355s,e Staats-Loterij. Bericht. Dr. J. HIILSCflEL (liemer&gde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. I Gisteren reed een Yoerman met een zwaar geladen wagen van een april in den Margaretha- polder. De man ging dicht bij de wagen, had het ongeluk te struikelen en kreeg de beide wielen over been en schouder. Heelkundige hulp werd zeer spoedig door den heer Hartman, arts te Zaamslag, verleend. Sas van Gent, 24 Juni. Hedeu voormiddag had er alhier een treurig ongeval plaats. De 32jarige C. L. A. de Meij, bezig zijnde de voorgevel van een huis te verwen, had het ongeluk van de ladder te vallen, met het gevolg, dat hij onmiddelijk dood was. De Meij, gepensionneerd Oost-Indisch militair, en alhier als schildersgast werkzaam, was algemeen als een oppassend man bekend. Hulst. Tot aanvulling van een vorig bericht diene dat Zondag 4 Juli des namiddags half drie Ds. C. P. Buijze zijn afscheidsrede zal houden. Z. Eerw. heeft op zijn verzoek eervol emeritaat verkregen. Op 15 April 1855 aanvaardde hij zijn ambt in de Ned. Herv. kerk te Kleverskerke en sedert 7 April 1861 is hij predikant alhier. Als consulent van Hulst zal optreden Ds. A. M. Knottnerus van Zaamslag. Boschkapelle. Voor de betrekking van hoofd der school in deze gemeente, jaarwedde 800 met vrije woning en tuin, heb'oen zich 22 sollici- tanten aangemeld. Onder deze is 1 candidaat met akte landbouw, 1 voor akte Fransch en Duitsch, 1 Fransch en gymnastiek, 1 met diploma voor toonkunst, 1 met wiskunde, terwijl behalve deze nog 4 akte Fransch bezitten. Naar het zich laat aanzien, zal binnenkort worden overgegaan tot het opmaken der voordracht tot benoeming. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 25 Juni de volgende vonnissen uitgesproken In zake A. v. C., oud 34 j., jager te Axel, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen waarbij hij, ter zake van overtreding der jachtwet en der wapenwet werd veroordeeld tot 2 X 20 boete en 7 dagen hechtenis, is het vonnis des eersten rechters bevestigd voor zooveel de jachtovertreding betreft met wijziging der qualificatie, terwijl verder het vonnis werd vernietigd voor wat betreft de bewezen verklaarde overtreding der wapenwet met ontslag van rechts- vervolging van den appellant te dier zake. P. A. d. R., oud 61 j., bierhuishouder te Ter Neuzen, is wegens overtreding der politieveror- dening te Ter Neuzen, veroordeeld tot I boete of 1 dag hechtenis. Heden stond voor bovengenoemde rechtbank terecht A. V. M. B., oud 30 j., spoorwegbeambte, geboren en wonende te Ter Neuzen, thans te Middelburg in hechtenis, ter zake dat hij A. in den loop van 18941895 en 1896 of omstreeks dien tijd te Ter Neuzen, als beambte in dienst van de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen en als zoodanig ook belast met de behandeling der zaken van de spoorwegmaat schappij GentTer Neuzen, opzettelijk wederrech- telijk zich heeft toegeeigend 1°. een bedrag van ruim f 500, welke gelden hij van verschillende per- sonen, ten behoeve van die maatschappij Mechelen Ter Neuzen had ontvangen en welke gelden alzoo aan die maatschappij, althans aan een ander dan aan hem beklaagde toebehoorden. 