Gemengde berichten. BIJRGERLIJKE STAND. Tetegrafische berichten. en 8°. in de overige districten zich van aanbe- veling te onthouden (daaronder te Amsterdam bij de keus tusscben de heeren Mr. Z. van den Bergh en Gleichman en in Schoterland tusschen de beeren Pyttersen en "Van der Zwaag). Tegen de verkiezing van den heer De Ram is te Bergen op Zoom protest aangeteekend dpor twee kiezers, omdat in een der stembnreaux te Rozendaal als voorzitter gefungeerd lieeft de voor- zitfer der katholieke kiesvereeniging, die niet is lid van den gemeenteraadterwijl het volstrekt niet gebleken was dat alle leden van den gemeente raad verhinderd waren in dat stembureau zitting te nemen. Door den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, is aan de directien der spoorweg- maatschappijen in Nederland het verzoek gericht het daarheen te leiden, dat in het vervolg aan alle hoofdstations op de perrons, in de onmiddelijke nabijheid van de punten van aankomst van alle treinen, kosteloos aan pompen, standpijpen, of in glazen, zuirer water beschikbaar zij voor alle reizigers die dit behoeven, of, indien tegen kostelooze ▼erstrekking vooralsnog bezwaren bestaan, dan althans in glazen tegen lagen prijs. Het hoofdbestuur verkreeg daarop van de Maat- schappij tot Exploitatie van Staatspoorwegen ten antwoord dat op de stations in de restauratiezalen steeds versch drinkwater kosteloos verkrijgbaar is en dat de directie niet verder gaan kan. De directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij, die met het streven van den Bond is ingenomen, zal aan het verzoek voldoen. De directie derspoorwegmaatschappij Mechelen Ter Neuzen zal op de stations dezer maatschappij in Nederland drinkwater beschikbaar stelleu. TER NEUZEN, 18 Juni 1897. Gisteren begon de tweedaagsche provinciale schietwedstrijd, uitgeschreven door de scherp- schuttersvereeniging //Voor Vaderland en Koning" alhier, bij gelegenheid van de viering van haar tienjarig bestaan. Door de regenbuien die zich des morgens ont- lasten liet de dag zich niet gunstig aanzien, doch wat verder in den morgen, toen de vreemde schutters arriveerden, klaarde het op en bleef het verdere van den dag droog. Den geheelen dag door werd druk geschoten, vooral op vrije baan voor flobert, waar het een schuttter gelukt was met 3 schoten 3 maal de roos te trefl'en en die men nu trachtte te evenaren. (Heden moTgeu gelukte dit aan een ander schutler.) Des middags kwam het fanfarengezelschap z/Apollo" op het terrein om door zijn vroolijke toonen de wedstrijd op te luisteren. Bij het eindigen van den wedstrijd op gisteren werden de deelnemende gezelschappen door den kommandant Eijke bedankt en zij die per trein vertrekken moesten door de feestvierende vereeni ging, het detachement infanterie en //Apollo" uitgeleide gedaan. Teruggekeerd naar het feestlokaal werd //Apollo" doorden heer Eijkedankgezegdvoorzijne welwillende medewerking, wat door den voorzitter van //Apollo" werd beantwoord met het uiten van de beste wenschen voor het scherpschutterskorps. Hierna werden belangstellenden in de gelegen heid gesteld de tentoongestelde piijzen te be- zichtigen, welke colleCtie allerwege de goedkeuring der bezoekers mocht wegdragen. Heden morgen werd de wedstrijd weer voort- gezet. Het weer was niet zoo gunstig als gisteren wegens tamelijken hevigen wind en nu en dan een regenbuitje. De uitslag van den wedstrijd op de verschillende banen is als volgt Baan A. Kqrpswedstrijd. 