Gemengde berichten. candidaatstelling van denzelfden persoon voorkomt. De burgemeester ontving van den Minister het rolgend antwoord „Ofschoon het wenschelijk is datbelanghebbenden voorkomen, dat over dit onderwerp bezwaren kunnen rijzen bij het onderzoek van de geloofsbneven, acht ik den burgemeester verplicht eene opgave aan te nemen, die overeenkomstig artikel 52 der kieswet wordt aangeboden, al komen de hand- teekeningen voor op verschillende gelijktijdig aan geboden formulieren. Niet gelijktijdig aangeboden fonnulieren zouden te zamen niet als eene opgave kunnen worden beschouwd." Aan den heer H. W. Leur, afgetreden inspecteur van de telegrafie in Noord-Braband en Zeeland, is door alle ambtenaren uit dat district, als blijk van hoogachting, een bronzen beeld „Studiosa" op piedestal aangeboden. De daarbij behoorende oorkonde bevat ruim 150 hand- teekeningen. Het gerechtshof in Den Haag bevestigde Maandag het vonnis van de Middelburgsche recht- bank, waarbij werd. afgewezen de vordenng tot schadevergoeding, door de weduwen van eenige roeiers ingesteld tegen den kapitein van het Engelsche stoomschip „Sea Gull" wegens eene aanvaring waarbij bedoelde roeiers het leven verloren. Te Oud-Vosmeer bestaat nog een meekrap- fabriek, waarin gewerkt wordt; de tweede nog bestaande, ook nog niet door den sloopershamer aangetast, is gedeeltelijk ingericht voor schaapskooi, terwijl in de laatste jaren drie andere, die weieer in werking waren, zijn afgebroken. De meekrapplant gedurende eeuwen een onuitpultelijke bron van welvaart voor den Zeeuw- schen landbouweY schijnt ten doode opgeschreven en toch hoopt de bouwer nog altijd op verbetenng. TER NEUZEN, 2 Juni 1897. Gisteren had alhier op de bovenzaal van het /Hotel der Nederlanden" de aangekondigde lezing van Dr. Schaepman plaats, over //het samengaan der Roomsch Katholieke en Anti-Revolutionaire partijen." Het publiek, waaronder velen van om- liggende gemeenten, vertegenwoordigde alle ge- zindten. De spreker werd met een kort woord ingeleid door den heer Kerstens, alhier, die met het oog op de uiting der tegenstanders, dat Dr. Schaepman en Dr. Kuyper de verpersoonlijking waren van het samengaan der Katholieken en Anti-Revolutio- nairen, gerust meende te mogen zeggen dat deze dan ook 'tbest in staat zou zijn om dit naderte ontvouwen. De heer Schaepman zette daarna in eene rede, die circa anderhalf uur duurde, het standpunt der partijen uiteen, besprak de liberale partij en waarom de kerkelijke partijen zich vereenigd daar tegenover moeten stellen. Hij eindigde met een opwekking aan zijne partijgenooten om hun plicht te doen. De voorzitter der Anti-Revolutionaire kiesver- eeniging, de heer Heemskerk te Sas van Gent, sprak hierna een woord van dank en waardeering, namens zijne paTtij, voor de moeite die de spreker zich had getroost. Dinsdag werd alhier door den kapitein eerst- aanwezend ingenieur te Bergen op Zoom, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, in het //Hotel der Nederlanden" alhier, aanbesteed het herstellen van bruggen te Ter Neuzen en te Ellewoutsdijk (raming 1140), onder beheer der genie te Bergen op Zoom. Hiervoor schreven in de heeren H. van der Yelden, voor 1327C. L. de Smidt, voor Als iemand op een muur schrijft, brengt zijn instinct er hem toe ter hoogte van zijn eigen oogen te schrijven, en dit schrift was meer dan zes voet boven den grond. Het was kinderspel. ,/En zijn leeftijd vroeg ik. ,/We'l, als iemand zonder eenige moeite over eene breedte van vier en een halven voet kan springen, kan hij nog niet aftands zijn. Dat was de omvang van een plas op het tuinpad waar hij klaarblijkelijk overheen was gegaan. De fijne lede- ren sehoenen waren er omheen geloopen de vier- kante punten er overheen gesprongen. Er ligt niets geheimzinnigs in. Ik