Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3468. Donderdag 10 Juni 1897. 37e Jaargang. Yerkiezing van een lid Yan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Pranco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdireeteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. CROIN J. L. GLINDERMAN N. HENNEQUIN Mr. P. C. J. POLITIEK OVERZICHT. Den 4 Juni werd uit Konstantinopel gemeld, dat in de bijeenkomst der gezanten over de vredes- voorwaarden de ambassadeurs van Engeland, Frank- rijk en Italic zich beslist, verklaard hebben tegen den afstand van Thessalie aan Turkije. Men trekt uit het optreden dezer drie mogendheden de ge- volgtrekking, dat Rusland meer de zijde van Duitschland kiest en er wordt al gewaagd van teekenen, die wijzen op eene herleving van het drie-keizersverbond. De lucht zit trouwens tegenwoordig vol van dergelijke voorspellingen en politieke gerucbten. De bijeenkomst voor de vredesonderbandelingen, welke eergister moest plaats hebben, werd tot heden verdaagd. Gedurende den wapenstilstand te land zal ook FEUILLETON. ROMAN naar het Engelsch van A. C 0 N A N DOYLE. 11) VIJFDE HOOEDSTUK. Onze advertentie brengt ons een bezoeker. Onze ochtendtocht had te veel van mijne wanke- lende gezondheid gevergd, en ik was dien middag doodmoe. Nadat Holmes naar het concert ver- trokken was, strekte ik mij op de sofa uit en poogde ik eenige uren te gaan slapen. Dit was echter eene vruchtelooze zaak. Mijn geest was te zeer overprikkeld door al het voorgevallene en de zonderlingste denkbeelden en visioenen rezen bij mij op. Zoo vaak ik de oogen sloot, zag ik weder het verwrongen, aapachtig gelaat van den vermoorden man, en zoo somber was de indruk door dit gelaat op mij teweeggebracht, dat ik moeite had iets anders dan dankbaarheid te ge- voelen jegens hem, die zulk een monster de wereld uitgeholpen had. Zoo ooit menschelijke trekken de grootste ondeugden uitdrukten, dan waren het zeker die van Henoch J. Drebber, uit Cleveland. Tocli erkende ik dat het recht zijn loop moest hebben en dat de verdorvenheid van het slacht- offer geen versehoonende omstandigheid kon zijn in de oogen der wet. Hoe meer ik er over nadacht, hoe zonderlinger de bewering van mijn vriend mij voorkwam, dat dat de man door vergif was gestorven. Ik her- de Grieksche vloot de Ottomaansche wateren mijden en geen schepen aanhouden daartegenover is het aan de Turken verboden, de garnizoenen der eilanden te versterken of over zee wapenen en munitie te zenden. De consuls zullen het oog houden op het brengen van levensmiddelen voor de Turksche soldaten in de daarvoor aangewezen havens. Men hoort intusschen nog voortdurend van verdere mobilisatie van het Turksche leger. De Grieksche regeering moet streng waken, om het gaan van vrijwilligers naar Kreta te beletten, waartoe maatregelen zijn bevolen. Men beschouwt de houding van Griekenland in deze als een bewijs, dat het zich houdt aan de belofte, den mogendheden gedaan. Aan een officier, Manos, zoon van den bekenden kolonel, wien het gelukt was met een dozijn vrij willigers Kanea te bereiken, werd de landing belet een oorlogsschip der mogendheden nam het vaar- tuig, waarop zij zich bevonden, in beslag. Volgens eergister te Athene ontvangen officieele berichten, bedrijven de Turksche soldaten in Epirus allerlei barbaarschheden. Zij schenden de vrouwen en mishandelen hare echtgenooten en broeders, die haar trachten te be- schermen, op wreedaardige wijze, ontwijden de kerken en plunderen al wat zij vinden. De offi cieele telegram men noemen de namen der menschen, die de mishandelingen ondergaan hebben, en de dorpen die