Gemengde berichten. TER NEUZEN, 23 Juni 1897. Voor het bouwen van 9 woonhuizen met rioleeriug en bijbehoorende materialen, hedenavond 6 uur alhier door den heer Joz. de Feijter Pz. aanbesteed, werd het minst ingeschreven door den heer A. Ribbens te Ter Neuzen voor 6225. Op het bedijkingswerk van den polder Saef- tingen is Maandag een werkstaking onder de polderjongens uitgebroken, die spoedig beeindigd is, daar de eisch om meer loon werd ingewilligd. De marechaussee's uit Hulst waren ter assistentie der politie derwaarts vertrokken. Hoek, 22 Juni. Heden werd alhier door het bestuur van den Koudepolder aanbesteed het maken van werken tot zeewering met het onder- houd daarvan tot 31 December 1897, het leveren van grind enz. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. de JBree te Ter Neuzen, voor 1130 J. Meertens te Hoek, voor f 1114 en A. Tholens Danz. te Ter Neuzen, voor 1058, aan wien het werk en de levering is gegund. Philippine. Door mejuffrouw Ph. Voerman is eervol ontslag aangevraagd als onderwijzeres in de nuttige handwerken alhier. De handel in mosselen begint te herleven. Maandag j. 1. zijn ongeveer een 500 balen naar Belgie verzonden. De kwaliteit is uitmuntend te noemen. Sas van Gent, 22 Juni. Op de veemarkt van heden waren aangebracht36 stieren, 21 ossen, 58 koeien en vaarzen en 3 kalveren, samen 118 beesten, waarvan er 5 onverkocht bleven. Wegens de geringe aanvoer, werd er voor het puike vee een hooge prijs bedongen, hetwelk spoedig zeer duur verkocht was. Westdorpe. Op 18 dezer is de heer P. J. Bouwmans, hoofd der school te Slijkplaat, ge- meente Hoofdplaat, als zoodanig aan de 0. L. school alhier benoemd. Hulst. De WelEerw. heer Buijze is gepen- sioneerd tegen 1 Juli en wenscht zijn afscheidsrede te houden Zondag 4- Juli. RECHTSZAKEN. Arrondisseineuts-rech thank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Juni het volgend vonnis uitgesproken L. A. R„ oud 19 j., landbouwersknecht te Zaamslag, A. J. v. G., oud 23 j., dienstknecht te Axel, C. N., oud 21 j., dienstknecht te Axel, zijn wegens het passeeren van een tol zonder tolgeld te betalen, ieder veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. In de zaak van den visscher te Clinge, be- klaagd van bij het vangen van mosselen beneden de 4 centimeter, deze niet onmiddelijk weder in het water te hebben geworpen, heeft de Hooge Raad bevestigd de afwijzing van het verzoek tot schorsing van het geding en voorts de zaak naar de Zierikzeesche rechtbank teruggewezen om verder te worden behandeld. Blijkens een hier te lande ontvangen particu- lier telegram is een reusachtige brand uitgebroken in 't centrum van Semarang op Java. De schade aan koopmansgoederen wordt op ongeveer 21/3 ton geraamd. De brand woedde bij de afzending van het telegram nog voort. Thans, nu het water in den Biesbosch weer ongeveer tot de gewone hoogte gekomen is, is Lestrade, //als wij slechts den man kunnen vinden, die ze aan hebben moet." z/Heel goed, heel goed," hernam Holmes glim- lachend. //De koetsier kon mij eigenlijk wel helpen met mijne koffers. Vraag hem of hij daarvoor boven wil komeu, Wiggins." Het verbaasde mij mijn vriend plotseling te hooren spreken, alsof hij op het punt stond op reis te gaan, want hij had mij daarvan geen woord gezegd. Er stond een klein koffertje in de kamer en hij nam het op en begon het in te pakken. Hij was daar druk mede bezig toen de koetsier het vertrek binnentrad. //Help mij eens even met dien riem, koetsier," zeide hij, druk met zijn arbeid bezig, en zonder om te zien. De