Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderec. No. 3467. Zaterdag 5 Juni 1897. 37e Jaargang. iBW&PEHBB DIRBST. Kermis te Axel. BBH S0DSGEB1CIT. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleehts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Wegens het Pinksterfeest zal a. s. Maandag geen numrner van dit blad verschijnen. Aanvang nemende Maanilag 7 Juni en ein- digende Bonderdag 10 Juni 1897, des nachts te 12 ure. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van WESTDORPE maken bekend, dat van de aandeelen der geldleening ten laste dier gemeente in 1890 aangegaan, op heden zijn uitgeloot de nummers 1, 10, 16, 20 en 60. Westdorpe, 1 Juni 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. VAN WAES. De Secretaris, M. J. B. KIEBOOM. POLITIEK OVERZICHT. De Porte heeft aan de gezanten medegedeeld, dat zij den wapenstilstand voor den duur der vredesonderhandelingen aanneemt. Dezen hebben daarvan akte genomen en naar Athene geseind. De afgezanten der beide tegenover elkaar liggende FFXJrLLHlTQI^ EOMAN naar het Engelsch van A. CONAN DOYLE. 10) Mijn vriend kreeg een kleur van genoegen over mijue woorden en den ernst waarmede ik ze uitsprak. Ik had reeds opgemerkt dat hij even gevoelig was voor vleitaal betreffende zijn kunst, als ooit een meisje met het oog op hare schoon- heid kon zijn. „Ik zal u nog iets anders vertellen", zeide hij. ,/De fijnlederen schoeuen en de vierkante punten kwameu samen per zelfde rijtuig, en zij liepen zoo vriendschappelijk mogelijk, waarschijnlijk arm in arm, over het pad. Toen zij binnen waren, liepen zij in het vertrek op en ueer, of liever gezegd, Patent-leder stond stil, terwijl Vierkante Punten heen en weer ging. Ik kon dat alles in het stof lezenen ik kon zien dat hij onder het loopen al meer en meer opgewonden werd. Dat geeft de toenemende lengte zijner stappen aan. Hij sprak aanhoudeud door, en geraakte, zonder twijfel, in steeds grooter woede. Daarop volgde het drama. Nu heb ik alles medegedeeld wat ik zelf weet, want het overige berust sleehts op ver- moedens en gissingen. Wij bezitten echter reeds goede uitganspunten. Ik moet mij haasten, want ik wil naar Halle's concert gaan, van middag, om Norman Neruda te hooren." legers in Thessalie zouden de verlenging van den wapenstilstand teekenen. Uit Athene wordt voorts gemeld, dat Grieken- land de instelling van een soort van onafhankelijke commissie van beheerover sommige staatsinkomsten, bestaande uit leden der regeering en buitenlandsche schuldeischers en door den Koning te benoemen, aanvaarden zou. De gevorderde oorlogsschatting kan het onmogelijk betalen. Men doet nu te Athene zijn best, om het aan- zien der koninklijke familie wat te verheffen. De hooge geestelijkheid heeft een aanschrijving tot het volk gericht, om geen geloof te slaan aan de boosaardige geruchten, over de koninklijke familie rondgestrooid. Ook in 't buitenland tracht men hetzelfde te bereiken door communiques van de legaties, een middel, door Turken en Brazilianen vrijwel in miskrediet gebracht. In een mededeeling van de legatie te Brussel beet het, dat de geruchten over antidynastieke betoogingen en verschil van meening tusschen de kroon en de regeering van alien grond ontbloot zijn. Het zou niet noodig zijn heet het deze geruchten te weerspreken, als zij niet de strekking hadden, de sympathie van bet Europeesch concert aan Griekenland te ont- nemen. Ricciotti Garibaldi is met 350 man uit Grieken land teruggekeerd te Brindisi, waar ze levendig werden toegejuicht. Edhem-pacha heeft, naar men zegt, een aide- de-camp van den Sultan, die