Gemengde berichten. zonder bedenking. Vroeger was iedere stemmer met den voorzitter doende totdat zijne zaak geheel afgeloopen was. Nu niet. De kiezer, die zijn stembiljet ontvangen en ingevuld heeft, yindt bij zijne terugkomst den voorzitter doende met andere kiezers, soms een heele file en moet nu hopen, dat de aandacht van den voorzitter op hem valt of een ander kiezer goedwillig hem de plaats voor de stembns afstaat. Zeer onpractisch is de wijze van aanteekening houden van gestemd hebbende kiezers. In eene stad als Amsterdam is de kiezerslijst een reuzen- boek, waarin het naslaan lang niet gemakkelijk is. Het opschrijven gaat veel vlugger. In Amsterdam hield maar een van de bijzitters aanteekening56 exemplaren van de kiezerslijst is bij al de audere onkosten ook al wel genoeg. De potlooden, aan ketfingen vastgelegd, waren van zulk eene grootte en massiefheid, dat ze niet tot likken uitlokten. Door de glauzigheid van het stembiljet geschiedde het zwartmaken van het witte stipje niet zdo vlot als te wachten was. TER NEUZEN, 16 Juni 1897. UITSLAG der op 15 Juni gehouden ver- kiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Oostliurg. Stemdistricten. a 5 3 n 7 De volstrekte meerderheid bedraagt 2798 en is alzoo gekozen Mr. P. C. J. Hennequin. Door het bestuur van het waterschap Krui- ningen is Zaterdag aanbesteed de levering van 875 sclieepston gesorteerde Yilvoordsche steen, waarvan aannemer is geworden de heer B. van Eck te Ter Neuzen, voor 1038,75 en van 125 scheepston brikken, aangenomen door den heer C. Vel te Ter Neuzen, voor 107,50. De heer A. B. J. van den Ende, onderwijzer te Hontenisse, is benoemd te Valkenswaard (N.-B.). aan zijne zuster. Toen ik de deur achter hen sloot, scheen er een steen van mijn hart gewenteld. Helaas, minder dan een uur daarna, werd er aan de deur gescheld, en vernam ik dat mijnheer Drebber teruggekeerd was. Hij was zeer opge- wonden, en klaarblijkelijk beschonken. Hij baande zich een weg tot de kamer waar ik zat met mijne dochter, en vertelde op onsamenhangende wijze dat hij den trein had gemist. Hij keerde zich daarop tot Alice, en stelde haar, in mijn bijzijn, voor met hem te vluchten, ,/gij zijt meerderjarig," zeide hij //en de wet kan u dat niet verbieden. Ik heb geld genoeg om u te geven. Let niet op de oude vrouw hier, maar komt rechtstreeks met mij mede. Gij zult het leven leiden van eene vorstin." De arnie Alice was zoo bang voor hem, dat zij terugdeinsde, maar hij greep haar bij den pols en poogde haar mede naar de deur te trekken. Ik Hep om hulp, en op hetzelfde oogenblik trad mijn zoon Arthur de kamer binnen. Wat er toen volgde weet ik niet. Ik hoorde vloeken en het verward gedruisch eener worsteling, maar was te verschrikt om het hoofd op te heffen. Toen ik eindelijk opkeek, zag ik Arthur lachend op den drempel staan, met een stok in de hand. z/Ik geloof niet dat die mooie mijnheer ons ander- maal lastig zal vallen," sprak hij //Ik zal hem achterna gaan en zien wat er verder van hem wordt." Met deze woorden nam hij zijn hoed en ging de straat op. Den volgenden morgen ver- namen wij Drebber's geheimzinnigen dood." Mevrouw Charpentier had haar getuigenis met heel wat tusschenpoozen en moeite afgelegd. Nu en dan sprak zij zoo zacht, dat ik naawelijks hare woorden op kon vangen. //Ik maakte stenogra- phische aanteekeningen van alles wat zij zeide, ten einde alle mogelijke vergissingeu te voor- komen." z/Het is zeer belangwekkend," sprak Sherlock Holmes, geeuwend. //En wat gebeurde er verder 7" //Toen mevrouw Charpentier zweeg," vervolgde Gedurende het loop ende jaar zijn aan de spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Januari Februari Maart April Mei 37 41 43 39 37 197 23 s., 6 m., 5 ij., 1 pp. 2 1. 