Joor Vaderland en Honing." i „Yereenigd maakt sterk." DIENSTBODE. BURGERLIJKE STAND. Handelsbericbten. Hoogwatergetij te Ter Nenzen. Advertentien. Kolenvereeniging Vermoedelijk is de brand ontstaan door vonken nit de locomotief van het langsjhet bosch loopende locaalspoor. In de Oranjesluizen is Zaterdag een droevig ongeluk gebeurd. De monitor Cerberus was binnengekomen en aan een matroos l,te klasse met eenige miliciens van deze lichting werd ge- last een tros uit te brengen en vast te maken op bet sluishoofd. Zij daalden daartoe in een vlet en hadden den tros bijna op den wal gebracht, toen een touw om een der riemen sloeg, waardoor deze onklaar werd. Het gevolg hiervan was, dat de vlet niet spoedig genoeg kon weg komen, toen de monitor door het water opgezet tegen den wal dreef. De kop van het brooze schuitje raakte bekneld tusschen den sluismuur en den monitor, en kantelde, met het treurig gevolg dat drie der opvarenden wonden bekwamen, waarvan £6n doodelijk. Hem werd de buik opengereten, zoodat de dood, volgens verklaringen van den scheepsdokter onmiddellijk intrad. De tweede werd licht aan de beenen gewond, terwijl een derde uitwendig niet geblesseerd is, maar klaagt over pijn in de borst. Het geheele ongeluk was in enkele oogenblikken a gqschied. Zondag liet een heer op den Oostzeedijk te Rotterdam zijn rijwiel eenige oogenblikken onbe- heerd staan, waarvan een onbekende gebruik maakte om er op te springen en weg te rijden. V'aar- schijnlijk uit vrees voor ontdekking liet de dief na eenigen tijd zijn rijwiel weder in den steek, daar het onder Kralingen teruggevonden werd. Uit Adelaide wordt gemeld De hevige aardbeving, die zich alhier en in een groot deel der kolonie deed gevoelen, heeft een enorme schade veroorzaakt. De gebouwen wan- kelden op hun grondvesten en bekwamen dreigende scheuren. Schoorsteenen stortten bij tientallen tegelijk neer, de klokken begonuen te luiden, lampen, glas en aardewerk Helen in de huizen rinkelend aan stukken. Buitengewoon veel kunst- werken zijn door de aardbeving vernield. Het prachtige standbeeld der Brittannia op de oude beurs heeft de armen en het schild verloren, de museums, welker kostbare inhoud reeds door de witte mieren half vernietigd was, zijn voor 'tgrootste gedeelte in puin gevallen. Te Mont Gambier, waar men een uitbarsting van den gebluschten vulkaan vreesde, moesten presbyteriaansche en de katholieke kerk, alsmede het postkantoor gesloopt worden. De menschen vielen overal doodelijk verschrikt op den grond, waardoor tallooze verwondingen voorkwamen. De aardbeving duurde ongeveer een minuut. De zwaarste schok liep in een golvende beweging van het zuiden naar het noorden. Buitengewoon heftig was de beweging van den bodem in het zuidoosten der kolonie en in de westelijke districten van Victoria, terwijl men in Melbourne weinig er van bespeurde. Bene eigenaardige reclame is door een dentist in Londen bedacht. Ter gelegenheid van het jubileum der koningin heeft gij namelijk 60 ge- bitteu toegezegd aan 60 vrouwen, die hem daarvoor door bevoegde personen worden aangewezen. Als zijn werk deugzaam is, zooals wel te vertrouwen is, wil hij zijn firma met dit geschenk een goeden naam bezorgen, dan zullen 60 oudjes als herinne- ring aan het bijzonder feest door hare koningin gevierd, nog veel kunnen genieten van hetgeen haar door haar slecht gebit onthouden werd. Nabij Kolomea in Galicie is door over- strooming een spoorbrug ingestort onder een trein. Vijf wagens bleven voor de brug staan, vijf andere vielen in de diepte. Men heeft 11 lijken ge- vonden, 8 van heambten en 3 van passagiers, waaronder een jonge dokter, die op de huwelijks- reis waszijne vrouw werd licht gewond. Een twaalftal menschen kregen zware verwondingen. De postwagen is geheel vernield en de locomotief gezonken. Men raamt de schade op een half millioen gulden. De overstrooming heeft in die streek mede verscheidene huizen verwoest. In een