man trad naar voren met een ietwat somberen, wantrouwenden blik, en stak de handen uit om hem bij te staan. Op hetzelfde oogenblik hoorde men iets dichtklappen, het gerinkel van metaal, en sprong Sherlock Holmes overeiud. z/Heeren riep hij uit, met flikkerende oogen, z/laat mij u den heer Jefferson Hope voorstellen, den moordenaar van Henoch Drebber en van Joseph Stangerson." Dit alles was in een enkel oogenblik gebeurd, zdb snel zelfs, dat ik geen tijd had geliad er mij rekenschap van te geven. Ik herinner mij nog levendig die minuut, de zegevierende uitdrukking van Holmes, den klank zijner stem, en het ver baasde, woeste gelaat van den koetsier, terwijl hij de glinsterende handboeien bekeek, die als door tooverspel aan zijne polsen waren gesloten. Een of twee seconden lang stonden wij daar als het mogelijk eenigszins de aangerichte verwoesting gade te slaau en een blik te werpen om na te gaan hoe ontzaglijk de aangerichte schade wel is. De aanblik is in een woord treurig, ja, meer dan treurig. Van honderden bunders hooiland, die reeds gemaaid waren, is alles te loor gegaan, doordien het weggedreven gras overal op groote hoopen geschoten is, zoodat de waarde er totaal af is. Wordt er door vele boeren groote schade geleden, door sommigen zelfs meer dan f 1000, hetzij door verlies van hooi, hetzij door verdrinken van vee een landbouwer raakte 100,000 kilo's hooi kwijt, van een ander verdronken 12 koeien en 1 paard. Het zijn voornamelijk de kleine pachters, die voor den handel hooien, welke totaal geruineerd zijn. Als hen dan ook geen reductie wordt toegestaan bij het betalen der pacht, zullen velen hunner straatarm zijn. Te Amsterdam zijn in twee winkels bank- biljetten van 25 in betaling gegeven die ge- bleken zijn valsch te zijn. Het verschil met echte bankbiljetten is duidelijk merkbaar aan het zwaardere, grovere papier het watermerk ontbreekt; de nummers zijn grooter dan de letters van het merk en blijkbaar met gewone stempels daarop aangebrachtde teekening is kleiner dan van echte bankbiljetten bovendien is zij onzuiver en minder scherp afgewerktde kleur is donkerder en de tinten ontbrekende grootte komt met die van gewone bankbiljetten overeen. De onbekende uitgever is iemand van ruim 30jarigen leeftijd middelmatige lengte, gezet, dik hoofd, donker uiterlijk, donkere knevel, donker bruine col'oert, gestreepte'pantalon, gele slipdas (regate) zwarte hoed. Hij spreekt Duitsch en gedeeltelijk Hollandsch. Men herinnert zich, dat eenige weken ge leden te Schiedam een //man" van 17 jaar is getrouwd met eene //vrouw" van 16. Nu wordt gerneld, dat de huisvader 't in zijn huwelijk reeds zoo bont heeft gemaakt, dat het vrouwtje, om aan zijn voortdurende mishandeling te ontkomen, hem heeft verlaten en bij hare ouders is terug- gekeerd. Te Genemuiden (Overijsel) hebben de bies- verpachtingen 2352 opgebracht, tegen f 7014 in 1895. Neemt men in aanmerking, dat de opbrengst in vroeger jaren wel eens ruim 25,000 was, dan kan men nagaan, hoe de waarde der biezen en ook der matten verminderd is. Gelijk men weet, vinden te Genemuiden een aantal arbeiders des winters uitsluitend hun bestaan in de inatterij. Zondag hadden zich op verschillende punten van het strand te Scheveningen visschers geposteerd met haringtonnetjes als bussen, om giften te ont vangen, bestemd om in den nood van Scheveningen eenigszins te voorzien. Menigeen ,der talrijke bezoekers van het strand offerde een penningske. De door deskundigen opgenomen stormschade aan de Scheveningsche vloot beloopt tusschen de 30,000 