Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3477. Donderdag 1 Juli 1897. SEN HQDSG-IRICHT. 37e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. Keizer Wilhelm heeft het te Kiel zeer druk gehad. Zondag was er een diner ter eere van Koningin Victoria, waarbij de Keizer een geest- driftig ,/hoch" uitbracht op zijne grootmoeder, geaccompagneerd door saluutschoten van de vloot, en zijn gast, den Koning van Belgie, een graad schonk bij de Duitsche vloot. Verder behoorden tot de gasten de Engelsche ambassade, de rijkskanselier en ook de Duitsche gezant te Rome, de heer Von Biilow, die, zooals men weet, in allerijl naar Kiel geroepen was. En tusscben de feesten door is de Ministers- quaestie even gedeeltelijk opgelost. Wolffs bureau meldtDaar de gezondheidstoestand van den heer Von Marschall zijn vervanging als staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken noodzakelijk heeft ge- maakt, wordt uit zekere bron vernomen, dat de Pruisische gezant te Rome, Von Biilow, door den Keizer, voorlooplg bij wijze van plaatsvervanging, met de leiding van het Ministerie van Buiten landsche Zaken belast zal worden. De heer Von Biilow neemt de leiding van het Ministerie op zich na den terugkeer van den Keizer naar Berlijn. Hohenlohe en Von Biilow maakten de terugreis naar Berlijn over Friedrichsruh, waar ze vier uur vertoefden. De heeren deden o. a. een rijtoer, waarbij Bismarck en Hohenlohe samen in een rijtuig zatenBiilow en Wilmowski volgden met graaf Rantzau in een ander rijtuig. Als de boomen van het Sachsenwald eens konden klappen, wat die twee oude heeren in het eerste rijtuig wel met elkaar besproken hebben Bismarcks gezondheidstoestand op 't oogenblik is uitstekend. Volgens de Berlijnsche ,/Neueste Nachrichten" heeft nu Von Botticher ook zijn verzoek om ontslag ingediend. Koningin Victoria kwam eergister van Windsor weer te Londen en begaf zich van Paddington- station naar de wijk Kensington, waar veel menschen op de been waren en alweer een huldeadres werd aangeboden. Vervolgens ging H. M. naar Buckingham-palace, waar een „garden-party" werd gegeven. Deze was zeer grootsch. Duizenden genoodigden waren aan- wezig, waaronder alle vorstelijke personen, admi- raals, buitenlandsche vertegenwoordigers met hun gevolg en de premiers der kolonien. De Koningin verliet het paleis en kwam in den tuin even na 5 uur; in haar rijtuigje met twee paarden Het zij zich naar de verschillende punten FEUILLETON. ROMAN naar het Engelsch van A. CONAN DOYLE. 19) - Zij waren op het punt hun tocht voort te zetten, toen een der jongsten, die de beste oogen had, een kreet slaakte en wees naar het ruwe rotsblok boven hen. Van zijn top wapperde een stuk rooskleurige stof, die scherp en vroolijk tegen de grauwe steenen daarachter afstak. Bij dien aanblik grepen alien de paarden vaster in de handen en tasten naar hunne geweren, terwijl andere ruiters toe kwam en Snellen, om de voor- hoede te versterken. Het woord //Roodhuiden" was in ieders mond. „Er kan hier geen groot aantal Indianen wezen," sprak de bejaarde man, die de aanvoerder scheen te zijn. nWij zijn de Pawnees voorbijgetrokken, en er zijn geen andere stammen voordat wij de groote bergen doorkruisen." //Zal ik vooruit gaan om te zien, broeder Stan- gerson vroeg een der beide. //En ik, en ik," riepen een twaalftal stemmen. ,/Laat u paarden omlaag en wij zullen u hier opwachten," zeide de aanvoerder. In een oogwenk waren de jongelieden afgestegen, hadden zij hunne paarden vastgebonden, en beklommen zij de steile helling, die voerde naar het voorwerp, dat hunne nieuwsgierigheid gaande had gemaakt. Zij schreden van den tuin brengen, waar zij de voornaamste gasten ontving en zich opgeruimd met enkelen hunner onderhield. De Koningin scheen zich zeer goed te bevinden. H. M. keerde omstreeks