2°. een bedrag van ruim 2500, welke gelden hij van verschillende personen, ten behoeve van die maatschappij GentTer Neuzen had ontvangen en welke gelden alzoo aan die maatschappij, althans aan een ander dan aan hem beklaagde toe behoorden. B. in den loop van December 1896 of omstreeks dien tijd te Ter Neuzen opzettelijk wederrechtelijk zich heeft toegeeigend een bedrag van ongeveer f 95, toebehoorende aan de firma De KeijzerVan den Berge te Leuven, althans aan een ander dan aan hem beklaagde welke Alvorens zich uit te strekken, had hij zijn doelloos geweer op den grond gelegd en daarnaast een groot pak, dat in een grijze sjaal gewikkeld had gezeten en dat hij over den rechter schouder gedragen had. Het scheen eenigszins te zwaar voor zijne krachten te wezen, want toen hij het neerliet, kwam het iewat hard tegen den bodem aan. Onmiddelijk daarop steeg er uit het pak een zachte, klagende kreet op, en kwam er een klein, verschrikt gelaat uit te voorschijn, met bij- zonder schitterende bruine oogen, terwijl zich nu ook twee kleine handjes, door de zon verbrand en met kuiltjes versierd vertoonden. z/Gij hebt mij pijn gedaan sprak eene kinder- stem, verwijtend. z/Heb ik waarlijk vroeg de man berouwvol, zyik wilde dat toch volstrekt niet doenA1 spre- kende maakte hij den grijzen omslagdoek los en er verscheen een mooi klein meisje, van omstreeks vijfjarigen leeftijd, wier fraaie schoentjes en mooi roodkleurig jurkje, met den kleinen linnen boezelaar, de zorgen eener moeder verraadden. Het kind was bleek en afgemat, maar hare gevulde armen en beenen bewezen dat zij minder geleden had dan haar metgezel. (Wordt vervolgd.) gelden hem namens die firma waren ter hand gesteld als voorschot ter betaling van rechten voor verzonden goederen en welke gelden hij alzoo anders dan door misdrijf onder zich had. Bij voormeld bevelschrift is voorts verklaard, dat de instructie geene voldoende aanwijzing van schuld tot verdere vervolging van den beklaagde heeft opgeleverd ter zake van strafbare valschheid in geschriften, waarvoor op 24 December 1896 mede rechtsingang tegen hem is verleend en hem te dier zake buiten vervolging gesteld. De ambtenaar van het openbaar ministerie vor- derde een jaar gevangenisstraf, met in mindering brenging der voorloopige hechtenis. Beklaagde bekende volledig het gepleegde misdrijf. Door den verdediger werd toepassing van een lichtere straf gevraagd. De president, de officier van justitie en de verdediger laakten ten zeerste de hoogst slechte controle der beide maatschappijen, waardoor de gelegenheid tot verduistering door ambtenaren zoo vergemakkelijkt wordt en hen licht daartoe kan verleiden. Uitspraak 2 Juli a. s. Kantongerecht te Ter Neuzen. De 18jarige schippersknecht Franciscus van Oosterhout, varende op hei schip ,/Nooit Gedacht," schipper H. de Bont, met koolzaad van Antwerpen naar Neuss, had Woensdag het ongeluk bij het grijpen naar zijn afgewaaiden hoed, terwijl het schip ter hoogte van Saeftingen zeilende was, overboord te vallen. Hij verdween terstond in de diepte, zoodat oogenblikkelijke hulp van den schipper niet baatte Eergister-namiddag te ongeveer 6 uren, zeer kort nadat de arbeiders de verschillende werk- plaatsen hadden verlaten, ontstond brand in de bergplaats der verfstoffen van de Leidsche Katoen- maatschappij, voorheen firma De Heyder Co., directeuren de heeren Driessen Zonen aan de Heerengracht te Amsterdam. De brand breidde zich zoo snel uit, dat in minder dan geen tijd het geheele uitgestrekte gebouw der fabriek in lichtelaaie stond. Niettegenstaande het spoedig en krachtig op treden der brand weer waren te 9 uren de verwerij, de katoendrukkerij, de magazijnen, kantoren met machinerien en inventaris geheel uitgebrand, zonder dat het mocht gelukkeu iets van aanbelang te redden, alleen de boeken konden in veiligheid worden gebracht. Persoonlijke ongevallen kwamen, zooverre bekend, gelukkig niet voor. Ruim 600 personen zijn door deze ramp voor vele maanden broodeloos. De door de Singelgracht gescheiden weverij bleef gespaard. Met de uiterste inspanning mocht het gelukken de Oosterkerk, aan de achterzijde met een harer