en 40,000. Niet alle reeders waren geassureerd. Sommigen hadden de assurantie eerst kortelings opgezegd. Van den inventaris van den badmeester zijn meer dan 80 strandstoelen of ver- loren gegaan of onbruikbaar geworden. Hij lijdt een schade van 3000. Het stoomschip //Koningin Wilhelmina" van de maatschappij Zeeland, dat jl. Vrijdagmiddernacht van Vlissingen naar Queensboro vertrok, had de voile kracht van den hevigen noordwesten storm te doorstaan. Zware zeeen kwamen over, waardoor de hut van den gezagvoerder op de brug vol water geraakte. Bij het lichtschip van Tonque een groep beelden. Daarop ontwrong de gevan- gene zich met een dof gebrul van woede aan Sherlock's hand en wierp zich tegen het venster aan. Houtwerk en ruiten bezweken onder zijne pogingenmaar nog voordat hij er geheel door- heen was, hadden Gregson, Lestrade en Holmes zich als even zoovele jachthonden op hem ge worpen. Hij werd in de kamer teruggesleurd, en nu volgde er eene vreeselijke worsteling. Hij was zoo krachtig en zoo woest, dat wij met ons vieren herhaaldelijk door hem afgeweerd werden. Het was als bezat hij de kiampachtige spierkracht van iemand die in een toeval ligt. Zijn gelaat en handen waren hevig gewond door zijne poging om langs het venster te ontsnappen, maar geen bloedverlies was voldoende om zijn weerstand te beleugelen. Het was niet voordat Lestrade er in slaagde zijne hand tusschen zijn das te steken en hem half te verwurgen, dat het ons gelukte hem te doen inzien hoe ijdel zijne pogingen waren en zelfs toen nog achtteu wij ons eerst veilig, toen wij zoowel zijne voeten als zijne handen vastgebonden hadden. Dat gedaan zijnde, richten wij ons hijgend en ademloos overeind. ,/Wij hebben zijn cab," sprak Sherlock Holmes. z/Wij kunnen hem daarmede naar Scotland Yard overbrengen. En nu, heeren," ging hij voort, zich glimlachend tot de detectiven keerende, //zijn wij aan het eind van ons klein geheiin gekomen. Ik veroorloof u gaarne alle vragen tot mij te richten, die gij beantwoord zoudt willen zien, en er bestaat geen vrees dat ik weigeren zou ze thans op te helderen." (Wordt vervolgd.) werd het stoomschip door een verschrikkelijke zee getroffen, die het dek van de bak beschadigde. De ijzeren stutten van het dek werden door de kracht van de zee verbogen. De passagiers werden echter in welstand des voormiddags ten 11 ure aan de pier te Queensboro geland. Zondagnamiddag woei de vlag op het sehuiten- huis de roeivereeniging de Hunze, in het Ver- bindingskanaal te Groningen, half stok. Een lid van de vereeniging, een 16jarige gymnasiast, was jammerlijk verdronken. Het jongmensch, een uitstekend zwemmer, was met zijn kano omgevallen. Eerst zwom hij met kloeke slagen naar den wal, doch toen hij nog slechts 3 a 4 meter had af te leggen, schijnt hij echter kramp te hebben ge- kregen en verdween plotseling in de diepte. Zondagnacht omstreeks half drie is de heer P. L. te Dordrecht, wonende aan de Wijnstraat, verinoedelijk in een oogenblik van overspanning, gaan zwemmen in de Voorstraathaven nabij de Wijnbrug, na zich eene lijn aan het lijf bevestigd en die aan een der palen van het plankier te hebben vastgemaakt. Een in de buurt wonend spekslager had in de schemering iets van het ge- val gezien, snelde terstond ter hulp en haalde met medewerking van een paar voorbijgangers den drenkeling op den wal. IJlings werd de hulp van een geneesheer ingeroepen, die geruimen tijd poogde het leven weder op te wekken, maar vergeefs. In een herberg aan het Korte Achterom te 's Hage ontstond Maandagmiddag