vlaag van waanzinnige woede, na een huiselijken twist, heeft een man te Rosslau, in Saksen, zijn vrouw gewurgd, waarna hij zijn achtjarig zoontje met het hoofd omlaag in een emmer met water duwde en toen het huis in brand stak. De knaap werd gered, maar had zware brand wonden. De man, die gevlucht was, werd nog denzelfden dag gearresteerd den volgenden morgen vond men hem dood in zijn eelhij had zich opgehangen. Een Italiaansch geneesheer, Dr. Balvassori Peroni, een der uitstekendste medici te Milaan, voert krijg tegen den kus, natuurlijk uit zuiver hygienischfe overwegingen en op den grond van het gevaar van besmetting. Een pistoolschot in den rug zeidehijonlangs is niet bepaald gezond, maar uit een hygienisch oogpunt verkieselijker dan de kus eener schoone vrouw. t Het zal lang duren, eer een dergelijke stelling algemeen wordt aanvaard, zegt 't ffVad." Door het onweer dat Zondag in de omstreken van Antwerpen heeft gewoed, zijn in verschillende plaatsen gioote verwoestingen aangericht. Te Boom zijn vele steenbakkerijen geheel ondergeloopen en dientengevolge honderden werklieden voor eenige weken werkeloos gemaakt. De halve stad Lierre staat onder water tusschen Lierre en Contich een deel van de spoorlijn onbruikbaar. Te Heyst op den Berg is de bliksem ingeslagen en zijn verscheidene woningen afgebrand. Te Cap- pellen is een groote hoeve en te Stambroek een molen in de »sch gelegd. Het geheele noordelijk gedeelte van de voorstad Borgerhout en de tunnels onder het oosterstation staan onder water, enz. enz. Architect Geo Sage te New-York, maakt plannen gereed voor een gebouw dat 59 verdie- pingen hoog zal worden. Het gebouw, dat voor kantoren zal ingericht worden, is men van plan te bouwen in het centrum van New-York. De geschatte kosten er van zijn 12,000,000 dollars tot 15;000,000 dollars, welke som door een syn- dicaat van Engelschen zal verschaft worden, die het hoogste gebouw ter wereld willen bezitten. Het wordt 300 voeten vierkant en zal vijf elevators bevatten, die met de snelheid eener exprestrein opwaarts door het gebouw zullen gaan. W ater voor de bovenste verdiepingen zal, door middel van pompen in het basement, opgedreven worden. Dit groote gebouw zal zijn eigen brandweer hebben. De groote prijs der Parijsche Tentoonstellings- loterij 100,000 francs .is gewonnen door twee fabrieksarbeidsters te rtoanne. Een blikslager van Yaise, die bij de uitloting het Pransche Grondcrediet tot zijn vreugde van zag, dat hij een prijs van 100,000 fr. had getrok- ken, werd bitter teleurgesteld. Toen hij name lijk zijn obligatie aanbood bleek, dat de laatste_ storting daarop was verzuimd, en nu moest men hem de uitbetaling van den prijs weigeren. Het hielp niet of hij zich al bereid verklaarde het bedrag alsnog te voldoen. Waar een Amtsrechter grovelijk zondigt tegen een bepaald wettelijk voorschrift, en alzoo een hoogst onnavolgenswaardig voorbeeld geeft aan een gewoon staatsburger, daar zou men een voorbeel- dige straf verwachten. De rechter Von Roller uit Elmshorn, die den burgemeester Thomson tot een tweegevecht op een doodelijk wapen uitdaagde, is dan ook gestraft. Hij had den burgemeester nog beleedigd en in 't gelaat geslagendit moet hij met 100 mark boete bekoopen, het Landge- richt overwoog dat hij door den auder getast was. Wegens uitdaging is hem een vestingstraf van acht dagen opgelegd (het maximum is zes maanden). En misschien krijgt hij nog wel gratie. Een proces wegens moord tegen een /pvrouw" van 14£ jaar, mevrouw Droulin, is dezer dagen voor het gerechtshof te Constantine (Algerie) be- handeld. Die dame had haren huisknecht, een jonkman van 17 jaar doodgeschoten. Het was een geschiedenis als die van Potifaris vrouw. Zij beweerde dat de knecht haar tot ontrouw had willen verleiden en haar, toen zij hem over zijn gedrag onderhield, had gedreigd de zaak bij haren echtgenoot andersom voor te stellen en haar als verleidster aan te klagen. In