Gemengde berichten. teenen vastgemaaktdeze palen of sparren worden met graszoden bedekt, en de gemeenschappelijke en kleine woning is gereed, welke terecht den naam van „graskeet" draagt en gewoonlijk niet grooter is dan vier vierkante meter. Hoe het ran binnen in zulk een hutje uitziet, kan men wel nagaan, als men bedenkt, dat die beperkte ruitnte moet dienen tot berging van alles en nog wat, en voor geitenstal incluis TER NEUZEN, 28 Juni 1897. Bij koninklijk besluit is aan Jhr. Mr. W. M. de Brauw, met ingang van 1 Juli, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze, ontslag verleend uit zijne betrekking van Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, met dankbetuiging voor de vele gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. (Reeds Zaterdag per bulletin aan onze lezers te dezer stede medegedeeld.) Naar we vernemen zijn in een Zaterdag alhier gehouden vergadering van de anti-revolutio- naire kiesvereeniging tot candidaten voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing gekozen de aftredende leden, de heerenJoz. de Feijter, G. Wieland, C. van der Hooft en L. de Koeijer, terwijl besloten werd tegenover den heer Grenu geen candidaat te stellen. Door de kiesvereeniging //de Vrijheid" werden gisteravond tot candidaten verkozen de heeren A. C. N. Grenu, aftredend lid, Jan de Feijter Jacz., Adr. H. Donze, S. van der Hoofd en M. J. Adriaansen. Donderdag 1 Juli a. s. zal het detachement infanterie alhier, onder bevel van den 2" luitenant Yan Schoonhoven naar het garnizoen te Middelburg terugkeeren, en vervangen worden door een detachement van het garnizoen te Vlissingen, onder bevel van den 2° luitanant A. J. Maas. Het hevig onweder dat, na lang gedreigd te hebben gister boven deze gemeente losbarstte heeft voor zoover ons bekend is, in de onmiddellijke nabijheid geen schade veroorzaakt. De daarmede gepaard gaande zware regenbui deed door onvol- doende waterloozing der riolen enkele stadsge- deelten overstroomen, tengevolge waarvan in kelders en een laag staand huisje eveneens het water hinnenstroomde. Men kon van hier uit een brand waarnemen naar gissing in de richting van Philippine. Men zje het bericht uit die plaats. Door de stemhebbende leden van den Angelina- polder, onder Biervliet, is eervol ontslag verleend aan den heer J. Th. Hendrikse als ontvanger-griffier en is met algemeene stemmen als zoodanig benoemd de heer Victor Hendrikse te IJzendijke. Sluiskil, 28 Juni. Gisteren sloeg debliksem 's namiddags in de koestal op de hofstede van de wed. J. Daelman tusschen Sas van Gent en Sluiskil. In een ommezien waren de stallen en varkenshokken een prooi der vlammen geworden. Dank zij de spoedige hulp der brandspuit van Westdorpe, die flink werkte, bleef het vuur tot de stallen beperkt en huis en schuur hadden niets er van te lijden. A1 het vee met uitzondering van een paar biggen werden gered. Ware de brand 's nachts voorge- vallen, voorzeker was dan de ramp niet te overzien geweest. Alles was verzekerd. Niet ver van daar was er ook een zeer groote boom getroffen door den bliksem is als 't waren tot splinters geslagen. Philippine. Het vreeselijk onweder, dat Zondagavond boven onze gemeente uitbrak heeft groote schade aangericht. Wij zagen aan de Belgische grens twee hoeven branden, waaronder een van den landbouwer Martens, gelegen aan den weg naar Assenede, daarin zijn volgens zeggen elf stuks vee gebleven, benevens 65 francs van een knecht en zijne kleederen. sedert ik half zoo groot was als dat geweer maar misschien is het nooit te laat. Zeg de uwe op, en ik zal toeluisteren en er mede instemmen." ,/Dan moet gij neerknielen en zal ik het ook doen," zeide zij, tot dat doel de sjaal uitspreidende. ,/Kijk, zoo moet gij uwe handen ophouden. Dan zult gij u veel beter gevoelen." Het ware een zonderlinge aanblik geweest, voor ieder ander toeschouwer dan de haviken. Naast elkander op den smallen omslagdoek, lagen de beide zwervelingen, het