A1gemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3469. SCHOTTERIJ. „Voor Vaderland en loning BnitencewoDB Alpeene Verpflerinc Instituut Van linscheten ^TXjissmsr G-nnisr. Zaterdag 12 Juni 1897. 37e Jaargang. Binnenland. Dag der stemming. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant belioort een bijvoegsel De dag der stemming Dinsdag 15 Juni nadert. Wij herinneren eraan, dat niet meer als vroeger stembiljetten aan huis bij de kiezers worden be- zorgd, dat dus het stembiljet niet meer thuis kan worden ingevuld. Elken kiezer behoort uiterlijk heden een op- roepingskaart aan huis bezorgd te worden. Die oproepingskaart is geen stembiljet, maar dient slechts om den kiezers toegang tot de stembus te geven. Zonder oproepingskaart kan men niet tot de stembus komen. Daarom moet die kaart zorg- vuldig bewaard worden, om haar op Dinsdag 15 Juni te kunnen vertoonen aan den voorzitter van het stembureau. Eerst na dat vertoonen, ontvangt men uit de handen van den voorzitter een stembiljet waarop de namen der officieele candidaten gedrukt voor- komen, in alphabetische volgorde. Dan hebt ge niets anders te doen, dan uw candidaat zwart te maken. Heeft een kiezer zich bij de invulling van zijn biljet vergist, door een verkeerd wit stipje of meer dan een zwart te maken, dan kan bij tegen teruggave van dat biljet een ander bekomen, doch slechts (ienmaal. Vegist bij zicb voor de tweede maal, dan doet de kiezer het best met te weigeren het biljet in de bus te steken. Wat de hulpbehoevenden betreft, bepaalt art. 80 der kieswet. „Wanneer blijkt, dat een kiezer lichamelijk hulpbehoevend is, kan de voorzitter van het stem- bureau hem toestaan, dat hij zich doe bijstaan. De blinde kiezer ga dus met een zijner vrienden naar het stembureel, en verzoeke den voorzitter, dat hem vergund worde, vanwege blindheid, dien vriend mee te nemen naar den lessenaar, en deze kan dan voor hem de witte stip zwart maken. Hetzelfde is ook toepasselijk op iemand die niet alleen loopen kan, of ook op iemand, die zijn rechterhand zoo gewond heeft, dat bij die feitelijk niet kan gebruiken. De eenige moeilijkheid, die blijft, is, dat de voorzitter van het stembureel het verlof moet geven. Weigert die, dan is er feitelijk niets aan te doen, en worde alleen in het proces-verbaal deze weigering vermeld. Kiezers, die niet lezen kunnen, zegge men het hoeveelste witte puntje op het stembiljet moet worden zwart gemaakt om den candidaat hunner keuze aan te wijzen. Vele personen zijn gewoon steeds een gekleurd potlood te gebruiken, een blauw of een rood. Indien het witte stipje voor den naain van den te stemmen candidaat blauw of rood is gemaakt, dan is niet voldaan aan art. 77 der kieswet, dat spreekt van bet zwart maken van bedoeld witte stipje. Wie dus een anders gekleurd potlood gebruikt, loopt de kans, dat zijn biljet van onwaarde wordt verklaard. Men gebruike dus zekerheidsbave een zwart potlood. Het is van belang er op te wijzen dat elke voorzitter van een stembureau, volgens art. 90 der kieswet, verplicht is, Dinsdagavond 15 Juni, terstond nadat alle bij zijn bureau ingekomen stembiljetten zijn geopend en voordat die verzegeld worden of proces-verbaal van de stemming wordt opgemaakt, bekend te maken het getal der geldig uitgebrachte stemmen, dat in het gebeel en dat op elk der candidaten is uitgebracht. Naar wij van wel ingelichte zijde vernemen zegt de //Tel." is de ervaring, tot nu toe met de opbrengst van bet personeel