Gemengde berichten. Voor menig gezin is het een verademing als de /^.rvergaderingen, och neen J^V-rvergaderingen zijn afgeloopen. De kranten worden voot de huis- vrouwen dan wat meer genietbaar. Door de beambten der Zuiderzeepolitie zijn in de laatste inaanden weer belangrijke diensten bewezen aan de visscherij. Vele wrakken, gevaar- lijk voor de netten, zijn opgespoord en van teekens voorzien tal van bakens, die van de juiste plaats verwijderd waren, teraggebracht,terwijl zij krachtig waakten tegen vernieling van het want der kust- visschers door zeilende vaartuigen. Een woord van dank mag den wakkeren beambten daarvoor worden toegebracht. TER NEUZEN, 14 Juni 1897. 't Was, zooals over het algemeen het heele land door, ook te dezer stede druk met het bewerken van de kiezers voor de op morgen te houden verkiezing voor de Twecde Kamer. Behalve hetgeen we in couranten en circulates lezen konden, hadden we ook ruimschoots gelegen- heid om te gaan hooren hoe we stemmen moeten. Zaterdagavond trad in ,/s Lands Welvaren" voor de werklieden-kiezers op de heer Onno Borgman. Tengevolge van de gelijktijdig gehouden vergadering eener werkliedenvereeuiging was het bezoek niet groot. Spreker spoorde op de door hem ont- wikkelde gronden aan te stemmen op den heer Mr. Hennequin. Gisternamiddag trad in het //Hotel der Neder- landen" op de heer K. ter Laan, afgevaardigd door de democratische volkskiesvereeniging in het district Oostburg. Slechts een gering aantal belangstellenden was opgekomen. Spreker ontwikkelde breedvoerig en duidelijk het vooruitstrevend programma en schetste hoe de democratische kiesvereeniging was ontstaan om te bewerken de verwezenlijking van het in het programma genoemde. Hij eindigde met aan te sporen tot het stemmen op hunnen candidaat de heer Croi'n. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik door den heer Hartman, van Zaamslag, die ver- klaarde voor het grootste deel in te stemmen met het door den heer Ter Laan behandelde politiek programma, doch met hem van meening verschilde waar hij de candidatuur-Croin aanbeval. Spreker achtte het optreden van de democratische kies vereeniging op dit oogenblik ontijdig, daar haren candidaat geen kans van slagen heeft en alleen kan veroorzaken dat een herstemming noodig zal worden, waarbij de anti-liberalen de overwinning zouden kunnen behalen, indien de democraten uit baloorigheid den heer Hennequin niet wilden steunen. Het beval dus aan te stemmen op den heer Hennequin en geloofde dat de heer Croi'n beter zou doen met zijn candidatuur in te trekken. Na de verkiezing zou men zich kunnen organiseeren en propaganda maken voor de democratische be- ginselen. De heer Ter Laan handhaafde zijn standpunt en meende dat het optreden der kiesvereeniging vele, voorheen onverschilligen, thans ter stembus zou doen komen, wat aan het stemmencijfer der liberalen voordeelig zou zijnook heeft het op treden reeds vruchten afgeworpen, waar door den heer Hennequin in eene Zaterdag te Oostburg gehouden openbare vergadering, meer pertinent voor de vooruitstrevende beginselen bevredigende verklaringen zijn afgelegd. Waar men het echter over de kwestie wie te stemmen, wel niet eens zou worden, moest ieder thans maar zijn eigen idee volgen. Voor het vereenigen der democratische vereenigingen na de verkiezing hield hij zich aan- bevolen. voortreffelijke burgers hadden kunnen zijn, indien zij niet verbitterd waren geraakt door al wat zij hadden doorstaan. Onder deze mannen heerschte een strenge wet van eer, waarvan elke overtreding met den dood gestraft werd. Men moest geen moeite sparen om den secretaris, Stangerson, te ontdekken, en enkele bijzonderheden omtrent de levenswijze van den doode te weten te komen. Men had reeds veel gewonnen, door het uitvinden van het adres der woning, in welke de overledene had vertoefd, een