23 s., 9 m., 4 ij., 1 lbz., 4 1. 23 s., 9 ij., 8 m., 2 h., 1 1. 22 s., 4 h., 4 ij., 3 m., 2 pp., 2 lbz., 1 vl., 1 1. 18 s., 5 p.p., 4 h., 3 ij., 2 m., 1 lbz., 1 ale., 3 1. 95278 101247 110229 80148 88164 475066 Uitgevaren zijn in Januari 27, in Februari 29, Maart 33, April 29 en in Mei 24 zeeschepen. Axel, 11 Juni. Heden werd alhier in het //Gulden Vlies" eene onderwijzersvergadering ge houden, 33 onderwijzers waren tegenwoordig. Na het lezen der notulen werd de rekening van den penningmeester van 1896 onderzocht en goed- gekeurd en bleek, dat er een batig saldo van 13,15 was. De heer A. H. de Vries gaf eene schoone lezing getiteld //Herinneringen," die zeer den bijval der vergadering wegdroeg. Omtrent het houden der gewone feestvergadering werd besloten dit jaar een reisje naar de tentoon- stelling te Brussel te maken en wel in de maand Augustus. Op voorstel van den heer J. de Theije werd besloten op zekere voorwaarde eene bijdrage van f 5 te geven ten voordeele der ondersteunings- fonds van den Bond van Nederlandsche onder wijzers. Sas van Gent, 15 Juni. Op de veemarkt van heden waren aangebracht65 stieren, 24 ossen, 41 koeien en vaarzen en 9 kalveren, samen 139 beesten. Alles was spoedig verkocht aan goede prijzen. Binnen een paar weken verwacht men weer groote aanvoer van grasbeesten. Ossenisse, 10 Juni. Heden werd alhier door burgemeester en wethouders bij enkele inschrijving aanbesteed: het maken van 476 M. keibaan in en bij den Lageweg (Zeedorp). Raming 3670. (De minste inschrijver hiervan bereids in ons vorig nummer medegedeeld.) Hiervoor werd inge- schreveu door de heeren B. den Exter van den Brink te Krabbendijke, voor f 3870 Jac. Kas te Hontenisse, voor f 3800 W. Adriaansens te Groenendijk, voor f 3778,35 P. A. Adriaansens Pz. te Walsoorden, voor 3762; P. J. Yisser Pz te Hansweerd, voor f 3749 J. F. Adriaansens- Polfliet te Walsoorden, voor f .3694 Jac. Jansen te Ter Neuzen, voor 3598B. van Eck te Ter Neuzen, voor f 3580 Jac. Meerteus te Hoek, voor 3575 Abr. Tholens Dz. te Ter Neuzen, voor J 3568L. G. Hermans te Ossenisse, voor f 3399 en P. J. Bogaart te Ossenisse, voor f 3379. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De reohtbank heeft in hare zitting van 15 Juni de volgende vonnissen uitgesproken P. J. H., oud 23 j., zonder beroep te Ter de detective, //zag ik dat het gansche geval op een punt berustte. Haar aanziende op eene manier, die nooit zijne uitwerking op vrouwen mist, vroeg ik haar om hoe laat haar zoon was thuisge- komen." z/Dat weet ik niet," antwoordde zij. z/Weet gij dat niet?" z/Neen, hij heeft een huissleutel, en kwam alleen binnen." z/Nadat gij u te bed hadt begeven z/Ja." //Om hoe laat gingt gij naar bed?" /rOmstreeks elf uur." z/Uw zoon was dus minstens twee uur weg?" "Ja" z/Misschien ook wel vier of vijf?" z/Misschien wel." i/ Wat heeft hij in dien tusschentijd uitgevoerd z/Dat weet ik niet," gaf zij ten antwoord, terwijl tot zelfs hare lippen verbleekten. Hierna was mijne taak natuurlijk afgeloopen. Ik kwam te weten waar luitenant Charpentier zich bevond, nam twee politiedienaren mede en nam hem in hechtenis. Toen ik hem op den schouder tikte en hem aanraadde rustig met ons mede te komen, antwoordde hij met de grootste koel- bloedigheid //Ik veronderstel dat gij mij gevangen neemt, als verdacht van betrokken te zijn bij den dood van dien schurk van een Drebber." Wij hadden hem geen woord over de zaak toegevoegd, zoodat zijn zinspelen daarop al een zeer verdacht kenteeken was." z/Zeer zeker," sprak Holmes spottend. z/Hij had nog altijd den zwaren stok bij zich, dien zijne moeder in zijne handen "had gezien op het oogenblik dat hij Drebber volgde. Het was een dikke eikenhouten knuppel." z/Wat is, bijgevolg, uwe meening z/Wel, mijne meening is dat hij Drebber tot Brixton Road naliep. Eenmaal daar gekomen zijnde, zal er een nieuwe twist tusschen hen zijn Neuzen, is wegens beleediging van een ambtenaar reroordeeld tot 8 boete of 8 dagen hechtenis. R. M. d. C., huisvrouw van P. G., te Heikant (St. Jansteen), is wegens beleediging ontslagen van rechtsvervolging. C. L. C., oud 29 j., arbeider te Hengstdijk, is wegens huisvredebreuk vrijgesproken. V. A. N., oud 27 j., dienstknecht te Lunters- hoek, gemeente Stoppeldijk, is wegens mishandeling veroordeeld tot 3 maanden gerangenisstraf. E. P. K., oud 23 j., hoefsmid te Boschkapelle, is wegens het dooden van een aan een ander toe- behoorend dier veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. Een jonge dame uit Oost-Kerk, West-Vlaan- deren, die zich in het postulantenhuis der Witte Zusters op de grens der gemeente Bokstel zou begeven, moet onderweg in den trein een porte- feuille verloren hebben, die o. m. dertien bank- biljetten van 100 francs bevatte. Gelukkig is het verlorene in goede handen terecht gekomen. Een reiziger, die te Helenaveen in een coupe 2de klasse stapte, vond de portefeuille. De eer- lijke vinder stelde deze onmiddellijk ter hand aan den stationschef, door wiens bemiddeling het ver lorene aan de rechtmatige eigenares werd ter hand gesteld, nadat hare identiteit uit de in de porte feuille aanwezige stukken was gebleken. Zondag is in den laten avond te Papendrecht een moordaanslag gepleegd op den rietsnijder Adrianus Louwrens. Als de vermoedelijke dader is in arrest genomen Johannes S. Deze zou Louwrens hebben opge- wacht bij zijn woning en hem met een steen een slag op het hoofd hebben toegebracht, tengevolge waarvan hij bewusteloos ineenzeeg en later door zijn hnisgenooten werd aangetroffen. Volgens den geneesheer is de wond levens- gevaarlijk. Er bestond tusschen S. en Louwrens een veete, laatstgenoemde had de kostvrouw van S. in Februari jl. met een steen een slag gegeven, waarvoor hij door de rechtbank te Dordrecht tot 14 dagen gevangenisstraf werd veroordeeld, niet- tegenstaande die straf had S. zich voorgenomen hem toch nog eens onderhanden te nemen, waaraan hij schijnt gevolg te hebben gegeven. De dader moet reeds hebben bekend. Onder den indruk van den noodlottigen afloop van den brand in de Lindenstraat te Amsterdam, in den nacht van den eersten op den tweeden Pinksterdag, is aan het lot van enkele der geredde gezinnen minder aaudacht geschonken dan anders wellicht het geval zou geweest zijn. Het Nieuws kwam omtrent het gezin, dat de voorkamer van de tweede verdieping bewoonde, nog het volgende ter oore De kamer werd bewoond door de weduwe Rijkhof, haar 24jarigen zoon en een dochter. De oude vrouw is 62 jaren en stokdoof, de dochter lijdt aan menigvuldige en hevige zenuw- toevallen. Toen in den nacht van den brand de zoon, tengevolge van het gerucht, door de buren ge- maakt, ontwaakte, was zijn allereerste gedachte aan zijne oude moeder en zijne ongelukkige zuster. Hulpbehoevend als beide vrouwen waren, viel er geen oogenblik te wachten en begreep de jonkman, dat 't er op aan kwam snel en met alle krachts- inspanning te handelen. Hij nam de moeder onder den eenen en de zuster onder den anderen arm en sleepte zich zoo tegen de trap van de derde verdieping op. Halverwege en terwijl de rook al dikker en dikker begon te worden, kreeg de zuster een harer hevigste toevallen, sloeg met armen en beenen en krabde in haar willooze woestheid hem tot bloedens toe in het aangezicht. De moeder riep hem toe, dat hij haar los