H. Sacremer.tsdag. Kerk te Sluiskil. Kennisgeving'. Prijsopgaaf gevraagd BURGrERLIJKE stand. 1 iandelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. JOHN P. BEST Co. de stemming tegen hem, dat de later gekomen inspecteur van politie het beter vond den man naar het bureau terug te sturen. Toch, hoewel de verbittering dier menschen in die buurt allicht op dat oogenblik te verklaren was, de agent heeft zijn plicht gedaan. De brandweer, die kort daarop ter plaatse kwam, verklaarde dat bet roekeloos'neid zou geweest zijn als men nog in het huis had durven terugkeeren. De redders zouden met de kinderen zijn omgekomen. De brandweer trad dadelijk, eerst onder den sectie-brandmeester Boele van het Weesperplein, later onder leiding van den waarnemend commandant der brandweer, den heer M. J. Proost, krachtig op en de flinke brandwacbts gingen dadelijk het huis in om de kinderen te halen. A1 spoedig kwam men beneden met een kind, gelukkig levend, nog intijds door den brandwacht Schipper gered. Kort daarop kwam de heer Proost beneden met een ander kind, een vierjarig zoontje van den bewoner Colinhet kind leefde nog even, doch hoewel dadelijk naar het Gasthuis gebracht, was het bij aankomst daar reeds overleden. Nog later werd een ander zoontje van Colin gevonden, een zesjarig knaapje, niet verbrand, doch ook in den rook gestikt. Hartroerend was het de smart der ouders te zien, die op eenmaal van twee hunner kinderen op zoo droeve wijze waren beroofd en diep was het medelijden der buurtbewoners met het zwaar getroffen echtpaar. Inmiddels had de brandweer het vuur met kracht aaugegrepen. Behalve door middel van eenige Yechtwaterslangen, werd het vuur bestreden door twee stoomspuiten een derde, die gereed stond en de Jan van der Heijde, die in de gracht achter de Houttuinen klaar lag, be- hoefden geen dienst te doen. De orde op straat werd door den commissaris van politie, Mr. an Raalte, met zijn mannen gehandhaafd, iets wat niet altijd even gemakkelijk was. In de Houttuinen staande, ziet men niet dat de brand zoo hevig is geweestmen ziet slechts de zwaar verkoolde kroonlijst en verbrande dakvensters, doch toen wij tegen vijf uur, toen de brandweer het vuur geheel meester was, ons met den waarnemend-commaudant, langs de van water druipende trappen in het perceel waagden, zagen wij eerst hoe groot de aangerichte verwoesting was en hoe het mogelijk was dat het vuur zoo krachtig om zich heen kon grijpen. De toegang tot de verdiepingen is van de straat langs donkere smalle trappen. De drie ver diepingen loopen alle heen om een binnenplaats, zoodat tusschen de achterkamers als 't ware een groote luchtkoker zich bevindt, die voorde vlammen natuurlijk een prachtige zuigtrechter was. Het huis was tot op alle deelen van den zolder be- woond en toen wij al die donkere portalen en smalle trappen zagen, al die hokkige vertrekken, daar straks nog door bijna bonderd menschen bewoond, waren wij het met de brandweer eens dat het nog een wonder mocht heeten dat niet meer menschen het slachtoffer werden van het vernielend element. De brandweer verdient meer dan ooit een woord van lof, voor haar optreden bij dezen brand. Het was voor de brandwachts een lastig en hoogst gevaarlijk werk om in een dergelijk gebouw te strijden tegen het vuur en te verhoeden dat het over een binnenplaats over- sloeg naar de huizen op de Jodenbreestraat. Het geheele achterhuis is van de eerste etage tot den zolder uitgebrand en vertoont een rui'ne van ver koolde balken, planken en meubels. Enkele der geziunen wareu verzekerd; naar wij vernemen