1® prijs, zilveren medaille van H. M. de Koningin, schietvereeniging //Medioburgum" te Middelburg met 244 punten 2® prijs, bronzen medaille van H. M. de Koningin- Regentes, scherpschuttersvereeniging //Vlissingen" te Vlissingen met 220 punten 3® prijs, zilveren medaille geschonken door de feestvierende vereeni ging, door het detachement infanterie te Ter Neuzen met 218 punten. Baan B. Werkende leden van //Voor Vader land en Koning" le prijs J. F. de Cooker, met 46 punten (1. s. 10 p.); 2® prijs E. Romeijnsen, met 46 punten (1. s. 8 p.)3e prijs P. W. Riemens, met 45 ponten 4e prijs A. van Gelderen, met 42 punten; 5e prijs L. Zandstra, met 37 punten; 6® prijs "VV. Tissot van Patot, met 35 punten 7e prijs A. de Zeeuw, met 34 punten. Baan C. Eere- en buitengewone leden van //Voor Vaderland en Koning" le prijs H. Dijkstra, met 45 punten2® prijs Anth. Hamelink, met 42 punten3e prijs A. Visser, met 40 punten; 4« prijs S. M. Polak te Vlissingen, met 39 punten (1. s. 10 p.)5e prijs Blankers, met 39 punten (1. s. 6 p.)6® prijs W. E. Smits, met 38 punten (1. s. 9, 7 p.)7® prijs M. Verbrugge, met 38 punten (1. s. 6, 7 p.)8e prijs E. Verstraeten, met 35 punten 9e prijs J. D. Riemens, met 34 punten. om werden. Mijne zenuwen, die op het slagveld alles konden doorstaan, trilden bij de gedachte Raaraan alleen reeds. (Wordt vervolgd.) Baan D. Voor alle deelnemers aan den wedstrijd 1' prijs Dobbelaer te Ter Neuzen, met 51 punten 2" prijs J. M. Boone te Middelburg, met 50 punten (1. s. 10 p.); 3® prijs Potter te Ter Neuzen, met 50 punten (1. s. 8 p.)4® prijs Van Eraeijenhove te Middelburg, met 49 punten5* prijs W. K. Hering te Middelburg, met 48 punten (1. s. 10, 10 p.)6® prijs Dommisse te Vlissingen, met 48 p. (1. s. 8, 10 p.) 7® prijs Hermans te Vlissingen, met 48 punten (1. s. 9 p.)8® prijs Punder te Ter Neuzen, met 47 punten (1. s. 11, 11 p.); 9® prijs P. W. H. de Kan te Middelburg, met 47 punten (1. s. 10, 11 p.)10® prijs P. Laernoes te Vlissin gen, met 47 punten (1. s. 8, 10 p.)11® prijs M. Visser te Vlissingen, met 47 punten (1. s. 8, 8 p.) 12e prijs W. Heijboer te Middelburg, met 46 punten (1. s. 10, 10 p.)13e prijs F. Klaassen te Middelburg, met 46 punten (1. s. 11, 9. p.); 14® prijs L. de Pagter te Vlissingen, met 46 punten (1. s. 9, 9 p.); 15® prijs Damste te Hontenisse, met 46 punten (1. s. 8, 8 p.) Baan E. Vrije baan voor geweer voor alle deelnemers 1® prijs W. K. Hering te Middelburg, met 52 punten; 2® prijs P. J. Tapper te Middelburg, met 51 punten (1. s. 12 p.); 3® prijs Heijboer te Middelburg, met 51 punten (1. s. 10 p.); 4® prijs C. Geldof te Oostkapelle, met 50 punten (1. s. 12 p.). Baan F. Vrije baan voor alle geweren naar keuze 1® prijs W. K. Hering te Middelburg, met 52 punten2® prijs luitenant Van Schoonhoven te Ter Neuzen, met 47 punten3® prijs Meertens te Oostkapelle, met 44 punten; 4® prijs E. Ver straeten te Ter Neuzen, met 37 punten. Baan G. Voor alle liefhebbers 1® prijs M. Visser te Vlissingen, met 34 punten; 2® prijs C. F. van Fraeijenhove te Middelburg, met 34 punten3® prijs J. M. Boone te Middelburg, met 32 punten4® prijs Gabrielse te Middelburg, met 31 punten. Baan H. Flobert (5 schoten) opengssteld voor alle leden van de deelnemende korpsen 1® prijs W. K. Hering te Middelburg, met 59 puntende 2®, 3® en 4® prijs door de heeren Blom, Visser en Brouwer, alien te Vlissingen, met 56 punten, terwijl de heeren Bruinooge, Koole, Karstel, Laernoes, Van Oyen, Plasschaert en Witte 55 punten schoten, zoodat deze heeren om de overblijvende prijzen moeten kampen. Baan I. Flobert (3 schoten) vrije baan 1® prijs W. K. Hering te Middelburg, met 33 punten 2® prijs B. de Boy te Ter Neuzen, met 22 punten (na kamping daar beide heeren 36 punten geschoten hadden), 3® prijs II. Plasschaert te Wachtebeke, met 31 punten; 4e prijs M. Ver brugge te Ter Neuzen, met 21 punten (na kamping, beiden hadden 35 punten, schoten 111212). Na afloop van den wedstrijd trok men naar het //Hotel de Commerce", waar op de bovenzaal door den lst®n luitenant-kommandant Eijke, met een gepaste toespraak, de prijzen aan de winners, voor zoover zij tegenwoordig waren, werden uitgereikt. Voor bij hiermede echter begon, sprak hij een woord van dank aan alien die aan den wedstrijd hadden deelgenome.n en aan hen, die daarvoor prijzen hadden beschikbaar gesteld. Voor de schutters uit den vreemde was het onderwijl tijd geworden om te vertrekken, terwijl de anderen nog eenigen tijd bijeen bleven. Middelburg, 18 Juni. Heden werd aan het gebouw van het Gewestelijk Bestuur alhier her- besteed Het voortzetten van de verbetering der Rijks- waterleiding beoosten het kanaal van Ter Neuzen tusschen de Molen- en de Axelsche Kreek. (Ten laste van den aannemer zijn, behalve de kosten dezer herbesteding, die der besteding van het werk op 14 Mei 1897.) Hiervoor werd het laagst ingeschreven door den heer A. Tholens Dz. te Ter Neuzen, voor 4470. De Staatscourant van gisteren bevat een lijst van de candidaten voor de Tweede Kamer, die zijn gekozen of in herstemming kornen. Voor het district Hontenisse vinden wij daarin als gekozen vermeld Mr. J. G. van Deinse en Mr. F. J. F. M. Walter! Op de marinewerf te Nieuwediep wordt met grooten spoed Hr. Ms. pantserschip //Evertsen" in gereedheid gebracht, om op waardige wijze de Nederlandsche zeemacht te vertegenwoordigen bij de maritieme revue, die als onderdeel der jubileum- feesten op de reede van Spithead gehouden zal worden. Met dit schip valt nu eindelijk eens eer te behalen tegenover den vreemdeling; na dejongste verbeteringen is het een alleszins kranig oorlogs- vaartuig, dat te bevaren voor officieren en schepe- lingen aangenaam is. Wij vernemen dat Hr. Ms. z/Evertsen" reeds Zaterdagavond te Spithead ver- wacht wordtop zulk een spoedig vertrek had men te Nieuwediep niet gerekend, waardoor 't te betwijfelen valt of 't schip geheel naar wensch zal zijn opgeknapt als het zee kiest. Door de groote haast moest de electrische illuminatie reeds vervallen en vervangen worden door een paar zoeklichten, waarmede aan het efFect der illuminatie van andere schepen slechts schade gedaan kan worden. De door de onlangs gehouden schietproeven aan- gerichte schade is nog niet geheel hersteldde kajuiten van den schout-bij-nacht en van den commandant, de longroom der officieren, etc. zijn nog niet in eene conditie om vreemde officieren feestelijk te recipieeren. De equipage wordt nog van alle zijden met flink volk aangevuld en er wordt toegezien