uitslag, die enkel te danken was aan den ijver en de schranderheid van den heer Gregson, van Scotland-Yard. Sherlock Holmes en ik lazen deze verslagen samen aan het ontbijt, en zij schenen hem groot vermaak te schenken. „Ik heb u vooruit gezegd dat, wat er ook ge- beurde, Lestrade en Gregson een pluimpje zouden krijgen." ,/Dat hangt er van af hoe de zaak uitvalt." vOch, lieve Hemel, dat kom er volstrekt niet op aan. Indien de man gepakt wordt, zal het wezen dank zij hunne inspanningzoo hij ontsnapt zal het heeten in spijt van hunne moeite. Zij zullen bij zegepraal of nederlaag winnen, zij zullen worden toegejuicht//Un sot a toujours un plus sot qui l'admire." ,/Wat ter wereld is dat?" riep ik uit, want op dat oogenblik vernam men het gedruisch van tal van voetstappen in de gang en op de trap, gepaard aan luide uitroepen van afschuw van de zijde onzer huisjuffrouw." ,/Het is de Baker-street divisie van de geheime Na nog eenig debat werd de vergadering gesloten. Hedenavond treedt nog voor de kiezers op de leer G. A. Vorsterman van Oyen, zoodat we, tamelijk wel ingelicht, morgen ter stembus kunnen gaan. Bij het dezer dagen gehouden examen voor srk der posterijen en telegrafie zijn o. a. geslaagd inejuffr. S. A. C. van Linschoten, van Vlissingen en de heer A. P. Standaert, van Ter Neuzen. Beiden zijn leerlingen van 't instituut Van Lin schoten te Vlissingen. Het te Vlissingen, tengevolge van de bij de botsing voor deze haven opgedane schade, binnen- geloopen stoomschip Winthorpe zal aan de werf ,/de Schelde" aldaar voorloopige herstellingen onder- gaan en daarna naar Westhartelepool vertrekken om afdoende te worden gerepareerd. Hoek. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier is toezegging van beroep gedaan aan den WelEer. heer L. C. Terneden, predikant te Maasdam. Hoek. Tot telefoon-houder alhier is benoemd de heer G. J. Buter. Hontenisse. De heer G. E. Wullemsens heeft wegens aanstaand vertrek uit de gemeente, ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. De verkiezing ter vervulling der ontstane vacature zal plaats hebben op 29 Juni e. k., gelijk met die voor de periodieke aftredende leden. Als leden van den gemeenteraad zullen perio- diek aftreden de heeren W. Staal, J. J. Heijman, J. de Waal en A. van Damme. Naar men met zekerheid verneemt wenscht laatstgenoemde voor eene herkiezing niet meer in aanmerking te komen. Aanslag op President FAURE. Ment seint uit Parijs Toen president Eaure zich gisteren naar de wedrennen te Longchamps begaf, werd op 150 meter voor het terrein een revolverschot in zijn richting gelost door een jongen man van 25 jaar die in de vijfde of zesde rij der toeschouwers stond. Niemand werd getroffen. De dader werd gevangen genomenhij droeg wapenen bij zich. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht dat de aanslag weloverlegd was. Toen de president voorbij reed ontplofte een ijzeren buis. Alle personen in den omtrek werden in hechtenis ge nomen. Op da plaats der ontploffing werd een manifest gevonden dat beleedigingen tegen den president inhield, een pistool, waarop gegraveerd stonden de woorden//Dood aan Eelix Eaure" en een kleine dolk, waarop bedreigingen met den dood waren gegraveerd. Men gelooft dat de aanslag het werk van een krankzinnige is. Niemand werd gewond. In verband met den aanslag zijn drie personen gevangen genomen, te weten twee broeders Gallet, zonder beroep, wonende te Lavaillois, en een zekere Lauvin, een borstelmaker van Gentilly. Uit de huiszoekingen in hun woningen en uit hun ver- hooren is echter hun schuld niet onwederlegbaar gebleken. Na een laatste verhoor door den rechter van instructie Athalin werden de drie verdachten tegen middernacht vrijgelaten. Zaterdag werd van Vlissingen, wegens ver- duistering naar het huis van bewaring te Mid- del burg overgebracht de 23jarige