zou laten en eerst de zuster redden, maar dat wilde ontstaan, en daarbij ontviug Drebber een slag met den stok, in de maagholte wellicht, die hem doodde zonder eenige uitwendige kneuzing achter te laten. De nacht. was zoo guur, dat niemand zich op straat vertoonde, zoodat Charpentier het lijk naar het leege huis kon sleepen. Wat de waskaars. het bloed en het schrift op den muur aangaat, het kunnen alle zeer wel pogingen zijn om de politie op een dwaalspoor te brengen." z/Goed gedaan sprak Holmes op bemoedigenden toon. //Waarlijk, Gregson, gij maakt vorderingen. Er zal nog iets van u te maken zijn." z/Ik vlei mijzelf dat ik mij best van mijne taak heb gekweten," gaf de detective vol trots ten antwoord. //De jonge man verklaarde zich bereid ons mede te deelen dat, nadat hij Drebber een eindweegs had gevolgd, deze hem zag en een cab nam om hem te ontkomen. Op zijn weg naar huis ontmoette Charpentier een vroegeren scheeps- makker en maakte hij een lange wandeling met hem. Toen wij hem vroegen waar die kameraad woonde, was hij buiten machte ons een voldoend antwoord te geven. Volgens mij klopt het gansche geval als een bus. Het is allergrappigst aan Lestrade te denken, die een verkeerd spoor heeft gevolgd. Ik vrees voor hem dat hij er niet veel van terecht zal brengen. Bij Jupiter, daar is hij waarlijk zelf. (Wordt vervolgd.) de ferme niet. Met zijn tanden hield hij zich vast aan het trapkoord, en zoo, met bovenmensche- lijke inspanning, mocht 't hem gelukken de boven- gelegen verdieping en vervolgens den zolder te bereiken, waar hij met behulp van buren, door een dakvenster zijn kostbaren last in veiligheid kon brengen. Welk een voldoening zal de brave zoon en broeder toen gesmaakt hebben Een broodbakkerswagen reed gisteren en eer- gisteren door Schiedam aan alle zijden beplakt met een biljet waarop in groote letters prijkte //Huismoeders Duurder brood door belasting verlang je zeker nietdaarom laat je mannen stemmen op Mr. Tak van Poortvliet." De Maastrichtsche dag- en weekbladen be- vatten Zaterdag de volgende advertentie z/Wandelkiesleeraar. Ik heb de eer aan heeren kiezers kennis te geven, dat ik a. s. Maandag en Dinsdag door de stad zal wandelen, om ieder kiezer, desverlangende, tot advies te kunnen dienep in het stemmen op het aftredend lid M. de Ras. Maastricht, 11 Juni 1897. H. F. van den Eerenbeemt." In Limburgsche bladen bevelen de candidaten zich zelf aan. Ziehier een paar staaltjes van de wijze waarop dit geschiedt 1. //Laat u niet beetnemen door een zoetsap- pigen candidaat van wien gij weet, dat hij in zijn hart tegen boerenbonden is, doch nu hij moet gekozen worden present is bij alle festivals en paardenmarkten, om door handdrukjes uwe stem te verkrijgen." 2. //Erkentelijk voor het sedert 1892 in hem gesteld vertrouwen, beveelt de ondergeteekende zich voor de hernieuwing van zijn mandaat bij bij heeren kiezers beleefdelijk aan." Uit Haarlem wordt aan de N. R. Ct. gemeld, dat aldaar in de Rustenburgerlaan 27 een vrouw woont in allerdierlijksten toestand. Tot Februari van het vorige jaar was de 52jarige vrouw Molema huishoudster bij wijlen den amanuensis van de hooge burgerschool Metzelaar. Na diens dood bleef zij in de woning en al heel spoedig bespeurden de buren dat de vrouw ver- vuilde. Zij wiesch zich nooit, at slechts brood en dronk water en aan het hais werd niets gedaan. Daar er geen huishuur werd betaald ook, maande de huisbaas haar aan, de woning te verlaten, doch daaraan voldeed zij niet en de huisbaas, die tegen de kosten van uitzetten opzag, heeft haar laten blijven. Tot voor eenige weken kwam zij zoo nu en dan eens te voorschijn, doch toen dit uit bleef gingen de buren eens zien