gevels slechts plm. 6 M. van de fabriek verwijderd, te behoeden om mede in brand te geraken. De hitte op meer dan 20 M. afstands van den brand was onuitstaanbaar. Juist 36 jaren geleden trof de Katoenmaat- schappij een gelijke ramp. Dr. Kuyper zou Dinsdagavond in Noordhorn voor de kiezers in het district Zuidhorn optreden. Reeds anderhalf uur te voren was de zaal stamp- volvan alle kanten kwam men met treinen en rijtuigen aan, zoodat honderden voor de zaal bleven staan. Eindelijk kwam er uitkomst. Er werd besloten de vergadering op een stuk land in de nabijheid te houden. Met stoelen in de hand of op den rug, begaf de groote menigte zich naar het land, de katheder werd er heen gedragen, en aldra hadden zich pi. m. 1200 personen om het spreekgestoelte verzameld, toen Ds. Scholten de bijeenkomst opende met gebed. Onder diepe stilte sprak Dr. Kuyper zijn rede uit, waarna met hem in debat traden twee liberalen, nl. de heeren Agema en Oosterbaan en de socialist Donia. De avond viel en in het schemerdonker moesten zoowel Dr. Kuyper als zijne opponenten gebruik maken van lucifers om hun aanteekeningen na te gaan. Eerst te kwart na tien uur liep de samen- komst af. Van het begin tot het einde werd met de meeste aandacht de spreker gevolgd. In den omtrek van Haarlem werd dezer dagen een gebrekkige bedelaar opgepakt wegens openbare dronkenschap. Dat de man met zijn tijd weet mede te gaan, bleek hieruit, dat onder zijn uitrustingstukken o. a. werd aangetroffen een blauwe knoop, zooals de geheel-onthouders plegen te dragen. Een zoon van de weduwe Visscher te Nieuw- Lekkerland, dienstbaar bij den landbouwer en slijter Den Boer, welke deze week behulpzaam was bij het villen eener koe, gestorven aan mond- en klauwzeer, kreeg binnen enkele dagen hevigen brand-uitslag aan het lichaam. De handen zwollen op, zoodanig, dat er geneeskundige hulp moest worden ingeroepenterstond had er een operatie plaats om de besmetting te voorkomen. Men hoopt den lijder in het leven te behouden. In de woning van den gemeente-geneesheer te Loosdrecht heerscht een vleermuizenplaag. Het is n. 1. gebleken, dat tusschen de spouwmuren eene kweekerij van dat ongedierte op buitengewoon groote schaal wordt aangetroffen. Reeds werden honderdtallen gevangen en gedood, doch nog veel meer bleven er over. Met kracht is men thans bezig de ongenoode en zeer onwelkome gasten, die den prachtigsten zomeravond binnen zoowel als buiten totaal onge- nietbaar maken, te verdelgen. Zonder op eigen lijfsbehoud bedacht te zijn, hebben Zaterdag vier neven uit Hardinxveld, ge- naamd Egas en Aheleyer, gedurende het hevigste van den storm met een roeiboot twintig menschen, van welke sommigen reeds te halver lengte in het water stonden, van den dood gered. Twee grasmaaiers in den polder Jannezand (Biesbosch), die Zaterdag plotseling door den vloed overvallen werden, moesten hun heil zoeken in de vlucht en konden alleen hun proviandkist medenemen. Een eind weegs tot aan de knieen door het water wadend, en na vruchteloos beproefd te hebben den polderdijk te bereiken, trachtten zij in een boom te klimmen. Een hunner slaagde daarin, doch de ander door koude en vermoeienis overmand, kon dit niet, en deze heeft niet minder dan vier bange uren op zijne kist tot aan de borst in het water gestaan, bij elken golfslag vreezende in de armen, des doods gevoerd te worden. Ten laatste heeft men hen met eene roeiboot uit hun benarden en gevaarlijken toestand gered en werden zij in de bouwhoeve bij een bedrijfsboer opgenomen. Onder buitengewoon grooten toeloop van belangstellenden had Dinsdag te Worishofen de begrafenis plaats van pastoor Kueipp. Natuurlijk