pas eenvoudig op het alledaagsche leven een paar dier regels van opmerk- zaamheid en gevolgtrekking toe, die ik in dat artikel aanprees. Is er nog iets anders dat gij met begrijpt?" „De vingernagels en de Trichinopoly, pre- velde ik. ,/Het schrift op den muur werd aangebracht door den in bloed gedoopten wijsvinger van een man. Mijn vergrootglas toonde mij aan dat de kalk daarbij een weinig afgekrabd was geworden, wat het geval niet geweest zou zijn, indien de man korte liagels had gehad. Ik raapte wat ascli op die over den vloer verspreid lag. Het was donkerkleurig en vlokkig, zooals alleen de asch van een Trichinopoly is. Ik heb eene bijzondere studie van sigaren-asch gemaakt, en er zelfs een stuk over geschreven. Met een enkelen oogopslag, ik durf het getuigen, kan ik zien of deze of gene asch toebehoort aan de eene of andere brandstof, aan eene sigaar of aan tabak. Het is juist in zulke kleine zaken dat de wel-geoefende detective verschilt van lieden als Gregson en Lestrade." z/En het hooggekleurd gelaat?" vroeg ik. 1320 A. Drijgers te 's Heer Abtskerke, voor 1260 en C. de Smidt Cz., voor 1250. De inschrijvers, achter wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Ter Neuzen. Tot onderwijzer te Groede is benoeind de heer J. A. Hoste te Zuidzande. In de eerste helft der maand Mei is door het hulpkantoor Zaamslag de volgende onbestel- bare brief verzonden, aan het adres vanA. Jansen Philippine. De heer H. van Schingen alhier is ingaande den 16 dezer, benoemd tot ambtenaar 4de klasse bij 's Rijks belastingen te Hoeven bij Breda. Sas vail Gent, 1 Juni. Op de veemarkt waren aangebracht90 stieren, 20 ossen, 59 koeien en vaarzen en 7 kalveren, samen 176 beesten, waarvan er 15 onverkocht bleven. Er waren nog meer koopers dan de vorige week, zij prezen de puike kwaliteit van het vee, waarin zij goed hun gerief vonden. De verkoop ging vlug, doch de prijzen bleven onveranderd. Daar nu de tijd der kalvers aanbreekt, zal men trachten, bij de bestaande veemarkt ook eene kalverenmarkt op te richten. Er wordt ook onder- handeld voor eene varkensmarkt. Eenige biggens waren aangebracht, doch wegens te weinig publiciteit hiervan, werden deze niet alien verkocht. Graauw, 1 Juni. De heer P. A. Baart onze nieuwe burgemeester werd heden ge'installeerd. De deelneming in dit feest, voor onze gemeente van zoo groot belang, was algemeen. Het fan- farengezelschap van Hulst luisterde de plechtig- heid op. Hoofdplaat. Benoemd tot onderwijzer aan de school, hoofd de heer Van der Hart, den heer Ch. Weijnen, alhier. Aan den heer J. Boes werd eervol ontslag verleend als telefonist. Zijn dochter werd in zijn plaats benoemd. Verkiezing voor de Tweede Earner der Staten-Generaal. Gisteren zijn, voor zoover de provincie Zeeland betreft, bij de voorzitters van de hoofd-stembureaux de volgende personen als candidaat opgegeven District Oostburg. J. Lansen Croin, N. Glinderman en Mr. P. C. J. Hennequin. District Hontenisse. Mr. J. G. van Deinse, Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort en Mr. P. J. E. M. Walter. District Goes. I. H. C. Heijse en Jhr. Mr. A. E. de Savornin Lohman. District Middelburg. Mr. E. Eokker, E. L. baron van Hardenbroek, Jhr. Mr. A. P. C. van Karnebeek, G. Ths. W. Kotte en Mr. C. Lucasse. District Zierikzee. Mr. Th. Heemskerk en J. J. van Kerkwijk. BENOEMD YERKLAARD tot lid der Tweede Earner op grond van het 3® lid van art. 132 der kieswet, bepalende dat, als slechts een candidaat is opgegeven, deze door den burgemeester verkozen wordt verklaard, zijn gisteren in onderstaande districten Eindhoven. J. Th. M. Smits van Oyen (Kath.) aftredend lid. Grave. Mr. J. J. I. Harte (Kath.) aftr. lid. Helmond. Dr. P. J. E. Vermeulen (Kath.) aftr. lid. Roerniond. Dr. W. Everts (Kath.) aftr. J id. Venlo. Dr. M. W. H. Nolens (Kath.) aftr. lid. Weert. P. J. Truijen (Kath.) aftr. lid. „0 dat was vermeteler gezegd, ofschoon ik er niet aan twijfel of ik had gelijk. Gij moet mij daarnaar niet vragen op dit oogenblik. Ik streek met de hand over het voorhoofd ,/Ik duizel van de zaak," zeide ik,/hoe meer men er over nadenkt, hoe geheimzinniger alles wordt. Hoe kwamen die beide mannen als er twee waren in een ledige woning? Wat is er geworden van den koetsier, die hen daarheen bracht? Op welke wijze kon de een den ander dwincen vergif in te nemen Van waar kwam het bloed? Welk doel had men voor oogen, nu er van geen diefstal sprake is Hoe kwam die vrouwenring daar? Waartoe bovenal, heeft de tweede man het Duitsche woord Rache neerge- schreven alvorens te vluchten Ik beken dat ik geen mogelijkheid zie om al deze feiten met elkaar in verband te brengen." Mijn metgezel glimlachte goedkeurend en zeide „Gij geeft zeer duidelijk en wel de moeilijk- heden der zaak op. Er blijft nog veel duisters over hangen, ofschoon ik de hoofdpunten reeds doorzie. Wat de ontdekking van den armen Lestrade betreft, het was slechts een middel om de politie op een dwaalspoor te leiden, door haar te doen denken aan socialisme en geheime genootschappen. Geen Duitscher schreef dat neer. Zooals gij zult hebben opgemerkt, leverde de A eenige gelijkems met de Duitsche drukletter. Welnu, een ware Duitscher gebruikt de Latijnsehe letter als druk- schrift, zoodat wij veilig mogen aannemer. dat het niet door een Duitscher geschreven werd, maar door een ongeoefend nabootser, die zich al te veel moeite gaf. Het was enkel een list om de instructie op een verkeerd pad te leiden. Ik zal u niet veel meer over het geval zeggen, dokter Een gevaarlijk commensaal bleek volgens de //M. Ct." eergisteren morgen vroeg zekere K., die in huis is bij V. E., op den Zuidsingel te Middelburg. Des nachts thuis komende, vond hij de deur gesloten, waarom hij het beter oordeelde door den kelder binnen te gaan, waar hij den ganschen nacht bleef. Toen de bewoner van het huis des ochtends naar zijn werk was gegaan, is K., voorzien van een bijl, het vertrek binnengekomen, waar de vrouw des huizes zich nog te bed bevond, en heeft hij haar, na haar uit haar slaapplaats ge- trokken te hebben, op het hoofd een paar slagen toegebracht, zoo ernstig, dat hare opname in het gasthuis noodig werd geoordeeld, waar zij den ganschen dag vertoefde, doch dat zij des avonds zou verlaten. De dader, die, volgens sommigen, door drank opgewonden was, terwijl anderen beweren dat er van dronkenschap geen, maar wel van voorbe- dachten rade sprake was, omdat K., de vrouw den ganschen Zondag reeds had bemoeilijkt, is na zijn daad weggeloopen. De polite zoekt hem nog steeds te vergeefs. Naar men later meldt, is de dader gearresteerd. De kersen en bessen hebben in de Over- Betuwe prachtig gebloeid, doch zullen niet geheel beantwoorden aan de verwachtingen. Dit is voor- namelijk toe te schrijven aan het ongunstige weder der laatste weken. De vooruitzichten voor appelen en peren zijn daarentegen zeer gunstig, en men kan bijna zeker aannemen, indien het weder gunstig blijft, dat deze een buitengewonen oogst zullen opleveren. Omtrent den dood van de wed. Den Haan te Dordrecht, waarvan werd geconstateerd dat zij geen natuurlijken dood gestorven was, wordt nader gemeld, dat weldra zware vermoedens rezen tegen zekeren B. C. den D., schoonzoon der weduwe, die den voorafgaanden nacht op den zolder had geslapen. Gearresteerd en met het lijk van zijn schoonmoeder geconfronteerd, werden die ver moedens, alhoewel hij niet bekende, versterkt door het uiterlijk van den beschuldigde, zoodat de justitie het raadzaam vond hem preventief naar het huis van bewaring te doen overbrengen. De heer Mr. A. W. Verhuell, Vrijdag te Arnhem overleden, stelde