en vonden de vrouw liggend op een stroozak, die op zijn beurt was gelegen op een plank, rustende op twee schragen. De marmeren schoorsteen diende tot hoofdkussen. Zeker had zij zich in geen jaar verschoond. Uit de kleeren en uit gaten in het lichaam kruipen ongedierten, de haren staan rechtop als bij een wild dier. Muizen en ander ongedierte loopt en kruipt over den grond. Men bracht haar eerst een paar dagen voedsel, maar spoedig hield men hiermede op, uit angst voor het ongedierte. Verleden Donderdag waarschuwden de buren de politie. Een inspecteur stelde een onderzoek in en heeft rapport uitgebracht, doch sedert heeft niemand iets van den uitslag gehoord. De toe- stand is dus de zelfde gebleveu en thans is het een leeraar in het teekenen aan de ambachtschool die den moed heeft de vrouw tweemaal daags van eten te voorzien. De politie verklaart aan de zaak niets te kunnen doen. Alleen de burgemeester en het burgerlijk armbestuur zijn volgens haar bevoegd hierin iets te verrichten. Vrouw Molema beweert een lijfrente te hebben van 7 's weeks. Te Wehl ontstond in den afgeloopen nacht te 1 uur een hevige brand bij den landbouwer S. Leuvering, wiens huis met inboedel geheel in de asch werd gelegd. Een kind werd nog met groote moeite gered. Alles was verzekerd. Door de politie te Maastricht is gearresteerd een Duitscher, zich noemende Christiaan Gierlich, verdacht van het uitgeven van valsche Nederlandsche bankbiljetten van 25. Bij zijne arrestatie werd nog een 50tal van die valsche biljetten op hem ge vonden. Omstreeks half vier ontstond door onbekende oorzaak, gisteren brand in de JodenHouttuinen te Amsterdam. Het is een groot hui§. Beneden bevindt zich een bergplaats van wagens en karren en aan weerszijdeu van deze werkplaats bevinden zich de deuren, die toegang geven tot de trappen, welke leiden naar de drie bovenverdiepingen en zolders, zoodat het feitelijk zijn twee gedeelten huis ge- nummerd 42 en 42/7. Zoodra de brandkreet door het huis, dat door niet minder dan 12 gezinnen, samen bestaande uit pi. m. 100 menschen, weer- klonk, haastten zich de bewoners de smalle trappen af de straat op. Men dacht reeds dat alien goed en wel beneden waren, toen het echtpaar Colin tot zijn ontsteltenis nog twee kinderen miste. De man en anderen wilden het huis in om de kinderen te hal en, doch een politieagent verbood verderen toegang, aangezien boven de vlam reeds fel uitsloeg. Later verweet men den agent dat hij den dood der kinderen op zijn geweten had en zoodanig was AANTAL 07 Aantal stemmen ver- kregen door de 9 •a ft cJ heeren 93 E 07 07 W tgebracht temmen. es Is G O G Cj ca o K— CJ7 •—5 d - E— ss T=3 - JS <*-' ca -=■ Ter Neuzen (kom) 684 613 6 253 343 Idem (Sluiskil) 166 152 1 104 47 Idem (Java) 287 263 4 5 118 136 Aardenburg 252 240 10 40 190 Axel 607 530 3 5 326 196 Biervliet 270 226 8 76 142 Breskens 243 196 1 20 29 146 Cadzand 161 143 3 16 124 Eede 100 83 4 40 39 Groede 362 329 4 76 249 Hoek 366 328 3 2 154 169 Hoofdplaat 147 112 2 71 39 Nieuwvliet 100 97 2 5 24 66 Oostburg 328 304 3 13 91 197 Philippine 77 55 20 35 Ketranchement 113 108 1 5 15 87 Sas van Gent 159 142 3 90 49 Schoondijke 242 230 2 3 57 168 St. Kruis 60 60 1 52 Sluis 272 246 17 63 166 W aterlandkerkje 86 70 2 20 48 Westdorpe 195 147 9 110 28 IJzendijke 395 302 5 137 160 Zaamslag 520 468 1 5 237 225 Zuidzande 190 182 2 17 23 140 Totaal 6382 5626 31 157 2197 3241 Mamnd. I Getal. Geladen met K. m. inhoud bruto. In deze kolom beteekenen de letters s. stnkgoederen, m. minerie, ij. ijzer, pp. pijpaarde, lbz. landbouwzout, h. hoat, vl. vlas, ale. aluminiumerts, 1. ledig. rjjlli nniili_ J

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2