kleine, babbelende kind en de ruwe, verharde man neergeknield. Haar rooskleurig gezichtje en zijn verwilderd, hoekig gelaat waren beide naar den wolkeloozen hemel opgeheven, tot eene innige smeekbede aan dat ontzagwekkend Wezen, tegenover Wien zij zich van aaugezicht tot aangezicht bevonden, terwijl de twee stemmen de eene zwak en helder, de andere schor en luid zich samenpaarden om ontferming en vergiffenis af te vragen. Toen het gebed ten einde was, gingen zij weder in de schaduw van het rotsblok zitten, totdat het kind in slaap viel en zich tegen de breede borst van haar beschermer aannestelde. Hij sloeg eenigen tijd achtereen hare sluimering gade, maar de natuur herwon hare rechten over hem. Drie achtereen- volgende dagen en nachten had hij zich geen oogenblik rust gegund. Van lieverlede zonken de oogleden over de vermoeide oogen neer, viel het hoofd al dieper op de borst, totdat de half vergrijsde baard van den man op de gulden krullen van de kleine neerdaalde, en beiden in denzelfden zwaren door geen droom verstoorden slaap ver- ^onken lagen. Hulst. Zaterdag 11. was 't hier een geheele drukte. Ten gevolge der herkiezing van den WelEd. heer Mr. J. G. van Deinse tot lid der Tweede Kamer werden hem dien dag 3 serenades gebracht. 's Middags om 1 uur speelde de Fanfare zelfs en 's avonds om 8 uur lieten zich Harmonie en Apollo hooren. Wel een bewijs hoe ingenomen men alhier is met den uitslag der verkiezing. IJzendijke. Nu de verkiezingsstrijd achter de rug is, behoort het tot de goede gewoonten of tot de nette manieren om bij de raadsverkiezingen geen aftredende leden te bekampen, ten einde de nog in beroering zijnde hartstochteu te doen bedaren en grootere verdeeldheid der bevolking van een zelfde plaats te voorkomen. Door de gemeentewet, door het nauwlettend toezicht van Ged. Staten en meer nog, door de aderlating van de gemeentefinancien als gevolg van rijkswetten, is de waardigheid van raadslid een weinig beteekenende betrekking geworden. Verbeteringen, hoe wenschelijk ook, stuiten af op gemis aan de noodige fondsen, tenzij men niet opziet tegen opdrijving van lasten, die ras ondrage- lijk worden. Alhier moeten 3 leden aftreden, en nu heeft de heer Clement Carpreau zich als candidaat beschikbaar gesteld, daar hij, zooals hij in een gedrukte kennnisgeving aan de kiezers schrijft, lid van den beruchten raad wenscht te worden. De //olijke" berichtgever van de Midd. Courant, die zoo vredelievend van IJzendijke's toestand onlangs schreef, zal, schrijft Carpreau, nu wel tot andere gedachten komen. Twee leden, die aan de beurt van aftreding zijn, worden in den ban gedaan. Hier, in IJzendijke, zal een verkiezingsstrijd gevoerd worden, waarbij het warm" zal toegaan. Donderdagmorgen woedde te Amsterdam een kort maar hevig onweer, waardoor op sommige plaatsen in de stad schade werd aangericht. In het Vondelpark werd een drietal boomen bij de muziektent getroffen. Een ruiter, die daar- onder geschuild was voor den regen beef ongedeerd. In het in aanbouw zijnde katholieke gasthuis aan de Oosterparkstraat werd een ijzeren balk losgeslagen. Een metselaar werd door de vallende steenen aan het hoofd gekwetst. Te Sittard sloeg Donderdagnacht de bliksem in het dak der woning van den bakker en kruide- nier H. Leloup aldaar. In een oogwenk stond de boel in brand, terwijl ook het daaraan grenzend perceel, bewoond door den schoenmaker Spee, weldra in vlammen stond. Door spoedige en krachtdadige hulp wist men het vuur na een uur meester te worden. De bovenverdieping der beide perceelen zijn geheel uitgebrand. Van het huis- raad werd het grootste gedeelte gered. Alles was verzekerd. Te Anna-Paulowna verbrandde de boerderij van den heer J. A. Kaan, terwijl alle huisgenooten op een na de kermis te Schagen bezochten. In korten tijd was alles in de asch gelegd. Een en ander was verzekerd. Te Drouwenermond is de bakkerij van den heer De Groot tot den grond afgebrand. De brand nam zoo snel toe, dat hoegenaamd