geplunderd zijn, en spreken van den onuitsprekelijken angst, dien deze berichten te Arta teweegbrengen. Ook bij Lamia begaan de ongeregelde troepen allerlei soort van plunderingen tegen de dorpen in den omtrek. Het hoofd van't Fransch Gemeenebest, President Faure, gaat 25 Juli naar Rusland scheep. Yan de Ministers gaat waarschijnlijk de heer Hanotaux met hem mede en verder een groot militair ge- volg. De President zal op Peterhof logeeren. Op zijn terugreis brengt hij waarschijnlijk een bezoek aan de Scandinavische Hoven. Begin Augustus gaat de President naar Savoye en Dauphine. Een heftig tooneel is Zaterdag in de Eransche Kamer voorgevallen. In het debat over eene interpellate van den werkman-afgevaardigde Basly, wegens het gedaan geven aan sommige Staats- spoorweg-arbeiders naar hij beweerde wegens ,/Staatkundige" redenen, liet een ander socialistische innerde mij hoe hij aan zijne lippen had geroken, en twijfelde er niet aan, of hij had iets outdekt dat hem op dit denkbeeld had gebracht. Daaren- boven, indien het geen vergif was geweest, wat had dan zijn dood veroorzaakt? Er waren geen sporen van wonden of van verworging te vin den Maar, van een anderen kant, wiens bloed kon daar zoo dik gezaaid op den vloer liggen Er was niets dat op eene worsteling wees, de doode had ook geen enkel wapen bij zich, waarmede hij zijn vijand kon hebben gekwetst. Zoolang als al deze vragen onopgelost bleven, gevoelde ik dat ik niet gemakkelijk den slaap zou vatten, en Holmes evenmin. Zijne rustige houding, vol zelfvertrouwen, overtuigde mij, dat hij reeds eene theorie had op- gemaakt, die al de feiten vefklaarde, ook al kon ik in het minst niet vermoeden wat hij daarom- trent dacht. Hij kwam zeer laat terug, zoo laat zelfs dat ik begreep dat het concert niet al dien tijd in beslag kon hebben genomen. Het eten stond reeds op tafel voordat hij verscheen. //Het was prachtig," zeide hij, terwijl hij ging zitten //Herinnert gij u wat Darwin over mu- ziek zegt Hij beweert dat de macht haar voort te brengen en op prijs te stellen bij het men- schelijk ras bestond, lang voordat men geraakt was tot de bekwaamheid van spreken. Misschien is dat wel de reden waarom wij zoo zoet haar invloed gevoelen. Er leven onbestemde herinne- ringen voort in onze ziel aan die nevelachtige eeuwen toen de wereld in hare kindsheid was." »Dat is al een heele breede gedachte," zeide ik. z/Onze gedachten moeten breed zijn als de natuur, willen zij die natuur bevatten," gaf hij ten antwoord ,Maar wat scheelt u Gij ziet afgevaardigde, de heer Gerault Richard, zich dermate door zijn drift vervoeren, dat hij de leden der Regeeringspartij voor mouchards stille ver- klikkers uitschold. Toen hij dat woord niet wilde terugnemen, besloot de Kamer, op voorstel van President Brisson, tot tijdelijke uitzetting van het lid, en toen deze hierop weigerde zich te verwijderen, kwam de wacht er aan te pas, tachtig man. Na zich deze satisfactie te hebben verschaft evenwel, ging Gerault Richard gewillig mede, na zich nog eerst den kreet veroorloofd te hebben z/Leve de sociale Republiek I Jelui bent lamme- lingen Een dee] der linkerzijde betuigde zoo- waar door applaus en geschreeuw hare instemming met Richard's gedrag. In Spanje heeft, sclioon een Ministerie-Sagasta nagenoeg gereed heette, de Koningin-Regentes op het allerlaatste oogenblik toch nog maar besloten den heer Canovas de Castillo als Premier te hand- haven, diens Kabiuet te behouden en den ingeslagen staatkundigen weg te blijven volgen. In een te houden Ministerraad zal dit alles nader worden geregeld. De Gaceta maakt inmiddels een besluit openbaar, waarbij