dat alle uniformstukken in goeden staat zijn. Waar dit niet het geval is, mag Janmaat voor eigen rckening nieuwe uniform aanschaffen. De eer, naar de feesten uitgezonden te worden om den naam van ons land op te houden, kost aan alien aan boord van dien bodem reeds vrij wat geld, nog voor ze de Hollandsche haven ver- laten hebben. Desniettemin vinden, althans de ongehuwden, zoo'n uitstapje wel aanlokkelijk, te meer daar het plan schijnt te bestaan, receptiegelden toe te kennen. Bij de Da Costastraat te Amsterdam liepen Dinsdag twee mannen, de een gewapend met een bord, waarop Dr. Kuyper, de andere met een, waarop Tak van Poortvliet wordt aanbevolen, zonder de minste politieke rancune, broederlijk samen. Ze hebben zooeven een glaasje bier ge- dronken of een graantje gepikt in de buurt en daar wat uitgeblazen van den verkiezingsarbeid, en staan thans, na hun borden tegen den muur te hebben gezet, gezellig te praten. Doch het menschelijk geluk is boos. Reeds waakte de demon. Stil sluipt hij, in den vorm van drie straatjougens, nader, doet een greep naar de borden en aan den haalHei, ho schreeuwen de aan hun zoete rust zoo wreed ont- rukte Sandwic k-mannen, loopen wat ze kunnen de voortvluchtige verkiezingsvanen achterna, zijn bijua op het punt ze weer te veroveren, neeu, dat nooitroept de vijand, met de doodsverach- ting van een Van Speyk, en pats, daar drij veil de vanen in de Bilderdijkkade, tot groote ontstel- tenis van hun dragers, die eerst na geruimen tijd erin slaagden ze op te visschen, en tot niet gering vermaak van den inmiddels tot een ware bende aangegroeiden vijand. Men moet zich weten te helpen. Te Baflo had men de leege bedstede van den dorps- kastelein tot stembureau ingericht Naar het huis van bewaring te Middelburg is gevankelijk overgebracht zekere H. V., te Oost- burg, verdacht van poging tot doodslag op zijn vrouw, wie hij met een stoel aan het hoofd trachtte dood te slaan en haar daardoor aan het hoofd eenige verwondingen toebracht. Zij wist evenwel uit de wouing te vluchten, doch werd achterhaald door haar man, die zich intusschen met een knuppel gewapend had. Zijn voornemen werd echter ge- stuit, doordien zij in een woning vluchtte en zich daar verborg. De te Maastricht wegens het uitgeven van valsche bankbiljetten aangehouden persoon blijft alle sclmld ontkennen en geeft voor de biljetten te Amsterdam te hebben ontvangen, zonder te weten dat zij valsch waren. Hij had te Maastricht reeds 9 biljetten van f 25 uitgegeven, zonder dat de valschheid daarvan bemerkt werd. Toch zijn die biljetten gemakkelijk van de echte te ouder- scheiden, daar het papier dikker is en bovendien het watermerk wordt gemist. De aangehoudene had bij zijne arrestatie een geladen revolver bij zich. Te Oisterwijk is Maandagmiddag door een onbekende oorzaak in de koui der gemeente de leerlooierij van den heer Arendonk met aangrenzend pakhuis tot den grond afgebrand. Wijl veel brandbare stoffen daarin aanwezig waren en het brandweermaterieel te wenschen overlaat, mag men van geluk spreken, dat het vuur zich tot deze perceelen heeft bepaald. Alles was verzekerd. Bij het reddiugswerk werden twee mannen gekwetst. Op het Zuidervelder hofje aan den Z. Binnensingel te 's Gravenhage werd Dinsdag een 31/sjarig jongetje in een kelder opgesloten