zeven uur naar Windsor terug. De admiraals gingen gister weer naar Portsmouth, om de maritieme inrichtingen te bezien en nog een //garden-party" bij te wonen, aangeboden door de marine-autoriteiten. Van de Boven-Congo schrijft men aan //de Tel.", betreffende het mislukken van de expeditie-Dhanis De Belgen hebben een leelijke klap gehad en Dhanis kan weder van voren af aan beginnen. Daar hijna alle blanken van de expeditie ver- moord zijn, moet men de soldaten, wanneer men deze in handen krijgt fusileeren of ophangen, dus is dan alles uit, dan kan hij opnieuw beginnen en waar moeten de Belgen dan andere soldaten van daan halen. Men is de meening toegedaan, dat de Belgen de expeditie maar moesten laten rusten en de Engelschen alleen naar Chartoem laten gaan om de gouden ponden uit de handen der Arabieren te halen. Wekelijks gaan er stoombootjes de Congorivier op met troepen, ammunitie en blanken aan boord ten einde de oproerige negers te gaan straffen. In handen der oproerlingen zijn echter 1500 geweren en een half millioen patronen, dus zal men hen niet spoedig te pakken krijgenboven- dien zijn zij naar hunne dorpen in de omstreken van Lusambo teruggetrokken en kunnen zij ook over veel weerbare mannen beschikken. Met den aanleg van de spoorlijn wordt geregeld voortgearbeidspoedig wordt 3/4 van de spoorlijn opengesteld en men hoOpt, dat de geheele spoorlijn naar de Boven-Congo tegen het einde van 1898 voltooid zal zijn. De Grieksche regeering heeft nog weer eens haren nood geklaagd bij de mogendheden, over de voortzetting van den wapenstilstand zonder dat het tot een defmifieven vrede komt. Griekenland kan onmogelijk een zware oorlogsschatting betalen zonder garantie der mogendheden. 't Heet dat een internationale groep van bankiers het geld heeft aangeboden, op zeer rnensch- lievende voorwaarden natuurlijk Men verneemt allerlei geruchten over de drei- gende houding, die de Turken aannemen. De oorlogspartij te Konstantinopel staat in levendige verbinding met de officieren van het leger in Thessalie. snel en onhoorbaar voorwaarts, met heel het zelfvertrouwen en de vlugheid van jarenlange oefening. Zij, die in de vlakte achtergebleven waren, konden hen van rots tot rots zien springen, totdat hunne gestalten zich tegen de luchtlijn afteekenden. De jonge man, die het eerst de opmerkzaamheid op dat raadselachtige punt geves- tigd had, voerde hen aan. Eensklaps zagen zijne volgelingen hem de handen omhoog steken, alsof hij door verbazing overmeesterd werd, en toen zij hem ingehaald hadden, stonden zij niet minder verwonderd over den aanblik, die hunne oogen trof. Op de kleine oppervlakte, die den kalen heuvel bekroonde, stond een eukel reusachtig rotsblok, en tegen dat rotsblok aan lag een groote man, met langen baard en harde trekken, maar onge- looflijk mager. Zijn rustig gelaat en regelmatige ademhaling bewezen dat hij in vasten slaap gedotn- peld lag. Naast hem rustte een klein kind, wier ronde, blanke armjes zijn bruinen, gespierden nek omstrengeld hielden. Hare roode lippen waren ontsloten, en vertoonden de dubbele rij hagelwitte tandjes, terwijl in glimlach van geluk over hare jeugdige trekken speelde. Hare kleine, mollige, blanke beenen, die uitliepen op witte sokjes en nette schoenen met glinsterende gespen, leverden eer.e vreemde tegenstelling op met de lange, uit- gemergerde ledematen van haar metgezel. Op den rand van het rotsgewelf, boven dit zonderlinge paar, zaten drie plechtige havikken, die bij het zien der vreemdelingen schrille kreten van teleur- stelling slaakten en spoedig wegvlogen. Het geschreeuw der roofvogels wekte de beide slapenden, die met verbazing om zich heen zagen. Het Grieksche Ministerie staat zwak. Allerlei raadgevingen worden den Koning gedaan de een wil de dictatuur, de ander bijeenroeping van een