A. E. F. L., dezelfde persoon die twee jaar geleden tot een jaar hechtenis veroordeeld werd wegens gepleegde inbraak bij gebr. Polak aldaar. politie-macht," sprak mijn vriend ernstig, en bij die woorden, stormde er een half dozijn van de vuilste, meest in lompen gehulde straatjongens, die ik ooit onder de oogen had gehad, de kamer binnen. ffGeef achtriep Holmes, op scherpen toon, en de zes vuile, kleine deugnieten stonden op eens op eene rij, als even zoovele afzichtelijke standbeeldjes„Voor het vervolg mag Wiggins alleen naar boven komen om zijn rapport te doen, en moeten de anderen op straat wachten. Hebt gij het gevonden, Wiggins?" //Neen, mijnheer, wij hebben het niet ontdekt," sprak een der knapen. ,/Ik dacht wel dat het daarop uit zou loopen maar gij moet voortgaan tot gij het vindt. Ilier is uw loon," hij gaf elk hunner een shilling. En nu, voorwaarts marsch, en komt eene volgende maal met betere tijding terug." Hij gaf een wenk met de hand, en zij holden, vlug als ratten, de trappen af. In het volgende oogenblik hoorden wij hunqp schrille stemmen op straat. ,/Men kan heel wat meer uitvoeren met een enkele dier kleine bedelaars dan met een dozijn detectives," verklaarde Holmes. ,/Alleen reeds den aanblik van iemand die er officieel uitziet sluit de lippen der menschen. Deze bengels echter gaan overal heen en vangen alles op. Zij zijn wonderbaar sluw, en hun ontbreekt niet anders dan africhting." ,/Gebruikt gij hen voor de Brigton-zaak vroeg ik. „Sa.-, er is een punt, waarvan ik mij wensch Te Zaandam heeft de heer J. C. Wiepjes, werkzaam aan de speelgoedfabriek van de firrna I Herm. de Vries Co., aldaar, in zijn vrijen tijd I een bootje vervaardigd, geplaatst op twee water- schoenen, welke voortbewogen worden door een onder aan de boot aangebracht rad, dat in beweging wordt gebracht door twee trapmachines, op ge- lijke wijze als bij een rijwiel. Het bootje heeft ruimte voor tien personen, van welke twee op het zadel plaats nemen, om de trappers in be weging te brengen en een als stuurman optreedt (er bevinden zich twee roeren aan, welke met elkaar in verbinding staan), terwijl de overigen in het voorschip terecht komen. Donderdagavond nam de heer W. met zijn toestel eene proef op de achter-Zaan, welke echter niet ten voile slaagde. De linkerschoen was, waar- schijnlijk door het uitdrogen van het hout, niet geheel waterdicht. Dit euvel zal echter wel te verhelpen zijn, en men verwacht nu, dat een volgende maal het pogen van den heer W. met goed gevolg zal worden bekroond. Bij het te water laten werd de uitvinder door opgekomen toeschouwers, die zich in grooten ge- tale langs de beide Zaanoevers hadden opgesteld, met gejuich begroet. Een stadgenoot heeft den heer W. reeds f 400 voor zijn water-rijwiel geboden. Vrijdagmorgen omstreeks half tien werd door een dorpsschipper op de werf aan de Gaardbrug te Utrecht, een kist met geest van zout afgeladen en eenige oogenblikken onbeheerd gelaten. Een voorbijkomende jongen, Evert Bos uit Lopik, greep een dier flesschen en nam daaruit een teug. Het gevolg laat zich denken. Daar hij direct bewusteloos neerstortte werd hij bij de firrna Lobry en Porton binnengebracht en hem aldaar de eerste geneeskundige hulp toegediend. Het gelukte hem bij te brengen, waarop men hem per rijtuig naar het ziekenhuis transporteerde. Een huisheer bezocht zijn huurder, ten einde een hangend geschil in der minne bij te leggen. Binnen zijnde, werd hem door deze, onderlbedreiging, een stuk ter teekening aangeboden. Uit vrees van mishandeling teekende de eigenaar, doch gaf later van het feit kennis aan de marechaussee, die, na onderzoek afpersing constateerde en den huurder naar het huis van bewaring deed verhuizen. Te Veendam is een 83jarige vrouw, die dikwijls misbruik maakte van sterken drank, ver- dronken. De uitgevers van den Sollicitant