de toepassing wordt gelast der voor Cuba vastgestelde hervormingen. De Koning van Siam heeft iu het Pantheon te Rome een krans nedergelegd op het graf van Yictor Emmanuel. De audientie bij den Paus, werwaarts de Koning zich met groot gevolg had begeven, heeft twintig minuten geduurd. Yerder wordt daaromtrent niets medegedeeld. Aan Koningin Umberto vereerde de Koning een prachtig met edelgesteenten versierde degen, aan Koningin Margaretha een zilveren thee-servies. Z. M. zal den dag voor zijn vertrek in de Annon- ciada orde worden opgenomen. Het aantal kiezers in Nederland, waarvan het totaal nog niet juist kan worden opgegeven, kan gerekend worden op circa 580,000. Hierbij dient in aanmerking genomen te worden dat de kiezerslijsten zijn vastgesteld op den grond- slag van de oude wet op het personeel, waardoor het aantal kiezers minder bedraagt dan indien de lijsten naar het nieuwe personeel zouden zijn opge- maakt. er niet uit zooals anders. Die zaak van Brixton Road heeft u in de war gebracht." ,/Om de waarheid te zeggen, ja. Na de onder- vindingen, door mij in Afghanistan opgedaan, moest ik meer gehard wezen. Ik zag te Maiwand mijn eigen kameraden in stukken houwen zonder mijne zelfbeheersching te verliezen." z/Ik begrijp dat. Hier ligt een geheim over verspreid, dat de verbeeldingskracht gaande maakt waar geen verbeelding bij komt, heerscht, geen afschuw. Hebt gij het avondblad gelezen /,Neen." z/Het behelst een vrij goed verslag van de zaak maar het maakt geen melding van het feit dat, toen men den man ophief, ereen vrouwen-trouwring op den grond rolde. Het is zeer goed dat dit over het hoofd werd gezien." nWaarom dat?" z/Lees deze annonce eens," antwoordde hij. //Ik zond van morgen terstond na het gebeurde zulk een bericht aan alle bladen." Hij wierp mij het blad over de tafel toe en ik bekeek de aangewezen plaats. Het was de eerste advertentie op de kolom van gevonden voorwerpen en luidde//Van morgen, in Brixton Road, tusschen het koffiehuis het witte hert en Holland Grove, gevonden een gladden trouwring. Zich aanmeldeu bij dr. Watson 2216 Baker Street, hedenavond tusschen acht en negen uur." z/Yergeef mij uw naam te hebben gebruikt," hernam hij. //Indien ik den mijne had opgegeven, zouden enkelen van die domooren hem hebben herkend en zich in de zaak hebben willen rnengen." //Heel goed," antwoordde ik. ,/Maar aange- nomen dat zich iemand aanmeldt, dan heb ik geen ring." z/Jawel," sprak hij, er mij een overhandigende. De heer G. Th. W. Kotte te Ylissingen, door de sociaal-democratische arbeiderspartij candi- daat gesteld voor de Tweede Kamer, heeft zijn candidatuur in het district Middelburg ingetrokken en beveelt aan te stemmen op Mr. E. F'okker. Naar wij verneinen zegt de //Tel." is van hooger hand een onderzoek gelast betreffende het vervoer van ontplofbare stoffen met mail- en andere passagiersbooten. Het moet nl. gebleken zijn, dat kisten dynamiet op zulk een schip onder eene andere benaming (glaswerk) vervoerd zijn geworden. oorts wordt dit onderzoek in verband gebracht met plaats gehad hebbende schipbreuken. Op verzoek van drie raadsleden was gisteren eene vergadering van den gemeenteraad te Oostburg belegd, ter behandeling van een voorstel om te protesteeren tegen de wijze, waarop door den ge- neeskundigen raad geadviseerd is op het door den raad aan Gedeputeerde Staten gedaan verzoek om toepassing van alinea 3 van artikel 9 der wet van 1 Juni 1865. Met algemeene stemmen (5) is in hoofdzaak het volgende. besloten De raad, kennis genomen hebbende van het verslag der vergadering van den geneeskundigen raad in no. 131 der Middelburgsche