Gemeenteraden. Ciemengde berichten. Telegraflsche berichten. De Staats-Courant bevat een Kon. besluit, waarbij wordt bepaald 1°. dat de thans bestaande gouden, zilveren en bronzen medaille voor menschlievend hulpbetoon, wordt vervangen door ronde gouden, zilveren en bronzen draagpenningen van 30 m. M. middellijn, vertoonende een verheven krans van eikenbladeren, waaraan bevestigd is een Koninklijke kroon van gelijk metaal, en aan de voorzijde de beeldtenis van H. M. de Koningin met het omschriftu Wil- helmina Koningin der Nederlanden", en aan de keerzijde het randschrift//Voor Menschlievend Hulpbetoon" en het woord //aan", waaronder telkens de naam van den begiftigde zal worden gegraveerd 2°. dat de medaille, als een blijk van erkentelijk- heid en goedkeuring toe te kennen aan hen, die door het aanbieden van belangrijke geschenken of op eenige andere wijze zich verdienstelijk hebben gemaakt ten opzichte van de verschillende weten- schappelijke en kunstverzamelingen des Rijks, wordt vervangen door een ronden gouden, zilveren of bronzen draagpenning van gelijken vorm en afmeting als boven omschreven, doch dragende aan de keerzijde het randschrift//Voor verdiensten jegens 's Rijks Musea", en het woord //aan", waaronder insgelijks telkens de naam van den begiftigde zal worden gegraveerd 3°. dat genoemde penningen zullen worden gedragen op de linkerborst aan een oranjemoire lint van 3 cM. breedte, hebbende in het midden eene roode bies ter breedte van 7 mM., welk_ lint niet zonder den draagpenning mag worden gedragen 4°. dat zij, aan wie de medailles, in bovenbe- doelde Kon. besluiten genoemd, reeds werden ge- schonkan, gerechtigd zijn tot het dragen van den bij dit besluit ter vervanging van hunne medaille ingestelden draagpenning. TER NEUZEN, 30 Juni 1897. Bij Koninklijk besluit is aan den heer J. Barendregt Azn., burgemeester der gemeente Zaamslag, toestemming verleend om tot 1 Maart 1898 te Ter Neuzen te wonen. Gisternamiddag werd alhier door burgemeester en wethouders dezer gemeente in 6 perceelen aanbesteedhet onderhouden van- en het doen van herstellingen van verfwerken aan de gebouwen en andere gemeente-eigendommen in de kom der gemeente en te Sluiskil, gedurende 1897. Hiervoor werd ingeschreven als volgt 1° perceel (metsel-, timmer- en smidswerk) Joris Kolijn, voor 2375 W. P. Nieuwelink, voor f 2326A. J. de Kort, voor 2300 Joh. van der Velden, voor f 2268 en P. A. Mielen, voor f 2233. 2" perceel (zink-, loodgieters- en koperslagers- werk)Wed. D. J. Guequierre, voor f 425,50 en A. Dhaeze, voor f 376. 3e perceel (verf- en glaswerk)Alph. Guilliet, voor 558. 4e perceel (gewoon onderhoud)A. Kooman, voor f 165. 5® perceel (timmer-, verf- en glaswerk)Jb Nijs- sen, voor 128. 6e perceel (smids- en loodgieterswerk)A. Brakman, voor f 79,95. De 3 eerste perceelen betreffen werken in de kom en de 3 laatste werken te Sluiskil. Aan de laagste of eenige inschrijvers zijn de perceelen gegund. Heden werd alhier door het bestuur van het waterschap Loven en Willemskerke ten kantore van den ontvanger-griffier aanbesteed het maken van werken tot zeewering enz. met het onderhoud daarvan tot en met 30 April 1898. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Jac® Jansen te Ter Neuzen, voor f 2688, Jac® Meertens te Hoek, voor 2549 en Abr. Tholens Dingz. te Ter Neuzen voor f 2540, aan wien het werk is gegund. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 3 Juli herbenoemd als burgemeester van Ellewouts- dijk de heer E. A. van der Bent, secretaris dier gemeente. Zes paarden trokken hem voort, terwijl de overige met twee of hoogstens vier bespannen waren. Naast den voerman zat een man, die niet ouder dan dertig jaar kon wezen, maar wiens breed hoofd en vastberaden uitdrukking hem als een leidsman aanwezen. Hij was bezig in een boek- deel met bruinen omslag te lezen, toen de menigte hem naderde, legde hij het evenwel ter zijde en luisterde hij aandachtig naar het verslag van het voorgevallene. Daarop keerde hij zich tot de twee verschoppelingen. „Indien wij u met ons medenemen." sprak hij op plechtigen toon, //dan kan het enkel zijn als volgelingen van ons eigen geloof. Wij kunnen geen wolven in onze schaapskooi dulden. Het ware vrij wat beter dat uwe beenderen verbleeken zouden in deze wildernis, dan dat gij dat kleine vlekje van bederf zoudt blijken te zijn, dat na verloop van tijd de gansche vrucht verteert. Wilt gij ons op deze voorwaarde vergezellen //Ik verzeker u dat ik op elke voorwaarde mede komen zal," sprak Eerrier, met zulk een vuur, dat de ernstige ouderlingen onmogelijk een glimlach konden bedwingen. Alleen de profeet behield zijn strakken, indrukwekkenden blik. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot sub- stituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Heerenveen Mr. H. E. van IJsendijk, thans griffier bij het kantongerecht te Oostburg. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot dijkgraaf voor den Vergaertpolder de heer C. E. Verhelst tot plaatsvervangend dijkgraaf voor den Angelina- polder te Biervliet E. Bekaerttot gezworen voor den Koninginnenpolder de heer E. Bekaert. Tot klerk voor de posterijen en telegrafie is o. a. benoemd de heer G. A. Crince te IJzendijke. Bij het gehouden examen voor vroedvrouwen is o. m. geslaagd mej. W. J. M. Becude, kweekelinge aan de rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam, geboren te Sas van Gent. Bij de Provinciale Staten van Zeeland is een verzoek ingekomen van A. J. M. G. van den Broeck te St. Nicolaas, om subsidie vanwege de provincie voor een stoomtramweg van Hulst naar Walzoorden. Gedeputeerde Staten meenen dat het geheel op den weg der provincie ligt subsidie te verleenen en stellen daarom voor te besluiten aan eene in Nederland gevestigde maatschappij voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Hulst naar Walzoorden een subsidie te verleenen gedurende 20 jaren, van f 5000 per jaar, onder voorwaarde 1°. dat de geheele onderneming uiterlijk 1 Januari 1899 in exploitatie kome en onafgebroken blijve 2°. dat door belanghebbende gemeenten en polders subsidien worden verstrekt tot een ge- zamenlijk bedrag van f 25000, en de hun toe- behoorende, voor den aanleg van den tramweg noodige eigendommen kosteloos in gebruik worden afgestaan 3°. dat dagelijks ten minste 4 ritten heen en weder tot vervoer van personen worden volbracht 4°. dat niet hooger vracht van personen en van goederen worde gevorderd dan vermeld zal zijn in de door Gedeputeerde Staten goedgekeurde tarieven 5°. dat het personenvervoer worde uitgeoefend overeenkomstig de door Gedeputeerde Staten goedgekeurde dieDstregeling 6°. dat de eerste jaarlijksche bijdrage vorder- baar zal zijn den achtsten dag na den aanvang der exploitatie en de volgende bijdragen telkens een jaar later 7°. dat voor elken niet overeenkomstig de goedgekeurde dienstregeling volbrachten rit minder dan het sub 3° voorgeschreven minimum, f 50 zal worden gekort, tenzij overmacht hebbe bestaan. Aan den heer Mr. Tan Alphen, kantonrechter te Hulst, is op zijn verzoek aan de regeering, om te vernietigen het besluit van den raad dier ge meente, waarbij de heer Yogelvanger werd toege- laten om mede te stemmen over het voorstel tot subsidieering van de stoomtram