waren er echter onder de bewoners ook, die niet tegen brandschade verzekerd waren. Uit Rusland, 8 Juni. Van een 78jarige grondbezitterweduwe in de nabijheid van Kiew werd aan baargeld en waarde papieren een bedrag van 2,400,000 gestolen. Van de dieven mist men elk spoor. Een droevig spoorwegongeluk heeft Zaterdag plaats gehad in Wales. Een pleziertrein van Barmouth naar Oldham, is in voile vaart gede- raillterd. Alle rijtuiger^ werden uit de rails ge- worpen, met het treurig gevolg, dat negeu personen gedood en vijf-en-twintig meer of minder ernstig gewond werden. Vrij spoedig was de ambulance- dienst ter plaatse. De gewonden zijn in de om- liggende dorpen liefdevol opgenomen. Het trein- personeel is er met lichte verwondingen afgekomen. Daarentegen zijn den passagier, John Briggs, beide beenen afgesneden. Andere reizigers hebben armen en beenen gebroken. De gedooden hebben voor 't grootste gedeelte weinig geleden. Drie hunner lagen met verpletterden schedel, een, een vrouw, was de borst ingedrukt. In het Engelsche dorp Hartley viudt men een buitengewone speling der natuur, die dagelijks duizenden nieuwsgierigen trekt. Het is een meisje, niet grooter dan een pop, een allerliefst miniatuur- menschje. Zij heet Margaretha Suddaby en werd te Yorkshire uit normale ouders geboren. Het kind had toen een lengte van 17 centimeter! Thans schijnt het kind zijn vollen wasdom te hebben bereikt. Het is niet veel langer dan 30 centimeter en weegt ongeveer 400 gram. Het meisje heeft dus de afmetingen van een kleine pop. Haar ouders kunnen haar dan ook slechts poppenkleertjes verschaffen. Zij slaapt in een poppenledikantje, waarvan de gordijr.en zoo groot zijn als een zakdoek en waarvan de kussens in een briefcouvert passen. De levende pop van Hartley is blond en heeft heldere, verstandige oogjes. Haar gezondheid heeft nimmer iets te wenschen overgelaten en het is een verrukkelijk gezicht, het welgevormde dwergje te zien dansen en springen als ieder ander opgeruimd kind. Te Kalk utta had 1.1. Zaterdag, desnamiddags ten 5 ure een hevige aanhoudende aardbeving plaats. Een aantal gebouwen bekwamen schreuren, overigens is tot nu geen ernstige schade vastgesteld kunnen worden. Nader meldt men Ernstiger heeft het aan gene zijde der Hugli-rivier tegenover Kalkutta gelegene Hawrah van de aardbeving te verduren gehad. Een aantal huizen zijn aldaar ingestort, waarbij eenige bewoners gedood en verscheiden verwond zijn. De beschaving alweer een stap vooruit. De Duitsche generaal Wille heeft eene ver- betering van het Mauser-geweer uitgevonden, waardoor het mogelijk is, daarmede 90 schoten in de minuut te lossen Bij het vuren vult de kamer zich vanzelfde terugstoot van het schot werpt de leege huis weg, brengt een nieuwe patroon in de kamer en sluit automatisch den grendel weer. De terugstoot wordt, doordien de kracht daar- van voor de herladiug verbruikt wordt, nagenoeg niet gevoeld. In den tijd van een minuut voor 90 schoten is de vulling van het magazijn (voor 6, 10 of 20 patronen) begrepen. Als dat er niet bijkwam, zou er nog veel meer verschoten kunnen worden want in de eerste seconde worden zelfs 6 of 7 schoten gedaan. Het gewicht van den tienlader is (geladen) slechts 2 Kg. Groote sensatie heerscht te Ostende over het arresteeren van den heer Van der Auveran, majoor der schutterij, die beschuldigd wordt zijne vrouw vergiftigd te hebben. De justitie werd door anonieme brieven over de zaak ingelicht, met zoo- veel bijzonderheden, dat ze zich verplicht achtte, een instructie te beginnen. Velen gelooven niet aan de schuld