Gemengde berichten. tusschen Nederland en Belgie geen sprake was die veerbooten bestonden alleen in de verbeelding van meneer Thienpont. TER NEUZEN, 4 Juni 1897. De heer W. H. van Riel, commies der posterijen en telegraphie alhier, wordt met ingang van 16 dezer overgeplaatst naar het vereenigd post- en telegraafkantoor te Oudenbosch, terwijl met ingang van dienzelfden datum aan het kantoor alhier wordt geplaatst de heer E. J. van Braband, thans commies der telegraphie te Oudenbosch. De scheepsmeter bij 't Belgische loodswezen alhier, den heer P. Willems, is met I Juni naar Antwerpen overgeplaatst. Naar men ons welwillend mededeelt zal door onderstaande vereenigingen voldaan worden aan de tot hen gerichte uitnoodiging, om op 17 en 18 Juni deel te nemen aan den door de scherpschutters- vereeniging //Voor Yaderland en Koning" alhier te houden provincialeu schietwedstrijd De schiet-vereenigingen //Medeoburgum" te Middelburg, „Ylissingen" te Ylissingen, ,/Prins Erederik Hendrik" te Hontenisse, ,/Nuttig en aangenaam" te Oostkapelle; d.d. schutterijen van Middelburg en Ylissingenflobert-vereeniging //St. Hubert" te Zuiddorpe en het detachement infanterie te Ter Neuzen. Ruim 100 personen zullen aan den schietwed strijd deelnemen. Woensdag trad alhier op uitnoodiging der kies- vereeniging ,/De Vrijheid" voor de kiezers op de heer Mr. P. C. J. Hennequin, te Aardenburg, candidaat dier vereeniging. In zeer grooten getale waren de kiezers in alle nuancen aanwezig, zoo- dat de bovenzaal van het //Hotel de Commerce" geheel bezet was. In gepaste bewoordingen door den voorzitter der vereeniging, den heer J. de Feijter Jacz., inge- leid, viug de heer Hennequin aan met een verant- woording hoe hij in het afgeloopen 4jarig tijdperk zijn mandaat had vervuld, de verschillende ge- nomen besluiten het eene meer het andere minder uitvoerig besprekende. Voor het volgend tijdperk meende hij, zonder bindende verklaringen en be- loften af te willen leggen, te kunnen zeggen dat verschillende punten der sociale politiek in behande- ling zouden komen en ook worden opgelost. Na het einde zijner rede, die door een daverend applaus gevolgd werd, dankte de voorzitter deu spreker voor de gesproken woorden, de hoorders voor de opkomst en sloot de vergadering. Thans vroeg de heer Heemskerk in de gelegen- heid gesteld te worden een door den heer Hennequin gestelde vraag, die niet opgelost was, te beant- woorden, waarom hem geantwoord werd dat het hiervoor te laat en de vergadering gesloten was. Toen de heer Heemskerk zich hierop meer bepaalde- lijk tot den heer Hennequin richtte, daar hij niet kon gelooven dat deze tegen debat zou opzien, antwoordde de laatste dat hij hierin geen nut zag, aangezien hij met dezen in overtuiging toch niet eens zou worden en het debat een repetitie zou zijn van het te Axel gesprokene. De heer Heemskerk wilde hierna nog door spreken maar werd overstemd door een getrappel dat aanhield toen ook de heer Kerstens nog een woord in 't midden braeht, aan welke laatste ten slotte nog door den heer Hartman debat gevraagd werd over de Zaamslagsche kwestie, wat de heer K. weigerde, als zijnde dit niet de gelegenheid voor dit onderwerp. Gedurende een en ander voorviel begonnen de bezoekers zich langzamerhand te verwijderen, het voorgevallene natuurlijk druk besprekend. De Scheldebode van heden, 4 Juni, weet hier- over o. a. het volgende te zeggen ,/Hij (de heer Hennequin) toonde zich door het steltenis af te leggen. //Ik ging terug naar de poort en blies op mijn fluitje, wat Murcher en nog twee anderen tot mij bracht." //Was de straat toen leeg z/Ja, ten minste als men alleen menschen mee- rekent die op hunne beenen kunnen staan." #Wat bedoelt gij Het gelaat van den politie-agent vertrok tot een