Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen. UMiESTEDIM. No. 3470. Dinsdag 15 Juni 1897. ESN 80DS&ERICHT. I 37e Jaargang. aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wetbouders van '1 ERNEUZEN zullen op Dinsdag 29 (lezer, des namiddags 4 ure, in het gemeentehuis, in het openbaar bij enkele inschrijving, in 6 perceelen het onderhouden van- en het doen van herstellingen van verfwerken aan de gebouwen en andere gemeente- eigendommen in de kom der eemeente en te Sluiskil, gedurende 1897. Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie en is aldaar in afdruk verkrijgbaar, tegen betaling van 50 cents. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwmeester, door wien plaatselijke aanvijzing zal geschieden in de kom der gemeente, op Maandag, 21 te voren, 's morgens 9 uren, te beginnen aan het gemeentehuis en te Sluiskil, op M oensdag, 23 te voren, 's middags een ure. Ter Neuzen, 14 Juni 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. POLITIEK OVERZICHT. De telegrafische berichten over het verloop der dingen in 't oosten nemen bij wijlen den vorm aan van0 bulletins, zooals er worden uitgegeven wanneer een regeerend vorst in ons werelddeel eene of andere ernstige ziekte doormaakt. Op elk verschijnsel, van hoe geringe beteekenis dan ook voor den niet ingewijde in de gebruiken en gewoonten van t oosten, wordt nauwlettend acht geslagen, tien, twintig maal per dag rnaken de politici de diagnosa op en (wat bij werkelijke ziektegevalien ook wel eens gebeurt) dikwerf zijn de conclusies onderling lijnrecht in strijd Nu beet't dat het uitstel der vierde beraadslaging van Donderdag 11. tot hedeu, alweer een gevolg is van des sultans besluiteloosheid in zake 1. hessalie, Abdul Hamid kan er niet toe komen het door zijn leger in zoo korten tijd heroverde gebied er FEU ILL ETON. ROMAN naar het Engelsch van A. C O N A N DOYLE. 13) „Ik zou voor niets ter wereld willen dat de Scotland-Yarders het wisten," riep hij uit, zich in een armstoel latende neervallen. ,/Ik heb hen zoo dikwijls bespot, dat ik het altijd zou rnoeten hooren. Ik mag anders gerust lachen, omdat ik toch weet dat ik het hun op den langen duur zal afwinnen." tfWat is er dan?" vroeg ik. „0 het kan mij niet schelen eens een nederlaag te vertellen. Dat schepsel was nog niet ver gegaan, toen zij begon te hinken en alle kenteekenen gaf iets aan haar voet te hebben. Zij eindigde met stil te staan en een voorbijrijdende cab aan te roepen. Ik maakte dat ik dicht genoeg bij haar kwam om het opgegeven adres te hooren, maar ik had mij die moeite kunnen besparen, want zij riep het luid genoeg om aan de overzijde van de straat te worden verstaan //Breng mij naar No. 13 Duncan Street, Houndsditch," klonk het. Dat begint echt te klinken, dacht ik, en nadat ik gezien had dat zij goed en wel inge- stegen was, ging ik achterop zitten. Dat is eene kunst, waarin elke detective uit moest munten. Nu, wij hotsten voort en hidden niet op, voordat wij de bedoelde straat bereikten. Ik sprong van zoo maar zonder slag of stoot weer aan te geven, of wel hij draalt alleen om uitingen van moham- medaansche ontevredenheid te voorkomen. In elk geval wordt de kans op een vreedzame oplossing dooreenvoudige grenswijziging wel grooter, te eernu men 't in hoofdzaak eens is over de oorlogsschatting en de capitulatien. 