HulstWalsoorden, door den Minister van binnenlandsche zaken te kennen gegeven dat aangezien het gewraakte be sluit niet van invloed is geweest op de beslissing omtrent het toekennen van het subsidie, er voor tusschenkomst der regeering in deze geen termen zijn. De mosselbanken op de Schelde hebben het van den voor ruim een week gewoed hebbenden storm ook moeten ontgelden. Het in het vorige jaar gezaaide mosselzaad is bijna van allebanken weggeslagen en de grootere mossels op een hoop gedreven, waardoor zij voor het grootste gedeelte zullen bederven. Alleen Philippine lijdt daardoor duizenden guldens schade. In Waterlandkerkje heeft dit jaar geen raads- verkiezing wegens periodieke aftreding plaats. Sas van Gent, 29 Juni. Heden waren ter veemarkt aangebracht40 stieren, 12 ossen, 31 koeien en vaarzen, 7 kalveren en 1 schaap, samen 91 beesten, waarvan er 5 onverkocht bleven. Tengevolge der lage prijzen van het vee op de Vrijdagmarkt te Gent, waren de Gentsche slagers niet talrijk opgekomen en was de markt hier over het algemeen zeer flauw. Men schrijft ons uit Biervliet Ongedacht zijn hier twee candidaten-lijsten inge komen. z/Neem hem onder uwe hoede, broeder Stan- gerson," zeide hij, //geef hem te eten en te drinken, evenals aan het kind. Gij zult tevens op u nemen hem het heilig geloof te leeren. Wij hebben ons reeds lang genoeg opgehouden. Voorwaarts Op, op naar Sion z/Op, op naar Sionriep de menigte der Mormonen, en die woorden gleden langs de lange karavaan, van mond tot mond herhaald, totdat zij in de verte wegstierven in een dof gemompel. Onder het geklap der zweepen en het geratel der wielen zetten de groote wagens zich wederom in beweging, en zette de gansche karavaan haar tocht voort. De ouderling, aan wiens zorg de twee zwervelingen waren toevertrouwd, bracht hen naar zijn voertuig, waar hun reeds een maal opwachtte. z/Gij moet hier blijven," zeide hij. //Over een paar dagen zult gij uwe vermoeienissen te boven zijn gekomen. Herinner u intusschen, dat gij nu en voor altijd tot onzen godsdienst behoort. Brighatn Young heeft het gezegd, en hij heeft gesproken met de stem van Joseph Smith, die de stemme Gods is." (Wordt vervolgd.) De eene lijst behelst de namen der aftredende leden A. de Groote, wethouder, en A. J. van der Linde, kassier. De tweede lijst bevat den naam A. de Groote en van A. B. Thomaes. Een volgende maand is het weder raadsver- kiezing, doordien een der leden heeft bedankt. Dan ware strijd beter op zijn plaats geweest. 's Gravenliage, 30 Juni. Naar wij uit goede bron vernemen is tot Commissaris der Koningin in Zeeland benoemd de heer Mr. Roest, thans Burgemeester van 's Gravenhage. (Reeds heden middag per bulletin aan onze lezers te dezer stede medegedeeld). Heden overleed alhier Mr. J. G. Kist, president van den Hoogen Raad, president-curator der Universiteit te Leiden en lid van den Raad van Yoogdij. Ter Neuzen. Gisteren zijn bij den burgemeester alhier voor de verkiezing van 5 leden van den gemeenteraad wegens periodieke aftreding inge- leverd twee lijsten van candidaten. De eerste, onderteekend door 28 kiezers, bevat de namen van de heeren A. C. N. Grenu (aftr. lid), Jan de Feijter Jacz., Adr. H. Donze, S. van der Hoofd Pz. en M. J. Adriaansen. De tweede lijst, onderteekend door 26 kiezers, die van de heerenJoz. de Feijter, G. Wieland, C. van der Hooft en L. de Koeijer, alien aftredende leden. De stemming zal plaats hebben Dinsdag 13 Juli e. k. Axel. Aan de beurt van aftreding als raadsleden alhier zijn de heeren P. Dieleman, M. A. Smies en P. van Hoeve en moet voorzien worden in de vacature van wijlen den heer J. Wolfert die ook aan de beurt van aftreding was. Hiervoor zijn de navolgende candidaatstellingen ingeleverd l,to lijst, de heeren Petrus Dieleman Wz. (aftr. lid), Marinus Adrianus Smies Hendr.z. (aftr. lid), Pieter van Hoeve (aftr. lid) en Lev. de Feijter Jacz. 2de lijst, de heeren Maarten Wolfert Jz., Pieter van Hoeve (aftr. lid), Pieter Dekker Fz. en Jacobus Verijzer. 