gegrinnik. //Ik heb al heel wat dronkaards in mijn leven gezien," zeide hij //maar nog nooit een die zoo aaugeschoten was als die kerel. Hij stond aan de poort toen ik naar buiten kwam, en hield zich vast aan het rasterwerk, zich schor schreeuwende om van //Colombini's nieuw ontrolde banier" of iets dergelijks te zingen. Hij kon zich niet staande houden, veel minderh ulp verleenen." z/Wat voor een soort man was hij vroeg Sherlock Holmes. John Ranee scheen eenigszins verstoord over dit aandringen //Hij was een bijzonder dronken man," zeide hij. //Wij zouden hem naar't politie- bureau hebben gebracht, als wij geen handen vol werk hadden gehad." ,/En hebt gij niet op zijn gezicht of op zijn kleur gelet vroeg Holmes ongeduldig, z/Wel zeker lette ik daarop, want Murcher en ik moesten hem samen helpen. Hij was een lange kerel, met een rood gelaat, en zijn kin was in een bouffante gerold." z/Uitstekeud," riep Holmes. //Wat is er van hem geworden z/Wij hadden veel te veel te doen om naar weigeren van debat zwak en bewees zijn candidatuur een slechten dienst. En wat de zaak zelfs beden- kelijk maakt is de omstandigheid dat vooral den Eerw. heer Kerstens ombeschaamd moet beleedigd zijn. Een oogenblik scheen het dat de vrienden van den heer Hennequin hun vuisten wilden gebruiken, zeker om door het gewicht daarvan de argumenten te vervangen die de heer Hennequin voor de heeren Kerstens en Heemskerk niet scheen te zijner beschikking te hebben." Ter wederlegging verwijzen wij naar het achter- staand schrijven van den heer Kerstens zelven, zeker een onpartijdig getuige. De heer J. Lansen Croin, notaris te Zuidzande, die ter elfder ure nog candidaat gesteld werd door de democratische liberalen in het district Oostburg, die zich niet konden vereenigen met de candidatuur- Hennequin, zal in enkele plaatsen van genoemd district als spreker optreden. Naar aan de Scheldestroom medegedeeld wordt zullen de volgende week politieke voor- drachten worden gehouden te Sluis en te Ter Neuzen door den heer Hofstede van Aardenburg; te Hoek 12 Juni en misschien te Breskens door den heer Heemskerk van Sas van Gent; op'tSpui 11 Juni en te Axel 12 Juni door den heer Steijling van Axel. Zaterdag had te Westdorpe het vergelijkend onderzoek plaats voor de betrekking van hoofd der school in die gemeente. Yan de 28 sollicitanten waren er 14 uitgenoodigd om aan dit onderzoek deel te nemen, of liever om er zich aan te onder- werpen, doch er waren er slechts 9 opgekomen. Het examen, dat geleid werd door den heer MiddelveldViersen, schoolopziener te Middel burg, bijgestaan door den heer B. van Ruijven te Axel en W. C. Imandt te St. Jansteen, duurde een geheelen dag. Het gemeentebestuur zorgde echter dat het den betrokkenen niet aan het noodige ontbrak. Axel, 3 Juni. Heden werd alhier door de politie in verhoor genomen F. v. d. Berge wonende te Sint Jansteen (Heikant) verdacht van diefstal van kippen bij den landbouwer L. J. v. R. onder deze gemeente. De verdachte is heden naar Middelburg getrans- porteerd. Axel, 3 Juni. Heden werden alhier door den trein aangevoerd 1525 kippen bestemd voor de alhier opgerichte hoendeifokkerij genaamd Axelsch Hoenderpark van de firma Haak en Claessens. Koewacht. Woensdagavond had men in een huisgezin dezer gemeente 's avonds pap gegeten en zich ter ruste begeven. Na eenigen tijd gevoelde de moeder vreeselijke krampen in hetlijf, gepaard met opzetting van den buikdaarna vertoonden zich dezelfde verschijnselen bij het jongste kind, toen bij een volwassen zoon en dochter. Allen huilden van pijn. Slechts een zoon, die's avonds bij zijn baas gegeten had, gevoelde niets en kon hulp gaan roepen. Spoedig konden de lijders braken en dit gaf verlichting. De inmiddels ont- boden geneesheer wist hen verder op te knappen. Een gehuwde dochter, die 's avonds thuis meege- geten had, kreeg hetzelfde's nachts in hare woning. Thans zijn alien weer hersteld. De pap was met bloem van meel gereed gemaakt en men vermoedt, dat er zich iets in die bloem bevond, dat deze vreemde verschijnselen deed ontstaan. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 4 Juni de volgende vonnissen uitgesproken D. v. D., huisvrouw van J. R., oud 34 j., arbeidster te St. Jansteen, is wegens diefstal ver- oordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. 1°. H. P. J. B., oud 32 j., timmerman, 2°. M. Th. B., oud 24 j., metselaar, beiden te Hulst, hem om te kijken," sprak de agent op gekrenkten toon. //Ik durf wedden dat hij heel goed naar huis kwam." z/Hoe was hij gekleed ,/In een bruine overjas." //Had hij een zweep in de hand z/Een zweep? Neen." ,/Dan moet hij haar achtergelaten hebben," mompelde mijn vriend //Hebt gij daarna geen cab gezien of gehoord z/Neen." z/Hier is een goudstukje Voor u," hernam mijn metgezel, opstaande en naar zijn hoed grijpende. ,/Ik vrees Ranee, dat gij nooit in rang zult op- klimmen. Uw hoofd zou nog tot iets anders moeten dienen dan tot een versiering. Gedurenden den afgeloopen nacht hebt gij een kans gehad om uwe sergeantstrepen te verdienen. De man dien gij in handen hieldt, was degeen die den sleutel tot dit geheim bezit en dien wij zoeken. Het helpt niet of wij er nu al verder over spreken ik zeg u dat het zoo is. Kom mede dokter." Wij vertrokken weder per rijtuig. John Itance ongeloovig, maar blijkbaar weinig op zijn gemak achterlatende. //Die verwenschte ezel riep Holmes, vol bitterheid, toen wij op weg waren naar onze kamers: Stel u eens voor zulk een geluk in handen te hebben, en er geen gebruik van te maken z/Ik verkeer nog altijd in de duisternis. Het is waar dat de beschrijving van dien man overeen- komt met het denkbeeld, dat gij u van den zijn wegens wederspannigheid veroord. tot ge- vangenisstraf de le van 7 dagen, de 2e van 3 dagen. J. B., oud 40 j., arbeider, wonende in de buurtschap Poonhaven, gemeente Zaamslag, is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen ge- vang. A. P., oud 48 j., visscber, wonende te Post- hoorn, gemeente Sas van Gent, is wegens belee- diging van een ambtenaar veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. Zij, die eergisterochtend ten raadhuize te Schiedam in den echt verbonden werden, hebben zeker wel het allerminst te klagen gehad over gebrek aan belangstelling. De markt was vol menschenen de mannen zoowel als vrouwen stonden te gichelen en te lachen, en in afwachting van de komst van het echtpaar, dat in die mate de algemeene belang stelling opwekte, dat alien daar een uur, sommigen zelfs twee en meer uren, volhardend bleven wachten. Eindelijk, daar kwam het echtpaar de bruid van 73 lentes, de bruigom van 59 jaren. En als wilde zij den volke toonen dat zij niettegenstaande haar hoogen leeftijd nog niet //oud" was, liep zij met vluggen tred de trappen van het stadhuis op, zoo vlug dat de meer jeugdige bruidegom haar ternauwernood kon bijhouden. En uit de toeschouwers steeg een jubelkreet op, als uiting van de bewondering wellicht voor het paar dat op dien leeftijd nog jeugdigen moed ge- noeg heeft om een geheel nieuw leven te beginnen. Een zeer ernstig spoorwegongeluk had eer- gisternamiddag ongeveer 1 uur plaats op 300 meters afstands van het station Leerdam. Plotseling derailleerde trein 333 (van 11,29). De locomotief met tender bleef in de rails, de daarachter volgende goederenwaggon en de 3e klasse- waggon kantelden om, de laatste met passagiers en al. De achter den 3s klasse-waggon volgende 1" en 2e klasse-waggon bleef dwarsgekanteld op de rails staan. De passagiers in den omvergevallen 3e