't Wachten in zake de vast- stelling der oorlogsschatting is alleen op den terug- keer van den Engelschen attache Lowe tegen Maan dag a. s. en 't kan best wezen dat de gezanten komen tot de samen3telling van een rapport over de grensregeling, in verband met het door de militaire attaches uit te brengen verslag van hun bevindingen. Hoe 't zij, de eensgezindheid der mogendheden wordt onverstoord geheeten en wat de wensche- lijkheid betreft, dat spoedig de vrede tot stand komt en wat de voorwaarden tot dien vrede betreft in de hoofdtrekken. Nog altijd blijft het vraagstuk der grensregeling op den voorgrond hoe de militaire attaches 't ook keeren en wenden, een oplossing vinden, die beantwoordt aan den wensch van Turkije om te behouden wat men op 't moment heeft en aan de vaste overtuiging van de mogendheden, dat Turkije geen voordeelen van eenige beteekenis mag trekken uit zijn wapengeluk, is onmogelijk. Dus moet men te Konstantinopel wat water in den wijn doen. Tot ontiuiming van het bezette gebied moet het komen, 't zij onmiddelijk, zoo als Griekenland het wenscht, 't zij geleidelijk weg in gelijke verhoudiug tot de betaling der oorlogsschatting, zooals billijk is en overeenkomstig de gebruiken. 't Is nu reeds de tweede maal in een week tijds, dat des sultans dralen een uitstel der beraad- slagingen noodig maakte en reeds wordt er over deze taktiek vrij wat gemopperd. Indien 't dus Abdul Hamid's toeleg is door deze in 't Oosten gebruikelijke taktiek de mogendheden bij den neus te nemen, zal hem spoedig beduid worden, dat de tijd der gezanten te kostbaar is en hun instructies luiden tot snel en doortastend han- delen. In Voor-Indie heeft, blijkens bericht uit Simla, een verraderlijke aanval plaats gehad op eendetache- ment inlandsche troepen, sterk 300 man, die den Britschen commissaris Gee begeleidden op een reis naar het Torhidal, bij de Afghaansche grens. Het detachement, dat twee stukken geschut meevoerde, werd overvallen in zijn bivak bij Maza een kolonel en twee andere officieren, beneveus 25 manschappen werden gedood en velen gekwetst. De troepen het rijtuig voordat wij aan de deur kwamen en zwierf met zorgeloozen, onverschilligen tred over straat. Ik zag het rijtuig stilhouden, de koetsier klom van den bok en opende het portier, waaraan hij bleef staan. Maar er kwam niemand uit. Toen ik hem inhaalde, doorzocht hij woedend de ledige cab en mocht ik de fraaiste verzameling vloeken opvangen, die ik ooit heb gehoord. Er was geen spoor van zijn klant te ontdekken, en ik vrees dat het lang zal duren eer hij zijn vracht betaald krijgt. Toen wij aan No. 13 navraagdeden, vernamen. wij dat het huis behoorde aan een achtenswaardigen behanger, Keswick genaamd, en dat niemand aldaar ooit van personen had hooren spreken, die Sawyer of Dennis heetten." ,/Gij wilt toch niet zeggen," riep ik overbluft uit,/dat die strompelende, zwakke oude vrouw in staat was het voortrollende rijtuig uit te komen, zonder door u of den koetsier gezien te zijn „Loop rond met uwe oude vrouwsprak Sherlock op scherpen toon. Wij waren oude vrouwen, dat wij ons zoo beet lieten nemen. Het moet een jonge man geweest zijn en nog wel een vlug- gerd, terwijl hij een onovertreffelijk comediant was De wijze waarop hij zich toetakelde, was onna- volgbaar. Hij zag, zonder twijfel, dat hij gevolgd werd, en maakte gebruik van dit middel om mij te ontkomen. Het bewijst dat de man, dien wij opsporen, niet zoo alleen is als ik mij voorstelde. Nu, dokter, gij ziet er afgemat uit. Luister naar mijn raad, en ga naar bed." Ik was inderdaad uitgeput en gehoorzaamde dus aan deze uitnoodiging. Ik liet Holmes achter, tegenover het smeulende vuur, en nog lang in den nacht hoorde ik de zachte, weemoedige werden al vechtende door den vijand teruggedreven. Alle officieren die terugkeerden, waren gewond. Men zal nu wel spoedig hooren van een expe dite tegen de vijandige stammen. De expedite van baron Dhanis in de Congo is totaal mislukt. Alle soldaten, ten getale