opgedaan, in vergelijking met die van de oude personeele be- lasting, financieel zeer ongunstig. Dooreengenomen bedraagt die slechts 60 pet. Een deputatie van elf werklieden, leden van het A. N. W. V., Patrimonium en den socialisten- bond, is, onder geleide van een drietal leden van de vereeniging voor nationalen arbeid, van Nieuw- Beerta naar Oost-Friesland vertrokken, om een onderzoek in te stellen naar den invloed van het protectionisme in Duitschland op de algemeene welvaart. De reis zal eenige dagen duren. Naar men aan de „Telegraafmeldt, bestaat bij het 3" regiment infanterie het voornemen om de korporaals op afzonderlijke kamers te huis- vesten zooals zulks reeds geschiedt bij het 7e regiment infanterie te Amsterdam. De Dordtsche tentoonstelling werd op de Pinksterdagen door ongeveer 14,000 betalende bezoekers bezocht, daaronder niet begrepen de houders van doorloopende toegangkaarten, waarvan er reeds voor ruim f 9000 zijn verkocht. Het Yendel, dat op de beide Pinksterdagen te Hanau optrad, keerde Woensdagavond terug en werd ten ongeveer acht uur feestelijk ontvangen door burgemeester en schepenen op Oud-Dordt. Zondaginiddag hielden borghemeester van der gemeentewegen, Schepenen, Oud Raden en Achten hunne eerste vergadering in het huis Nijland in Oud-Dordrecht. De raad vergaderde in ge- heime zitting Nu, zoo iets past natuurlijk gebeel in het kader der 17* eeuw. Na afloop der vergadering nam de Raad buiten voor het huis Nijland plaats. De overbeden, met hunne korte pijpjes in den mond wat in stijl is, de lange pijpen die men op Oud-Dordt ziet rooken zijn dat niet trokken in hunne fraaie kleederdracht zeer de aandacht. Vooral echter de burgemeester, de heer Hidde Nijland, die in een fraai zwart fluweelen kostuum gestoken was en een zwaren zilveren keten als teeken zijner waardigheid om den hals drocg. Het hoofdbestuur der nationale tentoonstelling van nijverheid en kunst te Dordrecht, heeft om het bezoek van gezelschappen van kinderen te bevorderen, de entree voor school- en weeskinderen, mits onder behoorlijk geleide, vastgesteld op 5 ct. per kind. Geleiders tot een maximum van 1 op 20 kinderen, betalen desgelijks 5 ct. Met het bijeenverzatnelen van tarieven voor de consumptie heeft het bestuur zich liever niet willen bezighouden, omdat het beter is, dat ieder leider van een gezelschap kinderen de consumptie naar omstandigheden regelt. Wat eten betreft zal men in den regel kunnen volstaan met ieder kind zijn eigen voorraad te doen medenemen, tenzij men anders verlangtop het terrein en in de stad bestaat ruimschoots gelegenheid tot consumptie en tot koopen van wat te kort schiet. Wat drinken aangaat wordt gemeld dat door de melkinrichting van de maatsch. Nederland (landbouwkundig en technisch bureau) aldaar, die op het terrein een gebouw exploiteert, is aangeboden aan gezelschappen van kinderen een flink glas zuivere melk te leveren a 2 ct. TER NEUZEN, 11 Juni 1897. Bij kon. besluit is, met 16 Juli, met het gezondheidsonderzoek van zeeschepen te Ter Neuzen, voor den tijd van drie jaren belast de heer Dr. H. B. van Nes, arts alhier. Provinciaal blad n°. 