nationale vergadering, enz. De finanoieele toestand wordt met den dag onhoudbaarder, en het wan- trouwen van 't volk in hof, kabinet en legerbe- stuur is zeer groot. Volgens de ,/N. R. Ct." had het Ministerie reeds voor 15 Juni 11. aan de Koningin-Regentes zijn voornemen kenbaar gemaakt om na afloop der verkiezingen der Tweede Kamer af te treden. Het blad brengt hulde aan het goede dat dit kabinet tot stand bracht en voor het belangrijke werk dat het bovendien heeft voorbereid. Verder meldt het blad dat Jhr. Mr. Roell, voorzitter van het Ministerie, eergisteren op het Loo bij H. M. de Koningin-Regentes, op audientie is geweest. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is de opening der jacht op het waterwild bepaald op 10 Juli a. s. Door den heer Mr. P. J. Troelstra is Zater- dagavond te Winschoten bekend gemaakt dat hij voor het district Tietjerksteradeel zitting zal nemen. Te Leeuwaarden en Winschoten zullen dus nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben. De heer Tak van Poortvliet, die te Amsterdam en te Beverwijk gekozen is, heeft aan het bestuur der kiesvereeniging te Beverwijk bericht, dat hij nog niet kon opgeven voor welk district hij zal optreden. Tot gedelegeerde der Nederlandsche Regee ring bij het in den loop der maand Juli van dit jaar te Brussel te houden congres over goedkoope woningen is o. a. benoemd de heer Mr. E. Fokker te Middelburg. Als een bijzondere onderscheiding en bewijs van tevredenheid, wordt aan de M. Ct. gemeld, dat de Vlissingsche binnenloods G. Stroosnijder, die steeds bij voorkeur het Kon. Eng. stoomjac'at //Victoria and Albert" bedient, de eer genoot door den commandant-admiraal Fullertin schnftelijk uitgenoodigd te worden aan boord van dien bodem de revue te Spithead bij te wonen. De loods Stroosnijder had die uitnoodiging aangenomen en, in uniform gekleed, mocht hij, staande op de commandobrug naast den admiraal, het maritiem schouwspel bijwonen. waeg— De man hief zich pijnlijk overeind en staarde op de vlakte, die zoo verlaten was geweest, toen hij in slaap verzonk en nu door die reusachtige menigte lieden en dieren doorkruist werd. Zijn gelaat nam eene uitdrukking van twijfel aan, en hij streek krampachtig met de knokkelige hand over de oogen. //Dit is zeker wat de menschen ijlhoofdigheid noemen," prevelde hij. Het kind stond aan zijne zijde, hem vasihoudende bij een slip van zijn jas. Zij zeide niets, maar zag om zich heen, met den verbaasden, nieuwsgierigen blik harer jaren. De jongelieden waren spoedig in staat de twee verschoppelingen te overtuigen dat hunne ver- schijning geen begoocheling was. Een hunner greep het kleine meisje en tilde het op zijn schouder, terwijl twee anderen haar langen tochtgenoot ondersteunden en hem naar de wagens voerden. ,/Mijn naam is John Ferrier," verklaarde de de zwerveling, //het kleintje hier en ik zijn de eenig overgeblevenen van een twintig lieden. A1 de anderen zijn van honger en dorst omgekomen, daarginds in het zuiden." //Is zij uw kind vroeg men hem. z/Mij dunkt dat zij het nu is," riep de man uitdagend. //Zij is mijn kind, omdat ik haar gered heb. Niemand zal haar van mij afnemen. Van dezen dag af aan, is zij Lucy Ferrier. Maar wie zijt gij ging hij voort, nieuwsgierig naar zijn forschgebouwde, verbraudde helpers kijkende. z/Gij schijnt met eene heele menigte te zijn." //Zoo ongeveer tien duizend," antwoordde een der jongelieden. //Wij zijn Gods verdruktekinderen, de uitverkorenen van den engel Merona-" //Ik heb nooit van hem hooren spreken," zeide De Duitschers willen weder een onzer be- roemdste geleerden, dr. Hugo de Vries, prof, aan de Amsterdamsche Universiteit, van ons wegkapen. Hij heeft de schitterendste en meest eervolle aan- biedingen ontvangen om hem te bewegen naar Wiirzburg te komen. Een eigenaardige