3d® lijst, Theophilus Ludovicus van Wiemeersch. Boschkapelle. Voor de stemming zijn alhier ingeleverd 2 candidatenlijsten, waarop vermeld De heeren E. B. Modde en P. A. Hermans (aftr. leden) en C. F. de Nijs met P. van der Wielen (tegen candidaten). Clinge. Candidaten voor 2 leden van den gemeenteraad zijn De heeren J. F. Buijsrogge, A. van Duijse (aftr. lid) en H. J. Vlaeminck (aftr. lid). Graauw. Alhier zijn voor de twee aftredende leden van den gemeenteraad ingeleverd vier lijsten waarop als candidaten voorkomen de volgende heeren Honore Aubroeck, Johannes Ferdinandus Kegelaer (aftr. lid), Johannes Aloisius Verhaegen en Pieter Andries van de Voorde (aftr. lid). Hoek. Bij den burgemeester dezer gemeente werden op gisteren ingeleverd drie lijsten van candidaten voor den gemeenteraad. Hierop komen voor de heeren W. G. Dieleman Az. (aftr. lid), J. Jurrij (aftr. lid), en S. J. Robijn. De stemming zal gehouden worden op Donder- dag 8 Juli a. s. Hontenisse. Voor de verkiezing van 4 leden van den gemeenteraad, zijn de navolgende candidaten gesteld De heeren J. J. Heijman (aftr. lid), J. B. Joossen, W. Staal (aftr. lid), J. B. van de Velde en Jac. de Waal (aftr. lid). De heer A. van Damme (aftr. lid), wenschte niet meer in aanmerking te komen. Voor de vacature G. F. Wullemsens, die bedankte door a. s. vertrek, werden candidaat gesteld De heeren Jos'. Buijsrogge Pz., Jos. Joh. Freijser en Cer. Jos. Vael. Hulst. Voor de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad, zijn de navolgende candidaten ingeleverd De heeren Mr. P. H. W. van Alphen met 6 handteekeningeD, F. J. L. M. van Waesberghe (aftr. lid) en L. F. C. van Waesberghe (aftr. lid) met 116 handteekeningen. Stemming op 13 Juli e. k. St. Jansteen. Voor de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn alhier candidaat ge steld De heeren Theophiel Pauwels, Eduardus Petrus Staal (aftr. lid) en Camillus IJsebaert (aftr. lid). Koewacht. Voor de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld De heeren Ch. L. Persijn (aftr. lid), Ch. L. Allefs (aftr. lid) en Ch. L. Borm. Philippine. Voor de verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad, zijn de navolgende candidaten gesteld De heeren A. J. Minnebo, N. Rammeloo Pz., P. B. Rammeloo J.Fz., V. N. Voerman en Pol. F, Wijne. Sas van Gent. Voor de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn alhier candidaat gesteld De heeren D. van den Berg, P. Malotaux (aftr. lid), E. Pauwels (aftr. lid) en H. E. Schils. Westdorpe. Voor de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad, zijn candidaat gesteld De heeren Charles Steijaert (aftr. lid), Dominicus Bauwens (aftr. lid), Augustus van Acker, Prudent Kerckhaert en Leonard van Waes. Zoodat de stemming op 13 Juli a. s. moet plaats hebben. Stoppeldijk. Gekozen verklaard de aftredende leden de heeren Gijsbrecht Heijens en Gijsbrecht Mangnus. Zaamslag. Gisteren werden voor de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad ingeleverd 3 candidatenlijsten, een bevattende de namen F. de Ruijter en J. de Putter Corn'z., den bevattende de namen W. de Mul en W. de Klerk Jr., en den bevattende de namen W. de Mul en F. de Ruijter. De beide laatsten zijn aftredende leden. Zuiddorpe. Ingeleverde candidaten zijn De heeren