niets is gered kunnen worden. In de Paulus Potterstraat te 's Gravenhage is een 5jarig meisje uit een raam der tweede verdieping gevallen. Het kind bleef met haar kleertjes aan een spijker hangen, en kwam er daardoor goed af. Een kiezer uit Sneek bevond zich Donderdag voor zaken te Middelburg. Te middernacht waren Indien de zwerveling nog slechts een half uur wakker ware gebleven, zou zijn blik een zonder- ling schouwspel hebben gezien. Ver weg, aan den uitersten zoom der akali-vlakte, steeg een klein stofwolkjen op, in den aanvang bijna onmerkbaar, en nauwelijks te onderscheiden van de nevelen in de verte, maar van lieverlede hooger en breeder wordende, totdat het een groote, goed te onder scheiden wolk uitmaakte. Deze wolk giug voort met in omvang toe te nemen, totdat het klaar- blijkelijk werd dat zij alleen teweeggebracht kon zijn door eene groote menigte zich voortbewegende wezens in vruchtbaarder streken zou men tot de slotsom zijn gekomen dat een dier groote kudde buffels, die gewoon zijn in de prairien te grazen, in aantocht wasmaar in deze dorre wildernis was dit geheel onmogelijk. Toen de stofwolk meer en meer de eenzame rots naderde, waar de beide ongelukkigen rust ten, begonnen de met doek overspannen huiven van karren en de gestalten van gewapende ruiters zi«h door den nevel te vertoonen, en bleek dit alles deel uit te maken van een groote karavaan op weg naar het Westen. Maar welk eene karavaan Toen het hoofd daar- van den voet der bergen had bereikt, kon men het eind daarvan nog niet aan den horizon zien opdagen. Reoht. door de oninetelijke vlakte, trok de lange stoet, wagens en karren, ruiters en voet- gangers. Tallooze vrouwen, die onder lasten gebogen voortstrompelden, en kinderen, die naast de voertuigen huppelden of wel uit de witte wagenkappen keken. Het was klaarblijkelijk geen gewone troep landverhuizers, maar veeleer het een of andere rondtrekkende volk, dat zich door de zaken afgeloopen. Om nog tijdig aan de stemming in Sneek te kunnen deelnemen, begaf hij zich onmiddelijk per rijtuig naar Vlissingen, van waar de sneltrein hem op tijd naar Sneek bracht en hij dus in de gelegenheid was zijne stem op den liberaal uit te brengen. Zooals bekend, was deze 't met 1 stem boven zijn mededinger, te danken dus aan den ijver van genoemden kiezer. In Hengeloo bleven van de 1200 kiezers Vrijdag slechts 10 thuis. 0. a. kwam een 93jarige op. Een ziekelijke liet zich door twee jongens naar de bus brengen. Te Doetinchem kwam een kiezer op, die daarvoor van Terschelling was overgekomen. Een grasmaaier te Beemster is j. 1. Donderdag ten gevolge van de hitte plotseling gestorven. Te Scheemda is het huwelijk voltrokken tusschen een grijsaard van 79 jaren en een jonge dochter van 23 lente's. ,/Verbeelding is erger dan een derdendaagsche koorts Veendam is in groote opschudding en den geheelen nacht onder politietoezicht geweest ook de burgemeester was ontboden ja den volgenden dag nog gedregd, omdat twee dames een fietsrijder in de duisternis in vliegende vaart in het Diep hadden zien rijden. Zelfs zijn hulp- geroep was gehoord. Later bleek dat een mand met afval in het water was leeggeschud. Te Lunjeberd is een zeker niet vaak voor- komende zelfmoord gepleegd. De lOOjarige J. H. S. B. heeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag een einde aan zijn leven gemaakt. Levensmoeheid moet de aanleiding zijn geweest tot deze wanhopige daad. Nu de polders in den Bieschboseh weer droog geloopen zijn, blijkt het, dat de schade, door den storm van Zaterdag veroorzaakt, heel wat grooter is dan men eerst vermoedde. Het water dat die polders overstroomde schijnt brak geweest te zijn, tengevolge waarvan de geheele te veld staande schoof reddeloos verloren is en er niets anders overschoot dan de ploeg er in te zetten. Allerwegen in Friesland worden dit jaar nog boterfabrieken opgericht. Verscheidene zijn thans in aanbouw. Geschiedde de oprichting vdor eenige jaren alleen voor