een hoogloopende twist tusschen eenige bezoekers. Een der vech- tenden loste een revolverschot, waardoor een glazen- wasscher, die mede in den twist gemengd was, een bloedend schamschot aan den hals bekwam. Ook de kastelein, die tusschenbeide wilde komen, werd aan de hand dermate verwond, dat hij aan het commissariaat moest worden verbonden. Drie vechtersbazen, waaronder ook hij moet zijn die zich van den revolver bediende, zijn gearresteerd. De gewonde glazenwasscher was weggeloopen voordat de politie er bij was. Verleden week Vrijdag gingen te's Graven- polder twee jongens van acht jaar naar den molenaar om //blom." Zij beklommen den molen tot de tweede verdieping, waar zij geholpen werden nauwelijks had de molenaarsknecht zich verwijderd in de veronderstelling dat de jongens naar beneden zouden gaan, of hij hoorde een smak. De knaapjes waren op het idee gekomen een luik, waardoor de zakken opgeheschen worden, te openen, welk werk hunne krachten te boven ging, zoodat een der jongens, een zoontje van L. F., zijn evenwicht verloor en naar beneden viel op den steenen vloer. Hij was terstond een lijk. Ook Ooltgensplaat heeft zijn deel weer ge had van den laatsten watervloed. Een 30 stuks vee is verdronken of verdwenen. Enkele paarden hebben in het noodweer een geduchten afstand tot Willemstad zwemmende afgelegd, waar de uitgeputte dieren opgevangen werden. Gistervoormiddag kregen te Rotterdam twee schippersknechts twist over het gooien met een klapbes, waarvan de een den ander beschuldigde, hoewel naderhand bleek dat een straatjongen de schuldige was. De ten onrechte beschuldigde schippersknecht maakte zich zoo driftig, dat hij aan boord van zijn vaartuig ging, de slinger van een lier greep, en hiermede zijn beschuldiger driemaal op het hoofd sloeg, zoodat deze ernstig gewond werd. Voor den gewonde, die veel bloed verloor, werd terstond heelkundige hulp iDgeroepen. De dader wordt strafrechterlijk vervolgd. Onlangs zijn een paar landgenooten naar Oostenrijk vertrokken in verband met een daar opgerichte groote Bouwmaatschappij, die in den Haag haar zetel moet hebben. De Weener corr. der N. R. Crt. bericht thans, dat die Holl.-Oostenrijkschen Bouwmaatschappij in de buurt van Weenen het kasteel Cobenzl met omgeving, samen groot 1£ millioen vierk. meter, voor 14 millioen fl. aangekocht heeft, met het doel daar een villastad aan te leggen, die door een electrischen tram met Weenen verbonden zal zijn. De Rontgen-stralen zijn te 's Gravenhage toegepast ten dienste der justitie. Vanwege het militair hospitaal zijn n. 1. op verzoek van den auditeur-militair op een klassiaan uit Vlissingen proeven genomen met de Rontgen- stralen om te onderzoeken of zijne opgave juist was, dat hij n.l. niet zoude kunnen bukken, omdat er een stuk naald in zijn lichaam zoude zetelen en op grond daarvan voorgegeven had geen dienst te kunnen verrichten. Bedoelde klassiaan was voor den krijgsraad gesteld. Het onderzoek had plaats ten huize van een stadgenoot, die daartoe weiwillend zijne doelmatige instrumenten afstond. Een stuk van een naald werd echter niet in het lichaam ontdekt. Bij eene aardbeving in Assam zijn naar men vreest 6000 menschen omgekomen. De Noord- Bengaalsche spoorweg is over 50 mijl onbruikbaar geworden. Te Calcutta zouden met het jubileum der Engelsche Koningin geen kanonnen worden afgevuurd, uit vrees dat beschadigde huizen er door zullen instorten en de kerkdienst in de kathedraal is ook afbesteld, omdat men voor het omvallen van een der torens vreesde. Koningin Victoria heeft