onlangs nog 50,000 ter beschikking zijner geboorteplaats Doesburg, als bij drage voor een vaste brug over den IJsel aldaar. Aan de gemeente Stad Doetinchem is vermaakt de weide ,/Het Harreveld," groot ruim 30 H. A., geschat op eene waarde van 40,000. Behoudens nog eenige andere legaten heeft de erflater zijn geheele vermogen aan de gemeente Arnhem vermaakt, bestemd voor een museum, waartoe zijn huis aan de Bergstraat zal worden ingericht. De reclamevertooningen met de cinematograaf des avonds op den Dam achter het commandanthuis te Amsterdam, geven aan de politie handen vol werk. Een 50tal agenten zijn telkens noodig om het verkeer ongestoord te onderhouden. De ver- tooner, de Engelschman Crotch, heeft reeds vele bekeuringen ontvangen, omdat deze ,/Voorstellingen aan den openbaren weg" worden gegeven zonder toestemming van den burgemeester. Zondagavond was de voorstelling weder begonnen, toen door de brandweer met een brandladder tot voor het scherm genaderd, dit op last van den burgemeester aan harden werd gescheurd. De commissaris van politie der le sectie was met een talrijke macht ter plaatse. Ook de hoofd- commissaris, de wethouder van publieke werken en de commandant der brandweer waren aanwezig. Het talrijke publiek verspreidde zich en alles liep in de beste orde af. De ondernemer heeft tegen dit optreden geprotesteerd. Het jacht van de gebr. De Jonge lag Vrijdag namiddag bij zwaren westenwind voor Scharendijke gereed om naar Brouwershaven te vertrekken. Een zoontje van een der schippers was naar den wal geweest om brood te halen en schipper M. de Jonge zou den jongen afhalen. Hij viel door het slingeren van het vaartuig en de boot daar tusschenhij greep den ketting van het zwaard, doch hing toen hulpeloos. Op het hulpgeroep op den dijk kwam ook de timmerman C. D. Orne'e, die zich onmiddellijk van zijne bovenkleeding ontdeed en door de zware deining heen zwom naar het vaartuig, dat ongeveer 150 meter uit den wal lag. Met gevaar voor eigen leven wist Ornee den bijna machteloos ge worden schipper boven water te houden tot een sloep was bijgehaald, die beiden behouden aan wal bracht. Gij weet, een goochelaar wordt niet meer geloofd, wanneer hij eens zijn kunstje heeft uitgelegd, en indien ik u al te veel van mijn methode van arbeid laat zien, zult gij tot de slotsom komen dat ik eigenlijk een heel gewoon alledaagsch wezen ben." „Dat zal ik nooit," gaf ik ten antwoord. ,/Gij bebt de opsporing van misdaden zoo volkomen op eene weteuschap doen gelijken als hier be- neden ooit het geval kan zijn. (Wordt vervolgd.) Een woord van lof komt den flinken en moedigen redder toe. Het meermalen besproken Engelsche visschers- vaartuig is naar gemeld wordt Maandagmorgen uit de Stellendamsche haven vertrokken, om naar Engeland terug te keeren. - Zaterdagnacht trachtte een 20jarig jonkman, wonende in de Willemstraat te Rotterdam, zich door verdrinking van het leven te berooven. Hij werd door twee personen die hem nasprongen met veel moeite op het droge gebracht. - Toen Zondagmiddag de heer De Kok, dokter te Halfweg, bij een patient eene visite bracht en zijn rijwiel buiten liet staan, maakte een handige dief van de gelegenheid gebruik om met het rijwiel er van door te gaan in de richting van Amsterdam. Een kolenwerker te Kerkrade werd bij het verwerken van steenkolen door een nederkomende massa bedolven, met het gevolg dat hij dood daaronder uit werd gehaald. Een 57jarige verver te Rotterdam stond Maandagochtend op een laddertje, geplaatst op een stelling, een gevel te verven. Hij wilde zich aan een ornament vasthouden doch dit liet los en de man viel met het laddertje van een hoogte van ongeveer 8l/2 meter op straat en bleef op de plaats dood. - Door de politie te Schellingwoude (N.