ge- vonden. De vader -heeft werk buiten de stad en de moeder had des morgens het huis verlaten voor het gemak het kind met hond en kat in den kelder opsluitende. De buren, die den kleine hoorden schreien, hadden de politie te hulp ge- roepen en deze verloste het kind, dat deerlijk misliandeld bleek te worden en erg yerwaar- loosd was. Een der buurvrouwen, die zelf elf kinderen heeft, nam voorloopig den jongen bij zich //om het dozijn vol te maken" en toen des avonds man en vrouw te zamen terugkwamen, werden zij door de buurt zoo warm ontvangen, dat de politie opnieuw tusscheubeide moest komen en hen, voor hun eigen veiligheid, mede moest nemen. Het kind, dat vol blauwe plekken zit, werd door een dokter onderzocht, terwijl tegen de moeder wegens mishandeling proces-verbaal is opgemaakt. Te Groningen bestaat eene postduiven- vereeniging //Mercurius," waarvan een lid om 10,2, na aankomst van den trein te Amersfoort, bij prachtig weer, een zwaluw heeft opgelaten, die 's nachts te voren bij het nest, waarin 6 halfwassen jongen, was opgevangen. Als her- kenningsteeken had men het witte onderlijf van den vogel rood gekleurdoverigens was alle zorg gedragen, dat vleugels en staart in 't minst niet beschadigd werden. Na 25 uur keerde de kleine reiziger terug en hielp dadelijk weder mee de jongen voedsel te brengen. Het blijkt dus, dat ook een zwaluw op geheel vreemd terrein vrij wat tijd noodig heeft om zich eerst te orienteeren. De duidelijk kenbare vogel trekt rele toe- schouwers. Voor de wed uwe Hammenga, te Borger- compagnie, wier man onlangs bij zijne mensch- lievende pogingen tot redding van een knaapje is verdronken, hebben lijsten gecirculeerd. Een onbekende te St. Petersburg zond eene biidrasre van 100. De badplaats Ostende beleefde dezer dagen een veelbewogen dag. Tegen vijf uur zagen de inwoners een grooten luchtballon met drie reizigers op vijftig meter van den bodem boven de stad drijven. De mand kwam herhaaldelijk met de dakeu der huizen in aanraking. De ballon werd snel naar zee gestuurd. Alles liep uit naar het strand, waar weldra tien duizend personen angstig het luchtschip nastaarden. De ballon stortte weldra in zee, de reizigers werden door een sleepboot die juist naar de haven terugkeerde, gered. De ballon was te Brussel opgestegen. Spoedig daarop ontstond er een scheur van honderd meter in den dijk en op hetzelfde oogen- blik stortte het gebouw Konstantinopel, waarop een tweede verdieping werd gezet met donderend geraas in. Niemand bekwam letsel. Te Aken zijn drie lakenfabrieken en een katoenspiunerij geheel afgebrand. Een andere spinnerij werd zwaar beschadigd door de vlammen. De schade is aanzieulijk en een aantal arbeiders zijn door den brand zonder werk. Keizer Wilhelm heeft bedankt voor de uit- noodiging, om de tuinbouwtentoonstelling te Hamburg te bezoeken. Men brengt dit in ver- band met het feit, dat bij de officieele ontvangst der Rijksdagleden op de tentoonstelling geen toost op den Keizer werd gedronken. Koningin Victoria zal onder de jubileum- geschenken o. a. een schilderij vinden, roorstellende een Engelsche vloot, vervaardigd door haren klein- zoon, den Duitschen keizer. Prins Hendrik, die zijn broeder bij de Londensche feesten gaat ver tegenwoordigen, heeft het vorstelijke kunstwerk aan boord. Parijsche bladen