in Indie hare deelneming laten betuigen. De openbare liefdadigheid zal wel spoedig met hare gaven komen. Bij de wedrennen te Weenen is Vrijdag de paardeneigenaar en trainer Dan Mac Phe uit Colorado, toen zijn paard een eersten prijs behaalde, van opgewonden blijdschap gestorven. In Denemarken heeft met een zeer goed doel veelvuldig //kinderverruiling" plaats. Ge- durende de zomermaanden sturen vele stadsbewoners hunne kinderen naar het platteland en ontvangen er dien tijd evenveel boerenkinderen voor in ruil. De kinderen reizen alleen, met een duidelijk ge- schreven vervoerbiljet op de borst gehecbt. De stadsjeugd doet zich tegoed aan alles wat haar het vrije landleven biedt, terwijl de jonge boertjes en boerinnetjes hun hart op halen aan al het stadsmoois, dat hun onder geleide wordt voor- gesteld. Bij zulk een ruil vaart men aan beide zijden weldaar al het mogelijke wordt gedaan om de kinderen zooveel mogelijk genot te verschaffen. Het ruilsysteem heeft zooveel opgang gemaakt, dat Kopenhagen jaarlijks ruim 10,000 kinderen eenige weken naar buiten zendt om er evenveel boerenkinderen voor in ruil te ontvangen. Edison heeft, naar 't gerucht wil een automobile samengesteld, waarvan men mag zeggen de beste en goedkoopste in gebruik. De Edison- automobile zou slechts 250 kosten. Gemeenteraad van Zaamslag. I.ni" ■■■■■mill Zitting van 22 Juni 1897. Tegenwoordig de Voorzitter en al de leden, behalve de heer Van de Ree en de secretaris. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen vau het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. 1. Geschiedt mededeeling van de navolgende ingekomen stukken a. van een kennisgeving van den heer Van de Ree, dat hij wegens ongesteldheid verhinderd is de vergadering bij te wonen. b. van een schrijven van den Comraissaris der Koningin, mededeeling van het Koninklijk besluit d.d. 19 Mei j.l. be- vattende schorsing van het raadsbesluit d.d. 30 April tot 1 September e. k., betreffende het in gebruik geven der raadzaal. c. van eene circulaire van Ged. Staten, mededeeling dat de gemeenterekening over 1896 met de daarbij behoorende bescheiden aan hun college zal moeten opgezonden zijn voor 1 September e. k. Vorengemelde stukken aangenomen voor kennisgeving. d. van een circulaire van hetzelfde college, instelling eener maandelijksche paardenmarkt te Tholen. e. van een circulaire van hezelfde college, instelling eener wekelij ksche veemarkt te Sas van Gent. f van een circulaire van hetzelfde college, verzetten van e.n jaarlijksche paardenmarkt te St. Maartensdijk. Tegen de stukken d.-f. bestaan geen bezwaren. 2. Ter behandeling van de reclames tegen aanslagen in de schoolgelden en den hoofdelijken omslag wordt tot een besloten vergadering overgegaan. De vergadering heropend zijnde werd besloten van het kohier der schoolgelden af te voeren J. de Krijger, J. H. Houg en Mels Dees en afwijzend te beschikken op de adressen van W. W. Odink en P. J. Michielsen. Afwijzend werd beschikt op de adressen tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag van P. Jansen, A. Dees Jz., P. Willemsen, wed. D. de Putter, H. Klaaasen Sr., D. P. Bulkier. Ds. W. A. Vrolijk, C. Dieleman Wz., Ds. A. M. Knottnerus en C. F. Michielsen, terwijl van de 2e klasse naar de le klasse werden gebracht M. Dees en J. Kolijn en van 3e klasse naar 2e klasse I. Wisse. Omtrent de overbrenging van de l2e klasse naar lie klasse van A. E. de Moor staakten de stemmen, zoodat de be handeling hiervan werd verdaagd tot de volgende vergadering. 