70 bevat een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij is bepaald dat voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten elke gemeente der provincie een stemdistrict zal uitmaken, o. a. met uitzon- dering van de gemeenten Ter Neuzen, Clinge en Hontenisse, die verdeeld zijn als op den bij het bedoelde besluit gevoegden staat is aangewezen. Het bestuur der scherpschutters-vereeniging z/Voor Vaderland en Koning" alhier ontving voor den door die vereeniging te geven Proviucialen schietwedstrijd, op 17 en 18 dezer, van H. M. de Koningin een zilveren- en van H. M. de Koningin-Regentes een bronzen medaille, die met nog een door de vereeniging beschikbaar gestelde zilveren medaille uitmaken de 3 korpsprijzen voor geweer. Om deze korpsprijzen zullen schieten de scherpsch utters-vereenigingen ,/Vlissingen" te Vlissingen, ,/Prins Frederik Hendrik" te Hontenisse en //Voor Vaderland en Koning"de schiet- vereenigingen ,/Medioburgum" en „Schutterij- schietvereeniging", beide te Middelburg en ,/Nuttig eu Aangenaam" te Oostkapelle de d.d. Schutterij te Middelburg en te Vlissingen en bet Detachement Infanterie te Ter Neuzen. Om tal van prijzen wordt verder gesehoten op baan B door de werkende- en op baan C door de eere- en buiteugewone leden van //Voor Vaderland en Koning" en op baan D door alle deelnemers van bovengenoemde korpsen en eenige leden van de schiet- en tooneelvereeniging //Onder ons" te Vlissingen. Baan H ieen prijzenbaan voor flobert, waaraan wordt deelgenomen door de schietvereenigiiig z/St. Hubert" te Zniddorpe en door alle leden van bovengenoemde korpsen, die zich daartoe aanmelden. Verder zijn nog voor geweer eene vrije baan E en F voor alle deelnemers aan de wedstrijd, tegen inleg van 50 cent en eene vrije baan G voor alle liefhebbers, die zich daartoe aanmelden tegen inleg van 25 'cents en eindelijk is nog eene vrije baan I als de vorige, voor flobert, tegen inleg van 25 cent, aan welken laatsten wedstrijd ook kan worden deelgenomen door dames. In de beide dagen zullen pi. m. 100 vreemde schutters aan den wedstrijd deelnemen. Op het terrein zal gelegenheid tot het bekomen van ververschingen zijn. Hoezeer de commissie voor den wedstrijd reeds een aantal prijzen kon aanschaffen, blijft deze, zoowel als 't bestuur der vereeniging, zich aanbe- velen tot het in ontvangst nemen van prijzen of prijsjes bij alien die daartoe iets mochten beschikbaar willen stellen en van welke welwillendheid zij dankbaar reeds een paar be wijzen ontving. De voor deze haven ten anker gekomen Duitsche stoomboot Carl Behnk, kapt. Blancke, van Norkoping met hout voor Gent bestemd, is in den nacht van Woensdag op Donderdag aange- varen door de met bestemming naar Westhartlepool ledig van Antwerpen komende Engelsche stoomboot Wintharpe. De voorsteven van de Carl Behnk werd geheel ingedeukt en er ontstond een groot gat even boveu de waterlijn. Naar we vernamen heeft ook de Wintharpe belangrijke schade aan den voorsteven bekomen. De man van de wacht op de Carl Behnk, wordt medegedeeld, de botsing ziende aankomen, wist nog bijtijds de bemanning te alarmeeren, wat gelukkig mag genoemd worden, daar, zooals bijna overal, het logies in den kop van de boot is en de matrozen dus gevaar hebben geloopen om op bun bed verpletterd te worden. De Carl Behnk is gisterenmorgen de haven binnengekomen en opgeschut, om de reis naar Gent te vervolgen, terwijl de Wintharpe, 11a eenige uren op de reede geankerd te hebben gelegen, naar Vlissingen is doorgestoomd. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Oostburg de heer A. van Mazijk, 'thans te Eede. Koewacht, 11 Juni. Heden werd door den gemeenteraad benoemd tot onderwijzer aan de openbare school aan den Ouden Molen (hoofd de heer A. Geerards) de heer J. F. Andriessen, geboren te Hontenisse en thans werkzaam te Halsteren (prov. Noord-Br.) Met hem stonden op de voordracht de heeren J. F. Hertogh te St. Jansteen, F. Rogiers te Clinge, J. A. Teepen en A. K. J. v. d. Ende, beiden te Hontenisse. Daar door de Belgische wet het vangen van kikvorschen verboden is, ziet men op dezen tijd van 't jaar inenigeen de grens overtrekken om bier de beestjes te vangen, welks dikke met vleesch be- zette dijbeenderen zulk een lekkernij schijnt te zijn voor Fransche magen. Met schepnet, korf of mand worden deze voor den landbouw nuttige diertjes bij honderden gevangen. Het grootste gedeelte des lichaams wordt weggeworpen. Alleen de achterpooten wordt netjes schoougemaakt, bij 12 paren aan dunne stokjes geregen en daarin tusschen ijs in manden gepakt en verzonden. Het schijnt, dat met dergelijke vangst nog al een goede cent te verdienen is voor lui, die eenige handigheid in het afsnijden eu verpakken der kikkers bezitten. Toch is het jammer, dat deze dieren die zich voeden met slakken en regenwormen, welke aan de in 'tveld staande gewassen soms zooveel nadeel kunnen doen, hier straffeloos door vreemdelingen mogen gevangen worden. Ossenisse, 10 Juni. Heden werd alhier door Burg, en Weth. bij enkele inschrijving aanbesteed het maken van 476 meter keibaan in en bij den Lagenweg, in en bij het Zeedorp. Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer P. J. Boogaart te Ossenisse voor f 3379. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Juni het volgende vonnis uitgesproken 1°. P. F. C., oud 23 j., dienstknecht, 2°. E. B., oud 22 j., arbeider, beiden te Hontenisse, zijn wegens mishandeling veroordeeld de le tot 3 weken en de 2e tot 45 dagen gevangenisstraf. De zaak tegen den spoorwegbeambte B. (zie ons vorig nummer) zal den 25 dezer voor de rechtbank worden behandeld. Vanwege het O. M. zullen 16 getuigen, waar- onder tevens 2 als tolken en 3 als deskundigen, worden gedagvaard. DAGEN. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag W oensdag 12 13 14 15 16 Juni. Donderdag 17 Vrijdag 18 11.22 Voorm. Nam. 11.51 12.17 1.9 1.59 2.50 3.38 4.26 Op a. s. Maandag, den 14 Juni, hopen onze geliefde ouders D. W. E. KAIJSER J. S CHI EM AN, hunne 30jarige echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Zaamslag, 11 Juni 1897. Seherpschutters-vereeniging T E It NEUZEN. voor eere-, buitengewone- en werkende leden op Zondag 13 Juni a. s., 's avonds 8 uur precies, in het gewone lokaal. Onderwerp: Regeling feestelijkheden 17 en 18 Juni. HET BESTUUR. (voorheen Instituut STUART) Speciale opleiding voor alle examens en den handel. Zeven onderwijzers voor talen en wiskunde. Resultaten bekend. Inschrijving van leerlingen, zoo externe als interne, voor den nieuwen cursus (15 Aug. 1897). Billijke condition. Prospec- tussen zendt gaarne De Directeur, J. H. VAN LINSCHOTEN. C011AIT. ■fit bind verscliijnt jlnnudng-, Woem/dag- en VriJdng^omt^Mltgezonaeril ojTFeertilaRen, bij den n it never 1*. J. VAST OK te Ter lemea. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat de alphabetische naamlijst van de in dit jaar inge- schrevenen voor de Scliutterij ter inzage van een ieder zal liggen op de secretarie dier gemeente van Zaterdag tot Dinsdag 22 dezer, en dat de loting voor de Scliutterij zal plaats hebben ten Raadhuize op Woensdag dezer, des namiddags te 5 J nren. Ter Neuzen, 10 Juni 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELENAN, Secretaris. EN i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1