Th. Buijsse en A. Goossens, beide aftredende leden, die terstond gekozen zijn verklaard. H. M. de Koningin-Regentes schonk f 100 aan de wed. Hamminga en zes kinderen, te Sappemeer; Hamminga is verdronken toen hij een lljarig knaapje wilde redden. Om niet te laat te komen Reeds thans zijn op den Dam te Amsterdam ramen verhuurd voor de kroningsfeesten van het volgend jaar. De bliksem trof Zondag het huis van J. Babijn te Schoondijke. Bijna overal in huis is het vuur geweest, hier en daar eenige meubels beschadigende en o. a. gaande onder door den stoel waarop Babijn gezeten was. De 72jarige F. Bonte, verpleegde in het St. Antonius-gesticht te Oostburg, toevallig aanwezig, werd door het hemelvuur zoodanig in de beenen getroffen, dat hij per rijtuig moest worden thuis- gebracht. Hoewel vrij ernstig geraakt, zal de getroffene waarschijnlijk het gebruik zijner beenen niet moeten derven. Het onweer veroorzaakte geen brand. In een kiesdistrict van Limburg werd tot kamerlid gekozen zekere heer Merkelbach, van wien het vleiende getuigschrift wordt gegeven z/dat de Tweede Kamer een lid rijker is geworden, dat hoogstwaarschij nlijk geen vermorser van den nationalen tijd zal zijn. Spreken kan de heer Merkelbach niet, hij zal zitting nemen in de afdeeling //stemvee". Te Loosdrecht had iemand een kip op eieren te broeden gezet. Eenige dagen voor het uitkomen der eieren werden deze onderzocht. In de meening dat men met een onbevrucht ei te doen had werd een er van weggeworpen over een sloot in een weiland. Nu hoorde men na twee dagen in het land iels piepen en bleek het toen, dat dit ei nog was uitgekomen en er een kuikeu rondliep. Uit Amsterdam schrijft men aan de N. R. Ct. Voor de rechtbank verscheen Vrijdag een jong oppassend werkman als getuige tegen zijnen vader, een snorder, die zich in den regel schijnt te be- drinken en dan een ware lastpost is voor zijn gezin. Op zekeren dag maakte de snorder het te bontin een twist met zijn zoon stak hij dezen met een pennemes boven de oogen, zoodat een groot misbaar in de buurt ontstond en inmenging der politie niet meer was te ontgaan. Voor den rechter maakte de houding van vader en zoon tegenover elkaar een zeer onaangenamen indruk. Toen de snorder drie maanden gevangenis tegen zich hoorde eischen, stond hij op, zeggende z/'t Is goed, hoorIk zal wel met hem afrekenen". De president riep hem terug en hield hem voor, dat op zulk een afrekening stellig eenige jaren in plaats van eenige maanden gevangenis zou volgen. Ook voor die vermaning bleef de man echter volslagen onverschillig. Buiten de deur gekomen, spoorde hij een der getuigen, waarschijnlijk een vriend, aan, zijn getuigengeld te gaan innen; dat speelde hem meer door het hoofd dan de straf die hem wachtte, daar zat een extra borrel in. Zaterdagavond heeft een op de Nieuwe markt te Rotterdam wonende timmerman, uit wraak omdat hem geen huurgeld werd uitbetaald, een op die markt staande kraam vernield, daarna de beide in dat kraam aanwezige petroleumlampen op de rernielde kraam geworpen en ten slotte de koopman, die de kraam in gebruik had, aangepakt om hem op het braudende boeltje te werpen. Dit werd evenwel verhinderd en de timmerman gearresteerd en naar het bureau aan de Lange Torenstraat gebracht, waar een strafvervolging tegen hem is ingesteld. Bij een Zondagmiddag ontstanen brand in een dennenbosch te Enschede, zijn circa 25 hek- taren bosch totaal afgebrand. Het is ten slotte met hulp van toegeschoten arbeiders en boeren, door het opwerpen van dammen en graven van greppels, gelukt den brand te stuiten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2