deelen mede dat zij een accoord hebben aangegaan met een der beste Amerikaansehe rijwielfabrieken en de onder- wijzers en onderwijzeressen eerste klasse rijwielen kunnen leveren voor f 117 en 121. Allelezers van het blad kunnen van dit aanbod profiteeren. Zij mogen de wielen niet voor minder dan f 150 aan vrienden en kennissen verkoopen Te Haarlem staat schuin over het brongebouw sinds jaar en dag te midden van de mooie huizen- rij van de baan nog altijd eene vervallen woning, welke inderdaad een ru'ine is geworden, nu dezer dagen het geheele dak daarvan is ingestort. Welig tieren het groen en onkruid op de muur en de puinhoopen daarbinnen, zoodat het voor vleermuizen en nachtuilen een welkom en ongestoord verblijf is geworden. Allerlei praatjes doen over de zonderlinge eigenares van die ruine de ronde. Dat het deze niet aan aardsche goederen schijnt te ontbreken, wordt be wezen door den toestand zelven immers, de baan is prijzig en meermalen, doch tevergeefs, werd reeds een hod gedaan voor het perceel met daar- achter gelegen lommerrijken tuin. De zaak is deze: Toen men er in vroeger jaren theetuinen hield, in den tijd toen de baan nog buiten de stad lag, werd het bedoelde huis daar te overtuigen. Het vereischt alleen wat tijd. Komaannu gaan we wat nieuws hooren en eene wraakneming zien. Gregson steekt de straat over met een gelaat waarop de grootste gelukzaligheid geschreven is. Hij komt natuurlijk om ons. Ja, hij staat stil. Daar is hij Er werd luid aan de schel getrokken, en enkele seconden later kwam de blonde detectieve de trappen op, drie tre'den te gelijk nemende, om des te eerder de kamer binnen te ijlen. //Mijn waarde vriend," riep hij uit, terwijl hij Sherlock's onverschillige hand in de zijne wrong: wensch mij geluk Ik heb de gansche zaak op- gehelderd." Het kwam mij voor dat eene uitdrukking van angst over het gelaat van mijn huisgenoot gleed. ,/Bedoelt gij dat gij u op het rechte spoor bevindt ,/Het rechte spoor? Wel, mijnheer, wij hebben den kerel achter slot en grendels." „En hoe heet hij „Arthur Carpentier, luitenant tweede klasse bij de Koninklijke Marine," verklaarde Gregson plechtig zijne witte handen wrijvende, onder het opzetten van eene hooge borst. Sherlock Holmes slaakte een zucht van ver- lichting en begon te glimlachen. „Ga zitten en keur eens een dezer sigaren", zeide hij. //Wij zijn verlangend te hooren hoe hij het daartoe hebt aangelegd. Wilt gij wat whiskey met water hebben „Dat zou mij heel welkom zijn," gaf de detective ten antwoord. „De ontzettende vermoeienissen, welke ik deze twee dagen heb doorstaan, hebben voor dat doe] gezet. De thans nog levende eigenares,. mevrouw Schreude, bood toen het steenen optrekje aan wijlen koning Willem III aan om daar te kunnen verpoozen, wanneer hij aan de stad een bezoek wilde brengen. Het geschenk werd echter niet aanvaard en sinds dien tijd heeft de oude dame het huisje onveranderd gelaten en elk aanbod om het te koopen steeds van de hand gewezen. Alleen de meubels zijn er uit verdwenen. Het huisje schijnt evenwel nog niet zoo bouw- vallig te zijn, dat het opgeruimd moet worden wel echter is het een doom in 't oog van de om en naastwonenden, wijl het den geheelen omtrek ontsiert. De weduwe D., eene vrouw van bij de 70 jaren, zou Donderdag te Groningen trouwen met een man, die een 15 zomers minder telt. De bruidegom zou de bruid gaan halen, om op het stadhuis het verbond huns harten door de wette doen bekrachtigen. Maar onderweg werd de bruide gom opgehouden door belangstellende vrienden, die hem den stap ontraadden en met succes. Want de bruidegom liet bruid en de getuigen in den steek, bleef bij zijne vrienden en zocht zijn troost in het Schiedammer nat. Te Amersfoort is in de droogschuur van den bleeker Jacobs, aan de Kleine Koppelpoort, inbraak gepleegd. Al het waschgoed dat