naar het hoofdkwar- tier gezonden was om hem te bespionneeren, naar Konstantinopel teruggestuurd. Kreta zal nog veel moeite veroorzaken. Nu wordt weer gemeld, dat de opstandelingen Hiera- petra aangevallen hebben en dat de schepen der mogendheden het vuur hebben geopend en hen gedwongen, terug te gaan. Hunne verliezen zijn niet bekend. De Mohamedanen van huu kant hebben zich Maandag levendig verzet tegen de ontscheping van tien christenvronwen, die van Smyrna terugkwamen. De Italiaansche soldaten hebben de vrouwen aan land geholpen. In het Lagerhuis zeide Balfour, dat de organi- satie van Kreta overwogen wordt, maar dat er geen onderhandelingen gevoerd kunnen worden zoolang de wapenstilstand niet gesloten en de vredesonder handelingen niet goed op gang zijn. Men was niettemiu bezig met over het vertrek der Turksche troepen van het eiland te denken. Curzon voegde eraan toe, dat verscheidene Moslems Zaterdagnacht buiten Kandia waren gegaan, zonder dat de gouver- Dit onderhoud was gevoerd terwijl onze cab voortreed door eene reeks vuile straten en sombere steegjes. In de somberste en vuilste daarvan hield de koelsier plotseling stil. //Daarbinnen hebt gij Audley Court," zeide hij, wijzende op eene smalle holte in de muren van dofkleurigen baksteen. ^Gij zult mij hier vinden als gij terugkomt." Audley Court was geen aantrekkelijke woon- plaats. De nauwe gang voerde ons tot een vier- kant hofje, geplaveid met keien en omzet met ellendige huizen. Wij baanden ons een weg door troepjes morsige kinderen en touwen met verscboten linnengoed, totdat wij aan nuinmer 46 kwamen. De deur daarvan was versierd met een klein reepje kooper, waarop den naam van Ranee gegraveerd stond. Op onze vraag naar hem, vernamen wij dat de agent naar bed was gegaan, en werden wij eene kleine voorkamer binnengelaten om hem op te wachten. Hij verscheen al spoedig, een weinig verstoord dat men hem uit zijn slaap was komen wekken. „Ik heb al mijn rapport ingediend op het bureau," zeide hij. Holmes nam een zesguldeustuk uit den zak en begon er verstrooid mede te spelen //Wij hoorden de geschiedenis liever uit uw eigen mond," sprak hij. z/Ik zal u heel gaarne alles vertellen wat ik weet," antwoordde de agent, wiens oogen zich op het goudstukje hadden gevestigd. z/Zeg mij dan eens op uw eigen manier hoe alles zich toegedragen heeft." Ranee zette zich neder op de paardenharen canape, en trok de wenkbrauwen bijeen, als was neur het wist. De Engelsche admiraal Chermside bad nu in opdracht, op hun ontwapening aan te dringen. De zittingen 7an het Oostenrijksch huis van afgevaardigden, in den laatsten tijd het tooneel van zoovele rumoerigheid, zijn gesloten en de Kamer-vacantie heeft voor de leden een aanvang genomen. Een treurig staaltje van rassenhaat gaf Maan- dagavond het publiek in een der schouwburgen te Pesth of juistereene rumoerige minderheid, hoofdzakelijk bestaande uit studenten en journa- listen die het aan een Duitsch tooneelgezelschap, uit artisten van het Weener Burg-theater bestaande, door sissen en stampen onmogelijk maakte zich te doen hooren. In Canada en in de Yereenigde Staten is dezer dagen weder gevochten tusschen blanken en Rood- huiden. Een Indiaan in het Noordwesten van Canada, die den weidscheu naam //Alvermogende Stem" droeg, en die vroeger al eens een sergeant van politie doodde, schoot van een hinderlaag uit op een kolonist, Venne genaamd, en verwondde hem. Hij vluchtte en verschanste zich met andere Rood- huiden achter stapels hout. In het gevecht van daaruit met de troepen werden drie blanken gedood en twee zwaar gewond. Maar