van 1500, maakten oproer, namen de geweren in beslag, benevens 500 lasten patronen (1 last bedraagt 35 kilo) en de bagage van 120 blanken. Van deze blanken zijn er 13 vermoord, de ove- rigen bevinden zich te Stanley-Falls in eene ver- sterkte positie. Onder de vermoorden zijn vele hoofdofficieren, o. a. de broeder van baron Dhanis, kommandant Leroi, kommandant Dupuis, enz. Den 5 Mei vertrokken reeds hulptroepen van Kinshassa en eenige dagen later nog meer troepen ter versterking. Een en ander zal te Brussel geen aangenamen indruk maken in de hoogere staatskringen, te meer daar het de Inlandsche troepen zijn, die oproer maakten. Daar de Congostaat geen andere troepen aan den Boven-Congo heeft, komt de regeering in een moeilijk parket. Het geheele leger bestaat nu uit slechts 200 negers te Stanley-Fals, afkomstig uit Sierra Leona en Lagos. Het ,/Dbl." bevat een dergelijk bericht, ont- leend aan een schrijven uit Brazzaville, en voegt er bij „Men tracht dit bericht in Belgie geheim te houden," wat minder juist is. De Belgische bladen hebben indertijd het feit meegedeeld. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft bepaald, dat de zittingen der hoofdstembu- reaux in de volgende kiesdistricten zullen aan- vangen te Oostburg, op Woensdag 16 Juni 's nam. 3 uren en in geval van herstemming op Zaterdag 26 Juni 's nam. 1 uur te Hontenisse, op Woensdag 16 Juni, 's nam. 1 uur, en in geval van herstemming op Zaterdag 26 Juni, 's nam. 1 uur. Als een bewijs dat de nieuwe wet op de per- soneele belasting belangrijk financieel nadeel voor de schatkist zal opleveren kan dienen dat de op- brengst van een der 6 kantoren te Amsterdam tot heden ruim 100,000 minder bedraagt dan ten vorigen jare, zoodat het niet zeer gewaagd is te klaagtonen zijner viool en wist ik dat hij nog altijd peinsde over het zonderlingen raadsel, dat hij besloten had op te lossen. ZESDE HOOFDSTUK. Tobias Gregson toont waartoe hij in staat is. De couranten waren den volgenden dag vol van het /Brixton geheim." Elk gaf een lang verslag van de zaak en enkelen hadden er een buiten- gewoon bijblad mede gevuld. Er stonden eenige bijzouderheden in, die mij nog onbekend waren. Ik heb nog in mijn scrap-boek verscheidene op de zaak betrekking hebbende uitknipsels en laat hier eenige uittreksels daarvan volgen De Daily Telegraph merkte op dat er in de geschiedenis van misdaden zelden een drama had plaats gegrepen, dat een vreemdsoortiger karakter droeg. De Duitsche naam van het slachtoffer, het outbreken van elk ander oogmerk dan het onheilspellend opschrift op den muur, alles duidde aan dat de daad gepleegd moest zijn door staat- kundige uitgewekenen en revolutionnairen. De socialisten bezaten verscheidene vertakkingen in Amerika, en de overledene had ongetwijfeld hunne ongeschreven wetten overtreden en was door hen vervolgd geworden. Na op vage wijze gezinspeeld te hebben op het Veemgericht, Aqua Tofana, Carbonaris, de markiezin de Brinvilliers, de theorie van Darwin, de beginselen van Malthus en de Ratcliffsche moorden op den openbaren weg, besloot het artikel met een les aan de Regeering en den wensch uit te spreken dat vreemdelingen beter zouden bewaakt worden in Engeland. De Standard behandelde het feit dat dergelijke voorspellen, dat Amsterdam alleen ongeveer een millioen gulden bij de "tneuwe wet zal profiteeren, wanneer de mindere ontvangst aan de overige 5 kantoren met het bedoelde in gelijke verhoudiug staat. Vrijdag morgen overleed te Vlissingen Dr. J. van der Beke Callenfels in den ouderdom van 68 jaar, die gedurende twee en veertig jaar als geneesheer in die gemeente een groote praktijk bezat en door zijne patienten om