feestelijkheid had Zaterdag- avond in Oud-Dordrecht plaats. De heer A. Hoogendijk, reeder te Vlaardingen, die op Oud-Dordrecht het wijnhuis Oporto exploi- teert, bracht dien dag de eerste nieuwe haring aan, gevangen op 61° N. Br. in dezelfde antieke sjees, waarmee vroeger bet eerste zeebanket aan den Koning werd gebracht, was de heer Hoogendijk van Vlaardingen komen rijden. Uit de poort van Oud-Dordt waren de staketsels voor deze gelegen- heid weggenomen en tegen 8 uur kwam de sjees door een zwart vierspan getrokken, daar binnen- rijden. Op de brug van de gracht was een eere- boog opgericht, en het wijnhuis Oporto prijkte met groen en vlaggen. Op het midden van het marktplein, waar zich een dichte menigte bezoekers verzameld had, stapte de heer Hoogendijk, die, evenals zijn koetsier, in oud-Hollandsch costuum was, uit en begaf zich naar het burgemeestershuis, voor helwelk de burgemeester en de vroedschap in hunne schilder- achtige kleedij hadden plaats genomen. Hier sprak de heer Hoogendijk de vroedschap toe, en overhandigde den burgemeester een vaatje haring. De burgemeester, de heer Hidde Nyland, de oudste der schepenen Mr. J. C. Overvoorde en de voorzitter van Vak en Kunst, de heer A. C. Zoethout, die als goede man van achter in de vroedschap zitting heeft, beautwoordden den heer Hoogendijk. Vervolgens werd de eerewijn rond- gediend, de muziek speelde fanfares en vader- landsche liederen, kortom het was een recht feestelijk oogenblik. Later op den avond had in het wijnhuis Oporto de oud-Hollandsche haringmaaltijd plaats, door den heer Hoogendijk aan de vroedschap, den hopman van het vendel en den voorzitter der afd. Scheep- vaart en Visscherij, aangeboden. Vermeld moet nog worden dat de heer Hoogen dijk de leden van het vroedschap en hunne dames uitnoodigde tot een zeetochtje met het stoomschip Koningin Wilhelmina, dat gisteren weder ter haringvangst ging. Het gezelschap maakte van Vlaardingen tot IJmuiden de reis mee en keerde over Haarlem naar Dordrecht terug. de zwerveling. //Hij schijnt al heel velen van u uitverkoren te hebben." //Spot niet met het heilige," vermaande de ander gestreng. //Wij behooren tot degenen die gelooven in de heilige schrifturen, in Egyptische letters, op schalen van gedreven goud, opgeteekend, en die den heiligen Joseph Smith te Palmyra over- handigd werden. Wij zijn van Nauvov, in den lllinois-staat, gekomen, waar wij onzen tempel hadden opgericht. Wij zoeken eene wijkplaats tegen de goddeloozen en de mannen van geweld, zij het dan ook in het hartje der woestijn." De naam van Nauvov scheen herinneringen bij John Ferrier wakker te roepen en hij sprak //Ik zie het al, gij zijt Mormonen." z/Ja, wij zijn de Mormonen", antwoordden de jongelieden als met eene stem. z/En waar gaat gij heen z/Wij weten het niet. De hand Gods geleidt ons in den persoon van onzen profeet. Gij moet voor hem verschijnen. Hij zal zeggen wat er met u geschieden moet." Zij hadden intusschen den voet van den heuvel bereikt, en werden omringd door een aan aantal pelgrims, bleeke vrouwen, met zachtmoedig gelaat, krachtige, lachende kinderen, en nieuwsgierige mannen met ernstigen blik. Zij slaakten allerlei kreten van verbazing en medelijden, toen zij de jeugd van de eene en den vervallen toestand van den ander der zwervelingen zagen. Hun geleide hield echter geen halt, maar zette zijn weg voort, gevolgd door eene groote menigte Mormonen, totdat zij een wagen bereikten, die zich van de andere voertuigen onderscheidde, door zijn grooten omvang en de praeht en sierlijkheid van zijn aanblik. TER NEUZENSCHE COIIRMT ■tit l»la«l verachijnt Vln»uil»K-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgeionderd op Feestdageu, bij den nitgevei I*. J. VAM ME 8AXDE te Teg Meuzen. -■

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1