmen overeenkwam, dat hij een even groot en even vruchtbaar stuk land zou ontvangen als al de kolonisten, behalve Young zelf, en Stangerson, Kemball, Johnston en Drebber, die de vier voornaamste ouderlingen waren. Op den aldus verkregen bodem, bouwde John Ferrier een flink blokhuis, dat in den loop der jaren zoozeer vergroot werd, dat het tot een rui me villa aangroeide. Hij was iemand, die een prac- tischen geest bezat, met verstand te werk ging en handig in zijn arbeid. Zijn ijzeren gestel veroor- loofde hem van ochtend tot avond bezig te zijn met het verbeteren en beplanlen zijner gronden. Vandaar dan ook dat zijne hoeve en al wat hem toebehoorde op bijzondere wijze bloeide. Binnen drie jaar tijds had hij het beter dan zijne buren; na zes jaren was hij een welgesteld manna negen was hij rijk en na verloop van twaalf jaren, konden er geen zes lieden in heel de Salt-Lake stad met hem vergeleken worden. Van het groote meer tot de verwijderde Wahsatch bergen stond geen man beter bekend dan John Ferrier. Er was eene zaak, en ook maar deze alleen, waarin hij de teergevoeligheid zijner geloofsgenooten kwetste. Geen woorden of redeDeeringen konden hem ooit overhalen er een schaar van vrouwen op na te houden, naar het gebruik zijner kame- raden. Hij gaf nooit de reden zijner hardnekkige een zilveren medaille, terwijl de bronzen medaille ten deel viel aan Am. Wauters. Hoek, 2 Juli. Bij den kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente alhier is bericht ingekomen dat door den heer L. C. Terneden, predikant te Maasdam, de toezegging van beroep naar deze gemeente is aangenomen. Ossenisse. Voor de a. s. gemeenteraadsver kiezing alhier zijn als candidaten gesteld De heeren J. F. Bogaart en P. Verdurmen (aftredende leden), C. J. Asselman en P. J. Bogaart. Als zijnde geen tegen-candidaten ingeleverd werden Dinsdag gekozen verklaard in de onder- staande gemeenten Hengstdijk. G. van Trappen en C. van Esbroeck (aftredende leden). Cadzand. J. Risseeuw en I. Leenhouts (af tredende leden). Hoofdplaat. A. J. P. Ego en J. J. Pateer (aftredende leden). Nieuwvliet. J. Sonnevylle en A. de Bruijne (aftredende leden). Oostburg. Mr. F. J. N. van Dam, inplaats van den heer A. J. Fokker, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen, en A. A. de Smet (aftredend lid). Schoondijke. Anth. Luteijn en Johs Risseeuw (aftredende leden). St. Kruis. P. B. Dhont en J. B. van den Hemel (aftredende leden). Sluis. J. H. Hennequin en J. C. Stern (aftredende leden) die op alle ingeleverde lijsten voorkwamen, terwijl voor de derde vacature stem ming moet plaats hebben tusschen A. Sonnevylle (aftredend lid) en L. Breesnee. RECHTSZAKEN. Arrondisseinents-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 2 Juli het volgende yonnis uitgesproken A. M. B., oud 30 j., spoorwegbeambte te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg, is wegens verduistering gepleegd door iemand die het goed uitlioofde van zijne persoonlijke dienstbetrekking onder zich heeft en verduistering, veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met inmindering brenging der doorgebrachte hechtenis. weigering op, maar vergenoegde zich met halsstarrig en vastberaden bij zijn besluit te blijven. Er waren er enkelen, die hem betichtten slechts in schijn zijn aangenomen godsdienst aan te liangen, en anderen die dit feit toeschreven aan dorst naar weelde en de vrees zich meerdere uitgaven op den hals te halen. Sommigen, wederom, spraken van eene liefdesgeschiedenis, en van een blondlokkig meisje, dat weggekwijnd was op de kusten van den Atlantischen Oceaan. Wat ook oorzaak daar- van mocht zijn, Ferrier bleef ongehuwd. In alle mogelijke andere opzichten sloot hij zich aan bij den godsdienst der jonge kolonie, en verwierf zelfs den naam van een orthodox en door en door rechtschapen man te zijn. Lucy Ferrier groeide op in het blokhuis, en stond haar pleegvader in al zijne ondernemingen bij. De frissche lucht der bergen en de heerlijke geuren der pijnboomen dienden bij het jonge meisje tot voedster en moeder. Naar gelang de jaren verliepen, werd zij langer en krachtiger, verkregen hare wangen meer kleur, was haar tred veerkrachtiger geworden. Heel wat voetgangers, die den straatweg voorbij kwamen, welke langs Ferrier's hoeve liep, voelden lang vergeten beelden voor den geest oprijzen, bij den aanblik barer slanke, maagdelijkegestalte, die door de koren- velden zweefde, of wanneer zij haar ontmoetten, gezeten op den mustang haars vaders, het paard met heel het gemak en de bevalligheid eener ware dochter van het westen besturende. De knop ontplooide zich op die wijze tot een bloem, en hetzelfde jaar dat haar vader tot den rijkste der boeren zag worden, aanschouwde haar als het schoonste toonbeeld van een Amerikaansch, TER NEIIZENSCHE COHMT Dit lilml verscliijnt .liaandttg-, Woensdag. en Vrijdagavoud, uitgeiomlerd op Feestdageo, bij den nitpever I*. J. AW DK iASDE te Tee Meuzen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt ter openbare kennis, dat op llinsdas den IS Juli aanataande, van des morgens strlii tot dea namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van vijf plnntsen in den Weineenteraad. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrechtluidende »Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene kraehtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." Ter Neuzen, den 2 Juli 1897. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1