Courant, waarin is vermeld, dat de voorzitter den indruk heeft gekregen dat de op het getouw gezette beweging eenvoudig is een strijd tegen den apotheker Plankeel, een strijd die niet gestreden moest worden meent hierin een poging van den voorzitter te zien om op dep raad de verdenking te werpen zich in dezen te hebben laten leiden door andere beweegredenen, dan die van het belang der gemeente. De raad meent bij voorbaat tegen deze ongemoti- veerde beschuldigiug van genoemden voorzitter te moeten protesteeren. Een talrijk publiek woonde de vergadering bij. De heer J. K. van der Yeer te Middelburg, de gewezen redacteur van het socialistisch blad z/De Toekomst," is voornemens met eenige geest- verwanten, die, evenals hij, de leer van Tolstoi zijn toegedaan, een blad uit te geven, dat den naam ,/Yrede" zal dragen. Daarin zal o. a., be- halve voor de denkbeelden van Tolstoi, propaganda worden gemaakt voor vegetarisme en anti-vivisectie enz., alzoo tegen alle ge'weld, mensch of dier door staat of individu aangedaan. »Deze zal kunnen dienen. Hij is zoo goed als eender." z/En wie verwacht gij dat op deze annonce zal komen Wel, de man in de bruine overjas, onze vriend met de roode kleur en de vierkante laarzen. Indien hij zelf niet komt, zal hij een medeplichtige zenden." //Zou hij dat niet als te gevaarlijk beschouwen z/Volstrekt niet. Zoo ik mij een juist denk beeld maak van de zaak, en ik heb alle reden ,te gelooven dat ik dat doe, dan zou die man liever alles op het spel zetten dan den ring te verliezen. Yolgens mijne berekening, verloor hij hem, toen hij zich over Drebber's lijk heenbukte, en miste hij hem niet aanstonds. Na het huis te hebben verlaten, ontdekte hij dat hij hem niet meer had en spoedde zich terug, maar vond de politie reeds daar, dank zij zijn eigen dwaasheid de kaars te hebben laten branden. Hij moest voorwenden dronken te zijn, om de vermoedens af te weren, die op hem hadden kunnen rijzen door zijn aanwezigheid aan de poort. Stel uzelf nu eens in zijne plaats. Bij kalmer nadenken moet hij op het denkbeeld zijn gekomen, dat hij mis schien den ring op straat verloren had, na het huis te hebben verlaten, Wat zou hij dan doen Natuurlijk verlangend naar de avondbladen uit- zien, in de hoop het onder de gevonden voorwerpen te ontdekken. Zijn oog moest als vanzelf hierop vallen. Hij zal overgelukkig zijn geweest. Waarom zou hij voor een valstrik vreezen Er kan in zijne oogen geen oorzaak bestaan, waarom het vinden van den ring in verband zou worden ge bracht met den doord. Hij zal komen, dat zult gij zien. Binnen het uur znlt gij hem aan- schouwen." IEIIZENSCHE (MM ■Bit III ml verschijnt SiaanduK-, Woeasdag- en Vrijilatfavoutl, uitg-ezonilerit op Feestda^en, bij il I'll nitgever 1*. J. VAi UK 8A1UE te Ter H'euzen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt ter openbare kennis, dat op den 15 Juni aau<itaaiule, van des morgens adit tot des namiddags vijff uren, de stemming" zal geschieden ter yervulling van eene pluats in de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Oost- burg9 waartoe deze gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende ■Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing •leelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." Ter Neuzen, 5 Juni 1897. De Burgemeester voornoemd, J. A.. VAN BOVEN. In den loop dezer en voor zooveel noodig van de volgende week zal, ingevolge artikel 35 der verordening op de brand- weer, aan de huizen der ingezetenen in de kom dezer ge meente eene brand§chouwing plaats hebben. Ter Neuzen, 8 Juni 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1