k'asse- waggon, waaronder eenige kinderen, werden spoedig uit hun netelige positie verlost. Enkelen klauter- den er beneden uit, anderen moesten door de raampjes heengetrokken worden. Een dame werd door glasscherven ernstig aan de wang getroffen, terwijl een heer zeer ernstig het been werd ge- kneusd. Een conducteur bezeerde zich zeer ernstig aan de borst. Onmiddellijk waren twee geneesheeren uit Leer- dam op de plaats des onheils aanwezig om de noodige heelkundige hulp te bieden. Het spoor werd niet versperd, daar een derde lijn vrij bleef. Uit Leerdam werd om een extra-trein getele- grapheerd voor aansluiting met Den Bosch. Aan de Dordr. Ct. wordt medegedeeld dat het ongeluk gebeurde, terwijl de trein in voile vaart reed. De schok was verschrikkelijk. De bericht- gever zat gelukkig alleen in den waggon en had de tegenwoordigheid van geest de beenen terstond op de bank te leggen. Gelukkig, want oogen- blikkelijk daarna waren de twee banken tegen elkander geschoven. De ontsteltenis onder de passagiers was groot, zooals te begrijpen is. Een groot deel men zegt ongeveer 500 hektaren van het dennen- en akkermaalsbosch z/het Spelderhout" onder Beekbergen, behoorende aan den heer Loudon, is door brand vernield. Daar de wind uit het oosten kwam, werd ge heel Hoenderloo bedreigdmaar men heeft daar, door het inderhaast wegkappen van een strook bosch, den brand weten te stuiten. Zes menschen, die een //luchtreis" maakten met den kabelballon op de Brusselsche tentoon- tweeden persoon uit dit geheim maakt. Maar waartoe zou hij naar het huis zijn teruggekeerd na het te hebben verlaten Dat is niet de manier waarop misdadigers te werk gaan." z/De ring, man, de ringdaarover is hij terug- gekomen. Zoo wij gsen ander middel vinden om hem op te pakken, kunnen wij altijd nog ons lokaas uitwerpen met den 'ring. Ik zal hem krijgen, dokter, ik durf twee tegen een verwedden dat ik hem krijgen zal. Ik ben het u verschuldigd, want zonder u zou ik waarschijnlijk niet gegaan zijn, en zoodoende de mooiste studie hebben ge- mist, die ik ooit in handen kreeg, een schar- lakenroode studie. Waarom zouden wij ons niet van eene platte uitdrukking bedienen De scharlakenkleurige draad van moord loopt door het dofgetinte weefsel des levens, en het is onze plicht hem te ontwarren en los te maken van het overige, hem geheel bloot te leggen. En nu gaan wij ontbijten en daarna naar Norman Neruda. Haar aanhef en de wijze waarop zij haar strijkstok hanteerd zijn prachtig. Wat is ook weer dat stukje van Chopin dat zij zoo meester- lijk speeltTra-la-la-lira-lira-lay. En achterover leunende in het rijtuig, begon deze speurhond als een leeuwerik te zingen, terwijl ik peinsde over de veelzijdigheid van den mensche- lijken geest. (Wordt vervolgd.) stelling, hebben eenige benauwde oogenblikken doorgebracht. Door den wind week de ballon van den rechten weg af en kwam tegen het dak van een der gebouwen, waar eenige viaggestokken het moesten ontgelden en zelfs een torentje werd om- gehaald. Met moeite werd het gevaarte weer in den rechten koers gebracht. Een Duitsch blad bevat eene welgeslaagde parodie op de rijwielwoede van onzen tijd. Door een bejaard man, die zijn leven in een afgelegen bergdorp heeft doorgebracht, maar nu eens naar de stad was gekomen, liet het blad zich schrijven z/Het is zeer merkwaardig, dat te Breslau nog de straf van het radbraken bestaat, zij 'tdan ook in een nieuwen vorm. De veroordeelde wordt daarbij in een bijzondere straf kleeding op een rad gezet en moet dat dan met een koortsachtige be- weeglijkheid aan den gang houden. Men ziet vele dier ongelukkigen voorbijsnorren, strak voor zich uitkijkende, het lichaam krampachtig ineengekromd, met bibberende beenen, alsof er vuur onder brandde. Zelfs vrouwelijke wezens