van den heer Van der Auveran en meeneu dat een intrige in 't spel is. Bankbiljetten als verbandmiddel. Een Italiaansche soldaat, die na een tijd lang in gevangenschap bij de Abessyniers geleefd te hebben, dezer dagen te Napels terugkeerde, werd in het bezit gevonden van een bedrag van f 10000 aan Italiaansche bankbiljetten, die met bloed bevlekt waren. Hij was namelijk, in gewonden toestand, tegen- woordig bij eene verdeeling onder de Abessyniers van geld en andere waarden, die zij in den oorlog hadden buitgemaakt. Toen hij zag, dat ze de bankbiljetten als waardeloos wilden verbranden, wist hij ze aan te praten, dat het heilige voor- werpen waren, die, op wonden gelegd, eene wonder- dadige geneeskracht bezaten. Zoo gelukte het hem de bankbiljetten te redden en ze, nadat ze hun dienst als ,/pleister" gedaan hadden, voor zich te behouden. Een New-Yorksch tijdschrift maakt in een zijner numiners gewag van de wijze waarop knapen iD het vrije Amerika zich hun vacantie te nutte maken en geld verdienen. Men moet toegeven dat de jonge Yankees het verstaan om vroeg de handen uit de mouw te steken. Zie hier de lijst Voor het maken en verkoopen van vliegers een tot tien cents per stuk (1 Am. cent is 2.1/3 cent Hollandsch geld). Voor het schoonmaken en smeren van rijwielen 5 cent per bicycle. Voor bet inpompen van lucht een cent per band. Verder wordt geld verdiend door het schoonmaken van vensterruiten door het slijpeu van keukenmessen door het herstellen van kinderspeelgoeddoor het rijden met kinderwagens in de parkendoor het in- en verkoopen van postzegelsdoor het rond- brengen van boodschappen op rijwielen; door het grassnijden in tuinen, enz. Men ziet dat de Amerikaan, ook de jonge, nooit verlegen is hij heeft tot leuze//Arbeid is geen schande." Maandag hadden de schoone Arlesiennes het genoegen, 6 stieren te zien afinaken door Spaan- sche toreros; 10,000 toeschouwers genoten van dit beschaafd vermaak de politie verbaliseerde. Zondagavond werd te Grand Combe, in het Eransche departeinent Gard, waar de werkstaking veel opgewondenheid veroorzaakt, een dynamiet- patroon geworpen op het terras van een cafe waar vele bezoekers zaten. Velen rolden van hun stoel af, maar niemand kreeg ernstig letsel. De verongelukte Berlijnsche luchtreiziger, Dr. Wdlfert, hield zich al sinds jaren bezig met het vraagstuk van hestuurbare luchtballons. Hij had verleden jaar op de tentoonstelling te Berlijn proeven genomen met het door hem uitgevonden luchtvaartuigmaar die waren niet gelukt. Nu meende hij zijn doel bereikt te hebben. De oefeningsplaats der militaire luchtscheepvaart- afdeeling op het Tempelhofer-veld waar men veel belang stelde in zijn proefnemingen was te zijner beschikking gesteld, en hij wilde van daar een tochtje naar Nixdorf en terug maken. De commandeur der afdeeling, Majoor Nieber, was bijna medegegaanmaar hij zag van zijn voor- nemen af, omdat de verbinding tusschen den ballon en het schuitje hem niet veilig genoeg scheen. Wolfert's metgezel, de werktuigkundige Knabe, liet zich slechts met moeite overhalen tot deel- neming aan den tocht. Ten aanschouwe van een menigte belangstellenden steeg het ,/bestuurbare luchtschip" omhoog. Het was een sigaarvormig gevaarte. 