ten slotte werden de Roodhuiden overwonnen, toen men hen met een kanon ging beschieten. //Alvermogende Stem" werd daarbij gedood. In Montana waren ernstiger onlusten. Zij be- goDnen met het dooden van een blanken kolonist door een Cheyenne-Indiaan. De regeering eischte den moordenaar op van de stamhoofdenmaar deze weigerden en de geheele stam trok nu ten strijde. Zij plunderden een geheel district en versloegen een detachement kleurlingen, dat van Fort Custer legen hen werd afgezonden. Later overvielen en doodden zij zestig cowboys. Er zijn nu twee compagnieen ruiterij uitgezonden tegen deze Roodhuiden, wier sterkte op 500 man wordt geschat. De Haagsche Courant schrijft Menschelijkerwijs volmaakt blijkt, nu reeds, ook de techniek der kieswet niet te zijn. Ook in dat opzicht overschatte de Minister van binnenlandsche zaken de voortreffelijkheid van zijnen arbeid. Het aannemen van de lijsten der candidaten duurde te Amsterdam geruimen tijd. Om ongeveer hij vastbesloten geen enkele bijzonderheid in zijn verhaal te vergeten. z/Ik zal bij het begin aanvangen," zeide hij z/Mijn diensttijd loopt van 's avonds tien uur tot zes in den morgen. Om elf uur was er een ge vecht in het //Witte Hart," maar dat liep toch nog vrij rustig af. Tegen den uur begon het te regenen, en ontmoette ik Harry Murcher (den kameraad, die Holland Grove voor zijne rekening heeft) en bleven wij samen staan praten op den hoek van Henriette Street. Daarna (het zal toen zoowat twee uur, of iets later geweest zijn) zeide ik bij mijzelven dat ik nog eens op zou loopen en gaan zien of alles wel in orde was in Brixton Road. Het was er schromelijk vuil en eenzaam. Ik ontmoette den heelen weg over geen ziel, ofschoon een of twee cabs mij voorbij kwamen. Zoo liep ik voort, bedenkende hoe bijzonder goed een glas of wat jenever mij zouden smaken, toen mijn oog plotseling viel op een lichtstraal, die door het venster van het bewuste huis heendrong. Nu wist ik dat die twee woningen leegstonden, omdat de eigenaar niet hebben wil dat men de riolen vernieuwen zal, ofschoon de laatste huurder daar aan typhus is gestorven. Ik was daarom verstomd daar een liclit te zien en dacht al dade- lijk dat er iets mis was. Toen ik aan de deur kwam z/Bleeft gij stilstaan en zijt naar de tuinpoort teruggeloopen," viel mijn vriend hem in de rede z/Waartoe deedt gij dat?" Ranee sprong verbaasd overeind en staarde Sherlock Holmes met ontsteld gelaat aan. z/Ja, dat is waar, mijnheer," zeide hij //al mag de heinel ook weten, hoe gij dat raadt. //Ziet 1 uur werd no. 42 afgeroepen en er waren secre- tarissen van kiesvereenigingen, die meer dan twee uren hadden rnoeten wachten, vdor zij aan de beurt kwamen voor het uitreiken van het ont- vangbewijs. De fout is deze, dat de Kieswet niet voor Amsterdam en andere gemeenten, die uit meer dan den district bestaan, de indiening voorschrijft in het district zelf, in plaats van alien bij den burgemeester. Nu was verdeeling van den arbeid onmogelijk. Een tweede fout in de techniek, waarvan men nu wel overtuigd zal zijn, is het openbaar aan- plakken van de namen dergenen, die den candidaat stelden. 