daar hing is aan stukken gescheurd, terwijl niets is gestolen. Er wordt vermoed dat dit vernielingswerk is gepleegd om wraak te nemen, door een ontslagen knecht. De zaak wordt door de politie onderzocht. Weer is in de Theems een naakt lijk ge vonden. Het was dat van een man, en in ont- binding. Het moet al maanden in het water zijn geweest. Dit is in korten tijd het vierde naakte lijk, in de Theems gevonden. Een treurig ongeluk wordt uit Darmstadt bericht. De grondeigenaar Simmermacher, die met zijn vriend Daub op de jacht was bij Grosz Biederau, werd door een onvoorzichtig schot van laatstgenoemde gedood en toen Daub zag wat hij gedaan had, schoot hij met Simmermacher's geweer zichzelven voor het hoofd. De invoer van honden in Engeland verboden. Den 7 Mei is voor Groot-Brittanje een verordening tot stand gekomen, die den invoer van honden uit alle landen (met uitzondering van Ierland en het eiland Man) verbiedt, tenzij bepaalde voor- zichtigheidsmaatregelen worden genomen. Deze verordening treedt den 15 September a. s. in werking. Na dien tijd mag geen hond meer in Groot-Brittanje aan wal gebracht worden, zonder toestemming van de bevoegde autoriteit. De verordening geeft aan hen, die met de uitvoering belast zijn, volmacht, aan het verleenen van be doelde toestemming die voorwaarden vast te knoopen, welke hun het doelmatigst voorkomen. Zoo kan bijv. een hond geheel voor rekening van den eigenaar gedurende zes maanden in observatie worden gehouden. Handelt men in strijd met de verordening, dan verbeurt men zijn hond en staat men bloot aan de onaangenaamheden, verbonden aan den invoer van verboden goederen. Deze merkwaardige bepaling schijnt een formeel invoer- verbod voor honden, zooals dit reeds in Noorwegen bestaat, vrijwel nabij te komen, want men dient al buitengewoon aan zijn hond gehecht te zijn, om zich aan dergelijke formaliteiten te onderwerpen. Aan den anderen kant is men in geneeskundige kringen met deze verordening ook niet bijzonder tevreden, omdat Ierland, waar geen muilkorfdwang bestaat en vanwaar de meeste gevallen van honds- dqlheid worden overgeplant, in deze zonder degelijke motieven geprotegeerd wordt. Een ongehoord misdrijf is door een Belgisch soldaat te Namen gepleegd. De man is de zoon mij uitgeput. Gij begrijpt, het was niet zoozeer de lichamelijke afmatting, als wel de inspanning van den geest. Gij zult mij verstaan, mijnheer Sherlock Holmes, want wij arbeiden beiden met het verstand." „Gij doet mij al te veel eer aan," sprak Holmes ernstig. „Laat ons thans hooren op welke wijze gij tot dien gelukkigen uitslag zijt geraakt." De detective zette zich in een leuningstoel neer, en trok vol welgevallen aan zijn sigaar. Daarop barstse hij plotseling in een hartelijke lachbui uit. „Het grappigste is," riep hij, //dat die domoor van een Lestrade, die zichzelf als zoo slim be- schouwt, een geheel verkeerd spoor gevolgd heeft. Hij zit den secretaris Stangerson na, die evenveel met de misdaad te maken had als een pasgeboren kind. Ik twijfel er niet aan of hij heeft hem op het oogenblik reeds opgepakt." Dat denkbeeld vermaakte Gregson zoozeer, dat hij er om lachte, tot hij bijna stikte. z/En hoe hebt gij uw leiddraad gevonden ,/0ik zal er u alles van vertellen. Het spreekt vanzelf, dokter Watson, dat dit geheel onder ons blijft. De eerste moeielijkheid, die wij te overwinnen hadden, was het uitvinden van zijne antecedenten in Amerika. Enkele lieden zouden gewacht hebben, totdat hunne annonces waren beantwoord, of totdat er zich lieden aanmelden om inlichtingen te verschaffen maar op zulk eene wijze gaat Tobias Gregson niet te werk. Gij herinnert u den hoed naast den dooden man z/Ja," zeide Holmes, //hij kwam van John Under wood en Zonen, 129 Camberwell-Road." Gregson keek hem verstomd aan. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2