werd het hoofdbestanddeel van den begrafenistoet gevormd door de //moderne barrevoetersorde," maar ook het landvolk uit den wijden omtrek was dien dag naar Worishofen gestroomd. Achter den lijk- wagen werden de ordeteekenen van den overledene gedragen, dan volgden enkele verie familieleden, Kneipp-doctoren, deputation van Kneipp-veree- nigingen enz. De zaken te Worishofen zullen op denzelfden voet voortgezet worden door een van Kneipp's oudste leerlingen P. Reille. Te Londen wordt druk handel gedreven in koningsgezinde papegaaien. Voor een vijftig gulden op zijn minst kan men in de buurten der dokken en in St. Martins Lane vogels koopen, die ffGod save the Queen weten te roepen als de beste matroos of het aldus aanheffend volkslied fluiten, zoo zuiver als een soldatenzoon. De kleine De K., zoon van een schipper te Willebroeck, is acht jaar oud en heeft reeds zeven en twintig maal getracht zich van het leven te berooven. Om de geringste berisping zijner ouders springt hij over boord deze kunst heeft hij uitgehaald zes maal te Antwerpen, vijf maal in het kanaal van Willebroeck, tusschen Ant werpen en Brussel, negen maal in het kanaal van Leuven, viermaal te Gent en driemaal te Brussel. Telkens werd de hardnekkige zelfmoordenaar gered door zijn vader, zijn moeder of zuster. Thans heeft men den knaap in een krankzinnigengesticht geplaatst. ZEETIJDINGEN. Van 23 tot en met 24 Jumi. Van 23 tot en met 24 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 27 binnenvaartuigen op- en 29 afgeschutdoor de Westsl. 6 op- en 1 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 26 Juni. 11.26 11.52 Zondag 27 12.16 Maandag 28 n 0.39 1.0 Dinsdag 29 n 1.19 1.39 W oensdag 30 1.56 2.15 Donderdag 1 Juli. 2.32 2.51 Vrijdag 2 3.8 3.26 Op 29 Juni a. s. hoopt door Gods goedheid de wed. J A N K A M E R I K, haar 88a,eB geboortedag te herdenken. Ter Neuzen. Uit aller naam, F. J. OOSTDIJK. Heden ontsliep zacht en kalm na een langdurig en smartelijk lijden, mijn geliefde doehter JEANNETTE ACKE, in den ouderdom van bijna 17 jaren. Ter Neuzen, 24 Juni 1897. JULIE DE MEIJER. Bij het vertrek van JAC' VER- LINDE Jojakimszoon, naar den Koude- polder, gem. Hoek, roepen zijne vrienden hem een linrtelijk yaarwel toe. Ter Neuzen, 25 Juni 1897. Ondergeteekende waarschuwt een ieder geen geld ter leen of goederen op crediet te geven aan zijn wettelijke vrouw ELISABETH, doehter van PIET K00IJMAN, daar hij voor schulden door haar gemaakt niet instaat. Tevens dank voor de mooie behandeling van laatstgenoemde gisteren ontvangen. Othene, 25 Juni 1897. F. D. DE VOS. Ondergeteekende is tijdelijk belast met de Agentuur der B. V. Z. Mil //HOLLAND" te Dordrecht, (Agent de heer J. Dregmans te Axel). Notaris DREGMANS. Loten en Gedeelten van Loten voorhanden en verkrijgbaar, van 's morgens 8 uur tot 's na middags 1 uur, bij Hulst. H. P. CALLENFELS. N.B. De trekking begint 19 Juli a. s. Tiuidmeester van Z. M. den Iioning der Belgen, Moretuslei 27 bij 't Park, ANTWERPEN, is te spreken te Ter Neuzen, den eersten Maandag van iedere maand, van 1 tot 5 uur, bij den heer I. GOUDSTIKKER, Nieuwstraat, speciaal voor het inzetten van Kunsttanden en Gebitten, volgens het laatste systeem en aan billijke prijzen. Mondstukken door anderen vervaardigd, worden door mij tegen een kleine vergoeding opnieuw gearrangeerd en gegarandiseert. Dr. HIRSCHEL komt op aanvraag ten huize der kalanten zonder verhooging van prijs. Zitting van 25 Juni 1897. Veroordeeld zijn A. v. C., jager te Axel, ter zake van 1« het vissehen met ander dan geoorloofd visehtuig; 2® het bevisschen van eens anders vischwater zonder voorzien te zijn van een achriftelijk