30 meter hoog en 80 meter lang, met een benzine-motor ran 8 paardenkrachten voor het bewegen van de #lucht- schroef". Maar slechts weinige minuten later zag men twee kleine vlammen, als uitgestrekte vuurarmen, onder den ballon in een oogwenk werden die grooter er volgde een vervaarlijke knal, en als een vuurzuil viel het luchtschip, dat ongeveer op 800 meter hoogte zal zijn geweest, naar beneden. Het kwam neer op een houtwerf, waar het nog een begin van brand deed ontstaan. Men schoot in allerijl toe om te blusschen en, zoo mogelijk, te reddenmaar de ongelukkige luchtreizigers waren beiden dood totonherken- baar wordens verminkt en verbrand. Men vermoedt, dat de ontploffing ontstaan is door eene onvoorzichtigheid van Wolfert, die, toen de bamboestang van het roer weigerde te werken, den ballon wilde laten dalen en daartoe een klep boren den motor openzette, zonder dien voOraf uit te dooven, en dat door de vlam van den motor het gas, dat uit den ballon stroomde, is ontbrand. Zonderlinge broodwinning. Uit Parijs wordt berichtde militaire administratie heeft bevolen, dat, opdat de invaliden, die het Legioen van Eer of de Militaire Medaille dragen, niet tot spot dronken op straat loopen, aan ieder, die een dronken ouden krijgsman in het Invaliden- hotel brengt, een premie van 75 cts. zal worden gegeven. Dit heeft aanleiding gegeven tot schandelijke speculatie. Leepemannen hebben zich sedert eenigen tijd met de kroeghouders in den omtrek van het Hotel des Invalides verstaan om de oude soldaten onder tafel te drinken. Deze laatsten, die natuurlijk het gelag moeten betalen, worden door hen naar huis gebracht, waar zij 75 cts. premie ontvangen. De kroeghouder krijgt er 25 cts. van. Men zegt, dat dit nieuwe beroep een kost- winning oplevert. De hoos, die den vorigen Zondag over 't midden van Erankrijk trok, heeft ook noodlot- tige gevolgen gehad voor de Belgische duiven- vereenigingen, in 't bijzonder voor de Antwerpsche en Brusselsche liefhebbers. Twee groote prijs- vluchten waren uitgeschreven; de oplatingen hadden Zondag te Vendome en Libourne plaats. Van de 715 duiven, die in deze laatste plaats opgelaten werden, zijn er Maandagavond 2 en Dinsdagochtend 15 teruggekeerd, en van de 1800 duiven, die te Vendome werden losgelaten, zijn er naar schatting ruim 1000 verloren gegaan. Onder de postduiven zijn, naar men weet, zeer kostbare dieren en vooral onder de kampioenetn, die aan de prijsvluchten deelnemen. Honderd gulden is geen zeldzame prijs. Hulst, 13 Juni. KOERS TAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,90 a f 47,95 Engelsch per v 12,05 12,06^ DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 17 Juni. 3.14 3.38 Vrijdag 18 4.3 4.26 Zaterdag 19 n 4.51 5.14 Zondag 20 5.38 6.3 Maandag 21 6.28 6.55 Dinsdag 22 u 7.21 7.50 Woensdag 23 8.20 8.51 ZEET1JDINGEN. Van 14 tot en met 15 Juni. 9 Van 14 tot en met 15 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 13 binnenvaartuigen op-en 23 afgeschut; door de Westsl. 3 op- en 3 afgeschut. Op Vrijdag 18 Juni a. s. hopen PIETER DE EEIJTER ADRIANA DE KLERK hun veertigjarige echtvereeniging te vieren. Ter Neuzen, 15 Juni 1897. Op Vrijdag 18 Juni a. s. hopen, zoo de Heere wil en zij leven, onze geliefde ouders JAN DE EEIJTER TANNETJE JANSEN hun AOjarige echtvereeniging te herdenken. Namens hunne dankbare kinderen en kieiukinderen Spui, (Axel). D. DE EEIJTER. Tot onze diepe droefheid overleed heden in den ouderdom van ruim 69 jaren na een kort- stondige ongesteldheid, onze geliefde echtgenoot en vader, de heer J. M. VAN DEN BERGE. P. C. VAN VESSEM— J. P. VAN DEN BERGE. P. C. VAN DEN BERGE. Axel, den 14 Juni 1897. Heden ontving ik een telegraphisch be richt, mij meldende het onverwacht overlijden van mijnen dierbaren zwager Z. D. H. Mgr. FRANCOIS JANSSENS, Aartsbisschop van New-Orleans, in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, in den ouderdom van ruim 53 jaar. Hulst, 