3. Uitloven van premien ter aanmoediging der paarden- en veemarkt en benoeming eener commissie van keuring. Aan verschillende premien zal worden uitgeloofd een bedrag ad f 36,50. Volgens de rooster zal Voorzitter zyn van de commissie van keuring de heer A. Riemens, terwijl tot leden worden benoemd de heeren Abr. Dieleman en David Bareman en tot plaats vervangend lid de heeren H. de Putter en J. de Zeeuw. 4. Herbenoemd worden tot leden van het algemeen bur- gerlijk armbestuur de heeren J. van Hoeve en J. Buijze, terwijl in de plaats van den heer L. J. Geelhoedt, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen den heer J. P. Geelhoedt. 5. Tot plaats vervangend voorzitter voor het stembureau bij de a. s. verkiezing van leden van den gemeenteraad wordt benoemd de wethouder Geelhoedt en tot lid de heer W. de Mul. 6. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt besloten aan de verordening, regelende het openbaar lager onderwijs in deze gemeente, de navolgende bepaling toe te voegen -Kinderen, boven de 12 jaar oud, die gedurende de laatste drie maanden van het burgerlijk jaar, van het openbaar lager onderwijs in de gemeente, anders dan wegens ziekte, geen gebruik maakten, worden van de lijst der schoolgaande kinderen afgevoerd." 7. Met het oog op de meerdere uitgaven, door aanschaffing van kiesmaterieel, een nieuw torenuurwerk en nieuw ijzeren luitoestel, wordt, op voorstel van Burg, en Weth., besloten uit het verinoedelijk batig slot van 1896,bedragende f 3146,59^, een som van f 1011,39 over te schrijven op de verschillende posten in de begrooting voor 1897. 8. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt, daar zich na herhaalde oproepiag geen sollicitanten hebben opgedaan, be sloten de jaarwedde van den keurmeester op 25 te brengen en geen tweede keurmeester meer te benoemen. Een oproeping van sollicitanten zal plaats hebben. 9. De heer Van Dixhoorn vraagt den Voorzitter of er nog geen beschikking is gekomen op het besluit van den Raad, betreffende het verzoek van den Burgemeester om ontheffing van de verplichting tot inwoning, waarop deze ontkennend antwoordt. De heer Van Dixhoorn vindt het een moeilijk geval voor de gemeentenarenniemand weet waar de Burgemeester woont, hij stelt daarom voor aan Burg, en Weth. op te dragen een schrijven te richten aan H. M. de Koningin, ten einde spoedig te weten of de Burgemeester al dan niet in de ge meente moet wonen. Daar het voorstel door niemand ondersteund werd, zegt de Voorzitter het niet iri stemming te kunnen brengen. De heer Geelhoedt vraagt waarom dit niet kanhij meent toch dat volgens het reglement van orde elk lid van den raad de bevoegdheid heeft voorstellen te doen, die door den secretaris op schrift worden gebracht. De Voorzitter weet dit niet en meent dat het ergens in de eene of andere ver ordening of instructie staat. Na verdere beraadslaging wordt daarna dit voorstel aange nomen met algemeene (6) stemmen. 10. De heer De Kraker vraagt den Voorzitter wanneer de requesten betreffende de afvoering van voetpaden van den ligger in behandeling komen. De Voorzitter antwoordt dat dit op het oogenblik een punt van behandeling is bij Burg, en Weth., zoodat het wellicht in de volgende vergadering aan de orde zal komen. 11. De heer De Kraker stelt voor, daar het tractement van den veldwachter met f 10 verminderd is, daar hij bedankt heeft als keurmeester, dit met f 20 te verhoogen, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen, waarna de Voor zitter de vergadering sluit.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2