particuliere rekening, thans worden alle fabrieken op cooperatieven grondslag gesticht. De grootste cooperatieve boterfabriek is die in Giekerk. Zij heeft ongeveer f 80,000 gekost en wordt electrisch verlicht. In de Maliebaan te Utrecht werd Vrijdag- middag door een politieagent een ruim 24jarige boerenman aangetroffen, die zdo beschonken was, dat hij bijna geen voet kon verzetten. Naar het politiebureau aan de Maliebarriere overgebracht, bleek hij in het bezit te zijn van ruim f 900 aan bankpapier en zilvergeld. Daar hij, na eenigs- zins ontnuchterd te zijn, omtrent de herkomst dier gelden geen voldoende opheldering kon geven, werd een onderzoek ingesteld, waarbij al spoedig aan het liclit kwam, dat het veelbelovend jongmensch dien morgen de ouderlijke woning te Scherpenzeel heimelijk had verlaten, na vooraf zijn vaders kas van een kleine duizend gulden te hebben ontlast. Veel plezier heeft hij er echter niet van gehad, daar de politie het geld terstond in beslag nam en hem in voorloopige bewaring stelde. Een koelbloedig drenkeling Toen Hr. Ms. torpedoboot Ardjoeno Vrijdagmiddag op het Haring- vliet stoomde, hielden de torpedisten van dien bodem een oefening in het looden. Een hunner, die het dieplood wilde werpen, kreeg bij het weg- slingeren een slag van het touw om den arm en tuimelde daardoor over boord. Onmiddellijk werd de machine gestopt en de jol gestrekende dren keling hield zich intusschen zwemmende boven. Nauwelijks was de jol hem genaderd, of alien die er in zaten, wilden hem grijpen en gingen daartoe aan denzelfden kant van het ranke vaartuigje staan. Heel kalm klonk het nu uit den mond van den zwemmer//Vrienden, als je geen lust de macht der omstandigheden gedwongen had ge zien een nieuw vaderland op te sporen. Door de heldere lucht weerklonk een onbestemd ge- druisch van stemmen en leven, door al die tallooze reizigers voortgebrachtmen vernam het geknars van wielen en het gehinnik van paarden. Maar hoe luid dit ook mocht worden, het was niet vol doende om de twee afgematte zwervers daarboven te wekken. Aan de spits der karavaan, reed een reeks van ernstige mannen met harde gelaatstrekken, in somberkleurige, eigengemaakte kleederen gehuld en met geweren gewapend. Toen zij onder aan de rots gekomen waren, maakten zij halt en hielden onder elkander raad. ,/De bronnen zijn rechts van ons, broeders," sprak een hunner, een man met strak en glad- geschoren gelaat en half vergrijsd haar. z/Rechts van den Sierra Blanco; dan zullen wij den Rio Grande bereiken," zeide een ander. z/Gij behoeft niet bang te zijn voor gebrek aan water," riep een derde. //Hij, die het aan de rotsen kan doen ontspringen, zal thans zijn eigen uitverkoren volk niet verlaten." z/AmenAmen antwoordde het gansche ge- zelschap. (Wordt vervolgd.) hebt om mij alien gezelschap te houden, weest dan een beetje voorzichtiger asjeblieftDe waar- schuwing had het gewenschte gevolghet bootje bleef voor omslaan, de torpedist voor verdrinken behoed. Volgens eene mededeeling in de Shipp. Gaz. moest dezer dagen een zeilschip, dat van de W. kust van Afrika was gekomen, te Bristol worden nage- zien. 't Bleek toen, dat het zwaard van een zwaardvisch een dubbel koperen huid en een 2y2 dM. dikke plank had doorboord en tot diep in het schip doorgedrongen en daar afgebroken was. Jaren geleden viel een Nederl. brik Santa Rosa, met eene voile lading van Curasao, te Nieuwediep binnen, en werd daar op de werf Lastdrager, wegens een veronderstelde averij, beneden den waterspiegel onderzocht. Men vond toen zegt onze bericht gever het fragment van een zwaard van een dergelijk zeemonster. Dit zwaard had niet alleen de buiten- en binnenhuid der brik doorboord, maar was ook tot midden in de lading door gedrongen. 