zijne humaniteit, opgewektheid en goede zorgen hoog gewaardeerd werd. Aan het openbaar leven nam de overledene deel i lid van de Prov. Staten en als lid van den gemeenteraad, welke beide betrekkingen hij met ijver en lust vervulde, waarin hij nooit met zijne beginselen transigeerde en door zijn medeleden niettegenstaande verschil van staatkundige richting hooggeacht werd. In de kerk, waartoe hij behoorde en waaraan hij zeer gehecht was, vervulde hij de betrekking van voorzitter van het college van notabelen en en jarenlang die van ouderling. De christelijke school verliest in hem een beslist voorstander. 't Meest zal ecliter zijn verlies gevoeld worden door zijn gezin dat in hem een zorgzameu vader verliest. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat de candi- daatstelling van den heer G. T. W. Kotte nog een staartje zal hebben. Tengevolge van de bekendmaking van de namen van hen, die voorkomen op de aanbevelingslijst voor den candidaat Kotte, in de Midd. Ct., heeft een hunner bij de politie te Vlissingen aangifte gedaan, dat zijn naam daarop voorkomt, zonder dat hij evenwel zelf teekende. Ingevolge die aanklacht heeft de politie proces- verbaal opgemaakt en zijn door den rechter-com- missaris te Middelburg reeds eenige personen gehoord, teneinde te onderzoeken wie de valsche handteekening plaatste. Zaterdagavond waren er te Rotterdam 7 politieke vergaderingen. .Op verscheiden plaatsen spraken de candidaten voor de Tweede Kamer, de heeren Mees, Van Raalte, Verheij, Van Her- waarden en Dr. Schaepman. Voor de Prov. Staten hadden 2 vergaderingen plaats. Zondag waren aan het woord de candidaten der arbeiders-kies- vereeniging en heden spreken tot besluit de heeren De Klerk en De Rot. De stad is beplakt met tal van biljetten en de tram rijdt pinsdagmorgen een uur vroeger. vergrijpen tegen de wet gewoonlijk voorkwamen onder een liberaal kabinet. Zij sproten voort uit het losmaken der banden, die den geest der menigte in bedwang hielden en dientengevolge door het verzwakken van alle heerschappij. De vermoorde was een Amerikaansche heer, die sedert eenige weken in de wereldstad had vertoefd. Hij had ziju intrek genomen in het boardinghouse van mevrouw Charpentier, in Torquay Terrace, Camberwel. Hij werd op zijne reizen vergezeld door zijn eigen secretaris, den heer JosephStangerson. Beiden hadden, op Dinsdag den 4den dezer maand, afscheid genomen van de vrouw des buizes, en waren naar Euston station gereden, met de be- doeling den sneltrein naar Liverpool op te vangen. Men had hen later samen op het perron gezien. Men weet verder niets van hen af, tot op het oogenblik dat het lijk van den heer Drebber, gelijk men weet, ontdekt was in een leegstaand huis van Brixton Road, op vele mijlen afstands van Euston. Hoe hij daar kwam en er ter dood gebracht werd, zijn vragen, nog altijd in een ondooidringbaren nevel gehuld. Er is niets bekend omtrent het tegenwoordig verblijf van den heer Stangerson. Het verheugt ons te vernemen dat de zaak is toevertrouwd aan de heeren Lestrade en Gregson, van Scotland Yard, en men mag ver- wachten dat deze welbekende officieren van politie spoedig licht over het geval zullen verspreiden. De Daily News schreef dat er niet aan viel te twijfelen of de misdaad droeg een staatkundig karakter. De dwinglandij en haat door de gouver- nementen van het Vasteland tegen liberalisme ten toon gespreid, hadden ten gevolge gehad dat tal van lieden naar onze kusten waren gevlucht die "hit Hl»d Maandmr.. Woensdag- en Vrijdagavond, »i«gein...lerd op F^dagen, bij den nitgever P. J. VAMD^IAMPE «e Ter Mea.en. «m*J. Iai i.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1