vertellen, dat President Faure het plan heeft geopperd, in de Champs- Elysdes een groot paleis te bouwen, om de vorste lijke gasten te herbergen, die in 1900 de tentoon stelling zullen bezoeken. Dit mopje zal wel be- hooren tot de rubriek der hatelijkheden, waarmee de heer Faure tegenwoordig door een deel der pers wordt overstroomd. De meeste menschen reizen of tot hun ge- noegen of in 't belang hunner zaken. Dat iemand evenwel alleen gaat reizen met het doel om eens flink in een coupe van een snel voortrazenden trein ongemakkelijk door elkaar geschud te worden, klinkt zonderling, maar komt toch vaker voor dan men gelooft. Een bekend EDgelsch dokter vertelt van een zijner patienten, die een oorziekte heeft, dat deze man dikwijls uren laug per spoor reist, slechts om het oiiverdragelijke suizen en ruischen in zijn oor door het ratelende gedruisch van den trein te laten verdooven. Het gesuis in zijn oor komt slechts van tijd tot tijd in sterke mate voor, en telkens, als zulk een aanval den kranke bijua tot vertwijfeling brengt, zoekt en vindt hij zijn eenig geneesmiddel in den spoorwagen. Maar niet alleen tegen lijden, maar ook tot verzachting van gemoedsaandoeningen wordt het rijden per spoor benut. Een jonge weduwe, die na den plotselingen dood van haar man gek dreigde te worden, ontdekte toevallig, dat een ritje in een snelrijdeuden trein kalmeerend en weldadig op haar zenuwen werkte. Sedert dat oogenblik ondernam zij dagelijks een reis van verscheidene uren. Het eentoonige geluid dat de raderen veroorzaken was als geen ander middel in staat, haar zieke zenuwen tot rust te brengen, en in haar vemarde gedachten het evenwicht te herstellen. 81 ii I sit. Huwelijks-aangiften. 3 Juni. Willem Petrus de Ivok, oud 41 j., weduwn. en Maria Christina Kalschuer, oud 34 j wed. Geboorten. 4 Juni. Johanna Augusta Coleta, d. van Josephus Muller en van Auna Coleta Vermeulen. Overlijden. 1 Juni. Pieter Krieckaert, oud 59 j., echtg. van Coleta Heijman. 5 Juni. Coleta Heijman, oud 72 j., wed. van Pieter Krieckaert. 8 Juni. Johanna Janneke Cor nelia van der Welle, oud 1 j., d. van Abraham en van Catharina Charlotta van Arenthals. EBoeh. Huwelijks-aangifren. 3 Juni. Johannes de Jonge, oud 23 j., jm. en Anna Suzanna Riemens, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Juni. Johannes Daniel Jansen, oud 23 j., jm. en Anthonina Riemens, oud 23 j., jd. Overlijden. 1 Juni. Francois van Oosten, oud 14 d., z. van Leendert en van Janneke Buijze. Huwelijks-aangiften. 28 Mei. Seraphinus de Clercq, oud 29 j., jm. en Judoca Michielsen, oud 27 j., jd. 11 Juni. Aloysius Inghels, oud 27 j., jm. (van Stekene, Belgie) en Victoria Behiels, oud22j.,jd. Petrus Augustimis van Vooren, oud 34 j., jm. en Bertina Goossens, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Juni. Seraphinus de Clercq, oud 29 j jm. en Judoca Michielsen, oud 27 j., jd. Geboorten. 17 Mei. Anna Maria, d. van Franciscus Augu.stinus van Poele en van Stephanie Marie van Vooren. 23 Mei. Arthur Bernard, z. van Charles Ludovicus Gijsel en van Maria Theresia van Overloop. 28 Mei. Bertha Sophia Philomena, d. van Charles Ludovicus Swartele en van Josephina Maria. Baert. 15 Juni. Joseph, z. van Aloysius van Pottelberge en ran Maria Josephina van Damme.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2