't Mag zooals o. a. te 's Hage met enkele candidaturen het geval is niet onaardig en zelfs zeer leerzaam wezen, te kunnen nazien, van wat gehalte de personen zijn, die een candidaat aanprijzen, toch is het openbaar maken in lijn- rechten strijd met de bedoeliug der wet, om het geheim der stemming voor ieder zoo stipt mogelijk te bewaren. Het gevolg van deze openbaarmaking toch is o. a., dat in de zuidelijke districten de liedeu den moed niet hebben, eene protestcandidatuur te stellen, daar zij zich nu onmiddellijk aan de mach- tige vijandschap der toongevenden overleveren. Door de iurichting der stembiljetten, lessenaars enz. heeft de wet juist bedoeld, te zorgen dat ieder ook en vooral in districten waar de bevolking onder den druk van machtige invloeden leeft volkomen geheim zou kunnen stemmen op wien hij wil, zonder gevaar voor ontdekking. En door de openbaarheid der lijsten van candidaatstelling vernietigt men nu dat geheim volkomen voor tenminste veertig kiezers per district. Dat is inderdaad een zeer groote fout in de, volgens den Minister, //menschelijkerwijs gesproken volmaakte" wet. Op //Sonsbeek" te Arnhem is eergisteren door den Minister van waterstaat de Gelderscbe tentoon- stelling van handel en nijverheid geopend, die dezen zomer zeker duizenden naar Arnhem zal doen stroomen, die daar met de expositie het wijd en zijd vermaarde landgoed, beroemd door zijn eenige ligging, zijn bout, vijvers en watervallen, zullen gaan bezoeken. De Belgische Minister van landbouw De Bruyn heeft Woensdag aan het kamerlid Thienpont verzekerd dat, hoewel de smokkelarij met vee aan de grenzen niet was opgehouden, van een geregelden overhaaldienst voor de smokkelarij gij, toen ik aan de deur kwam, was het er zoo stil en zoo verlaten, dat ik toch gaarne iemand anders bij mij had gehad. Ik ben niet bang voor wat dan ook aan dezen kant van het graf; maar ik dacht zoo, dat het misschien de man was, die aan typhus stierf en nu de riolen kwam bekijken, die hem doodden. Dat denkbeeld maakte mij griezelig en ik keerde naar de poort terug om te zien of ik misschien Murcher's lantaarn kon ont- dekken, maar er was geen spoor van hem of van iemand anders te ontwaren." z/Bevond zich dan geen sterveling op straat z/Geen levende ziel, mijnheer, niet eens een hond. Ik raapte dus mijn moed bijeen, keerde terug en duwde de deur open. Alles daarbinnen was heel stil, ik ging op de kamer af waar het licht brandde. Er stond een kaars op den schoor- steenmantel te flikkeren, een roode kaars, en bij het schijnsel zag ik z/Ja, ik weet wat gij zaagt. Gij zijt de kamer verscheidene malen rondgeloopen, en knieldet neer bij het lijk en toen zijt gij verder gegaan en hebt gij aan de keukendeur gevoeld, en toen John Ranee kromp ineen, met verschrikt gelaat en wantrouwende blikken/,Waar zat gij ver- borgen, dat gij dat alles hebt gezien P" riep hij uit. //Het schijnt dat gij heel wat meer weet dan we] moest." Holmes lachte en wierp zijn kaartje over de tafel den agent toe//Arresteer mij niet voor den moord," sprak hij. //Ik ben een der jacht- honden en niet de wolfdaarvoor zullen de heeren Gregson en Lestrade instaan. Maar ga voort. Wat hebt gij daarna gedaan Ranee ging weer zitten, zonder echter zijn uitdrukking van out- TER \EimS( HE COIHWT WH blatd verschijnt nfminilng-, Woeundax- en Vrijilagavonrt, uitgeionderd op Feestdagen, bij den nitjjevee I". J. VIS DE RUDE te Ter Semen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat in de week tnsschen 20 en 27 dezer in deze gemeente zal plaats hebben de jaarlijksche collecte ten behoeve van het fouds tot aan- moediging en ondersteuning van den Gewapenden dienst in de Nederlandenwelk fonds uitsluitend strekt tot ondersteuning van al de verminkten in eenigerlei strijd, waaronder ook^ die in Nederlands Overzeesche Kolonien of Bezittingen, en noodigen tevens uit om door eene milde bijdrage dat Fonds tot ver- vulling van het edele doel van zijne bestemming te helpen in ataat stellen. Ter Neuzen, den 4 Juni 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1