bewijs van vergnnningtot 2 boeten elk 10, subsidiair 2 dagen hechtenis voor iedere boete, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen visehtuig, met bevel tot uitlevering of betaling der waarde ad f 1,50, subs 3 dagen hecht. A. v. C. en L. v. C., zonder beroep te Axel, ter zake van zonder daartogerechtigd te zijn, loopen op lenig weiland ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. W., visscher te Ter Neuzen, ter zake van vissehen in gesloten vischtijd met ander dan geoorloofd vischtnigtot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht, met verbeurdver klaring en bevel tot vernieling der in beslag genomen fuik en met bevel tot teruggave der vijf overige in beslag genomen fuiken. Door de veroordeelde is onmiddelijk hooger beroep aange- teekend. H. d. M., werkman te Sas van Gent, ter zake van zonder recht loopen op bezaaiden grond; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. T. d. V., knecht te Bonchaute, ter zake van op den open- baren weg een trekdier laten staan, zonder voorzorgsmaat- regelentot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. A. H., werkman te Ter Neuzen, ter zake van verwekken van rumoer, waardoor de nachtrust kan worden verstoord tot eene boete van f 1, subs. 1 hecht. J. C. d. R., werkman te Ter Nenzen, ter zake van het rapen van schelpdierentot eene boete van 1, subs. 2 dagen hecht. J. de C., koopman te Bassevelde, ter zake van rijden met ongemuilkorfde honden; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. W. Lgezagvoerder van het stoomschip Sea Belle te Londen, ter zake van te snel varen op een Rijkskanaal tot eene boete van f 25, subs 10 dagen hecht. H. R., arbeider te Ter Neuzen, ter zake van anders dan stapvoets rijden over een brug over een Rijkskanaaltot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. I. J. v. R., landbouwer te Axel, ter zake van openbare dronkenschaptot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. A. W., schipper te Sas van Gent, ter zake als voren tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. I. A. B werkman te Ter Neuzen, P. S werkman te Zaamslag, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. A. R., rentenier te Zaamslag, ter zake als voren, bij eerste herhaling; tot eene boete van f 15, subs. 3 dagen hecht. K. v. d. M., barbier te Ter Neuzen, en E. F. C., koopman, zonder bekende woonplaats, ter zake als voren ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. M. V., schipper te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. I. P. d. G., koopman te Zaamslag, ter zake van openbare dronkenschap bij tweede herhalingtot eene hecht. van 3 dagen. G. K., lantaarnopsteker te Ter Neuzen, ter zake al9 voren, tweemaal bij tweede herhaling; tot twee hechtenisstraffen 'eder van 3 dagen. VLAG. NAAM. M*. Van on naar. Lading. 24 Eng. s.s. Deens. s.s. Eng. s.s. Eng. s.s. Eng.3m.sch, Eng. s.s. Belg. s.s. Eng. s.s. Noor. brik Noor.3m.sch Eng. s.s. idem idem idem idem idem Deens. 8.8. Eng. s.s. idem Voor TenVeaien Astrologer Uranienborg Hailing Von Ter 1%'euzeu 2580 Leith 5591 i Frederiksham 2199 Londen Ann Webster Edward 2241 435 Londen idem Voor (stent: Bittern Stad Nieuport Sea Gull 2493 1551 2100 Van (ttent t Heldos 747 Trio 650 Kirkheaton 1369 Ethel 2932 Galtee 1597 Spindrift 2003 Ralph Creyke 1944 Fulmar 3007 Commerzienrath Boekel 3546 Bittern 2493 Wreathier 2420 Manchester Goole Londen Porsgrund Elsenenr Goole Blyth Goole Londen Goole Antwerpen Blyth Antwerpen Hull stukg. hout stukg. stukg. phosph. stukg. kolen stukg. ballast idem itukg. stukg. idem idem idem ledig stukg. idem H it it

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2