hare woede daarover had zij den knaap neergeschoten. Er waren echter tegenstrijdigheden in hare ver klaringen. De openbare meening was zeer tegen de jonge beschuldigde. Het publiek voor het grootste deel dames, wel een 500 maakte zelfs in de rechtzaal op een oogenblik van verontwaar- diging zooveel geweld, dat het een half uur duurde, eer men met de behandeling der zaak kon voort- gaan. Ten slotte werd de jonge vrouw veroordeeld tot twee jaren opsluiting in een verbeterhuis. Een verwoede menigte vervolgde de veroordeelde met geschreeuw en gefluit, toen zij, wanhopig schreiend, in een rijtuig werd weggebracht. Een ongeluk met een „coach" met 26 passagiers, die in Amerika door een trein werd aangereden, heeft een der slachtoffers in een toe- stand gebracht, die men gerust ,/kort en klein gebroken" zou kunnen noemen. Toch hebben de dokters hoop, hem niet alleen in het leven te behouden, doch hem weer recht van lijf en leden en geheel genezen de wereld in te zenden, al is het pas na maanden. Hij deed 13 breuken van de beenderen, 6 ontwrichtingen en 46 kneuzingen op. De armen en beenen, het bekken en de linkerknieschijf zijn gebroken en zijn hoofd is het eenige deel van het lichaam dat er goed is afge- komen. Eenige dagen lang lag hij geheel in gips, hot meest gelijkend op een wit beeld van ruw marmer met een meuschelijk hoofdthans ligt hij op een veldbed, geheel vastgebonden en in allerlei verbanden gepakt. Hij moet twee maanden lang onbeweeglijk blijven liggen, waarna er hoop bestaat, dat al de wonden en gebroken beenderen nog goed terecht zullen komen. Bij het ongeval werden verscheidene anderen van het gezelschap gedood en al de overigen gewond. Voorwaar een treurig einde voor een pic-nic Gemeenleraad van Sas van Gent. INGEZONDEN STUK K E Mijnheer de Redacteur In het nummer 3476 van uw geeerd blad dd. 29 Juni, komt voor een bericht uit Hulst, waarschijnlijk van uw correspondent aldaar, hetwelk onder andere bevatfs Middags speelde de Fanfare zelfs." Als voorzitter van voornoemd gezelschap, zoudt u of uw correspondent mij zeer verplichten door eenige opheldering te willen geven omtrent het aldus gebruikte woordje zelfs, omdat, mijns inziens, daaraan eene verkeerde uitlegging kan worden gegeven. U dankend voor de verleende plaatsruimte Hoogachtend, MAERTENS. Hulst, 28 Juni. KOERS VAN HET GELD. 47,90 h 47,95 12,05 12,06 Belgisch per 100 fr. Engelsch per ZEET1JDINGEN. Van 28 tot en met 29 Juni. Van 28 tot en met 29 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 24 binnenvaartuigen op- en 16 afgeschutdoor de Westsl. 4 opgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 1 2 3 4 5 6 7 Juli. Bij dezen betuigen wij onzen harte- lijken dank voor de talrijke blijken van belangstelling op j. 1. Zaterdag ondervonden. m t,t R. SCHEELE Ter Neuzen. en Echtgenoote> De ondergeteekenden, zelfstandige visschers, verzoeken tegen a. s. Woens dag, des voormiddags 11 ure, ten huize van den eerst ondergeteekende, alle belanghebbende visschers bijeen te komen, ter bespreking van de aanhaugige zaak aangaande de veroordeeling met de zijde welies of korven van jl. Vrijdag. J. WISSE, Ter Neuzen. M. EMAAR, Zaamslag. G. SCHEELE, Hoek. M. P. ZEGERS, Axel. A. DE RUIJTER, Axel. C. SCHEELE, Hoek. Scherpschutters vereeniging Het Bestuur der vereeniging betuigt den liartelijksten dank aan de Commissie voor den gehouden provincialen schietwedstrijd, die alles in het werk heeft gesteld, om het feest naar wensch te doen slagen. Verder brengt het ook zijn dank aan alien, die door hunne bijdragen als anderzins de Commissie en het Bestuur steunden iu de pogingen om den wedstrijd werkelijk te maken tot een voor de vereeniging onvergetelijk feest. Ter Neuzen, 25 Juni 1897. Het Bestuur voornoemd, M. EIJKE, Voorzitter. J. A. VAN ROMPU, le Secretaris. Alle leden van bovengenoemde vereeniging worden dringeild verzocht eene vergadering hij te wonen op Zaterdag 3 Juli 1897, 'savonds 8 uur, bij K. Wieland, Westsluis. Noodzakelijk is het, dat ieder zijn contributieboekje ter vergadering medebrengt, ten einde een en ander te controleeren, om alzoo een zuivere toestand van het financieel beheer der vereeniging op te maken. HET BESTUUR. Wordt gevraagd bij Mevrouw REUSER, Station teVlissingen, EEN FLINKE DIENSTBO DE, tegen 15 Juli, die goed kan werken en van goed gedrag, tegen hoog loon. Zitting van Maandag 28 Juni 1897. Voorzitter Joh. Verschaffel, burgemeester. Tegenwoordig de leden Stevens, Warrens, Wauters, Oole, Malotaux en Verhaak. Afwezig het lid Pauwels. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Punten van behandeling: I. Mededeeling ingekomen stukken. Een schrijven van Gedeputeerde Staten meldende dat geene termen zijn gevonden vrijstelling van het onderwijs in de gymnastiek te verleenen. De Voorzitler Op onze aanvraag om nog twee jaarvrij stelling te krijgen is dus afwijzend beschikt en wij moeten met dat onderwijs dus eerlang beginnen. Misschien moet het niet zoo haastig in zijn werk gaan. De heer Yerhaak Dat zal wel weer met kosten gepaard gaan als men een lokaal moet bouwen, of is de bedoeling slechts in de open lucht oefeningen te houdenals het een- maal moet, moet men niet te lang wachten. De heer WautersJa, als het zoo op de speelplaats kon zijn, zou het nog zooveel niet kostenmen zon er met den heer De Lauwere kunnen over spreken. De heer StevensBurg, en Weth. kunnen zich er mede belasten, we zijn er nu toch toe verplicht. Dusdanig wordt besloten. 2°. Kennisgeving van Gedep. Staten dat het raadsbeslnit tot oprichting eener wekelijksche veemarkt door hen is goed gekeurd. 3°. Rekening en begrooting van het Algemeen Armbestuur. De heeren Verhaak en Stevens worden benoemd om de rekening na te zien. II. Verzoek van H. de Caluwd tot verhooging jaarwedde. De Caluwe verzocht zijne jaarwedde gelijk te stellen met die van den heer Rademakers, dus met f 50 te verhoogen. Een verklaring van het hoofd der school dat het onderwijs door de Caluwd gegeven goed is, is bij het verzoekschrift gevoegd. De heer Verhaak Hebben Bnrg. en Weth. zich reeds persoonlijk van de werkzaamheden van De Caluwe overtuigd, wat is hun voorstel De Voorzitter Dat De Caluwe buiten de gemeenre woont dus ook gene belastingen betaalt, is een reden dat hij minder heeft dan Rademakers, die hier ook al veel langer wat het onderwijs betreft, kunnen we gerust op de ver klaring van den heer De Lauwere afgaan. De heer Verhaak: Als het blijkt, dat De Caluwe goed zijn plicht doet, ben ik voor de verhooging en zou bij eene voorkomende oproeping, evenals in Ter Nenzen en meer andere plaatsen, verhooging in het vooruitzicht willen stellen. De heer OoleMoet ieder ambtenaar dan niet zijn plicht doen en omdat hij zijn plicht doet, heeft hij daarom altijd aanspraak op verhooging. De heer WautersIn andere gemeenten toch, wordt de jaarwedde na eenige dienstjaren verhoogdwordt er 's Zater- dagsvoormiddag nu ook school gegeven De Voorzitter Eenigen tijd is des Zaterdags school ge geven, doch dit is opnieuw gestaakt, de werkzaamheden der onderwijzers zijn anders zoo groot niet, drie uur 's morgens en twee uur 's namiddags, dus vijf uur daags. De heer Wauters Welnu, men zou de conditie kunnen stellen van 's Zaterdagsvoormiddags b. v. 2 uur les te geven. De heer Verhaak Ik geloof dat de onderwijzers's Zater dagsvoormiddags naar Hulst gaan om les in de landbouw- kunde te nemen, dat is iets nuttigs en daaraan kan men hen toch niet onttrekkenlaat ons het verzoek aanhonden tot de volgende vergadering. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. III. Verzoek van A. Storme huur kruidkelder. De heer Storme vraagt den kruidkelder in huur tot op- berging van zijn voorraad vleesch. De Voorzitter: De plants is wel bestemd voor in tijd van nood, zooals onlangs voor berging van dat buskruit, doch de heer Storme wil den kelder op verzoek ten alien tijde dadelijk ontruimen. De heer Wauters: Hoe dikwijls komt zoo iets voor als met dat kruid en dan heb ik er nog wel plaats voor. De heer Stevens Wat is het voorstel van Burg, en Weth. hebben die al een huurprijs vastgesteld. De Voorzitter: Burg, en Weth. hadden gedacht f 2,50 per maand voor huur te vragen. De heer VerhaakIk vind f 2,50 in de maand wel wat veel, f 25 'sjaars zal door den heer Storme wel aangenomen worden. De heer Wauters De heer Storme spreekt in zijn aan vraag van geen prijs, ik vind 25 niet te veel; Burg, en Weth. moeten er maar met Storme over onderhandelen dan kan in de volgende vergadering een besluit genomen worden. Hiertoe wordt besloten. IV. Benoeming leden stembureau. Worden benoemd de heeren Oole en Warrens, en als 3' lid de heer Pauwels. Tot plaatsvervangers worden benoemd de heeren Wauters en Malotaux. V. Voorstel Wauters tot plaatsing goot gemeentehuis. De Voorzitter deelt mede dat de heer Wauters plan had zijn huis op te trekken en wilde dan voor gemeenschappelijke rekening met de gemeenten eene kielgoot leggen. Dit plan is nu veranderd, zoodat de heer Wauters en de gemeente elk eene goot zullen moeten leggen De heer WautersOp ons huis stroomt veel water van het dak van het stadhuis, de goot moet noodig vemieuwd worden want hout en lood, beiden zijn daar versleten. De VoorzitterIk heb gedacht er een zinken goot te laten leggen van zink n°. 14, dat is sterk en zal onze tijd wel meegaan. De heer WautersEen looden goot is veel sterker en heeft ook veel minder onderhoud noodig. Met het lood dat er in ligt en een beetje bij hebben we eene nieuwe goot. De Voorzitter Zink is toch ook sterk, zie eens aan de school waar de goot zoo lang goed gebleven is en daar is het nog maar zink n°. 13. De heer WautersMaar aan de kerk hebben ze toch al veel schade gehad met hun zinken goot. Voor een gootje vat 16 c. M. breed is toch zooveel lood niet noodig. De heer MaloiauxDe prijs zal misschien een twintig gulden schelen. De Voorzitter Maar de goot is 80 c. M. breed en wel 20 M. lang. De heer Malotaux Dat verandert de zaak, in dit geval zou een looden goot nogal wat duurder komen te staan. De heer Verhaak zou eerst den prijs van een looden en een zinken goot willen weten alvorens te beslissen. De heer Wauters: Men is beter dat men goed werk maakt al kost het wat meer. De Voorzitter: Er zal werk van gemaakt worden. De heer OoleMaar ik ben niet voor een looden goot, zink is wel genoeg De heer WarrensD« keibestrating is ook goed werk al kost ze wat meer en toch wordt nog altijd er op gesproken. Met 4 stemmen tegen eene, die van den heer Wauters, wordt besloten eene zinken goot aan te leggen. De heer Verhaak hield zich buiten stemming omdat hij de verschillende prijzen niet wist. De vergadering wordt gesloten. Ilowclikapelle. Geboorten. 3 Juni. Cornelia Rosalia d. van Jacobus van der Meijden en van Apolonia Fermont Maria Louisa, d. van Andries Remorie en van Pieternella Dorothea de Rijk. 4 Juni. Bertha Angela, d. van Johannes Naessens en van Louisa de Bruijn. 11 Juni. Jozef, z. van Jan Francies de Schepper en van Anna Catharina Rottier. 19 Juni. Josephus Franciscus Ludovicus, z. van Cornelis Franciscus de Nijs en van Leonie de Clerck. VLAG. NAAM. M*. Van en naar. Lading. Q Middenprijs per 100 kilo: Tarwe f 7,70 a f Rogge 5,70 a fWintergerst f 6,50 a f Zomergerst fa Haver 6,75 a f Erwten f a fPaardenboonen 6,75 a f Duivenboonen f 7,30 a f Wittebooncn f a fBruineboonen f a fBoekweit f Lijnzaad a f Aardappcls f Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 0,85 a f Eieren per 26 stuks f 0,80 a f Er waren ter markt te koop gesteld 30 stuks hoornvee, en 40 varkens. Verkocbt 15 stuks hoornvee en 16 varkens. Eng. 8.8. Eng. s.s. Rus. bark Eng. s.s. Duits. s.s. Voor Ter Weazen Egret 3492 Liverpool Voor (went: Alert Ilos Ralph Creyke Everstein 931 1586 1944 2933 Hull Rafso Goole Bona stukg. stukg. hout stukg. minerie

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3