worden aan deze gruwelijke foltering onderworpenmen kan het waarlijk hoe groot haar misdrijf ook moge zijn niet met droge oogen aanzien, hoe die arme vrouwen door de straat karren, terwijl het gevoellooze publiek haar met een honend grijnzen nakijkt Te Parijs is men op het idee gekomen ter gelegenheid der tentoonstelling van 1900 boven op de groote obelisk op de Place de la Concorde een sterke electrische lamp aan te brengen. Dat is een verbazend moeilijk werk. Want natuurlijk wil men de draden der electrische geleiding niet buiten om den steen leggen, dat zou de obelisk bederven. Er moet dus in den ongeveer 32 meter hoogen steen van boven af een gat geboord worden. Daarvoor moet men natuurlijk eerst een groote stelling om het monument bouwen en dan zal een door electriciteit bewogen machine het 5 c.M. breede gat boren. Heel lastig zal het zijn, wanneer de lamp een- maal daarboven aangebracht is, haar schoon te houden. Men heeft al gevraagd of de lampenist niet met een kleinen ballon captif zou opstijgen. Maar een hooge beweegbare stellage schijnt toch de voorkeur te verdienen. Het plan, als het doorgaat, zou eerst in 1899 uitgevoerd behoeven te worden. De levenslange gevangenisstraf, waartoe Acciarito, die een aanslag deed op den Koning van Italie, veroordeeld is, bestaat uit zeven jaren celstraf, en daarna opsl uiting in gemeenschap met anderen, maar met verbod om een woord te spreken. Zoodra dit verbod overtreden wordt, krijgt de man weer celstraf. De verdediger van den man noemde het terecht z/de dood bij kleine dosen." Het SOOjarig bestaan van Neustadt-Hanau, gesticht door graaf Philips Lodewijk van Hanau, voor de uitgeweken Hollandsche en Fransche protestanten, wordt van 610 dezer gevierd, zooals wij eenigen tijd geleden meldden. Dinsdag had de herdenking plaats van de stichting der Hollandsch-Waalsche Protestantsche gemeente. Keizer Wilhelm zond een felieitatie-telegrain. Er werden een instelling voor lijders aan borst- kwalen en een bewaarplaats voor kinderen ge sticht, de eerste door een aantal rijke ingezetenen, de tweede door de Hollandsch-Waalsche gemeente, en voorts een gedenkteeken voor Graaf Philips Lodewijk onthuld. Daarop is een relief aange bracht, voorstellende den graaf, de sleutels der kerk, door de emigranten opgericht, in ontvangst nemende. De figuren, daar afgebeeld, zijn meeren- deels portretten van tegenwoordige Hanauer autoriteitenvoor Katharina Belgica, de vrouw van graaf Philips Lodewijk en dochter van Willem den Zwijger, heeft de ontwerper het beeld van prinses Sybille van Hessen genomen. Maandag heeft in Engeland een kostschool- jongen zich onder een trein geworpen, omdat hem, naar hij aan het hoofd der school schreef, wegens zijn meeningen in de Kretenzische kwestie door eenige makkers het leven ondragelijk werd ge maakt. INGEZONDEN STUKKEN. Aan de Redactie van de Ter Neuzefische Courant. Naar aanleiding van een verslag in De Schelde bode over de bijeenkomst van kiezers, onder de leiding van het Bestuur der Democratisch liberale Kiesvereeniging, Woensdag 1.1. alhier gehouden en waarin de heer Hennequin als spreker optrad, stel ik er prijs op door middel van uw blad te verklaren 1°. dat ik het recht van den spreker en van den Voorzitter, om gelegenheid tot debat te geven of te weigeren niet heb betwist 2°. dat ik uit wederbeleefdheid gemeend heb het woord te moeten vragen, omdat de heer Hennequin mij in zijne rede met name had genoemd 3°. dat noch het Bestuur der genoemde Kiesvereeniging ik voeg er bij tot eer mijner medeburgers noch een Ter Neuzenaar aansprakelijk kan of mag gesteld worden voor hetgeen er na de slniting der ver gadering is voorgevallen. Ter Neuzen. F. A. KERSTENS. frd«W' - -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2