-H.) is eene vervolging ingesteld tegen een persoon, die een hond bijna den geheelen staart afhakte. Dit afgehouwen lichaamsdeel is in beslag genomen, om als bewijs voor den rechter te dienen. - Met z'n veertienen. Voor eenige weken vertrokken uit de Eriesche gemeente Opsterland, J. J. Klooster en echtgenoote met 12 kinderen, waarvan de oudste 16 jaar oud was, naar Amerika. Uit een van J. J. K. ontvangen brief blijkt, dat dit talrijk gezin bij aankomst te New-York zeer de aandacht trok, zoodat eenige heeren van het gouvernement, nadat het gezin in Castel Garden was goedgekeurd, het echtpaar, met de 12 kinderen lieten fotografeeren, welke groepen eenige dagen daarna in Amerikaansche bladen verscheen. Zes jongens waren Zondagavond aan 't bootje varen in den Trekvliet te's Hage, en werden door andere jongens van den walkant af met steenen geworpen. Om de steenworpen te ontgaan weken de knapen uit naar eene zijde van het schuitje juist op het oogenblik dat een stoombootje pas- seerde. Door de deining sloeg toen het roeischuitje om en gingen de jongens te water. Vier hunner werden gered, maar twee werden levenloos op- gehaald. De naam van een der steenenwerpers is bij de politie bekend. Te Eerbeek, gemeenee Brummen, is een felle brand uitgebroken in de landbouwerswoning van J. G. Derickx. Het geheel rieten dak had vuur gevat en stond in minder dan geen tijd in lichtelaaie zoodat van den inboedel bijna niets gered kon worden. Het huis van G. J. Honders, dat op een 25 meter afstand onder den wind stond en ook geheel met riet gedekt is, vatte spoedig vuur en was in weinig tijds zoodanig aangetast, dat aan blusschen niet te denkeu viel en men zich alleen kon bepalen met daaruit eenig huisraad te redden. Met uitzondering van den inboedel van Honders is alles verzekerd. De oor- zaak is onbekend, doch men vermoed dat de ramp ontstaan is door een vonk uit den schoorsteen. Eergisteravond hebben twee jongens van 17 en 20 jaar ingebroken bij den landbouwer C. d. B. te Haastrecht. De afwezigheid van al de bewoners kwam hun zeer te stade, zoodat zij op hun gemak uit de secretaire het aanwezige geld en goud en zilver weg konden nemen. Juist waren zij daarmee bezig, toen de bewoners terugkwamen en het het merkten. De vrouw maakte burengerucht en de buren gingen de politie halen. Deze was dadelijk bij de woning en bracht de dieven naar het raadhuis, waar de burgemeester ze verhoorde. Het zijn twee jongens uit Utrecht; de oudste heeft reeds 6 jaar in den Kruisberg doorgebracht. Dat men ook in andere plaatsen van ons land ,/Kamperuien" verkoopt, bewijst de volgende geschiedenis uit Wehl aan de Zutph. Ct. gemeld. In een flink dorp ten Z. W. van 't onze, zou men voor 't muziekcorps een groote trom koopen. Twee korpsleden, een deskundige en een dwars- kijker, togen, heel netjes aangedaan, naar Arnhem om trommeu te bezichtigen. De dwarskijker, die tegen den langen tocht opzag, zei tot zijn makker„Zeg Thijs, jij bent de deskundige, je kon dat zaakje alleen wel af". „Mij goed", hernam de andere. Toen onze Thijs alleen was, dacht hij: //Die f 100 van de trom kon ik zelf wel verdienen." Hij dacht en dacht zoolang, tot hij, met al de slimheid, den dorpeling eigen, een mooi plannetje gereed had. Hij komt in de stad bij den trommen-fabrikant, scharrelt daar wat in den winkel rond, vraagt en biedt en weet onopgemerkt de maat van de grootste trom te nemen. Nu naar huis. ,/Zeg,'I hijs, heb je de trom niet //Ben jullie mal, denk je dat ik die groote trom zal dragen Men bezorgt haar over acht dagen bij mij aan huis Thuis werkt hij in alle stilte in zijn werk- plaats, met noeste vlijt, tot de trom eindelijk kant en klaar is Vriend en geburen bewonderden het schoone instrument en zeiden *Dat zal mooi gaan bij de muziek, boem, boem."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2