14 Juni 1897. Uit aller naam, L. VAN WAESBERGHE—JANSSENS. De FOTOGRAFISCHE INRICHTING, Tho- lensstraat te Ter Neuzen is HEDEN en MORGEN ook geopend. De afgekondigde predikbeurt zal niet gehouden worden door Ds. KNOTTNERUS, maar eene week later, dus 27 Juni, door Ds. HUGENHOLTZ, te Axel. DE REGELINGSCOMMISSIE. Sluiskil, 14 Juni 1897. Kapitein PETERSEN, voerende het Noorsehe stoomschip „Talabot", geeft hiermede aan de ontvangers zijner lading kennis, dat hij heden, Woensdag 1(> Juni, van Sundsval alhier is aan- gekomen, en sedert heden namiddag tot lossen gereed is. Houders van cognossementen worden verzocht zich onmiddellijk aan te melden bij den cargadoor L. SCHALK, voor het lossen van het Duitsche stoomschip HEKTOS, binnen ongeveer 14 dagen alhier ver- wacht wordende, met papierhout. De prijzen moeten opgegeven worden als volgt Van uit het stoomschip direct in lichter zonder op het eiland te komen. Van uit het stoomschip direct op het eiland (alles zonder meten). De prijzen moeten opgegeven worden per fathom. De inschrijvings-biljetten moeten voor Zaterdag a. s., 4 ure namiddags ingeleverd worden ten kantore van ondergeteekenden, alwaar ook alle verdere inlichtingen te verkrijgen zijn. Axel. Huwelijks-aangiften. 3 Juni. Jozias de Koeijer, ond 18 j., jm. en Elisabeth Wiemes, oud 19 j., jd. Cornelia Smies, oud 23 j., jm. en Adriana Dieleman, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Juni. Ludovicns de Clercq, oud 23 j., jm. en Nathalia Steel, oud 17j.,jd. Jan Riemens, oud 23 j., jm. en Cathelina van Hoorn, oud 24 j., jd. Geboorten. 3 Juni. Johanna Picternella, d. van Daniel Oppeneer en van Elisabeth Suzanna Verplanke. 4 Juni. Jacob, z. van Anthony Goossen en van Adriana Goossen. 6 Juni. Cornelia, z. Adriaan Mechielsen en van Catharina Dieleman. 7 Juni. Alphonsius Franciscus, z. van Augus- tinus Franciscus van de Walle en van Maria Corijn. 12 Juni. Marinus, z van Joost den Engelsman en van Catharina Elisabeth Witte. 13 Juni. Leendert Pieter, z. van Pieter Dingeman Marijs en van Diengetje de Regt. Overlijden. 5 Juni. Francois van Fraaijenhove, oud 5 w., z. van Jan en van Wilhelmina Dieleman. 10 Juni. Suzanna Pieternella Deij, oud 13 m., d. van Adriaan en van Catharina Verberkmoes. Oasenisse, Geboorten. 9 Juni. Emelia Maria, d. van Petrus de Rooy en van Louisa Lavoir. Sua van Genl. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Juni. Pierre Alphonse Hubert Mathiji (van Steenbergen), oud 33 j., jm. en Elisa Virginia Johanna Pauwels, oud 25 j., jd. Geboorten. 15 Juni. Celina Maria Johanna Amelia, d. van Julius Joannes Dominicus Koene en van Johanna Maria Bosman. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe f 7,60 a f Rogge 5,75 a fWintergersl f 6,50 a f Zomergerst f a Haver 5,75 a f Erwten f a fPaardenboonen 6,80 a f Duivenboonen f 7,40 a fWitteboonen fa fBruinebooiien fa fBoekweit f Lijnzaad a f Aardappels f Koolzaad per zak van 106 liters f Botcr per kilo 0,70 a fEieren per 26 stuks f 0,80 a f Er waren ter markt te koop gesteld 25 stuks hoornvee, en 20 varkens. Verkocht 15 stuks hoornvee en 18 varkens. ♦j Q VLAG. NAAM. M». Van en naar. Lading. Voor Ter Neuzen I 14 Eng. s.B. Ann Webster 2241 Londen stukg. idem Egret 3492 Liverpool idem Voor Rent t 14 Fra. 8.8. Eros 379 IJmniden ledig 15 Eng. 8.a. Balmuir 3908 Riga hou» idem Ibis 3024 Manchester stukg. Noor. bark Augustinus 1438 Skien hout Von Client i 14 Eng. 8.8. Derwent 4355 Sunderland ledig 15 idem Ouse 2158 Goole stukg. idem Don 2658 idem idem BN EN Wed. VAN den Bergb.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3