't Werd door den gezagvoerder aan een onzer museums afgestaan. Te Marokko, waar de landbouw eenigen tijd geleden buitengewoon zwaar door sprinkhanen ge- teisterd werd, is men er in geslaagd, deze plaag door een zeer eenvoudig middel aanzienlijk te be- perken. Een der meest geteisterde provincies was Saffi. De gouverneur had het denkbeeld, bij proclamatie aan iedereen, die bij den sheriff ran zijn district tien kilo sprinkhaneneieren bezorgde, een premie van 0,50 toe te zeggen. Eenige dagen na de afkondiging dezer proclamatie had de stad Saffi alleen 125000 kilo sprinkhanen eieren bijeengebracht. Met deze eieren werden ruim 16 milliard sprinkhanen aan de vlammen prijsgegeven. Een maand later was de geheele provincie bijna van sprinkhanen gezuiverd en zulks voor de bescheiden som van een paar duizend gulden. De geheele bevolking had dan ook aan de jacht op insecteneieren deelgenomen. Naar aanleiding van het Koninginnefeest diepen de Eugelsche bladen allerlei verhalen op, waaronder het volgende uit de jeugd van de Koningin niet het minst treffend is. Zekere Hunnings, zoon van een rijk grondbe- zitter, die in de nabijheid van Kensington Gardens woonde, werd doodelijk verliefd op de jonge Prinses, die hij bijna alle dagen ontmoette. Hij maakte eerst getrouw vensterpromenade voor het kasteel en ging later zoo ver, dat hij de Prinses op al haar wandelingen door het park en zelfs als ze uit rijden ging op al haar tochten het rijtuig volgde. Toen zij bemerkte, wat den jongen man bezielde, gevoelde Victoria zich zeer beleedigd en zij verlangde, dat men haar van den lastigen aan- hidder zou bevrijden. Toen besloot Hunnings schriftelijk zijn liefde te verklaren en de hand van de Prinses te vragen. De brief bereikte natuurlijk nooit het adres, doch de ongelukkige jonge man hield aan. Op zekeren dag ontving hij een schrijven, geteekend Victoria". De schrijfster verzekerde, dat zij zijne gevoelens deelde, doch dat de Hertogin Van Kent zich tegen een huwelijk verzette. Doch als hij zijn brieven op een bepaalde plaats in het park verborg, zou het mogelijk zijn geregeld briefwisseling te houden tot een gelukkiger tijd was aangebroken. Hunnings bemerkte niet, dat hij het slachtoffer was van een misplaatste grap. Hij kreeg nu dagelijks brieven van zijn aangebedene, die hem ten slotte waanzinnig maakten. Toen Victoria den troon besteeg schreef hij een brief, waarin hij haar ten offer bracht aan het vaderland. Op zekeren dag was op een liefdadigheidsbazar een borduurwerk van de hand der Koningin reeds verkocht, toen Hunnings kwam. Dit maakte hem zoo wild, dat men hem in een dwangbuis moest steken. Hij stierf in 1839 aan de gevolgen van zijn ongelukkige liefde. Hij heeft tot zijn dood geloofd, dat zijn liefde beantwoord werd. Acht mijlen ongeveer van Woosoeng (China) waren in vier afdeelingen, ieder van vijfhonderd man, inlandsche troepen gekampeerd. Nadat in het begin van de maand Mei de inspectie door den onderkoning der provincie was geschied, werd besloten de helft der manschappen naar huis te zenden en de anderen, d'e jongeren, tegelijk met vijfhonderd man van de forten, onder leiding van de vreemde officieren onder de wapenen te houden. De vrijgelaten manschappen zouden een extra-soldij van drie maanden krijgen, maar dat namen ze niet aan ze moesten een soldij van zeven maanden hebben. Van dit verzet werd 16 Mei kennis ge- geven. En den volgenden dag liep de ontevreden troep de officierskwartieren af, omverhalend en stuk slaand alle voorwerpen die ze in handen konden krijgen. Onmiddellijk werd naar Woosoeng getelegra- pheerd, dat de muiters aan het vuren waren en den commandant generaal P'an dreigden met den doodhulp was dringend noodig. Majoor Von Reitzenstein zond dadelijk twee honderd man vooruit en een uur later stonden al de door Duitsche officieren geoefende troepen gereed om uit te rukken. Eenige compagnieen infanterie marcheerden naar de plaats der muiterij e'en com- pagnie moest het buskruitmagazijn half weg het kamp bewaken. Met de infanterie werden meege- zonden een eskadron cavalerie onder graaf Nayhauss en een batterij artillerie onder luit. Maaschke.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2